IJmuider Courant Haarlems Dagblad /erlaging van inkomsten- en loon lasting wordt overwogen Gaullisten veroveren meerderheid in Franse Raad der Republiek Tsjang Kai Tsjek: „Wij vechten door tot het bittere einde" ■).Jaar?an" *^086 ,sux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, 'Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Kenncmer edttie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «praljtelDnartansttje Courant (Sitno t6f£> Maandag 8 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Herziening der fiscale winstbepaling .,(er van Financiën heeft in de .*®im Antwoord op de financiële **?«insen der Tweede Kamer mede- 'a dat hü voornemens is een ver ban bepaalde belastingen te bevor- -«ter acht het noodzakelijk, te "S een verlichting van de inkom- loonbelasting voor de lagere en Yinkomens, onder andere door 1^e van het belastingvrije mini- van de primaire kinderaftrek. t* ^-gfweegt de minister een herzie- <(i °de fiscale winstbepaling, door voor bedrijfsmiddelen de fiscaal toe- •ftfhrii'vingen te verhogen. ::re leaden «rtomemens met de inhoud van i-nian voor de uitgaven inzake i fjitingsplan voor de uitgaven inzake "•sie oorlogsschaden bevat namelijk Sb van belastingverhogingen, als- nieuwe belasting. belangrijk aandeel in de ge- opbrengst van het dekkingsplan 7J\ verhoging van de Omzetbelas- e verhoging bestaat in een wijzi- rtnhet algemene tarief van 3 in 3V2 Wfestaande vrijstellingen voor be- "w. levensbehoeften zullen worden 'ftaafd De verhoging van de kosten isonderhoud, welke uit de tot- fcSning van deze maatregel zal voort- kan worden geschat op V2 a 1 pet. ré lage inkomens-groepen en op 1 7{ voor de hogere inkomensgroepen. Vsho0ing van belastingdruk zal ruim- gecompenseerd kunnen worden li voorgenomen matiging van het Jyjnde Loonbelasting en van de In- /eer afschrijvingen belastingverlichtingen ^minister aanleiding gegeven zich over de verenigbaarheid van -■*- de inhoud van het ma- Jan een millioen het kankerfonds Comité verwacht meer bijdragen feu het bijeenbrengen van het Nationale '(blijk, het fonds, dat door Koningin r-elmina is bestemd- voor de kanker- «ading, hebben 2V2 millioen Neder- medegewerkt door het kopen van Stekende jr.bÜeumsinsigne. Ook hebben iaden landgenoten en vele in Neder- H sevesligde ondernemingen en organi- «door extra .bijdragen het fonds ver- •it.Eris reeds meer dan een 1.000.000 Heengebracht, doch dit bedrag kan nog Zienlijk groter worden, es Uitvoerend Comité doet een beroep pdeffijke landgenoten, die zich tot nu tubijdig hebben gehouden of zich heb- beperkt tot het kopen van een jubi- asinsigne, om alsnog een bijdrage te ia op de postrekening van het Comité PO, Ook postwissels worden gaarne jïiigen aa.. het Centraal Bureau van Uitvoerend Comité, Herengracht 478 iAmsterdam. Jubileuminsignes zijn aan ijdres nog verkrijgbaar. Bedragen van ;if)en hoger kunnen in geblokkeerd geld trien overgemaakt, als daartegen fiscale bezwaren bestaan. Ook in vingen in het Grootboek 1946 kunnen iet comité worden overgedragen. voor gemeente- toneel ia een deel van het Rijkspersoneel dteen bijslag op het salaris of loon uit- wegens de verhoging van de kos- ïna levensonderhoud, voortspruitende ie-vermindering der subsidies op rnmiddelen en brandstoffen. regering heeft een dringend beroep m op de gemeentebesturen, om ook rtó gemeentepersoneel een dergelijke iis' te verlenen. Het is de bedoeling dat Penning van de bijslag generlei in- al uitoefenen op de toepassing van jseentelijke bezoldigings- of loon den en dat de toelage, welke in be- öt gemeenten volgens de z.g. „mild- Édausule" voor werklieden toepassing t geen vermindering ondergaat. Ondersteunden. jj minister van Binnenlandse Zaken l~ voorts in een brief aan de gemeente wei de verwachting uitgesproken, dat