OLD CLOTHES NEW Lierdag ,enduizenden boeken liggen te wachten op lezers van Ckefarine 4 De Westelijke economische samenwerking schrijdt voort Engeland wacht op de Koninklijke baby 30 OCTOBER 1948 IJ MUI DER COURANT ,r bijzonderheden over de boekenschat 1 Iftiaarlemse Stadsbibliotheek 1 is ook nog de muziekafde- T'stads-Bibliotheek, toe te schrij- 'ri0 l wat verborgen ligging aan de bibliotheek bevat muziek .JjOOft srr\r\T» iorloro i m instrument en voor iedere in- '*S, combinatie, ook orgel- en fe Vakmusici en studiosi, maar '"Sen, hebben hun weg hierheen •rhaüd gevonden. .angers komen boeken over mu- festpartituren lenen. Het blijkt b "„fJi steeds, dat deze rijke a£- T, veel groter aantal muziekmin- -st met het bestaan van deze bi- *aa op de hoogte is, zou kunnen Haarlem is een stad, waar veel 6 ifjiin en waar de muziek in al- ^SrmeQ druk beoefend wordt. ^(aas-Bibliotheek, waar men van c' -ar een mooie collectie historische '■sr°Vre werken beschikt, wordt er aan gehecht deze traditie voort Het historische bezit wordt dan !ïSi aangevuld met werken, die de (■Sens op de hoogte houden van de r seschiedenis. In dit verband wer- hiwriike boeken opgenomen over de ^iedenis, achtergrond en feiten van vjjjle °^r°^/erei(j"( waarin Sumner geschiedenis van de laatste 30 «meer dan 80 landen in en buiten «behandelt, geeft een goed beeld :C jlgenwoordige wereldtoestand in :JaS Politieke' culturele en econo~ ,risdenStads-Bibliotheek rijk aan 'levensbeschrijvingen en dagboeken Laitslieden, vorsten, kunstenaars en ;5apsmensen op ieder gebied Het Spulair zijn op het ogenblik wel iao^es van Churchill en de dagboe- Goèbbels en Ciano. *.i slechts enkele flitsen uit de boe- 'S in 1948 van de Stads-Biblio- Het zou te ver voeren omschrijvin- -even van boeken en naslagwerken, /foKïoH van kunst en letteren, •tüoiue i»jvhologie, natuurweten- Z, huisvlijt enz. Nierden aangekocht, vmkele maal is de Stads-Bibliotheek ujXhg belangrijke geschenken te ont ij.',-. Zo werd enige maanden geleden !ffc Engelse regering de nieuwe druk ^ncvclopaedie brittannica" ge in een werk ter waarde van 750. .y ander mooi geschenk zond de Zwit- L-reaenng: enige tientallen boeken over Lffje kunst, cultuur en geschiedenis. i^er democratisch land is het een Ijjelang, dat de bevolking een inzicht ujn het' streven van andere volken. %e bereizen van andere landen, be- daartoe geen beter middel dan het J, van boeken over zeden en gewoon- 7 levensbeschouwing en geschiedenis a andere volken. Sarmate men meer van elkaar afweet, ,'Ljjt er verruiming van gezichtsveld, bordeel verdwijnt, waardering en zelfs -inwerking worden mogelijk. Het Unesco-werk. 3> Unesco erkent het belang van biblio- en vindt hun taak tot bevordering volksontwikkeling een essentiële "ta'ge tot wederzijdse erkenning en kering der volken. Vandaar dat de •--coverleden jaar een aparte sectie voor kieken heeft ingesteld. Van deze >'ie is het voorstel uitgegaan een aantal ■it bibliothecarissen uit de 41 landen, ïbij de Unesco zijn aangesloten, samen Ikengen. Dit is gedurende de afgelopen ■ltSsptemberweken in Engeland geschied, üvsrlegenwoordigers uit 22 landen zijn c een werkconferentie bijeen geweest, liaden, waar het Openbare. Leeszaal- a het beste ontwikkeld is, hadden r:ang, en daar het propageren van de nationale gedachte in de opzet lag, «ibovendien voorkeur gegeven aan die welke in de oorlog het zwaarste Ün hebben onder de excessen van be- nationale gedachten. Frankrijk, Italië en Nederland werden derhalve r;pwoordigd door vier deelnemers arran een