IJmuider Courant Haarlems Dagblad Washington aarzelt om China meer militaire hulp te verlenen Het nieuwe vredesplan van de UNO bemiddelaar in Palestina Bemiddelingspoging v an Trygve Lie ten aanzien der valuta kwestie Rusland laat Joegoslavië in de steek bij het Balkan-debat Jaargang No. 19088 uX. Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, !f Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), iasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer edlttc van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «n Oprcttjte Itortcmsttje Courant (anno Woensdag 10 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad CJitgave van de Stichting- Voorlichting te Haarlem iVominfang wil pact met Rusland handhaven ,kinesc minister van Buitenlandse Nanking heeft geweigerd in te verzoek van uiterst-rechtse ik op het parlement om het Chinees- oLisch pact op te zeggen. De mi- .Lelde er aan dat het pact werd nd op een ogenblik, dat 700.000 m Mandsjoerije bezet hielden. het haar niet moeilijk zijn ge- in Midden-Mongolië en in Sin- „communistische republiek uit te fear. pj seu 'Likens maakte de minister bekend Amerikaanse regering had ver- rhins op gelijke voet als de Westerse Sén te behandelen en dat ver- militaire hulp de voorrang zou C de economische. Washington, zo principieel met het eerste punt J nd doch het tweede in beraad ge wetens de „onvaste politieke en ;he toestand in China". jsniscne tot een Se overwinning - it ,je burgeroorlog tegenover elkaar. Tso Yi, de nationalistische **2 in Noor Wordt Peking niet verdedigd? die zich ge- nde commu- ontplooid heeft, -urfriid in Noord-China, "L non overweldigende commu- „...inning ontplooid heeft twee der grootste Chinese gene- .^aidant i Noord-China, en Lin Piao, .^Luinistische veldheer, die zich van i Mandsjoerije met inbegrip van de La» rijkdommen heeft verzekerd. .'lilting beschikt Foe over ongeveer r h 200 000 man gedeeltelijk door iLsanen opgeleid en van Ameri- uitrusting voorzien welke zich •den in Sn^Tde corridor van Peking. Min piao van alle druk in Mandsjoe- vol Viii wellicht. in staat (heven is, zal hij wellicht in staat 'criehonderduizend man of meer op gillende punten aan het uitgestrekte s in te zetten. a heeft er alle schijn van, dat Foe op een beslissende slag zal laten •tenen. Hij heeft geen uitgebreide plan- -emaakt om de stad Peking te verde- .g_ de stad die gedurende vele eeuwen ïtiel is geweest van de Chinese dynas- i Foe zelf heeft meer dan eens te ken- r^even, dat hij bij de eerste rode druk tejzou verlaten om in Westelijke rich- laking van Al millioen fel Duitse arbeiders Zij willen prijscontrole en distributie Het hoofdkwartier van de vakverenigin- 3in Bizonië heeft aan vier en een half josn georganiseerde arbeiders 'het pa- uitgegeven van Donderdagnacht twaalf lot Vrijdagnacht twaalf uur het werk ■3 le leggen. Verwacht wordt dat dit rateld door vele niet-georganiseerden ■Jsorden gevolgd. Het is nog niet bekend !ttl half millioen georganiseerde arbei dde Franse zóne ook zal staken. Je vakbonden wensen het officieel uit- Knvan de economische noodtoestand ie! onmiddellijk volledige herstel van hcontröle en distributie. Deze eisen ont- dheftige tegenstand van de zijde van iSizonale economische kopstukken en in er van dr. Ludwig Erhard, die iffloomisohe zaken van Bizonië beheert. Jeaiigen die niet zullen staken zijn em- in dienst van de bezettende maoht personeel van ziekenhuizen en vitale iijven, Het gehele verkeerswezen in r.cièzal echter tot stilstand komen. Ook li: kolenmijnen zal worden gestaakt. Si wordt mogelijk geacht dat generaal 4en generaal Robertson zullen beslui- «fD spaak in het wiel te steken. Beide saais hebben te Melle