maatregelen zullen treffen, opdat de Steunden ingevolge de Armenwet niet deliger positie zullen komen te Sa dan voor de prijsverhogingen het ösas. [y onthulde Zaterdag in Utatchi Afartinuskerk een ruiterstandbeeld P"truon der stad, Sint Martinus. winentie zegent het standbeeld. Een tweede belangrijk onderdeel van het dekkingsplan wordt gevormd door de Huur belasting en de daarmede samenhangende wijziging van de Personele Belasting. Hoe wel een geleidelijke aanpassing van de huren aan het sterk gestegen peil van de bouwkosten noodzakelijk is, maakt met het oog op het handhaven van een veranderde loon- en prijspolitiek het tijdstip en de grootte van de verhoging voor de regering een punt van nadere overweging uit. Bij nadere overweging heeft de minister afgezien van een belastingheffing op onroe rende goederen in de dode hand en van de heffing van dertig opcenten op de Ver mogensbelasting. Dr. Van Mook in Nederland Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol dr. H. J. van Mook. De afgetreden luite nant-gouverneur-generaal werd verwel komd door de ^djudant van de Koningin kapitein J. C. Buhrmann, de minister-pre sident W. Drees, minister Götzen, oud minister prof. dr. J. H. A. Logeman en de consul-generaal der Verenigde Staten, Jesse F. van Wickel. Tot de talrijke journalisten zeide hij: „Ik ben een „displaced person", vraag mij niet wat mijn plannen zijh. Ik heb er geen. Voorlopig blijf ik twee weken in Amster dam en wat er dan gebeurt weet ik nog niet". Dr. Van Mook wenste zich niet uit te laten-over de politieke situatie in Indonesië. Schacht moet weer zitten Te Hannover is officieel medegedeeld, dat de regering van Württemberg-Baden de autoriteiten van Saksen schriftelijk ver zocht heeft Hjalmar Schacht, voormalig president van de Duitse Rijksbank, die van oorlogsmisdaden en nazi-sympathieën werd vrijgesproken, opnieuw in arrest te stellen. Schacht kon nog niet gearresteerd wor den, omdat de brief nog onderweg was en er geen arrestatiebevel wat uitgevaardigd, zo verklaarde de minister voor de zuivering van Saksen. Karl Hoffmann. Men verwacht dat Schacht nog tenminste twee dagen in vrijheid zal blijven. Morgen ontscheping van de „Waterman" Het troepentransportschip „Waterman" wox'dt in de nacht van Maandag 8 Novem ber op Dinsdag 9 November met 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Dinsdagmorgen te negen uur. In Doetinchem zijn meer dan dertig per sonen gearresteerd, die betrokken zijn bij clandestine slaqhtingen. „Ik ben een displaced person", verklaarde Dr. van Mook, de afgetreden luitenant gouverneur- generaal, die Zaterdagmiddag uit Indonesië op Schiphol arriveerde, lachend lot de talrijke journalisten. M.R.P. en de Communisten lijden grote verliezen Ofschoon de definitieve samenstelling van de Franse Raad van de Republiek nog niet bekend is, daar de cijfers uit sommige overzeese gewesten nog ontbreken, bestaat er geen twijfel over dat de Gaullisten er in geslaagd zijn in deze Franse Eerste Kamer een dusdanige meerderheid der zetels in te nemen, dat zij in sommige gevallen waarbij zij kunnen rekenen op de steun van enkele gematigde partijen een ab solute meerderheid in dit lichaam ver krijgen. Daar de Gaullistische R.P.F. haar aanhangers ook telt in de gelederen van andere partijen, geven de officiële cijfers van de verkiezingen een onjuist beeld van de verhouding die in de nieuwe Raad van de Republiek zal heersen. Vaii de 320 zetels, waaruit de Raad zal bestaan, worden er of ficieel 114 door leden van de R.P.F. bezet, doch in werkelijkheid zullen er meer Gaul listisch gezinde senatoren zijn. De Katho lieke M.R.P. heeft een genadeslag gekre gen: zij hield 14 zetels van haar oorspron kelijk aantal van 75 over. De communisten leden eveneens een geweldig verlies: 16 zetels