Madrid, een bruisende wereldstad 7^ Craaafc tviets (roven, Menten kon „tot zijn spijt" niet komen Met de aanleg van hoogspanningsleidingen is het natuurschoon niet gediend Geschenken Paspoortenzwendel ter griffie CKort en Bondig J 29 OCTOBER 1948 1#AG3^F TJMUÏDER COURANT UIT SPANJE EN PORTUGAL (Bijzondere correspondentie) J- tarmaciones.... Marcia.... Tarde - rennende Spaanse kranten- S"1!! t hun stapels bladen onder -'•?sllS langs de Avenida's en Calles. an"6"' warme, zonnige Octobernamid- heerlijkste tijd van het jaar voor j?. garden en toeristen, de reismaand ^XÏÏdVilenen schuifelen langs' Via en Calle de Alcala, de slag- GfarlMadrid, koesteren zich in de na- en bevolken de overvolle café- iirS°n die men langs alle straten en ^antreft. Het is een drukte die niet et voor'Londen of Parijs; honder- 0 JJ! aUtobussen en personen auto's, .„afzienbare rijen in de straten der af en toe door witgehelmde ^Sénten en verkeerslichten tot stil- ;ï'<eersT ,ongen om de dichte drommen ü*4 §„r, gelegenheid te geven over te is alvast de eerste indruk van de ^n'«komen buitenlander: Het verkeer *?iSUd geregeld, de taxis zijn stok- hphoeven dringend vernieuwing en baarden zelf zijn goed gekleed, niet **0^ dames, die veel besteden aan 1*2? coiffures, opmaak en toiletten, ^ftderlands toerist, die dank zij de i n no" Been zeven uur verplaatst is y;.i rustige Haagje naar de woelige nootdstad, met haar ver over de inwoners, moet men even wennen ®*Tjr»lr!ce gedoe hier. Als men de reis maakt door geheel Frankrijk is i»?wat goedkoper uit, doch men zit "Jan twee dagen in warme treinen, eezenr mat douanes aan de diverse per KLM heeft men alleen op en het Madrileense vliegveld af wat formaliteiten te ondergaan, min stapt overigens zo fris als een O" eet Spaanse leven binnen. Men vin de herfst in de zomer. Er heerst mi temperatuur als bij ons in *JZe JuUmaand. In J.uli, Augustus en s"Sr voor een groot deel, ontvlucht - ka0 de gloeiende hitte met tem- tot 40 graden Celcius en de lega- Stam slaven zijn alle naar het koele -an San Sebastian, of elders. •October is alles weer in Madrid terug, «de theaters en zijn de 80 bioscopen ZZ volle gang. Het is alsof een houw tje Spanjaarden heeft aangegrepen, nl centrum ziet men de ene wolken- 'Ier van 10 en meer verdiepingen naast :,iei reusachtige hotels die in luxe ■«Uappen wat in Europa op dit gebied Sil. bioscopen als paleizen verhogen ftocrikaanse effect der stad, het is Tic nieuwe bouwheren New York voor lebben gehad. Van de gevolgen van de J. burgeroorlog is niets meer te be- UL ai ziet men aan de buitenzijde der Jjcpvel eens wat ruïnes uit die tijd afhebben geen stad gezien waar harder cc ie opbouw wordt gewerkt dan hier. M wijken worden uit de grond ge- at bel is om jaloers op te worden als hier de bouwnijverheid ziet en dat, „it ie Spanjaard niet bepaald de naleeft van erg actief te zijn en er fi nal niet al te best heet voor te staan, «lid is pen stad van grote contrasten. «en de luxueus geklede drommen Span- wdea schuifelen honderden blinden, met lifen stampend op het plaveisel, aan bal vragend voor hun blmdenloterij, nzyan lij het monopolie gekregen heb- amet de lotenverkoop, en demonstreren tijji bedelaars dikwijls afzichtelijke aSïsgebreken, Talloze oude vrouwtjes en ventend met Ameri- CP 8-027 (Adv.) kaanse sigaretten aan de kost te komen. Tot diep in de nacht gaat het leven door. De Spanjaard is een echte nachtbraker, om elf uur 's avonds gaat men nog uit naar nachtvoorstellingen die tot 1 uur duren, zodat het om half twee nog even druk is als des middags. Het leven is er duur. Rekent men de Spaanse peseta op de officiële koers van 24 cent, dan is alles