IJmuider Courant Ml Haarlems Dagblad Jnie Brood, suiker en versnaperingen komen 5 November van de bon Franse mijnwerkersstaking verloopt Staat van beleg in Griekenland No. 19079 Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, ^Redactie 5389. na 5 uur '8061 (K 2560), weg 47 Santp - Haarlem Gr Houtstr 93 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom tn «Sptrrtite ïlinrlrtrortK iourant (ïrato Zaterdag 30 Octotier 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad CJitgave van, de Stichting Voorlichting te Haarlem „«I5TERS van Buitenlandse Zaken I1 rmot-Brittannië, Frankrijk, Bel- '""..rfand en Luxemburg, die te Parijs hebben. zU" tot de slotsom ge- lil volledig instemmen met het een defensief Atlantisch Pact, '■r- Heze vijf West-Europese mogend- de Verenigde Staten en Canada (C f' .ouden worden ter gemeen- l»t, verdediging in geval van oor- 'i:' ren staP verder na het besluit, W ;kst-Europese opperbevelhebbers git „oo.teld Overigens is dat Atlan- ^"cfer nog niet. Evenmin als de pesi n di H/S'qpg«tekl. door de regerin- 5-„ legers en vloten: vloten te de lucht. Het Atlantische Pact "ÏMtnsel door vijf ministers aan- i, u\ opgesteld, door de regerin- ^ieurd en door de parlementen "25 moeten worden eer het werke. van ziin. Intussen zijn wij van c£'i zijde al voorbereid op de Amerikaanse bases voor leger, fluchtvloot in de West-Europese Muden ontstaan. Dit vooruitzicht et behagelijk- Het vooruitzicht dat Luxemburg en Frankrijk in /Westelijk „bruggehoofd" op van Europa zouden komen te jjtfen stemt m het algemeen uiterst frfmirtisters hebben te Parijs ook fiot'ÏMteliing van een commissie, epzelen tot het bereiken van nau- »*id tussen de Europese landen zal iSen" en be' Britse v0°rslel tot m" -■an een Europese Raad. belast met van gemeenschappelijk belang, '77 bestuderen". Op deze punten is '^noe niet aan een principiële over- 7 2g toe. Geenszins. Men bestu- 7 een bezigheid die tot niets t Üt Die commissie zal haar studie ook Sen tot het Frans-Belgische voor in :.otelli Zaken heeft opnieuw voorgesteld /voorlopige jpstelling tot insieiiuiB vo.. -- Üufe De Franse minister van Buiten st0.!:;...., heeft opnieuw voorgesteld conferentie bijeen te roepen, ng van zo'n Assemblée zou ■/vóórbereiden. Maar dit is van de "Lezen. Volgens United Press was './opvin ertegen gekant. Hij zou zich S,w voorstander hebben getoond van funezaam-aan" politiek ten aanzier '.7/ehele onderwerp Europese federa- ito Jt geval is het Franse voorstel ver- ïrestfe uw aandacht op de tegenstel- de medecfelingen omtrent het /•ire pact en die omtrent Europese aan- Sng. Hier klinkt het oude lied: het rie oude lied. Ten aanzien van bewape nt men tot snelle overeenstemming in 7 'ten aanzien van opbouw stelt men L, studeert. Zelfs een zo bescheiden "nel als het Franse, dat een voorlopige -Sentie om een Assemblée voor te be- Sen aanbeveelt, is al te snel Bevin s /keur voor een „langzaam-aan politiek BSinzien'van werkelijke vereniging der heeft hij al eerder tot uiting ge* "Jt 'alles stemt ook zeer onbehagelijk, j heb boven dit stuk „Unie" gezet om- yl veler streven zich daarop richt en dit k sinds onze bevrijding op deze plaats KCddurend is aangeprezen. Ik heb het er Dl boven gezet omdat al zoiets als Unie /tet-Europa zou bestaan. Er zijn alleen airverdragen. Men wil thans een militair drag met Amerika en Canada gaan ik/Een Atlantisch militair pact. Ook 'iüii geen Unie zijn. lal men wel begrijpen wat deze stand yaken betekent. Als men in deze lijn «ontwikkeling voortgaat zal een Atlan- aPad ontstaan zonder dat West-Euro- r eenheid gevonden is. De Verenigde Ha van Amerika zullen vragen om mi- se bases in de niet-Verenigde Staten cïïest-Europa. Als dit wordt ingewilligd •en het zal bezwaarlijk te weigeren