4 Tante El< Laros gebruikt D.C.IJ.-Competitie als training voor het wereld-damtournooi De „Grutto" tilt de middensluisdeuren uit hun scharnieren r 1 L s gk 1 De fatale injectie DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Ligthart kreeg op het laatste moment zijn remise Voor do oregroep van de lopende DCIJ- damcompctilie was Dinsdagavond de belang rijke partij Laros-Ligthart aan de orde, waarin Ligthart prachtig spel liet zien en Laros met het ingaan van de tweede tijd- contröle in een strategisch verloren positie had gedwongen. Toen ontging Ligthart een detail met het gevolg dat Laros op het nip pertje remise kon afdwingen. Ook de partij DukeL—Laros werd er een van wisselende kansen. Daar beide spelers geen fouten maakten moest de partij wel in remise eindigen. Suyk verbeterde zijn positie op de ranglijst aanmerkelijk door een keurige overwinning op J. van Straaten. De stand in de eregroep is thans: Ligthart 3 2 1 0 5 Suyk 4 2 2 0 6 B. Dukel 3 1 2 0 4 H. Laros 3 0 3 0 3 T. Postma 3 1 0 2 2 J. v. Straaten 4 0 0 4 0 Voor Laros is dit tournooi een uitstekende training voor de strijd om de wereldtitel die 13 November beginnen gaat. Het is een lust om te zien hoe hij elke partij aan een analyse onderwerpt, zonder daarbij de kansen op de clubtitel een ogenblik te laten prevaleren boven de zucht naar een gedegen, voorbe reiding. De overige uitslagen zijn inmiddels: K. PrinsPh. Groen afgebroken. Junioren: J. DijkhuizenH. Langbroek 2—0; Ten Napel—R. de Boer 20; K. Groen F. Effern 2—0; G. v. VuurenB. Groen 02; N. GroenP. v. Eerde 02. De stand in deze afdeling is tenslotte: J. Dijkhuizen 6 gesp. 12 pnt.; K. Groen 5 gesp. 8 pnt.; N. Groen en P. v. Eerde 6 gesp. 7 pnt.; H. Langbroek 5 gesp. 5 pnt.; B. Groen 6 gesp. Een mensenleven liep gevaar Radio Scheveningen bracht uitkomst Het maandblad „Holland Shipping and Trading" verhaalt in het Octobernummer in een interessante geschiedenis, hoe het dank zij radio-Scheveningen mogelijk is geweest een ernstige zieke op zee van de dood te redden. Einde Juli zond radio-Scheveningen een boodschap de aether in, die niet bestemd was voor een bepaald schip, zoals gebrui kelijk is, maar „voor alle schepen". Deze boodschap meldde, dat op de Hol landse sleepboot „Schelde" waarvan met een de positie werd gegeven, een lid van de bemanning zo ernstig ziek was. dat men medische hulp dringend behoefde. De „Schelde" was op weg naar Cura?ao met een baggermolen en een ander vaar tuig, waarop bovendien een sleepboot vastgesjord was. De zieke bevond zich op de baggermolen. Het motorschip „Delft" van de K.N.S.M. trachtte per radio verbinding met de Schel de te krijgen, maar dit bleek onmogelijk door de grote afstand tussen de twee vaar tuigen en door de hevige atmosferische storingen. Na vele vergeefse pogingen kreeg"" de marconist toch verbinding met een schip en met de zeesleper „Witte Zee", die eveneens met een sleep op weg was naar Curasao. Dit schip bracht een verbin ding tot stand met de „Schelde" en vorm de zelf de schakel tussen dit schip en de „Delft". De scheepsarts van de Delft kreeg zodoende de kans te worden ingelicht over de ziekteverschijnselen en naar aanleiding j daarvan verstrekte hij een voox-lopig me- j disch advies. Inmiddels had de kapitein van de Delft bericht ontvangen van zijn directie dat hij, ingeval van nood, hulp mocht verlenen. Toen de gezagvoerder dan ook de boodschap ontving, dat de toestand van de zieke als zeer ernstig moest worden beschouwd, besloot hij de dokter er heen te brengen. Koers en snelheid van de sleepboot wer den opgegeven, waarna het ontmoetings punt werd bepaald. Deze ontmoeting bete kende voor de Delft een koerswijziging van 56 graden en een grote omweg. Het bleek namelijk dat de schepen 570 mijl van elkaar waren verwijderd. Volgens de berekeningen moesten de schepen elkaar ontmoeten op 4 Augustus om 18 uur. Er was echter nog een moge- lijheid dat dit zes uur vroeger zou zijn, doch dan moest de Schelde zijn