C 3 SCHUDT UW lEVER WAKKER luzen Visserij- varia 6 NOVEMBER 1948 IJMUI DER COURANT JOH AN VAN DER WOUDE: „Reederij Waterman" (Fenniks - Reeks, L. J. Veen's Uitg. Mij, Amsteidam). ai LOOS IS HET aantal varianten op overeenstemming is met de geestelijke i het thema van „De Vliegende Hollan- „stand" van de figuur; het tempo wordt De 9 «w b,j it spookschip, dat als een schim der vertraagd door een storende herhaling van vliegende storm aan de horizon motieven: de compositie is door de levens- en al wie het gezien heeft ten draden, welke zich hoofdstuksgewijs in voert. Had Johan van der Woude elkander verstrengelen, soms vermoeiend; roman niet meer gegeven dan een levenswijsheden worden hier en daar al te 'fversie van deze oude sage van nadrukkelijk aan de man gebracht. Maar -ng en ondergang, hij zou ten hoog- al deze bezwaren weerhouden mij niet, Van '^herhaling hebben kunnen vervallen, der Woude's nieuwste roman als een ernstig 'C dan ook in een zeer verdienstelijke werkstuk te beschouwen, waarin de auteur Want zijn schrijftrant is niet zich onverbloemder en daardoor waar- uitermate boeiend, maar indringend achtiger, overtuigender en ontroerender sfeer, die hem bijzonderlijk eigen i heeft gegeven dan in welk van zijn andere auteur is naar zijn aard door- i schrifturen. ^3iLCtot de achtergronden van het verhaal van het tot zelfver- C. J. E. DINAUX ^«nuend»en hebben het Beriijns Philharmonisch orkest, dat voor de eerste keer sinds de oorlog de Engelse hoofdstad bezocht, een hartelijke ontvangst bereid. De dirigent Wilhelm Furt- wangler, zei na het concert, dat noch hij, noch de orkestleden het enthousiaste welkom zouden vergeten. Het orkest zal ook concer teren in Liverpool en Birmingham en zal Zondag in de universiteitsstad Oxford spelen. I/HSt van zenuwen? M ijnhard t's Zen uw tabletten helpen U er overheen. lokkende schip, of liever: tot de ™,den ervan die verborgen liggen menselijk zieleleven en enkel door «ileding daarvan psychoanalytisch S® -,1^,-nl Iflint m'ervan. dïe verborgen liggen Mozart aan de kribbe van Bethlehem benaderd kunnen worden. En al poging dan ook niet in alle op- 'C oeslaagd zijn, van der Woude heeft jo aan de diepst-reikende wortels M*elijke betrekkingen geraakt tussen 'en dood, verlangen en vervulling, J en verlossing, liefde en verslagen éiWaterman, erfgenaam van een ^der heeft eens, gedreven door een «rstaanbare drang tot het onvervul- tot een terugkeer naar de paradijse- S'volmaaktheid van vóór de zondeval, en have, leven en land verlaten, om ^te wagen in het onbegrensde, het ein- tl waarvan de zee het eeuwig symbool 'fli,' keerde niet terug, hij was voor de "eboren. Hij was zich bewust geworden ménselijke eenzaamheid, dat wil V,- van zijn verbondenheid aan het "tvi— dat hem vanuit het beperkte „0 wegroept naar een andere wereld, frst door de dood bereikbaar is. Sinds- «1 waart zijn schim rond in het leven Achtergeblevenen: in dat van Li, zijn wier liefde niet uitging boven de %iijke begeerte en de rusteloosheid ;fmn dromend-zoekende ziel niet be- kon. Hij kon zich niet binden aan 3'.3rdse, aan het leven en aan de be- i-vende vormen daarvan. Hij kon er, als i^oed romanticus, zijn bestemming niet rM- T ?:n geest is gevaren in zijn zoon Jo- b-rfs zwerversgeest, strevend naar de zin van zichzelf, die tevens de zin r'het leven is. Ook hij kiest de zee, ge- 3 revend aan een innerlijke roep. Maar v^t na een lange zwerftocht, op zoek het oord van de vervulling, terug, fat hij is niet alleen kind van de Man, zoals Goethe het eens uitdrukte -se of laat als een Adam verdreven réd: uit het paradijs der warme, men- öke gevoelens; hij draagt ook het bloed het Leven in zich, van Li, zijn moeder, ia wal geeft hij aan zijn dromen, aan oneindigheidsverlangen, vrij spel in «1 fluitgespeel, waarin Richard Wagner's iehnsucht, die sich nirgends im Leben jikönnte" hoorbaar wordt voor hen, iets vermoeden van de diepere gronden dit hoogmoedig eenzaamheidsgevoel, enkel bezworen zou kunnen worden ja: een liefde die méér is dan begeren. Necker, de vrouw wier liefde lust hem niet verlossen: Johannes