zijn énen eenmaal zover is belandt men Flincen zeer vreemde positie, fel belangstelling mogen wij afwachten ie parlementen voor houding zullen an, In ons eigen parlement zitten Krfwijfeld— het is o.a. bij het Europese liijrc in Den Haag gebleken mensen, zütieve voorstanders zijn van de bouw -sn werkelijke Unie: de schepping van federale vereniging der volken van •■Europa. Zij moeten zich doen horen, sfrouglad verkeerd zijn, met alle dank- Kieid die wij de Amerikanen verschul- sin voor het Plan-Marshall, om nu a: riles te bewonderen wat van Ameri ka zijde komt. Wij hebben de mensen rj midden gehad, die zich verslinger de a Hitiers Duitsland en daarmee fcloor - in dun meepraatten. Wij zien nu sen in ons midden, die zweren bij al ERusland doet. Laat ons anderzijds niet si critiekloze verering van het Ameri- sbeleid vervallen. Wie een mens zo- rbewondert dat hij zijn tekortkomingen 'izeer wil zien maakt zichzelf wat wijs. 'SKn vreemde staat aldus beschouwt Eiateveneens en geeft daarbij blijk van ilr gebrek aan Nederlands zelfvertrou- zelfrespect. Het is zwak en onder- 1(W'-j: bet kan, zoals wij in de bezettings- D« 'j/iefd hebben, ontaarden in veel erger. K laatste kunnen wij ten aanzien van «esten niet verwachten. Het zal zich "cordoen. Maar wij moeten ons eigen -*ccrdeel doen gelden. Wij moeten het —rt innemen (en eraan vasthouden) ^bouw dient vóór te gaan. Opbouw, ^cztische opbouw die de Westerse de- -7;'ot nieuw leven zou wekken en een ^'-'jk-machtie geheel voor de toekomst ligt in Federale Unie. Ik heb in al meermalen uiteengezet wat die 'ple lijnen betekenen zou. Ik zal het 'y*?aan doen. Tot veel mensen schijnt '-1 niet te zijn doorgedrongen. Daar- andere keer. R. P. ikei US.funcilonarls door de Russen Fsiesleerd Moltmann, voorzitter van de volks- ^«iwoordiging van Mecklenburg en ^■voorzitter van de socialistische ^Partij, is enige dagen geleden door 4ffleime Sovjet-Russische politie ge- u, 7: a^us meldt de met Britse ver- nw verschijnende „Telegraf". r -unann zou ervan beschuldigd wor- n van ^e regering van ,-ynburg geholpen te hebben uit de tVn]Z°ne naar Wesf-Duitsland te vluch- sens recente berichten zou een aan- ,7'aanstaande politici uit Mecklen- =ar het Westen zijn uitgeweken. Publiek wordt gewaarschuwd niet te hamsterent Met ingang van Maandag 8 November zal de rantsoenering van brood en suiker worden opgeheven. Op de nieuwe bonnenlijst van Donderdag zullen geen bonnen meer voorkomen voor deze levensmiddelen, evenmin als voor andere artikelen, die op de suiker- en versnaperingenhonnen verkrijgbaar waren, zoals boterhamstrooisel, jam, stroop en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk. Cacao blüft evenwel op de bon. Ook de bloembon zal vervallen, zodat bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar zullen zijn. De vrije verkoop mag reeds volgende week Vrijdag beginnen, uiteraard tegen de ver hoogde prijzen. Het ministerie 'van Landbouw, Visserij en Vocdselvoorziebing ver wacht van het ptibliek, dat het zoveel discipline toont, dat de overgang van distributie naar vrije consumptie geen stoornis ondervindt door hamsteren, waarvoor geen reden bestaat. Het zal voornamelijk van de houding van de bevolking afhangen of de vrije consumptie bestendigd kan blijven. Hoewel de beslissing van de regering allerwege tot voldoening zal stemmen, zou het toch, aldus het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, van een onvoorzichtig optimisme getuigen, om uit de gang van zaken op te maken, dat de voorziening thans onbeperkte mogelijk heden biedt. De Nederlandse suikerindus trie produceert van de totale Nederlandse suikerbehoefte ongeveer 70 procent, zodat weliswaar voor een zeer belangrijk deel uit eigen bron kan worden geput, maar 30 procent moet