koers meer noordelijk nemen. Dit werd evenwel verhinderd door de ongunstige windrichting en de dubbele sleep. Terwijl de schepen beide op weg waren naar het afgesproken punt, werd voortdu rend contact gehouden door middel van de x-adio. De posities werden doox-gegeven en wat minstens even belangrijk was: met re gelmatige tussenpozexx werden mededelin gen over de toestand van de patiënt gege ven, die dan prompt beantwoord werden met dokters advies. Een uur vroeger dan verwacht was kre gen de schepen elkaar in het oog, op kleine afstand van het bepaalde punt. Men liet geen minuut verloren gaan. De Delft koos de gunstigste positie uit om het transport van de patiënt zo gemak kelijk mogelijk tot stand te brengexi, het geen volkomen gelukte ondanks de ruwe zee, die het de reddingsloep niet gemakke lijk maakte om langszij de sleepboot te komen. Een voorname factor bij het slagen was het prachtige teamwerk van de bemanning. De springveren matras van de Delft was inderdaad beter dan de kooi op de zwaar slingerende baggermolen. Nadat de sloep weer op zijn oude plaats was vastgemaakt, vervolgden beide vaar tuigen hun reis. Drie stoten van de Schelde werden door de Delft beantwoord, elk nog één korte stooten de patiënt was op weg naar een ziekenhuis in Tx-inidad. De Delft maakte een omweg van 310 mijl en verloor een dag, hetgeen 15 ton extra olie kostte. Maar het was niet voor niets en men voelde de noodzaak, want.... een mensenleven liep gevaar! 5 pnt.; F. Effern 6 gesp. 4 pnt.; J. ten Napel 6 gesp. 4 pnt.; R. de Boer 3 gesp. 2 pnt.; G. v. Vuuren 5 gesp. 0 pnt. Reserves delven het onderspit. Voor de eerste klasse der damcompetitie Kennemerland speelde het tweede tiental van DCIJ tegen de R.K damclub TEP uit Haarlem. Het werd een grote nederlaag voor de reserves van IJmuidcn. De totaal uitslag luidt: IJmuiden T. E. P. 1. H. v. NieuwenhuizenH. Rump.. 02 2. J. NanneD. Rump20 3. K. v. d. Gaag—J. Zegwaard02 4. D. OttP. J. Hollenberg0— 2 5. C. KaanP. Kok 02 6. J. WaalJ. v. d. Kroft02 7. J. BroekW. J. v. Looy 8. Opa v. BosN. Komen02 9. K. GroenP. v. Beelen02 10. D. v. BeelenC. Koek Totaal dus 515 voor de dammers van T. E. P. VOETBALFILM WORDT VERTOOND VOOR STORMVOGELS EN V.S.V. Op Donderdag 4 November wordt voor de leden van Stormvogels en V.S.V., zowel spelende als niet spelende, in het Patro naatsgebouw een voetbalfilm vertoond. Be kende voetballers zullen laten zien, wat de fijne knepen van het spel zijn en hoe je die onder de knie kunt krijgen. Getuige in de zaak dokter Van H. In het verslag van gisteren over de zaak dokter van H. wordt als getuige genoemd de heer Marcelis. Daar er twee oud-illegale werkers in de gemeente zijn met deze naam, verzoekt de heer Marcelis uit Oriehuis ons te vermelden dat niet hij, doch de heer J. H. Marcelis uit de Trompstraat als ge tuige werd gehoord. DE SCH 297 NOG NIET VLOT. Dje logger SCH 297, die Dinsdagavond in de buitenhaven van Scheveningen strand de, is nog niet vlot. Een sleepboot uit Rot terdam zal bij hoog water trachten het schip vlot te krijgen. Beverwijk Amateur-Cabarefavoiwl van Hoogovenstaten De amateui'-cabaretavond welke Woens dagavond in het Beverwijkse Kennemer Theater voor leden van Hoogovenstaten plaats vond, werd geopend door de voor zitter, de heer G. P. Zwaneveld, die onder meer mededeelde dat op 4 November de Hoogovenharmonie in het Luxor Theater een concert zal geven. Na de pauze zal het bekende radiogezelschap van Fred Fagel zijn medewerking verlenen. De amateuravond zelf mag geslaagd heten, hoewel het gebodene hier en daar wel enkele zwakke punten vertoonde. Het was jammer dat de aangekondigde „Hilo Hawaiians" verstek hadden laten gaan. Toch was het muzikale gedeelte door „The Velno's", met de rustige goede zang van Louise Kuhfus en door het optreden van de meisjes „De Blondona's" uitstekend ver zorgd. Ook de conférence van de heer F. van Tongeren, die tevens met de leiding van de avond was belast, viel bij het publiek zeer in de smaak. Van de sketches noemen wij vooral „De Toverstaf". Na afloop reikte de heer Zwaneveld aan de dames en aan de heer Van Tongeren een fraai bouquet bloemen uit. Tot slot werd nog enige uren gezellig gedanst. „Lentewolken" Nadat „Lentewolken" vorige week in IJmuiden zo'n groot succes heeft gehad, is Woensdagavond het Beverwijkse publiek door het comité „Katholiek Bevei-wijk" in het K.S.A.