is te oenaderd tot dat rijk der ziel, waar- éde "gebondenheid aan het aards-onvol- tumtne is overwonnea, dan dat hij op het hnd de bevrediging zou kunnen vinden van nh hoogste en diepste verlangen. In de tin van de schim van zijn vader, wil hij m zelfde lot ondergaan: het noodlot van fc, die te zeer de eeuwigheid toebeho- om in het tijdelijke anders te leven in onvree en opstandigheid. Wat zal wen, deze Johannes: het leven of de èrgang in een vereniging met de .Vliegende Hollander", de schim van zijn vier? Als een dreigend onheil hangt zijn rtrek voor een nieuwe en definitieve zwerftocht op de steeds lokkende zee nn het leven van allen, die hem om- ften. Daar is Josien, schippersdochter, s verpersoonlijking van sterke levenswil e van zuivere liefde. Zij weet, wat hem wijden kan van de schim der onrust: •at het „de liefde is, die het leven spaart arden dood en dat zij alle schuld delgt". 1st is het verlossende woord van deze ■nan en Josien is ook de verlossende m Zij is het leven-in-liefde, dat op het «Ste ogenblik het Johannes onmogelijk zakt, zee te kiezen en hem de hoogste Trailing kan bieden in dit menselijke tear. over deze roman van Van der fade, welke ik tot het beste reken van werk niet alleen uitvoeriger, maar ook c$r doordringend moeten worden .creven; „Reederij Waterman", ook al ben ■dierminst blind voor de tekortkomingen TT., is het dubbel en dwars waard. Te- :.ii<omingen: als in vroeger werk wreekt o soms de opzettelijkheid der psycho tische constructie; de dialoog lijdt cce door een spreektrant, die niet in Zijn Grote Mis in C kleine terts wordt uitgevoerd door de H.C.O.V. en u zult s morgens weer kiplekker uit bed springen. Qtdag moet uw lever een liter gal in uw in- ITOden doen stromen, anders verteert uw niet, het bederft. U raakt verstopt, RfCthumeune en loom. Neem de plantaardige ®ERï LEVERPILLETJES om die liter MP te wekken en Uw spijsvertering en «tpag op natuurlijke wijze te regelen. nda voor Haarlem ZATERDAG 6 NOVEMBER rjtttnottwburg: „De nacht van de 16e i'J "ur' Dem. Concertgebouw: „De öïnl» 8 uur- Luxor: „Kampioen >fïV alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u. i jaet spel is uit", 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en - 'Vi pnat?e: „Captain America", 14 j., l r>3n lp ubr. Frans Hals: „The story 18 j-, 2.30. 7.00 en 9.15 uur. E-ranat: op het toneel „Theater Plezier" fe'iOAO"8 „8 uur- palace: „Olympische - 1848 alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en si.AZ0NPAG 7 NOVEMBER rj^onwburg; „De nacht van de 16e i®UUr-Gem. Concertgebouw: Piano- neo Bruins, 2.30 uur. Bioscopen: *S M.ayondv°orstellingen. iUi,£!™DAG 8 NOVEMBER nouwburg;: Abonnementsvoorstel- feedie van het geluk", 8 uur. Middag- en avondvoorstellingen. De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging, directeur George Robert, geeft Donderdag in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, een uitvoering van de grote Mis in c kl. t. van Mozart: een werk van uitzonderlijke betekenis, dat sinds ongeveer vijftien jaar in deze stad niet meer werd gehoord. De Mis in c kl. t. heeft een hele geschie denis, die verband houdt met Mozart's hu welijk met Constanze Weber, een keuze die tegen de zin van zijn vader was. De com ponist deed de belofte een feestmis te schrijven, die te Salzburg zou worden uit gevoerd, wanneer hij Constanze als zijn vrouw „als dochter" in het vaderhuis zou mogen binnenleiden. Noch het een noch het ander is helemaal in vervulling gegaan. Mozart's mis bleef onafgewerkt de helft yan de Credo en het Agnus Dei ontbraken, toen het bezoek aan Salzburg plaats vond; deze delen werden bij de uitvoering door fragmenten uit andere missen aangevuld en de ontvangst van Constanze bij de oude Mozart was vrij koeltjes. Het voor nemen om het groots opgezette werk af te maken werd geheel opgeheven toen Mozart een spoedbestelling kreeg voor een oratorio „Davide penetente", waarvoor hij de mu ziek van zijn Mis in c aanwendde. Hiermee leek het lot van de Grote Mis in c bezegeld. Tot een eeuw geleden een eerste poging gedaan werd om het originele