Omscholing en arbeidstherapie helpen De fatale injectie I pinsdag 26 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT lenselijt ten keel Hoogovenarbeiders aan nieuwe levensmoed „Terug in de keten der pr oductie' een wonderlijke samenloop van H'1 lf,-heden, dat een der mooiste on- ^tandiP het Hoogovenbedrijf onder- *|itï moet zUn in een keet. die er aller- vie uitziet. Vlak bij Blijenhoeve wrakke bouwsel en achter de füii da Ilitjcs van wat men noemt de „Al- vverkplaats" is in de loop der jaren [t»<ne "t gegroeid, dat de naam van de .Liiibe" Nederlandse Hoogovens eer hoe weinig koninklijk het dan gl&vesl more zün. wonit namelijk gewerkt aan het Z lichamelijk herstel van zieke - .n daar vinden oudere werkers «de personeelsleden hun geluk te- a r leiding van een idealist, die als at .Veltrop" zün eigen gang gaat in 'ïgewereld van deze hev'g 2woegen" «W* Versleten? Weg! WMT schoof dc maatschappij een oude die niet helemaal meer meekon. Maatschappelijk Hulpbetoon" en dan verder van deze mens werd. nt ef oprde de werkgever doorgaans maar Rii de Hoogovens brak zich in de laren een andere opvatting baan. asmziin gaf aan de kleine afdeling OfSfS H. Veltrop, oud-leraar bij :r«rheidsondevwijs, gevoelig man met !»T„rhte manieren en gewaardeerd «"*1 zijn wereldje, waar de zieke of «kie arbeider zich thuis voelt, omdat „.talies door de grote Hoogovens S^terd en beloond worden, De maatschappij en de onderneming iU zeker zedelijk verplicht, de S die haar hebben helpen op- Zen' ook Ie verzorgen, als zij om de „of ande« reden niet meer in het passen." Ziedaar 't grondbeginsel „iop de heer Veltrop zijn praktijk IS# opgebouwd. Minde werkers blijven nu nog zo lang .Skin hun baan gehandhaafd, maar taks het evenwicht op de arbeids- Jt hersteld is. wordt dit ook weer an- g jSSmn wil de heer Veltrop dan een Soul „opvangapparaat" in werking heb- fo dat deze oudjes het werk geeft, dat toekomt, zonder ze evenwel „genade- ■ij. te laten doen: de 60-jarige maker Smtoortsen voor de staalfabriek weet, J U product zijner handen onmisbaar f, ie keten der Hoogovenproductie en de Jie als geschoold koperdraaier aller- ïïlaiie precisie.-onderdelen vervaardigt, i,it terdege, dat hij de enige is, die dat verstaat in het bedrijf, ook al moest ™i,oreen ongeluk zijn beide benen ver- ïiieer Veltrop is zich diep bewust, dat ie arbeider ook tijdens en door zijn werk ikkii moet zijn en als gevolg van deze SnW »kt hfi voor "zi-in mensen tl speciale werk, dat die vreugde kan blijft het dienstverband nor- ai j: tot hun pensioen kunnen de Henen bij de Hoogovens blijven, maar ais zij elders beter terecht kunnen, is er nit! dat hun weerhoudt. Therapie. Haast deze herscholings-inriohting voor ttidere arbeiders kent de „Algemene Werk plaats" een arbeids-therapeutische afdeling jaar zieken of langzaam herstellenden ge- Videlijk-aan, zowel geestelijk als lichame- worden aangepast, bij de gewone, da- üüjks cadans van het werk. Want het iomt zo vaak voor, dat de zieke terug- Een lelijke val Vier Noorse zeelieden, leden van'de be- 3ning ener bij de Hoogovens liggende wilden in de nacht van Zondag op bandag na het middernachtelijk uur nog sa bezoek brengen aan een café in de irsesaapstraat te IJmuiden. De caféhouder tïd echter, zoals het een goede waard be aat, zijn zaak reeds gesloten en de lich ts uitgedraaid. Dit was de vier heren geenszins naar de a. Zij zonnen op wraak en klommen, zoe- kd naar de weg van de minste weer aid, op het dak van de keuken. De duis- tsnis speelde deze drankzuchtigen toen tóta parten: een hunner stapte op een iiizsn gedeelte van het dak, viel er door- tttn en kwam op dé stenen keukenvloer feecht. ïen te hulp geroepen geneesheer consta- '»de bewusteloosheid van een dergelijke N, dat hij vervoer naar het Antonius- zAenhuis noodzakelijk achtte. Vief aanraken, afblijven Teneinde meer bekendheid te geven aan gevaren, die verbonden zijn aan de aan- 'ing van munitie en andere explosieven, in IJmuiden een tentoonstelling in ^bereiding, waar zowel ouderen als ftjtten zich op de hoogte zullen kunnen fcöenvande projectielen, wier aanraking rasgevaar betekent. Kapitein H. van •'ra zal er speciaal voor moeders, onder bes en opvoeders een lezing houden en ce hand van fotomateriaal trachten •b'jbliek te doen inzien, dat ook zij een «t hebben ten opzichte van de jeugd, razen gezin, in de school, in het ver- *|2?s!even, zelfs op straat. in deze zijn of haar plicht verzaakt, m«de aan de ondergang van jonge &sn. GESLAAGD VOOR ACTE M.O. sGravenhage slaagde voor de acle Staathuishoudkunde en Statistiek de W. Huiser, alhier. TSJECHO-SLOWAKIJE. zal de heer Hennink rae Nederlandse Vrouwenbeweging in '-erenigingsgebouw aan de Willems- •Wfeg een lezing houden over zijn reis lsJecho-Slowakije. Agenda voor Veisen en IJmnidei DINSDAG 26 OCTOBER V b' uur: "AcIlter de wolken". 