Voetbal in Kennemerland [aZeven minuten (0-3) was een débacle ;oor Stormvogels reeds in het zicht Droevig ongeval De fatale injectie f- ,Mrift gespeeld, thans was dit fïeSl. ondanks het feit. dat reeds 'e minuten vaststond, dat Blauw Wedstrijd zou winnen, immers toen Amsterdammers met 3—0. .pre abnormaal grote voorsprong k vond? Deels in de grote hevig- rmede de voorhoede van Blauw arin nu ook Lakenberg (ex-NEC) n«esteld, ten striide trok. deels in vm van de verdediging van Storm- !^et eerste doelpunt, door Maas- het nemen van een hoekschop ge- 'z had bij krachtiger optreden voor- L1' T-T Cl f fli'ïiorlo fi r> ol ,SMDAG8 NOVEMBER 1948 2ege van 6—3 voor Blauw Wit IJMUTDER COURANT punt had voorkomen moeten worden. Zo leidde Blauw Wit dus met 61. De Amsterdammers deden het nu wat kalmer aan, waardoor de thuisclub weer gelegenheid tot aanvallen kreeg. Door ge brek aan doortastendheid bleef aanvan- r^d"maar ongetwijfeld was het i kelijk succes uit, doch tenslotte had n onbevredigend als de Zondag Snoeks Jr. met medewerking van Meyers Men DOS. Werd er toen zonder hoofd succes (26). Heftiger werden nu •tOOrrtocnoplfl thans was riit trok Stormvogels gisteren aan s kunnen i worden. Het tweede doel- Wbn'mers, ontstaan na een schot ;""ïe aff;tand. had Kraak zeker voor- 5 - Hamers is voor dergelijke schoten Sf'. uef derde doelpunt kwam van midvoor Heffels (0-3). tvam bet Amsterdamse offensief ctaan en Stormvogels trok ten f Eerst ging het wat bedeesd, maar Stifband werden de aanvallen beter opbergen verstoutte zich zelfs 'ifunaal toe Van Raalte op de proef te - maar de Amsterdammer hield de 5a uit zijn doeI- Door een Prpchtige V2n Zwemmer zag hij zich echter ^serd (3-1)- Vlak voor de rust kwam Wit weer even stevig opzetten, Ah het voortreffelijk steunen der ■ïïlinie en de snelheid der vleugel- „pviel. Met een werkelijk goed aa doelpuntte Lakeman (1—4). 6 de hervatting werd de voorsprong Je'auw Wit al spoedig vergroot door Wijngaarden. Schoorl had zich laten %Jtn door Snoeks Sr., maar voordat ingespeeld had, had Hamers reeds rnl moeten vissen. Het laatste doel- ijjStDAGMIDD AGV OETB AL taiden verslaat Kennemer- jjmet grote cijfers (7-2) je Zaterdagmiddagcompetitie heeft de IJmuiden" zowaar haar reeks over- r é'-issen met één vermeerderd. Dit keer Kennemerland met 27 in een Strijd die na wederzijds verkennen een Maand maar weinig groots verloop g Het eerste doelpun) scheen zeker te toen Wapenaar plotseling alleen voor fjKper der tegenpartij kwam te staan •Mi feilloos schot produceerde, dat ech- pjven. feilloos door de doelman werd èjpt De Kennemerlanders gaven pittig j te zien, maar konden toch de IJmui- üien niet voor onoverkomelijke proble- «iellen: hun achterhoede bleef pal De voèrhoede van V.V.IJ. boekte t-o resultaten, want v. d. Steen door- strfe vóór.de rust tweemaal het doel van iaemeriard. S de thee zette de tegenpartij echter .•hevig offensief op touw, maar nog gids wisten de V.V.IJ.'ers haar de baas lblijven en er zelfs munt uit te slaan, Koe voorsprong door toedoen van Wa- i'iarop3—0 te brengen. Kennemerland •srciivreerde na de aftrap de bal direct «riet V.V.IJ .-doel en daar werd de ach- Éoëde dermate in het nauw gebracht, 3léénder achterspelers het leder verkeerd «voet kreeg en op die manier in eigen iilplaatste (3—1). Wapenaar liet het er niet bij zitten en maakte er even :::M van, waar weer een grootscheepse sul van de tegenstanders het antwoord jierd, Een penalty werd in een onbe- 2#doelpunt omgezet (42). Van der •as sloeg echter de hoop van Kennemer- ^dc bodem in, door de vijfde goal te •ta, direct gevolgd door een harde liver van Post .