iweede kamer Heftige uitval van de communist Gerben Wagenaar Sint Maarten trok door Overveen Kapitalistisch schandaal in Italië Doofstommen leren spreken 3e kleine wereld nnSDERPAC 11 NOVEMBER 1949 De vraag wat de C.P.N, sal doen bij een Russische aanval op Nederland, noemt hij een provocatie fian onze parlementaire redacteur koers, die de regering ten I van onze economische politiek Ji5l!eD onder andere door afschaffing van hddies had bij de voortzetting van 5wripne beschouwingen over de Rijks- >J «SS voor 1949 in de Tweede Kamer ffiSenming van de heer A n d r i e s s e n liVp Hii vroeg, waarom bij het toe- in van een toeslag van 1.— vastge- js aan een loongrens van 3700. kt 1bijzonder kwam deze afgevaardigde H "e ;![e gepenslonneerden en voor hen, t?-!°de overbruggingsregeling vallen, als- ■c voor de rijksambtenaren, de onder- 1 de leraren daaronder begrepen, '"«ie hij, indien zij meer dan 4400 een gratificatie van 2 pet. toe- ^r Oud (V.V.D.) wenste evenals prof. ingelicht te worden over de hand- van de prealabele voorwaarden iL aanknoping van onderhandelingen republiek. Hij besprak voorts een s onderwerp, toen hij de regering *Enl om bij de algehele Grondwets- s3n !?-« die op het programma staat, ons kiesstelsel nog eens onder i ^stelsel van de evenredige verte- l!VeUS*o'nemen. Hij wilde niet naar het We.vsteem terugkeren, doch vond, dat s" i--i tnrprirprlitfp vevt.e- ^rdTsing fouten kleven. Overigens Be hü -- ook met het oog op de pu- SSecbtemke bedrijfsorganisatie een 1 ....Sen van de overheid op maatschap- t «bied, overal waar dat maar enigs- '"„lijlt is en regeling van het econo- - r,eïCn door autonome organisaties, «eiker totstandkoming een goede sa- f .T.ovlretoiiorc on -wrorlr— .^werking tussen' werkgevers en werk- "belangstelling bestond voor het uxti dat de heer Gerben Wage- r (CPN) hierna geven zou op de .ran mr. Van der Goes van Naters, i a, communisten in Nederland zullen f. wanneer ons land door Rusland Si worden aangevallen. «s de reactie van de heer Wagenaar op eewetensvraag konden de andere - afgevaardigden zich niet Sén Zij riepen allerlei opmerkingen .'„.defractie van de P. v d A. en gaven van instemming met het betoog van ;l4r Wagenaar blijk. De voorzitter, mr. venhorst, moest voortdurend hameren Vnkele keren tot kalmte aanmanen. ne vraag van de heer Van der Goes is Onzinnige vraag", riep de communis me fractieleider opgewonden uit. „Hij voedsel aan de gedachte, dat het Wen inderdaad door het Oosten zal wor- h aangevallen! In een openbare verga- u-v wil ik graag eens met de heer Van lil'Goes van gedachten wisselen", zei de W Wagenaar. Dat verwekte hilariteit en mr. Van der (Ws maakte de communistische spreker Slijk, dat hij op dit ogenblik in een Ktnbare vergadering sprak. 'steeds heftiger werd de heer Wagenaar. Bevraag van de heer Van der Goes is een revocatie", riep hij uit, „zoiets kan alleen e-komen in het hoofd van iemand die niet li'zijn zinnen bij elkaar heeft!" De P v. d. A. liet zich echter niet af doen, waarop de heer Wagenaar te ken- ;,,Lf dat hij geen verraad zou plegen j,M„wér het socialisme. „Mijn houding" tu zeide hij „zal afhangen van de vjize, waarop een eventuele volgende oor- zal uitbreken". tëdat de gemoederen wat tot rust waren taen, diende de heer Wagenaar na een [.(roerige inleiding een motie in om de ixntoeslag niet op 1.maar op 2.50 bepalen. Ds.Zandt (St. Geref.) sprak, zijn ge ënte getrouw, zijn afschuw uit over de üosoop- en danspaleizen en over andere ran vermaak en ook. overde :he Spelen. Met huivering dacht vivoorts aan de „verroomsing" van ons fci Ds. Zandt zou zich zelf niet geweest als hij zich ook niet gekeerd had wat hij noemde de „vaccine-aanbid- fej'. Di financiële expert van de P. v. d. A., 'iheer Hof str a, was van oordeel, dat ii subsidiepolitiek van de regering uïter- *r.t gunstig heeft gewerkt. Zij voerde de réiösproductiviteit op en voorkwam ar- iöconüicten. De eerlijke