Het aftreden van dr. van Mook werd bij de kabinetsformatie besproken Kort en Bondig J \WJDAG 12 NOVEMBER 1948 TJ MUIDER COURANT H*/fPPE_KAMER Ook zonder medewerking van de republiek (óór 1 Januari een federale interimregering y Drees gelooft niet ,an een nieuwe oorlog iy0n onze parlementaire redacteur n, minister-president, dr. W. Drees, heeft beantwoording- van de algemene 13"'"«Hnfren over de rijksbegroting voor Donderdagmiddag in de Tweede Ka- r enkele belangrijke verklaringen afge ef, „kende. dat bij de besprekingen over •W -.oFnrTnatie de gedachte geopperd ?.SÏÏformatie de sedachle geopperd pPn vervanging van de luitenant- "'"'„.generaal dr. Van Mook. Hij de mogelijkheid van overeenstem- 11 iet de republiek nog altijd aanwezig ^«klaarde dat de regering voor de d1 ve.. van de onderhandelingen vast- ^faan de twee prealabele voorwaarden: et een einde komen aan de bestands- "l ainren en het goederenverkeer moet n gang gebracht worden. HU ont- Vu dat de minister van Buitenlandse mr Stikker, zelf de wens te kennen K!«geven naar Indonesië te gaan, ten- .rioc een poging te doen met de repu- Jfi fot een vergelUk te komen. Voorts k hii als ziin oordeel uit, dat hoe i as internationale spanningen ook zijn het zeer wel mogelijk is, dat het in 'JL niet tot °°rI°s kornt. Konderhandelingen over de kabinets- w,,ie is het plan gerezen de vorming jo Verenigde Staten van Indonesië aan op te dragen dan dr. Van Mook, r wiens onder de moeilijkste omstan- •°Lpn verrichte werk dr. Drees overi- «rote waardering had. Dr. Van Mook "4 de instelling van de federale inte rnering verder kunnen voorbereiden, -"e malen had de landvoogd trouwens de ie kennen gegeven af te treden. bverschillende punten bestond verschil -„'mening tussen de regering en dr. Van «4 onder andere wat betreft het tijd- h van de vorming van de Indonesische 4 Daar zijn verschillende kwesties bij ^Len Ten onrechte meende dr. Van K dai zijn opvolger reeds was aange- nog voordat van zijn ontslag sprake - - en bovendien vernam hij, doordat de - met haar publicaties over de onder- 4elin°en met de vertegenwoordigers der Sten wel uiterst vlug was, uit de Lien hoe te dien aanzien de stand van 4nwas. Dat wil echter niet zeggen, dat fregering hem niet op de hoogte gehou- fen heeft. Niettemin is de luitenant-gouvemeur- pèraal, die bij zijn laatste bezoek aan ons L „jet in een bijster goede stemming njkeerde, dadelijk weer naar Indonesië «trokken, toen in de republiek de com- -jnistische opstand uitbrak. Tenslotte heb- al deze dingen toch geleid tot zijn ont- ilH-aanvrage. Op overeenstemming met de republiek M de regering nog altijd veel prijs. Mi- •jier Stikker heeft aangeboden een poging Kwagen de onderhandelingen weer aan te lijpen. Daar dit bovendien in de geest van jet kabinet was, is van dit aanbod gaarne «billik gemaakt. Als voorwaarden voor de Raiting van de besprekingen bleven gei tel het eindigen van de bestandsschendin- jiuen het herstel van het goederenverkeer, glister Stikker heeft laten weten, dat de «gelijkheid van het opnieuw aanknopen na onderhandelingen nog bestaat. Mochten zij echter mislukken, moüht geen overeenstemming worden bereikt, jan houdt de regering onvoorwaarde lijk vast aan de instelling van de fede rale interim-regering vóór 1 Januari 1949. Het door de regering te voeren beleid Kt rekening houden met de internatio- situatie, aldus dr. Drees. Dat geldt wr onze economie, voor Indonesië en voor e defensie. Ons nationale recht wordt ijinwoordig in sterke mate beheerst door s'internationale, men denke aan de Bene- 1 het Marshall-plan en het Vijfmogend- tsnpact. De minister-president was voor s verdergaande internationale ordening ïugt