(62). Na deze stand -__«het spelpeil geleidelijk ineen en de sap van de Kennemerland-doelman precies ibij Wapenaar terecht, dat aiuels anders hoefde te doen dan de is op het werk te zetten met het ze ilt en laatste punt. V.V.IJ.'s routine ft voornamelijk voor deze uitgesproken -inning gezorgd, waar de jonge ploeg rbnemerland in deze matige wedstrijd k voldoencte techniek tegenover zetten V.V.IJ.'s lagere elftallen wonnen allemaal &lye de 7—2 overwinning van het aft eltal van „IJmuiden" op „Kenne nd" hebben ook de VVIJ-reserves Za- ™ddag een grandiose overwinning l3Z0 2 geboekt. De rust ging met 20 Sevolg van mooie doelpunten van :fQ Veldman. Na de rust werd er nog ia -:®epje opgegooid en ondanks de uit- -avanSIZO kwamen er een paar tech- f;Soede momenten, die de IJmuidena- •:w:er (2), Vooys en Veldman de kans er nog vier doelpunten bij te maken, -•itrae elftal deed eveneens goed werk Kinheim 2 met 40 te verslaan en ■Esde behaalde in Heemstede een 21 ftopVEW 2. JH.C. „Kennemerland" de straffe en koude wind bestond leden van de Beverwijkse Ren- Kennemerland" Zondagmorgen «Wykermeerpölder nog een goede be- «ng.TOor de vierde rit van de na- «rtte. Er was echter op deze rit-, ;.j m weinig strijd. «se A-klasse was de uitslag: 1. A. Hof- Kg5i minuten 15 sec. 2. H. Oudshoorn. 'Womer bezette met 1 uur 10 minuten l.vV"?? cie eerste plaats, gevolgd L5 Y.V,bbers en 3. W. Eelzing. vV"j was Uid over dezelfde «van de C-klasser J. Bruggenkamp, •as even beneden de eerste B-klasser oeed er 1 uur 2 minuten 30 sec. 2 werd J. Eelzing: 3. A. v. d. 15 a 4. J. Voorhout. Klaverjasnieuws Wedstrijd van het „Wijkertoren''- neeft de klaverjasclub „Vrienden- l"n vjerkamp gespeeld, legen „Ex- Hemeltje". „K.J.C." en „Van De Prijzen bestonden uit de eer- tö; een beker, tweede prijs een CT' de derde prijs een lauwertak £J?"J}e PrÖs een schild en een me- arSenprijS- won de eerste prijs en de »e stapd luidt thans: fS°' 25619 p. 14 12 •ISJWojng" 25490 p. 14 14 22404 p. 9 5 imnfleren" 21936 p. 11 5 'Iftenda voor Velsen IJmiLiideitii 8 NOVEMBER "a, 8 uur: „Neem mijn leven" "desperado's", "cv. G 9 NOVEMBER ^°Pea: Als Maandag. de aanvallen der thuisclub en Wilders c.s. moesten op hun hoede zijn. Na goed voor bereidend werk van de vleugel De Boer Van Opbergen kon Luppens de stand op 36 brengen. „Weduwensteun" 1000 leden naar de De vereeniging „Weduwensteun" van en voor de personeelsleden van de papier fabriek Van Gelder Zonen, opgericht om aan weduwen van overleden werknemers aan dit bedrijf een uitkering ineens te ver strekken, blijkt zich in een groeiende be langstelling te verheugen. Door opneming van beambten in het ledenregister kon het ledental in October 1943 tot 600 stijgen om een jaar later door grotere toetreding van arbeiders reeds 760 te bedragen. In Mei 1948 was dit getal ge groeid tot 900 leden en bedroeg in Septem ber reeds 925. Het actieve bestuur wil door een leden werfactie nog vóór 1 Januari 1949 de dui zend leden bereiken. Velsen won van Scheveningen (4— -2) Met een invaller voor Ninaber, die maar matig door Tromp Sr. werd vervangen en in een gewijzigde opstelling, waarbij Stet linksachter speelde, Nijssen spil en Tromp Jr. rechtsbinnen, is Velsen er in geslaagd van het eveneens naar de onderste plaats solliciterende Scheveningen met 4—2 te winnen en.verdiend. De bezoekers be gingen de onvoorzichtigheid Bakkum te veel vrij spel te gunnen en wat dit betekent hebben zij nu ondervonden: Deze speler nam alle vier doelpunten voor zijn reke ning. Vóór de rust met de wind in de rug, had Velsen al vrij spoedig door toedoen van Bakkum een voorsprong van 20. Toen kwam de voorhoede van Scheveningen ook eens aan bod, waarbij het spel van de rechtervleugel opviel. De Lange zag kans de achterstand te verkleinen tot 21. Kort vóór rust vergrootte Bakkum echter uit een strafschop de voorsprong (31). Na de hervatting zette Scheveningen een stevig offensief in. Na een kwartier doel puntte midvoor Van Geen (32). De strijd werd nu uitermate spannend. De Scheve- ningers zetten nu alles op de aanval en dat werd hun tenslotte noodlottig. Even over het middenveld kreeg Bakkum de bal toe gespeeld, ontdeed zich van een tegenstan der en plaatste na een dribbel de bal ten vierde male in het doel van Scheveningen (4—2). H.F.C. maakte van kansen gebruik Met nog ongeveer tien minuten speeltijd voor de boeg was de stand in de ontmoe ting HFCTerrasvogels nog 11 en ge zien het verloop tot dusver had het er alle schijn van, dat dit ook de eindstand zou worden. In de eerste helft had HFC na een fout van Holman 10 minuten na het begin de leiding genomen. HFC bleef het meest in de aanval, ook al doordat