Tante Els Midden tussen weiland en windmolens ontstaan de loggers der Noordzee Q Visserij- varia Velsen-Noord Ook het Westland neemt proeven met aardstralen-afscherming Het testament Beverwijk DONDERDAG 11 NOVEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Een Nederlandse werf voor vissersvaartuigen De ijzige Noordooster giert over het wijde Zuidhollandse land, fluit door de kaarsrechte iepenrijen langs de wegen, beukt de deuren en vensters van een enkele boerderij en jaagt alle geluid voor zich uit; zodat het voor de bezoe ker van dit polderlandschap, die van Woubrugge de dijk langs de Heijmans- wetering heeft gekozen, des te ver rassender is als hij half verscholen achter een boerenwoning en een ko lossale hooiberg plotseling de romp van een Katwijkse logger ontwaart. Maar dan hoort hij het geratel van klinkwerktuigen op metaal, en is die allervreemdste combinatie: Katwijker en hooiberg broederlijk naast elkaar, niet meer zo vreemd. Want hier ligt, ingebouwd tussen dijk en vaart, de scheepswerf „Dageraad" de geboorte plaats van talloze exemplaren der West-Europese vissersvloot. Hier worden loggers, kotters en kust- trawlers gebouwd, midden tussen de wei den, de molens en de koeien. De nieuwe aanwinst van Rederij Pronk de IJM 74 „Martha" is hier getekend, berekend, gebouwd van kiel tot masttop en te water gelaten. De „Martha" was de tweede log ger van een serie van vier, die „de Dage raad" de enige Nederlandse werf die uitsluitend vissersschepen bouwt onder handen heeft. Het derde schip van de reeks, bestemd voor een Katwijkse rederij, ligt nu op stapel en kan binnen niet al te lange tijd de doop verwachten; de kiel- onderdelen voor de vierde liggen reeds klaar om direct daarna op de vrijgekomen helling te worden gemonteerd. Het zijn tegelijk sierlijke en krachtige schepen, deze vier. Ze kunnen het met hun moderne accomodatie en hun 250 pk diesels met gemak opnemen tegen de producten van de buitenlandse, zelfs de Amerikaanse, industrie. De bouwers zijn er even trots op als reder en schipper blij zijn met de messroom (die men nog niet op veel log gers zal aantreffen), de ruime wasgelegen heid, de douchecel en de spiralen bed matrassen. Want het is een publiek ge heim, dat de accomodatie op de oudere loggers dikwijls te wensen over laat. Voor- en achterlogies zijn er vaak nauw, en het vooronder dient bovendien meestal als kombuis, zodat de matroos* die even een paar uurtjes slaap wil gaan pakken zijn kooi in een dichte walm van boterolie kan aantreffen. Accomodatie-vcrbeteringen In deze en andere sociale wantoestanden wordt op de nieuwe loggers verandering gebracht. Voor en achter bevinden zich de volkslogies, beide voor acht man, en bovendeks vindt men de hut van de schip per. een hut voor stuurman en machinist samen, een radiohut met een kooi, de ge noemde messroom, een wasgelegenheid met drie wasbakken en een douchecel. Alles is centraal verwarmd. En nu we toch be land zijn bij gegevens van de „Martha" en haar zusterschepen, is het feit wellicht vermeldenswaard, dat de lengte de aan zienlijke som van ruim 37 meter bedraagt, dat de breedte 7 meter is en men ruimte heeft voor 41 ton olie voor eventuele lange reizen. Inderdaad qua bouw en uitrusting hypermoderne schepen. Rond de hellingen Sinds tientallen jaren zijn er op deze hellingen, vissersschepen gegroeid, ge doopt en te water gelaten. Ondanks de be trekkelijke smalte van de Heijmanswete- ring lopen de schepen „langs" af, niet zijde lings als de Groninger kustvaarders. Heel de schooljeugd van Woubrugge loopt uit bij dergelijke gelegenheden om te zien hoe men door sterk remmen nog juist kan ver hinderen dat het schip vastloopt op de overkant van de vaart. Als later de kotter of de logger afgebouwd is, moet men hem dwars door de polders en door vele nauwe ophaalbruggetjes heen naar Gouda varen, waar eindelijk