een Atlantisch pact. Wij moeten irlioht schenken aan onze gezamenlijke ;,Een afzonderlijke verdediging zou ^2 zin hebben, zo meende hij. Van de ««lijk democratische landen is geen upssie te verwachten. De bedreiging fct van de zogenaamde volksdemocra tie wordt een „koude oorlog" gevoerd, ihsateert men in sommige delen van de Trli ook wel de wapens. Set behoeft in Europa niet tot een wer- Öe oorlog te komen, zeïde dr. Drees, voortdurende aandacht is nodig voor 2 rieuwe wijze van „oorlogvoering", fétbij de vijfde colonne het werk moet gappen. Dat wil niet zeggen, dat we met - gewapend conflict geen rekening zoiv- moeten houden. Steeds dienen we ons 'ie vragen, welke voorbereidingen nodig Voor het denkbeeld van de heer Tij daanwijzingen te geven aan de provin- 1 -k; en de gemeentebesturen voelde hij "óift omdat we niet weten, hoe een even- tflê, volgende oorlog verlopen zal. 5e binnenlandse toestand besprekende, Wigde de bewindsman nadrukkelijk de aandacht op onze nationale armoede. De Marshall-hulp brengt ons over de moei lijkheden heen. Was zij niet gekomen dan zouden wij hier op een zeer laag peil leven. Het is niet mogelijk om aan alle in de Kamer geuite verlangens te voldoen. Als het geld voor waterstaatswerken wordt uit gegeven, dan kan het niet ook nog eens besteed worden aan de verbetering van salarissen en pensioenen. Voortdurend moet de regering een keuze maken; dit wordt niet voldoende ingezien. De regering kan het geld niet uit de lucht plukken. De heer Wagen aar (C.P.N.) interum- peerde: „En Oorlog en Marine dan?" „Als de communisten zich in de wereld anders gingen gedragen, zou een oplossing eenvoudig zijn" antwoordde dr. Drees. Er waren legio vragen gesteld. Legio was óók het aantal punten, dat de bewindsman nog besprak. Wij stippen er enkele aan. Bij de publieke bedrijfsorganisatie zal veel af hangen van een goede samenwerking onder toezicht van de overheid tussen werkgevers en wei'knemers. De regering is overtuigd van het gewicht van een goede gezinspolitiek en zal het niet alleen bij theoretische belangstelling laten. Bij de al gehele Grondwetsherziening zal ook aan dacht geschonken kunnen worden aan ons kiesstelsel. Het industrialisatie-schema, waaraan al lang wordt gewerkt, zal te zij ner tijd gepubliceerd worden. Nieuwe deviezennota. Uitvoerig en gedétailleerd waren de financiële beschouwingen van minister Lieftinck. Bijna drie uren had hij no dig om te sprekers te beantwoorden. Hij deelde onder andere mede, dat een nieuwe deviezennota in voorbereiding is, doch dat de indiening ervan bij de Staten-Generaal nog wel geruime tijd op zichkan laten wachten, omdat hij afhankelijk is van de verstrekking van gegevens, waarop hij geen invloed kan oefenen. Volgende week zal de definitieve betalingsbalans voor 1947 verschijnen. De toestand van 's lands finan ciën noemde deze bewindsman bevredigend, al maande ook hij aan tot de grootstip sober heid bij de consumptie. De bankbiljettencirculatie, die de laatste tijd was gestegen, beweegt zich weer in dalende lijn. De belastingdruk is hier ge ringer dan in Engeland. De technische her ziening van het Bezoldigingsbesluit, welke in voorbereiding is, zal 7 millioen kosten; de verhoging van de ambtenarensalarissen met ƒ1.toeslag komt ons land op 5 millioen te staan. De woningbouw stagneert door het ge brek aan deviezen, maar het is niet uitge sloten, dat een oplossing gevonden wordt. Een exportbelasting achtte prof. Lieftinck nog niet in overeenstemming met onze exportpolitiek. De verlaging van de belas tingen zal in overweging genomen worden tegelijk met de wijziging van de lonen en prijzen. In de avondvergadering repliceerden de afgevaardigden, waarbij