13arom VSV „het zo goed doet" Js de start van dit seizoen z'n krant uit heeft.... toendersloot's Warenhuis Velsense bakkers namen plechtig afscheid van de brood- en suikerbon In Velsen zal dit nog niet erg doorwerken in de dienst De fatale injectie .«AG 9 NOVEMBER 194S TJMUIDER COURANt Trainer Jan Poulus een vriendenkring ,Niet alleen een elftal; dedans «rüze n°S eens u" de wilde ns van de spelers uit het het VSV-kleedlokaal na dat ÊJJele einde deed daveren in f-ta vroegen wij VSV's trainer, de T Kte elftal speler en oud-internatio- •n Poulus naar zijn mening omtrent ak van de verrassende successen '^eerste seizoenhelft. En zijn ant- vjug gegeven: de spelers van te vormen niet slechts een voet- ïïftal, maar ook een hechte ge- c\ van vrienden. En dat is de ffo &n pkeg tot grootse daden kan rSast en zonder ontbreken komen *1' op de Irainingsavonden. Ook de dammers, zoals de ex-Volewijcker £en Van Gelder, die op de Mekog Zij nemen dan 's ochtends al hun ^toffer mee naar hun werk, en ko- Ivwijls Pas na het middernachtelijk Ilr in hun woonplaats aan. Maar '■'c2«avond zijn zij present, elke keer t wordt er met alle eerste elftal-leden one of vier aangewezen reserves ."vat practisch geoefend, sinds enkele 2 met natrium-verlichting op een belden van het sportpark „Schoo- Na afloop wordt er in het club- 'lentaal getraind", onder andere in j.^, van een bespreking van de ko- wedstrijd. "de afgelopen zomer is de voorberei- eveneens uitstekend geweest en de kiike start is hier mede een gevolg ."ftgezamenlijke reizenZwitserland!) ■i-p het elftalverband des te hechter. De tweede helft de zwaarste ja, ook waarschuwde de trainer er- i de tweede competitiehelft bijna «de zwaarste blijkt te zijn, vooral nu ".seizoen een versterkte degradatie tocht is. Dan beginnen de clubs, die js sis laagste op het ranglijstje staan 'wd van zich af te bijten, en menig •:ioen in spe zag ten gevolge daarvan ities in rook vervliegen. aat VSV dit jaar naar den is dat heet: zeven van de Ist .Strijden gewonnen en daar- voorlopig tenminste - hoog f'Vsa de kop. Maar het is wet t ,je vSV-ers. verre ervan ftn tegenstanders een spelle- a -!ïnen spelen, voor elke over- f» moeten vechten en al hun upt geweer moeten brengen 'puntental zo vlot te kunnen Dat bewees de eerste neder- '::£rïn Neptunus van enkele weken bieek ook overduidelijk in --Srte wedstrijd tegen EDO, toen fount de prikkel voor de Vel- die alles ineens deed waardoor Wille toch nog aal verschalkt werd, de laatste rf.T:gecn halve minuut voor het Fn het bleek tenslotte op een f'X «or oonc uit. Hp w: is er nog nèt even tijd om een Jumbo [tije ie spelen. Halma, Mens erger je >,U Hollands Ganzenbord, Prentenlotto ;<i=ino,Klok en hamer, Wees op je hoede, fflipel. Zwarte Piet en wat niet al. Vraag ij Jumbo 6pelenboekje bij: S1LLEMSBEEKWEG- - TEL. 4654 IJMUIDEN-OOST Strawberries omzeilde een lastige klip '.•Ms het slechte weer kwamen toch i Wen van Strawberries in actie, be- iï het derde heren-elftal, dat Alkmaar zrolledig wilde laten opkomen. c; dameswedstrijd BDHC II—Straw 's vier er vooral voor de rust van snel m spel te genieten. De beide doelpun- 'hunen tot stand in een periode waarin it tegenpartij in de meerderheid was. Majeljjke spel behouden de dames van stories de derde plaats. Tflde verwachting in konden de reser- i.UVIJ niet de baas blijven en verloren ['A Welwas de thuisclub in de meer- se, maar wist niet tot het vijandelijk ;i»rte dringen. sitrde dames-elftal leed zijn derde ne- ;^n staat onderaan. Zuidwijk won ia aardig gespeelde ontmoeting leden j^ft van het vierde een geflatteerde 'verlaag. Daardoor blijft Strawberries 'wlopig puntloos. ïsscnteë deden de acht dames van het «el Ijsvogels doorboorde het Velsense jftt minder dan tien maal. j-Ssns teleurstellend was verder de ne- *?van 3—0, welke het meisjes-elftal in c^lkleed. Mede door de slechte leiding r"5 DEM de punten. ■«ren deden het over het algemeen ster. In de eerste plaats kwam Straw- •ai net een overwinning van 10 uit «Mam terug. K. Bekker nam het doel- zijn rekening. Hiermee is dit elf- op de tweede plaats teruggekeerd. ■Serves hadden eindelijk succes. Te moest de punten in Velsen laten. Er I [f- Sespeeld en de uitslag van 3—2 «Et voldoende het overwicht van jjwmos. K. Rijkeboer bleek een goede en ook F. Marcelis toonde zich zijn ?