IJmuider Courant Haarlems Dagblad. Pe Goede Weg Het leger van Tsjang Kai Tsjek tracht zich uit Mandsjoerije te redden Canada verklaart zich bereid tot overleg over Atlantisch Pact Stalin licht het volk in over het Berlijnse geschil No. 19078 x. Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasje? 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr 93 Telet 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Vrijdag 29 October 1948 Verschijnt dageHite. behalve op Zon- en feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <&prcdjte tftiartnnsTtje «Courant (2fnno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE NAAM van de revue, die de I cing voor Morele Herbewapening y h ar centrum Caux, in Zwitser- geschapen en die zij tot opvoe- gebracht: eerst op New York's v daarna te Washington tijdens 0Ver het verlenen van hulp a toen in vele andere Ameri- en in Canada, waarop een v,n uitnodigingen uit andere lan- de Is het een Amerikaanse revue, 'i The Good Road heet, de mede- voor het merendeel Amerikanen de twang" in hun uitspraak hen j'Lt herkennen? Neen, toch 'rif niet want niet alleen hebben müsici en andere kunstenaars twintigtal landen eraan samenge- maar bovendien en vooral reikt haar t ver over landsgrenzen. De spelers, tipm optreden, zonder enig salaris ten verklaren zelf dat zij tot een -Tvan Europees-Amerikaanse sa- 'dn* is geworden en dat zij Ameri- mar ook Europees, ja dat zij uni- i Zij openen hun programma met toen over de geschiedenis der 7ii besluiten het met een citaat uit t van dr. Frank Buchman, gehouden öTeenheid van het tienjarig bestaan r Wie Herbewapening, waarin hij de >ne kenschetst als „het antwoord •awereld op alle ismen, zelfs het ma- e" Verdeeldheid is het kenmerk ia eeuw. Eendracht is onmiddellijke «e Dr Buchman noemt eendracht 'ifde van de wedergeboorte. „Wij heb- kunst van één worden verloren, om- het geheim van verandering en Sioorte vergeten hebben. Morele ÏSmmtog is de «oede wee van een !"'U" «inspireerde ideologie, waarop ?.S konnen verenigen. Overal roept Jj. mensen om instrumenten van de Snthi te zijn- Wanneer de enkeling komt een nieuwe sfeer in de er weer een ÏÏfipving. Waarom zou "iphe komen als, met God, weder- :J onvermijdelijk is? Gaan wij naar --lieuw tijdperk van duisternis voor tm en de wereld? Of komt er een ïfariide wedergeboorte der morele en Sijike krachten, overal ter wereld t»É opbloeiend tot nieuw leven en op 'laatste ogenblik een wonder brengend j» mensheid? Welke van die beide zal wj-jn'De beslissing ligt in Uw handen." in spreekt dr. Frank Buchman. 5 spelers der revue The Good Road iren dat zij haar ontworpen hebben pies tonele gebracht om in deze vorm de Le man en de staatsman een weg te die zij samen kunnen gaan om een Se wereld op te bouwen. En Woens- Svond is zij voor het eerst in Nederland jLnd, jn de Koninklijke Schouwburg '•Den Haag. Er werden gisteren nog twee •spellingen gegeven; dit revue-gezel- tóap kon bij zijn vele verbintenissen nu jjjmaar een heel kort bezoek aan ons land jietijen. Uitnodigingen hadden de schouw- doen volstromen: uitnodigingen voor- ia van de namen van een comité van Bjbeveling, dat wordt aangevoerd door de van de Raad van State, jhr. van Blokland en de mi- isrsMansholt en Stikker en onder welks ijidete namen men zulke bekende vindt iidie van A. C. de Bruyn, dr. E. Emmen, 3.H,C, Hintzen, ir. F. Q. den Hollander, I Kupers, mevrouw Van den BoschDe fe|h. Het was een wonderlijke beleving, deze ir:e te zien en te horen. Wie dit mee- uikle zou haar niet kunnen scheiden van Heer waarin zij leeft, temidden van de- pen die de beweging voor Morele Her opening schragen. De Goede Weg telde s;ien, die hem volgen en aan anderen ijzen willen, niet alleen op het toneel. Er wen dus zoveel zwijgende medespelers ïce zaal. Hun overtuiging, hun innerlijke pstdrift, hun blijheid en geloof in hun wring vervulden de avond mede. En vul- :i de getuigenis aan, dat streven als dit s «root en hoopgevend verschijnsel in bm diepe inzinking verkerende mensen- itreld vertegenwoordigt. Criliek is de beweging voor Morele Her- impening niet bespaard gebleven. Hoe :idat ook kunnen zijn9 Critiek is haar ut het minst temidde» "an een zozeer rich aangelegd volk het onze ten gevallen. Ook vormt zii niet de enige ebg die buiten de kerkgebouwen naar Tke.