behouden zij van de 85. Deg socialis ten kwamen op 46, zij hadden er vroeger 61. De redicale groepering won vijf zetels en kwam tot 43. Het grootste deel van de leden van de Raad van de Republiek wordt bij getrapte verkiezing gekozen door het college van 100.011 kiesmannen, dat op 17 October is gekozen door de Franse departements- en gemeenteraden. Zondag werden 269 van de 320 leden van de raad gekozen, te weten 253 leden uit het moederland, Guadeloupe, Martinique, Frans Guyana en Réunion, 14 uit Algiers en 2 uit de in Tunis wonende Franse onder danen. Omstreeks 16 November zal de nationale vergadering uitmaken wie Indo-China (1), Marokko (3) en de in het buitenland ver blijvende Franse onderdanen (3) zullen vertegenwoordigen in de raad. De Nationale Vergadering wijst op die dag" dus 7 leden van de raad van de republiek aan. De resterende 44 leden van de raad zul- .len omstreeks het eind van het jaar worden gekozen door de bevolking van de Franse koloniën. Voor deze laatste verkiezing zijn beslag heeft gekregen kan dus niet met zekerheid worden gezegd hoe de politieke constellatie in de raad zal zijn. De stemming begon in alle 89 Franse departementen om 9 uur 's morgens. De Minister Stikker bleef in Batavia Een geheimzinnige brief uit Djokja Heden vertrokken de adviseurs van mi nister Stikker, die gisteren uit Djokja te Batavia waren teruggekeerd, wederom naar Djokja voor het voeren van verdere besprekingen. Minister Stikker keerde Za terdagavond na een bezoek van twee en een halve dag aan Djokja te Batavia terug. Hij deelde toen aan de pers mede, dat hij het voornemen had, Zondag weer naar Djokja te vertrekken. Zijn vertrek werd echter uitgesteld in verband met een op Zaterdagavond door de heer Cochran ont vangen republikeins document, dat over leg met de Nederlandse regering nood zakelijk maakte. Een republikeinse woordvoerder te Ba tavia deelde aan Aneta mede, dat het repu blikeinse document door het lid van de republikeinse delegatie prof. Soepomo, die Zaterdag met minister Stikker naar Bata via vloog, aan de heer Cochran ter hand was gesteld, die het door gaf aan de Ne derlanders. De woordvoerder verklaarde, dat een èn ander op een misverstand be rustte en voegde eraan toe, dat dit misver stand thans was opgehelderd. Hij kon over de inhoud van de betrokken brief geen mededelingen doen. Wegens een receptie, die dr. Beel morgen avond ten paleize houdt, „mede in verband met de tegenwoordigheid van de minister van Buitenlandse Zaken", wordt het waar schijnlijk geacht, dat minister Stikker in ieder geval niet voor Woensdag naar Djokja zal terugkeren. thans zittende raad van 315 leden is niet gekozen, maar twee jaar geleden benoemd, ten dele door de Nationale Vergadering, ten dele door de departementale raden en was dus een onjuiste afspiegeling van de politieke constellatie in Frankrijk. Hij was aldus samengesteld: Communisten 85, MRP 72, Socialisten 62, Rassemblement des Gauches (radicale groepen) 42, Onafhan kelijke Republikeinen 25, Republikeinse Vrijheidspartij 11, andere 18. De Raad van de Republiek heeft geen onafhankelijke wetgevende bevoegdheid en geen recht van veto.. Wel kan hij het aannemen van een wetsontwerp vertragen. Indien de raad met een absolute 'meerder heid een in eerste lezing door de Nationale Vergadering aangenomen wetsontwerp af wijst, dan heeft het in de Nationale Ver gadering in tweede lezing een absolute meerderheid van 316 of meer stemmen nodig om te zijn aangenomen. De Nationale Vergadering bestaat uit 620 leden. Wanneer men de secretaris van de R.P.F., Jacques Soustelle, mag geloven, dan is het cijfer voor de Gaullisten nog aan de lage kant. Hij beweert dat 121 der ge kozen senatoren schriftelijk hun instem ming hebben betuigd met de doelstellingen der R.P.F., die kunnen