mr. Van der Goes-van Naters (Arbeid) aan de minister-president vroeg, of deze conse quenties zal trekken uit de houding van de communisten. De heer Schouten (A.R.) verklaarde, dat hij het in grote trekken met de redevoering van dr. Drees eens was en dankte voor de openhartige mededelingen over het ontslag! aan dr. Van Mook. Met het Indonesië-beleid van de regering bleef hij het echter oneens. De heer W e 11 e r zag slechts één weg in Indonesië: herstel van orde en rust en de heer Wagenaar (C. P.N.) eindigde zijn repliek na een philippica tegen de P.v.d. A. met de mededeling, dat zijn fractie tegen de begroting zal stemmen, omdat zij haar beschouwt als een oorlogs begroting. ZEVENDE FACULTEIT Dr. J. Presser voorgedragen als hoogleraar B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een voordracht toegezonden voor de benoeming van een hoogleraar in de nieuwste geschiedenis aan de zevende faculteit der gemeentelijke universiteit. Als nummer een wordt voorgedragen dr. J. Presser, lector aan de Amsterdamse uni versiteit, als nummer twee; dr. B. H. M. Vlekke, secretaris-généraal van het Ne derlands Genootschap voor Internationale Zaken in Den Haag. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 12 NOVEMBER City: „Casablanca", 18 j., 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaame: „Captain America", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story of dr. Wassell", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Licht het anker", alle leeft., 1.45. 4.15, 6.45 en 7.15 uur. Palace: „Schandaal in Parijs", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Duel in de zon", 18 j., 1.30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Hélène", 8 uur. Frans Hals Museum: Piano-recital Bertje Davelaar, Nieuwe clireoteur-generaal van het Loodswezen Met ingang van 1 November 1948 is be noemd tot directeur-generaal van het loodswezen de kapitein ter zee J. Callen- fels, voordien directeur van het Loodswe zen te Vlissingen. De heer Callenfels werd op 22 November 1896 te Zierikzee geboren. Als marine officier in Indië vervulde hij diverse func ties Begin 1939 keerde hij naar Nederland terug, waar hij werd befast met de functie van eerste officier bij de Onderzeedienst te Willemsoord. In September van dat jaar werd hij belast met het bevel over deze dienst, doch reeds kort daarna eervol ont heven van deze functie en belast met het bevel over hr. ms. „Hertog Hendrik". Op 15 Mei 1940 werd hij in krijgsge vangenschap naar Duitsland weggevoerd. Op 28 April 1945 werd hij bevrijd en op 24 Augustus 1945 ter beschikking gesteld van de inspecteur-generaal van het loodswezen Nadat hij op 1 October 1945 was benoemd tot directeur van het Loodswezen te Vlis singen werd hij een maand daarna bevor derd tot kapitein-luitenant ter zee en met ingang van 1 Mei 1947 bevorderd tot kapi tein ter zee. Zeeuwse mosselkwekers zijn .ontevreden Dezer dagen ontvingen de mosselkwe kers in Zeeland een circulaire van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom, waarin werd bericht, dat het aan de Wieringer mosselkwekers was toegestaan mosselen in Zeeland te leveren. Voor aankoop van deze mosselen komen in de eerste plaats i$ aanmerking die kwe kers, die door menging van Waddenzee- en Zeeuwse mosselen een verkoopbaar pro duct zouden krijgen. Over het algemeen is men in Zeeland over deze maatregel zeer ontsticht. De Wie- ringers hebben nu Nederland boven de Moerdijk als hun verkoopterrein gekregen, zij behoren daar ook te blijven, zo oor delen de Zeeuwen. Maar er is nog een andere kwestie. Een eigenaardig verschijnsel is dit jaar, dat het •juist de grote bedrijven zijn, die niet aan de