IJmuider Courant Haarlems Dagblad )?De regering acht toestand ernstig en wenst oplossing op korte termijn" Moeso gedood Woensdagmiddag omstreeks vier uur kan voorlopige uitslag bekend zijn Bindende beschikking inzake de loonbijslag Vijf nationalistische legers in Mandsjoerije uiteengeslagen ^Jaargang No. 19081 x, ^ennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Lm» 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), ,ef> 47, Santp, - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie vaa Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©ptettjtc Daarlnratte ioutant (36™ ié?6) Dins3a» 2 Novemlïer 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad (Jitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem filter Stikker over Indonesische situatie: in het paleis Rijswijk té Ba- „.„Je weken zijn zeer belangrijk, -de zo zeer gewenste resultaten i--r' ZValdus zeide minister Stikker op iferentie, welke Maandag ge- fJ. sikker legde er de nadruk op, filing een vredeszending is. Des- fwiiie hij zeer verlangend te zijn, te ontmoeten. „Wanneer deze t> 1„ de komende dagen plaats e!% de bespreking zo openhartig zijn ro«i>ker.!die Maandagmorgen de Commissie van Goede Dien- Sontmoet.verkiaardel van mening e"SMU'öe komende ontmoeting met ^LLroot belang is. „Ik wil niet zeg- beslissend zal zijn, zowel Hatta 'fnd en verslag uitbrengen aan onze Maar in de komende weken •""dTeen oplossing vinden. Alle kwes- icb voordoen, zullen op deze be- K.a worden aangeroerd". r.tioord op de talrijke vragen ant- iï. minister Stikker, dat de Commis- */Lde Diensten op de hoogte ge- Sïórden van het resultaat der be- De bestandsschendingen zullen jf eerste punten ter bespreking uit- De Nederlandse regering acht de ^momenteel ernstig", aldus minister £f Daarom ben ik hierheen gekomen. ,»rine wenst een oplossing van het '"an langs de weg van onderhande- o.i ligt niet in mijn bedoeling, de- Snaren mét betrekking tot de on- I.- j- .'^^iHratioc 4Vnt mil int.P- cl de curve der bestandsschen- .j on Hoi- ?ii nmlaap mnpt". ^iid en'de infiltraties. Wat mij inte- k het feit, dat deze dingen ge- 1unotnn^.onkoiy, 'tijgend is en dat zij omlaag moet" Cwer Stikker zeide verder, dat de fewegering zeker voor 1 Januari EL ingesteld. Naar de mening der £J zou het onjuist zijn, daartoe over r~r zonder het statuut der interim- EE met de republiek te hebben be- Sen Indien de noodzakelijkheid mocht het voorlopig bereikte resultaat te en zouden alle betrokkenen wederom e conferentietafel dienen plaats te Jen vraag, in hoeverre de onrust door •Einmunisten wordt veroorzaakt, zei de L stikker dat, naar uit de debatten m Tweede Kamer is gebleken, de hand Moskou in het probleem is waar te ^ieei verklaring, welke minister Stikker ^er tijdens de persconferentie aflegde shij sDrekend over de republiek: „met is generlei voortgang gemaakt. Het gevoerde overleg op basis van de ^He-beginselen heeft geen resultaat Lieverd en overleg oppolitiek terrein hê.'i er sedert maanden niet plaats gehad". }an mijn kant zal niets worden nagela- aa" om mede te werken aan overeenstem- ó|od korte termijn", aldus de minister, literaard kan de Commissie van Goede feten hierbij een grote rol spelen. Op •inedewerking van dit orgaan om te ko ntot een oplossing blijft de regering -stellen. Het is niet de bedoeling dat ik skireeks de leiding van de Nederlandse loonruimfewef 1947 Voordracht voor benoeming van een nieuwe commissie Iiije tijd geleden is de Beverwijkse Fwimimtewetcommissie afgetreden als pil; van onenigheid tussen B. en W. en (commissie. Thans is een voordracht voor iteming van een nieuwe commissie pend, üorgedragen worden: A. Boon (namens :P.ad van Overleg van