c 3 Iy nieuwe busnet van Groot-Haarlem Zeven lijnen zorgen voor frequente verbindingen De 9 Muzen Labour wil particulier monopolie uitschakelen tot verhoging der productie „Democraten uitstappen: ruimte voor Dewey!" ZEEDAG 28 OCTOBER 1948 k|M MAANDAG AAN- NsTAANDE de stadstram Lint en de bekende na bussen bok tussen Sras,n m en Heemstede 'en «eer snor" het ons dienstig i, valreep" onze een overzicht te 1 van het gehele bus- J, wals dat op 1 No- in dienst wordt ge- 2%, hiernaast afge- kaartje geelt een Slik beeld hoe mten- de afgelegenste rullen worden be- "iattend kan men !L dat Heemstede in ,an door één tram- rd50r twee buslijnen ll de stad wordt verbon- 1, waarvan er éen zelfs J;,, begin van de Ver sweg loopt. Tevens de Indische en de ïtdersbuurt uit hun iso- ïerlost. Door mid- Jj van de tot de Lanck- ."-.-.rlaan verlengde lijn 3 lial bovendien een "binding met de spoor- hlnalte Heemstede-Aer- oanbout. pe bewoners van Haar- „rialdwest hebben nu aa, eigen lijn naar het „U en Noord, hetgeen •Ingevolgé heeft, dat de Cverveners in hun bussen (iel peer zitplaatsen zul le beschikken. Amsterdamse buurt „bet uiterste puntje van uarlem-Noord blijven «ar lijn 5 verbonden, die „door de binnenstad zal 53511. Van morgen af zijn bij eie conducteurs wijzigings bieden op de zomerdienst- „jeling verkrijgbaar, die détails over dienstregeling til tarieven bevatten. Het is te hopen, dat de bewoners van Haarlem en eigeving de nieuwe ver- vosrsmogelijkheden naar waaide weten te schatten. De seivice, die hen gebo den wordt, overtreft bij voorbeeld die van een grote stad als Utrecht verre. Inhei zou Jammer zijn, in dien bepaalde lijnen wij denten bijvoorbeeld aan lijn 6 - wegens gebrek «n belangstelling moesten worden opgeheven. Regering tegen Butlincamps I De kans, dat er binnen afzienbare tijd in Zandvoort een Butlin-camp verrijst, schijnt niet erg groot te zijn. Wij vernemen name lijk, dat deze kwestie in de ministerraad besproken is en dat de meerderheid in deze raad tegen Butlin-camps gekant is. De be zwaren schijnen meer van morele dan van materiële aard te zijn. Zijn wij wel inge licht, dan is het verzet voornamelijk van Rooms-Katholieke kant gekomen. THOMAS UIT L ABOU R - PARTIJ. Ivor Thomas, Labourlid van het Engelse parlement is uit de partij getreden, omdat hij het niet eens is met de plannen van de regering betreffende de nationalisatie van de staalindustrie en de hervorming van het Hogerhuis. Thomas is onderminister voor burgerluchtvaart geweest en tot October van het vorig jaar parlementair onderse cretaris voor koloniën. In een brief aan premier Attlee schreef Thomas: „Ik ben reeds lange tijd ongerust over vele dingen in de binnenlandse politiek van de rege ring". ANTI-TITO JOEGOSLAVEN. 'Volgens het persbureau Tanjoeg heeft, de Joegoslavische regering de Hongaarse auto riteiten verzocht om uitlevering van Bran- cof, Vidivitsj en Kresyonosjitsj, respectie velijk Joegoslavische gezantschapsraad te Boedapest, employé bij de Joegoslavische missie en employé bij het persbureau Tan- joeg. Deze drie personen worden ervan be schuldigd belangrijke geldsommen te heb ben verduisterd en te weigeren naar Bel grado terug te keren. Uit Boedapest was tevoren gemeld, dat de drie Joegoslaven waren afgetreden, om dat zij het niet eens waren met de politiek van Tito. Tien leden van het voorlopig republi keinse parlement hebben een petitie inge diend bij de president van de republiek, waarin zij hem verzoeken terstond een ple naire zitting van het voorlopig parlement bijeen te roepen met het oog op het slechter worden van de politieke toestand, zowel in binnen- als buitenland. Zij zijn van mening, dat in zaken, die