assistente aan de Haarlemse •Bibliotheek). De overige deelnemers :«n uit Scandinavië, Zwitserland, de s-Europése landen en verder uit de an- wreiddelen. lezingen en discussie-groepen werden 'irverpen. van bibliotheekbeleid aan de gesteld, waarbij vele urgente en ge- rjehappelijke vraagstukken naar voren men en gedeeltelijk opgelost konden da. plannen voor internationale samen- ^ag werden besproken, o.a. uitwisse- HtÉ Dit bestanddelen van Chefarine „4" zijn elk hl voorstuk al beroemd voor het bestrijden raiware hoofd- en andere pijnen, tegen griep n verkoudheid. Maar tezamen in éên tablet istoigd werken ze nog beter. Ook in dit N dus: Eendracht maakt macht! iwmmuMivmxe fijnen en griep - 20 tabletten f 0.75 (Adv.) Merscheiding voor het Wet in Indonesië ^ïoainklijk Besluit is de onderschei- renetster Oost-Azië 1942—1945" in- - Dit ereteken kan ook posthuum •«I worden. f-sstaat uit een zespuntige ster. Elke ster stelt een vlam voor. Deze komen uit een zich aan de voor- j'-j -iet midden van de ster bevindend ^®met een vlammende zon. Èr om- iiaan de woorden: „De geest over- van de ster vermeldt de ,Maart 1942—Oost-Azië gtus 1945". ~lfete^en worc*t gedragen aan een ^jnrood zijden lint met in het mid- verticale goudgele strepen. 'rijzen van kolen en zeep ^■Rectoraat-generaal van de Prijzen i®1 ,öat de ingangsdatum van de ^f^eringsverklarïng aangekondigde tsuj Van kolen en zeep nog i orden bekend gemaakt. ling-van wetenschappelijke geschriften en uniforme regelingen voor bibliotheektech nische en financiële problemen. In vergelijking tot andere landen bleek, dat het peil van de Nederlandse Openbare Leeszalen en Bibliotheken hoog ligt, wat het gehalte der boeken betreft, maar dat de Nederlandse overheid ver achterblijft bij de steun, die vrijwel alle andere landen hun bibliotheken geven. ONDERSCHEIDING VAN EX-KEIZER NAAR ENGELAND TERUG. Ex-keizer Wilhelm van Duitsland was Ridder in de Orde van de Kouseband. De kostbare versierselen van deze orde bevon den zich in de boedel van de ex-keizer, welke thans tot het vijandelijk vermogen behoort. Deze versierselen worden volgens de reglementen der orde aan de dragers slechts voor hun leven in bruikleen ver strekt. Zij blijven echter het eigendom van het hoofd der orde, de koning van Enge land. Zij moeten na de dood van de drager worden teruggegeven. Dit is thans geschied. Tot de versierselen der orde behoren een blauw fluwelen kouseband, waarop met gouden letters het devies der orde „Honi soit qui mal y pense" is aangebracht, twee sterren met briljanten, een hanger met ster, versierd met briljanten, een degen met gouden gevest en een' staatsiegewaad met steek. Nood der gepensionneerden Toeslag gevraagd De Bond van gepensionneerden bij Spoor en Tramwegen heeft, nadat in een verga dering besprekingen waren gehouden over de vermindering van de subsidie van het rijk op het levensmiddelenpakket en de daaruit voortvloelènde stijging der prijzen, een motie aangenomen, waarin aangedron gen wordt op verhoging der pensioenen. Overwegende, dat onze volksvertegen woordiging unaniem de mening is toege daan, dat de verhoging van de pensioenen met een toeslag, reeds vóór deze aangekon digde vermindering van subsidies op de eerste levensbehoeften, minstens 35 pet. moest bedragen om enigszins aan de ver hoogde levensstandaard van 100 pet. aan passing mogelijk te maken is de vereniging van oordeel, dat de regering, in hoofdzaak om financiële redenen aan het ingenomen standpunt van 25 pet. toeslag op de pen sioenen (in de jaren 19221945 