verdeling van e2 armoede moet worden gehandhaafd, ;;:i hij en daarom dient elke prijsverho- pi door een loonsverhoging te worden kleid. Demogelijkheid daartoe is ook wel aan- luister Stikker naar Nederland vertrokken „Er zijn enige mogelijkheden tot overeenstemming Donderdagmorgen is minister Stikker in liet vliegveld te Batavia naar Neder- kid vertrokken. Zijn toestel vertrok met "5 minuten vertraging. Voor zijn vertrek zeide de minister, dat B ornst van de toestand minder drukkend geworden. De besprekingen met de re- f-Mikeinse premier, Mohammed Hatta, ,heel goed" geweest. De minister van oordeel, dat er enige mogelijkhe- ®zljn tot overeenstemming. De toestand 'Mist echter nog steeds „ernstig overleg" het Nederlandse kabinet. mi meldt uit Batavia nog, dat minis- Stikker uitgeleide werd gedaan door admiraal Pinke, generaal Spoor p Cochran, llf, Bloem, die met minister Stikker ijjjj* Batavia kwam, keerde eveneens naar •-oerland terug. De minister zeide nog, pp als minister van Buitenlandse Zaken Indonesië te zijn gekomen, doch als •(Jan het kabinet. Do sfeer in Kalioerang was „allright", p-öiiehjj en hij vervolgde: „U allen weet. e esn klein incident naar aanleiding brief was. Ik meen, dat dit thans j^jen is. Gisteren ontving ik een brief !--Batta, waarin de kwestie werd ver- Ipj de zaak is gesloten". jJ? de vraag of de missie een succes kon •-eeri genoemd en of hij van mening was. 0Vsreenstemming zou worden '-•-Kt, de republiek zich hieraan zou hou- verwees hij naar de verklaring, dat m°gclijkheden" zijn. De toestand -et zo ernstig als toen hij kwam, aldus .^ïimster. Service Een fabriek van keramische producten in Maastricht kreeg enige tijd geleden bezoek van een controlerend ambte naar uit Den Haag. De directeur bood de ambtenaar bij zijn vertrek een kop en schotel aan, welke dankbaar werden aanvaard. Sindsdien zo vertelde gis teren de heer Lucas (K.V.P.) in de Twee de Kamer werd de controle zeer intensief. Steeds vaker verschenen ér controlerende ambtenaren en allen ontvingen prompt een kop en scho'tel. Toen er negen-en-veertig geweest wa re, besloot de directie, de vijftigste een servies cadeau te doen. Korte tijd later: weer controle*. „Laat maar binnenko men", zei de directie. Toen de deur van de directiekamer waar het ser vies al klaargezet was openging, verschenen er.... drie ambtenaren. Of zij alle drie een servies gekregen hebben, vermeldde de heer Lucas niet. wezig cloor de economische ontwikkeling van ons land. Soberheid achtte deze spre ker een deugd, doch zij mag niet toegepast worden ten koste van de sociale voorzie ningen. Voorts pleitte de heer Hofstra voor de invoering van een exportbelasting. Met de heer Welter, die de dividendstop wil opheffen, was hij het niet eens. De verhoging van de lonen met een toeslag van 1.aanvaardde hij, omdat het ad vies hiertoe is uitgegaan van de Stichting van de Arbeid. Daarmede had hij zich tevens tegen de motie-Wagenaar uilgesproken. Wel gaf hij in overweging, zulks op het voetspoor van het N.V.V., om de grens van 3700 tot 5000 te verhogen. Hij vroeg ook wat te doen voor de werknemers beneden 23 jaar en de Noodvoorziening voor de ouden van dagen met het oog op de prijsstijging van de levensmiddelen aan te vullen. De heer F. H. van de Wetering (C.-H.), die zijn maidenspeech hield, ge waagde van het kostbare staatsapparaat en de hoge belastingen en gaf de regering in overweging het ambtenarencorps in te krimpen en de geldzuivering sneller te doen verlopen. De heren dr. A. M. Lucas (K.V.P.), G. Ritmeester (V.V.D.) en J. Hoogcarspel (C.P.N.) volgden in de lange rij van spre kers om hun financiële beschouwingen ten beste te geven. Eerstgenoemde drong onder andere aan op een spoedige behandeling van het wetsontwerp op de materiële oor logsschade. Morgen zal de regering antwoorden. Tentoonstelling in paleis op de Dam wordt verlengd De tentoonstelling van de geschenken, welke koningin Wilhelmina