kwaliteitseisen kunnen Voldoen, of die -niet voldoende voorraad hebben. Nu zijn voor iedere mosselkweker in 1935 basis- Ie veringscijfers vastgesteld, hoeveelheden die ieder mosselbedrïjf jaarlijks aan het Aan- en Verkoopkantoor mag leveren. Wanneer nu kleine bedrijven voor de oorlog niet aan hun basisleveringscijfer toekwamen en de levering moesten sta ken, tengevolge van minder goede kwali teit of omdat zij geen mosselen meer had den, dan werden rigoureus de - regelingen doorgevoerd, waardoor vaak van de klei nere standaardcapaciteitscïjfers nog iets werd afgenomen ten bate van de groteren. Dat heeft indertijd veel verbittering ge wekt en men dacht nu revanche te kunnen nemen, nu de bordjes verhangen waren. Nu wordt echter gelegenheid gegeven om aan te vullen uit de Waddenzee, waar door het voordeel van extra levering en verhoging van de standaardcapiciteit der kleinere kwekers wordt opgeheven. Klaproos-dag Ondanks alle beslommeringen van de hele lange dag moet er morgen door ons en door u een korte gedachte afgestaan worden aan de witte kruisen, aan de slagvelden van -de tweede wereldoorlog, aan de voedsel- paketten uit de vliegtuigen: aan die hele droeve reeks van vijf eindeloze jaren, toen over de hele wereld de mannen voorover vielen door de gloeiende kogels en het moordende schroot. Die korte gedachte zal voldoende zijn, om de klaproos-collecte te steunen. Want daarmee helpen wij het grote werk der verzorging van de duizen den oorlogsgraven door het Nederlandse oorhgscomite. Daarmee maken wij Zaterdag een heel gering deel goed, van wat vijf jaren strijd onherstelbaar vernietigden. Toeslag op pensioenen Wij vernemen van bevoegde zijde, dat •tegelijk met de betaalbaarstelling der pensioenen over het vierde kwartaal van 1948, die in de loop van deze maand plaats heeft, aan de gepensionneerden ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, die volgens voorlopige berekening daarop aanspraak kunnen maken, een toe slag over het jaar 1948 zal worden uitge keerd. Deze toeslagbetaling heeft het karakter van een voorschot. De mogelijkheid bestaat dus, dat in de thans voorgestelde toeslag bedragen nog wijziging zal worden ge bracht, in welk geval terugvordering of nabetaling zal moeten plaats hebben. Indien een gepensionneerde in de loop van deze maand nog geen toeslagvoorschot heeft ontvangen, behoeft hij daaruit nog niet de'conclusie te trekken, dat hij geen recht op zodanige toeslag kan doen gelden. De Pensioenraad beschikt .namelijk voor de berekening van een aantal toeslagen nog niet over de benodigde gegevens. - Prof. dr. ir. J. Goudriaan is benoemd tot hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de universiteit te Pretoria. Op 17 December vertrekt prof. Goudriaan met de „Oranje fontein". Geheime bergplaatsen in auto's :\een adres aan de minister van Finan- aheeft het bestuur van de K.N.A.C. stel- «i «men tegen de bepaling, dat ver- wnuddelen, kennelijk ingericht of toege- A °m goederen aan het toezicht te ont- aan de staat vervallen. Het betreft i^z.g. geheime bergplaatsen in auto's, jivan, aldus de K.N.A.C., de eigenaar -■« het bestaan niet kent, omdat hij deze Kleeft laten aanbrengen en hij het voer- F? m deze staat heeft overgenomen. Er geen omschrijving van wat als een ,e bergplaats kan worden aangemerkt beoordeling daarvan geheel aan de i- ende ambtenaar is overgelaten. - net adres wordt verder gezegd, dat ganders niet van deze voorschriften •^aoogte zijn. Slechts de Belgische wet soortgelijk voorschrift. Daarin is ~ïel bepaald, dat inbeslagneming ge- als er goederen in de bergplaats Lf1 aa&getroffen. Aangezien de K.N.A. r voorschrift van deze strekking meer pweenstemming met de billijkheid acht, C.'