8 uur: „Adam had vier zonen". iiJ?0I:NSDAG 27 OCTOBER n' Dinsdag, jraonaatsgebouw, 8 uur: „Tot weder- V.V.IJ.-toneel. Ésti, schrikt voor de oude werkkring en zich afvraagt, ol hij straks, na zijn herstel, nog wel „mee" kan. Door praten en rustig toeren komen" probeert de Algemene Werkplaats deze psychologisch volkomen verklaarbare angst weg te nemen en al is het succes niet altijd zichtbaar, de historie van sociale werk heeft bewezen, dat de ..patiënt" weer zelfvertrouwen krijgt, dat zich vaak pas later openbaart. Moeilijk is dit „kneden van zielen", maar mooi en bevredigend tegelijkertijd. Wan neer over enkele weken de houten keet vaarwel gezegd wordt en de heer Veltrop met zijn discipelen naar het nieuwe gebouw naast de hoofdingang verhuist, dan zal daar op grotere schaal en met beter technisch materiaal geijverd kunnen worden voor het welzijn van de mens, die zichzelf onvol waardig vindt, maar uit wiens handen de gemeenschap nog waardevolle bouwstenen aangereikt kan krijgen mits de weg maar \yordt gekend. IJmuider Reddingsbrigade boekt nieuwe gediplomeerden Dertien jaar oud en dan reeds in het bezit te zijn van een voorbereidend diploma reddend zwemmen, is een feit het vermelden waard. Rina van Scha- gen heeft gisteravond dit brevet ver worven op de propaganda-feestavond van de IJ.R.B. en met haar acht ande ren, die weliswaar niet zo jong zijn, maar wier leeftijd nochtans niet boven de zestien jaar komt. Drie heren en een dame slaagden voor diploma A en zijn dus een stap verder op de moeilijke weg om volwaardig redder te worden. De heer G. J. Timmermans, die de leiding van de avond had, opende namens het be stuur van de IJ.R.B. Wij. leden van de IJ.R.B., zo zei de heer Timmermans, hopen u vanavond de herleving van de brigade te tonen. Met heel veel moeite hebben we het zover gebracht, dat we weer in staat zijn iets van ons kunnen te laten zien. Spre ker bracht de directie en het personeel van het Velserbad dank voor de prettige samen werking met de A.Z.V.IJ En hierna beg"on de vlotte afwerking van een gemengd programma van ernstige ar beid en humoristische schetsen. Na een keurig uitgevoerde zwemparade kregen de gedelegeerden van de N.B.R.D. gelegenheid in het openbaar het practische gedeelte van het examen af te nemen. In „besloten zitting" hadden mevrouw Schmidt en mevrouw Perry de candidaten reeds theoretisch aan de tand gevoeld. De aanwezigen hebben in spanning de moeilijke opgaven zien uitvoeren alsof het dagelijks werk was. De grepen, die een redder toepast, bij een voor-zijn-leven- vechtende drenkeling, het drenkeling- duiken, onder water zwemmen, enzovoort. Ter afwisseling werden vrolijke nummer tjes gegeven, zoals „het ddbbertje", waar bij een ouderwetse Velsense veldwachter zich niet van zijn beste zijde liet zien en enkele andere attractieve gebeurtenissen. De jeugdige A.Z.V.IJ.-ers vlochten er tussendoor wat gewone zwemnummertjes en tot sldt reikte de heer Timmermans de diploma's uit aan:. Rina van Schagen, Maria van Niekerken, H. Bontenbal, E. J. Jonker, D. Kint, M. van der Veldt, P. H. van Nie kerken, A. Bauer en P. van Niekerken. Diploma A kwam in bezit van J. C. Wighert, M.. Braun, A. Cijs en J. Wevers. Dat de autoriteiten in Velsen belang stel len in de IJ.R.B., bleek uit de aanwezig heid van burgemeester mr. M. M. Kwint, hoofdinspecteur P. J. van IJzendoorn en dokter J. Mac Daniel, die het Rode Kruis vertegenwoordigde. Om de jeugd t\-. stimuleren daadwerkelijk deel te nemen aan het reddingswerk wor- den zij, die in de zweminrichting opgeleid zijn voor het diploma geoefend zwemmer, en dit in hun bezit hebben, opgenomen in de A.Z.V.IJ., waaruit zij kunnen overgaan naar de IJ.R.B, en de V.Z.V. Zo tracht men in IJmuiden een brigade te stichten, die de trots van Nederland zal worden in de toe komst. Stemt af op „De Wigwam" Daar Zaterdag