bij haar re geringsjubileum heeft ontvangen, wordt wegens de zeer grote belangstelling ver lengd tot en met 27 November. De belangstelling is zo groot, dat de rij wachtenden af en toe driekwart van de omtrek van het paleis op de Dam te Am sterdam beslaat. Invoer bloembollen in Zuid-Afrika stop geze. Volgens een mededeling van de Bond van Bloembollenhandelaren wordt de in voer van bloembollen in Zuid-Afrika stop gezet, omdat de invoer uit de dollar en sterlinggebieden beperkt wordt. Waar schijnlijk zullen orders, welke in de maand November uitgevoerd worden, nog worden toegelaten. Het gezantschap van Zuid- Afrika heeft het bericht bevestigd. De instanties in het bloembollenvak zul len trachten de maatregelen ingetrokken of verzacht te krijgen. AMBTENAAR SCHOOT OP VLUCHTENDE ARRESTANT Woensdagavond arresteerden twee amb tenaren van de prijsbeheersing in de Korte Reguliersdwarsstraat te Amsterdam een sluikhandelaar in sigaretten. Toen zij de man naar een po litiebureau wilden brengen, rukte hij zich los en zette het op een lopen. Een van de ambtenaren riep hem na: „Sta of ik schiet". Toen de man doorliep, trok hij zijn dienst revolver, schoot en raakte de vluchteling in dë heup. De gewonde werd overgebracht naar het Binnengasthuis en maakt het redelijk wel. St. Maarten hoop, te paard pezeten bekijkt de lampions cler kinderen. Reeds weken waren de schoolkinderen van Overveen bezig een aardig ideetje te bedenken voor het maken van een lantaarn. Woensdagavond was het grote ogenblik aangebroken, waarop zij hun lampen kon den mededragen in de feestelijke optocht, welke ter gelegenheid van het Sint Maar tenfeest te Overveen werd gehouden. In grote getale kwamen de kleuters aan de hand van vader of moeder naar de Kor te Zijlweg, waar de stoet werd opgesteld. Parmantig omklemden hun knuistjes de steel, waaraan een uitgeholde winterpeen of kooli-aap, een lampion of een doosje met eer* flakkerend kaarsje hing. St. Martinus, gezeten op zijn schimmel, stelde zich voor aan op. Flambouwen gaven een en ander een nog indrukwekkender aanzicht. Om het contrast duidelijk te laten uitkomen strompelde ook een oude bedelaar met een Parijs heeft deze week de primeur gehad van het oj)treden van een Spaans wonderkind, het elfjarige meisje Rosita Rivera, die in de be roemde Salie Piepel haar internationale debuut als danseres maakte. Het werd de sensatie van het seizoen en sommige critici, zien in haar reeds de opvolgster van La Argentina. Rosita in een van haar Andaluzische volksdansen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 11 NOVEMBER Luxor: „Kampioen melkboer", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Het spel is uit", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „The story of dr. Wassell". 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: op het to neel „Theater Plezier", „Zeghee". 2.30. 8 uur Palace: „Olympische Spelen 1948", alle leeft 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 12 NOVEMBER lange baard in de stoet mede. Tamboers en pijpers, die beschilderd waren met he raldische motieven, kondigden de komst van de optocht aan. Na afloop van de tociït door het dorp werd een vuur ontstoken, Hier voerde Sint Maarten het woord en werden de Rijzen aan de vervaardigers van de mooiste lampen uitgereikt. Ten slotte werd een vreugdedans rondom het hoogoplaaiende vuur 'gemaakt. Haarlemse Reddingsbrigade De Haarlemse Reddingsbrigade hield gis teravond onderlinge wedstrijden in het Sportfondsenbad, waarbij de deelnemers (sters) blijken van bekwaamheid moesten geven, op het gebied in het Brigadewerk. Na afloop reikte de voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt, pe prijzen uit. De winnaars waren: ongediplomeerde leden: 1. C. Koppen. 2. mej. C. Theel. 3. N. Oudshoorn Jr. Leden in bezit voorbereidend diploma: mej. T. v. d. Spek; leden in bezit diploma A: 1. mej. H. Cassé, 2. A. Turkenburg, 3. J. Dekker; leden in bezit van diploma B en C: 1. J. Schepers, 2. mej. A. C. J. Bosse. 