het bestaan van de repu bliek raken, de wil van het volk als grond slag moet dienen, aldus meldt Antara. laten wij de volledige routes tan het nieuwe busnet volgen: Lijn 1: Haarlem-Noord-Heemstede. Be- jiipnt in Haarlem: Rijksstraatweg (R.K. Kerk) bij de Vergierdeweg. Beginpunt in Heemstede: Javalaan, voor sommige dien- ia de Glip. Route: Rijksstraatweg, Scho- terweg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, •rans Halsplein (terug Frans Halsplein, Sioterweg), Kennemer plein, Stations hui, Kruisweg en -straat, Barteljoris- Craal, Grote Markt, Koning- en Gierstraat, Grote Houtstraat (terug: Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat en -weg, Stations- pa), Plein, Dreef, Hertenkamplaan, füane Houtweg, Vijverlaan, Middenlaan, Prins Mauritslaan, J. Bosboomlaan, J. Is- rdêlsilein, Rembrandtlaan, Paulus Potter- la, J. M. Molenaerplein, Pieter Aertz- ki, Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuis- Sraat en -plein, Camplaan, Heemsteedse Greet, Cruquiusweg, Javalaan (met ver hang voor een aantal diensten: Sport man, Glipperweg tot de Glip). Tijdens ce wedstrijden in het Heemsteedse Sport te zal het beginpunt Javalaan worden nrlegd naar het Sportpark. Lijn 2: Haarlem (Station)Heemstede. Beginpunt in Haarlem: Stationsplein. Be- Spnt in Heemstede: Herfstlaan hoek ïüenburgerlaan naast de begraafplaats, fcrira de tramlijnen zijn opgebroken komt beginpunt nabij de Sportparklaan, het- &n reeds nu bij voetbalwedstrijden het N zal zijn. Route: De route van lijn 1 tot Midden- k, daarna Willem de Zwijgerlaan, Van tóeplein, Jan van Goyenstraat, J. M. sfenaerplein, Pieter Aertzlaan, Bronstee- Binnenweg, Raadhuisstraat en -plein, u&nburgerlaan, Herfstlaan. la afwachting van de verbetering van e Dreef en van andere wegen in de Hout ••omgeving zal tijdelijk de volgende route tea Plein en .Middenlaan worden ge- Heemstede: Wagenweg, Flora le Dreef, Hertenkamplaan, Kleine Hout- rf; tosterhoutlaan, Linnaeuslaan. khting Haarlem: Vijverlaan, Zuïder ■ptonspaarne, Oosterhoutlaan, Kleine «teeg, Baan. Lijn 3. HeemstedeBloemendaalVel end. in Heemstede: Clivialaan hoek ^enda voor Haarlem DONDERDAG 28 OCTOBER .-'■-techouwbiirp: „Waar is mijn dochter", Concertgebouw: „Le chant de la 8 u"r Rembrandt: „Kruisverhoor", ia 15' en 9-L5 uur. Palace: „Arï- 2 00. 4.15, 7.00 en 9-15 uur. Luxor: •^apöppin» al]e leeft 20Q 4 15i Q0 en tv. „Woeste hoogte", 14 j., 2.15, si j/; 9,15 uur. Spaarne: „Het geheim W,n estad"' 14 23°- 7-00 en 9-15 uur. "o ,r "Een wereldse vrouw", 18 j., 2.30. J =3 9.15 uur. Gfm rVR,JDAG 29 OCTOBER: ^•concertgebouw: Ledenconcert H-O-V. i:-i7ianS Hals Museum: Tentoonstelling k'C 1J Doel", 10 tot 5 uur. Bioscopen: en avondvoorstellingen. Zandvoortselaan en Lanckhorstlaan nabij de Bronsteeweg. Route voor de bussen naar de Lanckhorstlaan van het station te Heemstede af: Zandvoortselaan, Zandvoor- ter Allee, Laan vah Rozenburg, Adriaan Pauwlaan, Bronsteeweg, Lanckhorstlaan. Komende van de Lanckhorstlaan wordt door deze laan en de Zandvoortselaan ge reden. Overigens blijft de route van lijn 3 ongewijzigd. Beginpunt in Bloemendaal: Bos en Duin plein. In Velserend: Willem de Zwijger plein. De diensten zullen om de andere naar de genoemde beginpunten rijden. Lijn 4: OverveenHaarlem-Noord. Beginpunten: Rollandslaan en Planeten- plein. Tussen deze punten wordt de be staande route gevolgd. Bij voetbalwedstrijden op het Haarlem- of EDO-terrein zal de dienst vermoedelijk tot nabij de sportvelden worden verlengd. Lijn 5: VondelwegAmsterdamse Buurt. Tussen Stationsplein en Plein wordt de route als volgt: Richting Amsterdamse Buurt: Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Plein. Richting