. de Nederlandse bepaling in die p wijzigen. Op de Algemene Begraafpladts te Hoofddorp vond gistermiddag een herdenkingsplechtigheid plaats ter ere van de gevallen geallieerde en Nederlandse soldaten in de afgelopen oorlog. Rector Drost, Aalmoezenier van de Katholieke Arbeidersjeugd uit Amsterdam en burgemeester mr. J. F. Jansonius (foto) spreken een herdenkingswoord. Wijk aan Zee RADIOTOESTEL VOOR DE OUDJES Namens de bevolking van Wyk aan Zee, verraste de heer E. Gerritse de ouden van dagen, die onlangs weer hun mtrek namen in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis, met een prachtig Philips radiotoestel. De voor zitter van het college van Regenten, pastoor W. J. J. van den Berg,dankte de gevers van dit geschenk en ook een van de oudjes sprak enige hartelijke woorden van dank. „NAJAARSSTORMEN" VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Voor de in het Badhötel te Wijk aan Zee verblijvende ouden van dagen zal de to neelvereniging „Jan van Dommelen" uit Santpoort, op Dinsdag 16 November het toneelstuk „Najaarsstormen" van Henk Bakker opvoeren.. Beverwijk Lezing over oudheidkundige opgravingen Drs. P. Glazema zal op Dinsdag 16 No vember in de bovenzaal van ,,'t Centrum" te Beverwijk voor de leden van het „His torisch Genootschap Midden-Kennemer- land" spreken over oudheidkundige op gravingen in tijdens de oorlog verwoeste kerken in ons land. De lezing wordt ver duidelijkt met lichtbeelden. Concert Toonkunstkoor Al was voor de vele bezoekers aan het door het plaatselijk Toonkunstkoor gege ven concert wellicht Wagenaar's „De Schip breuk" de grote attractie, meer nog dan van deze kostelijke muzikale parodie, heb ik genoten van datgeen wat men voor de pauze ten gehore bracht. Daar was dan in de eerste plaats Mo zart's Laudate Dominum, waarin José Candel de sopraansolo zong. Haar zo vol maakt gecultiveerde, weke stem, de voor treffelijke techniek en weloverwogen voor dracht maakten tezamen met het goed zin gende koor de uitvoeiüng tot een muzikaal verantwoorde. Het daarop aansluitende „HÖre Israël" uit Mendelssohn's oratorium Paulus, waarvan de vertolking geheel voor rekening kwam van de sopraansoliste, was eveneens vol expressie. Max Hugo Wulff koos uit hetzelfde ora torium de bas-aria „Es ist genug". Albert Dana had voor deze gelegenheid uit zijn rijke répertoire o.m. een drietal liederen van Chabrier genomen, waaronder de gees tige „Ballade des gros dindons" die hij 'kostelijk voordroeg. Want inderdaad heeft Dana, behalve de beschikking over een zeer soepel en fraai ténorgeluid, de vrij zeldzame gave een dergelijk lied „te bren gen", zodat melodie en tekst inderdaad ver bonden worden en de verlangde impressie bij de toehoorders opwekt. Dit was even eens het geval met de trits Franse volks liederen in de bewerking van Louis Aubert. Een daverend en langdurig applaus, dat in alle opzichten verdiend was, viel hem ten deel. Het ovex-wegend humoristische en paro distische oeuvre van de in 1941 over leden dr. Johan Wagenaar heeft zich een voorname plaats verworven in het Neder land van heden. Door de typische ge aardheid van zijn kunst is hij in de muziekwereld een aparte Verschijning ge worden want wel nimmer heeft een kunste naar zich zo veelvuldig op die manier in muziek geuit. En Wagenaar heeft dit ge daan zonder daarbij tot het banale af te dalen; zijn werk bleef altijd voornaam. Zijn critische kijk op de dingen deed hem maar al te duidelijk de valse pathos der opera's uit de vorige eeuw"zien en zijn sterk ont wikkelde zin voor humor, zo uiterst zeld zaam onder zijn tijdgenoten-componisten, deed hem parodistische werken schrijven waarin hij door het