peperduur. Met de toeristenpeseta voor 15 cent, die men tegenwoordig kan kopen, gaat het nog. Men oordele: Een kopje koffie met melk 3 pesetas, met slagroom 5 pesetas, een glas sherry 67 pesetas, een maaltijd in een goed restaurant ongeveer 70 pesetas. Logies in hotels van 40100 pesetas. Twee-en-dertig personen ziek door voedselvergiftiging Bij de familie Peters in Lottum bij Venlo werd dezer dagen het „huisslachtings"- varken geslacht. Het vlees werd gezouten en het bloed gebruikt voor worst en bal- kenbrij. Alle in het dorp wonende familie leden kregen een proefje van de balkenbrij. Korte tijd later deden zich bij allen vergif tigingsverschijnselen voor en 32 personen moesten naar het ziekenhuis in Venlo worden overgebracht. Na een paar dagen konden allen, op twee na, naar huis terug keren. Het varkensvlees is in beslag ge nomen en voor consumptie afgekeurd. De laatste dagen zijn in Noord-Brabant weer wilde zwijnen gesignaleerd. Te Loon op Zand werd er een gevangen. Het hoofdpostkantoor in Madrid, Palacio de Correos. Zaak voor nader getuigenverhoor aangehouden Bundelde politieke delin- pl voor Haagse Bijz. Hof N de advocaat-fiscaal als de raads- 'loonden zich zeer verontwaardigd ■J is behandeling, welke cle 65-jarige UB,, terechtstaande voor het Haagse is&re Hof, tijdens zijn detentie had aiaan. j-iedurende de bezetting „kapitein van hi hoofd van de intendance en ge wenst'van de Haagse politie, was v> arrestatie in 1945 onder toezicht ^schappen van de B. S. op de Waals- P»lakte tewerkgesteld bij het opgra- lijken. Toen hij op zekere dag niet "jcortkon, werd hij door zijn bewa st de bajonet mishandeld. Zij brach- •a acht steken toe en wierpen hem 'ja duin, waar hij enige uren later net vliegen door een maréchaussee lusteloze toestand werd gevonden. -ae vliegen, die met de opgegraven s aanraking geweest waren, kreeg -.^vergiftiging. Zes maanden was hij f&sgevaar, thans is hij voor zijn leven rjdoor een gedeeltelijke verlamming. "=rd er van beschuldigd, een overval ;5ïalen op het hoofdbureau van de 8Politie aan de S.D. te hebben door- s. Hierdoor werden twee illegalen alsmede de Haagse politie- 2ijn medewerking bij de overval gezegd. Door verdachte werd gezegd illegalen een aanslag op zijn leven hadden. De president meende ech- er wel andere manieren waren ge- cm die aanval af te weren. De pro- -bscaal achtte de tenlastelegging be- [eiste zeven jaar gevangenisstraf ontzetting uit de kiesrechten en jf' vai* het recht om bij de ge it? te dienen. 'Goediger meende, dat verdachte Boodweer kon beroepen en be- Pflmair vrijspraak, subsidiair ont- rechtsvervolging. Uitspraak over ■V .700 Prim Het verdachtenbankje van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof bleef leeg toen de deurwaarder gisteren de zaak van P. N. Menten had uitgeroepen. De Aerdenhoutse houthandelaar, die er van wordt beschuldigd tijdens de oorlog in Polen, waar hij grote bezittingen had, in Duitse dienst te zijn getreden, de bezetters als deskundige behulpzaam te zijn geweest bij hun roof der Poolse kunstschatten en daarbij bovendien een groot aantal kost baarheden van de door de Duitsers om het leven gebrachte professor Ostrowski voor zichzelf te hebben behouden, had het maar beter gevonden niet op te duiken. Zoals men weet hkd Menten, die in de Ursulakliniek te Wassenaar werd ver pleegd, in December van het vorige jaar kans gezien te ontvluchten op het moment dat hij door twee rechercheurs naar het ziekenhuis in het kamp Vught zou worden overgebracht. De vier man sterke verdediging, de heren mr. L. G. Kortenhorst en mr. J. C. Coe- bergh uit den Iiaag en mr. Sake C. van der Wall en mr. Reyer K. P. Kalbfleisch