3. V. H. Snel; veteranen: mevr. A. PerrijMeijer, 2 B. H. van Zanten, 3. J. Renout. Ex-Katoenkoning gooit de knuppel in het fiscale hoenderhok (Van onze correspondent te Rome) Wat mis is met onze huidige maatschap pij, i$ niet een tekort aan werkprogramma's en controle, maar het voortbestaan van monopolies en trusts, die de prijzen opdrij ven, de productie beperken en de werkr loosheid doen toenemen. Dit is een citaat uit de laatste parlementsrede van de grote Italiaanse econoom Einaudi, uitgesproken op 13 Mei 1947. Hij pleitte voor een artikel ter bestrijding der monopolies in de nieuwe grondwet. Doch op diezelfde dertiende Mei verbrak De Gasperi de samenwerking met ,de uiterst linkse partijen in de regering en dat was groter nieuws. Einaudi werd later president van Italië en de monopolies ble ven. Een serie schandalen vestigt sinds kort telkens weer de aandacht op hun be staan. Het laatste schandaal vooral is zeer ty perend. Hoofdpersoon is de katoenmagnaat en beursspeculant Giulio Brusadelli uit Milaan. Deze multimilliardair begon zijn loop baan als handelsreiziger voor een ka- toenwevex-ij te Legnano. Zijn huwelijk met de dochter van zijn patroon legde de grond slag van zijn rijkdom, maar een ongewoon talent voor zaken en vooral een bijzondere flair voor speculaties op aandelen maakten hem tot een van de vijf grote mannen in Italië's belangrijkste industrie. Weduwnaar zonder kinderen hertrouwt hij, reeds zeven tig jaar oud, met een vrouw die veertig jaar jonger is, niet vroom en'"huiselijk als zijn eerste, doch mondain en briljant. In 1945 verkoopt Brusadelli aan de veel jon gere Giulio Riva, de grootste katoenkoning van Italië, voor drie milliard al zijn aan delen in het grote concern dell'Acqua, waarvan hij hoofdaandeelhouder en in naam directeur was. Brusadelli zou nog gedurend^ zes jaar directeur blijven en daarvoor een salaris ontvangen van 40 mil- lioen lire; toen de lire daalde, verhoogd tot 80 millioen lire, per jaar (een gulden is thans circa 180 lire). Op het ogenblik van de verWoop scheen hij een Slavische invasie van de Povlakte en vernieling van de fa briek te vrezen. Toen dat uitbleef voelde hij zich sterk bekocht en de wijze waarop hij het contract ongedaan probeerde te maken, is wel zeer origineel. In een uitvoerig memorandum aan de politie, vol détails die de haren te berge doen rijzen, beschuldigt hij zijn vrouw van in samenwerking met haar minnaar Riva gepleegd bedrog. Het zeer omstandige me morandum met medische en psychiatrische attesten is door een advocaat opgemaakt, daar Brusadelli. hoewel een financieel ge nie. een onontwikkeld man is en niet in staat zijn gedachten behoorlijk op papier neer te leggen. De fiscus ontwaakt. Het verwekte schandaal was enorm. De astronomische bedragen, de bekendheid der betrokken personen (o.a. zijn ook Zwitser se financiers als Abegg, hoofdaandeelhou ders van het Crédit Suisse, van Nestlé, en van Maggi ten nauwste met de zaak be trokken), de afschuwelijke beschuldiging tegen mevrouw Brusadelli, die als „magni- fica signora" het middelpunt is van het culturele, literaire en mondaine leven van Milaan, gaven er grote weerklank aan. In de kringen der „haute finance" vreesde men vooral dat de fiscus wakker zou wor den en met recht. Bij onderzoek bleek, dat Brusadelli een jaarlijks inkomen placht aan te geven van ongeveer twee millioen, het inkomen van bijvoorbeeld een dorpstand arts. Millioenen meters katoenen stoffen bleken te zijn vervaardigd met ontduiking der bedrijfsbelasting. Belastingschuld en boete bleken zo hoog te zijn, dat voorlopig eigendommen van Brusadelli tot een Waar de van vijf milliard in beslag zijn genomen. Tevens is er een proces tegen de katoen magnaat gaande wegens „agiotage" (in 1930 was hij ook reeds beschuldigd van ongeoorloofde speculatie). Voorts werd tegen hem een aanklacht ingediend, daar