worden samengevat in het streven naar grondwetsherziening en algemene verkiezingen. Onze correspondent te Parijs telefoneerde hedenmorgen: Naar aanleiding van de uitslag van de verkiezingen dient men in de eerste plaats op te merken, dat het hier indirecte ver kiezingen heeft gegolden, die de werkelijke verhouding in het land dan ook onvoldoen de weerspiegelen. De 269 van de 320 leden van de raad der republiek zijn namelijk gisteren gekozen door 100.011 z.g. kiesmannen, die op hun beurt door de gemeenteraden, welke vol gend jaar worden vernieuwd, zijn aange wezen. Die aanwijzing nu pleegt wan neer er zich voor een bepaalde partij geeir duidelijke meerderheid aftekent gepaard' te gaan met marchanderen tussen' dorps potentaten, notabelen en partijbesturen. Dit systeem, dat thans voor het eerst werd toe gepast, is vooral de communisten en ka tholieken noodlottig geworden, waarvan de aanhang respectievelijk daalde van 29 tot 6 en van 31 tot 5 en heeft de R.P.F., die ruim 40 procent der stemmen kreeg, de zege bezorgd. De socialisten heb ben zich ongeveer gehandhaafd en het cen trum werd versterkt: de radicalen zijn van 11 tot 18 procent gestegen. Wat kunnen de gevolgen zijn van deze nieuwe overwinning van de Gaulle? De bevoegdheden van de Raad der Republiek zijn gering: deze Senaat heeft geen beslis sende macht, doch kan alleen de wetgeven de vergadering verzoeken wetsvoorstellen, die haar ter overdenking worden toegezon den, op bepaalde punten te herzien. Men verwacht echter, dat de R.P.F. in de Senaat thans met systematische obstructie elk initiatief van de Assemblée zal sa an torpederen en dat deze obstructie uitein- deliik tot ontbinding van het parlement zal moeten leiden. Het verdere scenario is be kend: nieuwe directe verkiezingen zullen de Gaulle de beslissende overwinning moe ten bezorgen, waarna de vriiheid van han- delen hem zal zijn gegarandeerd. De morele nederlaag van de Derde Macht werd nog geaccentueerd door het feit. dat de enige twee ministers, die in het tournooi hebben meegestreden die van Voedsel voorziening en Financiën beide zijn ver- ilagen. Als eerste reactie verwachten velen dan ook een interne wijziging in het kabinet van Queuille. Zal generaal Clay worden teruggeroepen In Washington gaan geruchten dat Tru man binnenkort zal overgaan tot aanstel ling van een nieuwe militaire bevelhebber der Amerikaanse zone in Duitsland; gene raal Clay zou dan een post in Washington krijgen. Het is bekend dat Clay aanhanger van Dewey was en Trumans politiek niet in zijn smaak viel. Clay heeft Truman geem gelukwens bij zijn herverkiezing gezonden. Middenstanders vragen tegemoetkoming De Nederlandse R.K. Middenstandsbond is ten aanzien van de jongste regerings maatregelen op het gebied van levensmid delen en brandstoffenvoorziening en d< daarmee samenhangende wijzigingen ir lonen en prijzen van mening, dat te weinig rekening is gehouden met de belangen van de zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijf. De zelfstandigen in midden in kleinbedrijf ontvangen geen bijslag 'om de ook voor hen als consumenten gerezen moeilijkheden tengevolge van de prijsstij ging der eerste levensbehoeften het hoofd te kunnen bieden. Indien zij personeel in dienst hebben, moeten zij aan dit personeel de loonsverhoging van f 1.per week be talen, wat voor hen tevens een verhoging der sociale lasten betekent. Deze loonsver hoging mogen zij echter niet in hun prijzen doorberekenen, zodat zij uit eigen middelen de loonsverhoging met de daarbij behoren de sociale lasten moeten bekostigen. De bond is derhalve van oordeel, dat op zeer korte termijn voorzieningen getroffen dienen te worden zoals een tegemoetkoming in de verhoogde kosten van het levens onderhoud en in de verhoogde kosten, ontstaan door de loonsverhoging voor de werknemers, alsook een afdoende kinder bijslagregeling Ex-N.S.B.