-gebouw in de gelegenheid ge legenheid gesteld de 77-jarige Julia Cuy- pers in haar rol van grootmoeder te be wonderen. Na afloop mocht zij, beloond door dave rend applaus, een fraai bouquet in ont vangst nemen. GOEDE START VAN DE BRIDGE-CLUB „NEVER DOWN". De eerste wedstrijd van de Rooms Ka tholieke bridgeclub „Never Down" is thuis tegen de bridgeclub „Wijk aan Zee" in een overwinning geëindigd. Ditmaal hebben de Wijk aan Zeeërs met 51 verloren. Bok in de kolk Noordersluis vordert snel De regelmatige silhouet van het IJmuidense duincomplex wordt sinds enige dagen onderbroken door de voor overgebogen driehoek van de bok „Grutto", die met zijn 80-tons hef vermogen met de zware deuren der middensluis speelt, opdat men deze ge vaarten naar de sleephelling op „Kreta" kan brengen, waar ze gerevi seerd worden. Eéns in de vier jaar moet dit werkje eigenlijk gebeuren, maar de bezetting heeft de regelmaat verbroken en dus werd het hoog tijd, de deux^en uit hun „hengsels" te lichten en op te knappen. Honderd-tien ton weegt de deur waar de „Grutto" Woensdagochtend mee om- sjouwde de bok tilt haar dan ook maar gedeeltelijk uit het water en toen die plat in de kolk lag en naar de sleephelling kon worden gebracht, was het de beurt aan de vloeddeuren van de Westkant. Zes van deze gevaarten moeten in totaal ver wisseld worden: de buitenste vloeddeuren, de midden dito s en de midden ebdeux'en. Zes andere deuren wox'den voortdurend in reserve gehouden. Deze week denkt men het werk te kunnen voltooien, zodat de scheepvaart, die nu door Noorder- en kleine sluis wordt geleid, de geblokkeerde kolk weer kan gebruiken. Uitgebreide revisie. Voox'dat zon stalen knaap echter weer in gebruik kan worden genomen, wordt hij duchtig onderhanden genomen. Een keer zandstralen, dan twee maal in de menie en twee maal een bewerking met koolteer waarna het onder-water gedeelte met cementsaus wordt bestreken om de aan- groeiïng, die men met de weinig elegante maar wel tekenende naam „pokken" be titelt, tegen te gaan. Noordersluis bijna de oude. Door dit karwei aan de Middensluis^ waar aannemer Van der Vlas uit Schiedam een behoorlijke kluif aan heeft en dat na tuurlijk onder toezicht van de Rijkswater staat wordt uitgevoerd, is het werk aan de Grote of Noordersluis wat in de verdruk king gekomen. Men is nu zover, dat vandaag of mor gen de machines, die daar de deuren voortbewegen, proef kunnen draaien, zodat daarmee de misère van de pro visorische lieren afgelopen is en dan zal het vex-moedelijk wel Maandag worden, eer de nieuwe installatie vervanger van het slachtoffer der Duitse vei-nielwoede ook op de deu ren geprobeerd kan worden. Op dat moment kan IJmuiden's sluizen- stel weer wedijveren met de modernste ter wex-eld. MARKTBERICHTEN 27 October 1948 Besommingen TJM 95 Maria f12.280; IJM 117 Prinses Beatrix f 11.140 KW 33 f 4350: KW 89 f4060; KW 20 f4000; IJM 11 f 1160. Prijzen. Grote tong 3.95; groot middel tong 3,95— 3.90; kein middel tong 3,90; tarbot I 3,70, alles per kg. Haai 3533: bot 6867; kleine rode poon 52: poontjes 1615, alles per 50 kg. Aanvoer. 2 kisten tong en tarbot: 25 kisten haai; 10 "nr>n 65 kisten makreel. 