besprekingen «rd met de voornaamste vakbondslei- nei zij hebben hen bij die gelegenheid i:;«deeld dat de arbeiders niets bij de iëj zullen kunnen winnen. Zij gaven be geen last, het stakingsparool te her- 5a, klaarblijkelijk omdat zij vastbeslo- !ip,.,zich niet de vingers te branden", ïièd Press.) kuhrconferentie begint morgen te Londen fyde zesmogendhedenconferentie over 'Mrgebied; die Donderdag in Londen Sl zal de Benelux niet, zoals bij de Kendhedenconferentie over Duitsland, ia het voorjaar werd gehouden, door ifckele delegatie vertegenwoordigd zijn. tóe landen zullen thans elk een dele- 'f zenden. conferentie behandelt de overdracht Le kolen- en staalindustrie van West- aid aan Duitse bewindvoerders, vol- ^els-Amerikaans voorstel. Tot dus- Wden de Britse en Amerikaanse op- hebbers in Duitsland het beheer, •jas een recente verklaring van de j-aanse militaire gouverneur, Lucius tollen de Duitse bewindvoerders „be- öedea hebben, die gewoonlijk aan jadom verbonden zijn". ^zonderheden der ontworpen rege len strikt geheim gehouden. L. V3n betrouwbare zijde verluidt, «Franse regering reeds bij Enge ls Amerika officieel geprotesteerd h Brits-Amerikaanse plan om het jan de Ruhr-industrieën aan Duit- "jfte dragen en te kennen gegeven, r™ het in zijn huidige vorm wordt hf Frankrijk, dat steeds aange- Saheeft op een internationaal be- 341 niet zal kunnen aanvaarden. Wen voor Franse mijnwerkers Stafford Cripps, de Britse minister •~acjen, heeft in het Engelse Lager- ^«■egedeeld dat hij de Schotse mijn- 'oestemming heeft gegeven 1000 ™ng als bijdrage aan de Franse ?J*rte maken. te,!? te Seloven dat het geld zal [i.8 ruikt om de Franse stakers te van voedsel en kleding. (United ting uit te wijken. Volgens hem is de mili taire betekenis van Peking gelijk nihil. Echter dient de psychologische waarde van een bezetting der stad door de communis ten niet onderschat te worden. De verove ring zou een gevoelige slag betekenen voor het moreel van de nationalistische rege ring. (United Press) JAPAN IS SCHULDIG. Volgens de radio-omroep van New Ybrk heeft het internationaal tribunaal Japan schuldig bevonden aan het voeren van een aanvalsoorlog tegen het Britse Gemenebest, Amerika, Frankrijk en Nederland. Negen jaar geëist tegen berover van banklopcr Op 5 Februari van het vorig jaar werd op de Keizersgracht te Amsterdam een 60-jarige bankloper door twee mannen overvallen en van 25.000.beroofd. Eén der daders werd reeds spoedig gearresteerd en is reeds veroordeeld. De andere, de 40- jarige ex-SS'er H. B„ vluchtte naar Duits land. Bij een poging naar Nederland terug te keren werd hij onlangs aangehouden. Hij stond thans voor de Amsterdamse recht bank terecht en hoorde negen jaar tegen zich eisen. Hij zal zich binnenkort ook voor het Bijzondere Gerechtshof hebben te verantwoorden 'wegens zijn dienstneming bij de S.S. Een 25-jarige inkoper van een Amster damse firma heeft kans gezien in een jaar tijd f9000 te verduisteren. Toen het geld op was, heeft hij zich bij de politie aangegeven. In de buurtschap Zandveld bij Zwolle is de 20-jarige landbouwerszoon H. S. in een drie meter hoge hoop kaf van koren gevallen en door verstikking om het leven gekomen. Joodse kringen niet enthousiast De bemiddelaar van de UNO in Palestina dr. Ralph Bunche, is Dinsdagavond in een besloten zitting van de Veiligheidsraad ge komen met een nieuw plan voor een wa penstilstand in Palestina en heeft voorge steld, tegelijk met een dergelijke wapen stilstand de Israëlische en Arabische troe pen op grootscheepse wijze te laten terug trekken. De Amerikaanse gedelegeerde dr. Jessup zei dat dit voorstel sympathiek werd ont vangen en nauwkeurig zou worden bestu deerd. Israëlische