hij papieren aan het gerecht zou onttrok ken hebben, door ze, een half uur voor de huiszoeking plaats zou vinden, buitenshuis in veiligheid te brengen. Het schijnt dat zijn vrouw die na de beschuldiging ernstig ziek is geworden en nog steeds het bed moet houden, daarvan op de hoogte is, doch zij weigert tegen haar man te getuigen. Iedereen fraudeert toch Het ware belang dezer onverkwikkelijke zaak schuilt in de gevolgen. In parlement en ministerraad is het schandaal reeds her haaldelijk ter sprake gekomen. De indu striëlen vrezen, dat de fiscus nu ook bij anderen een onderzoek zal instellen, in de eerste plaats bij Riva, de grootste katoen koning van het land. In Italië is ontduiking der belastingen niet een uitzondering, doch algemeen gebruikelijk en ieder weet dit. Het verschil is alleen, dat sommigen de helft of een derde van hun ware inkomen aangeven en anderen, zoals Brusadelli, minder dan een procent. Milliardaire. strijdend voor Moskou Dat deze rioolrat een staartje zal heb ben, is zeker, want ook politieke droesem kwam aan het licht. De communistische pers oordeelt niet al te streng over Brusa delli; zijn arbeiders hebben een petitie tot de regering gericht om hem zijn post als directeur der fabriek dell' Acqua te her geven. Naar het heet. behandelde hij zijn mensen beter dan andere fabrikanten, niet uit menslievendheid, maar om de beste werkkrachten aan zijn fabriek te kunnen binden. Het bleek echter ook, dat zijn nicht en toekomstige erfgename, zelf reeds mil liardaire, een ijverig partijgenote is. Maar ook dit is niets vreemds: vele Milanese groot-industriëlen hebben, wellicht om zich ook naar deze kant te dekken, een jeugdig lid van hun familie, meestal een zoon, strij dend lid der communistische partij Nederlandse resolutie aanvaard in juridische UNO-commissie De juridische commissie der UNO fteeft Woensdagmiddag 'te Parijs met 31 tegen 4 stemmen (Sovjet-Unie, Joegoslavië, Oekrai- ne en Wit-Rusland) een Nederlandse reso lutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de commissie voor het inter nationaal recht, de wenselijkheid en moge lijkheid te bestuderen van de opi-ichting van een internationaal rechtsorgaan voor de berechting van personen (particulieren of functionarissen), die beschuldigd wor den van volkenmoord (Genocide) of van andere misdaden, waarvan de jurisdictie bij internationale conventies aan dat or gaan zal worden toegewezen. In deze reso lutie wordt de commissie voor het inter nationaal recht verzocht aandacht te be steden aan de mogelijkheid, een internatio nale strafrechtbank op te richten. Voordat de resolutie werd aangenomen, had de commissie besloten de zin over in ternationale bestraffing uit de conventie over de genocide te schrappen, doch ver schillende delegaties legden er de nadruk op, dat zij om praetische redenen tegen deze clausule stemden en zich er over verheug den, dat de Nederlandse resolutie gelegen heid gaf, het beginsel van internationale berechting te behouden. In de door dr. De Beus ingediende en verdedigde resolutie wordt de mening uit gesproken, dat in de loop van de ontwik keling van de internationale gemeenschap de noodzaak van berechting van misdaden door een internationale juridische instantie meer en meer gevoeld zal worden. Amerikaanse havenarbeiders in stakinq Havenarbeiders aan de pieren van de Hudson aan de zijde van New York, leden van het Amerikaans vakverbond A.F.L., zijn een officieuze staking begonnen uit protest tegen een door het verbond geslo ten loonovereenkomst. Volgens de haven arbeiders zijn 4 a 5000 man niet op het werk verschenen. In de reusachtige haven van New York lag het werk grotendeels stil. Volgens een later bericht schat men het aantal stakende havenarbeiders op 10.000 Het gebrekkige kind Steunt Ken, die al hun geduld en hun toewijding geven Wanneer de mensen van de Kinderpost- nu een apparaat geconstrueerd dat de ge- zegel-actie om geld „bedelen" voor het luidstrillingen nog versterkt. Het kind doofstomme kind, dan doen zij dat om te krijgt een soort luidspreker tegen het oor voorkomen dat zo'n kind tot bedelaar zou gedrukt en de leerkracht spreekt door een opgroeien. Dan bedelen zij om van dat - kind iemand te maken die zijn plaats in de microfoon. Aan de intensiteit van de tril- lïngen herkent het kind het woord en bo- maatschappij kan innemen ondanks de vendien kijkt het in een spiegel waar het De zuster in het doofstommen-instituut die haar verschrikkelijke handicap die het heeft, de lippen van de spreker kan zien bewegen, geduld nooit verliest en één van haar pupillen, ■c i j: j.-_ - wanneer het dan het woord gaat nazeggen controleert het zelf door de microfoon of stommen die behoren tot de groep ge- de intensiteit van de trillingen gelijk is. brekkige kinderen die stuk voor stuk de Zo hoordeh wij een meisje waarvan nie- steun verdienen waarop de zwakke in een Frauleintje Jawohl, daar hebben wij zo maar plot seling gezinsvermeerdering gekregen. Wij hebben er een dochter bij, een dochter van twaalf die wij niet verstaan kunnen. Een klein Frauleintje uit Oostenrijk. Zij is stil en bleekjes tussen ons in van het station mee naar huis gegaan, zij heeft tersluiks wat om zich heen gekeken en ver legen tegen ons gelachen. Een Oostenrijks Frauleintje met vlechtjes en een rui ten manteltje, een manteltje dat aan de ellebogen en aan de knoopsgaten met zorg en pijn gestopt is. Daar heeft een Oosten rijks Mutti nog een avondje laat voor op gezeten: doe moest er hups ausseen als ge in Holland aankomt. Ja, doe moest er hups ausseen. In Holland zien alle mensen er hups uit, daar is het leed zowat geleden, daar is weer van alles te krijgen. Mutti is er zelf vijf-en-twintig jaar geleden ook een jaartje of wat geweest, ze kan er over meepraten wat Holland voor een land is en wat Hollanders voor mensen zijn. Zij heeft daar herinneringen aan voor het ganse leven, zij heeft de vei'halen uit die tijd aan haar kinderen vei^teld als sprookjes voor het naar bed gaan. En nu is de kleine Gret'l naar haar eigen sprookje gegaan, zij is met de trein naar Holland gereden. De eerste avond in het vreemde huis en het vreemde bed moest er gehuild worden, natuurlijk moest er gehuild worden. Een van de mooiste verhalen van Mutti was altijd geweest, hoe zij gehuild had toen zij die eerste avond in het grote Hollandse bed lag. Er hebben twee gene raties Oostenrijkers in Hollandse bedden liggen huilen, er hebben twee generaties Oostenrijkers reden genoeg gehad om tra nen te storten. Und, Gret'l, wie gefelst het noe hier bij jins? Dat er in ons huis nog ooit Duits gesproken zou worden, wie zou dat hebben kunnen denken. Maar dit is mooi Duits, dit is het zachtvloeiende, ronde Duits der Oos tenrijkse bergen, nog mooier en nog zacht- vloeiender nu het uit een kindermond komt. Wij praten zo maar wat Duits en Hollands door elkaar, wij maken er maar zo wat van: klinkt het niet dan botst het. Maar Gret'l begrijpt het. Gret'l heeft een paar ogen die er naar hunkeren om te verstaan, zij zou een Hottentot kunnen verstaan als er maar wat liefs en aardigs gezegd wordt. Gret'lheeft de geschiedenis van haar leventje verteld in een half uur. Zij heeft daar niet meer tijd voor nodig. Het is een verhaaltje om by te huilen. Het is geen grote, felle tragedie met rampen en cata strofen, het is zo een grauw, kleurloos ver telseltje zonder een spier zon en zonder een vleugje sterrengeflor.ker het is een kin derleventje van louter herfstige motregen. Een leventje in de schemer van een oorlogs tijd en daarna. O zeker, jawel, er zijn er die het slechter hebben. In China, in Grie kenland, in de Oekraïne, in Japan, in Duits land. Daar zijn er van honger gestorven langs de straat, daar leven er in modder en vuilnisbakken, daar slapen er in een kist met de krant van gisteren als deken. Die hebben het slechter dan onze Gret'l. Onze