Dortmundt in het middenveld niet zo op dreef was als gewoonlijk, evenmin als Röbken in de voorhoede. Goedhart slaagde er in een doel punt te maken, maar dit werd wegens bui tenspel geannuleerd. Rust 10. Na de hervatting slaagde Siebelis er reeds na korte tijd in gelijk te maken (1-1). We gaven nu de Vogels een goede kans, maar er ging van de rechtervleugel niet de kracht uit van gewoonlijk en Goedhart had in zijn bewaker een geduchte tegenstander. Tegen het einde scheen Terrasvogels de 1i-stand te willen consolideren, althans men legde het zwaartepunt op de verdedi ging, waarvan HFC gebruik maakte,als mede van het te veel vrij laten van rechts buiten Winter. In vijf minuten tijd werd Douma driemaal gepasseerd, zodat HFC met 41 won. Weer een nederlaag voor I.È.V. Ondanks de wijzigingen in het elftal heeft IEV verloren van ASV in Amsterdam op een vrijwel onbespeelbaar terrein. IEV kon zich nauwelijks staande houden en be hoorlijk voetbal was' ook niet mogelijk. Binnen tien minuten was de Velser ver dediging reeds tweemaal gepasseerd. ASV vergrootte voor rust de voorsprong tot 30. Na de hervatting wijzigde IEV het elftal, waarbij de achterspeler Zonneveld en later ook zijn collega Stokman in de voorhoede terecht kwamen. Ofschoon IEV hardnekkig probeerde om. alsnog een behoorlijk resul taat te bereiken, was dit niet mogelijk. ASV MARKTBERICHTEN 6 November Besommingen: Ro 15 Antje 14240, KW 4 Arbad 8690. IJM 19 Adelante 13370, IJM 16 Bergen 23000, IJM 106 Reiger 4280, KW 122 10016, KW 107 1340, KW 84 3100, KW 51 2200, KW 227 730, KW 18 2070, KW 170 1600, IJM53 1380, IJM 276 1290,JCW72 910, KW 53 1820, KW 210 1860, KW 77 1470, IJM 201 2630, IJM 79 2470, KW 91 2160, KW 108 1900. Prijzen: Schar gestript 22.50-18, kl. r. poon 34-31, wijting 15.50-14, haai 22-16,50, haring 15-12, alles per 50 kg. Tarbot I 3.60- 3.20, gr. tong 2.95-2.60, md. tong 2.75-2,55, kl. md. tong 2,50-2,35, kl. tong I 2.30-2.15, kl. tong II 1,95-1,70, alles per 1 kg. Aanvoer: 80 kisten tong en tarbot, 35 kis ten haai, 150 kisten kabeljauw, 20 kisten koolvis, 90 kisten v/ijting, 10 kisten schel vis, 180 kisten makreel, 335 kisten schol, 170 kisten schar, 7532 kisten v. haring, 20 kisten diversen, totaal- 8622 kisten. 1 trawler f 22700. voelde zich op eigen veld blijkbaar zeer goed thuis en oefende een druk op het doel van IEV uit. En niet zonder succes, want hoewel de onfortuinlijke IEV'ers, van wie Brantjes nog door Pei'sijn werd vervangen, toch n<pg twee doelpunten maakten, had ASV niet minder dan drie doelpunten te danken aan IEV. De eindstand was 82. Overigens verloren ook alle andere IEV- elftallen met hoge cijfers: Stormvogels 6 IEV 4 8—1: IEV 2—Velsen 4 1—5; Velsen b—IEV a 5—0. Stormvogels II zorgde voor een verrassing Hoewel de IJmuidenaren invallers had den voor Schuit, Zwemmer en Broek, zijn zij er in geslaagd het sterke Ajax 3. dat echter al evenmin volledig was, een kleine nederlaag toe te brengen. Over het geheel waren de Vogels het meest in de aanval en vooral in de eerste helft werd in de voor hoede aardig gecombineerd. Van Gelder en De Boer waren de beste voorhoedespelers, Van der Linde zakte na de rust wat af en Van der Kuyl was bepaald zwak. Het ene doelpunt, dat de wedstrijd besliste nam De Boer voor de rust voor zijn rekening. Een tweetal goede kansen Het hij echter door hoog overschieten ongebruikt. In de IJmui- der verdediging vielen Glas, Hemken en Rechsteiner op, bij Ajax vooral de snelle vleugelspelers. De „Schoolbel" als contactorgaan De besturen van de afdelingen der Ne derlandse Onderwijzers Vereniging en van Volksonderwijs voelen blijkens een circu laire aan de ouders der leerlingen behoefte aan inniger contact tussen ouders en leer krachten. Er wordt gewezen op het eigen blad van de Velsense afdeling „de Schoolbel", welk contactblad men wil uitbreiden door ook de ouders er in te betrekken, want het con tact blijft tot enkele bijeenkomsten van ouders en personeel beperkt. Dit wil „de Schoolbel" maandelijks doen. Van leerkrachtenzijde wil men in dit blad allerlei problemen aan de orde stellen, die de verhouding onderwijzer-leerling en on derwijzer-öuders