in het buitenland worden aangekocht. Daar deze hoeveelheid tegen ten dele zeer schaarse vreemde valuta moet worden aangekocht, zal bij de aan koop van importsuiker zuinigheid moeten worden betracht om de dollars te besparen, die ook voor andere doeleinden nodig zijn. De suikercampagne van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voorraad gezorgd, zodat er geen vrees behoeft te bestaan voor schaarste bij opheffing van de rantsoe nering. Wel zal voorshands enige schaarste bestaan voor enkele nevenproducten van bloem. Chocolade zal slechts in beperkte mate verkrijgbaar blijven, daar de wereld oogst aan cacaobonen geen ruimere toe wijzingen cacaobonen aan de chocolade industrie toelaat. Hogere prijzen Door de vermindering der subsidies op levensmiddelen zullen de suikersubsidie en de toeslag op het brood vervallen. De nieuwe prijs voor de consument van kristal suiker bedraagt dan ten hoogste 0.75 per kg, voor basterdsuiker 0.77. De broodprijs wordt vier cent per 800 gram hoger. Eventuele prijswijzigingen van ar tikelen, waarin de duurdere suiker wordt verwerkt, zullen nader bekend worden gemaakt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de détaillist op de lopende bonnen tegen de oude prijs dient af te leveren voor den duur van de geldigheid van de bon, zoals ook bij voortzetting der rantsoenering het geval zou z«n geweest. Hoewel aangenomen kan worden, dat de laatste suikerbon vrijwel algemeen reeds zal zijn gehonoreerd, zal streng toezicht op de naleving der voor schriften worden uitgeoefend, hetgeen mede mogelijk is door controle van de voorraadadministratie. De bakkers zullen in de gelegenheid worden gesteld na 7 November alle brood- Revolte in Peru geslaagd Bustamente afgetreden De Peruaanse regering heeft medege deeld, dat het garnizoen van Cuzco, in Noord-Peru, zich bij de opstand, die zijn centrum heeft in Arequipa, heeft aange sloten. De Peruaanse regering van Jose Luis Bustamente Rivero is gevallen. Volgens de eerste berichten wilde de president aftreden om bloedvergieten te vermijden. Hij bood eerst aan, het presi dentschap over te dragen aan het Hoogge rechtshof, maar de legerchefs te Lima ver langden, dat hij zonder verdere condities zou verdwijnen. Later werd bericht dat president Busta mente heeft geweigerd een acte van aftre den te ondertekenen maar onder dwang handelde. Hij besloot zijn functie neer te leggen, toen het garnizoen van Lima zich bij de opstand aansloot. Militaire bevelhebbers hebben de rege ring van Peru overgenomen in afwachting van de komst van generaal Manuel Odria, leider van de revolte van de afgelopen drie dagen. President Bustamente heeft zijn pa leis verlaten en zich op weg begëven naar de Argentijnse ambassade. Generaal Odria, die zich op het ogenblik te Arequipa be vindt, zou vermoedelijk Zondag naar Lima vliegen om een regeringsraad onder zijn leiding samen te stellen. Eergisteren had president Bustamente nog verklaard dat hij alleen als „lijk of gevangene" zijn paleis zou verlaten. bonnen van de thans lopende distributie periode, alsmede de ongebruikte nieuwe coupures voor goedkope tarwebloem- en meel in te leveren bij de distributiedienst ter verkrijging van de hun nog toekomende broodtoeslag. De uitreiking van versnaperingen- en diverse kaarten gaat door. De diversen- kaart zal dienst moeten doen voor de ta baksdistributie voor vrouwen. Voor de Versnaperingen-kaart bestaat de mogelijk heid van een ander gebruik. De aanwij zing van de tabaksbonnen op de in gebruik zijnde gecombineerde kaarten gaat onge wijzigd door. Duitse premiers over annexatie De minister-president van Rijnland- Westfalen, Karl Arnold heeft tijdens een persconferentie na afloop van de bespre kingen van Clay en Robertson met de pre miers van