verleend) met een maximum van 500 gulden star en stijf blijft vasthouden, welk standpunt ge heel in strijd is met de opvatting in deze aangelegenheid van ons ganse Nederlandse volk en dus zeer on-democratisch maar ook in christelijk-sociaal opzicht niet "te verdedigen is. Gevraagd wordt de toeslagen meer overeenstemming te.brengen met de sterk verhoogde levensstandaard. De nieuwste Amerikaanse personenauto, de Nash 1949, is zo uitgerust dat men „met een enkele handgreep" de zes Zitplaatsen in drie comfortabele bedden veranderen kan. Wie z slaapwagenbezit, heeft dus eigenlijk zelfs geen huis meer nodig.* Effecten- en Geldmarkt Vermoedelijk is de groeiende Ameri- kaans-Europese eensgezindheid een der redenen waarom de effectenbeurzen deze week een gunstiger aspect toonden. De Marshallhulp wordt met kracht voortgezet. Engeland ontvangt thans een lening van 310 millioen tegen een rente van 2V2 die in 1952 ingaat, hoewel pas in 1956 met de aflossing begonnen behoeft te worden. Zijn èr volgens beide partijen geldige over wegingen, die het gewenst maken de leningsvoorwaarden te vergemakkelijken, dan is ook dat mogelijk, waaruit wel blijkt dat men van Amerikaanse zijde het econo misch herstel in Europa zo veel mogelijk wil bevorderen. Behalve Engeland, krijgen ook Frankrijk, Italië, Denemarken en Ne derland dollar leningen; ons land voorlopig "0 millioen, Indonesië 15 millioen, ter financiering van kapitaalgoederen. En dat het de Amerikanen ernst is met de recon structie van ons werelddeel, blijkt ook wel uit de geldleningen, welke de Wereldbank aan Oost-Europa (Polen, Finland, Oosten rijk, Tsjecho-Slowakije en Joegoslavië) zal verstrekken teneinde daardoor de uitvoer' naar West-Europa te vergemakkelijken. Ook ten aanzien van de Benelux heeft dr. Valentine de toezegging gedaan dat Ame rika aan het welslagen van de tot stand gekomen overeenkomsten zo veel mogelijk zal medewerken. Voorts is voor de naaste toekomst van ons werelddeel van betekenis dat het Britse Gemenebest, dat enige tijd geleden door het emancipatiestreven der Dominions scheen uiteen te vallen, zich opnieuw heeft 'geconstitutioneerd, niet alleen om een al te grote Europese afhankelijkheid Wan Ame rika te voorkomen, maar ook om tegen de Russische aggressie zo sterk mogelijk te staan en zo mogelijk iets van de oude glorie van het trotse Albion te doen terug keren. Het kan niet worden ontkend dat de economische positie van Engeland de laat ste tijd sterker geworden is en hoe meer zijn politieke status door onderlinge samen werking der Dominions wordt verstevigd, hoe beter zulks voor de overige staten van West-Europa is. Zo zijn er dus zonder twijfel aanwijzin gen die de hoop voeden dat langzamer hand de moeilijkheden en tegenstellingen, welke er als gevolg van de oorlog ontston den, zullen kunnen worden overwonnen. En hierbij is het ook van belang dat voor eerst aan de bestaande valutaverhoudingen niet zal worden getornd. Dr. Valentine heeft dezer dagen ver klaard dat er vooreerst ook geen reden is om een devaluatie van de Gulden te over wegen en ook de geruchten over een zoda nige manipulatie met de Zwitserse Franc zijn categorisch tegengesproken. De Gulden is trouwens de laatste tijd in het vrije ver keer wat ïn waarde gestegen. De dollar daalde van 6.25 tot 5.15, het Engelse Pond, dat tegenover de Dollar ook zelf ap precieerde, daalde van 14.77 tot 13.93, de Belgische Franc van 12 Vz tot 10 cent, waaruit men mag afleiden dat ook in het buitenland het vertrouwen in de herstel mogelijkheden van ons land