behandelen, waarbij het voornemen bestaat ook de ouders gelegen heid te geven hun problemen aangaande school en opvoeding daarin ter sprake te brengen. Het ligt derhalve in de bedoeling „de Schoolbel" in een grotere oplage te laten verschijnen, zodat alle ouders het blad kunnen ontvangen en tevens daaraan me dewerken, waardoor dit gesphrift niet langer blijft een contact van onderwijzers, maar bovendien voor en van de ouders, op de logger „Oceaan VII" Man overboord geslagen en verdronken Zaterdagmorgen om IX uur kwam de haven van IJmuiden binnen de motorlogger SCH 333 „Oceaan VH". De schipper A. Taal moest de droeve melding maken van een ongeval, dat Vrij dagavond omstreeks 8 uur zjjn 26-jarige schoonzoon overkwam in vliegend storm weer, waardoor hij overboord is geslagen en verdronken. De vermiste laat een vrouw en twee kinderen na. Van een der opvarenden hoorden wij het volgende relaas: De SCH 333 was na 14 dagen vissen vol geladen met haring op de thuisreis. Vrijdag loeide er over de gehele Noordzee een orkaan en herhaaldelijk sloegen enorme stortzeeën over het schip. Toen een der zeilen onklaar werd, moet de schoonzoon van de schipper alleen op dek zijn geweest. Hoewel geen der opvarenden de juiste toedracht t van het ongeval heeft gezien, vermoedt men, dat de verongelukte over de vaten met haring naar het vooronder wilde gaan om assistentie te halen. Door over slaande stortzeeën is de man gegrepen, overboord geslagen en direct verdronken. Schipper Taal besloot de dichtstbijzijnde haven, dus IJmuiden, binnen te lopen. De logger had 150 kisten verse haring aan boord die in IJmuiden zijn gelost. In de middag is de boot naar Scheveningen ver trokken. Geen Nederlandse vissers in Belgische wateren Belgen sloten accoord met de Fransen Nu het z.g. ijle-haringseizoen aanbreekt, zijn door de Nederlandse visserij instanties pogingen aangewend om tot een accoord te komen met de Belgische diensten voor de visserij over het toelaten van Neder landse vissersschepen in de Belgische ter ritoriale wateren en omgekeerd. De Bel gische overheid heeft dit voorstel van de hand gewezen. Tezelfder tijd sloten de Belgen evenwel een contract met de Franse visserij-instanties, op grond waarvan 50 Franse vaartuigen in Oostende mogen an keren en proviand opdoen, 50 Belgische schepen in Duinkerken mogen aanleggen en het vissen in eikaars territoriale wate ren wordt toegelaten. Vaartuigen met een capaciteit van ten hoogste 220 pk zullen aan deze vangst deelnemen. De „Gazet van Antwerpen" oefent cri- tiek op deze gang van zaken en merkt op •dat, hoewel de Nederlandse visserijkringen niet altijd begrijpend stonden tegenover de Belgische noden, de houding der Belgische autoriteiten in deze aangelegenheid be treurd moet worden. Het blad schrijft, niet in te zien welke de voordelen voor België zullen zijn van het contract, dat met de Franse visserij instanties is gesloten en spreekt de hoop uit dat spoedig alsnog een overeenkomst met Nederland wordt ge sloten. Vijftig last voor „Martha". -Vrijdag middag werd uit zee gemeld, dat de nieutve motorlogger van de rederij Pronk met 50 .last haring van zijn eerste reis thuis voer. ■Met ingang van vandaag zullen in het paleis op de Dam de geschenkenwelke Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar jubileum werden aangeboden, voor het publiek worden tentoongesteld. De opbrengst der entréegelden een kwartje per persoon wordt in het Wilhelniina-Kankerfonds gestort. - Foto: liet schilderij „wapenbroeders" geschilderd en aan geboden door professor Stefanoff, voorstellende de kameraadschap van Poolse en Nederlandse soldaten in de strijd om Nederland. Zestig jaar K.A.B. D.E.S. voerde „De huistiran" op Het feit dat de Katholieke Arbeiders beweging in het diocees Haarlem zestig jaar bestaat, werd in IJmuiden aanleiding tot een driedaags festijn, waarvan de bij eenkomsten op Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond de wereldlijke hoogtepup- ten vormen. De grote zaal van het Patronaat was bijna geheel gevuld met belangstellenden, toen Zaterdagavond de voorzitter van de kring IJmuiden, de heer P. Berbee het