*;sard. van Strawberries II naar Hoorn geen winst op. Het werd 32 voor waarmee de thuisclub zeker niet jjWtn behoefde te zijn. «s-elftal is weer op de goede jrtnoKe viel enigszins tegen en kon de furies overwinning niet in gevaar 'ndstand 4—2. Woo verstevigt zijn positie li kopgroep ;'®Ben tussen Waterloo en EDO 3. de èw Was het aankijken waard. werkten hard voor de overwin- a ®s Waterloo die het enige en Ssseri^e doelpunt maakte. oe< tslagen zijn: Waterloo 2— SS? 1-7; Waterloo 3—VVB 5 3—1; S f-Waterloo Vet. 7—0; Waterloo Sju™ 52; Kennemers jun.Wa- Het nieuwe hoofdveld voldoet de man nen van de thans 36-jarige Ab de Vries uitstekend en zij zijn er over het alge meen zeer tevreden mee, al waren ze il Beverwijk niet veel gewend. In het begii. lag het Schoonenberg-terrein nog wat los, maar langzamerhand raakt het goed „in gelopen". En ook de bezoekende clubs be oordeelden het veld unaniem als „prima". En voor het overige hoopt heel VSV, of beter: heel IJmuiden op een reprise van het roemruchte jaar 1941, toen het distriets- kampioenschap zo schitterend veroverd werd. Of het lukken zal valt moeilijk te voorspellen; immers, die voetbal kan zo raar rollenMaar Jan Poulus ziet het kampioenschap „er in zitten", en wij met hem. IJmuidense jon gans deden hun plicht en ontsnapten aan een groot gevaar Gisteravond, na het invallen der duister nis maakten twee vrienden van naar schat ting zeventien jaar een wandeling langs het strand. Plotseling ontdekten zij in het zand een voorwerp, dat er gevaarlijk uit zag. Zij waarschuwden de adjudant Boes van de Hulpverleningsdienst, die onmid dellijk een paar mannen er op uit zond om het geval nader te bekijken. Het bleek een mijn te zijn, die door hen deskundig werd opgeruimd.'De beide knapen, woon achtig in de Trompstraat, hebben het bevel van kapitein Van Ooyen voorbeeldig opge volgd en zijn daardoor aan een groot gevaar ontsnapt. Dit bevel luidt: Wie iets vindt dat op een projectiel gelijkt, blijve er af en waar schuwe onverwijld de politie of de hulp verleningsdienst. Zo alleen helpt men daad werkelijk aan de opruiming der „lugubere nalatenschap". Taarten, speeches en hartelijkheid op het distributiekantoor De bakkers van Velsen zullen wel eens met een minder opgeruimd gemoed naar het distributiekantoor getogen zijn dan Maandagmiddag en waarschijnlijk hebben ze in het bonnen-bezwangerde verleden niet altijd zoveel goeds over de hoofden der ambtenaren uitgestort als gisteren het ge val was. Dertig a veertig van de wakkerste ver zorgers van Velsens dagelijks brood kwa men omstreeks vier uur in processie en met veelbelovende taartendozen naar de Troel- straweg om het verdwijnen van de brood- en suikerrantsoenering met gepaste vreug de te vieren. Meneer P. Waardenburg, de directeur, juffrouw Annie, het lieftallige factotum van de afdeling „Handel" en de overige personeelsleden waren voor de laatste keer het lijdend voorwerp van de belangstelling, die ditmaal begon met een speech van de heer Jac. Gorter, de voor zitter van de Nederlandse Bakkersbond af deling Velsen, uit wiens woorden waar dering bleek voor de samenwerking in het verleden. Hij stortte, nu het schip van de distributie bijna in de thuishaven is aan gekomen, lof uit over de hoofden van de