T IJmuider Courant Haarlems Dagblad „Duitslands splitsing dreigt een nieuw Duits militarisme te scheppen" „Principiële overeenstemming tussen Nederland en de Republiek" Japanse oorlogsleiders gevonnist Belangrijke veldslag bij Nanking Zaken mr. Stikker, die het moment met honderden kilo- - snelheid voortbeweegt, terugkerend Savia, kan zijn antwoord op deze en vragen alvast hoog in de {bepeinzen. Waarbij het hem wellicht 1 vallen, dat de snelheid die hij thans 2kkeit omgekeerd evenredig is aan het ''^waarin zijn voorganger, minister van «laar de federale vragen heeft behan- S Misschien zal de K.L.M.-opvatting voorwaarts streven de tegenwoordige 'ijniisman enigszins inspireren. Niemand beweren dat Nederland tot dusver in m zaken een leidend initiatief heeft ge- ontwikkeling is intussen nogal moei- fteworden. Wij hebben onlangs gezien h ministers van Buitenlandse Zaken t viif mogendheden van het Brusselse t iel Parijs vergaderend, alleen ten aan ban de militaire samenwerking tot be- kwamen. Zij wilden die in principe -> uitbreiden tot samenwerking met de v»r'Sde Staten en Canada, hetgeen tevo- 17vaststond. Maar met dat griezelige :,veeid van die Assemblée kwamen zij verder. De Fransen "konden weer niet No. 19090 uX: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Redactie 5389. na 5 uur1 8061 (K 2560), •rrasweg 47 Santp Haarlem Gr Houtstr. 93 lö72l Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kemiemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Haartansd* Owant (Snno Vrijdag 12 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad (Jitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nf 4LGEMENE beschouwingen over Ui staatsbegroting, die Dinsdag in 'ÜLde Kamer geopend zijn, heeft het •ffee: Van der Goes van Naters, ylid jhr. ^{gesteld hoe de regering nu eigen- *if> over een federale Assemblée wést-Europa. Hij heeft eraan toege- riat de parlementen ten deze een ''"taak hebben. Hij heeft er ook aan P1T(jat de Kamer verleden jaar met '"ïkeiijke meerderheid een motie v. d. Pf arens heeft aangenomen, waarin ■ordering van het tot stand komen ïven-nationale organen met eigen werd bepleit. Wat doet de regering A motie? Dat wilde prof. Romme, die •'Dien }jet woord kwam, ook wel eens «gering weten. Er zijn meer men- weten zouden. De minister van de Partij van de Arbeid, jrjjp krijgen dat er voorbereidend werk worden gedaan. Verder dan een i^mmissie kwam het niet. Daar heb- b fransen nu zulke indrukwekkende «enwoordigers voor aangewezen de --Amiers Blum. Herriot en Reynaud hun delegatie aan dat de Engel- genoopt zullen zijn eveneens met jukken voor de dag te komen. De En- vin zijn niet geestdriftig. Zij remmen purend. Als minister Stikker straks 7nag antwoord op de vragen van de Verleden v. d. Goes en Romme zou I-a, zou de indruk gewekt worden, dat ■i Plein" weer als vanouds aan het af- - is. inplaats van een initiatief te as en de Engelsen duidelijk te maken, ito de Lage Landen het belang van deze jix ais dringend en overheersend voor de i^omst wordt gevoeld. Dus wachten wij belangstelling op de boven de wolken grazende minister van Buitenlandse go. klussen congresseert de Europese fede- jSslische beweging te Rome en heeft de ksr der Italiaanse delegatie zich daar tdhoopvol over de Engelsen uitgelaten. 5 is graaf Nicolo Carandini, hetgeen sier- Üen fraai klinkt, maar bovendien ex- -jjssadeur van Italië te Londen. Hij lidl de vrolijke opmerking gemaakt, dat •i nooit kan verwachten dat Engeland, leciale positie, zich tenvolle bij een stelsel zal aansluiten. Het zou de ui «aan saboteren. West-Europa zou het aantegen wel tenvolle moeten doen. «ij zullen nog wel meer van deze aard ivren krijgen. En van verschillende kan- f Dat is niet nieuw en hetgeen zal vol sta] evenmin nieuw zijn. Het is juist op i van deze achterdochtigheden, dat afsluiting van de Europese, volken Mtot stand is gekomen. Men kan er nog >!ei andere bij aanvoeren; de Frapsen nat ook een dankbaar onderwerp. Het