-geboorte der mensheid in een nieuw tfïan van Góds Wil streeft. Anderen van mening dat zij niet diep genoeg rui: en niet zwaar genoeg fundeert. Het- Kniet kan wegnemen dat een groot élan te bezielt en dat zij in de eenvoud en felheid van haar streven tallozen tot ia heeft getrokken en van nieuwe hoop sbereidheid vervuld. Haar revue is sober in montering en een- rb in contrast en symboliek. Zij beeldt s reiziger uit, voortstrompelend in de ca, die zoekt naar de goede weg temid- Èderverdeeldheid. Zij schept de tegen in? van het door onenigheid verscheur den, dat later door 9e nieuwe gedachte Sagen wordt. Zij toont de verbitterde ^.bezitter, die met geweld overtreders zijn bezit wil verdrijven en zich ten- «t overtuigen laat. Zij beeldt het wan den uit, dat zich tussen werkgevers en ióadsleiders dringt en stelt de verper- teiijkte verandering (Major Change) tegenover. Dat al vormt het eerste In het tweede komt een stijging en 3«herinnering aan Kurt Jooss" ballet Groene Tafel" als de zes ministers van -*Iaterialisme, om zulk een tafel ge- ^•'d. de werkzaamheden van het afge- jj® jaar melden en Haat, Hebzucht, Hoogmoed, Wellust, Verwarring hun hofen melden. Waarop Anyman ver- sjt „een Mens", van wie Materialisme Slat hij de belangrijkste man ter wereld **ant wie hem wint, behoort alles toe. - de strijd tussen Goed en Kwaad om bzich te trekken, een strijd waarin glimmen van George Washington. Jef- Franklin, Jeanne d'Arc, St. Fran- Abraham Lincoln, Johann Sebas- Bach ten tonele verschijnen, het Goe- jyjt en Anyman in antwoord op de „wat kunt gij, onbeduidend man- - - alleen doen" de blijde roep uit: Maar niet alleen! dce wel zeer sobere en in hun gedach- nmiheve aanvanssscènes ervoer ik ;^n*J'iPende kracht van dit grootse °°h door zijn in- 6 kTu^6 eenvoud ondanks een tal- £'T« g' ^oor (ie bekoring van en oorspronkelijke muziek en een Aftocht over land en via de haven Yingkow De toestand van het Chinese regerings leger in Mandsjoerije is door opeen-' volgende nederlagen tegen een over macht van uitstekend bewapende com munistische troepen zo slecht geworden dat Tsjang Kai Tsjek nog slechts hopen kan op een „Duinkerken", een aftocht die de kern van zijn leger van algehele vernietiging kan redden en hem in staat kan stellen een snelle verdediging op te bouwen langs de Chinese Muur om te voorkomen dat de communisten hef eigenlijke China binnentrekken door de provincies Jehol en Hopei. Noord-China zalhet volgende slagveld worden, wanneer de communisten, die spoedig heel Mandsjoerije zullen beheersen vandaar uit een grote legermacht op de grenzen van China afsturen. Tsjang Kai Tsjek heeft plannen om zijn benarde posi ties in Mandsjoerije op te geven en langs twee wegen te ontsnappen, namelijk via de havenstad Yingkow, die twee divisies zal moeten verwerken en over land via de provincie Jehol, welke weg echter door een sterke communistische macht wordt ver sperd. Op het ogenblik zijn felle gevechten gaande langs een froht van 170 kilometer in de omgeving van de stad Hsinlitoen, tussen Moekden en de grens. De uitslag van deze gevechten betekent het succes of de mis lukking van de ontsnappingspoging. In de stad Moekden, die practisch in communis tische handen is. dekken nog een of twee divisies de aftocht: zij moeten als verloren worden beschouwd. Werkploegen trachten in koortsachtige haast herstellingen te verrichten aan de