ambtenaren en de heer G. Storm kreeg als „vraagbaak voor bakkers" een aparte pluim, waarna het personeel horen mocht, dat het ondanks de onverbloemde mopper partijtjes van de bakkers door de jaren heen ook hun volledige sympathie heeft mogen verwerven. Een ernstig moment werd de sym pathieke bloemenhulde, die men van bakkerszijde bracht aan de in de oorlog omgekomen distributie-ambte naren; enkele minuten stilte brachten de offers, die ook door deze dienst werden gebracht, in herinnering. Vervolgens kwam de heer H. Fige, voor zitter van de contactcommissie aan bod, die een blijde verrassing had voor het personeel, dat zich speciaal met de bakkers inliet, en wel in de vorm van boekenbons en een taart voor allen. Na negen jaar De heer P. Waardenburg had de distri butie eigenlijk liever in stilte begraven, temeer omdat de handeldrijvende midden stand er wel de meeste last van heeft ondervonden, maar hij maakte toch van de gelegenheid gebruik, om de negen „bon nenjaren", die achter ons liggen, even in de gedachten terug te roepen en daarbij voorvallen op te halen, die de leden van het bakkersgilde meermalen in een lach deden schieten. Tenslotte hdd de heer G. Storm nog een pracht van een gedicht gemaakt, waarin de historie der rantsoenering bezongen werd. Waarmee dus Velsen's brood- en suikerschaarste van de baan was. De mid denstand past een hartgrondig „pffft Lawaai redde Middenstands" bank en overjassen Naar wij nader vernemen omtrent de toedracht van de drievoudige inbraak in de nacht van Zaterdag op Zondag bij een aantal winkeliers in de noodwinkelgalerij te IJmuiden-Oost, hadden de inbrekers reeds enige waardevolle kantoormachines van do Middenstandsbank klaar staan „om mee te nemen", toen zij probeerden ook de deur van het aangrenzende kledingmaga zijn te forceren. Zij schijnen geweten te hebben, dat deze zaak met 'n alarmsysteem beveiligd was, maar hebben toch buiten het vernuft van de aanlegger daarvan gere kend. Toen de deur namelijk uit haar hengsels gelicht was, liep een van de heren tegen een alarmdraad aan, waardoor de installatie „aansloeg" en de ongenode gas ten met achterlating van bijna de hele buit het hazenpad deed kiezen. Bij de Bat'a werd 700.ontvreemd. Lou Bandy in Thalia Reeds dertig jaar heeft Lou Bandy „vaste voet" op de planken en bezorgt hij het Nederlandse publiek uren van ontspanning. Dit feit zal Donderdag in Thalia worden herdacht. Onder auspiciën van Herman Rinket en van Faveur is een jubileumtournée gear rangeerd, waarbij IJmuiden „de plaats waar ik zou willen sterven, maar nooit zou willen leven", zoals de jubilaris eens zei, niet wordt vergeten. Het programma vermeldt naast het op treden van „de man met de stro-hoed", de Annabella's met zang en dans, de Belgische muzikale clowns Sax en Phon, de wereld kampioen-goochelaar Niberco, het Rio Trio, twee kruiers en anderen. IJmuidense handbal overwinning De dames-handbalclub „IJmond" had Zondag wat men noemt haar „beau-jour". Vlotte aanvallen gepaard aan een hechte verdediging brachten de „Foresters", die haar spel veel te kort hielden, danig van de wijs. In de eerste helft scoorden IJmonds linksbuiten en middenvoor, zodat de rust inging met 20. Ook na de rust bleken IJmonds aanvallen gevaarlijk te zijn. Spil en rechtsbinnen brachten de eindstand op 40 en hoe de Foresters ook zwoegden, haar werd geen kans gelaten de eer te redden. Successen van de IJmuider Reddingsbrigade Zondag werden in de overdekte zwem inrichting te Alkmaar de kampioenschap pen van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gehouden. Ook de IJmuider Reddingsbrigade had voor deze wedstrijden ingeschreven en wel voornamelijk met die leden, die onlangs hun examen hebben afgelegd. Reeds in het eerste nummer, de 3 x 25 meter wisselslag-estafette