wederom twee knapen het slachtoffer zijn geworden van hun roe keloos spel met explosieven, willen wij met nadruk wijzen op de klankbeeld-uit zending van de KRO op Zaterdag 30 Oc tober van 5 tot 6 uur. Deze uitzending in de jeugdrubriek van „De Wigwam" is speciaal tot stand geko men in verband met het ongeval dat aan de jongens Visser en Kramer het leven heeft gekost. De commandant van de Hulpverlenings dienst in Nederland, kapitein H. van Ooyen zal in een interview van zijn vreselijke er varingen mededeling doen. Zaterdagmiddag is de beste tijd, waarop ouders en kinderen gezamenlijk kunnen luisteren, zei de heer Van Ooyen. Stemt daarom Zaterdag om 5 uur af op Hilversum II, het gaat om het leven van uw kinderen! Indonesië vraagt om medische hulp Simavi collecteert ook in Velsen Jaren van Japanse bezetting hebben in Indonesië de hygiëne sterk doen achteruit gaan en met kracht moet dus dc strijd worden aangebonden tegen de vele weer opduikende tropische ziekten. De inheemse bevolking heeft de medi sche steun en hulp der Nederlanders nodig. In nauwe samenwerking met de in heemse rijksgenoten wil de vereniging Simavi (steun in medische aangelegen heden voor Inheemsen), wat verloren ging zo spoedig mogelijk weer opbouwen. Eorme hoeveelheden medicijnen, ver- bandartikelen en instrumenten zijn nodig om het verder woekeren der ziekten tegen te gaan. Malaria en mijn worm ziekte hebben een groot deel van de mensen tot wrakken ge maakt en de framboesia vreet velen zo zeer aan, dat zij totaal invalide zijn. Spoedige hulp is een vereiste. Op 6 No vember zullen de leerlingen der Rijks H.B.S. en vele anderen een gift van de Velsenaren vragen. En hoewel de collecten in de laatste maanden schering en inslag zijn, zal het misschien mede door uw bijdrage moge lijk worden de medicijnen te bekostigen, die nodig zijn om tienduizenden framboe- sia-lijders een injectie te kunnen geven, die de ziekte tot staan brengt. Urn u iden-Oost „Het vierde beest" Een vrijwel geheel gevuld Patronaats gebouw heeft Maandagavond een opvoering meegemaakt van „Het vierde beest", het bekende toneelstuk dat Henri de Greeve tij dens zijn gijzelaarsschao in St. Michiels- Gestel schreef, en dat thans sedert geruime tijd door Willem Goossen's Volkstoneel voor diverse voetlichten wordt gebracht. ,Het vierde beest" is een stuk van uiter sten. Men kan de. raakheid bewonderen waarmee niet alleen de hoofdrollen, maar alle karakters en het zijn er vele in deze Duitse oorlogsgeschiedenis zijn ge tekend. Het weergeven, zelfs het samenvatten in kort bestek van de gehele inhoud is hier ondoenlijk. Zij ermee volstaan, dat het hoofdmotief wordt gevormd door het gees- tesconflict van .een jonge Obersturmfiihrer bij de Duitse Gestapo, Kurt Lody genaamd, die na 1918 als oorlogsslachtoffertje in Uit geest werd opgevoed, later artist werd en bij de komst van het derde rijk, misleid door Hitler's frazen, in „de partij" terecht kwam. In de oorlogsjaren volgt de des illusie, en na veel aarzeling keert nij zich eindelijk tegen zijn vroegere mede-nazi's, om hen uit naam van vrijheid en menselijk recht zijn beschuldigingen in het gezicht te slingeren. En hij piekert hoe het zal moe ten gaan met zijn land als de reeds verloren strijd eenmaal teneinde zal zijn. Er werd in dit stuk veel met beschuldi gingen geslingerd, ware en jbiste beschul digingen in grote getale. Maar wij menen, dat Henri de Greeve zich vergaloppeerde met dit grote aantal: de overtuigingskracht van zijn aanklacht is door het vele en over donderende verslapt. Toch blijft het goed, dat we aan alle gruwelijkheden en aan alle ellende van die oorlogstijd steeds weer worden herinnerd: en dat doel wordt met „Het vierde beest" ongetwijfeld bereikt. Wij vergeten zo snel zelfs de belevenissen die we meenden nooit te zullen of te kunnen vergeten. Uit de reacties in de zaal bleek Maandagavond dat een deel van het publiek het spel meer genoot als een sensationeel en boeiend avontuur dan dat het zich inleefde in een afschrikwekkende getuigenis. Willem Goossens zelf heeft de rol van Kurt Lodv op een voortreffelijke wijze tot leven gebracht, daarbij bijgestaan door indrukwekkend spel van enige anderen, waarvan wij noemen Henk Dillewaard als kapitein van de Waffen-S.S., Bram Boulé als president van een militaire rechtbank en Teddy Goeth als een Hollandse verzets