fut oude lied, maar wat schiet men er 2oo? Als men de voortdurende achter- iét en de oude grieven blijft stellen ~t de weg van het gezond verstand en ode kracht en welvaart, die een aan sloten geheel zou kunnen bereiken its van de versnipperde krachteloos- a armoede van het huidige West- zal het zo blijven als het is. Met fea, samenwerking ter militaire verde- en het gedeeltelijke economische syaan onder het Plan-Marshall zijn verkelijke grote moeilijkheden niet te •-invangen. In verhouding tot de grote pang blijven dit slechts lapmiddelen. I'"zekerheden zullen blijven bestaan zo- er slechts verdragen zijn en geen Unie bestaat. Aan verdragen houdt daal zich slechts, zolang die in zijn "rieel zijn. Wat is nu eigenlijk het prin ce standpunt, wat is de grote vooruit zie politiek van de Nederlandse rege- :-'l De voortrazende minister Stikker zal as komen zeggen. Of niet zegcen. R. P. Fokkerfabrieken komen bij Schiphol 'aas is definitief beslist, dat de Fokker- Men uaar Schiphol zullen worden t. Het ligt in de bedoeling een ingesloten complex te bouwen in de ■•westhoek van Schiphol. In de fabriek, wan dc bouwtijd wordt geschat op 4 zullen 3000 arbeiders werk vinden, begint de aannemer reeds met de ^'lamheden voor het eerste project, de reparatiehal, die een lengte krijgt, 'itometer en een breedte van 40 meter. *3 hal zal in een jaar gereed zijn. -^ streeft er naar de overbrenging van naar Schiphol zodanig te doen Rieden, dat de afdelingen in haar ge- •Öflen verhuizen, opdat zo weinig mo- ;\stagnatie in het bedrijf zal optreden, ^beslissing om de Fokkerfabrieken bij -.501 te vestigen is gevallen na een o -ildige studie, waarbij ver- |T?je andere mogelijkheden zijn on- Soesterberg kwam na Schiphol Beest in aanmerking om Fokker te 3*0°k vestiging in andere plaat- -enbur§ biJ Leiden, Eelde en •adder is bestudeerd. Voorwaarden «t aanwezig zijn van een vliegveld 45rkbaar z'jn van vo^oende ar- ^rachten. Vele gemeenten hebben ^ajokkelijkc aanbiedingen in dit op- rswaan. «uze is tenslotte op Schiphol geval- welke beslissing ook rekening is n met de wensen van het personeel. Europese Federalisten te Rome Europese eenheidsmunt onverwijld noodzakelijk Te Rome wordt momenteel een congres van Europese Federalisten gehouden, dat gewijd is aan een bestudering van de mo gelijkheid tot vorming van een Europese statenbond. Aan dit congres nemen delega ties van federalistische bewegingen uit nagenoeg alle West-Europese landen deel. Ook de Duitse en Oostenrijkse federalisten hebben een afvaardiging gezonden. Het congres te Montreux heeft indertijd enkele permanente commissies ingesteld die détails der Europese eenheid moeten bestuderen, waarna zij resoluties voorleggen aan de plenaire vergadering van het congres. Zo heeft de commissie voor Duitse aangele genheden bij het congres te Rome thans een resolutie ingediend die reeds door de plenaire vergadering is goedgekeurd en het volgende inhoudt: „Het congres bevestigt de beslissingen van de vaste commissie voor Duitse aan gelegenheden op het Congres van Montreux en op de werkvergadering te Bad Homberg. Het wijst er op, dat de vorming van een West-Duitse staat zonder dat die staat in een Europese statenbond wordt opgeno men, geenszins het Duitse probleem oplost. Het betreurt vooral, dat de internatio nale toestand, ingevolge het jammerlijk in cident in Oost-Duitsland, aanleiding heeft gegeven tot het in overweging nemen van een reorganisatie van het militair poten tieel in West-Duitsland en zulks uitsluitend met een strategisch doel. Die reorganisatie dreigt een nieuw Duits militarisme in het leven te roepen, zoals reeds in Oost-Duits land geschiedt. Daar Duitsland nog geen vaste rechtspositie heeft en het volk zich derhalve niet over een dergelijke maatregel kan uitspreken, zou de wedersamenstelling van een Duits leger een aanslag zijn op het zelfbeschikkingsrecht der volken. Het congres meent, dat, in dezelfde mate als Duitslands economische en