breder water is bereikt. Vooral voor reparaties heeft de werf dus een ongunstige ligging, daar een aanvaring met een der vele bruggen een reder heel wat kan kosten aan schadevergoeding. Niettemin wordt er door de „Dageraad" veel gerepareerd en verbouwd. Wat de nieuwbouw betreft bezit de werf echter het grote voordeel dat de schepen er kant en klaar kunnen worden afge leverd. Hout- en ijzerbewerking verricht men er zelf, de motoren dikwijls van „Werkspoor" worden hier ter plaatse in de romp bevestigd. Binnen worden in de draaierij de schroefassen gedraaid, in d^ werkplaatsen huidplaten met de pons machine van klinknagelgaten voorzien, spanten in de juiste vorm gebogen en onderdelen van fundatie en dekhuizen aan- eengelast. Buiten, bij de helling, wordt alles be heerst door het scherpe geratel van de klinkrevolvers, dat onder in het inwendige van het schip-in-wording weerkaatst wordt tot een pandemonium waar onge oefende trommelvliezen tegen in opstand komen. De vonken spatten weg en het felblauwe licht van de laspoken flikkert in het vis- ruim, waar zich later vele kantjes haring opeen zullen stapelen. Klein is deze werf-tussen-de-weiden slechts vergeleken met de bedrijven in de grote havens, maar Nedeuland's tradities en goede naam op scheepbouwgebied wor den er niet minder hoog gehouden. Nieuw kantoor. Woensdagmiddag was het voltallig personeel van de Rijksafslag, evenals het administratief personeel, in de „koffiekamer" bijeen gekomen om met enig ceremonieel de nieuwe kantoren van de Rijksafslag in te wijden. Ook de dames waren uitgenodigd; directeur Oud en de onderdirecteur mr. v. Eerde gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belang stelling. Platvis-aanvoer verwacht. Door de gunstige weerberichten is Woensdagmid dag de gehele kustvloot uitgevaren. Indien het weer zich goed houdt, kan dit weekend en Maandag platvisaanvoer verwacht wor den. Niet veel zaaks. De vangsten van de trawlers die om haring vissen worden steeds schraler. De Dirkje kwam na 10 da gen met 320 kisten haring en 180 kisten verse vis binnen. De meeste trawlers ver wisselen dan ook de haringnetten voor trawlnetten. HOOGWATERTIJDEN Donderdag 11 Novembfr: 0.00 en 12.13 uur. Vrijdag 12 November: 0.44 en 13.12 uur. MARKTBERICHTEN 10 November lg48 Besommingen. IJM 117 Beatrix f9920: IJM 70 Zeehond f5335: IJM 49 Petten f 13.880; IJM 85 Klaas Wijker f 17.170; IJM 157 Medan f 16.060. KW 20 f 1450; KW 3 f1820: KW 167 f1185; KW 72 f 347: KW 77 f 166: BU 33 f 3438; IJM 213 f 185: IJM 230 f 1290: IJM 241 f 88; IJM 249 f272: IJM 226 f627; IJM 240 f301; IJM 212 f382: IJM 210 f432: IJM 207 f62: IJM 202 f 54: IJM 239 f 58: IJM 215 f 127; VD 9 f 1350; EH 20 f 101: UK 176 f 167: UK 80 f 115; UK 46 f 287: UK 99 f 148; UK 172 f 133: UK 94 f 72; UK 114 f307; UK 4 f72: UK 7 f 108; UK 69 f384: UK 97 f132; UK 115 f313: UK 125 f 110; UK 119 f132: UK 90 f119: UK 187 f64: UK 161 f363: UK 172 f218: UK 78 f142: UK 8 f82; UK 19 f390: UK169 f176; UK 86 f 134; UK 70 f26: UK 266 f99; UK 194 f89: UK 72 IJM 318 f 61. Prijzen. Tarbot I 3.55—3.15: gr. tong 2,60; gr.m. tong 2.85—2,55; kl.m. tong 2,50; kl.m. tong II 2,10, P Tongschar 79; kl. haai 29—27; poon 2017; horsmakreel 7; bot 5848, per 50 kg. Aanvoer. 6 kisten tong en tarbot, 25 kisten haai, 25 kisten poon 250 kisten makreel, 300 kisten schar. 400 kisten schol, 50 kisten bot, 120 kisten kabeljauw. 10 kisten koolvis. 200 kisten wijting, 75 kisten schelvis, 20 kisten diversen, 3626 kisten v. haring. Totaal 5107 kisten. Chef der douane vertrekt De heer W. Ket. chef-verificateur van de dienst der invoerrechten en accijnzen, gaat IJmuiden verlaten, Met ingang van 16 No vember is de heer Ket benoemd in Amster dam. Wie hem zal opvolgen is nog niet be- kend. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG IX NOVEMBER. Bioscopen: Geen filmvoorstellingen. Thalia, 8 uur: Jubileum-show Lou Bandy Nijverheidsschool, 7.45 uur: Lezing „Hu- manitas". VRIJDAG 12 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: „Het lied van de woestijn". Rex, 8 uur: „Don't fence me in". Daar gaat er weer een1 Feestelijk gepavoiseerd glijdt de romp van een nieuwe logger in het (nog zoele) water. „Watervliet" speelde „Ki-ates" De toneelclub der Buurtvereniging „Wa tervliet" opende Woensdagavond het sei zoen met de opvoering van het dramatisch toneelspel in drie bedrijven van Joh. van Eekelen „Krates" of „de misvormde", waar voor in het Kennemer Theater te Bever wijk flinke belangstelling bestond. Krates" geeft de geschiedenis van Wout, die na jaren gevangenschap een verbitter de vrouw vindt wegens haar inmiddels ge boren misvormde kind. Ondanks pogingen tot verzoening van de dorpspastoor en Nol, de zwerver, blijft de houding tussen man en vrouw onhoudbaar. De man komt na fcet overlijden van het kind tot inkeer, maar dan sterft ook zijn vrouw. Afgezien van de moeilijkheden die re gisseur A. Wegman met de studie heeft ge had, leek ons het zwaar-dramatisch gege ven een te moeilijke taak voor „Water vliet", daar de tendenz van het stuk niet genoeg naar voren kwam en zelfs de cli max uitbleef. Dit was in hoofdzaak te wij ten aan het gemis aan expressie bij Wout, die beter in blijspelen thuis is en derhalve ook het spel van zijn vrouw Miet belem merde. Antje, de blinde moeder, Inreeg een goede typering, waarbij in het samenspel met zwerver Nol beider uitstekende toneel capaciteiten uitkwamen. Nol leek ons echter te jong gegrimeerd, evenals de pastoor, die van zijn rol overigens een goede creatie maakte. De debutante Leen als behulpzame buurvrouw was niet onverdienstelijk en van de stropers kon „de Gele" het meest be koren. v. „Krates" heeft voor de spelers het na deel van lange epilogen. Desondanks heeft „Watervliet" haar uiterste best gedaan en dat dit is gewaardeerd bewezen tijdens het spel de muisstille zaal en een hartelijk applaus na afloop. De heer Joh. Klein dankte alle medespe lenden en schonk de dames bloemen. Onder leiding van de heer G. Voerman werd de resterende tijd gevuld met kienen om prijzen. W. CONFECTIEBEDRIJF IN DE ORANJESTRAAT Burgemeester -en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek van de N.V. Nationale Confectie Industrie te Amsterdam. Karei du Jardinstrafat 61/67, om vergunning tot het oprichten van een confectiebedrijf, waarin zullen worden geplaatst 72 naai machines en 3 aandrijfaggregaten, elk aan gedreven door een electro-motor van Vz pk, alsmede 13 strijktafels met bouten, in het perceel Oranjestraat no. 24 te IJmui den. Jongens experimenteerden met ontstekingsapparaat maar werden bijtijds in hun spelletje gestoord Een agent van politie trof in het park Velserbeek dezer dagen een tweetal jongens van 1314 jaar aan, die met kennelijk genoegen bezig waren met springstof te experimenteren In een holte van een boom hadden zij een zogenaamde ontstekingspatroon gestopt en de ruimte verder opgevuld met papier, hetgeen zij juist in brand wilden steken toen de agent ter plaatse arriveerde. Deze maakte uiteraard direct een einde aan deze gevaarlijke bezigheid het springen van 'n dergelijke ontstekingspatroon, die slechts de grootte van een buisje van enkele centi meters bezit, kan iemand licht een hand, een oog of enige vingers kosten en nam de boosdoenertjes mee naar het hoofd bureau. Eén van hen, een Bloemendaler, beweerde het apparaatje van „een jongen" te hebben gekregen. Grootse plannen van „Gas en Water" De personeelsvereniging „Gas en Water" heeft haar cultureel winterprogramma sa mengesteld en men kan niet anders zeggen dan dat dit op hoog peil staat. Op 26 November wordt het seizoen ge opend met een lezing van Lode van Gent. Het onderwerp voor deze avond is de Vlaamse^childer Pieter Breughel. De kinaeren