man. Naar ontwerpen van de laatste zijn ook de décors vervaardigd, die zeer bijdragen tot de sfeer van het spel. Zowel de Gestapn- post ergens achter het Russische front als de schuilkelder in Berlijn zijn tegelijk rus tig en interessant, waarheidsgetrouw en origineel voorgesteld. Met grote bekwaam heid en uitwerking werd ook gebruik ge maakt van verschillende geluidseffecten, die, naar het programma vermeldt, ver zorgd werden door de Nederlandse Radio- Unie. Een op een afstand voorbn-riidende trein, een radio-uitzending uit Engeland, Duitse soldatenliederen, vliegtuigen en si renes klonken verrassend natuurgetrouw. C. .LICHT GE WOND. BIJ AANRIJDING. Op het gevaarlijke kruispunt Zeeweg Velserduinweg te IJmuiden-Oost had Za terdagmiddag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motorrijwiel. De motorrijder heeft de auto te laat opgemerkt en is tegen de linkerzijde ervan opgereden. Hijzelf werd daarbij licht gewond; het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. MARKTBERICHTEN 25 October 1948 Besommingen. IJM 19 Adelante f 12.530; IJM 99 Batavia f 18.470: IJM 94 Zwarte Zee f 8000. IJM 204 f2220: IJM 272 f2480: KW 84 f2170; KW 28 f2580; KW 64 12080;^ KW 76 f4750: KW 122 f 10.140: KW 140 f9870; KW 68 f 1270; KW 125 f2640; KW 162 f2670; KW 129 £7880; SCH 9 KW 108 f 1360. Prijzen Tarbot 3,90—3,05; gr. tong 3,90—3.25; md. tong 3.95—3.30; kl.md. tong 3,65—3,20; kl. tong I 3.15—2,70: kl. tong II 2.55—2.10; heilbot 3,553,40. alles per 1 kg. Tarbot IV 90—80; tongschar 8178: schar- tong 67; gr. r. poon 84; md. poon 79; kl. poon 35; haai 34; horsmakreel 4,904.40; poontjes 21; haring 1510, alles per 50 kg. 2 trawlers met f 38.600 besomming. Visaanvoer. 75 kisten tarbot en tong, 10 kisten haai. 10 kisten horsmakreel, 30 kisten schar. 265 kis ten schol. 45 kisten makreel. 120 kisten schel vis. 100 kisten kabeljauw, 120 kisten wijting. 10 kisten koolvis, 7970 kisten haring, 25 kisten diversen. Totaal 8780 kisten. Velsen Het vraagstuk van de niet-gegrepen jeugd De heer P. C. Faber, landelijk secretaris van „Humanitas" sprak dezer dagen voor bet Humanistisch Verbond over „Het vraagstuk van de niet-gegrepen jeugd". Spreker, die directeur is geweest van het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruis berg" te Doetinchem, vertelde op een boeiende en vaak geestige wijze over zijn vele ervaringen bij de opvoeding van de misdeelde jeugd. Het grote probleem van deze tijd is: Hoe kunnen wij op deze jonge mensen, wier misdragingen bijna steeds het gevolg zijn van het tekortschieten der ouders in de opvoeding en van een slecht milieu, vat krijgen. Spreker wees op de grote opgave voor ieder mens, voor particuliere organisaties en de Staat. Niet alleen met straffen, doch door het zich verdiepen in de moeilijk heden van de afgedwaalden, het geven van steun en het tonen van begrip en sympa thie kan een'activerende invloed ten goede worden uitgeoefend. De heer Faber gaf er een aantal voor beelden van hoe in verschillende steden van óns land op dit gebied wordt gewerkt. Belangrijk is het inschakelen van scholen, het werken van onderwijzers-huisbezoe kers en oudercommissies. Ook de jeugdbe weging heeft een grote taak en verdient overheidssteun. ZAL KRAAK ZONDAG SPELEN? Naar wij vernemen, is de kans, dat Kraak Zondag weer onder de Stormvogelslat zal staan, vrij klein. Hij is momenteel onder behandeling van een Rotterdamse spe cialist. GERMAAN II—STORMVOGELS II Na het goede spel van de vorige week tegen Hilversum II vielen de prestaties van de Stormvogels-reserves tegen Ger maan II tegen. Vooral in de voorhoede vlotte het niet. Feitelijk waren het alleen Broek en Zwemmer, wiei; spel voldoening schonk. Nadat de rust was ingêgaan met gelijke stand (00) was het in de tweede helft de Amsterdamse linkerwing. die het Stormvogels-doel nog al eens bedreigde. Van een mistrap fem Schuit profiteerde de linksbinnen om Rechsteiner, die Hamers onder de lat verving, te passeren. Toen pakten de Stormvogels de zaken wat energieker aan en tenslotte slaagde Zwem mer er in gelijk te maken (11). Hierna hadden de Vogels nog goede winstkansen, maar de keeper redde een paar maal uit stekend en Zwemmer was met een twee tal kopballen niet fortuinlijk, daar ze net over de lat gingen. VAN ZWARTE HANDELAAR TOT STEENBIKKER Midden in de geweldige hopen oude bak stenen en muurbrokken langs de Stations weg te Velsen zijn thans enige lieden in schijnbare berusting en onder strengé be waking bezig met steenbikken. Het zijn zwarte handelaren, smokkelaars en andere afgedwaalden van het rechte pad uit een der Rijkswerkinrichtingen in Nederland. 