geestelijke krachten nodig zijn voor Europa, zijn mi litaire krachten, evenals die van de andere Europese landen, moeten dienen voor de. verdediging van de gehele Europese sta tenbond, doch alleen onder controle van een Europese organisatie, of deel uitma kend van een waar Europees leger". Economische eenheid. De economische commissie bracht een resolutie ter tafel die eveneens werd goed gekeurd. Zij zeide: „De drie kwesties (economische, poli tieke en sociale) moeten samengaan en elkaar aanvullen. Het essentiële economische doel is zo spoedig mogelijk een Europese markt te hebben met minstens 200 a 300 millioen af nemers, waarbinnen het verkeer der men sen, der goederen en der kapitalen vrij is. Het congres verklaart dat een Europese bond niet alleen de welvaart zijner leden zal opvoeren, doch ook die der overzeese landen die politiek met hen verbonden zijn. Het congres, overwegende dat de ge beurtenissen noodzaken en tegelijkertijd mogelijk maken tot practische verwezen lijking over te gaan, wenst, dat onverwijld een Europese eenheidsmunt zal worden ge schapen, waarvan velen denken dat zij op het goud gebaseerd moet zijn, een munt, die zonder belemmering in alle deelnemen de landen gangbaar is en die bijgevolg moet worden uitgegeven door een Europeese bank, onttrokken aan iedere bijzondere re geringsinvloed. Het congres verlangt tenslotte dat, na een onmiddellijke bestudering door het hoofdbestuur, een Europese maatschappij der kolenmijnen zal worden opgericht wel ke, administratief en financieel zelfstandig, de coördinatie en de distributie der steen kolen voor de gezamenlijke Europese vol ken zou kunnen verzekeren". De deelnemers aan het congres hebben een bezoek gebracht aan de Paus, die tot hen zeide: „Het is hoog tijd dal de Europese een heid tot stand komt. Er is geen tijd meer te verliezen en sommigen vragen zich zelfs af, of het niet reeds te laat is. De eenheid van Europa heeft ongetwijfeld met grote moeilijkheden te kampen, doch alles dient in het werk te worden gesteld, opdat zij ten spoedigste tot een goed einde worde gebracht". Grieks premier neemt ontslag Volgens United Press zou de Griekse premier Sofoulis vandaag het Griekse ka binet in voltallige zitting bijeenroepen en mededelen dat hij ontslag zal nemen als minister-president. Na de kabinetszitting zal Sofoulis zijn ontslag officieel indienen bij de Griekse koning. Droogte in Australië Volgens Reuter heerst in Australië een ernstige droogte, tengevolge waarvan het vee in grote getale sterft, vooral in het gebied van de rivier Georgina. Dit gebied ligt op de grens van Queensland. Zuid- Aiistralië en het Nóordelijk territorium. Een hevige droogte heerst in het gebied van Queensland, dat ligt aan de Golf van Carpentaris en in een groot deel van het Oosten van het Noordelijk territorium, het hart van Australië's rundveeslachterijen. Nieuw Frans Rulir-protest Toen Donderdag de zesmogendhedencon- ferentie over de Ruhr op het Britse mi nisterie van Buitenlandse .Zaken te Londen werd geopend, diende de Franse gedele geerde Herve Alphand een nieuw protest in tegen het besluit, de voorlopige eigen dom van de Ruhr-industrieën aan Duits land terug te geven. Het protest is in strek king gelijk aan dat van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman aan de Britse en Amerikaanse ambassa deurs te Parijs. Attlee voelt niets voor conferentie van drie Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse eerste minister, Attlee, zich uitgesproken heeft tegen het denkbeeld van een speciale bijeenkomst van president Truman, Stalin en hemzelf om vredesproblemen te be handelen. Op een desbetreffende vraag in het parlement antwoordde Attlee, dat hij het in het algemeen het meest aanbevelens waardig vond. dat problemen, die niet langs de normale diplomatieke kanalen te rege len zijn, door de UNO ter hand worden genomen. Tegenover het Labour-lid Leslie Solley gaf Attlee toe, dat zulke bijeenkomsten nuttig waren gedurende