Bizonië het volgende verklaard met betrekking tot de grenscorrecties, voorgesteld door de landen van de Bne- lux: „Men kan niet blijven spreken van annexatie als men de gebiedsproblemen beschouwt in het licht van een Verenigd Europa". Voorts verklaarde Hermann Lüdemann, minister-president van Sleeswijk Holstein, dat de militaire gouverneurs hadden be vestigd. dat de door de landen van de Be- iïelux geëiste grenscorrecties zich slechts tot enkele honderden inwoners en enkele straten van dorpen zouden beperken. ..Dat probleem", aldus Lüdemann, „kan pas de finitief geregeld worden in een vredes verdrag". Koud Berlijn De Westelijke commandanten in Berlijn hebben twee en twintigduizend ton steen kool ter beschikking gesteld voor gebruik als huisbrand in de Westelijke sectoren van Berlijn. De steenkool zal per 1 December uitgedeeld worden. Tot zolang mag alleen in ziekenhuizen gestookt worden. UNO-hulp voor Arabische vluchtelingen Het bestuur van het internationale nood fonds voor kinderen der UNO -heeft met twaalf tegen negen stemmen een Brits voorstel aanvaard voor de beschikbaar stelling van zes millioen dollar ten behoeve van Arabische gevluchte vrouwen en kin deren. Amerika, België, Engeland en Nederland hebben de sociale commissie der UNO ver zocht een fonds van 29.500.000 dollar te stichten ten behoeve van 600.000 Arabische vluchtelingen. Deze landen verzochten eveneens onmiddellijk vijf millioen dollar vrij te maken uit het kasgeld der UNO. Oproep tol eenheid voor Italiaanse socialisten In politieke kringen te Rome wordt ver klaard, dat op een vergadering onder lei ding van Romita het. voorstel is gedaan alle Italiaanse socialistische groepen onder één partij, de Italiaanse socialistische een heidspartij, te verenigen. De partij zou „Marxistisch" zijn, doch zou het Lenin- Stalinisme niet aanvaarden. De partij zou weigeren zich met de communisten te ver enigen, doch zou eveneens weigeren op enigerlei wijze met de regering samen te werken. Men verwacht niet, dat een der socialistische partijen, de meerderheids socialisten (partij van Nenni). de minder heidssocialisten partij van Saragat) en Lombardo's groep, de socialistische unie, het voorstel zal aanvaarden. Men acht het wel mogelijk, dat dissiden ten uit alle socialistische partijen zich bij de voorgestelde beweging zullen aansluiten. Het woord is aan Pas op dat gij de schuld van enkelen niet op allen werpt. Het 14200 tons motor-vracht en passagiersschip „Hoegh Silverstream", dat door de Neder landse Dok en Scheepsbouw werd gebouwd voor een rederij in Oslo, heeft gisteren zijn proefvaart gemaakt. Het. fraaie schip in het Noordzeekanaal. Troepen bezetten de „stakingshaard" te St. Etienne Er zijn' onmiskenbare aanwijzingen dat de Franse mijnwerkersstaking naar haar einde snelt. Vrijdagavond hadden de leiders van de Franse niet-communistische mijnwerkers bonden een onderhoud met minister-presi dent Queuille en lieten hem weten,'dat zij van plan waren een oproep te richten tot hun leden om onmiddellijk het werk te hervatten, onder bescherming van leger en politie, die deze week de mijnen hebben bezet. In Lotharingen waren reeds 84 percent van de mijnwerkers wederom aan het werk en kon een productie van 60 percent be reikt worden. De regering hoopte, dat een oproep van de niet-communistische vak bondleiders een einde kon maken aan de staking. Nu de communisten bemerken, dat zij de strijd aan het „kolenfront" moeten opgeven, trachten zij op andere plaatsen de economie tot stilstand te brengen. Langs de gehele kust liggen meer dan 25 schepen met kolen te wachten op lossing, hetgeen geweigerd wordt op aandringen van de communisti sche havenarbeiders. Ondertussen kwamen de metaalarbeiders van de onder communistische contróle staande metaalarbeidersbond bijeen, en drongen aan op een minimum loon van 15.000 francs per maand en een garantie UNO-Assemblée naar New York? Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat er plannen worden gemaakt door hoge ambtenaren van de UNO om op 10 Decem ber de algemene vergadering te verdagen en weer samen te roepen te New York, tegen het einde van Februari. Men reali seert zich, dat de belangrijke politieke commissie zo veel werk voor de boeg heeft, dat men niet kan verwachten dat voor Kerstmis beslissingen worden genomen. V' Y PJP'Ö De Amerikaanse burgers in de grote steden zullen, als zij Dinsdag ter stembus trekken om zich een nieuwe president te kiezen, eigenlijk geen stembus zien, noch zelfs een individueel stem- biljet-annex-rood potloodje. In plaats daarvan geven zij een druk op de knop hunner keuze (A voor de Republikeinse candidaten, B voor de Democraten, C voor American Labor en D voor de Liberale partij, geven daarna een ruk aan de handle (rechts) die het gordijn voor het stemhokje weer opent en terzelfdertijd de uitgebrachte stem registreert en optelt. Men hoopt met deze stem-robot een tijdwinst per kiezer te behalen van 13,6 seconden.... voor regelmatige opslag om verdere stijging Van levensonderhoudskosten te bestrijden. De vakbond besloot tot 5 November een .antwoord af te wachten, en men verwacht, dat, indien dit antwoord niet bevredigend is, een algemene staking het gevolg zal zijn. De Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, verklaarde Vrijdag: „Ik ver trouw er zo sterk op, dat de toestand begin komende week verbeterd zal zijn, dat het terugkeren van de troepen naar hun gar nizoenen binnen korte tijd tegemoet gezien kan worden." Volgens officiële mededeling zijn 212 leden van de republikeinse veiligheidsgar de, 77 van de mobiele garde en politie en 15 soldaten gewond sedert het begin van de campagne op 18 October. Bolwerk ingenomen, Vrijdag heeft de Franse regering bevel gegeven tot bezetting van de grote mijn van Couriot in Saint Etienne. In deze mijn waren ongeveer 3000 communisten. Toen de troepen tegen fiet aanbreken van de dag de aanval openden, werd geen weerstand geboden. De hele mijn was binnen 15 mi nuten in handen van de regering. Het zal echter waarschijnlijk nog twee maanden durnn voordat deze mijn wederom in be drijf gesteld kan worden. Zij is voor een groot deel onder water gelopen en men is er niet zeker van dat niet op sommige plaatsen sabotage is uitgevoerd. F.en reeerings-zegsman deelde mede. dat alles in het werk gesteld zou worden om de productie zo snel mogelijk te hervatten. Stalin teffens:esproken Een woordvoerder van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken heeft for meel tegenspraak geleverd van twee ver klaringen van Stalin in zijn interview met de Prawda. De woordvoerder ontkende namelijk ten eerste, dat de richtlijnen van de vier mogendheden aan de militairen gouverneurs te Berlijn, van 30 Augustus een bindende overeenkomst bevatten. De beslissingen, welke in deze richtlijnen waren neergelegd ten aanzien van het op heffen van de „blokkade van Berlijn" en het circuleren van de Sovjetmark in Ber lijn onder viermogendhedencontröle, wa ren afhankelijk gesteld van een door de militaire gouverneurs op technische détails te bereiken overeenkomst. Een dergelijke overeenkomst, aldus de woordvoerder, was echter nimmer tot stand gekomen. Voorts ontkende de woordvoerder, dat de vier mogendheden tot een overeenkomst zouden zijn gekomen in de loop van de jongste besprekingen over de Berlijnse kwestie. De Westelijke mogendheden waren het wel met elkaar eens geworden, doch nimmer met de Sovjet-delegatie. Terechtstelling van Duitse oorlogsmisdadigers Te Landsberg zijn negen Duitse oorlogs misdadigers