'XMoeooixoaxJcoocooooavo'jo Zwart schaap De Delftse politie heeft gedurende enkele i dagen grote belangstelling gehad voor een I schaap. Het toas een zwart schaap en er j bestond een sterk vermoeden, dat het ook „zwart" zou worden geslacht en verkocht. De politie deed enkele huiszoekingen, maar steeds was het schaap weg. Op zekere dag liep het in de wei: Echter maar één dag, want 's avonds kreeg de politie een tip, dat het was weggehaald en met een bootje over de Schie was gebracht. De politie ging ook naar de overkant van de Scnie. En zie, het schaap was er, nog in het land der levenden. Maar de slachtmessen lagen klaar en dit was voldoende om de slager-in-spe naar het bureau en het schaap naar de schutstal te brengen. - Men vond het de volgende och- tena in een ton met water. Het was ver dronken. Beverwijk Tegenstelling democratie- totalitaire stelsels Maandagavond heeft de heer mr. dr. E. Brongersma, lid van de Eerste Kamer en katholiek lid van de Partij van de Arbeid, in het Statenhuis aan de Velserweg te Be verwijk een inleiding gehouden over „de tegenstelling democratie totalitaire stel sels", naar aanleiding van het boek van dr. v. d. Hoop „Geestelijke Vrijheid". Spreker begon zijn duidelijk betoog met terug te grijpen op de geschiedenis en toonde aan de hand van voorbeelden aan hoe Lenin, Mussolini en Hitier macht over het volk kregen en hij vroeg zich af. hoe dit alles ontstaan is. Tijdens de Franse revolutie in 1789 streed men aldus de heer Brongersma voor vrijheid, doch dit werd spoedig „getolereerde losbandigheid". De volksgezondheid was vooral door kinder arbeid zeer slecht en de gemiddelde leef tijd van de arbeidersbevolking was 13 Va jaar. Men was voordien nog zuiniger op een slaaf, daar deze door te sterven kapi taalverlies betekende, dan op een arbeider, want als die dood ging kwam er wel weer een nieuwe. Het is te begrijpen, zo vervolgde de heer Brongersma, dat men zich ging organise ren, welk^ organisatie echter berustte op haat. Daarom proclameerde Marx de klas- sestrijd niet, doch hij constateerde deze alleen. Men verlangde geen geld om het geld zelf, doch geld om de macht, welke dit met zich brengt. Een strijd tegen onrecht is niet altijd 'n strijd voor recht, doch soms wordt onrecht bestreden om nieuw onrecht te brengen. Dat een totalitair stelsel tegen de gods dienst ageert, vervolgde spreker, komt om dat men geen macht naast zich kan dulden, men gaat van boven af het christendom verwerpen zoals in de leuze „Godsdienst is opium voor het volk". Men kan, aldus de heer Brongersma. van het begin van deze eeuw af drie „godsdiensten" herkennen, de communistische, de fascistische en de na- tionaal-socialistische. God was belichaamd ïn deze volksgemeenschappen. Spreker be sloot zijn uitvoerig betoog met het stellen van de volgende vraag: „Heeft u de moed te sterven voor de vrijheid van uw tegen stander?" Klaverjascompetitie begonnen Deze maand hebben de klaverjassers de kaarten weer opgenomen en is de klaver- jas-competitie der Federatie „Kennemer- land" begonnen. Aan deze competitie wordt deelgenomen door acht verenigingen met in totaal 12 tientallen, welke in één afde ling zijn ondergebracht. Elk deelnemend tiental speelt een uit- en thuiswedstrijd, zodat dus elk tiental 22 wedstrijden moet spelen. De deelnemende verenigingen zijn „Allen Present", „Scheiwijck", „De Nolle" en „Animo", elk met een tiental. „De Vier sprong", „Ruiten Aas", „K.C.IJ." en „De Vriendschap", elk met twee tientallen. De winstpunten zullen beslissen, met dien verstande, dat voor een gewonnen wed strijd twee punten worden toegekend en bij een gelijke uilslag één punt. Behoudens de eer om het district Kenjjemerland te vertegenwoordigen in de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, welke na afloop der verschillende districtscompe tities in hotel „Brinkman" te Haarlem zul len worden gehouden, komt de kampioens- ploeg in het bezit van de wisselbeker, waar van de vereniging „De Vriendschap" mo menteel de houder is. Naast deze beker is door het bestmir der Federatie nog