Vondelweg: Plein, Grote Hout straat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg. Overigens blijft ook deze lijn ongewijzigd. Lijn 6: Chr. HuygenspleinSpaarnho- venstraat. Route: Chr. Huygensplein, Lorentzkade, de Ruyterweg, Houtvaart, Bestevaerstraat, Jan v. Galenstr., Houtmankade, Brouwers vaart (terug: Brouwerskade, Brouwers vaart, Houtmankade, Jan van Galenstraat, Bestevaerstraat, Houtvaart), Raaks, Ge dempte Oude Gracht, Verwulft, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jans weg, Stationsplein, Viaduct Kruisweg, Ken- nemerplein (terug: Viaduct Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Parklaan, Kenau park, Nassaulaan, Raaks), Frans Halsplein, Schoterweg, (terug: Kennemerstraat, Frans Halsstraat), Schoterweg, Soendaplein, Rijksstraatweg, Spaarnhovenstraat hoek Rijksstraatweg. Ook deze lijn zal vermoedelijk bij voet balwedstrijden worden verlengd tot de sportterreinen. Lijn 7: Haarlem (Station)Spaarndam Deze lijn blijft haar bestaande route vol gen. Met ingang van 1 November zullen de A.N.W.B.-Wegenwachten op alle door hen gepatrouilleerde routes langer op de weg blijven. Tot dusverre begon hun dienst om 8 uur 's morgens en eindigde om 17 uur. Zij zullen nu om 8.30 uur beginnen en tot 18 uur dienst gaan doen. Surréalisten. De Nederlandse schilders Corncille, Karei Appel en Constant Nieuwen- huys zullen op een door de Belgische „Sur- réalistes révolutionnaires" in Brussel te hou den tentoonstelling exposeren. Gielen. Tot directeur van het Weense Burgtheater is Josef Gielen benoemd, een bekend regisseur, niet te verwarren met Nederlands vorige minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Gedramatiseerde Pest. Een toneelwerk dat ontleend is aan de roman „La Peste" van de Franse schrijver Albert Camus, zal onder de titel: ,,L' état de siège (..Staat van beleg") binnenkort in Parijs ten tonele worden ge bracht. Jean-Louis Barrault zal de regie verzorgen, bijgestaan door de schrijver. Madeleine Renaud en Pierre Brasseur zullen de hoofd rollen vertolken. Dag van leugen. De bekende Amster damse advocaat en auteur mr. Francois Pauwels ontving ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag als jubileumgeschenk een luxe-uitgave van zijn sonnetten bundel „Dag van leugen". Haagse Kleine Comedie. Van 1 Decem ber af zal ook Den Haag zijn „Kleine Come die" bezitten, een voor cabaret-programma's geknipt zaaltje, dat in een voormalige fiet senstalling op het Spui wordt gevestigd. De directie wordt gevoerd door de actrice Coba Kinsbergen. Louis Salou overleden. De Franse toneel- en filmspeler Louis Salou is in het laatst van de vorige week tengevolge van een ver giftiging overleden. Hij blonk uit in „Les enfants du paradis" en in „Boule de Suif", in Nederland uitgebracht onder de titel „De vrouw die de moed had". Een piano-recital wordt door Chrystal Blomkamp gegeven op Dinsdag 2 November. Deze Zuid-Afrikaanse pianiste Chrystal Blomkamp zal in de Renaissance zaal van het Frans Hals Museum werken van Mozart. Schumann. Dubussy, Respighi en Zuid- Afrikaanse componisten ten gehore brengen. Een liederen-avond wordt door Jo Vin cent gegeven op Woensdag 3 November in het Gebouw van de Vrijz. Hervormden aan d<? Jacobstraat. Aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden brengt zij liederen ten ge hore van: Schubert, Moussorgsky, Wolf en Pizetti. ENGELSE STAALNA TIONALISA TIE Sudder-uiir Het is alleszins behaaglijk voor de forens, om van zijn rillerig ochtendontbijt, dat wegens de twaalf mud alleen na nachtvorst wordt opgeluisterd met een smeulende pe troleumkachel, in een tropische Dieseltrein naar Den Haag te verzeilen. Dan begint de slaap u weer in de