kringen waren echter over het nieuwe voorstel van de bemiddelaar in het geheel niet enthousiast. Zij xyaren van oordeel dat dit plan tot resultaat zou heb ben dat de Joden zouden moeten doen wat herhaaldelijk door Engeland van hen is verlangd: grondgebied opgeven dat door hen na bloedige en zware strijd werd ver overd. Het plan van Bunche was al verscheidene weken „in de maak". Voor hij het bij de Veiligheidsraad indiende heeft hij een zeer belangrijke wijziging aangebracht. Hij liet de eis tot een onmiddellijke oproep aan beide partijen tot onderhandelen vallen. Bunche heeft zijn plan gegoten in de vorm van een resolutie, klaarblijkelijk in de hoop dat het een of andere land die zal indienen. Hij zelf immers kan een derge lijke stap niet ondernemen. In deze reso lutie zou worden verlangd: opdracht aan Bunche om alle nog te behandelen wapen stilstandsproblemen tot een oplossing te Engeland venvacht een Prins van Wales Of een Prinses. Koning George van Engeland heeft een speciaal decreet uitgevaardigd waarbij de positie en de titels van het te verwachten kind van het kroonprinselijk paar worden geregeld. Het decreet is Dinsdag -gepubli ceerd in de Engelse staatscourant. Volgens het decreet krijgen de kinderen van Prinses Elizabeth en de graaf van Edinburgh de titel „Koninklijke Hoogheid" en zullen zij prins of prinses zijn. Krachtens een decreet van 13 Novem ber 1917, uitgevaardigd door koning George V mochten alleen de kinderen van het vorstelijk gezin, de kleinkinderen van de souverein en de oudste zoon van de prins van Wales de titel „Koninklijke Hoogheid" voeren. Als de baby een jongen is zal hij erf genaam worden van het graafschap Corn wall en zich op 16-jarige leeftijd „Duke of Cornwall" mogen noemen. Als prinses Elizabeth eenmaal koningin geworden is zal hij Prins van Wales worden. Wordt het een meisje dan krijgt zij alleen de titel van prinses. Volgens het oude decreet zou de nieuw geborene graaf van Merioneth (als het een jongen is) of Lady Mountbatten (als het een^ meisje is) geheten hebben. (United Press) BANKBILJETTENCIRCULATIE IS INGEKROMPEN Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de bankbiljetteneirculatie met ruim 33.000.000 is ingekrompen tot 3.047.126.530. De circulatie van munt biljetten is circa 500.000 kleiner gewor den. Zij bedraagt thans 143.431.360. brengen; het bereiken van een wapenstil stand, waarbij beide legers zich achter een breed „niemandsland" moeten terugtrek ken; in de wapenstilstandsvoorwaarden moet tenslotte worden opgenomen dat de legers van beide partijen hun bewapening zullen verminderen. Vandaag zal de Veiligheidsraad weer in besloten zitting bijeen komen ten einde het plan van Bunche nader te bespreken. Onderzoek der bevolking op TBC In Delft en omgeving zullen 220.000 personen worden doorgelicht Binnenkort zal in Delft en omgeving de bevolking worden onderzocht op tubercu lose. In Maart van dit jaar werd gesticht het Fonds tot opsporing van Tuberculose patiënten (Fotu), dat tot taak had zich met dit onderzoek te belasten. Daar het hier iets geheel nieuws in Nederland betrof moesten tal van moeilijkheden worden overwonnen om tot een organisatievorm te komen waarmee men op effectieve en snelle wijze de bevolking van het district Delft, in totaal 220.000 personen, in het onderzoek kon betrekken. In de verschil lende plaatsen van het district werden co mités gevormd, die het onderzoek van de bevolking moeten voorbereiden. Is dit ge schied, dan komt de Fotu-auto met een Röntgenapparaat. Bij een goede werkver deling kan men ongeveer 800 personen per dag onderzoeken. Na de doorlichting wor den de foto's in een archief bewaard. Men zal met het bevolkingsonderzoek beginnen in Pijnacker, omdat in die ge meente enige tijd geleden een ernstige uit breiding van het aantal tbc-gevallen is ge constateerd. Het onderzoek zal gratis ge schieden. Het neemt slechts enkele secon den in beslag. Ontkleden behoeft men er zich niet voor. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag, dit massale onderzoek tot het district Delft te beperken, ziet het er naar uit, dat het zich zal uitbreiden tot de gehele provincie Zuidholland en wellicht nog verder. Raket naar de maan Misschien vertrekt binnen drie jaar de eerste Honderden Amerikaanse geleerden wer ken in laboratoria, verspreid over het ge hele land, aan de oplossing van problemen, die een interplanetair verkeer stelt. Hoe wel er op dit gebied vordecingen worden gemaakt, is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kunnen worden ge construeerd voor een reis door de wereld ruimte. De onderzoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire instanties ver richt. The United States Army Signal Corps heeft twee jaren geleden radargolven, die naar de oppervlakte van de maan waren uitgezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op dat raketten, die radar golven kunnen uitzenden, van de aarde af op hun reis door de wereldruimte te con troleren zijn. In Mexico City heeft men veertig maal raketten naar de „ionosfeer", de buitenste kring van de atmosfeer, afgesohoten. Mo menteel onderzoekt men de mogelijkheid, om de raketten voort te drijven door mid del van atoomenergie. Een van de proble men is verder, de raket zo hoog af te schie ten, dat zij de zwaartekracht van de aarde overwint. Wil de raket zulks doen, dan moet zij een snelheid hebben van 4000 kilometer per uur. Er zullen zeker nog 5 jaar studie nodig zijn eer men het probleem van de voort drijving door atoomenergie ondfr de knie heeft. Intussen heeft „The Canadian Rocket Society" al blauwdrukken laten vervaardi gen voor de bouw van zulk een raket. Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de startplaats 500.000 dollar. Ook worden proeven genomen om uit een raket, wan neer deze haar hoogste punt heeft bereikt, e,en andere kleinere raket te lanceren. Ge fluisterd wordt, dat de regering met één van de wetenschappelijke instanties een contract zou hebben gemaakt, dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan zou afschieten. De Amerikaanse geleerden bestuderen voorts het denkbeeld van Duitse geleerden tijdens de oorlog om een „ruimte station' op 5100 mijl boven het aardoppervlak te creëren. Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, de voorzitter van het Comité van Opperbevel hebbers van de Permanente Veraedigingsraad der Westeuropese Unie, brengt een vierdaags bezoek aan Nederland voor het voeren van besprekingen. Dinsdagmiddag arriveerde de populaire legeraanvoerder op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. V.l.n.r. de chef van de generale staf luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, generaal-majoor C. Giebel, de Engelse ambassadeur Sir Philip Nichols (in civiel) en Lord Montgomery. BERLIJNS GESCHIL WEER ACTUEEL Autoriteiten van de UNO, waaronder de secretaris-generaal Trygve Lie, zijn „achter de coulissen" begonnen met 't zoeken naar een verzoeningsmogelijkheid tussen Oost en West over de Berlijnse kwestie, meldt United Press. Lie heeft Dinsdag een onderhoud gehad met Herbert Evatt, de minister van Buiten landse Zaken van Australië en voorzitter van de Algemene Vergadering en is van plan nadere besprekingen te voeren met Juan Bramuglia, Argentinië, die zegsman was van de zes „neutralen" in de Veilig heidsraad bij de behandeling van de Ber lijnse kwestie. Alles wijst er op, dat de Berlijnse kwestie