een fraaie prijs beschikbaar gesteld voor de vereniging welke in de competitie '48'49 de grootste overwinning behaalt een zoge naamd „prestatieprijs". De heer L. van der Aar, Koningweg 211 te Velsen-Noord, die verleden jaar als competitieleïder is opge treden, heeft zich voor deze competitie ook weer beschikbaar gesteld, zodat ook dit weer in goede handen is. Met veel animo zijn Teeds de eerste wedstrijden in deze competitie gespeeld. Hieronder volgen de uitslagen: De Viersprong 1 21738 punten..De Viersprong 2 19096 punten 20; De Vriendschap 1 22636 puntenDe Vriend schap 2 18278 punten 20; Animo 17318 puntenScheiwijck 14724 pnt. 00; De Nolle 20672 puntenAllen Present 20102 punten 20: K.C.IJ. 1 22617 punten K.C.IJ. 2 16073 punten 20; Ruiten Aas 21272 puntenRuiten Aas 2 20339 punten 2—0. De beste prestatie werd geleverd door „De Nolle" met 570 winstpunten. „VRIENDENKRING" WON VAN R.C.A. De Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring" heeft ingeschreven in het tournooi om de zilveren pont, dat door de Amsterdamse vereniging „Het Pontje" is georganiseerd. Voor dit tournooi hebben liefst 12 verenigingen ingeschreven. „De Vriendenkring" heeft haar eerste wedstrijd welke Zaterdagavond te Amsterdam is ge speeld, van R.C.A. gewonnen. „De Vrien denkring" scoorde 51474 punten met 28 marsen en R.C.A. 45227 punten met 16 marsen, zodat een winst van totaal 6247 punten geboekt kon worden. FEUILLETON doorQ. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) 10) Wankelend stond zij op en keerde zich weer met een angstig gebaar naar haar man. George, zeg hem, dat het een leu gen is. Zeg hemIk wil geen dwaze vragen meer beantwoorden. De schok van het nieuws.en de pijn van mijn neus- behandeling.... Ik geloof, dat ik flauw val. Haar stem stierf weg en met een lichte zucht zakte zij op de grond in elkaar. Terwijl de directeur aarzelend om haar heen draaide, sprong Jim naar voren, nam Caroline Broderick op en legde haar op een rustbank. Vlug, Rona. Water. Rona bracht wat water uit een koeler. Dr. Broderick scheen ten zeerste ver baasd te zijn over het plotselinge in elkaar zakken van zijn vrouw. Hij bleef stil staan, recht voor zich uit starend, terwijl Jim wa ter tussen mevr. Broderick's lippen goot en Rona door de secretaresse, dr. Ellsworth liet halen, die de huisdokter van de Bro- dericks was. De ogenblikken van afwachten waren vol spanning. Rona vroeg zich af, of die flauwte echt was geweest, of slechts een handige camouflage om verder vragen te vermijden. Toen Hugh Ellsworth enige ogenblikken later kwam aanzetten en hem meegedeeld was, wat er gebeurd was, stelde hij een snel onderzoek in. Niets ergs, zei hij tenslotte. Alleen maar een flauwte. Maar dit moet wel een hevige schok voor haar geweest zijn. Hij wendde zich naar dr. Broderick. Het komt mij voor, dat wij haar beter hier in het ziekenhuis enige tijd te bed kunnen leggen. Ja, ja, stemde de directeur toe. Zuster Heath, zegt u tegen mijn secretaresse, om een kamer voor mevr. Broderick te laten klaar maken in de Ives-vleugel. Binnen een paar minuten was mevrouw Broderick weggebracht. Ellsworth en dr. Broderick gingen mee en lieten Rona met Jim alleen. Inspecteur Heath zei: Wel, Rona, je hebt me zeer zeker een dienst bewezen, doör dat gesprek zonder het te willen afge luisterd te hebben. Denk je werkelijk, dat die donatie haar afgeperst is? Of die donatie is haar afgeperst, óf een ander heeft haar geld afgeperst. En dr. Knudsen werd gedood omdat hij van plan was de chantage aan de kaak te stellen? Schijnt zo, zei Jim. Ziet er niet naar uit, of we veel verdachten hebben, om een keus uit te doen. Mevr. Broderick houdt klaarblijkelijk een hele hoop mede delingen achter, maar ik zie niet, hoe het motief aan haar kan worden toegeschre ven. De rest heb ik nagegaan. Venner heeft een alibi tot de laatste minuut. Broderick en die Ellsworth waren beiden buiten het ziekenhuis toen de operatie plaats had. Wij moeten wel aannemen, dat Knudsen door die vergiftigde koffie gedood werd. Hij zweeg een ogenblik. En de enigen, die ook maar de geringste kans hadden, om het te doen, waren Lord.en jij. Met een verontwaardiging, waarover zij zichzelf verbaasde, zei Rona: Je kunt toch niet werkelijk denken, dat het Oliver Lord was. Dat is gewoon fantastisch. Fantastisch, om de man te doden, die als we het goed