houden hun Sint Nicolaas- feest op 6 December, 9 December bespreekt de heer H. Calkoen Oud-Velsen en het nieuwe jaar wordt ingezet met een lezing van Willem van Iependaal over Humor in de Nederlandse Wolkstaai, op 6 Januari. Een film over Zuid-Afrika op 15 Fe bruari en een vastenavondfeest op 5 Maart verhogen de gezellige sfeer. Er zijn verder onderhandelingen gaande met de heer Kohnert, er komt een film over de Noord-Zuidhollandse Redding Maat schappij, waaraan een excursie naar de Neeltje Jacoba wordt verbonden en ten slotte wordt de sluitingsavond verzorgd door Henk Zoutendijk met zijn Marionet tentheater „Peer Gynt". Tuinders tonen verbeteringen der teelt Evenals in de bollenstreek heeft men ook in het Westland gedurende de laatste tijd onderzoekingen gedaan naar de aanwezig heid van aardstralen, welke naar het oor deel van enige onderzoékers oorzaak zou den zijn van zogenaamde „dode" grond, en van slechte groei der daar te telen produc ten. Ook daar heeft men „afschermings apparaten" geplaatst, waarmee men de in vloed van deze aardstralen denkt te neu traliseren. Naar het oordeel van onderzoekers en tuinders in het Westland zijn er reeds enige opvallende resultaten geboekt na het aan brengen van zulk een afschermingsappa raat. Enige plekken grond, waarop de teelt van producten telkens zeer moeilijk bleek en welke een zeer geringe opbrengst of vrijwel geen opbrengst hadden, toon den thans een grote verbetering. In ge zelschap van onderzoekers en tuinders heeft men ons deze resultaten getoond. Wetenschappelijk kan deze materie nog niet beoordeeld worden. Men is dus ten opzichte van aardstralen en afschermings systeem nog zeer gereserveerd en sceptisch. In een geval betrof de proef perzikbo men. Eind 1946 werd er in een der kas sen te Honselerdijk een vijftal perzikbo men geplant; in 1947 waren deze afge storven. Eind 1947 heeft men het daar opnieuw met een vijftal perzikbomen ge probeerd. Toen bij perzikbomen elders het zogenaamde St. Janslot het tweede schot al gevormd werd, was er bij het vijftal nog van geen St. Janslot sprake. Erger: de bladen van de eerste loten ble ven klein en werden reeds geel. Ter plaatse waren nu bij een onderzoek „aardstralen" geconstateerd. De heer Wer ner van het Nederlands Instituut voor Aardstraalonderzoek in 's-Gravenhage was van mening, dat er hier aardgaslagen aan wezig waren. Dit constateerde ook de heer M. C. de Jong in Honselerdijk, een der tuinders van de cultuurmaatschappij, die gevoelig bleek te zijn voor het aanwijzen van aardstralen bij onderzoek met de wichelroede en die zich daarop toen ging toeleggen. Het afschermingsapparaat werd geplaatst in een groot ketelhuis op de ter reinen, ongeveer iy2 a 2 meter onder de grond. Enige tijd na deze plaatsing trad bij de perzikbomen verbetering in. Naar wij konden zien vormden zich bij de St. Jansloten grote bladeren, zoals normaal het geval is. De kleine, reeds geel wor dende bladeren van de eerste loten gingen zelfs weer een lichtgroene kleur vertonen. Wij vergeleken enige blacTeren van de eerste en de tweede loten. Die van de eerste waren bijna vier maal zo klein. Een ander geval had betrekking op de teelt van chrysanten. Bij een tuinder trof fen wij een groot verplaatsbaar warenhuis aan, dat gevuld was met deze bloemen. In verschillende bedden vertoonde de groei grote inzinkingen. Er waren gedeelten, waar de chrysanten een ontwikkeling hadden, welke een derde tot bijna de helft bij de andere ten achter bleven. De onder zoekers toonden op die plaatsen aard stralen aan. Met een afschermingsappa raat verkreeg men na vijf weken een opmerkelijke verbetering. De chrysanten hadden zich zeer goed ontwikkeld en bleven nog slechts een weinig bij de andere ten achter. Nog eens: wetenschappelijk is hier nog niets vastgesteld. Door de proeftuin Zuid holland Glasdistrict werden monsters van de bodem genomen, om te zien of een on derzoek zal aanwijzen welke fcorzaken het onvruchtbaar zijn heeft. Dat geschiedt op wetenschappelijke wijze. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het hoekje van Donderdag 11 November 1948 Beste kinderen! Van alle kanten hoor ik, dat het maand- raadsel deze keer niet zo gemakkelijk is als anders. Vooral met de oplossing van het kruiswoord-raadsel hebben sommigen moeilijkheden. Het is dan ook een hele eer wanneer je deze wedstrijd wint en ik ben nieuwsgierig wie nu de prijs in de wacht sleept. Ik heb al veel mooie inzendingen ontvangen, zodat het straks wel weer moeilijk zal zijn om de beste er uit te Sommige kinderen zijn verstandig ge weest en hebben hun oplossing deze maand nogal vroeg ingestuurd, want ze wisten natuurlijk wel dat ze het misschien aan het eind van November te druk zouden hebben met het maken en verzirmen van Sinterklaas-cadeautjes en surprises. Dus ik raad jullie aan de November-wedstrijd zo snel mogelijk in te zenden. En nu onze brieven: ZOMERKLOKJE heeft mij haar naam en adres gestuurd. Ben je verhuisd van de Burg. Rambonnetlaan? Prettig dat ik nu ook weet wanneer je jarig bent. Wat jam mer dat jullie geen Sinterklaasavond op school krijgen. Komen de Goede Sint en zijn knecht ook geen bezoek brengen aan alle klassen afzonderlijk? De uitdrukkingen, die jij in je brief noemt, zijn afkomstig uit gedichten van Nederlandse dichters uit het midden van de vorige eeuw. Jan Salie komt onder meer voor in het bekende Hollandse versje: „Ferme jongens, stoere knapen!" Toen heerste er namelijk nogal een „Jan-Salie- geest" in Nederland. BLAUWDRUIFJE heeft een als vanouds gezellige, maar een beetje slordige brief geschreven, Nee, ik denk niet, dat ik naar die uitvoering kan gaan waar jij over spreekt in je brief. Die avond moet ik juist op verjaarsvisite. Ik vind het natuurlijk erg jammer dat ik je niet beluisteren kan. Je gaat dan zeker niet naar die gymnastiek- avond? Het raadsel dat je opstuurde vond ik zó aardig, dat ik het deze keer als week- raadsel laat afdrukken. Dat had je niet ge dacht, wel? KERSTKLOKJE's brief is vol vreugde over haar nieuwe zusje. Ilc heb haar in de in de krant zien staan, meisje; wat een keurige advertentie was dat. Het was na tuurlijk wel aardiger geweest als jullie bij alle meisjes nu een jongetje gekregen hadden, maar zoals het nu is, is het ook best, vind je niet? Ik denk dat jullie haar wel flink zullen verwennen, of mag dat niet van moeder? RESEDA stuurt haar boekenlijstje terug en ik denk dat ze vandaag haar boek al ontvangen heeft. Is het naar je zin? Dus jij bent „tante" geworden! „Tante Reseda", dat klinkt beslist heel mooi, maar dat is een grapje natuurlijk. Ik vind de naam van je neefje ook erg mooi; zo heten hier niet veel jongens. Wens je je moeder vooral beterschap van mij of is ze alweer zoveel beter dat ze op mag staan? ZEEMEEUW heeft vast een heerlijke verjaardag gehad. Die nieuwe jas had je al vroeg binnen, jog! Hoor ik eens wat je nog meer gekregen hebt? Ik vind.jou maar een bofferd hoor, dat je precies op Zondag jarig was of heb je liever een.dag in de week? PIGGELMEE' is een nieuwelingetje en natuurlijk van harte welkom. Zoals je ziet, is je schuilnaam goed, dus je kunt hem houden. Je hebt me nog niet verteld wan neer je jarig bent. Hoor ik dat in de vol gende brief? Ja, het is natuurlijk uitste kend om je tanden goed te poetsen, maar ik geloof dat je driemaal per dag toch niet volhoudt op den duur. Zwem je 's winters ook wel in het overdekte bad of alleen 's zomers in zee? BOEFJE heeft niet zijn schoen mogen neerzetten, maar zijn kous opgehangen voor Sinterklaas. Jij was er vroeg bij, jong! Gelukkig maar, dat de Sint al reed en dat kousje van jullie heeft zien hangen, zodat je 's morgens een goede vondst deed. Je tekening vond ik grappig, alleen legt een