Gret'l heeft de kunst om tc lachen en zonder zorg te zijn nog kunnen behou den. Er zijn kinderen op de wereld die nooit van lachen hebben gehoord. En nooit van Sinterklaas. Gret'l, wij beloven u dat ge onze Sinter klaas, onze goeie' ouwe Hollandse Sinter klaas in levende lijve zult zien. Hij zal een suikerbeest of zoiets komen brengen in hoogst eigen persoon, al moest ik hem aan zijn eerwaardige oren naar u toe slepen, jawohl zaag ich dir. Wij zullen u heel wat moeten toestoppen als wij u nog een klein beetje een jeugd willen laten hebben zoals we die zelf gehad hebben. Wij hebben vroeger ook wel eens gedacht dat we het kwaad hadden, Gret'l, als we spinazie moesten eten die we niet lustten. En ge moet en ge zult en er helpt geen moedertje- mikmak aan, werd er dan tegen ons gezegd en dan dachten we dat we kleine, onge lukkige martelax-en waren. Wi,i hadden wat meer op ons geweetwel moeten hebben, Gret'l; ik weet niet hoe dat bij jullie in Oostenrijk heet. Maar kom; nah also: om in het Oosten rijks te praten, we zullen daar maar zand over gooien. We zullen maar proberen om er wat goed aan te maken. Ge moet niet denken. Frauleintje, dat wij hier allemaal van die goeie brave lieve mensen zijn, en dat wii in Holland niets liever doen dan het elkaar naar de zin maken. Maar velen van ons hebben in de engte en mufte van ons kleine Hollandse wereldje toch één eigenschap goed be waard: de meesten van ons geven nu en dan graag, eens wat liefde weg. Dat valt wel eens verkeerd, wij offreren die liefde wel eens aan mensen die ze niet willen, mensen die ze niet nodig denken te hebben, mensen die er wat achter zoeken, mensen die er om lachen of er bang van zijn. Daar kriigt ge dan een klap van op uw oog, om het zo maar eens te zeggen. Maar kinderen hebben mii nog nooit een klap op het oog gegeven. Gret'l. Kom. Frau leintje. we zuRpn eens gaan zien hoe een Hollandse middag er in de'herfst uitziet; Du en ich samen. Ij- Een handicap die groter is dan men zou menen omdat het niet alleen de doofheid en de daaruit voortgevloeide onmogelijk heid tot spreken zijn die de grootste moei lijkheden opleveren. Het ergste is dat een mand ooit gedroomd had, dat het zou kun- doofstom kind door zijn gebrek een zeer nen praten, nazeggen: „De-pijp-van-pappa^ beperkt gedachtenleven heeft. Het reageert slechts op de meest primaire dingen en ontwikkeling in de zin van een werkelijk geschikt maken voor een of ander beroep is vrijwel uitgesloten, wanneer niet zeer speciale hulpmiddelen worden aangewend. Het is één troost, dat die er zijn. En het is ook een troost dat er mensen te vin den ifijn die met een waar engelengeduld en een onbegrensde toewijding dag in, dag uit bezig zijn daarmee de gebreken van de doofstomme kinderen weg te werken. Wij zagen in het doofstommen-instituut in.St. Michels-Gestel hoe een non het niet moe werd een kleuter-klasje te leren, het ge schreven woordje appel te identificeren met een rode vrucht die zij hen voorhield. De eerste stap op de weg om de kinderen bij te brengen dat een groene appel ook ia-kapot". Het kinderstemmetje kwam moeilijk en gescandeerd, maar het sprak en wist wat het bedoelde. maatschappij die zichzelf respecteert recht heeft. Daartoe behoren ook de inwonertjes van de t.b.c.-sanatoria. Kinderen die ge nezen kunnen worden wanneer de mid delen ter beschikking worden gesteld. Ook Muziek voelen ziJ zijn geduldig en dragen hun ziekte met m een moed waar menig groot mens een Van dat voelen van het geluid heeft men v001.beeId aan 20u kblmnen nemelv Ell tevens gebruik gemaakt om deze doven behorén tot hen ook de kinderen van muziek te laten genieten Het kind uit deVeomtiekolonie», dte wcltawaar nog niet ziek zijn, maar wier gezondheidstoe. alleen leert het de muziek meeneuriëh, maar men brengt het zelfs zover dat het op muziek leert'dansen. Niet om er een prima- ballerina v,an te maken, maar wel om het gevoelsleven1 te intensiveren. Wij