Vakcentrales); P. Braun (makelaar)S. Koelingh ia van Overleg van Vakcentrales): me- E, KarresKarres en E. van Rook- losendahl in cassatie Üe 44-jarige F. W. Rosendahl was van li 1942 tot Mei 1945 hoofd en plaats takend hoofd van de luchtbescher- Ésaienst te Velsen. Als fanatiek ~-er deed hij alle moeite deze dienst asbaar te maken aan de vijand. Ook - hij deel aan razzia's op onderduikers isresfaties. Het Bijzondere Hof in Am- tóti, dat hem ter dood veroordeelde, stie hem zeer zwaar het verraad aan enkele Velsenaren, die daardoor tij- si de Meistaking in 1943 werden ge- isrd, tadagmorgen diende zijn zaak voor - iondere Raad van Cassatie. De ver- -iï, mr. J. van der Hoeven meende •Eiuirant toch ook wel zijn goede zijde Hij betoogde, dat Rosendahl zijn tic naam voornamelijk të danken had j-a omgang met beruchte N.S.B.-ers te; mensen moest arresteren, zou hij Sleten hebben, dat zij om politieke gezocht werden, t Bakhoven, de procureur-fiscaal kon plaatste moeilijk indenken. Gezien '•'-Aderlijke rol die réquirant in Vel- - vervuld heeft, achtte hij een zeer straf noodzakelijk. Daar het hier om de doodstraf ging, verenigde hij -Et het verzoek van de verdediging - -izocht hij de Raad deze zaak aan te -3 voor het uitbregen van een psy- rapport. Crematie F. Schlumpf Öestilte is hedenmorgen het stoffelijk -te van de heer F. Schlumpf, een ...f,er van de vliegramp bij Prestwick, ^crematorium te Velsen verast. «Jive de naaste familie waren aan- ce Zwitserse consul, de heer Max de heer G. H. Ketwich Ver- LEa,mens de Haagse directie der K.L. •X, eer G. J. van Maarseveen, die de v!a Amsterdam vertegenwoordigde, l ^aula werd niet gesproken. Onder jr?*n van Alphonse Maïlly's „Medi- _tedede kist, waarop een krans van ^te.-directie was gelegd. Van.de overledene wordt opgezon- - te Zurich. delegatie bij de onderhandelingen op mij neem. Mijn bezoek zal van korte duur zijn. Ik stel mij voor, spoedig naar Nederland terug te reizen om aan de regering verslag uit te brengen". Mr. Stikker desnoods naar Djokja De persconferentie van minister Stikker met zijn gebaar van de uitgestoken vrien denhand heeft een gunstige indruk ge maakt, seint onze correspondent te Bata via. Men verwacht dat onze internationale goodwill hierdoor versterkt zal worden. De heer Stikker hoopt op een openhartige be spreking met de heer Hatta, desgewenst deels te Batavia en deels te Djokja. Hij ge looft dat bij wederzijdse goodwill een com promis kan worden gevonden, daar beide partijen naar zijn mening in principe accoord gaan met de hoofdpunten inzake federatie en unie. Men vindt het merkwaardig dat er ten aanzien van dit laatste geen reactie is ge komen in de republikeinse en buitenlandse pers. hoewel bekend is dat de voornaamste politieke stroming te Djokja, namelijk de Masjoemi en de P.N.I., gekant is tegen iedere vorm van samenwerking met Ne derland en ook deelneming van de repu bliek als deelstaat, op gelijk niveau met de andere deelstaten, onaanvaardbaar acht. Abdoelkadir geen voorzitter der Nederlandse delegatie Reis naar Den Haag bracht niets nieuws Met het Bataviatoestel van de K.L.M. is de heer Abdoelkadir Maandagavond naar Indonesië teruggekeerd. Hem werd uitgeleide gedaan door minister mr. E. M. Sassen. Met hetzelfde vliegtuig vertrok een ge zelschap gezagdragers uit Pakistan, on der wie de premier Liaquat Ali Khan, die in Londen de conferentie van het ge menebest heeft bijgewoond. Toen aange kondigd werd, dat het vliegtuig een uur later zou vertrekken dan aanvankelijk was bepaald, namen Abdoelkadir, minister Sas sen en de heren Bannier en Krijger plaats aan de tafel in het restaurant op Schiphol bij het gezelschap uit Pakistan. Bijna een uur lang voerden de heren Abdoelkadir en Sassen daarop een geanimeerd gesprek met de eerste minister uit Pakistan. Tevoren had Abdoelkadir aan een ver tegenwoordiger van het A?