spoorlijn tussen Yingkoiw en Anshan om de Zuidelijke aftocht te versnellen. Een regerings-zegsman zeide aan United Press, dat, als de strijdkrèchten uit Mand sjoerije erin slagen te ontsnappen, deze zul len worden gebruikt in de provincies Jehol en Hopei langs de grote Chinese muur. Zij zullen trachten te verhinderen, dat de com munistische troepen van generaal Lin Piao het eigenlijke China binnendringen. Ondertussen wordt vernomen, dat gene raal Tsjang Kai Tsjek waarschijnlijk de hele winter in Peiping zal vertoeven om generaal Foe Tsjo Yi, de opperbevelhebber in Noord-China, ter zijde te staan. Volgens berichten uit Peiping zou Tsjang wellicht alle deelneming aan staatszaken voorlopig laten varen om zijn gehele tijd te wijden aan aan de militaire situatie. Tsjang vloog Woensdag naar Jehol om de toestand bij Chengteh in ogenschouw te nemen en besprekingen te voeren met ge neraal Shin Chiao. (United Press.) Onderhandelingen in Indo nesië begin November? De republikeinse minister van VoorliA- ting, Mph. Roem, heeft tegenover de pers verklaard dat de politieke onderhande lingen waarschijnlijk begin November her vat zullen worden. „Het resultaat daarvan, dat het ook is, zal definitief zijn". MOORD EN DOODSLAG OP MALAKKA In de buurt van Taiping (Malakka). on geveer 300 k.m. ten Noorden van Koeala Loempoer, zijn zeven niet-Europese poli tiemannen, waaronder een inspecteur, ge dood en zes agenten gewond toen zij in een vrachtauto van een plantage naar de stad terugkeerden en onderweg door ge wapende lieden werden overvallen. De chauffeur was de enige van depatrouille, die er ongedeerd afkwam. De geschiedenis herhaalt zich. Geen herinnering aan onze eigen hongerwinter, maar een actuele foto, twee dagen geleden in het geblokkeerde Berlijn gemaakt, waar de vrouwen thans bij .duizenden de bossen en parken „uitkammen' op zoek naar wat brandhout. Situatie in de republiek Met de val van Patjitan, Pati en Koe does is de herovering van de door de com munisten bezette gebieden in de republiek door de republikeinse troepen ogenschijn lijk voltooid, doch uit verschillende be trouwbare berichten isc gebleken, dat in dit conflict de communisten openlijke ge vechten op grote schaal zoveel mogelijk hebben vermeden en thans tot een gueril- la-oorlog zijn overgegaan, aldus meldt de dienst Legercontacten. In het gouvernement Djokjakarta hebben de republikeinse troepen het heft in han den. Overal heerst echter politieke onrust. In het gebied ten Zuid-Oosten van Djokja, met name in de omgeving van Wonosari, houden zich verschillende com munistische guerilla-strijders op. In het gouvernement Soerakarta staan tegenover de Silifangi-divisies en het bataljon Oemar zeven vijandelijke guerilla-com- pagnieën. De plaatselijke commandant van Poerwadi heeft onverwijld de steun ver zocht van nieuwe troepen, aangezien hij de situatie prijcair acht. De communisten, die zich hebben teruggetrokken in gebie den, dicht bij de status quo-lijn gelegen, worden op ten minste 2000 man geschat. In de residentie Rembang is de toestand zeer verward. De republikeinen hebben prac tisch alle grote plaatsen in handen, maar in de omgeving houden zich overal opstan dige troepen schiul. Een hoofdmacht van de communisten van vierhonderd man, ge wapend met mitrailleurs, mortieren en gra naatwerpers, houdt zich schuil in het Noor delijke kalksteengebergte, met als hoofd kwartier Bedinging, 25 -km ten Zuid-Wes ten van Rembang gelegen. In het regentschap Madioen werden vol gens republikeinse berichten de laatste zuiveringsacties op 22 October voltooid. MARSHALL-LENINGSOVEREENKOMST MET NEDERLAND EN INDONESIë ANP-Aneta verneemt te Washington, dat Donderdag een leningsovereenkomst van de Marshall-administratie met Nederland ter grootte van 80 millioen dollar en met Indonesië ter grootte van 15 millioen dol lar werd