ofinieuw actueel zal worden. De misluk king van de poging der neutralen van de Veiligheidsraad wordt door alle delegaties volstrekt niet als definitief beschouwd. Bramuglia heeft de kwestie te Londen be sproken met Bevin en hij heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij van zins is zijn pogingen op een andere wijze te hervatten. Tot dusver was het principe van de gelijk tijdigheid tussen de opheffing van de blok kade en het aanvangen van monetaire be sprekingen de basis van de nagestreefde oplossing, maar de factoren van de mone taire aangelegenheid waren niet in over- Volendam krijgt een nieuwe bestaansmogelijkheid. Gisteren is er namelijk een atelier geopend van een bekende Amsterdamse manufacturenfabriek, de eerste industrie van die branche in Vólendam. Hier zullen twintig Volendamse meisjes opgeleid worden tot ateliermeisje voor het vervaardigen van corsetten. - Volendamse schonen aan het voor hen zo ongewone werk. Het woord is aan Jean Bertaut: Wie te veel zoekt vindt dikwijls ook te veel. Het Empire-museum komt voorlopig niet Het is bekend dat het Provinciaal Be stuur van Noordholland het voornemen had de vroegere ambtswoning van de Com missaris van de Koningin te Haarlem een Empire-museum te stichten. Daar bij zou dan financiële steun verleend worden door het rijk en de gemeente Haarlem. Bovendien zou Haarlem verschil lende bezittingen van het Frans Halsmu seum uit het Empire-tijdvak voor het nieu we museum afstaan. Door verschillende omstandigheden vlotte het evenwel'niet met de voorberei ding van deze museumplannen. Thans heeft het college van Gedeputeer de Staten besloten af te zien van dit mu seumplan. Ons werd medegedeeld dat daar toe heeft bijgedragen de omstandigheid dat de provinciale griffie worstelt met een ge brek aan ruimte. Nu zou het ongewenst zijn geweest in het fraaie gebouw aan de Nieuwe Gracht een afdeling van de griffie te vestigen, omdat daarvan het gebouw te lijden zou hebben. Nu is dit gebouw ver huurd aan een handelsonderneming, die er enkele toonzalen zal inrichten, waarbij het gebouw in alles ontzien zal worden. In ruil daarvoor krijgt de griffie de beschikking over een gebouw in het Wilhelminapark, waarin dan de passen-afdeling zal worden ondergebracht. Voorlopig komt er dus niets van de stichting van het Empire-museum. Maar dat wil niet zeggen zo werd ons verder verklaard dat het voor goed van de baan is. Het gebouw aan de Nieuwe Gracht blijft intact en eigendom der .pro vincie. Op korte termijn kan de provincie er weer de beschikking over krijgen. De mogelijkheid bestaat dat Gedeputeerde Sta ten over enige tijd, als er eeh andere op lossing is gevonden voor het ruimte vraagstuk der griffie, alsnog zullen beslui ten tot uitvoering van het museum-plan. VERRASSING IN DE POLITIEKE UN'O-COMMISSIE weging genomen. Het hele verloop nam eerst de schijn aan, dat de Verenigde Vol ken zich ter zake niet als bevoegd be schouwden, en dat de-vier te Berlijn verte genwoordigde landen zich alleen met de kwestie dienden bezig te houden. Het doel was slechts hen in de mogelijkheid te stel len zulks te doen. Het blijkt thans dat de muntkwestie zelf het onderwerp uitmaakt van het onderzoek der voornaamste persoonlijkheden van de UNO, van de secretaris-generaal enerzijds, van de voorzitter der Algemene Vergade ring en de Veiligheidsraad anderzijds. Zo de muntkwestie, die de vier bevelhebbers der bezettingszones in September jl. niet hebben kunnen oplossen, in het Palais de Chaillot te berde wordt gebracht, dan kan zulks geschieden door de „neutralen van de Veiligheidsraad" in het kader van een nieuwe verzoeningspoging, of wel door de economische commissie, ingeval de Veilig heidsraad