25 kisten scho' \5 kisten schar, 10 kisten bot. 20 kisten kabeljauw, 100 kisten wijting, 20 kisten schel vis, 1993 kisten v. haring, 10 kisten divei-sen. STotaal 2305 kisten. Heemskerk „Vliegtuig vermist" De toneelvereniging „Ons Genoegen" opent haar winterprogramma op Maandag 15 November. Opgevoerd zal worden een stuk, spelend in de jaren die pas achter ons liggen: „Vliegtuig vermist". Oponthoud door bier. Toen de trawler Hercules IJM 196 deze week des namid dags moest varen, zat een dx-ietal matrozen nog achter een glas bier. De rederij besloot de mannen te ontslaan toen ze in beschon ken toestand aan boord kwamen. Voordat andere manschappen waren gevonden had de trawler één dag oponthoud. Maidenpech. Woensdagmorgen vroeg keerde de Poolse trawler „Walkun" na drie dagen van de visserij terug. Er werd één dag gevist, doch de winch bleek niet goed te functioneren. Zoals bekend maakte deze trawler zijn maidentrip. Duur. Enkele grote kotters hebben het slechte weer als dagvissers reeds getrot seerd in de nacht van Dinsdag op Woens dag. De IJm. 11 (schipper Drijver) maakte in die ene nacht een vangst van 40 kisten vis. Dat er gx-ote belangstelhng bestond bij de vishandel voor de bot bleek bij de ver koop. Per kist bracht deze bot niet minder dan 67 op. De moeite van het vissen werd beloond met een besomming van f 1200. Nieuwe service. IJmuiden heeft er Zaterdag een belangrijke vei'betering in de omgeving van de Vissershaven bij door de opening van het benzinestation der firma „Shamrock". Thans kunnen de expeditie auto's vlakbij de los- en laadplaats tanken en ook de viswagens voor Tsjecho-Slowa- kije zullen er hun voordeel mee kunnen doen. Bezwaren tegen vuilnisopslag plaats in Uitgeest De gemeenteraad van Beverwijk had op 26 Mei van dit jaar besloten van de heer J Winkel voor 4000 aan te kopen de plas De Kuil", gelegen in de gemeente Uitgeest èn die te bestemmen voor vuilnisstox;tplaats. De plas is twee ha groot en zes a zeven meter diep. Als er vuil gestort zou worden, dan is de plas over zeven tot acht jaar gedempt, zodat de gemeente voorlopxg haar vuil kan verwerken. Tegen dit raadsbesluit waxen bij Gede puteerde Staten van Noordholland bezwa ren binnengekomen van het gemeentebe stuur van Uitgeest, van de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente van Uit geest en van de plaatselijke veearts. De in- sDecteur van de Volksgezondheid kon zich evenmin met het besluit verenigen doch gaf in overweging, als het raadsbesluit goedgekeurd werd. bepalingen voort< schrijven. Reeds hadden Gedeputeerde Sta- ten aan de gemeenteraad herinnerd aan de opslagplaatsenverordening, maar de raad meende, dat „de Kuil" niet onder deze ver ordening valt. In de Woensdagmiddag gehouden open bare vergadering van Gedeputeerde Staten te Haarlem bestond er gelegenheid de be zwaren mondeling toe te lichten. De heer P van der Ven, burgemeester van Uitgeest, merkte op, dat „De Kuil" dicht bij het dorp ligt en wordt de plas gedempt met vuilnis, dan ondervindt de bevolking er nadeel van. De gemeente heeft weinig natuurschoon Verdwijnt de plas, dan is er een plekje natuurschoon minder. Vlak bij „De Kui zal een streekambachtsschool gesticht wor den. De gezondheidstoestand van de toe- komstige leerlingen kan er onder lilden. Voorts betreurde de burgemeester het, dat het Beverwijkse gemeentebestuur geen overleg gepleegd heett. De heer De Ridder vertegenwoordigde de diaconie der Nederlands HervormdeGe meente, de eigenaresse van de omliggende "ronden. Hij zeide, dat als er vuil aange voerd wordt, op de weilanden scherpe voor werpen terecht komen, welke schadelijk zijn voor het vee. Ook worden de gronden overstroomd door het water uit de plas. De heer Blok verdedigde het standpunt van de gemeenteraad van Beverwijk. Hij merkte op. dat de schade aan de be"°ner! en de weilanden met zo groot zal zijn. als voorgesteld is. Met de belangen zal reke ning gehouden worden. Beverwijk zit voor de moeilijkheid het vuil ergens test°b,e"- Het gemeentebestuur meende een goede plaats gevonden te hebben. e.ofori De beslissing van Gedeputeerde Staten wordt nader bekend gemaakt. De heer Beekelaar naar Indonesië De heer P. A. Beekelaar, vroeger in Be verwijk chef van de afdeling bevoUcing. militaire zaken en burgerlijke stand ten raadhuize en thans werkzaam bu het cen traal bureau voor statistiek in Den Haag is door de regering aangezocht met negen andere ambtenaren voor uitzending Indonesië ten einde aldaar leiding te geven bij de uitvoering van een bevolkingsregis ter. De uitzending geschiedt voor drie jaicn met ingang van 1 November aanstaande. „Boventallige" leerkracht aan de Openbare U.L.O.