echte kip geen eieren als waterdruppels, zoals de kip op het plaatje; jammer genoeg, want dan kregen we er wel eens eentje meer, denk ik, hoéwei ze dan wel wat aan de kleine kant waren. AZALEA hoopt dat ze deze keer weer iets wint met de oplossing van het raadsel van het Zakencentrum. En als je dan ons maandraadsel nog instuurt heb je kans dat je twee prijzen wint. Ik zou het vast pro beren als ik jou was! Je tekening zag er aardig uit. Heb je hem zelf verzonnen? En dit was weer het laatste tyiefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven! Voor jonge hersens Het spreekwoord, dat verlens lelijk door Sjaak „in de soep" 20 was: segooid werd, „BETER EEN HALF EI DAN EFM LEGE DOP" ËEN Goede hulp bij het herstellen van gaven: ZOMERKLOKJE, BLATnfe01* JE, ZEEMEEUW, BOEFJE Het nieuwe weekraadsel is a ingezonden door BLAUWDRUifje HEB JE DORST' Beste Mies, Ik weet niet; wat er door mil;., sloten is met de vacantie. EeS J*- ik nog een bittere pil slikken L**? lijk: examen doen. Sapperloot, <5S met mee: „waar wonen de Aiïki» enz. „Doe niet zo mal Agaaa» „T „zij nemen .ie niet beet om je',;' te geven Ma nam elke tojjS? dus moet ik slagen. Henk of s' naar de Veluwe. Waar zuüen toe gaan? *J naar Vele groeten van je v FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson HOOFDSTUK I Zij was zó volkomen beheerst, toen zij in de beklaagdenbank plaats nam, dat ze eigenlijk Carey Silence niet meer was, geen meisje meer, zelfs niet jong meer; ze was niets anders dan een w i 1, een wil om kaarsrecht en onberispelijk te lopen, om haar trotse hoofd hoog opgericht te hou den; een wil om niets te zien en te horen van al die mensen, die waren gekomen om haar te zien terechtstaanop leven en dood. Er was één ogenblik, dat het leek als of de sterke greep, waarin zij zichzelf hield, iets verslapte. Lang geleden, toen zij nog een kind was, had men haar eens mee genomen, de wenteltrap van een kasteel op en toen zij plotseling op de balustrade rondom de toren stond, zag zij heel ver be neden zich een blinkend heldere rivier door de velden kronkelen, en daken alsof ze van speelgoedhuisjes waren; een auto, als voortbewogen door een mechaniekje, kroop als een kever door het stof. Een ellendig gevoel van duizeligheid had haar bevangen, omdat alles wat zij tot dusver had gekend, was ineengeschrompeld tot kleine vlekjes en spikkels en zij uit haar gewone be- staantje was gerukt naar deze afschrik wekkende hoogte. De dag was een en al narigheid en standjes geworden, omdat zij zich van angst plat op haar buik had ge gooid en zich niet meer wilde verroeren. Van alles, wat zij tot dusve^jbeleefd had, kwam dit ogenblik opeens terug in haar herinnering niet in woorden, eigenlijk niet eens als een beeld, maar'alleen als de herinnering aan dat moment van misselijk makende angst, omdat alle vertrouwde dingen verschrompelden tot één punt, dat in het niet verdween. Zij schudde de be klemming van zich af. Daar had zij nog kracht genoeg voor. De bewaakster, die haar in de beklaagdenbank vergezelde, raakte haar schouder aan en zei haar te gaan zitten. Ze zat met haar handen in haar schoot en keek strak voor zich uit. Even later was het niet zo erg meer. Het ergste was dat lopen naar de beklaagdenbank met al die ogen op haar gericht, alsof zij daar te kijk was gezet. En hoe keken ze. Zij hield zich recht en fier tegenover hen. Het moment van duizeligheid was voorbij, ze kon zich nu wel weer flink houden. Zij haalde lang en diep adem, en toen tikte de bewaakster haar weer op de schouder en zij stond op, terwijl de griffier de acte van beschuldiging voorlas. De woorden gingen aan haar voorbij rare, onwennige woorden, even ouderwets en merkwaardigerwijze toch indrukwekkend als het karmozijn van de toga van de rech ter en het strenge staalgrijs van zijn acht- tiende-eeuwse pruik. Hij had een smal, levendig