de oorlog, maar dat hij er niet zeker van was, dat zij thans ook zo nuttig zouden zijn, daar zij „nor male methoden krachteloos zouden ma ken". Alle onder Sovjet-Russische licentie ver schijnende dagbladen te Berlijn vermelden op opvallende wijze het bericht over een mogelijke bespreking tussen Truman en Stalin. Joegoslaaf klapt uit de Tito-school Een „26-jarig voormalig partisaan uit Dalmatië", die beweert een van maarschalk Tito's politieke commissarissen te zijn, heeft Joegoslavië verlaten en de Britse autori teiten om asyl verzocht. Hij zei deel uit te maken van de speciale grensbrigade. Zyn naam werd geheim gehouden. Naar zijn zeggen is het Joegoslavische volk ontgoocheld. Het is slecht gekleed en gevoed en heeft „geen enkele beloning ge kregen voor zijn inspanningen gedurende de oorlog". De vluchteling verklaarde zijn land verlaten te hebben, omdat hij „vrijheid wenst". Alle particuliere intiatief en per soonlijke vrijheid is, zo zegt hij, in Joego slavië vernietigd. Ook de boeren zijn on tevreden, omdat Tito bewijzen wil dat de Cominform ongelijk had hem te beschul digen van toegevendheid tegenover de boeren. „Slechts een half millioen Joegoslaven van de 14.500.000 zijn communisten", aldus de uitgewekene, en de meesten staan achter Tito, die „grote invloed had als bevrijder van het land maar wiens prestige dagelijks daalt". Mohammed Natsir „Toestand kan zich echter ieder ogenblik wijzigen" De republikeinse minister van Voorlich ting. Mohammed Natsir heeft, volgens de republikeinse radio Donderdagavond me degedeeld, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politieke besprekingen te hervatten, met tussenkomst van de Commissie van Goede Diensten en met het voorstel-Cochran als beginselprogramma, mits dit een officieel voorstel van de Commissie wordt. Na het plaats hebben van deze informele oriën terende besprekingen kan men verwachten, dat de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zul len nemen, aldus Natsir. Het tijdstip waar op de politieke onderhandelingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: „Er bestaat geen reden voor erg pessimisme doch even min voor overdreven optimisme daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen". Het voorstel-Cochran, eertijds door Ne derland afgewezen, houdt de volgende punten in: De republiek behoudt de bestaande bui- Lord Montgomery of Alamein, de populaire Engelse legerbevelhebber was Donderdagmiddag de gast van Koningin Juliana en Prins Bernhard op Paleis Soestdijk, waar de lunch werd gebruikt. In de tuin poseerde het koninklijk paar met zijn gast voor de fotografen. Zeven krijgen de strop, achttien levenslang Het internationale militaire tribunaal te Tokio, waarin elf landen vertegenwoordigd zijn, heeft uitspraak gedaan in het proces tegen 25 voormalige Japanse leiders. Het tribunaal is onder meer tot de con clusie gekomen, dat 27 op elke honderd krijgsgevangenen in Japanse handen zijn gestorven, in vergelijking met vier op de honderd krijgsgevangenen in Duitse han den. Tot de dood door de strop werden ver oordeeld: Hideki Tojo, in October 1941, twee maanden vóór de aanval op Pearl Harbor, minister-president geworden, ver antwoordelijk voor de misdadige aanvallen van Japan op zijn naburen. Kenji Doihara, in 1931 burgemeester van Moekden in Mandsjoerije geworden, ge vreesd als agent-provocateur, lid van de hoge oorlogsraad van 1940 tot 1943, bevel hebber van het zevende leger te. Singapore in 19441945. Koki Hi rota. minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Konoje. Seïsjiro Itagaki, bevelhebber van het leger in Singapore in 1945. Heitaro Kimoera, lid van de hoge oor- Wel vergunningen voor oude auto's Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat de richtlijn, waarin aan de rijksinspecteurs van het verkeer werd voorgeschreven, geen vergunning voor het gebruik van motorvoertuigen te verlenen indien deze van het bouwjaar 1934 of ouder waren, Ls ingetrokken. De