hebben, het feit aan de kaak zou stellen, dat iemand mevr. Bro derick geld afgeperst had? Dat bedoel ik juist. Oliver kan mevr. Broderick niet gechanteerd hebben. Ik ben niet gek. Dat weet je heel goed. En ik zeg je, dat het niet in zijn aard ligt. Daarop voegde zij er aan toe: In ieder geval opperde jij zo even de mogelijkheid, dat mevr. Broderick het slachtoffer geworden was van iemand die iets omtrent Linette uitgevonden had, toen zij hier in het zie kenhuis lag. Wel, Oliver had met dat geval niets te maken. Ik was haar verpleegster en ik weet het zeker. Jim's ogen toondén zijn belangstelling. Waarvoor werd het meisje geopereerd? Het was een kleine hersenoperatie om een letsel te elimineren, dat zij enige tijd tevoren had opgelopen. Het was niet ernstig. Juist. En wie had iets met die operatie te maken? Hugh Ellsworth diagnotiseerde 't geval en raadde de operatie aan. Maar zij werd uitgevoerd door een hersenspecialist met zijn eigen assistenten heel andere men sen. Ik werkte toen in Ellsworth's Neuro logische Kliniek. Dat is de reden dat ik Linette daarna verpleegde. Rona voegde er koppig aan toe: Oliver Lord wist er niets van niets. Jim keek haar met een vage glimlach aan. Je bent toch niet verliefd op die vent? Ik? Doe niet zo belachelijk! Rona kreeg een kleur tot in haar hals. Hij is een aardige vent maar hij hij irriteert mij meer dan wie ook. Ik kan alleen niet hebben, dat je hem verdenkt, terwijl hij niemand vdrmoord kan hebben. Roodharige jonge chirurgen kunnen net zo goed iemand vermoorden als een ander. En soms nog heel wat beter. Jim glimlachte nog steeds, maar het was een glimlach zonder enige humor. Je zegt, dat Lord niets met juffrouw Clint's opera tie te maken had. Maar maatschappelijk gesproken kende hij haar en mevr. Bro derick wel. nietwaar? Hij is verschillende keren bij hen thuis op partijtjes geweest. Waar zat hy achter aan? Geld voor zijn onderzoekingen, of juffrouw Clint? vroeg Jim plotseling. Ik hoor dat zij een aantrekkelijk persoontje is. Ik hoor ook, dat zij nogal intiem schijnt te zijn met de zoon van gouverneur Drayton. Laten we eens even aannemen, dat Lord er op hoopte een erfgename in de wacht te sle pen, woedend was, toen hij terrein verloor en zich verbeeldde, dat hij dan tenminste toch mama nog wel wat kon afzetten en Hij zweeg, toen de deur open ging en Hugh Ellsworth verscheen. Mevr. Broderick komt bij, inspecteur. Maar zij is nogal in de war en wij hebben besloten haar tot morgen in het ziekenhuis te houden. Ik zou u in overweging willen geven, niet te trachten nog meer uit haar te krijgen, voor zij een beetje gekalmeerd is. All right, zei Jim. We zullen haar maar een beetje laten liggen tot zij haar verhaal goed voor elkaar heeft. Ellsworth glimlachte. Ik zal haar gaan zeggen. (Wordt vervolgd). Verse inkt. Schipper K. Plug van de trawler KW 76 haalde tijdens zijn laatste reis, waarbij het hem om verse vis te doen was, een partij inktvissen bin nen boord, die maar liefst 50 kisten van 15 kilo vulde. Dit onverwachte partijtje bracht in totaal 450 op. Het onderste uit de kan. De van IJmuiden varende logger KW 42. een van de vele loggers die met de „Engelse-wal- visserij" thans uitstekende resultaten boe ken, heeft in de nacht van Vrijdag op Za terdag drie-vyfde van zijn netten ver speeld. Er werd met de gehele vleet, be staande uit 100 netten „geschoten". Toen des morgens vroeg gehaald werd, kreeg men met de eerste 40 netten dertien last haring binnen. Daarna gebeurde de ramp. Zo groot was het gewicht van de resterende 60 netten, dat alles afbrak en in de golven verdween. Nieuwelingen verhuizen. De door de rederij Ernst aangekochte trawler Jacoba IJm. 21 is in dok geplaatst. Deze trawler kan in het voorjaar van 1949 in de vaart worden gebracht. De door de rederij Booy en Kramer aangekochte mijnenveger Com- bra is Maandagmiddag naar Amsterdam versleept. Deze boot gaat een belangrijke ketelreparatie tegemoet. Zoekplaatje: IVaar is Mattheivs? Nadat enige dagen geleden generaal Markos had verklaard dat de BBC-correspondent Kenneth Matthews die op 11 October in de Peloponnesus werd ontvoerd, op het punt stond door de regeringstroepen vermoord te worden en zijn minister van Justitie, Pophtf' rogenis, op dezelfde da" had gezegd, dat Matthews door de guerilla's werd heropge voed een uiterst pijnlijke tegenstrijdigheid