opgehangen, die door een Amerikaans oorlogstribunaal te Dachau ter dood waren veroordeeld. Vijf van deze had den zich schuldig gemaakt aanrin het con centratiekamp bedreven wreedheden, de vier anderen aan het vermoorden van tij dens de oorlog gevangen genomen Ameri kaanse piloten. Gisterenavond heeft generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, het verzoek van Duitse kerkleiders, de executie wederom uit te stellen en nieuwe processen te voeren, van de hand gewezen. De terechtstelling van een tiende veroor deelde, Hermann Dammann, werd op het laatste ogenblik uitgesteld wegens de ont vangst van een petitie, die volgens de advo caat-generaal voldoende aanleiding gaf een verder onderzoek in te stellen. i Hoger vleesrantsoen De ruime aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk met ingang van 8 November het vleesrantsoen voorlopig vast te stellen op 250 gram per week voor de houders van A-, B- en C-kaarten en op 125 gram per week voor de houders van D- en E- kaarten. Autorijden toegestaan op St. Nicolaasdag De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op Zondag 5 December (St. Nicolaasdag) ontheffing wordt yei*- leend van het Zondagsrijverbod voor mo torrijtuigen. Hatta naar Batavia genodigd voor overleg Beslissend stadium bereikt Naar Reuter meldt, hebben de Ne derlandse regering en de voorlopige federale regering van Indonesië de republikeinse minister-president, dr. Mohamed Hatta, uitgenodigd naar Ba tavia te komen voor belangrijke be sprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als het begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesische republi keinen, en zijn van mening, dat de uitslag van deze besprekingen wel beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesië voor het einde van dit jaar. Naar verder vernomen wordt is aan dr. Hatta verzocht besprekingen te voeren met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, die morgen per vliegtuig in Batavia wordt verwacht. Naar men verwacht, zal minister Stik ker aan Hatta verzoeken de militaire en economische punten van de Renville-over- eenkomst strikt na te komen. Waarnemers deelden mede, dat het resultaat van de besprekingen tussen minister Stikker en premier Hatta van grote invloed zou zijn op het succes of op de pogingen van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten, óm hervatting van de politieke onderhandelingen te be werkstelligen. Mr. Stikker zal voor zijn terugkeer naar Nederland waarschijnlïik een definitief be sluit nemen inzake de kwestie of de onder handelingen hervat kunnen worden. De Nederlanders beschouwen handhaving van de wapenstilstandsovereenkomst als essen tiële en eerste voorwaarde voor hervatting van de onderhandelingen op nieuwe basis, welke is voorgesteld door Co chran. Deze is heden naar Djokjakarta gevlogen om dit punt met Hatta en andere republikeinse leiders te bespreken. Dr Beel vliegt morgen naar Batavia Koningin Juliana heeft Vrijdagavond, onmiddellijk nadat ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal de Noodwet-ïndoncsië had aangenomen, te 's-Gravcnliage deze noodwet getekend. De noodwet wordt nog in het Staatsblad no. I 461 van VrUdag 29 Oetobcr opgenomen. Daarna heeft de Koningin een besluit ge tekend betreffende de vertegenwoordiging van de Kroon in Indonesië, evenals het be sluit, waarbij dr. L. J. M. Beel wordt be noemd als hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Dr. Beel is daarna door de Koningin beëdigd. Dr. Beel zal Zondagavond om 20.00 uur van Schiphol naar Batavia vertrekken. De politieke UNO-comm issie zet behandeling der Griekse kwestie voort De Griekse regering heeft thans bij de creet de staat van beleg uitgebreid voor het gehele land met' ingang van heden. Het leger zal