ondertekend. Ondertekening reeds in Januari verwacht De Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson heeft ver klaard, dat Canada Amerika en Enge land en de landen van de Benelux er van heeft verwittigd, dat het bereid is met deze en andere Noord-Atlantische staten onderhandelingen aan te knopen over het sluiten van een regionaal vei ligheidspact. De Canadese regering heeft, zo zeide de minister, met belangstelling kennis geno men van de verklaring der ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Alliantie, dat overeenstemming is bereikt betreffende de opvatting, dat een Noord- Atlantisch verdedigingspact de noodzake lijke eerstvolgende stap is. Pearson zeide verder: „Voor zover het ons betreft overwegen we deze zaak reeds maanden. We hebben aan officiële bespre kingen te Washington deelgenomen van het moment af dat zij zijn begonnen op 6 Juli". Hij voegde er aan toe: „Er zijn voortdurend besprekingen gevoerd tussen de afgevaar digden van de mogendheden van de West- Europese Alliantie, de Verenigde Staten en Canada, op een officieel, niet bindend en zuiver onderzoekend niveau. De ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Alliantie hebben te Parijs de resultaten van de besprekingen te Washington bestudeerd en hun beslis singen genomen. Ons kabinet heeft de zaak eveneens overwogen en als resultaat daarvan heeft onze regering de regeringen van Engeland de Benelux, Frankrijk en de Verenigde Staten medegedeeld, dat Canada bereid is met hen en andere Noordatl'anti- sche staten te onderhandelen, met het doel Mr D. G. W. Spitzen, de nieuwe minister van Verkeet en Waterstaat. verzorgdheid van de opvoering, die wel moest voortkomen uit de toewijding die het alles beheerst. Toewijding die treft en ont roert, die doet wensen dat zij, die deze revue tot de mensen brengen, spoedig zul len terugkeren voor langduriger bezoek aan ons land. R. P. Tsjechoslowakije viert zijn onafhankelijkheid Donderdag werd in Praag de dertigste verjaardag der Tsjechoslowaakse onafhan kelijkheid gevierd met een arbeiders- en soldatenparade. 's Morgens om zeven uur begonnen zich in de zijstraten van het Wenceslausplein delen van de stoet te formeren. Er waren soldaten met helmen en de bajonet op het geweer, arbeiders-militie in blauwe overalls en met geweren en blauwe baretten, ge- uniformde groepen veteranen van de eer ste wereldoorlog, en delegaties van fabrie ken, kantoren en nationale organisaties. Slechts de sokols waren afwezig. De lei ding had hun verboden om uniformen te dragen of in georganiseerde groepen te verschijnen, om een eventuele herhaling te verhinderen van de demonstraties tegen het régime die tijdens hun mars van 6 Juli plaats vonden. Een ceremonie van 40 minuten had op het plein plaats, waarbij president Gott- wald en premier Zapotocky redevoerin gen afstaken en het vijf-jaren-plan afkon digden. De naam van Thomas G. Masaryk, de stichter van de republiek, werd eenmaal genoemd en met diepe stilte ontvangen. Eduard Benesj, de mede-stichfèr van Tsje choslowakije, werd genegeerd. Na de redevoeringen namen Gottwald en zijn kabinet de militaire parade af, waarin het nieuwe „volksleger" zich gedurende een uur toonde. In de parade reden zware tanks van Russisch maaksel mede. Het was verboden foto's te maken van de parade. De politie nam de films uit de camera's van sommige Tsjechen en buitenlandse corres pondenten in beslag, hoewel de correspon denten geen foto's van het militair gedoe hadden gemaakt. (United Press). Wegverkeersdag van de K.N.A.C. Een „groot-diploma" voor goede autorijders In Den Haag is de zesde Wegverkeers dag van de K.N.A.C. door de minister van Verkeer en Waterstaat (ad interim), mr. J. R. H. van Schaik, gëopendt die mede deling deed van de benoeming van zijn opvolger, mr. D. G. W. Spitzen, eveneens ter vergadering aanwezig, die nadien door de K.N.A.C.-voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, werd gelukgewenst. Jhr. Smits van Oyen deelde mede, dat de K.N.A.C. ten behoeve van de verkeers veiligheid plannen uitwerkt voor het in stellen van een „groot-diploma voor auto mobielbestuurders", waarvan de bedoeling is, nog meer belangstelling bij automobi listen te wekken voor juist en veilig rijden. De majoor van de Generale Staf B. Ko ning sprak over het belang van de motori sering van een modern leger. De advocaat- generaal bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage hield een inleiding over verkeers recht en verkeersrechtspraak. De chef van de Amsterdamse verkeers politie. commissaris L. A. A. Cohen, ver duidelijkte de slagzin: „Zwijgend verkeer is veilig verkeer". De hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir. A. E. J. Nap gaf een beschrijving van de middelen ter bestrij ding van gladde wegen en van sneeuw- ruimingsmethoden. De voorzitter van de Verkeerscommunicatiecommissie, ir. J. L. van Soest, sprak over telefoneren uit rij dende voertuigen. Hef woord is aan Abbé Tr u biet: Goed kiezen uit oude dingen is haast nieuwe uitvinden. Ernstige situatie in Peru Volgens radioberichten uit Lima, da hoofdstad van Peru, waar gisteren een op stand is uitgebroken, trekken tanks èn ge motoriseerde afdelingen der regering van vier kanten naar Arequipa op, de tweede stad van Peru. Alle beschikbare vliegtuigen van de Peruaanse luchtmacht zijn te Lima geconcentreerd om operaties te beginnen tegen de opstandelingen, die door de rege ring er van worden beschuldigd fascisten te zijn. Volgens de radio der opstandelingen te Arecfuipa is in deze stad de staat van beleg afgekondigd. Nieuwe Zweedse regering Tengevolge van de mislukking van de onderhandelingen tussen de sociaal-demo craten en de boerenpartij over de rege ringskwestie, is de Zweedse eerste-minister tot een regeringswijziging overgegaan, die door de Koning tijdens een buitengewone ministerraad is bekrachtigd. De nieuwe regering is, zoals de vorige, uitsluitend samengesteld uit sociaal-demo craten. De wijziging is hoofdzakelijk een portefeuillewisseling. Er is slechts een nieuwe minister, Sven Anderson, secretaris van de sociaal-democratische partij. „Er werd tweemaal een overeenkomst bereikt99 tot een regionaal veiligheidspact te komen" Reuter verneemt, dat Canada als vol gende stap van Engeland, Frankrijk en Amerika ziet: een contactzoeken met an dere landen, bijvoorbeeld de Scandinavi sche, Eire en eventueel Spanje en Portugal teneinde na te gaan, of deze landen bereid zijn aan de onderhandelingen deel te nemen. Vervolgens zou een conferentie in optima forma voor het sluiten van een verdrag plaats kunnen hebben of wel en hieraan geeft Canada de voorkeur een voort zetting der officiële besprekingen om tot de opstelling van een verdrag te komen dat dan later officieel ondertekend zou moeten worden. Men hoopt, dat het Noordatlantisch pac* begin volgend jaar, mogelijk in Januari getekend kan worden. Churchill aan het woord Winston Churchill, de leider der Engelse conservatieve oppositie, heeft tijdens het debat in het Lagerhuis over de Troonrede verklaard, dat Engeland de verzoening met Duitsland geen belemmeringen in de weg moet stellen. Hij zeide te hopen, dat „de democratieën de ziel van Duitsland zouden winnen." Hij zeide het harde optreden, dat de minister van Buitenlandse Zaken had goed gekeurd ten opzichte van de bejaarde Duitse generaals, die gevangen zijn geno men en die wij drie en een half jaar ge vangen hebben gehouden zonder dat er een beschuldiging tegen hen werd ingebracht, te betreuren. „Onze politiek", aldus Churchill, „moet in het vervolg zijn: een streep te zetten door de misdaden en verschrikkingen van het verleden en ter wille van ons heil naar de toekomst te zien." „Er kan geen her leving H Europa