leden te zakken en ter hoogte van Noordwijkerhout zijt ge in uw droom terug op het bridgeavond] e van de vorige dag. Onvergelijkelijke heerlijkheid van de Nederlandse Spoorwegen. Maar dan komt in de vallende scheme ring de terugreis. En die hele lange dag hebben de treinkachels hun uiterste best gedaan en vele kilowatten in calorieën om gezet. Na de stompen van het folkloristische en aardige gevecht op het Haagse perron wacht de lauwe zetel der derde klasse „assie tenminste massel en een net voor komen heb", zoals de reiziger in heren borstrokken "ons tijdens een vertrouwelijk gesprek over het onuitputtelijke onderwerp „staan-in-treinen" verklaarde, of de staan- debeense persing van het middenpad. Maar met vriendelijke onpartijdigheid iagen de N.S.-kachels hun hittegolven naar de zitters en de staanders. Bij de halte van N.O.-Indië gaat er.al een raampje open en bij Warmond wap pert ook het haar van de Rijksbureau secretaresse monter in de avondbries. Maar we zijn er nog niet. Want de dame met het voorkomen van het pas-gerepatrieerd-zijn vindt het net lekker worden, dus „wil moneerr misschien even die m-aam dichtdrrrraien, ja?" Me neer draait en de coupés zuchten in opper ste nood. De conducteur komt de warmte- waanzin vergroten door in te gaan op een krasse klacht, dat het tocht en gelast on middellijke sluiting van alle ramen op poene van een plaatselijke schrobbering. En omdat die functionaris zo dreigend rondblikt, verheffen zich verscheidene lie- den-in-hemdsmouwen om hun ventilatie zuchtend de handle om te draaien, daarmee zichzelf weerloos overleverend aan het sudder-uur van Den Haag naar Haarlem, met als kookpunt het station Leiden, waar de verwarming het plotseling op haar elec- trische heupen krijgt en met verdubbeld élan de reizigers in de smeltkroes loutert. Wanneer de broeikas tenslotte onder de kap van het Haarlemse station duikt, komt de borstrokken-reiziger bij en hij uit de profetische woorden: „Assut zo door gaat, en we krijge een strenge winter zonder kolen, dan zet ik me stalletje op het perron hier." J. F. (Van onze correspondent te Londen) De indiening van het wetsontwerp tot de nationalisatie van een belangrijk deel van de ijzer- enstaalindustrie betekent het begin van een politieke strijd, zoals Enge land in jaren niet gekend heeft. Deze strijd werpt reeds lange tijd zijn schaduwen vooruit. Toen de eerste plannen twee jaar geleden bekend werden, bliezen de conser vatieven alarm. De onrust, ook in de in dustrie zelf, was van die aard, dat de re gering voorlopig retireerde. Dat kwam ook omdat er in Labourkringen zelf twijfel be stond, niet alleen of de voorgestelde maat regelen wel juist waren,1 doch ook of het ogenblik wel goed gekozen was. De grootste twijfelaar was minister Wilmot zelf, die het plan moest voorbereiden. Hij trad af en werd opgevolgd door een heel wat radi caler figuur, namelijk door George Strauss, die tot de linkervleugel van de partij be hoort. Hij overwon alle aarzeling en wist het kabinet mee te krijgen voor zijn nieuwe plannen, die elk compromis schijnen uit te sluiten. De nationalisatie van de zware industrie is de diepst ingrijpende maatregel tot nu toe. Deze is allerminst uit de lucht komen vallen, want het Labour-verkie- zingsprogram van 1945 kondigde deze stap reeds aan. Het argument van de conserva tieven, dat de socialisten er geen mandaat voor zouden bezitten, wijst de regering van de hand. Labour voert als belangrijkste motief voor de nationalisatie aan, dat de staalnijverheid wat betreft efficiency ho peloos achterop is geraakt en als particulier monopolie, dat hoegenaamd geen enkele deugd van de vrije concurrentie bezit, een bedreiging