woord nam om in een rede het vele goede, dat in die jaren is bereikt, in korte trek ken weer te geven. In diepe stilte hebben hierna de aan wezigen geluisterd naar de zang van Ad. Blum's knapenkoor, dat in een Gregori aans Requiem de gevallenen herdacht. De heer Berbee, wederom het woord nemend, wekte op om te strijden voor het ideaal: de arbeidende klasse een waardige plaats in de maatschappij te verzekeren. fEen van de grootste gevaren, die de K.A.B. bedreigen is het communisme, al dus spreker, en hij waarschuwde ernstig tegen, wat hij noemde, „het vertrappen van Gods Woord". Voor het overige deel van de avond ^as het woord en de daad aan het Heem- steedse toneelgezelschap D.E.S. dat een vlotte vertolking gaf van Godfried Bo- man's blijspel: De huistiran. Gevoel voor humor, primaire reactie en psychologische studie zijn de factoren die voorwaarde vormen om deze satire recht te doen wedervaren. Het stuk geeft, hoe kan het anders bij deze auteur, een felle belichting en ac centuering van menselijke zwakheden. De creatie van de heer Swinkels viel in de eerste plaats te loven, het bleek dat zelfs een oud-militair, die het militaire regiem tot in zijn huis doorvoert, nog zwakke plekken heeft, waar gouden epauletten noch sabel hem tegen kunnen beschermen. De heer Peperkoorn verdient een extra pluim als marionet-huisknecht, daaren tegen hoede mejuffrouw Van der Veldt zich voor overdrijving: een bakvis behoeft in ogenblikken van mijmerij nog geen hysterica te worden. De bewegingen van mejuffrouw Swinkels kunnen ietwat na tuurlijker worden in sommige ogenblikken. Over het algemeen echter hebben de be langstellenden kunnen genieten van 'be hoorlijk spel en dit gepaard aan de opzet van de avond kan hen doen zeggen: het was een genoegelijk feest. IN DE BRANDING De leider van de centrale propaganda- dienst van de K.A.B., de heer L. Beumer, hoopt op 10 December in de school aan de Kerkstraat een lezing te houden over: De K.A.B. in de branding van deze tijd. Velsen-Noord Uitstekend toneel in „Concordia" „Zeemansvrouwen", het bekende Amster damse volksstuk van Herman Bouber, heeft Zaterdagavond onder regie van de heer L. W. Boeree in gebouw „Concordia" door de gelijknamige toneelvereniging voor een overvol huis een opvoering gekre gen als van weinig dilettant-tonelisten kan worden gezegd. De grote bezetting van dit ruwe, maar niet. banale stuk zal de regis seur zeker veel hoofdbrekens hebben ge kost,, doch gebleken is dat hij zowel de goe de personen als de juiste typering hoeft ge vonden. De geschiedenis Van „Zeemansvrouwen" vertelt van 'de jongedochter Leen, die in haar jonge leven is gestruikeld. Leen de jubilaresse van deze avond vindt grote steun van Manke Mie, maar ontmoet in Saar, de kasteleinse, niet bepaald een „meegaande" vriendin. Er zat „gang" in het geheel. Buitenge woon mooie taferelen van goed sapienspel. Afgezien van het ingeleefde spel van Leen, en Manke Mie, waren Lodewijk en Daantje enig in hun uitingen, maar ook Saar, Jaaii- tje en Willem voldeden, evenals Lou, en op Nelis, een fijne figuur, was niets af te dingen. Het publiek was dan ook uiterst gul met applaus. Huldiging van „Leen1 Mevr. E. Visser-Bakker, die deze avond haar vijfentwintigjarig toneeljubileum bij „Concordia" vierde, heeft ervaren welk een vooraanstaande kracht zij is en welke waardering voor haar werk bestaat. Daar was allereerst de heer P. P. Wen- tink, personeelschef van Van Gelder Zonen N.V., die namens de hoofd- en plaatselijke directie, vertegenwoordigd in de heren N. F. Allan en ir. A. J. Allan, en het fabrieks- personeel grote erkentelijkheid uitte. Hij schetste hoe" mevr. Visser direct na de oor log heeft getoond aan de slag te willen, waarvan het personeel dankbaar heeft ge noten. Bij de hartelijke gelukwensen en wensen voor de toekomst schonk de heer Wentink een grote bloemenmand. Het be stuur vond in de heer F. Brakenhoff de tolk die zich met mevr. Visser geluk konden wensen, daar zij haar hart aan „Concordia'" heeft verpand. Ondanks alle moeilijkheden, die voor repetities een reis Amsterdam- Velsen noodzakelijk maken, heeft zij nim- FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) 