gebruik maken van zeer overdreven effecten het belachelijke van bepaalde situaties wist aan te tonen. Zo'n muzikale persiflage is ook „De Schipbreuk" (1889) op woorden van de Schoolmeester: „Gij bespeurt gewis, dat wat ik thans op 't oog heb een schipbreuk is". Het koor had in de weergave0 van deze muzikale scherts een belangrijk aandeel. Het reageerde stipt op de aanwijzingen van zijn slagvaardige dirigent P. J. Potgie- ser, die zich veel moeite getroost heeft om met zijn zangers en zangeressen zo goed voor de dag te komen. Er bleven nog wensen: een grotere ho mogeniteit en een stei'ker afvlakken van de neiging der tenoren om te willen domi neren. Mevr. Nelly Wagenaar stond alle uit voerenden terzijde door op kunstzinnige wijze de pianobegeleiding te verzox-gen. Desondanks had. ik toch graag het koor eens a capella» gehoord. A. J. VAN DER WEIJDEN. H.O.S.C. II wint van H.S.G. IV Het is het tweede tiental van de Hoogoven- schaakclub. Woensdagavond in het Statenhuis gelukt op HSG IV een overwinning te be halen. De voorlopige uitslag luidt: HOSC II— HSG IV 5'/J2%. „Tavido" op de planken De toneelclub „Tavido", onderafdeling van de Hoogovenbeambtenvereniging „De Gieteling" zal op Vrijdag 19 November voor de eerste maal in dit seizoen in het Kennemer Theater te Beverwijk op de planken komen. Opgevoerd zal worden het blijspel 1 „Sally's Vader" van Dion Titheradge. CANDIDAAT BLOEMBOLLENCULTUUR Voor het hoofdbestuur van Bloembollen cultuur heeft de afdeling Hillegom de heer G. E. Seignette te Beverwijk candidaat gesteld. Spelregelavond Hedenavond woi'dt in het clubhuis aan de Alkmaarseöti-aatweg, georganiseerd door het bestuur van de Sportvereniging „Bever-wijk" een' belangrijke avond ge geven. De heer J. v. d. Schilden, K.N.V.B.- scheidsrechter, zal. namelijk een spelregel- bespreking houden. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Kruisverhoor". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De kam pioen melkboer". W.B. Theater, 8 uur: „In old Califor nia". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Mens durf te leven". Programma voor het tweede H.O.V.-concert Het programma van het tweede H.O.V.- concert, dat onder auspiciën van Hoog- ovenstaten, op Dinsdag 23 November in het K.S.A.-gebouw zal worden gegeven, luidt: 1. Symphonie no. 5 „Uit de nieuwe wereld" van A. Dvorak: 2. Entr'acte- muziek en balletmuziek uit Rosamunde, van Fr. Schubert; 3. Suite „Uit Holbergs Tijd", van E. Grieg; 4. Ouverture Oberon van C. M. v. Weber. Ook deze maal zal het orkest onder lei ding staan van de heer Kees Hartvelt, die levens van de te spelen wérken een korte uitleg zal geven. Rennersclub „Kennemerland" in jaarvergadering bijeen De rennersclub „Kennemerland" kwam Donderdagavond in jaarvergadering bijeen. Voorzitter Vooren Sr. bracht de groei der club naar voren en hij wees er op dat Kennemerland haar inzinking te boven is hetgeen ongetwijfeld een gevolg is van het feit dat er meer materiaal te krijgen is voor de renners. Het bestuur werd herkozen, de heer R. Docter Lz. werd als secretaris gekozen. De prijzen van de diverse wedstrijden werden uitgereikt, waai-bij Ton Hofland de beker ontving voor de wedstrijd over 100 km. „DE SPOOKTREIN" DOOR T.O.V. Onder regie van de heer A. van Zijl zal de toneelvereniging TOV in haar volgende opvoering „De Spooktrein" voor het voet licht brengen. Pelsens jeugd vierde „Sinteremaarten" Nauwelijks had de schemering plaats gemaakt voor de duisternis of de jeifgd van Velsen trok er op uit met kunstig doorprikte schoenen- en margarinedozen, die van binnen-uit werden verlicht, om de naamdag te vieren van de krijgsman, die omstreeks de vijfde eeuw in Italië leefde en