toenemen. De recente mededelingen der regering over de afschaffing der subsidies op levensmidde len, waarvan een prijsstijging voor enkele artikelen en een loontoeslag het gevolg zullen zijn, wijzen erop dat alles gedaan Sportliteratuur Onder de titel „Zeventien Olympische da gen" geeft M. J. Adriani Engels een over zicht van het verloop der Spelen in Londen. Als journalist heeft hij vele wedstrijden bijgewoond, Nederlandse dames en heren overwinningen zien boeken, doch het was hem niet mogelijk door de grote afstanden op de acht plaatsen, waar gestreden werd, tegenwoordig te zijn. Foto's verluchten het lezenswaardige boekje, dat uitgegeven is door J. J. Kuurstra te Amsterdam. Niet iedereen is in de gelegenheid des morgens de ochtendgymnastiek per radio te volgen en toch voelen velen behoefte een kwartiertje aan lichamelijke ontwikkeling te wijden. De leraar van de radio-ochtend- gymnastiek Ab- Goubitz heeft een boekje samengesteld, getiteld „Staat u klaar", waar in hij zowel voor dames als voor heren een aantal oefeningen geeft. „Staat u klaar" is uitgegeven door Uitgeverij voorheen Van Ditmar, Amsterdam en Antwerpen. wordt om een nieuwe inflatie te voorkomen hetgeen tenslotte alleen mogelijk is wan neer de uitgaven der staatshuishouding dermate worden besnoeid, dat de thans toe gezegde belastingverlaging voor de bedrij ven (door een gewijzigde fiscale winstbe rekening) niet door nieuwe heffingen wordt vervangen. fl Hoewel op de' Amsterdamse beurs de omzetten uiterst gering blijven, was de stemming deze week zienderogen beter, ondanks het rumoer rondom de afgetreden voorzitter van de Vereniging voor de Ef fectenhandel en de liquidatie van de Fa. Kerkhoven Co., een der oudste en hoogst aangeschreven beursfirma's. Dat de Com missiehuizen zelve onmiddellijk voorstellen hebben ged?in om ook de effectenfirma's onder controle te stellen, bewijst wel hoe zeer men in die kringen overtuigd is dat deze calamiteit heel de fondsenhandel kan schaden. Overigens is er geen enkele reden, in de déconfiture van genoemde firma en de onoirbare handelingen van een zijner firmanten heel de geld- en fondsenhandel te betrekken, evenmin als de wandaden van een corrupt ambtenaar de ambtenaarstand als zodanig mogen worden aangerekend. Gevallenen-herdenking te Hoofddorp Op Donderdag 11 November om half vier wordt op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats te Hoofddorp een herdenking van de gevallenen georganiseerd. Op deze herdenking zal het woord wor den gevoerd door mr. J. F. Jansonius, bur gemeester van Haarlemmermeer en rector Drost van Amsterdam. Het Hoofddorpse Fanfare-gezelschap ..Excelsior" zal toepasselijke muziek ten gehore brengen. Manschappen van de Nederlandse lucht macht zullen bij de graven van de' Neder landse militairen en neergeschoten Britse vliegers de erewacht betrekken. Over Muziek KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN? Het is meestal een hele toer de eindjes aan elkaar te knopen. Als je hoort wat een huis houden tegenwoordig kost Maar toch kunt U wel bezuinigen. Let aller eerst op de kwaliteit. Dat is het belangrijkste- Koop betere waar en spaar bovendien geld. U krijgt van elke tien gulden, die U aan de Gruyter's artikelen besteedt, één gulden weer terug. Week "in. week uit. Altijd. Daar kunt U mee rekenen. (Adv.) Zal het een „Prince of Wales" zijn Binnen zeer korte tijd zal Prinses Eliza beth van Engeland haar eerste baby <er wereld brengen. Het is sedert 1886 niet meer voorgeko men, dat o» Buckingham Palace in Londen een koninklijke