20) Behalve de man, die hem vermoordde. Iets van dr. Broderick's normale gewich tigheid kwam terug, toen hij zich in zijn stoel voorover boog. U schijnt te ver geten, dr. Lord, dat er een lijkschouwing is geweest. Als Knudsen inderdaad, zoals u oppert aan een kwaal geleden had, zou dat toch zeker aan de dag gekomen zijn. Dat is nog niet zo zeker, dr. Broderick. De ziekte, waar ik over spreek, behoefde, mits goed behandeld, gedurende het leven of bij de lijkschouwing geen zichtbare te kenen te vertonen. En het schijnt, dat dr. Knudsen, ondanks zijn verachting voor in terne behandeling, een bekend middel had gebruikt, om zijn kwaal te bedwingen. Er heerste een gespannen stilte. Plotse ling ging Oliver verder: Het was dat klontje suiker, dat mij het idee aan de hand deed. Hij zette suiker óp de voor grond als een middel, dat voor de moorde naar belangrijk was. Hij duwde zijn sigaret op het asbakje. Toevallig zag Rona. dat Knudsen op een klontje suiker knabbelde, even voor de operatie. Bij verschillende gelegenheden had zij hem al eerder op suiker zien knab belen. Hij had haar uitgelegd, dat hij dat deed, om snel extra energie op te wekken. Dat leek mij niet erg overtuigend. Knud sen had altijd energie genoeg van zichzelf en zelfs als hij een extra dosis nodig gehad had, zou hij zeker niet aan de suiker ge knabbeld hebben, maar het hele klontje hebben opgegeten. Hoe meer ik er over dacht, des te meer.drong zich de reden aan mij op, waarom knudsen altijd suiker bij zich droeg. Hij boog zich over de lessenaar en schoof de vier suikerklontjes naar vo ren, die Rona uit de jassen van de chirurg gehaald had. Ik was er zeker van, dat wij op het goede spoor waren, toen wij deze in Knudsen's zakken vonden. Hij keek even naar dr. Broderick. Het is nog niet zo lang geleden, dat ik medi cijnen studeerde en diagnoses leerde ma ken, en wel hier in het ziekenhuis. Het probleem bleek heel wat eenvoudiger te zijn, dan de vragen, die wij op ons jaar lijks examen kregen. Dr. Knudsen was in geen geval te zwaar, maar hij bepaalde zich tot een dieet, dat weinig koolhydraten bevatte. Hij gebruikte geen suiker bij zijn maaltijden en toch droeg hij steeds klontjes suiker bij zich, waaraan hij af en toe knabbelde. Hij zweeg weer en opstaande, ging hij naar het medicijnkastje. Hij nam een kleine doos van de bovenste plank en legde die op de tafel. Het doosje openschuivend, ver toonde hij twee met rubber gesloten am pullen. Hier is naar mijn mening het uiteindelijke bewijs. Dit speciale middel wordt in de chirurgie nooit gebruikt. Ik kan mij geen gelegenheid herinneren, waarin wij het in de laatste zes maanden, nodig hebben gehad. En toch is er altijd een pakje van in dit kastje en is dit laatste pakje half verbruikt. Er is slechts één con clusie mogelijk. Dr. Knudsen moet het zelf gebruikt hebben. Dr. Broderick had met stijgende verba zing naar de ampullen zitten kijken. Insuline! riep hij uit. Precies. De rest is een kwestie van elimineren. De patiënt, die alle suiker uit zijn dieet elimineert, een patiënt, die in suline gebruikt, een patiënt, die altijd sui ker bij zich draagt. Oliver keek Ells worth scherp aan. Zelfs een neuroloog kan het antwoord op die vraag geven, nietwaar? Je hebt je stelling zeer handig opgebouwd, zou ik zeggen, Lord. Je bedoelt natuurlijk, dat Knudsen diabeticus was? Juist. Dat is het geheim, dat hij zo zorgvuldig verborgen hield en dat alleen bekend was aan de man die hem ver moordde. Dr. Knudsen had suikerziekte! Oliver Lord, die zich nu zeer zeker voel- dé, was opgestaan en stond lang en breed geschouderd achter de lessenaar. Inspec teur Heath strak aanziend, ging hij voort: Ik had zoëven geen tijd, om u een Voldoende verklaring van suikerziekte te geven. In de eerste plaats is het van zeer groot belang, dat de patiënt minstens eens per dag een injectie van insuline neemt. Dit houdt zijn bloedsuiker op het juiste gehalte en voorkomt het gevaar van dia- betische coma. Maar er is altijd nog een ander gevaar, zelfs nadat de insuline-eisen van een bepaald individu nauwkeurig zijn vastgesteld. Er is altijd het gevaar