dames gekleed, mochten zij succes boeken door de derde prijs te behalen. De heren waren minder op dreef en werden laatste in hun serie. Daarna kwam het nummer 25 m school slag gekleed, gevolgd door popduiken, waarna een drenkeling 25 m mo'est worden vervoerd. Nini Kint werd 4e, met 0.2 sec. verschil op nummer 3. Zij viel echter net buiten de prijzen. Vervolgens waren de adspiranten aan de beurt. Zij moesten 25 meter schoolslag zwemmen, gevolgd door 25 m enkelvoudige rugslag. Bij de meisjes waren er niet min der dan acht IJmuider deelneemsters, die allen een zeer behoorlijk figuur sloegen. R. Koeman en H. Bontebal waren de snelsten en verkregen met 52.4 en 54 sec. een 2e en 3e prijs. Hetzelfde nummer voor jongens bracht P. Niekerken een 3e prijs. Het speciale reddingsnummer voor dames 4 x 25 m estafette met drenkeling, leverde een IJmuider overwinning op. De IJ.R.B. kwam daarbij uit met de zwemsters J. C. Wighert, R. Niekerken, N. Oudendijk en N. Kint. Bij de vossenjacht voor jongens en meis jes werden de deelnemers geblinddoekt en zij moesten trachten de vos, een zwemmer met een bel te vangen. De meisjes E. Jonker en M. v. d. Veldt slaagden er in „het dier" te vangen. Op het nummer 100 m schoolslag gekleed voor dames, verwierf N. Kint een 2e prijs, doch ook R. Niekerken was op dit nummer goed op dreef. De laatste twee estafettes, 10 x 25 meter school- en vrije slag voor dames en heren brachten nog een 2e en 3e prijs. Door deze resultaten werd IJmuiden 3e in het algemeen klassement achter Alkmaar en Haarlem. Opgewekte bakkers en niet minder goed geluimde distributieambtenaren waren gisteren in Velsen bijeen tot het verrichten van het laatste bonnen-ceremonieel. Achter de tafel de heer G. Storm, chef van de afdeling Handel, zijn assistente „juffrouw Annie" en directeur P. Waardenburg van de distributiedienst Velsen, ervoor de heren H. Fige, voorzitter der contact commissie (links) en Jac. Gorter, afdelings voorzitter van de Bakkersbond (rechts). Zesde lustrum van de Hervorm de Vrouwenvereniging Het 30-jarig bestaan van de Vrou wenvereniging der Nederlands Her vormde Gemeente van IJmuiden-Oost werd gisteravond feestelijk gevierd in het gebouw Flora. Ds. J. van der Wiel hield een herden kingsrede, waarin hij dit lustrum vergeleek met een gewone verjaardag, die telken jare weer vraagt een ogenblik bezinning en terugzien. Er is een vraag gerezen bij de kerkgenootschappen: welke plaats moet de vrouw in het gemeenteleven innemen? Als antwoord hierop gaf spreker: Er is veel te doen voor u, Wij hopen dat gij uw krach ten zult geven aan de geestelijke en morele herbewapening van de IJmuidense gemeen-' te. De talrijke aanwezigen, waarbij afge vaardigden van de dameskrans Velsen, van de meisjesvereniging, de kerkeraad, diaco nie, kerkkoor en vele anderen, hebben de avond doorgebracht met het beluisteren van zang, declamatie en het aanschouwen van films. Het journaal van de Kroningsfeesten, een batikfilm, ski-genoegens brachten voor elk wat wils. De band van de C.J.M.V. „Die Rooi- rocks" heeft ook op deze avond zijn repu tatie geen afbreuk gedaan. Nog geen uitspraak in de zaak-Rosendalil De Bijzondere Raad van Cassatie zou Maandag uitspraak doen in de zaak tegen F. W. Rosendahl, voormalig hoofd van de luchtbeschermingsdienst te Velsen, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf was veroordeeld. De Bijzondere Raad besloot, alvorens een beslissing in deze zaak te nemen, een rapport van een psychiater in te winnen. MARKTBERICHTEN Besommingen. IJM 39 Schoorl f 18360; IJM 8 En Avant f 10970; IJM 147 Oostzee f 2840. KW 159 f 14160; KW 78 f 4180; KW 89 f 4450; KW 169 f 2465; KW 24 f 3115; KW 125 f 2830; KW 162 f 2430; KW 28 f 2430; KW 64 f 2025: KW 17 f 2500; SCH 140 f 12870; SCH 107 f 10470; IJM 204 f 1880; IJM 81 f 3400. Prijzen. Heilbot f 3.60; gr. tong f 3.10 f 2.70; gr.m. tong f 2.80f 2.55; kl.m. tong f 2,55—f 2,40; kl. tong I f 2.35—f.2.30; kl. tong II, f 1.95—f. 1.85; tabot t f 3.65—f 3.4Ó per k.g. Tarbot II f 152—f 145; tarbot IV f 73—f 72; kl. griet f 56; tongschar f 69—f 57; schartong f 49; kl. rode poon f 39f 32; poontjes f 24; kl. haai f 31f 21.50; verse haring f 15—f 11.50 alles per 50 k.g. Aanvoer. 