opus bij te werken. Dit had geen succes. Met meer bijval werd de mis later voltooid door Alois Schmitt, de leider van de Mozart-Verein te Dresden, die haar in 1900 uitvoerde. Schmitt had het ontbrekende aangevuld met fragmenten van andere werken van Mozart (in hoofdzaak missen) en hij deed dit met veel stijlbegrip en een enkele keer door een vrij aangebrachte overgang in on vervalste Mozart-stijl. Dit alles geldt voor de tweede helft van de Credo. Voor het Agnus Dei gebruikte hij de muziek van de Kyrië. Men hoort dus, op een maat of vier na, steeds Mozart. Invloeden van Bach en Handel De aanleg van het werk is aanzienlijk weidser dan welke van Mozarts 14 andere missen ook. Sinds hij uit Salzburg weg was, had hij niet meer voor de kerk gecompo neerd, maar hij leefde bovendien in een geheel andere sfeer. Hij leerde kunst van Bach en vooral de stijl van Handel kennen en dat gaf hem nieuwe gezichtspunten. Ook de opera-coloratuur, die door Graun in zijn geestelijk werk niet versmaad werd, kwam bij Mozart nu in het geding. Wan neer we de Kyrië van het werk horen aan vangen, kunnen wij de idee Bach nauwe lijks van ons afzetten; en toch het is an ders, het is de Mozart van de rijpere wer ken. Zo duikt ook Handel op in de Gloria en ook de theatrale Graun, maar een jong genie geeft aan hun stijl zijn eigen kleur en bezieling. Merkwaardig vooral is het acht stemmige Handeliaanse „Qui tollis". De Credo wordt vijfstemmig opgezet, het wordt een machtig maar rustig verheven voort schrijden met vaste pas, tot aan het „In- carnatus est", het mysterie van de mens wording. Mozart, aan de kribbe van Beth lehem, is hier geheel zichzelf: de argeloze die in een gevoelige melodie alles zegt wat er te zgggen is. Volgens mij is dit het hoog tepunt, omdat de componist in sublieme eenvoud zichzelf vindten wij hem. De Sanctus maakt een machtige indruk door wisselwerking van twee koorgroepen en door een geweldige fuga. Het „Benedic- tus" is een melodieus solo-kwartet. Verder.och, het is moeilijk met woor den muziek te verduidelijken; men moet ze horen. JOS. DE KLERK. Vissersscheepje in nood bij Scheveningen Reddingboot haalt bemanning van boord Gisteravond heeft de reddingboot „Ar thur" uit Scheveningen de vier leden der bemanning van de WL I van boord ge haald. Het scheepje dreef stuurloos rond ten Noordwesten van Scheveningen. He sleepboot „Maas" is uit Hoek van Holland uitgevaren om te trachten het scheepje te bergen. Toen de WL I gisteravond omstreeks zes uur ten Noordwesten van Goeree aan het vissen was, kwam het net in de schroef, waardoor het scheepje stuurloos werd. 's Nachts werd het net gekapt. De opva renden van de WL I waren: J. van der Zee, kapitein, wonende te Wierum, F. G. J. Smit uit Rotterdam, Evert Pierre, een uit België afkomstige leerling-stuurman, en L. F. Roze uit Utrecht. Van het ogenblik af, dat schipper J. van der Zee vorige week met de WL I uit de haven van Den Helder voer om te gaan vissen, heeft hij voortdurend pech gehad, zo vertelde hij. Toen hij in volle zee was, kwam een der olietanks naar beneden en geraakte lek. Het schip kon niet meer op eigen kracht varen. Schipper Van der Zee trachtte nog Hoek van Holland of IJmui- den te bereiken, doch tengevolge van de Oostenwind dreef hij af en voer toen maar de Theems op. Daar werd de WL I gerepa reerd. Na hier een volle week gelegen te hebben koos het schip Woensdag opnieuw zee. Woensdagavond kwam echter het net in de schroef, waardoor de motor onklaar raakte. Dan maar zeilen, dacht de schipper. Het zeil werd gehesen, maar verdween even later met de mast overboord. Dit gebeurde ten Noordwesten van Goeree. Twee dagen heeft de WL I stuurloos op zee rondgedob berd. Door de Zuidwestenwind dreef het scheepje langzamerhand in de richting van Scheveningen. Men probeerde nog voor de kust voor anker te gaan, maar het enige resultaat was. dat ook de ankers verloren gingen. Vrijdagavond werd de SCH 285 gepaaid. Deze nam de WL I op sleeptouw, maar de kabel brak. Daar de SCH 285 een zieke man aan boord had, moest zij echter zo spoedig mogelijk naar de haven. Onder