baby geboren werd. In dat jaar werd prinses Patricia of Connaught geboren, een kleindochter van koningin Victoria. Het is meer dan honderd jaar geleden, in 1841, dat op Buckingham Palace een Brits monarch geboren werd, de latere koning Edward de Zevende. Wanneer de koninklijke baby een jongen zijn zal, zal hij waarschijnlijk terstond de titel prins van Wales ontvangen, welke titel vacant geweest is sedert de troonsbe stijging van koning Edward de Achtste, die later aftrad én hertog van Windsor werd. Deze titel werd na haar vaders troonsbe stijging niet aan prinses Elizabeth verleend omdat de mogelijkheid nog steeds niet was uitgesloten dat een zoon geboren zou wor den uit het koninklijke huwelijk. Prinses Elizabeths gezondheidstoestand is uitstekend. De koninklijke baby zal ge boren worden in het ziekenhuis, dat ir Buckingham Palace gelegen is. Het ziekenverblijf is gelegen op de twee de étage tegenover de apartementen, die na haar huwelijk door de Prinses en de Hertog van Edinburgh werden betrokken. Vlak naast de eigenlijke kraamkamer is Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een teder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perser Ij Desgewenst in één dag gereed, behalve regenkleding KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 IJMUIDEN (Adv.) D WAARDEVOLSTE EIGENSCHAP van de film is wel deze, dat zij een een wachtkamer waar zij zullen wachten, die niet „de professo" bij de geboorte aan wezig moeten zijn. In dit vertrek zal zich minister Chuter Ede, de minister van Bin nenlandse Zaken bevinden, die volgens oud gebruik „getuige" moet zijn van de ge boorte en een van de eersten zal zijn, die de pasgeboren baby te zien krijgen. Men is van mening, dat Koning George en Ko ningin Elizabeth en waarschijnlijk ook de 81-jarige Koningin-Moeder in dit vertrek de geboorte zullen afwachten. Het aantal samenwoningen De woningtelling wees uit: In Haarlem ongunstiger dan het gemiddelde in ons land Enkele weken geleden gaven wij, naar aanleiding van statistische gegeven die ons ter beschikking stonden, een vergelijking tussen het woningtekort in Haarlem en in Nederland. Onze conclusie was dat het woningtekort in Haarlem, waar zeer wei nig oorlogsschade was, vrijwel even groot is als het gemiddelde voor Nederland, waar van de 2.204.000 huizen die er in 1940 waren, niet minder dan 82.600 door oor logsgeweld geheel vernietigd waren. Thans publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek de definitieve uitkom sten van de Woning- en Gezinstelling, die op 31 Mei 1947 in ons land gehouden is. Daaruit blijkt dat er op die dag in Ne derland 1.716.753 alleen wonende gezinnen waren en 725.045 die samenwoonden. Of in percentages uitgedrukt: alleen wonend 70.1%, samenwonend 29.9%. Wij kunnen daarnaast de cijfers van Haarlem stellen: 30.515 gezinnen alleen wonend (65.75%) en. 15.900 samenwbnend (34.25%). Daaruit blijkt dat het woningtekort in Haarlem dus nog iets ongunstiger is dan het gemiddelde voor ons land. Dit betreft de woningtoestand op 31 Mei 1947. Daarna is het aantal samenwon^ngen in Haarlem nog belangrijk toegenomen. Men schat die toeneming zelfs op 1750. groot en in haar behoeften en verlangens zeer gevarieerd publiek in staat stelt op onderhoudende wijze iets van de plaats van de mens in het leven en de verhouding tussen de mensen onderling te begrijpen. De film is in staat op haar eigen wijze tot een betere samenleving bij te dragen. Het behoeft geen betoog, dat deze zijde en deze mogelijkheid van de film door de producenten