100 kisten tong en tai-bot; 50 kisten haai; 200 kisten wijting; 20 kisten schelvis; 175 kisten kabeljauw; 30 kisten koolvis; 325 kisten makreel; 550 kisten schol; 100 kisten schar; 5292 kisten verse haring; 20 kisten diversen. Totaal 6862 kisten. Velsen Humanisme en gezag Zondagochtend hield drs. I. Vijlbrief, algemeen secretaris van hét Humanistisch Verbond, voor de gemeenschap Velsen een fézihg getiteld: „De tragiek van het gezag" De mens is een tragisch wezen, aldus spreker, zijn gehele leven is een worste ling tussen willen en kunnen. Steeds weer ziet hij zich geplaatst in tragische conflic ten. Waarop berust nu het gezag? Hierover bestaan twee opvattingen: het gezag is van God, of het gezag heeft een dienende factor, de taak het recht te handhaven. Dit laatste aanvaardt ook de humanist. Uit zijn principe voor persoonlijke vrijheid van de mens vloeit dan ook voort, dat voor hem alleen de democratische staatsvorm aan vaardbaar is. Spreker verduidelijkte zijn lezing met tal van voorbeelden uit de historie. Reeds vier eeuwen voor onze jaartelling schreven Griekse wijsgeren over genoemde conflic ten en dezelfde problemen bestaan vaak voor de hedendaagse mens. In dit verband wees de heer Vijlbrief op het vraagstuk Nederland-Indonesië, en wel speciaal op het feit, „dat een zo op zijn vrijheid ge steld volk als het Nederlandse nog niet in staat is geweest een ander volk zijn vrij heid te geven". Het gaat om de kindereu Het is niet te verwonderen dat vele moeders Maandag gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid, die de Commissie in zake Huishoudelijke'voorlichting en Ge zinsleiding heeft geboden, om aan de hand van tentoongestelde voorwerpen en films, hun inzichten op paedagogisch gebied te verruimen. In een van de zalen van de Gemeen telijke Huishoudschool was een kleine, maar goede verzameling zelf vervaardigd speelgoed geëxposeerd, was paedagogische lectuur bijeengebracht, viel doelmatige tafelversiering te bewonderen, alsmede al lerlei lekkernijen, die door vaardige lera ressen gewrocht waren. Een „anti-alcohol" taf^l wekte belangstelling voor de waarde van vruchtensappen. Wethouder A. J. van Leusen heeft, na mens het gemeentebestuur, de tentoonstel ling geopend. De commissie, zo zei de heer Van Leusen, treedt niet vaak op de voor grond en daarom wil ik deze gelegenheid aangrijpen om de waardering van het ge meentebestuur uit te spreken, voor de in tensieve wijze waarop de werksters haar taak verrichten. Dit werk, zo vervolgde hij, is van groot belang voor de gemeenschap. Deze tentoonstelling, die staat in het teken van de komende feesten, is een verzameling van kleinigheden, die juist in het gezins leven van grote waarde zijn. Dostojewski, aldus spreker, heeft eens gezegd: „als je erin slaagt in je jeugd schone herinneringen te verzamelen,- dan blijf je in het leven behouden." Wij zijn, zo eindigde de heer Van Leusen, verheugd dat er in Velsen ingezetenen zijn, die hun schouders onder dit werk willen zetten. Mevrouw T. SnoekGabel gaf hierna een overzicht van de werkzaamheden van de oprichting dér commissie af en hieruit bleek onder meer, dat gedurende het eerste jaar na de oorlog meer dan 500 cursisten hebben deelgenomen aan de diverse cur sussen. Spreekster bracht dank aan de directrice der school en haar helpsters en gaf gelegen heid het uitgestalde te bezichtigen. Daarna