de zaak van de hand wijst. Radio Moskou gewaagt van ontmoeting Stalin—Truman Radio-Moskou heeft hedenochtend voor het eerst 'gewag gemaakt van de mogelijk heid ener ontmoeting tussen president Truman en generalissimus Stalin. De radio verklaarde: „Sommige Ameri kaanse correspondenten menen, dat de pre sident der Verènigde Staten zo zeer een vreedzame oplossing van de internationale problemen verlangt, dat hij, ingeval gene ralissimus Stalin in de onmogelijkheid zou verkeren Moskou te verlaten, wellicht zelf bereid zou zijn zich naar de Sovjet-Unie te begeven". Montgomery in ons land aangekomen Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, de voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West-Europese Unie, is Dinsdag op het vliegveld Valkenburg bij Leiden aangekomen. Hij zal tot Vrijdag in Nederland blijven en besprekingen voeren met de minister-president en met de mi nister van Oorlog. DE AANRIJDING IN DE TEMPELIERSSTRAAT De toestand van het zestienjarig meisje, dat Vrijdagochtend te Haarlem op de hoek van de Tempeliersstraat door een tram uit Zandvoort is aangereden en met een schedelbasisfractuur naar het St. Elisabeths Gasthuis is overgebracht, is onveranderd. Zij is nog buiten bewustzijn. De politieke commissie van de UNO heeft gisteren de Joegoslavische vertra gingstactiek onmogelijk gemaakt door met 41 tegen 1 stem te besluiten, de spreektijd tot tien minuten te beperken. Alléén Joe goslavië, dat niet de steun kreeg van Rus land en diens satellieten, stemde tegen. De motie was gericht tegen de ergernis wekkende obstructie van de Joegoslavische afgevaardigde Bebler, die steeds maar trachtte een stemming over de Griekse kwestie uit te stellen. Rusland veranderde gisteren plotseling van houding en liet Joegoslavië alleen in zijn „vertragingsstrijd". Ook Wit-Rusland en de Oakraine spraken zich uit voor be perking van de spreektijd. Dat Rusland zich volledig van Joegoslavië distancieerde werd vplkomen duidelijk toen Wisjinski op zeker ogenblik verzet aantekende tegen het feit dat de Joegoslaaf Bebler het deed voorkomen alsof hij mede uit naam van de Sovjet-Unie sprak. Bebler zette de strijd alleen echter hardnekkig voort. Indien de politieke commissie niet tot het wijze besluit zou zijn gekomen om de spreektijd te beperken, zouden de werk zaamheden zeker niet hebben kunnen ein digen voor Maart of April. Thans hoopt de commissie op 8 December met haar werk gereed te zijn. Klaarblijkelijk om tijd te besparen nam de Dominicaanse republiek een amende ment terug dat, indien aangenomen, Joego slavië voor de mogelijkheid van uitslui ting van het lidmaatschap van de UNO zou hebben geplaatst indien dat land zou voortgaan, te handelen in strijd met de besluiten van de Balkan-commissie. Na Bebler te hebben overtroefd nam de commissie met 42 tegen 0 stemmen de Productie na daling in Augustus weer gestegen Hoewel de algemene productie-index van de Nederlandse industrie, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, over September nog niet*bekend is, geven de door dit bureau voor September gepubliceerde productie-indexcijfers voor de afzonderlijke bedrijfstakken over het algemeen in vergelijking met Augustus stij gingen te zien, zodat kan worden aange nomen, dat de algemene bedrijvigheid in September na de daling in Augustus 1948 weer de stijgende lijn van de daaraan voor gaande maanden vertoont. Voor steenkolen steeg het productie- indexcijfer. (alles op basis 1938 100) in September tot 80 (v.m. 79). Wat de bouw materialen betreft valt een stijging vast te stellen van 137 tot 144 voor cement, van 97 tot 107 voor dakpannen en van 87 tot 96 voor metselstenen, voor deuren steeg het indexcijfer van 90 