-school De sterke daling van het leerlingen-aan tal aan de openbare school voor U.L.O. m Beverwijk noopt het college van burge meester en wethouders de raad drastische maatregelen voor te leggen. Het aantal vei- plichte leerkrachten zal per 1 Januari terug «ebracht moeten worden van zes op vijf. \angezien het ons, zo luidt hetadviess fi nancieel niet verantwoord lijkt de bezol diging van deze leerkracht voor rekening van de gemeente te nemen, mede gelet op de financiële gevolgen ten opzichte van het bijzonder onderwijs, stellen wij voor deze boventallige kracht eervol ontslag te ver- Wie van de zes moet worden aangemerkt als boventallig, is een ernstig punt van be spreking geweest in de collegevergadering. Allereerst moest worden nagegaan wie van de leerkrachten als kostwinner kon worden beschouwd. Ten tweede werd de rangorde van benoeming besproken. Het is gebrui- kelljk dat de laatstaangekomene het eerst voor ontslag in aanmerking komt. Mejuffrouw A. S. Scholtz is geen kost- winster, de aan de school verbonden on derwijzers wel, èn zij is de laatst benoem de Derhalve acht het college het gewenst, dat de raad haar het eervolle ontslag toe- k°Indien overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, zal het nodig zijn aan de betrok ken school een vak-onderwijzeres voor de nuttige handwerken aan te stellen, omdat er dan geen vrouwelijke leerkracht meer aan deze onderwijsinrichting is verbonden. Het college stelt derhalve de raad voor op de ontwerp-begroting voor 1949 de nodige gelden hiervoor uit te trekken In dit verband merken de heren alvast op, dat deze maatregel de„ver|oe™"® aan de bijzondere scholen, welke daaraan 7al zijn verbonden inbegrepen per jaar 15.000 minder kost dan het salariëren van een boventallige kracht. Het hoekje van Donderdag 28 October 1948. Beste kinderen! Voor ik jullie ga vertellen, wie deze maand de mooiste bladwijzer gemaakt heeft, wil ik eerst even heel ernstig met jullie praten. Lees nu niet gauw hierover heen, maar luister goed naar wat Tante Els te vertellen heeft. Jullie hebt* natuurlijk allemaal gelezen of gehoord van het vreselijke ongeluk dat Zaterdag in de duinen gebeurd is, een on geluk, dat aan twee kinderen het leven gekost heeft en twee moeders een levens lang verdriet heeft bezorgd. Al het leed in die gezinnen, de grote schrik en droefenis voor onze hele gemeente is alleen door een „spelletje" van drie jongens veroorzaakt. Als die jongens toch eens van te voren ge weten hadden, wat een ontzettende ge volgen hun daden zouden hebben, dan hadden ze elkaar wel gewaarschuwd: laten we er af blijven." En toch hebben ze vaak genoeg in de krant kunnen lezen, dat de duinen nog zo gevaarlijk zijn, dat het onschuldigste doosje een lading kan bevatten, die direct ontbrandt wanneer je het deksel opent, zodat je handen of je ogen moet missen, om van erger dingen niet eens te spreken. Helaas, niet genoeg mochten deze waar schuwingen tot hen doordringen. En daarom, jongens en meisjes, om her haling van al dit afgrijselijke te voor komen. daarom praten moeder en vader, de meester op school en óók Tante Els zo ernstig met jullie. Om jullie toch vooral met alle klem op het hart te drukken: WEES VOORZICHTIG, LOOP NIET BUITEN DE PADEN, RAAP NIETS OP. Alleen dan kun je rustig in sommige duinen wandelen, wanneer je bovenstaande drie regels in acht neemt. Meester op school moest ze jullie honderd maal laten op schrijven, misschien zou dat helpen om jullie voor het gevaar te behoeden. Ik hoop van harte dat jullie alle zorg, die in dit opzicht aan jullie besteed wordt, niet langs je af laat glijden, maar alles aan dachtig in je opneemt en er ook naar han delt. En nu gaan we naar