uit Haarlem, deelde ons bij de aanvang der zitting mede, dat de heer Menten zeer gaarne zou zijn verschenen, omdat hij de uitspraak van het Hof met gerustheid tege moet ziet. Hij heeft hiervan echter moeten afzien omdat hij mede om gezondheids redenen zich niet wenst bloot te stellen aan de mogelijkheid dat het Hof, het on derzoek op de eerste zittingsdag niet vol ledig achtende, hem op vordering van de advocaat-fiscaal tijdelijk zijn vrijheid zou ontnemen. Van de zeven gedagvaarde getuigen ver schenen er slechts drie: de raadsheer commissaris bij het Hof, mr. F. P. Th. Rohling, die het vooronderzoek gevoerd had, de houthandelaar J. J. Broen uit Amsterdam, die indertijd Nederlands con sul in Lwow was geweest en mejuffrouw J. Peetoom uit Haarlem, die in de tijd dat verdachte weer in Aerdenhout woonde, bij diens moeder als werkster in dienst was geweest. Mr. Rohling legde een uitvoerige ver klaring af over de verhouding tussen de Duitse generaal-majoor van de Sicher- heitspolizei Schöngardt en "de verdachte. Schöngardt is inmiddels door de Engelsen als oorlogsmisdadiger opgehangen. Schöngardt had aan mr. Rohling ver klaard, dat Menten een persoonlijke vriend van hem was geworden, nadat deze in Juni 1941 bij de Duitse opmars naar de Poolse Oekraïne als tolk aan zijn staf was ver bonden^ geworden. Hem werd, voor zijn eigen bescherming, een uniform gegeven en een fantasie-rang. Hij woonde al vele jaren in Polen en sprak goed Pools. Menten werd, zo zei Schöngardt, in het bijzonder opgedragen geheime Russische documenten te vertalen. Hij deed dit „punctueel"; hij was trouwens volgens de generaal-majoor „deutsch-freundlich". De houthandelaar Broen van 1937 tot 1939 consul in Lwow vertelde, dat hij reeds vóór de oorlog van Menten had ge hoord, in zakelijk opzicht in ongunstige zin. In 1939, toen de Russen het Oostelijk deel van Polen bezetten, vluchtte hij van zijn landgoed te Zoppot naar Lwow. De heer Broen hielp hem aan een paspoort en tegen het einde van het jaar kon Menten met de overige Hollanders naar het Duitse bezette gebied en naar Nederland vertrek ken. Menten bleef echter in Krakau hangen want „er was daar veel geld te verdienen". „Was Menten rijk?" vroeg de president, mr. A. C. N. P. Ruys. „Niet zo enorm", meende de heer Broen, want het landgoed was met hypotheek be last en bovendien was hij door de Russen alles kwijt geraakt. Het was practisch on mogelijk waardevolle voorwerpen mee te smokkelen. Wel bleek, dat Menten de con sul een schilderij had cadeau gedaan en dit was opgerold, zonder lijst, meegenomen. „Menten wist precies waar de kostbare schilderijen zaten in Polen", aldus getuige. Jaren later had de heer Broen Menten weer ontmoet. Hij woonde toen pas in Aer denhout en had kans gezien, zoals hij zelf vertelde, twee wagons met schilderijen, tapijten en vele andere kostbaarheden van Kralcow naar Holland te krijgen. Volgens de heer Broen had Menten al direct bij zijn aankomst in Krakow met de Duitsers aan gepapt. „Het huis van mevrouw de Liefde de moeder van Menten werd door hem ge bruikt als een vei-kooplokaal van kunst voorwerpen", verklaarde de werkster van mevr. De Liefde, mejuffrouw peetoom. „Anderen dan Duitsers heb ik er nooit ge zien". Dat was in 1944, nadat Menten uit Polen in Nederland was teruggekeerd. Vervolgens ging de president over tot het voorlezen van talloze getuigenverkla ringen. Uit enkele daarvan bleek, dat de wijze, waarop Menten „zaken" had gedaan in Polen zelfs de S.S. te gortig was gewor den en dat hij voor een S.S.