rijksinspecteurs van het verkeer zullen in het vervolg dus voor dergelijke voertuigen vergunningen kunnen verlenen, tenzij hun blijkt, dat het gebruik daarvan uit economisch oogpunt niet verantwoord is. logsraad in 1943 en opperbevelhebber van het Japanse leger in Birma in 1944. Iwane Matsoei, ging in 1937 naar China als opperbevelhebber van het leger in Cen- traal-China,verantwoorde!ijk voor de plun dering van Nanking in 1937 (door het tri bunaal gekenschetst als de ergste der door Japan begane wreedheden). Akira Moeto, stafchef van het leger op de Philippijnen onder generaal Yamasjita (die wegens oorlogsmisdaden ter dood veroor deeld werd). Achttien beklaagden kregen levenslang. Staking in West-Duitsland Volgens het persbureau Dena (Amex-i- kaanse licentie) nemen millioenen Duitse arbeiders aan de 24-uursstaking in West- Duitsland deel. De staking begon 10 uur Dondei-dagavond. Het aantal stakers in Württemberg- Baden (Amerikaanse zóne) werd heden ochtend vroeg op 500.000 a 600.000 man geschat, aldus Dena. Alle nachtploegen in Zuid-Beieren legden het werk neer. Volgens de Berlijnse radio in de Ameri kaanse sector waren de havenarbeiders te Hamburg heden aan het werk. Te Bremen had men echter besloten tegen de na drukkelijke wens van de Amerikaanse be zettingsautoriteiten in geen schepen te lossen. De Beierse vakverenigingsraad heeft de stakers opgeroepen zolang in staking te blijven tot de eisen der vakverenigingen zijn ingewilligd. Professor Ludwig Erhard, voorzitter van het Duitse bizonale bestuur, heeft de sta king in een radio-rede veroordeeld. „Zij zal de last van het Duitse volk niet ver lichten, doch verzwaren", aldus Erhard. „De eis, inhoudende economische ordening en controle, betekende de terugkeer naar een gedwongen economie. Het wederinvoe ren van prijsbeheersing zal de zwarte markt doen herleven. Handgemeen in Parijs op Wapenstilstandsdag De wapenstilstandsherdenking in de Franse hoofdstad beleefde een bloedig eind met botsingen op de Champs Elysées tussen tweeduizend communistische veteranen en de Parijse politie. De veteranen probeerden een optocht te houden voorbij de politie-afzetting welke was ingesteld nadat de officiële groepen de Are de Triomphe hadden verlaten. Enkele duizenden veteranen stroomden uit de zijstraten de Champs Elysées op en probeerden op te marcheren naar het graf van de onbekende soldaat. Toen de politie en de mobiele garde probeerden hen tegen te Imuden, ontstond een handgemeen. Ver scheidene veteranen werden gewond en minstens een dozijn gearresteerd. De strijd duurde vier uur. Van communistische zijde werd vei'klaard dat de communistische af gevaardigde Pierre Villon door de politie werd afgeranseld en weggevoerd. De demonstranten poogden een barricade op te richten en telkenmale als de politie opdrong werd zij met een hagel van straat klinkers ontvangen. Tenslotte wisten de prefect van de Parijse politie, Roger Leo nard, en een gemeenteraadslid, Henri Gordeau, de zaak te sussen. Er werd een normale optocht toegestaan. (United Press) NACO verdwijnt van de lijn Haarlem—IJmniden Naar wij vanmorgen van de zijde der N.Z.H.V.M.-directie vernamen is het thans positief dat de NACO de lijn Haarlem- IJmuiden volgend voorjaar aan de N.Z.H. af zal staan. Ons werd de tijd van Maart- April genoemd. Zoals bekend gaat de NACO dan op de thans nog bij de N.Z.H. in exploitatie zijnde lijn Amsterdam-Purmerend rijden. Dr. C. Spoelder houdt heden. Vrijdag avond voor de „Verspronckvereniging" een lezing met lichtbeelden in het Kennemer Lyceum over „Haarlem zoals het was en zoals het ia". tenlandse betrekkingen in het kader van de Verenigde Staten van Indonesië. Alle militaire eenheden, waaronder 12.000 Nederlandse en ongeveer 50.000 re publikeinse manschappen komen onder ge zag van de Indonesische federatie. De schuld van Indonesië aan Neder land, die na 1942 gemaakt is, zal worden vereffend. Een nieuwe ontwerp-overeenkomst ten aanzien van de verhouding tussen