gezicht als van een eekhoorn, met opeengeklemde lippen en kleine, heldere oogjes. Zij kwam tot de ontdekking, dat zij eigenlijk geen aandacht aan de woorden schonk. Ze gingen aan haar voorbij en zij wist het immers allemaal zo goed! Dat wil zeggen, zij kende de betekenis, maar de woorden waren zwaar en vreemd en moei lijk. Zij formuleerden, hoe op de 16e No vember Honoria lyiaquisten overleden was ten gevolge van een te grote dosis van een slaapmiddel, en dat die te grote dosis haar op misdadige wijze zou zijn toegediend door de beklaagde. Daarmede was de beschuldiging ten einde. Zij ging weer zitten. Sir Wilbury Fosset, openbaar aanklager, stond op om de zaak te openen. Zij zag hoe hij oprees, groot, zonder haast, en er kwam een golf van angst over haar. Het was pre cies alsof je iemand zich zag oprichten om op je te schieten iemand, die heel kalm en op zijn gemak was, en heel handig, af schuwelijk handig met het wapen, dat hij zou gaan gebruiken. Haar hart bonkte he vig en zij hoorde niet, wat de man zei. Maar toen, terwijl zij haar best deed, om staande te blijven, drong de naam van Nicht Honoria tot haar door. „De beklaagde is een familielid van wij len mevrouw Maquisten. Zij is de klein dochter van een nicht, die mevrouw Ma- quisten's boezemvriendin was, toen zij jong waren. Door de dood verloor mevrouw Maquisten haar vriendin en de omstandig heden beletten haar in contact te komen met de dochter van die vriendin. Hierop volgde een lange verwijdering. Toen las mevrouw Maquisten op een dag in de cou rant hoe een jong meisje gewond was bij een spoorwegongeluk, veroorzaakt door een actie van de vijand. De naam van het meisje trok haar aandacht. Zij belde het ziekenhuis op, en kwam tot de ontdekking, dat Carey Silence de kleindochter was van haar nicht en vroegere vriendin. Hierop volgde enige correspondentie en toen bleek, dat Carey drie maanden rust zou moeten houden, schreef mevrouw Maquisten haar om haar een tehuis aan te bieden. Dit aan bod werd dankbaar aanvaard. Op de 2e November werd de beklaagde dus opgeno- ïpen als huisgenote van mevrouw Ma quisten. HOOFDSTUK II Toen zij Maitland Road afkwam en op Maitland Square stond, keek Carey Silence eerst naar links en toen naar rechts om te zien, hoe de huisnummers liepen. Boven haar hoofd klonk de stem van de heer Jef ferson Stewart de voor zaken uit Ame rika gekomen verre neef die zei: Het is aan de linkerkant, als je onaf hankelijkheid mij tenminste toestaat zulks op te merken. Carey stak haar kin vooruit en keek naar hem op. Het was een blik vol uitda ging. Als Jeff Stewart in heel zijn lengte van bijna twee meter dacht, dat hij de baas over haai' kon spelen en kon veror donneren dat zij een taxi moest nemen, alleen omdat hij er in geslaagd was de tijd van haar aankomst te ontdekken om haar van de trein te halen, dan werd het hoog tijd, dat hij eens op zijn nummer gezet werd. En meteen buiten het station was zij daarmee begonnen. Als zij zich niet de weelde kon permitteren om een taxi te nemen of niet verkoos zich die weelde te permitteren, dan was dat haar eigen zaak. Daar had Jeff Stewart niets mee te maken. Zij was heel goed in staat om haar eigen koffer te dragen. En was er soms geen halte van de ondergrondse spoorlijn vlak in de buurt van Maitland Square? Als zij dat eindje nog niet eens kon lopen, dan had zij eigenlijk beter in het ziekenhuis kunnen blijven, niet waar? Waarop Jeff had gelachen, een zeer aanmatigende lach. haar koffer had opgenomen met de linker hand, haar met zijn rechter bij de elleboog had gepakt en vreedzaam had opgemerkt: (Wordt vervolgd). Uit deze brief moeten -jullie el? a... vloeistoffen zoeken. Het zal niet «f kelijk zijn, maar wanneer je eoefE?' dan vind je ze wel. 1 goel Nkt, Tante Els feliciteert: GOUDEN REGEN, die aanrf,-. Maandag haar verjaardag hó$* vieren. Veel pleizier, hoor nicht! Nog meer hout uit Canada In de nacht van Dinsdag op WoeMl voor de papierfabriek Van Gelder &U met het Deense m.s. „Blekinge" wefaS een lading van 1370 vadem Canadees aangevoerd uit de haven Camjbelltoi, Het schip moest wegens het lossen'», het s.s. „Herta Maersk" tijdelijk ligpuS nemen aan de kanaaldijk voor de VeW brug. Velsen UNAC-OPBRENGST WEER GESTEGEN Met de baten van de collecte, die in M Thalia-theater na afloop van de film 44 ter de wolken" werd gehouden, hei ai UNAC-inzameling thans oDEebiwtt f 8480,41. 