-Gericht werd gedaagd. Door tussenkomst van Schön gardt was hij weer vrijgekomen en kon hij met zijn buit naar Nederland vertrekken. Alleen reeds in Polen was een omvang rijk dossier samengesteld uit verklaringen van Polen. De verdachte had zich in 1942 in de woning in Lwow van de Poolse professor Ostrowski, die met zijn gehele familie door de Duitsers was uitge moord^ geïnstalleerd en had zich de daar in bevindende kunstschatten toegeëigend. Eén Pool had enkele schilderijen in de woning van Menten in Aerdenhout in De cember 1945 als de zijne herkend. De hoofdboekhouder van de vier kunst handels in Krakow, waarvan Mepten vol gens vele getuigen „Verwalter" was ge weest, getuigde dat Menten vrijwel uitslui tend handelde in kunstschatten die van door de Duitsers geliquideerde Polen afkomstig waren. Zijn Poolse chauffeur getuigde, dat Men ten zich aan braspartijen met de Duitsers te buiten was gegaan, doch dat anderzijds hij ook enkele rijke Joden had geholpen, waarvoor hij zoals de getuige erbij voegde dik werd betaald. Volgens sommige getuigen had Menten een welwillende houding jegens de Poolse en Joodse bevolking aangenomen, doch er waren er nog veel meer, die zeiden dat hij zeer pro-Duits was. Nadat de president gedeelten uit de lange door de verdachte tijdens het vooronder zoek afgelegde verklaringen had voorgele zen Menten kwalificeerde de ten laste legging als „absurd" en ontkende alles werd besloten de behandeling op 25 No vember voort te zetten. Dan kunnen de getuigen J. L. de Bruin, vroeger consul te Krakow, mevrouw M. L. O. A. baronesse Steengracht van Moyland, die beiden in het buitenland vertoeven, en de vroegere weermachts-aannemer W. A. Christiaans worden gehoord. SCHEEPVAART IJMUIDEN Op 28 October kwamen te IJmuiden bin nen: Goldfinch van Par. Tabian van Aalborg. Nerva van Archan. Falvette van Londen. Jacoba van Nyköping. North Down van Du blin. Diana V van Hull. Cormorant van Lon den. Rijnstroom van Huil. Vertrokken op 28 October: Wasaborgh naar Rotterdam. Bonaire naar Antwerpen. Hr. Ms. Soemba naar Den Helder. Vestman Röd naar Emden. Kunlabori naar Helsinki. Falvette n. Harlingen. Irwell naar Rotterdam. Minister Stikker naar Indonesië vertrokken Regering bezorgekover de toestand aldaar Officieel werd Donderdag gemeld: Met het oog op de toenemende onrust in Indonesië, welke de regering met grote zorg vervult, heeft de Ministerraad beslo ten, dat de minister van Buitenlandse Za ken, mr. D. U. Slikker, heden naar Indo nesië zal vertrekken. Het doel van deze reis is enerzijds om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de omvang en ernst van de zorgwek kende toestand, anderzijds om, zonder zelf de leiding van de eventueel te hervatten onderhandelingen op zich te nemen, toch door zijn aanwezigheid te beproeven de mogelijkheden van die hervatting te be vorderen. Indien de besprekingen zouden kunnen worden hervat en de regering wil door het zenden van een der leden van het kabinet nog eens alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing" te ge raken zullen allereerst de nakoming van het bestand en een spoedige hervatting van het goederenverkeer moeten zijn be werkstelligd. Het ligt in de bedoeling dat de reis van minister Stikker slechts van korte duur zal zijn, waarschijnlijk niet langer dan tien dagen in Batavia. Een maand geleden bezocht minister Stikker voor bespreking van de vraag stukken van het Verre Oosten de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, generaal Marshall. Dezer dagen had hij te Parijs gelegenheid over dit zelfde onder werp van gedachten te wisselen rtiet ver schillende van zijn buitenlandse collega's. Mr. N. S. Blom, raadsadviseur van het departement van Buitenlandse Zaken en oud-directeur van Justitie te Batavia, ver gezelt de minister. Het