van een te grote dosis, die als gevolg heeft hetgeen wij kennen als insuline-schok. Dat is de reden, dat ieder diabeticus steeds een klon tje suiker of het equivalent ervan bij zich (iraagt. Als hij ooit een abnormale reactie op zijn injectie opmerkt, is het voor hem al een soort routine, om op suiker te knab belenhetgeen het effect van de insu line matigt. Hij streek met de hand door zijn dikke rode haar. De hele opzet wordt nu dui delijk nietwaar? De man, die mevr. Bro derick geld afperste, wist, dat dr. Knudsen diabeticus was. Hij wendde zich tot Ells worth. Ik weet er niet veel van, maar ik geloof, dat hyoscine vrijwel uitsluitend in de neurologie gebruikt wordt, nietwaar? Maar zelfs dan nog, zou het voor geen van ons ex-g moeilijk geweest zijn, om hier in het ziekenhuis er wat van te pakken te krijgen en een oplossing van hyoscine zou even kleurloos zijn als insuline en even gemakkelijk in te spuiten, nietwaar? Hu^h Ellsworth knikte. Dat is vol komen juist. En het zou niet moeilijk zijn, om de rubberkapjes van sommige ampullen af te nemen en een oplossing van hyoscine in de plaats van de insuline te doen. Zodra dat gedaan was, had de moordenaar niets anders te doen, dan een vergiftigde am- pulle in Knudsen's aangebroken insuline- voorraad te schuiven. Hij nam het doosje op. Zoals u ziet, heeft dit doosje een schuifdeksel, dat maar naar één kant .open gaat. Dat betekent, dat de patiënt de ampullen waarschijnlijk gebruiken zal, in de volgorde, waarin zij in de doos liggen. Calculerend op één am- pulle per dag, zou net voor de moordenaar bijna mathematisch zeker zijn vast te stel len en dat geruime tijd van te voren wanneer de dood zou plaats hebben. Hij haalde even de schouders op. Rona zag de chef óp dat klontje suiker knabbelen vlak voor de operatie. Klaar blijkelijk had hij juist genomen, wat hij als zijn normale insuline-injectie beschouwde. (Wordt vervolgd). Het kantoor van het Staatsvisscrs- havenbedrijf te IJmuiden is vandaag ver plaatst' van Havenkade 1 naar Halkade 4. Succesvol begin. Na elf dagen haring vissen aan de Engelse wal kwam voor de eerste reis in IJmuiden binnen de nieuwe motorlogger „Martha" IJM 74. Met de eer ste reis boekte de logger een record vangst van 52 last „gesteurde haring". Indien men de vangst over de afslag had verkocht zou deze een besomming maken van 26.000. Zaterdagmiddag kwam het zusterschip van de Martha de logger IJM 75 „Gorredijk" met 38 last binnen. Vlootuitbreiding. Deze week wordt in IJmuiden verwacht de Poolse trawler Vul- kania. De Vulkania zal door de ring gaan en dan voor het eerst naar de visserij ver trekken. Uit de vaart. De kusttrawler Neptu- nus IJM 87 is wegens de slechte uitkomsten uit de vaart genomen. Stormweer. Alle binnenkomende vis sers klagen over de storm, die Donderdag en Vrijdag de visgronden der Noordzee teisterde. De bemanning van de binnenge komen logger KW 170 is vermoedelijk aan een ernstig ongeluk ontsnapt. De logger v/as volgeladen met steurharingen. In het vliegend stormweer dacht men dat de zwaar beladen logger onder het water bedolven zou worden. Gelukkig verliep alles op het kantje af zonder ongelukken. Export. Deze week is elke dag verse haring verzonden naar Tsjcchoslowakije. Donderdag zijn ook enige wagens geladen voor Duitsland. Ook België bestelt wel eens een partij Engelse walharing, bij de IJmui- der vishandel. Naar Amsterdam. De stoomtrawler Maria IJM 95 is Woensdagmorgen voor reparatie naar Amsterdam vertrokken. Enige huidplaten moeten vernieuwd wor den; een en ander zal bij'de Amsterdamse Droogdok Mij. geschieden. mer verzuimd. De geschenken bestonden uit een glazen drijfschaal, een boekwerk en bloemen. Als bewijs van hartelijke per soonlijke waardering schonk mevr. v. d. Pieterman-Wormsbecher eveneens bloe men, zoals ook enige trouwe donateurs de jubilaresse verrasten met een fraaie bou quet. Regisseur Boeree bleef niet achter en sprak haar hartelijk toe. Bü haar dankbetuiging roemde de jubi laresse de goede geest onder de Concord ia- nen en zij was dankbaar voor de goede les sen van de heer Boeree. W. Burgerlijke stand van Velsen Bevallen: C. van PuttenSchouten, z., Genieweg ,27. Velsen. W. H. BakhovenBa tenburg, z., Middendorpstraat 1. Velsen: W. A. Visser—Stam, z„ Trompstraat 197, ÏJm.