onze maand- wedstrijd. Jullie begrijpt, dat het weer heel moeilijk voor mij was om uit al die blad wijzers, de mooiste te zoeken. Er waren er van papier en van stof, van karton en wol, zelfs van herfstblai-en en beukenootjes. Ze waren één voor één het bekijken waard. Maar -toch, met de meeste zorg en met de aardigste kleuren was de bladwijzer van RESEDA gemaakt en daarom verdient zij de prijs. Reseda, gefeliciteerd meisje, het boekenlijstje is al naar je op weg. Ik kan echter niet nalaten een troostprijsje te geven aan één van onze kleinste nichtjes, een meisje van nog maar vijf jaar, als ik het goed heb: ARREBELLETJE, die ook een heel aardige bladwijzer inzond. Arre- bel, er ligt een leuk boekje over een oli fantje voor je klaar, hoor. Voor de nieuwe maand wedstrijd moeten jullie maar eens verder in ons hoekje kijken. En nu de brieven. Er waren er heel wat, deze week. Van KOBOLDUS kwam een brief, waar ze ondanks haar huiswerk toch nog wat tijd voor gevonden heeft. Ja, ik hoop dat je met het November-raadsel weer als vanouds mee zult doen. Het is niet zo makkelijk deze keer. RESEDA is ziek en maakt haar excuus over haar slordige schrift. Nu, ik kan me dat best begrijpen, als je op bed ligt, hoor. Je boekenlegger is gelukkig wel mooi ge worden. Heb je die ook op bed gemaakt? Spoedige beterschap, hoor! ZEEMEEUW heeft weer een fijne auto rit gemaakt. Ik geloof, dat jij daar maar wat dol op bent. Liep die koe in Driehuis zo maar los op straat in haar eentje, of was er een man bij? Ja, dat is leuk om de eikels met Kerstmis aan snoeren geregen als ver siering te gebmiiken. Misschien kun je ze wel verven of vergulden, dat is nog mooier. Je tweede brief beantwoord v want de eerste was te laat r- verjaardagsfeesten zo dicht ha 5°". moeder en van je zelf! elkaar, gelijk, RODE BES vertelt wanneer ze iari, Jc felicitatie komt dan in de kranthLï Maar dat duurt nog wel een poosje komt de winter met zijn kou. rnaarïï met zijn heerlijke feestdagen, met ijzige Noorden wind, maar ook me» gezellige lange avonden. Zo zie je dat alle slechte dingen toch ook weer et*u kantjes zitten. We zoeken de zonzij £3? Rode Bes! HORTENSIA heeft een nieuwe jurk kregen. Daar ben je natuurlijk geweld mee in je schik. Maak maar iets Q moois voor moeder bij je Sinterkl- cadeaux. Vertel je me eens waar je 7^1 aan bezig bent? Ja. volksdansen zm J leuk, maar je moet wel een goed gevoel voor maat hebben anders maak je een fout. Panda is reuze-spannend, ik ley het ook met pleizier. Ook BLAUWDRUIFJE is een hele piet met haar nieuwe mantel en jurk. Wat knie ik toch een deftige nichten! Ja, soms loon je een hele middag in Haarlem of Amster dam zonder te kunnen slagen en dan vindt je plotseling vlakbij wat je zoekt. Als de boswachter van Schoonenberg jullie gezien had, was het niet zo goed extra jullie takkenplukkerij, denk ik. Ach, ach en hier is BROMELIA ook al in een nieuwe jas! Jullie hebben zeker een afspraakje met elkaar gemaakt, om alle maal tegelijk een nieuwe garderobe aan te schaffen, niet? Ja, je brief was vorige week te laat, dus dan moet je een keer overslaan in de krant. Heb je een prettige Herfst- vacantie gehad en is die nare bof weer helemaal over? ZINNIA vraagt of ik haar bladwijzer mooi vind. Natuurlijk, Zinnia, hij was er? aardig, maar zoals je ziet, de prijs kon i» er jammer genoeg niet mee uit het vuur slepen. Gelukkig dat je zo goed mee kunt in de zesde klas. Denk maar niet dat het zo erg gemakkelijk is, hoor, want voor je er op let, ben je achter geraakt en dan is het niet meer in te halen. Leer je nog dc wanneer je van deze school af bent? En dit was alweer het eind van ons wekelijkse liedje. Tot volgende keer TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. De oplossing van het vorige weekraadsil was: ROTTERDAM (regen, op, toren, toch, eenmaal, ruw, dalend, aan, moeder.) Goede oplossingen kwamen van: Koboldus, Zeemeeuw, Rode Bes, Hortensia en Blauwdruifje. Bromelia en Zeemeeuv zonden ook