gezelschap is Donderdagavond per vliegtuig van Schiphol vertrokken. Echtelijke vechtpartij in de rechtzaal Voor het Bijzondere Gerechtshof te Mid delburg stond terecht de 48-jarige M. P. uit Koudekerke, wie ten laste was gelegd, dat zij in Zwolle had aangebracht, dat perso neel van het Provinciaal Voedselcommis- sariaat waar zij werkte, illegale blaadjes had verspreid en auto's van het Koninklijk Huis ten bate van onderduikers had ver kocht. Haar man, die naar zij beweert, een verhouding had met een andere vrouw en haar geld had opgemaakt, had zich niet aangemeld voor terugvoering in krijgsge vangenschap en was ondergedoken. Uit wraakzucht verried zij ook hem aan de Duitsers, met het gevolg, dat de man een jaar gezeten heeft. Tijdens de zitting verklaarde verdachte dat zij haar man had aangebracht om erger te voorkomen, want, zoals zij zeide, had hij vier mensen laten opsluiten. Het andere verraad zou op last en onder druk van haar man zijn gepleegd. De procureur-fiscaal eiste een gevange nisstraf van elf jaar met aftrek. De verdediger, mr. Kurtz, verklaarde, dat zijn cliënte niet geheel toerekeningsvatbaar is en verzocht hiermede rekening te houden bij de strafmaat. Toen verdachte werd weg geleid, rende zij plotseling de gerechtszaal weer in en wierp zich op haar ex-echtge noot, die als getuige de zitting bijwoonde. Zij was echter spoedig overmeesterd en kon weggeleid worden, DE KEERZIJDE DER KOPPELNETTEN Het Nederlandse landschap is vrij kwetsbaar voor aanslagen op zijn schoonheid men denke even aan de ontsierende ijzeren windmolens, die enige decennia terug hun sierlijke hou ten collega's kwamen vervangen, men denke aan de kanalisaties van beken en riviertjes, waardoor het cachet van het omliggende land veelal verloren ging en men vergete vooral niet de in vergevorderde staat verkerende plan nen, om Nederland -in een web van hoogspanningsdraden te vangen, waar door vooral op de Veluwe, in de Ach terhoek, maar ook in de polders mate rialistische strepen door de romanti sche rekening worden gehaald. Deze „koppelnetten", die nodig zijn om de diverse centrales in groot verband aan een te schakelen, hebben vrij wat stof doen opwaaien in de kringen der Natuurbescher mers en de bezwaren er tegen vonden ten slotte hun uitdrukking in een aantal vra gen van 't Tweede Kamerlid de heer v. d. Goes van Naters. die er bij de minister naar informeerde of het niet wenselijker ware, het koppelnet ondergronds aan te leggen. De minister antwoordde daarop, dat zulks om technische redenen niet mogelijk is, wat ook wij reeds in vorige artikelen over dit onderwerp hebben uiteengezet. De Nederlandse Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft het er echter toch nog niet bij laten zitten. In Zaandam heeft zij een succesje geboekt, doordat men daar jaren geleden de bovengrondse ver binding tussen Velsen en Amsterdam onder de bebouwde kom door groef en gesterkt door dit resultaat is van verenigingszijde ook op andere mogelijkheden in die rich ting gewezen. Om een beeld te krijgen van de „bescha digingen", die het landschap op kan lopen door de aanleg van een hoogspanningslei ding, noemen wij de bouw van een palen complex op een onvergelijkelijk mooi stukje natuurschoon tussen Zutfen en Warnsveld, waar een hoogspanningsmast wel zeer hevig uit de toon valt en waar zelfs de stads uitbreidingsplannen tot nu toe dan ook wijselijk afgebleven zijn. Onlangs is over dit speciale geval een verzoek van „Na tuurmonumenten" in zee gegaan, om hier met de nodige consideratie op te treden, maar tot nu toe is nog geen antwoord ont vangen. Dat het overigens moeilijk is, om bij de aanleg van een hoogspanningsleiding dergelijke beslist lelijke dingen te voor- 0 -eT. Grote Houtstraat 101 (Adv.) ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Négentien-jarige ambtenaar „hielp" smokkelaars en wielrenners Voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank stond gisteren de 19-jarige amb tenaar van de provinciale griffie S. P. v. d. B. terecht, die beschuldigd werd van dief stal van paspoorten, v. d. B. werkte op de paspoorten-afdeling en kon zonder moeite aan blanco-passen komen, die door de re ferendaris waren ondertekend. Hij beschik te zelf over de benodigde stempels, waar onder dat van de Commissaris van de Koningin. In de maanden Maart t.m. Juni zou hij in totaal 11 paspoorten hebben ont vreemd en aan verschillende particulieren doorgegeven. Als beloning kreeg hij geld, een horloge, sigaretten en enige maaltijden en andere consumpties. Deze beloningen werden niet vooraf bedongen. Er werd ter zitting de verwondering uit gesproken over het gebrek aan controle op de griffie, dat mogelijk maakte dat zwarte handelaren en politieke delinquenten het land uit konden komen. De officier wilde wel aannemen dat het niet direct grof winstbejag was dat bij ver dachte zou hebben voorgezeten. Hij achtte het wel mogelijk dat dit ambtenaartje zijn machtspositie niet onaardig vond. De eis luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De raadsvrouwe vroeg het onvoorwaar delijk gedeelte van de straf gelijk te stellen aan het voorarrest. Deze nieuwe driewieler, de Britse „Bond Minicar", heeft een gewicht van slechts 195 Engelse ponden, zodat twee man hem gemakkelijk kunnen optillen. De maximumsnelheid is 65 kilometer per uur, het benzinegebruik van het ééncylinder motortje is één liter per 35 km. De prijs van het sportieve autotje, clot aan twee volwassenen en een kind" plaats biedt is, in Engeland, •-ïigeveer 2000 gulden. De helers. De tweede verdachte, de 34-jarige koop man T. de V. uit Zutfen, had zes paspoor ten van verdachte afgenomen, waarvan één voor zichzelf en de andere vijf „om te voorkomen dat v. d. B. in moeilijkheden zou komen." Hij werd indertijd gegrepen op de Belgische grens met 500 pakjes siga retten, zodat de houding van de burgemees ter van Zutfen, die hem een paspoort had geweigerd, wel terecht bleek. De V. had zijn transacties voornamelijk afgedaan in Haarlemse cafés en de jonge ambtenaar gefêteerd en allerlei schone za- ken voorgespiegeld. Hij kreeg bij de pas poorten zelfs een stempel. De Officier zei dat dit één van de zware jongens was, voor wie v. d. B. een „zacht eitje" was. Hij vond dat heling en omkoping van een ambtenaar bewezen waren en eiste één jaar gevange nisstraf. Een verzoek tot invrijheidsstelling door de verdediger, die de zaak minder ernstig zag, werd door de rechtbank afgewezen. Wielrenners. De derde verdachte de wielrenner J. H. V. uit Assendelft had een bemiddelende rol vervuld, waar hij ook nog financieel voor deel uit had getrokken. Enige „klanten" werden hem toegestuurd door een bekende wielrenner, G. S., die zelf door v. d. B. „ge holpen" was aan een inlegboekje in zijn volle pas. De Officier, die erbij vermeldde dat V. een erkende zwarte handelaar was, nam de morele pressie die hij had uitge oefend, bijzonder kwalijk en eiste één jaar. Tegen een motorrenner die een paspoort voor 35 had aangeschaft, werd 3 maan den geëist wegens heling en omkoping. Aanvragen van brandstoffen bij tijdelijk verblijf Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1 November af bij de plaat selijke distributiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aangevraagd voor personen, die wegens hun werkzaam heden tijdelijk op kamers wonen in een andere