over het algemeen zeer ver waarloosd wordt. Het lijkt ook eenvoudi ger dan het is, een ongekunsteld verhaal origineel te vertellen en dan toch weer niet zo oorspron kelijk of de band met de toeschouwers moet blijven bestaan, de aansluiting aan de werkelijkheid moet duidelijk blijven. Tot nog toe was er eigenlijk slechts één regisseur, die ten volle aan deze sociale eisen voldeed: de Amerikaan Frank Capra. Sedert de oorlog hebben vooral de Ita lianen in dit moeilijke genre uitgeblonken. Zij hebben de weg van zoetelijke opera successen verlaten, zonder daarmee het specifiek-Italiaanse in hun films op te ge ven. Integendeel. In de door hen, onder uiterst zware om standigheden geschapen meesterwerken als „Rome, open stad", „In vrede leven" en „Paisa" hebben zij weliswaar de on derwerpen en de toon gevonden, die vooral de na-oorlogse Europeanen onmiddellijk als de hunne zullen erkennen, doch zij hebben tevens de zonnigheid, de onger een strubbeling met een op gezagshand- axicx «st uk vuw uegrupeiijKe dwongen en oprechte levensvreugde van haying beluste conducteur en beide reizi- symboliek van de film: het gaat heel vaak de eigen landaard bewaard. Evenals m de gers moeten bij het eerstvolgende station- muziek, zou men deze stroming met de netje de trein verlaten en met een bus juist door de houding, die wij aannemen term „Verisme kunnen aanduiden, weer- verder reizen. Dat is de tweede stap in de wanneer in schijnbare kleinigheden van !^?g,-,Van ?e merkelijkheid, met een Wolken. De derde volgti wanneer Maria ons een offer gevraagc dichterlijke ontroering gemengd. na een anerVrolijkste reis, want de chauf- lijk worden of wij on: Deze zelfde eigenschappen nu treft men feur van de bus is vader geworden en laat zon waard zijn of niet. aan in de film van Allessandro Blasetfe naar Italiaanse trant niemand in het on- Natuurlijk staat of valt zo'n gegeven „Vier stappen in de wolken", geruime tijd zekere over zijn geluk. Paolo bekent, dat met de verfilming. Blasetti heeft daartoe geleden reeds tot „Film van de maand",.zij een kind moet krijgen, maar dat de een niet met technische kunstgrepen op- verklaard. vader haar in de steek heeft gelaten. Zij gesmukte verteltrant gekozen. Hij heeft Het is het verhaal van een degelijke gaat nu naar de ouderlijke boerderij terug, getracht door een innige sfeer het inner- handelsreiziger, die stad en land moet af- doch zij weet wel zeker, dat haar vader lijk te laten spreken. Men lette eens op de reizen om voor vrouw en kind het dage- haar de deur zal wijzen. Zou Paolo haar fraaie belichting van het gezicht van lijks brood bij elkaar te leuren. Op een dag niet willen helpen door met haar mee te Maria, waardoor de overgang van de diep- springt hij als gewoonlijk op het nippertje gaan om zich' gedurende een korte ontmoe- ste troosteloosheid tot de opluchtende in de trein, vindt zijn' plaats door een be- ting met haar ouders voor haar man uit blijdschap in een spel van licht en scha- hulpzame collega-in-geneesmiddelen ge- te geven? Daarna kan hij immers „voor duwen ontroerend wordt verbeeld, doch begint zich al spoedig een zakenreis" vertrekken en behoeft hij De Italiaanse boeren weten ongedwongen te feestenIn „Vier slappen in de wolken" gaat het vaak zwierig toe. Hier ligt de voor iedereen begrijpelijke ymboliek van de film: het gaat heel vaak niet om de grote dingen in het leven, maar SAINT-SAENS Toen Debussy geboren werd w;.s Saint- Saëns 27 jaar; hij had toen al een zekere roem. Toen Debussy stierf in 1918 was Saint- Saëns nog niet