tot 113. Voor metaal producten steeg de index voor ruwijzer van 358 tot 165, voor haarden, kachels en for nuizen van 151 tot 168 en voor plaatradia toren van 95 tot 141. Voor de textielindustrie steeg het index cijfer, wat betreft de productie van ka toenspinnerijen van 74 tot 76, katoen- en linnenweverijen van 69 tot 70. tricotage- industrie van 95 tot 110 en de kousen- en sokkenindustrie van 121 tot 129. Wat de wolindustrie betreft, waarvoor thans d( gegevens voor Augustus worden gepubli ceerd blijkt dat in deze maand een daling intrad (op basis 1946 100) tot 107 tegen 153 in Juli voor de wolspinnerijen en tot 113 tegen 163 in Juli voor de wollen stoffen en wollen deken weverijen. Voor gecon- fectionneerde bovengoederen (basis 1946 100) liep de index in Augustus tex-ug tot 121 tegen 145 in Juli. negende paragraaf van de Balkan-resolu tie aan. Volgens die paragx-aaf wordt er bij alle leden van de UNO op aangedrongen zich te onthouden van elke actie welke is bedoeld, direct of door middel van enige andere regering steun te verlenen aan enige gewapende strijdmacht die zich ver zet tegen de Griekse regering. Met 34 tegen 4 stemmen en 4 onthoudin gen besloot de commissie de zittingsperiode van de Balkancommissie met een jaar te verlengen. De commissie ging om zeven uur uiteen. De beide zittingen van gisteren hebben in totaal meer dan zes uur geduurd. In het verloop daarvan heeft Bebler zeven en twintig maal het woord gevoerd. (United Press) Ypenburg of Scliieveen Dezer dagen hebben B. en W. van Den 'Haag aan de gemeenteraad medegedeeld, dat volgens deskundigen het vliegveld Ypenburg zodanig verbeterd kan worden, dat ook grote passagiers- en vrachtvlieg tuigen er kunnen landen. De aanleg van een vliegveld in de polder Schieveen bij Rotterdam zou daardoor naar hun mening overbodig worden. B. en W. van Rotterdam hebben nu ook een brief aan de gemeenteraad van de Maasstad gericht. Zij verklaren daarin, dat het geen zin heeft vergelijkingen te maken tussen de te verwachteix exploitatie-resul taten van een verbeterd Ypenburg en van het aan te leggen vliegveld Schieveen, om dat het plan voor Schieveen van een geheel andere orde is. Plastic gaspijpen ook in Nederland Voor het aansluiten van gasmeters in woningen aan het gasnet, worden in Ame rika tegenwoordig inplaats van stalen pij pen, ook gaspijpen van cellulose-acetaat en cellulose-butynaat gebezigd. De Southern California Gas Company heeft reeds 500 van dergelijke aansluitin gen tot stand gebracht, waarbij ongeveer 1300 meter plastic pijp van 1 Engelse duim- wijdte werden verwerkt. Deze plasticpij pen hebben een gering ge wicht en kunnen gemakkelijk met eenvou dige gereedschappen worden gebogen. De onderlinge aansluiting tussen de pij pen geschiedt door middel van plastic moffen en met toepassing van speciaal ce ment. De voegen worden voorzien van een bestrijking met vet, twee lagen cellulose- acetaat en een laag kraftpapier. De buizen worden op een diepte van 0.45 meter in de grond gelegd. In Nederland worden thans ook plastic installatie- en watei'leidingbuizen vervaar digd, zo meldt het centraal orgaan voor de bouwwereld. TAMELIJK KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In het uiterste Noorden van het land zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk nog krachtige Weste lijke wind, later afnemende wind en iets kouder. In het overige deel van het land plaat selijk mist, overigens gedeeltelijk be wolkt maar droog weer. Matige tot zwakke wind draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost. Tamelijk koud. 11 November: Zon op 7.52 uur, onder 16.55 uur Maan op 15.26 uur, onder 01.34 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1