het naar binnen varen werd de redding boot „Arthur" gewaarschuwd, dïe de be manning aan wal heeft gebracht. De WL I drijft nu tussen Scheveningen en Katwijk. Het schip, waarvan de waarde op 16.000 is getaxeerd, is verzekerd. Schipper J. van der Zee had pas sinds twee maanden een eigen schip. Velsen B. en W. willen voor culturele films de vermakelijkheids belasting laag houden Het dagelijks bestuur van onze gemeente krijgt de laatste tijd herhaaldelijk verzoe ken om voor culturele filmvoorstellingen of die, welke als zodanig kunnen gelden, 20 procent vermakelijkheidsbelasting te heffen. De verordening zegt echter, dat de gemeente bevoegdheid bezit om vrijstel lingen of ontheffingen te verlenen, wanneer uitsluitend de in artikel 1 tweede lid sub 2 van de Bioscoopwet genoemde films wor den vertoond, maar deze bevoegdheid reikt te ver om toegepast te worden op bovenge noemde verzoeken. Toch willen B. en W. haar handhaven, daarbij denkend aan bij zondere gevallen, waarin de netto op brengst vervalt aan culturele of weldadige doeleinden en de onkosten van de voor stelling zo hoog zijn, dat meer dan de helft van de opbrengst er mee heen gaat, zodat van de bedoelde vrijstelling wettelijk geen sprake kan zijn. (Het betrokken artikel in de gemeentelijke verordening spreekt van vermakelijkheden, waarvan de zuivere op brengst voor weldadige doeleinden bestemd is en waarvan niet meer dan 50 procent van de onzuivere opbrengst voor onkosten wordt afgetrokken). B. en W. zullen dus deze materie van geval tot geval dienen te bekijken, omdat dergelijke voorstellingen zeer sporadisch zullen voorkomen. Verder komt de toepassing van het artikel der verordening, dat B. en W. de bevoegdheid verleent, in bijzondere gevallen, op grond van billijkheid of gemeentebelang, onthef fing te verlenen, op grond van de verzoe ken in kwestie niet helemaal billijk voor. Tenslotte wordt de raad in overweging gegeven, de verordening zodanig aan te vullen, dat voor bioscoopvoorstellingen, waarin uitsluitend films als bedoeld in ar tikel 1 ,van de Bioscoopwet worden ver toond, onder nader omschreven voorwaar den 20 procent belasting wordt geheven. PLAATSVERVANGERS VOOR DE HUISVESTINGSCOMMISSIE In de Velsense raadsvergadering van 28 September werd besloten, de benoeming van plaatsvervangende leden der commis sie van advies Woonruimtewet 1947 aan te houden Thans stellen B. en W. voor te benoemen de heren J. Visser, J. C. Asschoff, J. Bleeker, J. P. Loendersloot en F. J. A. Strijbosch. Ter toelichting diene, dat de heer Visser aanbevolen is ter vervanging van de heer H. Homburg, zulks om tege moet te komen aan de verlangens van de raad. WEER LAG BRANDSTOF OP STRAAT Gevonden voorwerpen van 29 October tot 5 November 1948. Inlichtingen Hoofd bureau van Politie, kamer 4, van 11 tot 12 eri van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Zaterdagmiddag. 2 sleu teltjes, foudraaltje, parapluie, vulpen, ro zenkrans, portemonnaie, kindermuts, been kap, want, bril, armband (dubbeltjes), ceintuur, driedelige armband, polsmofje, paar wanten, boodschappennet met inhoud, handschoen, sleutel, kinderjasje, 3 bossen bindtouw, vulpotlood, kinder schouder tasje, zak kachelblokken, deken, hond, hoofddoek, haarstrik, staal stof 1,40 m. Velsense voetbalelftallen Stormvogels-Blauw Wit. Het elftal der thuisclub is als volgt: Hamers; Van den Oever, Aland; Goedhart, Schoorl, Snoeks jr.; Luppens, Meyer, Zwemmer, De Boer, Opbergen. Ajax 3-Stormvogels 2. Stormvogels ver trekt met: Rechsteiner; Schuit. Hemken; Mors, Twisk, Glas; Venus, De Boer, v. d. Linde. v. d. Kuil. Broek. H.F.C.