verzamelden de belangstellenden zich in de filmzaal, waar een drietal films, gebaseerd op de goede opvoeding, mede door middel van de gezinssfeer, werd ver toond. DISTRIBUTIE KRIMPT IN Het lijkt op het eerste gezicht vreemd, maar speciaal voor de Velsense distributie heeft de opheffing van de suiker- en broodrantsoenering niet zo heel veel schok kende gevolgen. Het verschijnsel, dat er toch nog altijd bonkaarten moeten worden uitgereikt voor de artikelen, die aan dis tributie onderworpen blijven, geldt lan delijk en dus ook voor Velsen, maar daar komt nog bij, dat de dienst hier met het omvangrijkste apparaat van Noordholland zit voor de scheepsvictualiën en de toeslag- kaarten voor bijzondere arbeid aan de grote bedrijven. Een verlichting' voor de dienst is, dat er natuurlijk veel minder bonnen inge leverd worden; de afdeling „Handel" kan dus ingekrompen worden, wat eigenlijk in de loop, der tijden al min of meer ge beurd is. Personcels-consequenties Volgend jaar, als de distributie eindelijk echt op haar eind gaat lopen, komen de moeilijkheden wellicht voor het oudere personeel, maar de kern van de bezetting kan vermoedelijk zonder moeite op een andere baan overschakelen, wat misschien in sterkere mate voor de meisjes dan voor de mannen geldt. Met voldoening kan geconstateerd wor den, dat het gemeentebestuur in deze per soneelskwestie actief is en blijft. Ten- Santpoort Scholen vragen geld voor uitbreiding Door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort is de medewerking van de raad ingeroepen. Verschillende klassen van de onder dit bestuur staande school zijn ge huisvest in huize „Spaarnberg". De huur overeenkomst loopt echter op 1 Mei 1949 af en kan niet worden verlengd. Het is gewenst, zo zegt het bestuur, op andere wijze in de huisvesting dezer klas sen te voorzien, temeer daar de snelle toe neming van het aantal leerlingen der school uitbreiding noodzakelijk maakt. Het bestuur vraagt de raad geldelijke steun om de uitbreiding mogelijk te maken. Een zelfde verzoek, gebaseerd op dezelf de feiten, is ingezonden door het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand, eveneens te Santpoort, ten aanzien van de St. Liduinaschool. FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels) 22) Hij voelde, dat er iets niet in orde was, vermoedde een te grote dosis en zoals alle andere diabetici, nam hij onmiddellijk sui ker. Het was "een duivelse en ingenieuse manier om een moord te begaan. Dr. Knud- sen werd er toe gebracht zichzelf te ver giftigen, terwijl zijn moordenaar, als hij dat gewild had, bij wijze van spreken in Timbuctoo had kunnen zijn. Dank u, dr. Lord, onderbrak Jim hem, meteen aller aandacht van de jonge internist afleidend. De grijze ogen van de inspecteur keken de mannen voor hem scherp aan. U heeft dr. Lord's theorie gehoord. Binnen zeer korte tijd hoop ik de bewijzen te hebben, dat zijn theorie juist was. Hij zweeg even en voegde er toen be daard aan toe: Het zal u wel interesse ren, dat ik reeds de bewijzen heb, dat de moordenaar van dr. Knudsen en mevrouw Broderick op het ogenblik in deze ka mer zit. Hij had, ging Heath rustig voort, twee zeer aanwijsbare feiten, te zijnen laste. In de eerste plaats, was hij op de hoogte met de ziekte-geschiedenis van Li- nette Clint, die als een medisch geheim be waard was. Ellsworth als de dokter, die haar behandelde, had klaarblijkelijk alle feiten tot zijn beschikking. Maar hij is niet de enige, die van de vei'keerde diagnose betreffende epilepsie kon afweten. Dr. Ven- ner, die de medische kaarten bijhoudt, zou ook de kans hebben alle rapporten betref fende juffrouw Clint te zien en als de stief vader van het meisje, zou dr. Broderick er wellicht van zijn vrouw over gehoord kunnen hebben. Theoretisch gezien, zou ieder van