vormt voor het algemeen eco nomisch herstel. Voor de oorlog was het Britse staalkartel reeds een obstakel, tegen hetwelk allen ageerden, die behoefte had den aan goedkoop staal en dat was eigen lijk het hele land. Maar de productie werd beperkt en de prijzen werden kunstmatig opgevoerd. Niemand minder dan Lord Nuffield, de be kende autofabrikant, richtte in de krach tigste bewoordingen protesten tot de staal industrie. De regering beschouwt de voorgestelde nationalisatie als het sluit stuk van het in overheidsbeheer brengen der vitale industrieën. De toestand is op het ogenblik zo, dat 30 procent van de staalfabrieken en 40 procent van de hoog ovens in aanmerking komen voor de sloop. Voor de algehele vernieuwing, welke daar op volgen moet, is de industrie óp een enorme regeringssubsdie aangewezen. Van een loutere controle, zoals die de laatste IN ZIJN DINSDAG GEHOUDEN TROONREDE ter gelegenheid van de opening van de nieuwe parlementaire zittingsperiode de plechtigheid ge schiedde voor het eerst sinds 1938 weer met de traditionele Middeleeuwse praal heeft koning George van Engeland onder meer de spoedige indiening van het lang-verwachte wetsontwerp tot nationalisatie der Britse ijzer- en staalindustrie aangekondigd. Wat dit betekent, licht onze correspondent in Londen in nevenstaand artikel toe. jaren al werd toegepast, verwacht de re gering geen positieve oplossing van de moeilijkheden. Zij eist daarom volledig staatsbeheer, zij het in ietwat soepeler vorm dan de Jot nu toe uitgevoerde nationa lisaties. De problemen zijn reusachtig groot omdat ijzer en staal een zo veelzijdige industrie vormen, die moeilijk als een een heid is af te bakenen. In elk geval zullen kleine fabrieken buiten het plan vallen. Een zekere concurrentie zal er dus blijven bestaan. Het is de bedoeling, dat alle firma's hun oorspronkelijke handelsnaam behouden, evenals hun eigen bedrijfsleiding. De in vloed van de aandeelhouders zal echter worden uitgeschakeld, natuurlijk op basis van een ruime financiële compensatie. De verbeteringen, die de industrie thans zelf voorgesteld heeft, acht de regering on voldoende. Maar nu is het opmerkelijke verschijnsel, dat de industrie op het mo ment alle productierecords slaat. Dit komt hoofdzakelijk door het onlangs ingevoerde continu-stelsel. De regering schrijft dit echter toe aan het enthousiasme van arbei ders en ingenieurs voor de komende natio nalisatie. In het Lagerhuis zullen de Conservatie ven het ontwerp te vuur en te zwaard be vechten. De oppositie zal trachten de wet zo lang mogelijk tegen te houden, opdat de kwestie in 1950 kan worden voorgelegd aan de kiezers, die nationalisatie beu zouden zijn en waarschijnlijk meer belangstelling hebben voor de dingen, die hun dage lijkse zorgen onmiddellijk kunnen verlich ten. Het is nog niet bekend, wat het Hoger huis zal doen. Mogelijk zal het proberen het ontwerp door amendering te verbete ren. Dit heeft het ook in vroegere gevallen van nationalisatie gedaan, omdat het zich toen bij de volkswil wilde neerleggen. Amerika Dinsdag ter stembus (Van onze correspondent te New York) Langzaam maar zeker komt de grote dag van 2 November naderbij. Dan nadert de politieke trein een belangrijke stopplaats en als de voortekenen niet bedriegen, dan zal de roep van de conducteur klinken: „democraten uitstappen". Het was in November 1932 dat Roosevelt bezit nam van het Witte Huis, toen hij Her- bert Hoover versloeg met een meerderheid van ruim 7 millioen stemmen en sedertdien is een democratisch candidaat bewoner van het Witte Huis gebleven. In 1936 met een meerderheid van bijna 11 millioen stem men, in 1940 met bijna 5 millioen en in 1944 met