-Terrasvogels. De Santpoorters komen als volgt uit: Douma; Kraak, Hol man; Akkerman, Dortmundt, Cobben: Röbken, Siegerist, Siebelis, Klumper, Goedhart. Velsen-Scheveningen. Velsen beschikt over: Demmers; Stet, Kuypers: Hoogen- dijk, Nijssen, Zuurbier: Ninaber, Wijker, Bakkum, Ti'omp, Vendel. VERKIEZINGEN BIJ DE NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE Door onvoorziene omstandigheden moet de verkiezing voor gemachtigden van het kiescollege der Nederlands Hervormde Ge meente Velsen worden uitgesteld tot 14 November. VRACHTWAGENS REDEN OP ELKAAR Bij het kruispunt Van Tuyllweg-Sta- tionsweg reed Donderdag een vrachtwagen tegen de achterzijde van een andere vracht auto op. Beide wagens reden achter elkaar, toen de voorste auto plotseling stopte voor een tegenligger en de achterste niet tijdig genoeg wist te remmen. De twee auto's werden beschadigd. Beverwijk Groot nadelig saldo voor het „Witte Kruis,,-badhuis Aan de memorie van toelichting bij de begroting voor het jaar 1949 der Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis", afdeling Beverwijk, ontlenen wij het vol gende: De inkomsten aan badgelden zijn begroot op 6000 kinderbaden ad 0,15 en 34000 ba den van volwassenen ad 0,25, totaal 40.000 baden met een opbrengst van 9.400. De huuropbrengst der vergader zalen van derden wordt geschat op een werkelijk totaal van 950. Bij het bepalen der uitgaven is min of meer rekening ge houden met de door de regering aangekon digde prijsverhogingen, wat in de post brandstoffen is meegerekend. Voor de kos ten van het onderhoud der gebouwen is een som begroot van 1750, alsmede 1800 voor reparatiekosten van de verwarmings installatie, zoals ontstening der boilers en waterkanalen, en vernieuwing vlampijpen. Met inbegrip van de afschrijvingen zijn de lasten voor 1949 begroot op 16.600 en de baten op 11.100, waardoor het nadelig saldo over 1949 geraamd wordt op 5.500. Kennemerland speelde een Franse comedie Het bijna klassieke blijspel van Franse origine „Madame de la Seiglière", dat de Beverwijkse rederijkerskamer „Kennemer land" in het Kennemer Theater op de plan ken bracht, is de hoofse historie van mon sieur P. Fiège en zijn dochter Hélène, die na hun ballingschap in Duitsland het Frankrijk van de eerste republiek weer betreden en daar betrokken worden in de amoureuze perikelen, waarmee slechts de Franse auteur kan strooien zonder verve lend te worden. Het bekende stuk kreeg over het alge meen een vlotte vertolking, zodat „Kenne merland" met genoegen op de avond kan terugzien. PRIJSUITREIKING „EXCELSIOR". In café „Americain" zal hedenavond de prijsuitreiking plaats hebben van het club kampioenschap van de Beverwijkse biljart club „Excelsior". Sint Nicolaas en de wandelsport Op Zondag 28 November zal de wandel afdeling van de vereniging „Sport Staalt Spieren" deelnemen aan de jaarlijkse Sint- Nicolaas wandeltocht welke georganiseerd wordt door de N.S.C. te Bussum. Na afloop van de tocht zal er voor de deelnemers een cabaretavond gegeven wor den en de goede Sint zal met zijn knechten dit feest bijwonen. Aöeoda voor ZATERDAG 6 NOVEMBER. Kennemer-theater. 7 en 9,15 uur: De witte duivel. Luxor-theater. 7 en 9,15 uur: Het lied van de woestijn. W.B.-theater. 8 uur: Mensenjacht in jacht in Doodsvallei. Marquette-theater. (Heemskerk). 8 uur: Meisjes achter tralies. Corso-theater (Castricum). 7,15 en 9,30 uur: Achter de wolken. ZONDAG 7 NOVEMBER. Kennemer-theater. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: De witte duivel. Luxor-theater. 2,15, 4,30, 7 en 9,15 uur: Het lied van de woestijn. W.B.-theater. 2,30, 5 en 8 uur: Mensen jacht en Doodsvallei. Marquette-theater (Heemskerk). 8 uur: Meisjes achter tralies. Corso-theater (Castricum). 4,15 en 8 uur: Achter de wolken. Over Muziek Dolfljn's eerste reis. De RO 2 „Dolfijn" kwam terug van zijn eerste reis onder die- naam (vroeger heette het schip „Pax"). Oorspronkelijk lag het in de bedoeling in IJmuiden te markten, maar bij nader in zien bleek Rotterdam voordeliger. Voor 100 manden vis werd 2500 besomd. Claesje naar de Noord. De ..Claesje" is naar de „Noord" geweest om verse vis. Na 11 dagen was het resultaat 600 kisten waaronder zich een grote partij thans schaarse makreel bevond. De gevangen hake bracht per grote kist van 125 kilo 180 op. Storm. De visserij-bond geeft de laat ste dagen herhaaldelijk berichten over stormweer, zodat de trawlervloot over de hele Noordzee moet „steken". Weinig verse vis dus volgende week. Vrijdagmiddag vertrok de Poolse trawler Walhun naar zee, na 4 dagen van een winch-reparatie aan