deze drie mensen de nodige ken nis gehad kunnen hebben, om mevrouw Broderick te chanteren. Hij nam een potlood op en tikte er mee op de lessenaar. Het tweede feit is ech ter alleen toepasselijk op de moordenaar zelf. Slechts één van u wist, dat dr. Knud sen diabeticus was. Dat maakte het voor de moordenaar mogelijk, om het misdrijf te begaan. Maar het heeft ons ook in staat gesteld het op te lossen. Onder het korte blonde haar stond het gezicht van de inspecteur strak en hard. Het is gemakkelijk te begrijpen, wat de moordenaar deze middag deed, toen hij er in slaagde het bureau van dr. Knudsen: binnen te glippen, nadat deze gestorven was. Hij begreep natuurlijk, dat zijn moord uit de verte succes had gehad. Zijn enige overblijvende taak was nu nog, om de juiste methode van de moord te verbergen. Hij had nog wat extra-hyoscine in zijn bezit. Hij zag de half lege koffiekop en begreep, dat hij door de hyoscine daarin te gooien, een perfect rookgordijn om zich heen op trok. Waarschijnlijk was zijn volgende bewe ging, om in de prullenmand naar de lege ampulle te zoeken, die de dosis hyoscine bevat had. En was nog maar één ding, dat hij verwijderen moest, om zich volkomen safe te gevoelen. De doos met ampullen vyas geen ernstige bedreiging, daar het voor een dokter zeer normaal is, om zo iets in zijn medicijnkastje te hebben. Maar er was nog iets, dat, dat buitengewoon be langrijk was het injectiespuitje, dat dr. Knudsen gebruikt had, om zichzelf de ver giftigde injectie toe te dienen. Hij zweeg. Iedereen in de kamer keek hem in gespannen verwachting aan. De moordenaar moet begrepen heb ben, dat Knudsen de injectie waarschijnlijk in haast voor een belangrijke operatie tot zich nam en waarschijnlijk geen tijd zou hebben het spuitje uit te wassen. Er zou bijna zeker nog een residu in zitten; iets, dat als het gevonden en geanalyseerd werd, als hyoscine, het gehele spel verraden zou. Jïij moest het ten koste van alles verwij de ren. Maar hier kwam de moeilijkheid. Dr. Knudsen had het op de gewone plaats in het kastje gelegd en dit was gesloten. Al leen Knudsen en Rona hadden een sleutel. Knudsen's sleutel zat in zijn zak onbe reikbaar. Rona kon hij niet om de hare 'vragen zonder onmiddellijke verdenking op te wekken. Een zo eenvoudig feit als een gesloten kastje, had een spaak in het wiel van een perfecte moord gestoken. Dat hij •daar niet van te voren maatregelen tegen genomen had, was de eerste grote fout van de moordenaar. Maar nog bij lange na niet zo fataal, als zijn tweede fout. En die twee de fout maakte hij gedurende de laatste minuten. Hij liet zijn potlood vallen. Ik kan mij voorstellen, hoe gedurende de laatste uren de gedachte aan dat spuitje op zijn geest moet hebben gedrukt. Een combinatie van paniek en kwaad geweten bracht hem er toe, om mevr. Broderick te doden en te trachten Rona te vermoorden, om de per fecte moord te leunnen redden. Maar wat hielp hem dat, wanneer al die tijd dat spuitje met zijn fatale bewijskracht in dit medicijnkastje zat? Wij weten, waar hij op een gegeven ogenblik van deze avond was, toen hij Rona volgde. Maar de deuren van deze kamer waren gesloten. Er was een dubbele barrière tussen hem en dat spuitje. Rona verstijfde in haar stoel. Zij zag nu, wat het experiment van haar broer ge weest was. Een ogenblik tevoren, ging de inspec teur voort, bent u alle drie alleen door deze kamer gegaan op weg naar de opera tiezaal. Het kastje was open. Het spuitje lag daar, voor iedereen zichtbaar. Het leek de moordenaar een door de hemel gezon den gelegenheid, om het laatste werkelijke bewijsstuk té vernietigen. Hij ging naar het kastje en nam het spuitje weg. Kijk maar! Hij stond op en liep naar het kastje, wij zend op de onderste plank. Al de anderen staarden er strak naar. Rona