-propagandist krijgt zeven jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen de N.S.B.- propagandist H. van H. tot een gevangenis straf van 7 jaar met aftrek en ontzetting' uit alle openbare rechten voor de tijd van 12 jaar. Verdachte had na de Meidagen 1940 het boek „Z 66" geschreven, dat een beeld gaf van de strijd op de Grebbeberg en de lezer sterkte in zijn nationale gevoelens. Later schaarde Van H. zich echter aan de zijde van de vijand. Vóór de oorlog had Van H. eens het wereldkampioenschap in welspre kendheid behaald. Tijdens de bezetting gebruikte hij zijn welsprekendheid op ver keerde wijze. Octoberrevolutie herdacht op Rode Plein te Moskou Zondag heeft het Russische leger met zijn lichte en zware wapenen voor de leden der Sovjet-regering gedéfileerd op het Rode Plein te Moskou. Ook Stalin was aan wezig. Zware bommenwerpers en straal jagers vlogen over het plein. Maarschalk Timosjenko leidde de parade en hield een toespraak, waarin hij opwekte tot grotere inspanning van alle Sovjet-militairen om hun training te vervolmaken. Na de mili tair* intrade kjyamen de arbeiders, de jeugd en de boeren aan de beurt, die in optocht voorbijtrokken. In alle Russische ambassades over de hele wereld hebben feestelijke bijeenkomsten plaats gehad ter herdenking der October- gebeurtenissen, waarbij Westelijke diplo maten waren uitgenodigd. In Moskou had een grote viering plaats in het Bolsjoithea- ter, waar Molotof het .woord voerde en de gebruikelijke balans opmaakte van Russi sche successen en Westelijke mislukkingen op politiek, economisch en agrarisch gebied. Twee vliegtuigongelukken Eén dode Een Amerikaanse Skymaster van de lucht brug is bij Fassberg (Britse zóne) neerge stort. Volgens de eerste berichten is niemand om het leven gekomen. Het ongeval ge schiedde, toen het toestel terugkeerde van een vlucht naar het vliegveld Gatow te Berlijn. Ongeveer 50 mijl ten Noorden van Mei. bourne is een Dakota vah de Australische nationale luchtvaartmaatschappij tegen een berg gevlogen. Negentien passagiers en een stewardess werden gered. Naar gemeld wordt, kwam de piloot om het leven. Engelse landing op Walcheren herdacht Zondagmorgen is op de landingsplaats te West-Kapelle de landing van de Britse commandotroepen op de eerste November 1944 herdacht Aanwezig waren een depu tatie van de Britse marine, van de Royal Marines en van de Nederlandse Mariniers, alsmede Engelse en Nederlandse militaire autoriteiten en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Een Engelse gees telijke leidde een dankdienst, waarna „The Last Post" geblazen werd en twee minuten stilte in acht werd genomen. Vervolgens werden bij het monument op de landings plaats kransen gelegd van de provincie Zeeiand, de Royal Marines, de Royal Navy en de Nederlandse Marine. Hel woord is aan..... Diderot: De wijsheid is niets anders dan de wetenschap van het geluk. Montgomery drie dagen in Nederland Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, voorzitter van het Comité van Opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West-Europese Unie, brengt van 912 November een bezoek aan Nederland voor, het voeren van be sprekingen. Veldmaarschalk Montgomery wordt Dins dag om twaalf uur op het vliegveld Val kenburg bij Leiden verwacht. Hij zal ver gezeld zijn van zijn chef-staf, Major-gene ral Belchem en van Lieutenant-colonel Tweedie. Lord Montgomery begeeft zich na aankomst naar de Britse ambassade te 's Gravenhage, waar hij gedurende zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur. Woensdagmiddag wordt de veldmaar schalk op het ministerie van Oorlog ont vangen door minister mr. W. F. Schokking. Des avonds zal de hoge bezoeker aanzitten aan een