de kant te heb ben gelegen. Met de Walhun koos de Fla mingo als tweede trawler zee. Binnengesleept. De motoi'logger Bor neo KW 127 is Vrijdagmorgen met defecte motor binnengesleept door de Wilhelmina I. KW 25. Weet je nog wel oudje? Oudstrijders uit de Boerenoorlog konden hun hart weer ophalen aan de heldendaden van vijftig jaar geleden hij een reünie van deelnemers aan de veldslagen van Matabele- en Masjonaland, die in Londen werd gehouden. Onder de aanwezigen was de 84-jarige majoor T. J. May (links), twee meier lang, die als 80-jarige vrijwillig dienst nam op een schip, dat tijdens de invasie munitie naar de Normandische kust vervoerde. De Graaf van Athlone (rechts), liet zich deze gelegenheid om zijn oude strijdmakkers te ontmoetenniet ontnemen. Hoogovenpersoneel dorst naar kennis Voor de gehouden examens voor het EHBO-diploma slaagden van de Hoogoven EHBO-vereniging de volgende candidaten: mejuffrouw E. Juchter en de heren J. E. van Deelen. H. J. Tamis en C. Minnes. Voor het herexamen EHBO slaagden de heren J. Rijkeboer en P. B. H. Barbiers, waardoor hun diploma weer voor twee jaren ver lengd is. Verloren en gevonden Op het politiebureau te Beverwijk zijn des namiddags tussen 15 en 18 uur en des Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een kindermuts, overhemd, padvindersmes, boodschappentas, shawl, hondenriem, collier, twee boeken, dames handschoen, verschillende wanten en por- temonnaies. Eén hond. HET LIED VAN BERNADETTE. Het „Zuid Nederlands Toneel" zal op Woensdag 15 December in 't KSA-gebouw onder auspiciën van „Katholiek Beverwijk" met het toneelstuk naar Frans Werfel's be roemde roman „Het lied van Bernadette" voor het voetlicht treden. FANCY-FAIR IN ,,'T CENTRUM". Vandaag en morgen organiseert de Be verwijkse Harmoniekapel in veilinggebouw ,,'t Centrum" een fancy-fair, waaraan vele attracties zijn verbonden. SCHEEPVAART K.N.S.M.Ariadne, 5 Nov. Prawle Point gepas, van Lissabon naar Amsterdam; Ardea, 4 Nov. te Curagao van Trinidad naar La Guaira; Bonaiuym. 4 Nov. te Lissabon van Oporto naar Paramaribo: Boskoop. 4 Nov. te Curagao van Trinidad naar Puerto Cardon; Cottica, 4 Nov. te Paramaribo van Demerara naar Azoren; Danae, 4 Nov. te Oran van Lissabon; Draco, 4 Nov. te Gdynia van Rostock naar Amsterdam; Helena, 4 Nov. van Vlissingen naar Barbados; Hugo de Groot, 4 Nov. van Antwerpen naar Trinidad; Ilos, 4 Nov. te Livorno van Genua naar Napels; Iris, 4 Nov. te Rotterdam van IJmuiden naar Leixoes; Luna, 4 Nov. Dover gepass. van Rotterdam naar Algiers; Ornen, 4 Nov. van Kopenhagen naar Odense; Stentor, 4 Nov. v. Istanboul naar Bourgas; Trajanus, 4 Nov. van Maracaibo naar Puerto Cabello; Strabo, 4 Nov. van Bremen naar Amsterdam; Titus, 4 Nov. van Gibraltar naar Antwerpen; Van Ostade, 4 Nov. van Maracaibo naar Blue Fields; Vulcanus, 3 Nov. te Sfax van Tel Aviv naar Gibraltar. K.H.L, Salland, 7 Nov. te IJmuiden verwacht; Amstelland, 4 Nov. van Las Pal- mas; American Lawyer, 4 Nov. van Amster dam naar Rotterdam; Maasland, 4 Nov. van Paramagua (thuisreis). NEDERLAND. Radja, 1 Nov. van Vig- toria naar New Westminster; Ceram, 31 Oct. van Houston naar Mobile; Rempang, 5 Nov. van Pladjoe te Batavia; Salawati, 4 Nov. te Port Said naar Suez. AFRIKA-LIJNEN. Meliskerk, 4 Nov. v. Novo Rodendo naar Lobito; Muiderkerk, 4 Nov. van Takoradi naar Acona; Nigerstroom, 4 Nov. van Le Havre naar Antwerpen; Oranjefontein, 4 Nov. van Alexandrië naar Genua: Kuwi, 4 Nov. van Hudiksvall naar Harlingen; Marleen, 4 Nov. te Casablanca van Bordeaux. VINKE Co. Leersum, 4 Nov. te Rot terdam van Houston. SCHEEPVAART IJMUIDEN Op 5 November kwamen te IJmuiden binnen: Zeehond van Newcastle. Castor (Fin.) van R. Delfinus van Portmouth. Castor (Ned.) van Goole. Brendonia van Tyge- mouth. Vertrokken op 5 November: American Lawyer naar Rotterdam. Altt naar Rotterdam. Hertha naar Vlaardingen (van v. Gelder). Eemshoorn naar Fredrika. Vastgemaakt: 13 schepen. Loodsdienst gestaakt. Uitgevaren vissersschepen Trawlvisserü Maandag 25 October: motortrawler Sham rock IJM 129 (5 Nov. binnen). Dinsdag 26 October: stoomtrawler