ÏP medegedeeld dat de besprekingen, door hem in Den Haag gevoerd met de betrokken autoriteiten, niet hebben geleid tot nieuwe gezichtspun ten, die hem zouden hebben kunnen bren gen tot het terugkomen op zijn verzoek om ontheffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de on derhandelingen met de republiek. De heer Abdoelkadir is bij zijn verzoek om ont slag mede geleid door de overweging, dat hij als ambteloos burger niet meer in staat zal zijn, van minuut tot minuut te beschikken over officiële gegevens met betrekking tot de politieke, militaire en economische aspecten, die nodig zijn om een juist beeld te verkrijgen van de stand van zaken, teneinde aan de hand daarvan de besprekingen te kunnen leiden. Een benoeming in een andere functie is tijdens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. Atlantisch Pact Amerikaan zal plaafs van Montgomery innemen Reuters diplomatieke correspondent meldt: Ofschoon in de afgelopen weken de ver kiezingsactie in toenemende mate de aan dacht in de Verenigde Staten heeft bezig gehouden, zijn de voorbereidingen voor een spoedige bijeenkomst ter bespreking van het plan tot een Atlantisch verdedigings verdrag achter de schermen vlot verlopen. Diplomatieke waarnemers te Londen ge loven, dat geen bijeenkomst van de zeven betrokken mogendheden te verwachten is, voordat na de uitslag van de presidents verkiezingen de nieuwe functionarissen voldoende tijd gehad hebben om hun hou ding in de internationale vraagstukken te bepalen. Men acht het buiten twijfel, dat onlangs te Parijs werd gesproken over de moge lijkheid van een bijeenkomst der zeven mogendheden te Washington in het begin van het komende jaar. Men acht het thans te Londen practisch zeker, dat Washington, Ottawa en de vijf landen der Westelijke Alliantie er in begin sel accoord mee gaan dat geographisch tot deze Alliantie behorende landen er even tueel in worden opgenomen. In militaire en diplomatieke kringen te Washington heeft men te verstaan gegeven, dat, wanneer de Verenigde Staten en Ca nada zich aansluiten bij de West-Europese Alliantie, in de plaats van Montgomery een Amerikaans generaal de leiding op zich zal nemen van de strijdkrachten der staten van het „Atlantisch Pact". Volgens genoemde kringen zouden, aangezien generaal Omar Bradley waarschijnlijk stafchef van het Amerikaanse leger zou moeten blijven, ter vervanging van Montgomery de volgende persoonlijkheden in aanmerking kunnen komen: generaal Marshall (niet de minis ter!), generaal Lawton Collins, onderstaf chef: generaal Clark, bevelhebber van het zesde lever: luitenant-generaal Bedell Smith, ambassadeur van de V. S. te Moskou ,en vewezen stafhoofd van generaal Eisen hower. Verhoging van rantsoenen in Engeland De Britse minister van Voedselvoorzie ning, John Strachey, heeft in het parlement meegedeeld, dat de rantsoenen versnape ringen, suiker en vetten zullen worden ver hoogd en dat de rantsoenering van alle soorten jam en marmelade zal worden af geschaft. De verkoop van goedkopere soorten ver snaperingen zal het volgend jaar vrij komen. Britten blijven in Duitsland Christopher Mayhew, de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brit- tannië niet van plan is zijn bezettingstroe pen uit Duitsland terug te trekken. Dit ant woordde hij op een vraag van Raymond Blackburn over opmerkingen van generaal Robertson op 27 October j.l„ waarbij deze sprak over vertrek van de geallieerden uit Duitsland op zekere voorwaarden. Mayhew zette uiteen, dat Robertson slechts een louter hypothetische