ruim 3.5 millioen. Maar dit jaar zal de balans waarschijnlijk naar republi keinse zijde omslaan. Al het gedaver, dat thans nog opklinkt uit de politieke bijeen komsten, is nog maar een klankspel. Er is nog maar één man in Amerika, die in een overwinning van president Truman ge looft: dat is Harry S. Truman zelf. Nuchtere en zakelijke waarnemers vra gen zich al niet eens meer af of Thomas Dewey zal winnen. De enige vraag, die nog beantwoord moet worden, is: hoe groot wordt de meerderheid, die Dewey ver werft? Momenteel telt Amerika ongeveer 90 millioen inwoners van stemgerechtigde leeftijd. Het aantal thuisblijvers is echter altijd zeer groot: in de buurt van 40 procent Gebaseerd op de ervaringen uit het ver leden zou een opkomst van circa 58.000.000 kiezers normaal zijn. Wanneer die kiezers op 2 November hun stem uitbrengen, dan zijn wij eigenlijk pas halverwege de presidentiële verkiezing. De president wordt namelijk niet gekozen op basis van de in totaal uitgebrachte stem men, maar op grond van de stemmen van het zogenaamde „electoral college", het college van kiesmannen. Ieder der 48 staten heeft zulk een college. De grootte daarvan wordt bepaald door het aantal afgevaar digden, dat de betreffende staat in het Con gres in Washington heeft. Zo heeft bijvoor beeld de staat New York 45 afgevaardig den in het Huis van Afgevaardigden plus twee senators in de Senaat. Het college van New York is derhalve 47 man sterk, die allen een stem hebben, zodat de staat New York 47 „electoral votes" heeft. Bevolkings- arme of kleine staten leggen veel minder gewicht in de schaal: Delaware, Nevada, Vermont en Wyoming hebben maar drie „electoral votes", omdat zij slechts drie lieden in Washington hebben, twee senators en een afgevaardigde in het Huis. Volgens deze opzet is het totale aantal „electoral votes" in Amerika 531 stuks. Het kan voorkomen dat de beide candidaten De drie candidaten voor het Witte Huis, van links naar rechts Thomas Dewey (Republikein), Harry S. Truman (Democraat) en Henry Wallace („Derde Partij"). elkaar in totaal stemmenaantal, uitgebracht door het publiek, weinig ontlopen, en dat toch de uitslag, uitgedrukt in „electoral votes", hemelsbreed komt te verschillen. De „electoral vote" van een staat gaat namelijk geheel naar die candidaat, die in de betreffende staat de meeste stemmen van het publiek krijgt. Splitsing der „elec toral votes" tussen de twee candidaten heeft niet plaats. Indien bijvoorbeeld De wey in de staat New York 2.000.000 stem men verwerft en Truman 1.995.000 (een zeer gering verschil dus) dan wordt de ver deling van „electoral votes" in New York: Dewey 47 tegen Truman 0. Wat het publiek dus eigenlijk ter stem bus doet is het aanwijzen van een repu blikeins of democratisch kiesmannencol- lege. De kiesmannen kiezen vervolgens de president. Geweldige meerderheden verklaard Dit verklaart nu meteen de geweldige meerderheden waarmede Roosevelt vier maal won. Het ziet er naar uit dat Truman en De wey elkaar in totaal aantal stemmen niet veel zullen ontlopen (Wallace en Thurmond zijn beiden kansloos). Een meerderheid ten gunste van Dewey van 3.000.000 stemmen is reeds aan de hoge kant te achten, maar door het kiesmannensysteem zal Dewey waarschijnlijk een grote overwinning be halen. Jeugdconcert in Bloemendaal Woensdagnamiddag was in het Jeugd huis te Bloemendaal een groot aantal leer lingen bij elkaar van de Chr. U.L.O., de Hartelustschool, de U.L.O. Haarlem. Het Kopje en Kennemer Lyceum, om het pae- dagogisch concert bij te wonen, dat daar ter plaatse door de V.A.R.A. voor het ge zamenlijk programma uitgezonden werd. Zij hadden het dus ook thuis aan de radio kunnen