zijn zonder de actieve en loyale hulp van het Duitse volk." Volrens Churchill verhindert alleen de atoombom thans, dat „Europa door de communistische krachten, geleid door het Kremlin, weer tot een staat van barbaars heid en slavernij vervalt." Onder bijval van conservatieve zijde ver klaarde Churchill, dat de conservatieve oartij geen verantwoording op zich nam voor de huidige staat van de Britse defensie. De Britse minister van Landsverdediging Albert Alexander, heeft een voorstel van Winston Churchill om een geheim debat te houden over de Britse defensie, aanvaard. Toestand Frankr'ïk „siin* stiff", oordeelt de regering Het Franse kabinet heeft Donderdag avond de toestand als gevolg van de sta kingen besproken. De staatssecretaris van het bureau van de premier, Paul Devinat, zeide na afloop: „Na voorlezing van een rapport van de minister van Binnenlandse Zaken is de regering tot de conclusie ge komen, dat de situatie op het ogenblik gunstig is". 30 duizend man troepen en veiligheids politie, die in het vroege morgenuur het centrum van de Noordelijke steenkoolge- bieden binnentrokken, hebben, naar wordt gemeld, 30 mijnen van stakers gezuiverd zonder ernstige voorvallen. Een woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat het aan tal naar het werk terugkerende mijnwer kers in Midden-Frankrijk (verleden week het toneel van hevige strijd met de politie) nog steeds groeit. In Lotharingen, in Oost- Frankrijk, was bijna driekwart van de mannen terug. Stalin heeft met medewerking van het communistische partijblad „Prawda" (Waarheid) het Russische volk zijn lezing van de situatie met betrekking to£ het Berlijnse geschil laten kennen. Hij heeft een schriftelijk interview gearrangeerd, waarvan de inhoud Dondéfcdag is gepubli ceerd. Op de vraag: „Wat is' uw mening om trent de resultaten van de besprekingen in de Veiligheidsraad van de Berlijnse kwestie en wat denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits-Amerikaanse vertegen woordigers?" antwoordde Stalin: „Ik beschouw deze als een manifestatie van aggressiviteit van de politiek der Brits- Amerikaanse en Franse heersende kringen". Vraag: „Is het waar, dat in Augustus van dit jaar een overeenstemming is bereikt lussen de vier mogendheden betreffende de Berlijnse kwestie?" Antwoord: Ja, dit is waar. Op 30 Augus tus kwamen de vertegenwoordigers van de vier mogendheden tot overeenstemming voor het gelijktijdig treffen van maatrege len ter opheffing van de verkeersbeper- De nieuwste candidaat'voor de hand van prinses Margaret. Rose van Engeland is volgens de Britse pers de 22-jarige lord Ogilvie zoon van de Schotse graaf van Airlie die hier met Margaret een dansje waagt in het Londense Dorchester hotel. Vonnissen tegen voormalige Duitse officieren Ex-veldmaarschalk Wilhelm voo. Leeb, de gewezen bevelhebber van de Noordelijke Duitse strijdkrachten in Rusland en be legeraar van Leningrad, is door het tribu naal te Neurenberg veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij heeft deze tijd al in gevangenschap doorgebracht en zal on middellijk vrijgelaten worden. Een-veldmaarschalk Georg von Küchler, eertijds bevelhebber van een legergroep in Frankrijk en Rusland, werd tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het vonnis' tegen ex-generaal Hermann Hoth, gewezen bevelhebber van het vierde Duitse pantserleger bij de invasie van Ne derland en Polen luidde: 15 jaar gevange nisstraf. Ex-generaal Hans Reinhardt: eveneens 15 jaar gevangenisstraf. Ex-generaal Hans von Salmuth, stafchef van de Duitse legergroep in het Westen, werd tot 20 jaar veroordeeld, evenals ex- luitenant-generaal Karl von Roques. Ex-generaal Karl von Hollith werd tot vijf jaar veroordeeld. Ex-luitenant-generaal Hermann Rein- mecke werd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, evenals ex-luitenant- generaal