afgeleefd; hij overleed in 1921. Het gehele „verschijnsel-Debussy" was dus een grote belangrijke episode in het leven van Saint-Saëns. Volkomen zelf- 'erzekerd heeft hij van een heuvel af de belangrijke artistieke bewegingen in het landschap der Franse muziek gadegeslagen. De gebeurtenissen lieten hem niet onbe roerd en hij heeft niet altijd gezwegen; maar het strekt hem tot eer dat hij niet aan zijn eigen stijl getwijfeld heeft en alle risico's heeft getrotseerd. Het was niet al leen het karakter van Debussy's muziek dat hem beurtelings reden tot instemming en tot afweer gaf, het was bovendien de Wagneriaanse invloed in Parijs, die hem lange tijd bezig hield. Aan deze Wagne riaanse invloed heeft hij zich zijn leven lang geërgerd. Er is destijds heel wat ge harrewar geweest tussen d'Indy en Saint- Saëns, maar over één ding waren alle geesten het eens: de Franse muziek had voor haar bestaan geen betere levenssap pen, dan haar eigen geschiedenis. Saint- Saëns verdedigde de klassieke symphoni- sche vorfnen; dit deed «bk César Franck. En hiermee bevorderden zij in Frankrijk een element dat in hun dagen te weinig erkend was. De techniek dezer vormen was niet onbekend, maar de publicatie en het klinkende leven der vormen kregen geen kans onder de machtige heerschappij der opera. Dit is niet jammer om de opera, maar jammer om de symphonische stuk ken. Ik hoop het te beleven dat men de waarde zal erkennen van een symphonie van Gounod en van een symphonie van Bizet. De symphonische muziek van Franck, Saint-Saëns en later van Roussel en ande ren bewijst dat de aanwending dezer tech niek niet de vrijheid van de Franse muzi kaliteit aan banden legde, maar haar tot volle bloei bracht. Saint-Saëns i$ van deze waarheid altijd overtuigd geweest; hij had overigens in de roemrijke opera-wereld van Parijs alle recht om dwingend de symphonie te, ver dedigen, want hij was zelf een voortreffe lijk opera-componist. Ik zou niet durven zeggen dat de opera „Samson et Dalila" minder mooi is dan de symphonieën; een componist die zich thans practisch met dramatische muziek bezig houdt leest ook in deze tijd met bewondering de inhoud en de constructie van deze partituur. Des te meer roept het waardering op dat Sains- Saëns tijdens de Franse muzikale omwen teling zowel voor de klassieke vormen der absolute muziek als voor de romantische dramatiek Jiljn geest vrij en open hield en de gehele omwenteling triomfantelijk over leefde. Dit vrij en open zijn van zijn geest was iets anders en meer dan een intellectuele kracht, het was zijn geniale muzikale we zen. Dit wezen riep de overtuiging op; het omgekeerde is niet denkbaar. Scheppings vermogen komt niet voort uit overtuigin gen, maar een zelfstandige artistieke le vensdrang roept wel overtuigingen op. Wie thans op Saint-Saëns' muziek zou neerzien, omdat inmiddels het genie van Debussy gesproken heeft, zou lijden aan een ver ouderde modemiteits-ziekte. De klassicis- tische kunst van Saint-Saëns heeft een zeer sterke levenskracht en wie zijn óren open heeft kan horen hoe de aard van de Franse muzikaliteit in volle fleur zingt, danst en denkt in deze gebonden constructies. Ik eer deze muzikaliteit, omdat ze tot het ont staan van een dergelijke schoonheid in staat is. Ik denk nu in het bijzonder aan de tweede en derde symphonie van Saint- Saëns. Voor hen, die het criterium der mu zikale schoonheid stellen in de klinkende aanwezigheid van een bepaalde gevoelig heid, is deze muziek koel en oppervlakkig, voor hen die „het gevoel" minder stellig bepalen