het hoofd van de Indonesische federatie en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon zal worden aanvaard. Zo spoedig mogelijk zullen verkiezingen gehouden worden om de grenzen der ver schillende gebieden vast te stellen. A.N.P. meldt: Naar aanleiding van de mededelingen van Mohammed Natsir volgens de republi- keinse radio van gisteravond, dat beide partijen in principe een overeenstemming hebben bereikt om de politieke besprekin. gen te hervatten, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat hiervan in Den Haag niets bekend is. Het bericht lijkt ook daar om niet waarschijnlijk wijl ook blijkens de mededeling, gisteren door minister Drees in de Tweede Kamer gedaan de Neder landse regering het standpunt blijft inne men, dat geen politieke besprekingen kun. nen worden hervat, vooraleer de nakoming van het bestand en een spoedige hervatting van het goederen-verkeer bewerkstelligd zijn. Het trekt de aandacht, dat Mohammed Natsir over deze twee essentiële punten niet heeft gerept. Overigens wordt er nog op gewezen, dat blijkens de mededelingen van de heer Stik ker zelf bij zijn vertrek uit Batavia alleen sprake is van enige mogelijkheden tot over. eenstemming, die nader ernstig overleg met het Nederlandse kabinet vereisen. Hel woord is aan Het gebeurt zeer dikwijls dat wij iets niet zien omdat het te groot is. Er is reeds veel oorlogsschade vergoed Binnenkort waarschijnlijk een definitieve regeling (Van onze parlementaire redacteur) De Memorie van Antwoord op het wets ontwerp betreffende de materiële oorlogs schade is gereed. Minister Lieftinck deelde dit Donderdag middag tijdens de behandeling van de Rijksbegroting voor 1949 in de Tweede Ka mer mee. Binnen afzienbare tijd kan dus de openbare behandeling tegemoet gezien worden. Inmiddels zijn reeds heel wat uitkeringen verstrekt. De bewindsman begreep dat biervoor vooral onder de betrokkenen grote belangstelling bestaat en hij deelde daai'om eixlcele intex-essante cijfers mee. Van de 114.918 gevallen van bedrijfs schade is 87,2 pet afgewikkeld. Voor 92,4 pet van de 650 000 huisraadschadegevallen zijn huisraadschadeboekjes verstx-ekt, zo dat huisraad kon worden aangeschaft. Er zijn 396.229 schadegevallen beneden 3000.aan onroerende goederen. Daar van is 68 pet geheel afgewikkeld. Het aan tal gevallen van een hogere schade aan onx'oei-end goed bedraagt 85.905, waarvan er 61.172 zijn ingeschreven in het Gx-oot- boek van de Wederopbouw; 21.614 zijn ge- taxeex-d. maar nog niet ingeschreven. Van de 11.000 schadegevallen aan sche pen is 30 pet geheel afgewikkeld. In 30 pet van het aantal gevallen is een voorschot verstrekt. Er zijn tenslotte 133.210 voorschotten ver leend voor agx-arische schade, tot een totaal bedrag van 163 millioen gulden. Overtrad de E.V.C. deviezenbepalingen Geld voor Franse stakers over gemaakt zonder vergunning (Van onze parlementaire redacteur) In de 'Tweede Kamer heeft de minister van Financiën prof. Lieftinck Donderdag middag geantwoord op twee vragen van de heer E. Vermeer van de Partij van de Ax-- beid. De heer Vermeer informeerde, of de minister heeft kennis genomen van een be richt in „De Waarheid" van 6 November, waarin medegedeeld wordt, dat de E.V.C. 400.000 francs heeft overgemaakt ten be hoeve van de stakende Franse mijnwer kers en of voor een dergelijke overschrij ving „die geen ander doel kan hebben dan de bolsjewistische „koude oorlog" tegen West-Europa te helpen financieren" van overheidswege een deviezenvergunning is afgegeven. Op de eerste vraag antwoordde de be windsman kox-t en bondig „ja" en op de tweede: „neen". „Is de minister dan bereid een onderzoek in te stellen naar de juistheid van het be richt en maatregelen te treffen, als de deviezenbepalingen zijn overtreden?" wilde de heer Vermeer verder weten. Hierop antwoordde prof. Lieftinck, dat dé overmaking niet via overheidsinstanties is geschied en dat de deviezenrecherche on derzoekt op welke wijze de gelden naar