diner, aangeboden door de Britse ambassadeur en Lady Nichols, waarbij tevens aanwezig zullen zijn de minister president, de minister van Oorlog en van Marine a.i., en de heer A. H. J. Lovink, buitengewoon ambassadeur en secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, voorts de chef van de Gene rale Staf, de chef van de Marine-staf en de chef van de Luchtmachtstaf. Donderdagmorgen wordt veldmaarschalk Montgomery ontvangen door de minister president aan het Plein 1813 te 's Graven hage. Tegen het middaguur vertrekt hij naar Soestdijk, waar hij ten paleize het noenmaal zal gebruiken bij de Koningin en Prins Bernhard. Des avonds zal minister Schokking Lord Montgomery een diner aanbieden. Kindje verdronken Zaterdagmiddag bemerkte een dame uit Haarlem-Noord die met haar twee-jarig dochtertje op de begraafplaats aan de Kle verlaan aan het wandelen was, plotseling tot haar schrik dat zij het kindje kwijt was. Toen zij het niet meteen terug vond werd met behulp van personeel en bezoekers overal gezocht, maar zonder succes. Na een uur* belde men de politie op, die met speur honden ter plaatse verscheen. Toen de hon den zich alle zonder aarzelen naar de vij ver begaven, begreep men dat er een on- geluk was gebeurd. Men begon onmiddellijk te dreggen en haalde 's avonds om 10 uur het lijkje op. DE STRIJD HM CHINA Andere Chinese nationalistenleiders pogen tot overleg met de Roden te komen Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft van daag te Nanking verklaard, dat de oorlog met de copimunisten „tot het bittere einde zal worden uitgestreden". Hij wees alle opmerkingen over vredes-onderhandelin- gen van de hand. „Er bestaaft geen grond voor een compromis", aldus zeide hij op een vergadering van de Kwomintang (Centrale Chinese regering). De situatie in China is thans als volgt: Twee communistische legers een van twintigduizend man en een ander van vijftienduizend man trekken thans uit Mandsjoerije Zuidwaarts op over het „Nie mandsland" bij de Grote Muur, naar de provincie Hopei. Een derde legermacht van onbekende sterkte hee£j Foe-Ning bereikt ten Noorden van de belangrijke stad Tsjang-Li aan de spoorlijn PeipingMoekden. De 'nationalisten zijn te Tsjang-Li de overblijfselen van het 62ste leger aan het verzamelen tegen de communistische troe pen, die zich langs de Grote Muur be wegen. In Sjanghai gaat men een volkstelling houden teneinde een distributiesysteem te kunnen invoeren. Vrijwel alle Amerikaanse katholieke missionarissen en vrouwelijke religieuzen te Sjanghai, ruim zeventig in getal, hebben besloten, tegen het advies van het consulaat in, de stad niet te ver laten. De Amerikaanse verkiezingen van 1944 en 1948 in vergelijkend beeld. Het zwarte gedeelte wordt gevormd door die staten, welke een Democratische meerderheid haalden, het witte deel wordt door de staten gevormd, waar de Republikeinen de meerderheid hebben gekre gen, S.R.p. - Slates Rights Partu (Candidaat: Strom Thurmond) - omvat afgescheiden. Demo craten, vooral in de door negers bewoonde gebieden. MIJNWERKERS STAKING IN AUSTRALIë De Australische landbouwers zijn niet in staat de tarweoogst binnen te halen, daar hun opslagplaatsen vol graan liggen, dat niet weggevoerd kan worden ten gevolge van een mijnwerkersstaking in South Wales. De staking heeft een verlammende invloed op het vervoer. De grote „New castle Steelworks" zouden vandaag sluiten. De Australische huisvrouwen beginnen voedsel-in-blik in te slaan. Chifley, de Australische premier, verklaarde in het huis van Afgevaardigden, dat de mijn werkersstaking „een schande betekent voor de vakverenigingsbeweging". Het gold hier slechts een prestige-kwestie. Een aanbod om- de zaak te regelen had aan vaard moeten worden. Chinese regeringscrisis geëindigd t Naar men aanneemt is de Chinese