Mary IJM 61 (5 Nov. binnen); Schoorl IJM 39; Adelante IJM 19 (5 Nov. binnen); Oostzee IJM 147; Perseus IJM 45. Motortrawler Allan Water IJM 34: Batavia IJM 99 (-5 Nov. binnen^: Antje RO 15 (5 Nov. binnen): Prinses Marijke SCH 9 Woensdag 27 October: stoomtrawler Hercu les IJM 196; Bergen IJM 16 (5 Nov. binnen En Avant IJM 8: Reiger IJM 106: Horn Rif IJM 155. Motortrawler Excelsior III KW 76 (5 Nov. binnen). Donderdag 28 October: stoomtrawler Prin ses Beatrix IJM 117. Vrijdag 29 October: stoomtrawler Zeehond IJM 70. Motorlogger Excelsior II KW 78; Willempje KW 89. Zaterdag 30 October: stoomtrawler Klaas Wijker IJM 85: Petten IJM 49. Motortrawler Medan IJM 57. Maandag 1 November: stoomtrawler Haar lem IJM 9: Catharina Duyvis IJM 60; Norma Maria IJM 6: Katwijk II KW 134. Motortrawler Thorina IJM 33: Johannes Polderman IJM 20. Motorlogger Heemstede IJM 53; Verwach ting IJM 204; Arie Nico KW 17: Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; Elizabeth KW 64; Jan KW 84: Aïida KW 91: De Vrouw Dirkje K W104; Jacoba K W107; Gebroeders KW 108; Petronella KW 125 De Vier Gezus ters KW 162; Aleida KW 169. Dinsdag 2 November: stoomtrawler Lim- burgïa IJM 54; De Hoop IJM 73; Zeeleeuw IJM 29. Motortrawler Dirkje RO 53: Adjowico RO 9: Urania GDY 105. Woensdag 3 November: stoomtrawler Glo ria IJM 37: Rotterdam IJM 112; Viking Bank IJM 183; Vios IV IJM 96. Donderdag 4 November: geen schepen ver trokken. Vrijdag 5 November: stoomtrawler Fla mingo IJM 25; Sumatra IJM 62. HET LUISTEREN Het is ongeveer dertig jaar geleden dat Gabriel Pierné in Parijs met het orkest der „Concerts Colonne" de eerste uitvoering gaf van een orkest-suite van Darius Mil- haud. Hij vond het een goed stuk en hoopte op succes voor de componist, die toen ruim dertig jaar oud was. Het werk begon met een aanvankelijk onschuldige muziek; maar geleidelijk ont wikkelde zich duidelijk de poly-tonaliteit, d.w.z. de toonaard splitste zich in zelfstan dige. maar tegelijkertijd klinkende toon aarden. Nauwelijks leefde deze ontwikke ling in de accoustiek of de reactie in de zaal begon. Er werd gefloten en gesist, maar meteen ook werd er hoorbaar gepro testeerd tegen deze afkeuringen. Toen was er dus ook een poly-tonaliteit in het pu bliek, een polytonaliteit die minder vreed zaam was dan de samenklanken in het or kest. Toen het eerste deel ten einde was keerde Pierné zich om en vroeg of men het orkest en hem tenminste in de gelegenheid wilde stellen, het werk in rustige omstan digheden uit te voeren en met oordelen te willen wachten tot men het stuk geheel gehoord had. Toen waren de levendige Pa- rijzenaars weer even zoet, maar bij het laatste deel, oen Fuga, rees de storm weer. De expositie door het koper was nog gaan de, toen hier en daar „assez, assez" werd geroepen. Fluiten en sissen waren niet van de lucht en vele enthousiaste toehoorders protesteerden weer heftig tegen de vijan den. De climax in de zaal was heviger dan het coda van de Fuga. Enfin, er kwam een einde aan. Nu is voor mij deze spontane uiting van de Fransen wel leuk-boeiend en eigenlijk sympathieker dan de quasi-beleefde reac tie van het Hollandse publiek. Hier mort en mokt men of zit stiekum te ginnegappen cn wacht evenmin met een oordeel, tot men een nieuw werk in zijn geheel rustig heeft aangehoord. Het spreekt vanzelf dat h#:t publiek in volkomen vrijheid een stuk kan aanvaarden of niet; en in ieder geval heeft een ernstig muziekliefhebber in onze fat soenlijke concertzalen gelegenheid, vrijwel ongestoord zijn aandacht te geven aan de muziek. Degenen, die na een paar maten met vreemde geluiden, die hen niet onmid dellijk iets zeggen, al klaar zyn met hun afkeurend oordeel, hebben ongelijk. Een stuk muziek heeft voor zijn presentatie nu eenmaal zijn tijd nodig. Waarom zou men ongeduldig zijn? Is het niet de moeite waard, tenminste de muziek in eenheid van vorm en inhoud in zich op te nemen, al thans aan te hox-en? Met een tentoonstel ling is het andei's; men ziet een schilderij direct in zijn geheel en kan dan zelfs zo lang men wil 't gehele werk en zijn détails bekijken. De