vraag be doeld had. Blackburn (Labour) zeide, dat naar zijn mening de verklaring van generaal Robert son „een ernstige fout" was geweest. Elke gedachte aan terugtrekken uit Duitsland, aldus zeide hij. zou een verraad betekenen aan millioenen Europeanen. Frank Beswick (Labour) zeide van me ning te zijn, dat terugtrekken onder goede waarborgen een aannemelijke oplossing be tekende. Blackburn antwoordde onder toejuichin gen van de oppositie: „Wanneer wij zouden terugtrekken, zou Duitsland dan niet een prooi voor Communistische aggressie wor den?" Radio Djokja maakte Maandag bekend, dat de communisten-leider Moeso Zondag tijdens een schermutseling met een repu blikeinse patrouille in het regentschap Ponorogo, ten Oosten van Djokja is gedood. Antara meldde: Tijdens een botsing tus sen republikeinse troepen en een bende op standelingen werd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het regentschap Po- nogoro, een opstandeling gedood, die her kend werd als Moeso. Hij werd als zodanig geïdentificeerd door personen die hem goed kenden, onder meer door een inwoner van Madioen. Moeso kwam enkele maanden geleden op Java aan na ruim twintig jaar in Rusland te zijn geweest. Hij organiseerde de op stand in Madioen en vluchtte na de mis lukking daarvan de bergen in. De portzegels van 21-S, 7t&, 9 en 11 cent zullen buiten gebruik worden gesteld en niet de postzegels, zoals gisteren abusievelijk werd medegedeeld. Dr. J. Freud, conservator-directeur van het Pharmacotherapeutisch laboratorium te Amsterdam, is in de leeftijd van 47 jaar over leden. Ook de Pougeot-mijnschachter in het gebied van St. Etienne zijn thans door de Franse troepen bezet zonder dat het van de zijde der stakers tot actieve tegenstand kwam. Alleen hadden zij ondergronds de pompinstallutiês gebarricadeerd met allerlei obstakels, die de soldaten echter spoedig opgeruimd hadden. Op ae foto ziet men de militairen bezig met het weer in de rails brengen der kolenlorries in een van de diepste mijngangen. WIE WINT HET WITTE HUIS? De Amerikanen gaan vandaag hun vier- en-dertigste president kiezen of hun drie- en-dertigste president herkiezen. Volgens het merendeel der voorspellingen zal de republikein Dewey zijn democratische te genstander Truman verslaan. Er wordt gestemd van vandaag 12 uur Nederlandse tijd af tot morgenochtend 8 uur (eveneens Nederlandse tijd). Tegen vier uur in de middag kan onder normale omstandigheden een voorlopige uitslag be kend zijn. Wandelaars bieden Koningin een huldeblijk aan Het bestuur van de Nederlandse Wandel sportbond heeft de goede gedachte gehad om naar aanleiding van de troonswisseling aan Koningin Juliana een boek met handteke ningen aan te bieden, waarin leden van wan delsportverenigingen door 't hele land hand tekeningen hebben verzameld. Zaterdag 4 Sept. begon de tocht in Amsterdam, nadat de burgemeester van deze stad zijn hand tekening in het boek geplaatst had. Wande laars namen deel aan een tocht van 150 km. naar Leeuwarden en namen het boek mee. Van stad tot stad ging het boek en in alle gemeenten plaatsten de burgemeesters hun handtekening. Vrijdag arriveerde 't boek in Leiden, Zater dag in Hillegom en Zondag in Haarlem. Een deputatie van de Nederlandse Wandelsport- bond, van de Noordhollandse Wandelsport bond en van de Vereniging „Onder Door" begaf zich vanmorgen naar burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, en verzocht hem zijn handtekening in het boek te plaatsen. De Vereniging „Onder Door" bracht het boek vanmiddag naar Beverwijk. De tocht gaat verder naar Den Helder, dan langs het IJsselmeer naar Amsterdam, Utrecht en Soestdijk. Op Zaterdag 20 November zal het boek aan Koningin Juliana worden aange boden. Het zal dan een afstand van 1797 km. hebben „gereisd". Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers tekent het gedenkboek dat de Nederlandse Wandel- sportbond aan Koningin Juliana zal aanbieden. Op de achtergrond de leiders der Haarlemse wandelsportvrienden de heren J. Sende, G. Faay, G. P. C. Delden en J. Doets. Si non e vero Het persbureau ADN (Sovjet-zóne) meldt, dat de gewezen luchtmaarschalk Hugo Sperrle, die Woensdag te Neurenberg bij het proces tegen het Duitse opperbevel is vrijgesproken, zich binnenkort naar Spanje zal begeven om er de Spaanse luchtmacht te reorganiseren. (Sperrle voerde in 1936'37 het bevel over het Duitse „condor-legioen" tijdens de Spaan se burgeroorlog). In Amerikaanse kringen te Neurenberg spreekt men dit bericht met stelligheid tegen. Men verklaart, dat de gewezen maar schalk te ziek is om een dergelijke taak te vervullen en dat hij een langdurige be handeling moet ondergaan in een zieken huis te Ammersee ten Zuidwesten van München. Men verwacht, dat ruim vijftig millioen Amerikanen hun stem zullen uitbrengen. Zij kiezen de president en de vice-presi dent van de Verenigde Staten, die van Januari 1949 tot Januari 1953 in functie zullen zijn, voorts een derde deel der leden van de Senaat en alle leden van het Huis van Afgevaardigden, op drie na, die in September reeds door de staat Maine wer den gekozen. (Maine wees drie republikei nen aan.) Tenslotte worden 32 gouverneurs van staten en een aantal plaatselijke auto riteiten gekozen. De verkiezingen voor het presidentschap zijn getrapt: het kiescollege wijst officieel de president aan. In 1944, toen Dewey de voornaamste tegenstander was van Frank lin D. Roosevelt, kregen de democraten 432 man in het kiescollege tegen 99 republi keinen. Onder het volk was de meerderheid der democraten echter minder: Zij verwier ven ruim vijf-en-twintig en een half mil lioen stemmen tegen twee-en-twintig mil lioen stemmen van de republikeinen. Voor het vice-presidentsohap zijn can- didaat: Barkley (democraat), Warren (re publikein), Taylor (progressief) en Wright sta atsreehtenpartij In een aantal staten zullen de kiezers bovendien met „ja" of „nee" hebben te antwoorden op een 175 vragen, onder an dere aangaande geboortecontrole, wijziging van echtscheidingswetten en premies voor oud-gedienden. Vijftien tegen één voor Dewey Caroll, de Amerikaanse regeringscom missaris voor weddenschappen, heeft mede gedeeld, dat candidaat Dewey door een overweldigende meerderheid der wedders als favoriet wordt beschouwd. Men stelt zijn kans op 15 tegen 1. Gaat volgend jaar de tabak van de bon? In een persconferentie heeft mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaresse van het Ko ningin Julianafonds mededelingen gedaan over doel en werkwijze van deze instelling. Zij deelde onder andere mede, dat bij de opheffing van „Volksherstel" een half mil lioen gulden van de Volksherstel-sigaret- tenactie in het nieuwe fonds is gestort. Deze actie had toen 4.8 millioen opgebracht. „De verdere opbrengst der Volksherstel- sigaretten zal ook aan het Koningin Julia nafonds ten goede komen, tot volgend jaar de opheffing van de tabaksdistributie aan deze bron van inkomsten een einde zal maken" verklaarde mej. Tjeenk Willink. Proces tegen Amerikaanse communisten uitgesteld Het proces tegen 12 vooraanstaande lei ders der Amerikaanse communistische partij, dat oorspronkelijk van 15 October naar 1 November was verschoven, is wederom uitgesteld op verzoek van de ver dediging, thans tot 15 November. Deze communisten worden er van beschuldigd voor een gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering geijverd te heb ben. i Irving Ross: roofmoord? Irving Ross, de Amerikaanse functionaris van het plan-Marshall in Oostenrijk, wiens lijk in zijn auto in de Russische zóne van Wenen werd gevonden, is volgens Weense waarnemers niet om politieke redenen vermoord. Zij geloven, dat het een roof moord betreft. Er is nog geen officieel Amerikaans communiqué over de moord verschenen. De Russen hebben gisteren tweemaal een verzoek van officiële Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Superina, dat I zonder voorafgaande bij Ross in diens auto zat, afgewezen. verboden, Het woord is aan Een verstandig man zal meer gelegen heden maken dan hij vindt. Het dezer dagen uitgegeven regerings communiqué. dat naar aanleiding van de verlaging van subsidies op levensmiddelen en brandstoffen een tijdelijke bijslag op lonen en salarissen aankondigde, is thans na overleg met de Stichting van de Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, vastgesteld op grond van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedraagt voor werk nemers van 23 jaar en ouder, die in volle dige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over een langere tijd ruimte wordt uitbetaald, 4.50 per maand, bij uitbetaling over een kortere tijdruimte 1-per week. Voor werknemers, die in niet-volledige dienst van de werkgever zijn, bedraagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in niet-volledige dienst worden bedoeld werknemers, die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrok ken werkgever verrichten. Geen recht op een bijslag hebben onge huwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en inwoning of volledige kost wordt verstrekt. Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werknemers, wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij één hetzij bij meer werkgevers in de regel een bedrag van 308 per maand of 71 per week (in totaal) te boven gaat. Wat onder inkomen uit loonarbeid moet worden verstaan wordt in de beschikking met enige voorbeelden nader aangeduid. Uit deze voorbeelden blijkt, dat hieronder zijn begrepen het vaste tijdloon, provisie, tariefverdienste, premies en andere toe slagen verband houdende met de arbeid, als ook vaste en gegarandeerde tantièmes. Buiten beschouwing blijven de kinderbij slag, vacantiebonnen, de 2 procent gratifi catie, winstuitkeringen, rij wiel vergoeding en reis- en verblijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans geldende lonen, zodat hij geen wijzi ging brengt in de bedragen van de tijd en basisionen. De beschikking is op 1 November in werking getreden met dien verstande dat de bijslag voor weekloners het eerst moet worden uitgekeerd over de loonweek, waar in 1 November valt. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat over de bijslag sociale lasten en loonbelas ting moeten worden betaald. Verbod van doorberekening. Zoals in de regeringspublicatie over lonen en prijzen is medegedeeld, zal de loonbijslag van 1.per week in het algemeen niet tot prijsverhoging mogen leiden. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning hebben daarom de „Prijzenbeschik king niet-doorberekening Loonbijslagen 1948" afgekondigd, waarbij de doorbereke ning van de extra loonkosten in de prijzen goedkeuring wordt Slagvelden overdekt met Amerikaanse zware wapenen De slagvelden in de omgeving van Mock- den, de stad in Mandsjoerije, die Tsjang Kai Tsjek aan de communistische legers heeft moeten prijsgeven, zijn overdekt met zware wapenen der nationalistische legers. Een enorme buit aan prima Amerikaans oorlogsmateriaal werd door de vluchtende nationalisten aan de communisten overge laten bij hun chaotische terugtocht naar Noord-China en vijf legers van de Chinese regering zijn uiteengeslagen