re geringscrisis thans geëindigd door de toe zegging van Wong Wen Hao, in functie te zullen blijven als minister-president. Men gelooft, dat ook de andere ministers, die en bloc aftraden, nu in functie zullen wil len blijven, met uitzondering van de minis ter van Financiën. Wong Yoen Woe. Een honderdtal Chinese professoren te Nanking heeft een rechtstreeks beroep ge daan op Tsjang Kai Tsjek en de com munistische leider Mao Tse Toeng om een einde te maken aan de strijd door onder handelingen over een vreedzame regeling en de vorming van een coalitieregering. - Trumans program Alben Barkley heeft öp een persconfe rentie een opsomming gegeven van de punten van Trumans program. Truman zal volgens Barkley streven naar verzeke ring van volledige burgerrechten aan de negers en ander minderheden, intrekking van de arbeidswet van Taft en Hartley verzoeken en in principe 't anti-inflatiepro gram volgen, dat hij reeds aan het Congres heeft voorgelegd. 'Barkley zeide voorts ten volle te vertrouwen, dat het nieuwe Con gres genoeg gelden beschikbaar zal stellen om het Europees herstelplan gaande te houden en voorspelde, dat „de V.S. alles zullen doen wat zij kunnen om China in de huidige critieke situatie te helpen". In Washington verluidt dat Truman Marshall zou verzoeken, m functie te blijven. Volgens Chinese persberichten zouden Chinese leiders pogingen tot vredesonder handelingen in het werk stellen. Generaal Tsjang Tsji-Sjoeng, regeringscommandant in Noord-West China, die een van de wei nige hoge functionarissen zou zijn „waar in de communisten vertrouwen stellen", zou volgens het katholieke blad Yi-Sji-Pao gesproken hebben met Tsjang Kai Tsjek, de Amerikaanse en de Sovjetrussische am bassadeur te Nanking. Sjao Li-Tze, voormalig Chinees ambas sadeur in de Sovjet-Unie, die beschouwd wordt als bemiddelaar tussen regering en communisten, is Zondag per vliegtuig naar Lantsjow gegaan in de provincie Kansoe aan de grens van Tibet en Mongolië. Men verwacht, dat hij van daar uit contact met de communisten zar zoeken. Onderzoek naar gedragingen van Haagse politiemannen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een zaak tegen drie voormalige leden van de Haagse politie terugverwezen naar het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor een' nader onderzoek. De Raad wenst nader onderzocht te zien, in hoeverre de door verdachten aange haalde circulaires, die door de secretaris sen-generaal van de ministeries van .Justi tie en Binnenlandse Zaken tijdens de be zetting werden uitgegeven authentiek zijn. In deze circulaires werd aan Nederlandse politieambtenaren bevolen zich-te gedragen naar de aanwijzingen van de Duitse politie. Verder verlangt de Raad te weten, wat deze secx-etarissen-generaal gedaan heb ben om de strekking van bedoelde circu laires te veranderen. Ook zullen in het nieuwe onderzoek de gedragingen van ver schillende Haagse politiemensen en P.O.D.- rechercheurs nader onderzocht worden. Deze politie-ambtenaren zouden tijdens de bezetting een groot aantal arrestaties ver richt hebben. Zij zijn thans in functie. Het troepentransportschip „Zuider kruis"- zal voorlopig in Indonesië blijven, om zodra de demobilisatie van Nederlandse troepen zal worden hervat, met de versche ping naar het vaderland te kunnen begin nen. Het schip zal thans worden gebruikt voor inter-insulair verkeer in Indonesië. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met in het Noord- Westen van het land plaatselijk enkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat afnemende wind tussen Noord-Oost en Noord- Vannacht op vele plaatsen flinke nachtvorst. Morgen overdag vrij koud- 9 November: Zon op 7.49 uur. onder 16.58 uur Maan op 15-03 uur, onder 0.14 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1