- Oost; A. J. van den OeverAnepool, 7... Ie Mairestraat 10. IJmuiden-O.; J. L. Volmer Sietses, z„ Voorstraat 8, Velsen-N.; E. van Slootenvan Dijk, z., J. v. Heemskerkstr. 12, IJmuiden; L. van der Plasvan Egmond, d., Tuipdersstraat 73, IJmuidcn-O.; N. H. de WolfHulzebos. z„ Wüstelaan 94. Sant poort: J. L. BrandonNoordermeer, d.. di rectiekeet, IJbunker, Seinpostw,, IJmuiden; E. SliekèrKriebel, z., Leeuweriklaan 47, IJmuidèn-O.; G. H. de VriesDrommel, d., Kerlcweg 8, Santpoort; A. Brondijk—Dekker d., Wijkerstraatweg 224, Velsen-N.; E. Krab de Jong, z., Zandersstraat 17, TJmuiden-O.; M. J. Sintenle-Alders, Blocmendaalse- straatweg 180, Santpoort; T. A. Stolk—van Loon, z., Pelsstraat 21, Volscn-N, Overleden: J. Arends, 49 j„ echtgenoot van W. 't Hart. v. Dalenlaan 37,. Santpoort: E. W. van der Giesen. 67 j., weduwe van D. Har tendorp, Kanaalstraat57 rd„ IJmuiden; K. Goedhart, 23 j., echtgenote van J. Groen, J. P. Coenstraat 69, IJmuiden; L, Koper. 65 jaar, weduwe van J. Groen, de Wetstraat 18, iJmuicjen. Ondertrouwd: G. Keuter, P. C. Hooftlaan 7. Driehuis en C. G. van Es, Nachtegaallaan 15, IJpiuiden-Oost; C. Meerhof. Plancicus- straat 8, IJmuiden-Oost en I. Keuter, P. C. Hooftlaan 7. Driehuis. Toek, adres: P. C. Hooftlaan 7, Driehuis; H. J. Wetting. Mei doornstraat 12, IJmuiden-Oost en F. J. Mos- sel, Elzenstraat 13, IJmuiden; J. v. d^Pol, Trompstr. 106, IJmuiden-Oost en J. Schild wacht. J. T. Cremerlaan 1. Santpoort; A. Meijboom, Planciusdwarsstraat 8, IJmui den-Oost en N. v. d. Burg, de Weerdstraat 27, IJmuiden-Oost. Toek. adres; Plancius dwarsstraat 8, IJmuiden-Oost; A. M. Kruije- naar, Hoge Geest 28. Akersloot en P. M. Kras, Schoolstraat 17, IJmuiden. Toek., adres: Hoge Geest 28, Akersloot; W. Glas, J. P. Coenstraat 131, IJmuiden en L. van Gel der, Snelliusstraat 16, IJmuiden; W. M. Wierda, Celebcsstraat 52, Wormerveer en J. Bravenboer. Kerkweg 154. Santpoort: C. Zwart, Trawlerkade 52, IJmuiden en S. de Feber. Tuindersstraat 100, IJmuiden; J. Gorter, Kanaalstraat 216 zw„ IJmuiden en F. N. Anderson, den Texstraat 32 hs, Am sterdam. Gehuwd: N. Kuitens en A. J. Zweers, Gansstraat 132, Utrecht; A. van Wolferen en C. J. Post, Kerkpad 73, Santpoort, W. I-Ieere en M. Haring; N. Timmer en P. F. Giezeling; J. van Baaren en J. C. M. Meestors; A. A. Mosmans en G. J. de Jonge, Kruldberger- weg 39, Santpoort; L. Kuyt en L. P, Grapen- daal. Hofdijklaan 90. Driehuis; J. Bakker en G. Huiser, A. Bellstraat 1, IJmuiden: W. de Bruijn en H. Criens; W. Zeilmaker en J. van Zon; J. Prins en C. Muntjewerf, v. Wasse- r.aerstraat 32, IJmuiden-Oost; J. M. Schel- linger en D. Betist, Lindenstraat 5, IJmui den-Oost. HOOGWATERTIJDEN Maandag 8 November; 8.30 en 20.57 uur. Dinsdag 9 November: 9.38 en 22.16 uur. Beverwijk Familie-avond Protestants Interkerkelijk Thuisfront Het plaatselijk comité van liet Protes tants Interkerkelijk Thuisfront belegt op Donderdag 18 November een grote familie avond in het Veilinggebouw „Kennemer land" aan de Breestraat te Beverwijk. Het P.I.T. beoogt niet alleen de zorg voor de in Indonesië vertoevende militai ren van Protestants-Christelijke huize, maar houdt zich ook bezig met de noden, der in Nederland achterblijvende betrek kingen, ouders, vrouwen, verloofden enz. Het plaatselijke P.I.T.-comité nodigt alle verwanten en belangstellenden uit, deze vergadering te bezoeken Majoor van der Windt, veldprediker van het Kennemer Bataljon, zal spreken en Indiëfilms zullén worden vertoond. De toegang is gratis. Ook voor op groeiende jeugd, degenen die straks zelf naar Indië zullen gaan en voor hun ouders belooft dit een goedq avond te worden. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 8 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De witte duivel. Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: Het lied van de woestijn. W.B. Theater, 8 uur: Mensenjacht in Doodsvallei. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Achter de wolken-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3