keek ook, of schoon zij onmiddellijk begreep, wat zij zien zou. Het injectiespuitje, dat Jim haar gedeeltelijk met water had laten vullen, was er niet meer. (Slot volgt). slotte kan nog niets bepaalds gezegd wor den over de toekomstige bestemming van het schoolgebouw aan de P. J. Troelstra- weg en de Heidestraat, dat als distributie kantoor dienst deed, maar als school schijnt te zijn afgekeurd. Velsen-Noord Watervliet verloor in de laatste minuten De verwachting dat de korfballers van Watervliet bij K.V.D. in Amsterdam één van de punten zouden binnenhalen is in de laatste minuten de bodem ingeslagen. Het weer speelde beide ploegen parten, waarvan vooral Watervliet in de aanvang de meeste last had. Hierdoor was K.V.D. in staat spoedig tweemaal de korf te vin den, maar ondanks de harde regen wist Watervliet zich te herstellen en het initia tief over te nemen. Succes bestond uit een tegenpunt voor de rust (2-1). De hervatting bracht een zeer gevaarlijke Velser aanval, maar jammer genoeg vervolgde pech de groen-gelen bij enige schoten van Berg huis toen de bal via de rand van de korf weer in het veld kwam. Hoewel Watervliet nu beslist sterker was, kwamen, mede door een dosis geluk, twee K.V.D.-doelpunten tot stand, nadat eerst nog mevr. Gieze, de par tijen op gelijke voet had gebracht (4-2). Moedig volhouden van Watervliet werd beloond door goede doelpunten van Möhl- man (4-4). Het was dan ook tegen de ver houding, dat K.V.D. enige minuten voor het einde op gelukkige manier de volle winst opstreek (5-4). WINKELIERS BEREIDEN ST. N1COLAASFEEST VOOR Uitgaande van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog" wordt op Vrijdag 10 December een groot St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de kinderen van Velsen-Noord, die door middel van een Zegelcampagne tot dit feest toegang kunnen krijgen. Voor dit doel is de beschikking gekregen over het ge bouw „Concordia", waarin in twee middag voorstellingen Joen van Booy als Ki-Ki met clownerie en goochelkunsten de kin deren zal bezig houden. Beverwijk Filmavond met prijsuitreiking In het veilinggebouw „Kennemerland" zal heden de filmavond worden gehouden, uitgaande van de „Floralia"-vereniging. Tevens zullen vanavond de prijzen uitge reikt worden van de onlangs gehouden plantententoonstelling. CONCERTAVOND MET GRAMOFOON- PLATEN Op Woensdag 17 November zal in het Kennemer Theater iets nieuws op muziek gebied gedemonstreerd worden. De radio specialist de heer de Weijer zal dan op die avond een gramofoonplatenconcert geven, tijdens welke de nieuwste platen met een speciale installatie ten gehore worden ge bracht. De avond zal verder opgeluisterd worden door een bekend danspaar en als klap op de vuurpijl kan het publiek ook nog verschillende platen winnen. N.I.V.O. STEUNZEGEL-ACTIE Het Nederlands-Indonesisch Vriend- schaps- en Opbouwfonds is in Beverwijk een actie begonnen voor het zenden van leerboekjes, schrijfgerei en andere school- behoeften ten bate van de noodlijdende Indonesische schooljeugd. Om aan de no dige gelden te komen heeft de N.I.V.O. sluitzegels uitgegeven, die worden verkocht in losse series en in boekjes, elk vier se ries bevattende. De sluitzegels zijn uitge voerd met zes verschillende afbeeldingen en in de waarden van 1, 2, 3, 4, 5 en 10 cent. De organisatie roept jongens en meisjes op om deze zegels te verkopen. Voor ver dere inlichtingen wende men zich tot de heer P. E. Wardenaar, Alkmaarseweg 215. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 9 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De witte duivel. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het lied van de -woestijn. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Achter de wolken.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3