Frarxkrijk zijn gezonden. Vertwijfelde poging der Centrale regering om haar hoofdstad te redden Machtige troepeneenheden van de cen trale Chinese regering worden in allerijl naar de streek ten Noorden van Nanking gedirigeerd voor een veldslag met 80.000 man communistische troepen. Volgens een officiële woordvoerder te Nanking zouden deze versterkingen de communistische op mars naar de hoofdstad tot staan kunnen brengen. Het front ligt 110 km ten Oosten van Hsoetsjow. De militaire woordvoerder der regering heeft toegegeven dat ongeveer 500.000 man communisten in het Noorden staan tegen over numeriek zwakkere regeringsstrijd krachten. Er zouden echter versterkingen uit het Westen en Noorden op komst zijn. Volgens neutrale berichten is de strijd Chinese klacht „Japanse krijgsgevangenen vechten in Mandsjoerije" De politieke UNO-commissie besprak Donderdag het Sovjet-voorstel tot ver mindering van de bewapening der vijf grote mogendheden met een derde. De Chinese gedelegeerde T. F. Tsiang deelde mede, dat China concrete plannen zal in dienen voor „ontwapening van vijfde co lonnes over de gehele wereld". Hij be schuldigde de Sovjet-regex-ing ervan geen verlangen naar vrede te hebben en be schuldigde de Chinese communisten ervan 50.000 Japanse krijgsgevangenen te ge bruiken in hun oorlog tegen de regering Tsjang Kai Tsjek. Tsiang beweerde dat Japanse kx'ijgsge- vangenen die door Rusland gevangen wor den gemaakt, door het Chinese communis tische leger in Mandsjoei-ije waren gebruikt als. artilleristen, vliegtuig- en tank-be manningen. Hij zeide dat bovendien nog 30.000 Ja panners technische arbeid in Mandsjoerije voor de communisten verrichten. In een redevoering waarin duidelijk de bezorgdheid van zijn regering over het krachtig communistisch opdringen in China doorschemerde verklaarde Tsiang dat de ontwapening zoals die door Rus land is voorgesteld voor China onder de huidige omstandigheden onmogelijk ia. bij Na/iking op het ogenblik het belang rijkst. Vier communistische legers van in totaal 80.000 man, die.aan de Oostelijke oevers van het grote kanaal yan Nanking staan opgesteld, trachten het kanaal over te steken. Daartegenover staan regerings strijdkrachten onder generaal Hoeang Pai- Tsjao. Een van zijn divisies zou in een om trekkende beweging het kanaal zijn overge stoken en de communisten in de rug be dreigen. In militaire kringen te Nanking gelooft men dat, indien de slag om het grote kanaal voor de regering succes oplevert, het huidige communistische offensief in Centraal China tot staan zal zijn gebracht en een onmiddellijke bedreiging van Peng- poe en Nanking afgewend. Volgens gene raal Teng Wen-Ji hebben de regerings troepen in de eerste drie dagen van de slag om Hsoetsjow 30.000 man communistische troepen buiten gevecht gesteld. Berichten van het front gewagen van de nederlaag van 10.000 man communistische troepen in het steenkoolgebied Tangsjan ten Westen van Hsoetsjow; in het Noorden worden de communisten nog steeds in de buurt van Tsjingantsji, 15 km van Hsoetsjow, tegen- gelxouden. In Sjanghai bespoedigen consulaire amb tenaren plannen voor de evacuatie van Engelsen. Amerikanen in Noord-China werden gewaarschuwd dat, indien zij niet wensten te blijven,-zij terstond voorberei dingen moesten treffen om per schip uit Tientsin te vertrekken. In een circulaire van de Amerikaanse consul-generaal in Tientsin werd medegedeeld dat het volgen de Amerikaanse schip op 19 November uit Tientsin zou vertrekken. De heer J. P. Donclorp te Heemstede is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het propaedeutisch examen theologie. TAMELIJK KOUD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog op vele plaateen nevel of mist. welke echter bijna over al verdwijnt. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid Droog en tamelijk koud weer 13 November: Zon op 7.56 uur. onder 16.52 uur Maan op 15.46 uur. onder 03.55 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1