Walter Warlimont, die de order tot massa-executies heeft opgesteld. De ex-luitenants-generaal Otto Oehler en Rudolf Lehmann kregen respectievelijk acht en zeven jaar. Ex-veldmaarschalk Hugo Sperrle en ex- admiraal Otto von Schniewind werden vrij gesproken en onmiddellijk vrijgelaten. De tijd in voorarrest doorgebracht zal van de vonnissen afgetrokken worden. kingen in Berlijn aan de ene kant en het invoeren der Duitse mark van de Sovjet- zóne als enige valuta in Berlijn aan de andere kant. Deze overeenkomst benadeel de niemands prestige en hield rekening met de belangen van beide partijen. De overeenkomst waarborgde de mogelijk heid van verdere samenwerking. De regeringen der drie Westelijke mogend heden desavoueerden echter hun vertegen woordigers in Moskou en verklaarden deze overeenkomst van nul en geen waarde. Zij schonden de overeenkomst door de Ber lijnse kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen," waar de Britten en Amerikanen een zekere meerderheid hebben. Vraag: „Is het waar, dat officieus te Pa rijs overeenstemming werd bereikt voor dat de kwestie ter stemming aan de raad werd voorgelegd?" Antwoord: Ja, dat is waar. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Argentijnse afgevaardigde dr. Bramuglia, die ten be hoeve van andere belanghebbende mogend heden een onofficiële bespreking met Wisjinski heeft gevoerd, had een ontwerp oplossing in handen waarover overeen stemming was bereikt. Doch de vertegen woordigers van Amerika en Engeland ver klaarden wederom deze overeenkomst van geen waarde. Stalin komt dan onvermijdelijk op zijn stokpaard „oorlogsophitsers" en noemt Churchill de hoofdaanstichter tot een nieuwe oorlog. De Veiligheidsraad is volgens hem een instituut waar de Westelijken dank zij hun meerderheid „alles kunnen bewijzen" en de zes neutrale mogendheden daarin waarvan hij eerst gezegd heeft dat zij er in geslaagd waren een bevredigend com promis te vinden beschuldigde hij er van dat zij „kennelijk een politiek steunen die gericht is op aggressie en ontketening van een nieuwe oorlog." Over de vraag hoe dit alles moet eindi gen was Stalin tamelijk welgemoed. Hij antwoordde: „Dit alles kan slechts leiden tot de smadelijke val van de oorlogsaan stichters. De socialistische krachten ten gunste van de vrede zijn te groot om over meesterd te worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog." Waf het voorstel-Cochran vermoedelijk inhoudt De New York Times meldt dat te 's Gra- venhage onder grote geheimhouding be sprekingen zijn gevoerd over de voorstel len van Cochran, die verleden maand te Washington en verleden week te Parijs door minister Marshall in een onderhoud met minister Stikker ondersteund werden. Vol gens dit blad bevestigt men te 's Graven- hage, dat de voornaamste punten van Co chran's voorstellen de volgende zijn: 1. De republiek zal de bestaande bui tenlandse betrekkingen in het kader van de Verenigde Staten van Indonesië mogen behouden. 2. Alle militaire eenheden, waaronder 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 re publikeinse manschappen zullen onder ge zag van de Indonesische federatie komen. 3. De schuld van Indonesië aan Neder land, die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. 4. Een nieuwe ontwerp-overeenkomst, waarin de verhouding tussen het hpofd van de Indonesische federatie en de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon wordt om schreven, zal worden aanvaard. 5. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezin gen gehouden worden om zekerheid te ver schaffen over de grenzen der verschillende gebieden. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Overdrijvende wolken velden- Droog. Weinig verandering in temperatuur. 30 October: Zon op 7.30 uur, onder 17.16 uur Maan op 4-48 uur. onder 16.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1