in de verklaringen van twee zo hoge func tionarissen komt thans radio „Vrij Grie kenland" met het bericht dat Matthews op het grondgebied van „Vrij Griekenlandf' is gearriveerd. Hij is thans volkomen veilig, zo zegt de radio, die eveneens weet te berich ten dat de minister van Binnenlandse Zaken van de „voorlopige democratische regering" over inlichtingen beschikt, volgens welke agenten van de Griekse redering van plan zijn Matthews te doden, opdat hij de waar heid over de toestand in Griekenland niet publiek zal kunnen maken. Coöperatie „Kennemerland" vergaderde In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" heeft de coöperatie „Kennemer land" afdeling Beverwijk. Maandagavond haar eerste huishoudelijke vergadering ge houden. De voorzitter de heer Keuter in stalleerde de onlangs benoemde ledenraad. Vervolgens sprak de heer Stark over het wezen der coöperatie en hij deelde aan de leden mede dat de coöperatie „Kennemer land" ontstaan is uit een fusie van de door de oorlog zo zwaar getroffen coöperaties „De Eendracht" en „Algemeen Belang". De plannen om in Velsen-Noord en IJmuiden voor de coöperatie winkels te bouwen zijn gereed, maar voor men aan het bouwen toe is zijn er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen. De kans is groot dat de winkel aan de Torenstraat te Beverwijk in ver band met het uitbreidingsplan van de ge meente Beverwijk over 10 of 15 jaar ge sloopt zal moeten worden, wat aldus spre ker tezijnertijd met de gemeente Beverwijk geregeld zal worden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aanwezi gen gebruik gemaakt. VECHTPARTIJ IJIT DRONKENSCHAP. Zondagavond kwam het in de Patersweg te Beverwijk tot een gevecht tussen twee mannen, waarbij ook de vrouw van een hunner betrokken was. Deze vrouw, die in hoge mate „onder invloed" verkeerde, zou haar kinderen mishandeld hebben, en daarover raakte het illustre trio handge meen. De Beverwijkse liep enige schram men op, en is later wegens dronkenschap naar het politiebureau overgebracht. Santpoort-dorp Aanrijding, die zich ernstig liet aanzien Gisteravond had op het kruispunt Rijks wegHoofdstraat te Santpoort een aan rijding plaats, die het ergste deed vermoe den. De bestuurder van een personenauto die van de Hoofdstraat af de Rijksweg wil de opdraaien, botste doordat hij te lang weifelde en daarna plotseling toch door zette, tegen een uit de richting van de pont komende militaire vrachtauto aan. De bot sing was zo hevig, dat de zijkant van de personenauto volkomen in elkaar werd ge drukt. De inzittenden, de heer en mevrouw B. uit Bloemendaal, zaten hierdoor klem. Nadat een politieagent met grote moeite een portier had geopend en de mensen had bevrijd, bleek, dat zij wonder boven won der hoegenaamd geen lichamelijk letsel hadden gekregen. Zij waren echter vol komen overstuur en de politie(hoofdinspec- teur Van IJzendoorn was enkele ogenblik ken na het ongeval reeds aanwezig) heeft hen per auto naar hun woning vervoerd. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 23 October: IJM 19, Adelante. Protinus, met lading, 13 October vertrokken. IJM 196. Hercules, rederij de Vem, met haring. 14 October vertrokken. IJM 34, Allan Water, rederij de Vem. met haring, 15 October vertrokken. IJM 9, Batavia, rederij Batavia, met haring, 14 October vertrokken. 24 Otcober binnen: IJM 39. Schoorl, rederij Petten, met haring, 15 October vertrokken. IJM 8. En Avant, rederij En Avant, met haring. 15 Otcober vertrokken. IJM 94, Zwarte Zee, rederij Roode Zee, met vis, 14 October vertrokken. Vertrokken: geen. Binnen 23 October: KW 9 met 391 kantjes; KW 67 met 633 kantjes: KW 32 met 400 kantjes; KW 123 met 15.3 kantjes; KW 50 met 639 kantjes; KW 23 met 467 kantjes; KW 43 met 743 kantjes. 24 October binnen: KW 129 met 465 kantjes; KW 138 met 604 kantjes: KW 122 met 270 kantjes; KW 86 met 600 kantjes: KW 175 met 742 kantjes; KW 54 met 524 kantjes; KW 140 met 400 kantjes; KW 68 met 474 kantjes; KW 151 met 517 kantjes; KW 25 met 600 kantjes; KW 42 met 531 kantjes; KW 127 met 918 kantjes. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 26 OCTOBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Het lied van de grote stad. Luxor-Theater. 6.45 en 9.15 uur: Night and day. Corso-Theater (Castricum), 8 u.: Carmen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3