gemeente dan waarin zij in het be volkingsregister zijn ingeschreven. Bij de aanvraag moet een verklaring van de werk gever en van de betrokken kamerhuurder worden overgelegd betreffende de duur van het tijdelijk verblijf. Hetzelfde geldt voor tijdelijk hier te lan de verblijvende personen, in welke geval len de paspoorten moeten worden getoond, alsmede bij inkwartiering van militairen. In al deze gevallen moet de aanvraag worden ingediend door de kamerverhuur der. komen, moge blijken uit het feit, dat het ten enenmale onmogelijk is een knik in de leiding te leggen: men moet dus zoveel mogelijk rechttoe-rechtaan bouwen. Gevaar voor de luchtvaart. Tevens moet rekening gehouden worden met een eventueel gevaar voor de lucht vaart en wij denken daarbij speciaal aan de luchtramp met de Nijmegen in Schotland dezer dagen. Dat gevaar is in Nederland overigens gering, want voordat een ver binding wordt gemaakt, wordt eerst con tact opgenomen met de Rijksluchtvaart dienst die de minimum-afstand tot het vliegveld in de buurt opgeeft. Men neemt dan bovendien nog een veiligheidsmarge van enkele kilometers met het oog op even tuele uitbreiding van het vliegveld. Zo loopt de lijn VelsenLeiden op 5 km afstand van Schiphol. Op de luchtvaartveiligheids- conferentie in Montreal is bovendien een aantal bindende internationale regels opge steld betreffende de minimum-afstand tus sen vliegvelden en hoogspanningsdraden. BINNENLAND Dc collecte, welke de Spoorweg Tuber culose Vereniging in September heeft gehou den op de stations der Nederlandse Spoor wegen, heeft ruim 53.000 gulden opgebracht. Voor dc oorlog vluchtte een Joods gezin uit Duitsland naar Nederland. Tijdens de be zetting gingen vader, zoon en dochter voor de SD werken en verriedden talloze Joodse Nederlanders aan de Duitsers. Tegen de 52- jarige vader is thans 20 jaar gevangenisstraf en tegen de 25-jarige zoon de doodstraf ge- eist. De dochter was reeds veroordeeld. De verdachten ontkenden vrijwel alles wat hun ten laste was gelegd. Tot voorzitter van dc conferentie tussen vertegenwoordigers van Nederland. Suriname en dè Nederlandse Antillen is benoemd de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik. Tevens zijn eervol ontheven van hun functie van vertegenwoordiger voor Neder land bij deze conferentie mr. A. M. Joekes en mr. D. U. Stikker. Vóór hen in de plaats zijn benoemd mr. J. A. Jonkman en prof. mr. A. N. Molenaar. Een fabrikant in 'sC.ravcland vroeg in een advertentie veertig thuiswerkers voor liet vervaardigen van kaarsenhouders voor kerstbomen. Nauwelijks was de krant ver schenen of er meldden zich 1500 gegadigden, die bijverdienste zochten. De fabrikant heeft er tachtig aangenomen. Ir. Th. F. Funnckotler, die sedert de bevrijding directeur van gemeentewerken te Eindhoven was, is in de leeftijd van 46 jaar plotseling overleden. Dc minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Don derdag en Vrijdag een reis door de provin cies Groningen en Drente gemaakt, teneinde zich van de toestanden aldaar op de hoogte te stellen. Prins Bernhard beeft een bezoek ge bracht aan de verschillende onderdelen van de Legerluchtmacht Nederland. De tentooonstelling „Bloemen in Berg en Bos", welke in de afgelopen zomer in Apel doorn is gehouden, heeft een batig saldo van f 152.285 opgeleverd. Het aantal gedetineerde doch nog niet berechte politieke delinquenten bedroeg op 4 October 2749. De Staatscourant bevat een beschikking, volgens welke de inlandse tabak van de oogst 1948, alvorens te worden verwerkt, ge fermenteerd dient te worden. Daartoe zal deze tabak tot uiterlijk 1 Maart 1949 moeten worden ingezonden bij een der erkende fer- menteurs. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een telegram aan de ministerraad aangedrongen op het toe staan van huurverhoging. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de voorlopige rijks commissie voor geschiedenis geïnstalleerd, die van advies zal dienen omtrent bronnen publicatie en algemene vraagstukken van ge schiedvorsing en geschiedschrijving zal be studeren. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf is geëist; tegen een 26-jarige Rotterdamse vrouw, die op 2 September haar tweejarig zoontje in een bioscoop had achtergelaten, omdat haar man, een ex-N.S.B.'er, al het huisraad had verkocht toen hij uit zijn inter nering was ontslagen. De vrouw hoopte, dat anderen zich over het kind zouden ont fermen. Te 's Gravenhage werd gearresteerd een 25-jarige vertegenwoordiger uit Delft, die tijdelijk als hulpcommies deurwaarder werk zaam was geweest bij de directe belastingen in Den Haag. In die functie inde hij f 1240, welk bedrag hij ten eigen bate gebruikte. Op 5 November treedt een prijzen- beschikking in werking, waarin de marges op materiaal en de opslagpercentages op de uurlonen, welke de installateurs in rekening mogen brengen, nader worden geregeld. De regeling komt neer op een niet onbelangrijke verlaging. Dit zal vooral ook bij „nieuw bouw" tot uiting komen. Minister Lieftinck heeft op zijn depar tement de commissie geïnstalleerd, die zal onderzoeken, welke vereenvoudigingen in de belastingwetgeving kunnen worden inge voerd. Voorzitter van de commissie is mr. W. H. van den Berge, plaatsvervangend direc teur der belastingen. De 200 ton metende sleepboot „Antonie" uit Rotterdam, welke Dinsdagavond op een zandbank bij Urk was gestrand, is door een sleepboot uit Urk vlotgesleept. In een machinefabriek in Den Haag is een ledige benzinetank ontploft, toen men deze met een lasapparaat ging repareren. Een 'arbeider werd gewond. In de tank, die totaal verwrongen werd, was een gat geslagen. Naar de NIWIN meedeelt houdt de ver scheping van de Kerstpakketten, bestemd voor militairen en burgers in Indonesië, niet in, dat ook de verkoop van etiketten voor deze pakketten is stopgezet. Deze etiketten worden per vliegtuig naar Batavia verzon den, waar zij op de Kerstpakketten zullen worden geplakt, die enige tijd later aan komen. Velsert PERSONALIA De heer P. D. Bakker te Velsen is aan de Leidse Universiteit geslaagd voor het can- didaatsexamen geneeskunde. HAARLEM EN OMGEVING Van 1 tot 6 November zal in de gemeente Heemstede een collecte worden gehouden ten bate van de „Actie Christelijke militaire hui zen". Het plaatselijk comité verwacht, dat de Heemstedenaren zullen meewerken, dat de militairen in hun vrije tijd een tehuis hebben en dat er voldoende ontspanning is, zo mogelijk in een gezellige omgeving. Het vorig jaar bracht de lijstencollecte in Heem stede f 4500 op en in het gehele land f 250.000. Candidaat L. J. Boeijinga te Haarlem heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Fijnaart aangenomen. Het dilettanten operette gezelschap „Diogé" zal op Woensdag 3 en Donderdag 4 November in de Stadsschouwburg opvoeren de bekende sprookjesoperette van Joh. Strauss „Duizend en één Nacht" onder leiding van Henk Steenkist. De regie is in handen van K. L. Baars. De balletten zijn ingestu deerd door Ans Dukker. Dr. E. Emmen spreekt a.s. Donderdag in een wijkavond van Wijk VII der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem over het onderwerp „Wat ik zag in Indonesië". De heer J. M. Vlaming, theologisch can didaat te Haarlem ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Schagen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5