wiens goedheid en kinderliefde die van Sint Nicolaas evenaarden. Om het „belletje trekken" enigszins te voorkomen had het bestuur van de speeltuinvereniging „Vrij en Blij" een lampionoptocht georganiseerd, waaraan ruim 400 kinderen hebben deel genomen. Zingend van „Sinte Maartens veugeltje" trokken zij door de straten van IJmuiden-Oost en na afloop werden de kinderhanden gevuld met oliebollen, die „Mina Bakgraag", de vrouw van de secre taris eigenhandig had bereid. Ook elders in de gemeente heeft Sinte-Maarten de eer gekregen, die hem op de elfde November toekomt en al raakten de snoeperijen op en gingen de deuren op het laatst niet allemaal meer even vlot open het was een mooier# Sintermaarten-avond dan vorig jaar. In Santpoort In Santpoox*t' werd voorts een oude Sintermaarten-traditie in ex*e hersteld. Het gewoonterecht wilde namelijk dat de win keliers de bellentrekkende jeugd op deze dag met lekkernijen dienen af te schepen, maar sinds de oorlogsjaren was daarvan om begrijpelijke redenen niets meer ge komen. Nu de snoep wel nog duur, maar althans weer „vrij" is hebben de Sant- poortse winkeliers eens over hun hart ge streken en een ware regen van zoetig- en kleverigheden over defeestende jeugd doen neerdalen. Velsen-Noord Terrein voor „Schulpen". speeltuin aangewezen In de laatste.ledenvergadering van de Buurtvereniging „Schulpen" werd de stich ting van een speeltuin aanbevolen, welk denkbeeld onmiddellijk door het bestuur aan de betreffende autoriteiten is vooi'ge- legd. Naar aanleiding van deze plannen kun nen wij thans melding maken van het feit dat inmiddels door het bedrijf van Open bare Werken aan het college van Bui-ge- meester en Wethouders is geadviseerd om aan het bestuur der Buurtvereniging „Schulpen" een speeltex*rein aan te wijzen. Dit terrein zal gelegen zijn in de thans zo goed als gereedgekomen nieuwe bebouwing aan de Wardenaarstraat-Melklaan en de nog te bouwen woningen aan Zeeuwstraat en Duinvlietstraat. De nieuwe speeltuin zou zeshoekig wor den met een langste zijde van 55 m. aan de Wardenaarstx*aat. Zoals de tuin dus zal ontstaan behoeven de toekomstige omwonenden hiervan geen hinder of overlast te ondervinden, daar de aangrenzende tuinen een behoorlijke af stand garanderen. Binnenkort zullen dus drie buurtver enigingen over een speeltuin de beschik king hebben. „Da Costa" is reeds zover ge komen; „Wijkeroog" kan terecht bij „Kin dervreugd" (zolang als het duurt) en „Schulpen" wex*kt er voor en met succes. Alleen „Watervliet" ontbreekt nog, maar dit zal tenslotte ook slechts een kwestie van tijd zijn. Santpoort Santpoortse schakers leden zware nederlaag De Santpoortse schakers kwamen Woens dag uit Bloemendaal van een koude kermis thuis. In de competitie-wedstrijd tegen Bloe mendaal III moest het tweede team met VA—2% het onderspit delven. Alleen Homan en van Dijk wonnen. De rest was er hopeloos uit; dus geen fraai begin. Voor de onderlinge bekercompetitie waren de uitslagen: Groep II: Homan—Elfferich 0—1. Groep II: KaanHulmer 1—0; v. Dongen Meunier 01; VisseSleeswijk 01; Winters Duijn 1—0; v. d. Blom—Wennis ViM; dr. A. de GrootZuiderduijn 10. Op 16 November wordt gespeeld Weenink ISantpoort I. St. Liduinaschool krijgt nieuw gebouw Door een misverstand is er in ons raads- verslag van Woensdag een fout geslopen. Het op één na laatste agendapunt: de fi nanciële steun-aanvraag van het school- bestuurt#?an de St. Liduinaschool in Sant poort (en niet de vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs), die straks huize „Spaamberg" moet verlaten en dus naar andere lokaliteiten dient om te zien, verheugde zich in de belangstelling van de heer J. C. Aschoff (C.H.) die graag