en ondervinden dat de eigenschap pen der muzikaliteit veel meer aandoenin gen kunnen wekken dan die wij verwach ten en willen horen, is deze muziek boeiend en bewonderenswaardig. Het is overigens een zeer aangename ervaring, de gevoelige gedachtengang van een symphonie te vol gen zonder van je stuk gebracht te wor den. Meegesleept worden door de muziek moet iets anders wezen dan met de hax'cn in de kamer van de componist getrokken te worden om zijn levensernst te delen. Saint-Saëns laat ons met rust en heeft nochtans veel te zeggen dat de moeite waard is te horen en mee te leven. Het is iets liefelijks, het hoofdthema -van de derde symphonie door het gehele werk als de ontwikkeling van voelen-en-denken te vol gen en in het sentiment te ondergaan; en ik geloof niet dat liefelijkheid iets opper vlakkigs is. Ook de elegantie en de beheer sing van een climax zijn op zichzelf diepe levenswaarden en geenszins oppervlakkig heden. Het is mogelijk dat bij vele componisten bewogenheid betekent: de uiting van een doorploegd gemoed. Maar dit is niet een algemeen geldende waardemeter voor de schoonheid. Men kan de gevoelswaarde er kennen van een lied van Schumann, maar men mag daarom niet zeggen dat het Pré lude a l'après-midi d'un Faune ongevoelig is. Men kan alle ernst horen in een sym phonie van Brahms, maar deze muziek is geen barometer voor de weersgesteldheden van andere symphonieën. Naast de majestueuze derde symphonie van Saint-Saëns handhaaft de tweede zich door haar voorname elegantie. Het is te hopen dat wij in ons land, behalve deze symphonieën, de pianoconcerten, de kamer muziek en ook tenminste een van de opera's, bijvoorbeeld „Samson et Dalila", zullen horen. reserveerd, onrustig te voelen, als hij ziet dat een be- nooit weerom te keren, deesd en verdrietig uitziend meisje zich met moeite in de zijgang hangende kan houden. Italianen zijn trouwens van nature door hun rijke gebarentaal en hun overvloedige mimiek geboren filmacteurs. Heel wat Na enige aarzeling hij heeft warempel dialogen en heel wat camera-effecten wor den er overbodig door. En juist daardoor al pech genoeg en zo brengt hij geen or- Paolo wordt er een beetje wrevelig van: ders binnen laat de handelsreiziger zijn kan de regisseur aan de dynamiek van een hij reist tenslotte voor zijn beroep en je goede hart spreken en gaat mee. De vierde film alle recht doen wedervaren. De vraag kunt, als je een keer begon, wel iedere stap in de wolken: de ontdekking van de „kan er uit Nazareth iets goed komen?" dag staan. Maar het egoïsme wint het dit landelijke gemeenschap met haar rust en kan voor de film in overdrachtelijke zin keer niet en zo zit het meisje even later de bijna kinderlijke goedheid en staat hij. Maria wordt ook aanleiding woners. der be- bedoeld ook voor Italië bevestigend worden beantwoord. J. H. B. HENDRIK ANDRIESSEN. DE GROTE ilflDDIC IflUftmO OXFORD 1949 Leverbaar op de kleine bon Komt U even kijken in onze showroom Leidsevaart 10 GARAGE BRINKMANN Leidsevaart 10 Smedestraat 22 Tel. 11214 Tel- 11025 (Adv.) Rover sloot bediende op en nam f 6300 mee Een gemaskerde man stapte tussen de middag het kantoor van de Nederlandse Heidemaatschappij in Amersfoort binnen. Hij bedreigde een kantoorbediende, die al leen aanwezig was, met een revolver, sloot hem op in een kast en schoof een zwaar schrijfbureau voor de kastdeur. Hij ging er vandoor met een geldkistje, dat 6300 be vatte. De bediende werd anderhalf uur later door een. collega bevrijd.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5