nog een goede oplossing van het weekraadsel van veertien dagen ge leden in. Tante Els feliciteert: GIEGELTJE, die Zondag haar verjaardag hoopt te vieren. Van harte, hoor nicht enj een prettige dagl Het nieuwe maandraadsel De November-wedstrijd is deze keer in de vorm van een kruiswoordraadsel. Het is niet zo gemakkelijk als anders, maar jullie hebben er enkele weken de tijd voor en als je het helemaal niet weet mag je voor één keertje wel eens even iets aan moeder of vader vragen. Ik let natuurlijk weer niet alleen op goede inzending maar ook of je extx-a zorg aan je werk besteed hebt. Je kunt het plaatje natuurlijk uitknippen x opplakken of natekenen en kleuren. Zelfs een weg, een huis of een garage erbij tekenen, is erg aardig. Enfin, ik zeg niets meer, maken jullie er maar iets leuks van, een mooi boek ligt alweer op de winnaar of winnares te wachten. m - J V s r i 7 T '3 VM w. 4 V Wa M '7 m pr 'j 2/ 77 W' l* 2S- ii m m V m Jo W/s 3/ m f 33 w fir FEUILLETON 12) d o o r Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) bundel avondbladen. Ellsworth riep hem en kocht er een. Terwijl hij het openvouwde en naar de frontpagina keek, zei hij: Ik geloof, dat de tijd gekomen is, dat de wereld kennis kan nemen van het geheim, dat ik met Li- nette deelde. Ja, hier is het al, met koeien van lettex-s op de voorpagina. Hij gaf Rona de krant en zij las: Geneesmiddelen-ex-fgename laat zich schaken door zoon van Gouverneur. Linette Clint, erfgename van de Clint- Huismiddeltj es-fortuinen en Charles 'Gormley Drayton, III, zoon van Gou verneur Drayton, staken gisteravond de grens van de staat over en trouw den strikt in privé. De jongelui liepen weg uit het huis van de Gouvex-neur, waar Linette Clint als logé vertoefde. Tot op heden heeft nochftde familie van de bruid, noch die van de bruigom een verklaring afgelegd Toen zij de krant neerlegde, sloeg Ellswoi'th haar gade, alsof hij zeer geïnteresseerd was in haar reactie. - Je broer denkt dat Caroline wat ach ter houdt, zei hij langzaam. Als hij ge lijk heeft, dan heb ik zo'n idee dat dit nieuws mevr. Broderick haar plannen wel eens zal doen wijzigen. - Je bedoelt, dat zij niets van die ont voering afweet? Niets. Het is een kleinigheid, die Linette, Charley Drayton en ik uitgewerkt hebben. Terwijl hij de nota betaalde en zij het restaurant verlieten, zei hij op raadsel achtige toon: Ik wou, dat de problemen van al mijn patiënten zo gemakkelijk op tejossen waxen, als die van Linette Clint. Vreselijk! Hij grinnikte even. Dat wil zeggen, vreselijk voor jou. Een psychiater kan misschien een dragelijke chef zijn maar als echtgenoot is hij hopeloos. Hij heeft veel te veel gezien, wat er in de men selijke geest omgaat. Voor hem is de liefde niets anders dan een soort dwangneurose, die door het huwelijk nog verergert en een vrouw alleen maar iemand, die een hele scheepslading nieuwe complexen in de fa milie brengt. Je mag er wel altijd dank baar voor zijn, dat je niet lang genoeg in de kliniek bent geweest, om dat huwelijks aanzoek te krijgen. Oliver zei, dat je nooit zou trouwen, merkte Rona op. Tenminste, hij zei: dat je het nooit zoudt doen, tenzij je een meisje zoudt kunnen vinden, dat een hoop geld voor je onderzoekingen over had.... een meisje zoals Linette Clint. Dus dat is de analyse, die Lord van mij gemaakt heeft? Zeer nuchter gerede neerd. Hij is nog eens een vent om mee te trouwen, Ronaeen jongeman met een hoop spieren en een hoop manlijke verach ting voor dergelijke menselijke leerboeken, zoals ik. En wat Linette Clint betreft wel, zij is in ieder geval ook een pienter meisje. Zij zal een heel goede vrouw zijn voor die jongeman die haar tx-ouwt. Terwijl hij nog sprak, kwam een kran- M. v tenjongen het restaurant binnen met een van het ziekenhuis en ging Caroline Bro- mijn werk concentreren, kan niets doen, derick het nieuws van de ontvoering van haar dochter mededelen. Rona haastte zich naar haar kamer in de vleugel van de zusters