111 Groenteprijzen stijgend Woensdag 10 November, De aanvoer op de Beverwijkse groente- markt wordt iedere dag kleiner en door dat er een tekort is lopen de prijzen iets op en gaat de aanvoer over het algemeen vlug weg. Naar andijvie is de vraag heel wat beier dan een week terug, toen ternauwernood de minimumprijs gehaald kon worden en er werd nu van 917 cent per kilo betaald. Het aanbod van bospeen is nog vrij groot, de kwaliteit moet al goed zijn.vri! men 15 cent per bos ontvangen. Waspeen is er weinig. Prei blijft op eenzelfde prijs notering staan, het aanbod is groot en er werd van 711 centr per kilo besteed, Groter wordt de vraag naar boerenkool, er is een klein aanbod van, zodat graag tot -25 cent per kilo werd betaald. Groene- witte- en rode kool noteerden van 7—14 cent per kilo. Bloemkool komt er weinig meer, hierdoor liep de prijs omhoog tot on geveer 55 cent per stuk. Spinazie is ook een der producten die schaars beginnen te Wor den; voor goede kwaliteit werd nog tot cent per kilo betaald. Selderijknollen worden door de kwekers vastgehouden, de prijzen zijn van dien aard dat de teelt hiervan niet lonend is. Sprui ten zijn in prijs iets teruggelopen, maar de „geschoonde spruiten" brachten toch nog van 4578 cent per kilo op. Druiven zijn er weinig meer; er werd van 80—115 cent per kilo betaald. Bloemen ledeu schade. Het is nu met de buiten bloemen hele maal afgelopen; de strenge nachtvorst in het begin van de week heeft zelfs veel schade veroorzaakt aan de kas-chrysanten, want vele partijen is het duidelijk aan te zien dat het gevroren heeft. Men is nu aangewezen op de kasbloemen; de prijzen zijn voor de goede kwaliteiten gestegen tot rond de gulden per bos; mindere kwaliteit brengt' van 845 cent per bos op. De groot- bloemige brachten van 14—36 cent per stuk op, enkele kleine partijtjes cyclamen bloemen en Nerine worden nog aangevoerd; voorts wat plumosa-groen. Daarentegen komen er iets meer pot planten, het zijn hoofdzakelijk de cyclamen, rode en witte brachten van 60—145 cent per stuk op en voorts begonia's en varens, waarvoor eveneens een toenemende vraag bestaat. „Weenink" II waarschijnli) remise met „Kijk Uit" Voor de derde klasse van de Noor» landse Schaakbond vond Dinsdagavondw het clublokaal van de schaakclub „Weemmt een treffen plaats tussen tweed? tientallen van schaakvereniging „Weenink uit Bever wijk en „Kijk Uit" uit IJmuiden Oost.jw werden 9 partijen uitgespeeld, en hienan werd remise bereikt (4Vi—4Vs). Ookdetien partij, welke is afgebroken zal vermoeaeiijn in remise eindigen. De uitslag luidt: Weenink 2Kijk Uit 2 4'i;4 j. G. v. Dijk—H. Spels (n.o.) 1—0; H. v. tHou J. Plugboer fc—VS; N. Moienaar-J. Stekeleburg D. Duinmeyer-AJ. w Niekerken 0—1; W. Nijkamp-J- 0—1; J. MuysJ. Ringers P. Scheuijkogel afgebr.: J. v- d-A] nJ KistemakerO— 1; J. v. Otterloo-A. Zeylmani 1—0; L. J. Siebers—A. Moleman W Ook vonden dezelfde avond nog enkele UUK vunueil UMC11UC avu.." wedstrijden voor-het clubkampioenscliap de schaakclub „Weenink" plaats. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 11 NOVEMBER. Kennemer-Theater, 8 uur: kamer „Kennemerland'. - Luxor-Theater, 8 uur: Concert loon kunstkoor. K.S.A.-gebouw, 7.30 uur: D.E.M.-revue. VRIJDAG 12 NOVEMBER. Bioscopen: Nieuw programma.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6