muziek hangt af van de ogen blikken dat zij klinkt; en inzake moderne muziek is het dus gevaarlijk om na enige ogenblikken al te oordelen. Men moet overigens enig vertrouwen hebben in de dirigent, die het werk bestudeerde en er toe besloot het stuk uit te voeren, toen hij concludeerde dat het goede muziek was. Men kan wel zeggen: als ik valse geluiden hoor in 't begin, word ik al kwaad en dan geloof ik het verder wel maar men kan dit toch moeilijk echte belangstelling noemen. Hoe dikwijls komt het bij de lezing van een boek niet voor, dat men in 't begin gedurende vele pagina's moet wennen aan de gedachtengang en de voorstelling van zaken? Wat de toehoorder prikkelt tot protest is meestal dat hij samenklanken hoort, die hem onbekend zijn. Als ik het nog iets pre- cieser neem dan is het 't vermengen of „verduisteren" van het majeur- en mineur geluid, dat men nu eenmaal aanneemt als de enige duidelijke taal. Men hecht sinds lange tijden aan deze muziekgeslachten al gemeen-menselijke gevoelens, die als pri maire en superieure geluiden geen wijzi ging dulden. Maar zo eenvoudig zijn de na tuurverschijnselen der muziek niet en zo eenvoudig is de muzikaliteit der compo nisten evenmin. Het is niet waar dat in zichzelf majeur en mineur bepaalde ge voelens vertegenwoordigen; het is echter wel waar, dat vele goede composities in de aanwending dezer toongeslachten zeer her kenbare aandoeningen weergeven. Het is niet te ontkennen, dat de blijkbaar ingewikkelde samenklanken in moderne muziek de hoorder voor moeilijkheden stellen, maar de hoorder heeft toch ongelijk wanneer hij een nieuw stuk veroordeelt omdat hij zijn eigen, ingeboren muziektaal niet onmiddellijk herkent. De muziekliefhebber is vrij om tenslotte mooi of lelijk te vinden wat hij hoorde, maar de componist is evenzeer vrij om op te schrijven wat hij mooi vindt en uit de weg te blijven van wat hem niet bevredigt. Hij hoopt de dirigent te vinden, die met zijn muziek sympathiseert en wacht dan maar af. De klassieke band tussen het maat schappelijk leven en de componisten, via de bestellingen, bestaat nauwelijks of niet meer en dit is een van de redenen waarom er artistieke misverstanden bestaan. Men kan deze gang van zaken in de loop der tijden niet forceren. De componisten en de uitvoerders specxileren op de onbevangen muzikaliteit der muziekliefhebbers, zij we ten dat het van betekenis is voor de kunst, wanneer de levensweg moeilijk is en zy kunnen nooit beter doen dan hun vak zo gewetensvol mogelijk te beoefenen. HENDRIK ANDRIESSEN. Haringdrijfnetvissery. Maandag 25 October: motorlogger Gorre- dijk IJM 75: Margrietha Maria KW 29. Dinsdag 26 October: motorlogger Martha IJM 74; Margaretha en Maria KW 23; Sakina KW 32 (5 Nov. binnen): Volharding KW 65: De Vrouw Jacoba KW 122; Nederland VII KW 130; Onderneming KW 175. Woensdag 27 October: motorlogger Wilhel mina I KW 25 (5 Nov. binnen); Rijnmond I KW 42; Rijnmond II KW 43: Annie KW 54; Albatros KW 68; Borneo KW 127 (5 Nov. binnen); Wilhelmina II KW 138. Donderdag 28 October: motorlogger Henk KW 56; Zeemeeuw KW 170. Vrijdag 29 October: motorlogger Cornelis de Boer Jr. IJM 268: Martenshoek IJM 283; Piet en Leendert Huibert KW 3; Machiel KW 33; Elizabeth KW 49: Maria Jacoba KW 73: Rijnmond V KW 110. Zaterdag 30 October: motorlogger Hollan- dia KW 18: Grietje KW 20; Orion KW 22; Vooruit KW 151; Nederland IV KW 167. Maandag 1 November: stoomdrifter Arend KW 4. Motorlogger Nederland VI KW 37: Noord zee KW 47; Noordster KW 67: Java KW 159; .Janna KW 163; Eendracht KW 168; Karei Doorman KW 227; Onderneming I SCH 140. Dinsdag 2 November: stoomlogger Robert William KW 123. Motorlogger De Vrouw Marretje IJM 35; Mr. Dirk Donker Curtius KW 2: Anna en Cornelia KW 14: Rijnmond V KW* 15; Dirk KW 19: Helena KW 39; Rijnmond III KW 44; Neptunus KW 45: Zeezwaluw KW 83; Hui- berdina Gijsbertha KW 85; Sumatra KW 86; Van der Duyn van Maasdam KW 97; Kec-s KW 124; Wilhelmina V KW 14. Woensdag 3 November: motorlogger Wil lem Cornelis KW 16; Wilhelmina KW 79; Bali KW 129.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5