en verstrooid. Zij hebben met Moekden hun laatste steun punt verloren en trachten nu het moeder land te bereiken, doch zij lijden daarbij grote verliezen. De vluchthaven Yingkow aan de Gele Zee is uitgeschakeld door de communisti sche opmars, zodat de tussen Moekden en deze haven marcherende regeringstroepen in een val zitten. De verdediging van Noord China is thans een groot probleem gewor den, daar de troepen die in Mandsjoerije vernietigd zijn, dienst hadden moeten doen om de garnizoenen in Noord-China te ver sterken. Thans moet rekening gehouden worden met het verlies van het gelhele Noorden, waar trouwens reeds evacuaties op grote schaal plaats hebben. De Amerikaanse regering heeft voorrang verleend aan de zendingen van oorlogs materiaal voor de Chinese regering en aan het verlenen van financiële bijstand.Tsjang Kai Tsjek is thans geheel aangewezen op deze hulp, die zijn enige kans is om de communistische opmars tot staan te bren gen. De communistische opmars in Noord- China heeft in Londen weinig verrassing gewekt. Vandaag werd in Londen bekend gemaakt, dat de Britse consuls in Moekden, Peking en Tjentsjin reeds ongeveer zes maanden geleden een waarschuwing heb ben doen toekomen aan alle Britse bewo ners in Noord-China. Op dat ogenblik werd reeds aan Britse vrouwen, kinderen en an dere personen, wier aanwezigheid niet noodzakelijk was in deze provincies, de raad«gegeven de Noordeliike provincies te verlaten. Enkele dagen geleden werd deze waarschuwing in meer klemmende vorm herhaald. Op het ogenblik bevinden zich in Peking niet meer dan 60 Britse onder danen en ongeveer 20 in Moekden. Men is in Londen bang, dat de commu nisten door de val van Moekden aanzien- liik meer moed zullen krijgen in geheel Oost-Azïë en dat daardoor de Britse be langen ernstig in gevaar worden gebracht. Britse officiële personen onthouden zich echter angstvallig van iedere commentaar over de binnenlandse Chinese militaire en economische situatie. Britse deskundigen voor het Verre Oosten, hoewel sterk anti-communistisch, beschou wen de politiek van Tsjang Kai Tsjek met ernstige critiek. Zij zijn van mening dat de huidige communistische opmars in grote mate het gevolg is van corruptie en nala tigheid van de nationale Chinese regering. Zij zijn verder van mening dat de komende zes maanden van beslissende betekenis zijn voor Tsjang en achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij gedwongen zal worden met de communisten in onderhandeling te treden. (United Press) Volgens berichten uit de Chinese hoofd stad hebben de communisten aangeboden met de overgebleven Chinese regerings troepen in Mandsjoerije over een wapen stilstand te onderhandelen. Naar gemeld wordt hebben de commu nisten een „comité van Noord-Oostelijke volken" opgericht voor de onderhandelin gen omtrent een tijdelijke wapenstilstand. Tsjang Kai Tsjek, die gisteren de val van Moekden moest toegeven, ziet zich thans ook nog geplaatst tegenover een crisis in zijn regering door het aftreden van zijn premier en de minister van Financiën. Zeep, soda, koffie en thee Op de bonnenlijst van Donderdag zal een bon worden aangewezen voor 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. De D- en E-groepen ontvangen een dubbel rantsoen. Ook zal een bon worden aangewezen voor 125 gram koffie en 50 gram thee, alleen voor de A-, B- en C-groepen. SOMBER WEER, Verwachting, medegedeeld door het KM.I. irt De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust krachtige Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk mist. Vrij zacht. 3 November: Zon op Maan op 7.38 uur. onder 17.09 uur 10.43 uur, onder 18.01 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1