de handhaving der open bare orde overnemen van de burgerlijke autoriteiten. Er zullen buitengewone mili taire gerechtshoven worden ingesteld als mede een uitgaansverbod. Het decreet geeft de troepen verlof ieder huis in Griekenland zonder speciale mach tiging binnen te. dringen en legt een strikte censuur op post op. Met 34 tegen 11 stemmen, bij 5 onthou dingen (o-m. van Sovjet-Rusland) heeft de politieke commissie van de UNO besloten op verzoek van Griekenland de Griekse kwestie volledig af te handelen. Zij nam daarop een ontwerp resolutie in behan deling, voorgelegd door China, de Ver enigde Staten, Frankrijk en Groot-Britt.an- nië, waarbij de Noorderburen van Grie- Treinramp in Turkije Veertig personen werden gedood en pieer dan honderd gewond toen gisteren een vacantietrein met twee duizend Turken in de buurt van Irmak verongelukte. Twee en dertig personen werden bijna terstond gedood. Acht personen overleden op weg naar de ziekenhuizen. Sommigen liggen nog in het wrak van de trein en ar beiders zijn bezig hen te bevrijden. De gewonden werden naar ziekenhuizen in Ankara overgebracht. Alle artsen in de Turkse hoofdstad, die vrij hadden wegens de viering van de 25ste verjaardag van de Turkse republiek wer den opgeroepen om hulp te verlenen. Auto riteiten zeiden dat het de grootste trein ramp was ïn de geschiedenis van Turkije. (U. P.) Abdoelkadir eervol ontslag verleend Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met dankbetuiging voor de zeer vele gewichtige diensten ge durende lange tijd onder zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir ANP mede deelt sluit het bovenstaande bericht niet uit, dat hij zou benoemd of herbenoemd worden in een of andere functie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie bij de onderhan delingen met de republiek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen, aan gezien zijn besprekingen met de Neder landse regering nog niet zijn geëindigd. kenland wordt verzocht „alle hulpverlening aan de partisanen te staken" en waarbij de bevoegdheden van de speciale commissie worden verlengd. Toen Jean Rey namens de Belgische af vaardiging zijn stem aan dit ontwerp toe zegde, maakte hij het volgende voorbehoud: „Ik stel er prqs op te verklaren, dat mijn afvaardiging door dit ontwerp goed te keuren niet de indruk wil wekken, dat zij alle daden van de huidige Griekse rege ring steimt. De Belgische openbare mening is ten zeerste getroffen door het aantal terecht stellingen. Zij meent dat vergevingsgezind heid een teken van macht is, die geschikt zou zijn om de geesten tot bedaren te brengen". Niet genoeg flessen voor spijsolie Het ligt in de bedoeling omstreeks half December voor alle leeftijdsgroepen 180 gram spijsolie per bon beschikbaar te stel len. De fabrieken van spijsolie en de hande laren in dit artikel hebben een zeer groot tekort aan flessen, te meer daar nu een grotere hoeveelheid spijsolie aan het pu bliek wordt verstrekt dan tot dusverre het geval was. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen, wordt er van de zijde der fabrikanten met nadruk op gewezen, dat het van het allergrootste belang is, dat de ledige spijsolieflessen zo spoedig moge lijk door huisvrouw en handel worden in geleverd. '»oi>xioocott>'>33oooooooooooooQfieooex»»03ooooo30ooe»ecoc»- WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Overwegend bewolkf maar droog weer met ongeveer deze'fde temneratuur als vandaag Tn het Noorden van het land zwakke tof matige wind uit Oosteliike richtingen, in het Zuiden van het land meest zwakke wind. 31 October: Zon op 7.32 uur, onder 1714 uur Maan op 6.17 uur. onder 1R.54 uur 1 November: 34 uur. onder 17.12 uur 7-47 uur, onder 17.11 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1