horen, maar dan hadden zij die bij zondere factor: het persoonlijk contact met de uitvoerende kunstenaars moeten missen. Bovendien was er nog een staartje aan het programma voor het publiek in het Jeugd huis en dat staartje werd zelfs een staart, nadat bleek dat de leergierige jeugd liever een hele sonate hoorden dan een paar frag menten dat het programma voorzag. De middag was gewijd aan muziek voor clavecimbel en fluit, en werd verzorgd door de heer en mevrouw Gusta en Everard van Royen. Het jeugdige publiek kreeg nu eens volop te constateren dat een clave cimbel, al ziet het er dan enigszins uit als een vleugelpiano, toch heel iets anders is, met een aantal mogelijkheden die de piano niet bezit. Het grote verschil is, dat het niet een mechanisch slaginstrument is zoals de piano (immers daar slaan de hamers, in beweging gebracht via de toetsen op de snaren), doch een mechanisch tokkel- instrument, want de snaren worden door pennetjes getokkeld. Dan heeft het clave cimbel niet één klavier zoals de piano, maar twee, een licht en een zwaarder; deze kunnen ook gekoppeld worden. Ook kan kunstmatig het octaaf van het gespeelde tot meeklinken worden gebracht en ook kan de klank gewijzigd worden, bijvoor beeld zodanig dat men meent een luit te horen. Wat op de piano wel en op het cla vecimbel niet mogelijk is, dat is de dyna miek van de aanslag, waarvandaan het moderne instrument zijn naam piano-forte draagt. Mevrouw van Royen typeerde heel goed de periode waarin het clavecimbel zijn glorietijd kende, als een van overvloe dige versiering in kleeding, kapsel, meu bels, behang, enz. Geen wonder dat dit ook in de muziek van de 17e en 18e eeuw zijn weerslag vindt. Vandaar al die kunstige tierlantijntjes in de zogenaamde barok stijl. Een voorbeeld toonde dit duidelijk aan: „Les Bergeries" van Couperin, eerst gespeeld zonder, en daarna met versierin gen, liet horen dat het die stijlbloempjes niet missen kan. Alleen Bach en Handel dorsten wel eens tegen de mode van hun tijd te zondigen en hun muzikale krullen- pruik af te zetten. Zulks kon men, wat Bach betreft, ervaren uit diens Sonate in Es voor fluit en clavecimbel. Daar komen geen versieringen in voor. Dit werk is nog op een ander punt belangrijk: beide partijen concerteren met elkaar op voet van gelijk waardigheid. Dit is niet het geval bij de fluit-sonates van Blavet, van wie er een (La Lumague) ten gehore werd gebracht; daar is de clavecimbel gewoon begelei dingsinstrument, waarvoor de componist enkel de partij voor de linkerhand schreef met cijferaanduidingen voor accoorden in de rechter. Everard van Royen vertelde dat Blavet, die in zijn tijd een beroemd fluitist was. zijn. sonates voor eigen gebruik com poneerde; wat ook andere fluitisten deden. Doch wij weten ook dat Blavet steeds het goede werk van zijn collega's op zijn re pertorium nam. Over de fluit zelve werd op deze middag weinig gezegd maar het beschaafde spel van Everard van Royen betekende meer dan een hele hoop wetenschap omtrent het fraaie instrument. Met de uitvoering van drie stukken van Couperin en Handel's Variaties over The harmonious blacksmith gaf mevr. v. Royen een ruim inzicht betreffende het clavecim bel als solo-instrument en een smaakvol artistiek gebruik e:- van. Tot slot werd de fluitsonate in a kl. t. van Handel (evenals die van Blavet een sonate voor solo met begeleiding) ten gehore gebracht. JOS. DE KLERK Het feit. dat een eeuw geleden de Grond wetsherziening van 1848 werd afgekondigd, zal ook op dc Nederlandse onderwijsinrich tingen worden herdacht. Aan de scholen is overgelaten daarvoor de geschikte vorm te vinden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5