zagen een paar oudere meisje dansen met een aandoenlijke gratie. Dat de leerkrachten nergens voor terugschrikken om hun doel te bereiken, wordt wel gedemonstreerd door het feit dat twee nonnetjes van de - inrichting een cursus -ballet-dansen heb- «"W. - Rijksdiploma heb- is. Het verschrikkelijk lastige probleem om de kinderen de abstractie van verschillende begrippen te leren. En terwijl wjj ons stonden te verbijten over de nerveus- makende fouten die keer op keer gemaakt Leren spreken En wij hebben ook het wonder gezien van een doofstom kind dat leerde praten door een nieuwe technische vinding die waarschijnlijk een revolutie zal betekenen in het doofstommen-onderwijs. De doof stomme kan het geluid 'namelijk niet horen, Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, maar hij kan het wel voelen en men heeft ben gehaald, Wanneer er naast de behaalde resul taten nog een aanbeveling moet zijn om dit werk te steunen dan is het de verbeten ijver waarmee de kinderen vechten om lï™ "[.E, 2IJ begrupend en begon hun gebrek te boven te komen. Het is alsof zij voelen welke kans zij krijgen en het wordt hen nooit genoeg. Met een niet te verstoren concentratie en ieder zintuig tot het uiterste gespannen proberen zij in te dringen in een wereld, die tot nog toe goed deels voor hen gesloten bleef. overnieuw. stand zó is, dat bijspijkeren hard nodig is. Natuurlijk is 'die preventieve manier de meest efficiënte. Maar wij zijn nog niet Zover dat alle ziekten en gebreken van de mens voorkomen kunnen worden en het is welhaast zeker dat wij nooit zover zullen komen. Maar zolang er kinderen zijn, die om welke reden dan ook lijden, zullen wij voor hen moeten zorgen. En wanneer gij in het gelukkig bezit zijt van een wolk van-een-jongen, die thans voor zijn ge zondheid niet meer nodig heeft dan gij en de natuur hem kunnen geven, dan is het misschien goed te bedenken dat er kinderen zijn, die nog niet veel anders dan ziekte en ellende hebben gekend. En het woord „Draagt elkanders lasten" gaat zeker op wanneer het hen betreft, die te jong zijn om ze zelf te dragen. En wanneer iedereen maar een klein gedeelte op zijn schouders neemt door de Kinderpostzegel- actie te steunen, dan zullen die vele klein tjes de ene grote maken, die een wezen- Gebrekkige kinderen Nike bijdrage vormt voor dc duizenden die hun leven in dienst hebben gesteld van Natuurlijk zijn het niet alleen de doof- het kind. Man valt te pletter uit Weense Konimandantura Volgens het onder Britse licentie ver schijnende Weense blad „Weltpresse" heeft mert een man uit het venster op de derde verdieping van het gebouw van het Sovjet- Russisch militair bestuur te Wenen z.ien springen. Toegesnelde burgers zouden hem hebben horen zeggen: ,Mijn naam is Boehm. Ze hebben mij beschuldigd van spionnage." Enkele minuten later kwamen Sovjet soldaten haastig naar buiten en droegen de man het gebouw binnen. Men gelooft, dat hy toen reeds dood was. De man bleek een zekere Friedrich Boehm te zijn, een 38-jarige dhauffeyr in dienst van de Kommandantura. Hij werd sinds 4 November vermist, toen een Rus sische officier en een burger hem in zijn flatwoning opzochten „om hem naar zijn werk te brengen." Boehm's collega's bren gen zijn arrestatie in verband met de re cente verdwijning van twee Sovjet-vlieger officieren in Wenen. STUDIEVERLOF VOOR MILITAIREN Volgens een legerorder kan aan dienst plichtige onderofficieren, korporaals en soldaten, die aan een universiteit of hoge school willen gaan studeren of hun studie wensen voort te zetten, ongeacht de lich ting waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden ver leend indien zij vóór 1 Januari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en sedertdien onafgebroken in werkelijke dienst zijn geweest. De leger order heeft in het algemeen betrekking op dienstplichtigen, die niet buiten Europa dienen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5