en trok haar uniform weer aan. Toen zij weer in het hoofdgebouw terug was. klonk er uit de luidsprekers: Zuster Heath wordt op dr. Ellsworth's bureau verwacht. Toen zij de kamer van de neuroloog be reikte, stond Hugh Ellsworth op haar te wachten. Hij zei: Ik had wel gelijk, wat Caroline Broderick betreft. Ik heb nog nooit een patiënt op een behandeling zien x-eageren, zoals zij reageerde op het nieuws van Linette's huwelijk. Binnen de twee seconden was zij overgezwaaid van de be- di-oefde zuster op de verrukte moeder en zij wenst haar gemoed blijkbaar over iets te luchten. Tegen de politie? Neen. Zij zegt, dat zij jou wil zien. Mij? Waai-om mij? Dat weet ik niet, maar zij wil jou hebben. All right. Terwijl Rona zich over de gang haastte kwam zij voorbij de open deur van de kaartenkamer. Een stem riep haar naam en Gregory Venner kwam naar buiten. Zuster Heath, kan ik u een ogenblik spreken? Rona ging met hem de kleine kamer binnen, waarvan de wanden bedekt waren met de kaartenkasten, waar Venner de ge schiedenis van de verschillende in het zie kenhuis behandelde ziektegevallen in on berispelijke orde bewaarde. Hij sloot met een gewichtig gebaar de deur achter zich. Hij zag er erg' bleek en moe uit. Ik maak mij zo oixgerust, zuster Heath, Ellsworth verliet Rona aan de ingang zei hij. Ik kan mij eenvoudig niet op doordat ik er maar steeds aan moet den ken, wat er met dr. Knudserf gebeurd is. Zeg mij eens, is is mevr. Broderick nog in staat geweest de politie te helpen? Had den wij inderdaad goed gehoord, wat wij meenden te horen? Rona vertelde hem, hoe mevr. Brode rick ontkend had, dat er enige poging tot chantage was gedaan. Maar Jim gelooft, dat zij liegt, be sloot zij. En zij heeft mij juist laten roe pen, om mij iets gewichtigs mede te delen. Dus zullen we misschien de waax-heid horen. Het gelaat van de narcotiseur klaarde op. Dat hoop ik werkelijk. Dat is onge veer het enige, wat mij nog te doen over blijft te trachten uit te vinden, wie Thegn gedood heeft. Met een hulpeloos gebaar stak hij de handen uit. Ziet u, dr. Broderick heeft mij laten roepen en heeft mij gezegd, dat ik niet langer nodig zal zijn, om narcose toe te dienen. Ik had altijd gehoopt, dat ik mijn werk goed ge daan had. Maar u weet, hoe dr. Broderick is hij wil altijd jonge mensen hebben. Rona vond het typisch iets voor dr. Bro derick typisch en onmenselijk. Venner, die al zo lang voor het ziekenhuis gewerkt had en die zijn leven zo geheel aan dr. Knudsen gewijd had het was werkelijk tragisch om te bedenken, dat hij nu zo er uit gegooid werd, alleen maar omdat de directeur zo'n fanatieke hartstocht voor efficiency had. Gregory Venner scheen haar gedachten te raden, want hij glimlachte flauwtjes en zei: Maakt u zich geen zorgen, zuster Heath Ik heb wat geld overgespaard. Ik kom er wel. Misschien ga ik zelfs wel naar Zwitserland voor ik te oud word. (Wordt vervolgd). Van boven naar beneden: 1. bedekking van een huis. 3. ernstige ziekte, die niet meer in ons land voorkomt. 4. boom. 5. eerste kwartier (afk.) 6. vloeistof om iets heel erg schoon M maken. 7. prijstrekking. 8. slikorgaan. 10. kandelaar. 13. uitroep van pijn. 14. deftig woord voor echtgenoot 15. tegengestelde van vloed 16. diepe groef in hout. 18. „wie gaat er met ons 19. bergplaats, ook wel grappige vertelnn*- 20. jongensnaam. 21. bergplaats. 22. maat. 23. waarmee je kijkt. 25. deel van een schip -f a. 26. vroeger eiland in het IJsselmeer. 29. kilogram (afk.) Van links naar rechts: 2. gebiedende wijs van het werkw spelen. 7. glimmende verf. 9. jongensnaam. 11. bewoner van de Poolstreken. 12. lokaal op school. 14. loon van een matroos. 17. dit plaatje 21. jongensnaam. 24. barst, scheur. 27. soort hert, dat vooral in NooroeüJ landen leeft. 28. gebruikt de smid om zyn vuur wakkeren. 30. vervoermiddel op het ijs. 31. kilogram (afk.) 32. en anderen (afk.) 33. legt men op een graf. 34. hevige storm.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6