wilde weten, of er index-daad een oplossing voor deze vereniging is gevonden in de vorm van een geheel nieuw gebouw. Daar op deelde wethouder A. J. van Leusen mede, dat men mettertijd de beschikking zal krijgen over een „Finse" school. BINNENLAND De danseres Gertrud Leistikow ls in Amsterdam overleden. HAARLEM EN OMGEVING In de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem zal op Donderdag 18 November een „Indië-avond" worden gehouden. Spreker is zendeling G. v. d. Weg uit Driebergen, die jarenlang op Java heeft gearbeid. Tijdens de Japanse bezetting en in de interneringskam pen, waarin hij geruime tijd was opgesloten, heeft hij desondanks met veel zegen het Evangelie verkondigd. De Kring van Geref. Vrouwenverenigin gen Haarlem en Om^reken houdt een verga dering op 18 November 's avonds in de Gereformeerde Kerk aan de Camplaan te Heemstede. Mevi-ouw Klinkenberg zal spre ken over het onderwerp „De Anti-Christ". Over het onderwerp „Onze Humanisti sche dichters en schrijvers" zal op Maandag avond voor de gemeenschap Haarlem van het Humanistisch Verbond, geestelijk centrum voor buitenkerkelijken, spreken dr. J. C. Brandt Corstius, redacteur van het inaandblad Mens en Wereld. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant Brinkmann, Grote Markt. MARKTBERICHTEN 11 November 1948 Besommingen IJM 20 Johannes Polderman f 15,500; RO 53 Dirkje f7250. KW 124 f 9960; KW 38 f6185; UK 97 fD6: UK 70 f50; UK 78 f72; UK 90 f142; UK 9 f 69; UK 72 f 117; UK 7 f 202; UK 31 f 370. Prijzen Tax-bot I 3,55—3.35, per kg. Bot 55; kl. haai 30; v. harixxg 15—14, per 50 kg. Aanvoer. 5 kisten haai, 45 kisten makreel, 25 kisten schol, 20 kisten schar, 10 kisten kabeljauw. 260 kisten wijting, 10 kisten diversen. 3590 kisten verse haring. Totaal 3965 kisten. Eén VEM-trawler met f 17.580 besomming. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 10 Nov. van Cork naax- Amsterdam. Buys Ballot. 11 Nov. van Amstei-dam naar Pernis. Danae. 10 Nov. van Malta naar Venetië. Delft. 10 Nov. te Ant- /erpen van_Amsterdam naar Curasao. Deo Duce. 11 Nov. te Aarhus van Gothenburg n. Kopenhagen. Ganymedes, 10 Nov. van Puerto Cabello naar Curasao. Helicon. 10 Nov. van New York naar Puei-to CabelJÓ. Hydra, 10 Nov. van Cristobal naar Curacao. Orpheus, 10 Nov. van Lissabon naar Gibraltar. Roelf, 10 Nov. van Bordeaux naar La Pallice. Titus, 11 Nov. van Antwerpen naar Rotterdam The seus, 10 Nov. van Algiers naar Amsterdam. Venus, 10 Nov. te Sevilla van Gibraltar naar Lissabon. Vulcanus, 10 Nov. van Gibraltar naar Cork. K. H. L. Rijnland. 9 Nov. (th.r.) van Buenos Aires naar Montevideo. Delfland, 10 Nov. (uitr.1 te Montevideo. OCEAAN. Breconshire, 8 Nov. van Genua naar Amsterdam. Benvorlich, 8 Nov. te Colombo van Kobe naar Rotterdam. Glen- gyle. 9 Nov. van Shanghai naar Rotterdam. MIJ. NEDERLAND. Sumatx'a, 11 Nov. te Makassar van Soerabaja nliar Balikpapan. Celebes, .10 Nov. te Suez van Singapore naar Port Said. AFRIKA LIJNEN. Grote Kerk, 9 Nov. te Port Elisabeth van Kaapstad naar Durban. Nordkyn, 10 Nov. van Durban naar East Lon don. Maaskerk, 10 Nov. van Lagos naar Port Harcourt. Jaarstroom, 1 Nov. v. Lagos naar Cotonou. Grote vaart. Abbeljerk, Rotterdam—Australië 10 Nov. te Melbourne. Albireo, 10 Nov. V. Buenos Aires naar Rotterdam. Alhena, Buenos AiresRot terdam 10 Nov. 120 mijl Z. Las Palmas.- Bali, 9 Nov. van Singapore te Port Swcttcnham. Cleodora (t), 10 Nov. van Pladjoe te Miri. Gaasterkerk, 10 Nov. van AjxIwerpen te Dakar. Johan van Oldenbarne.velt, Batavia Amsterdam pass. 10 Nov. Perirn. Limburg, 8 Nov. van Soerabaja naar Panaroekan. Melam- pus, 9 Nov. van Batavia naar Balikpapan, Meliskerk, 10 Nov. van Port Amboin naar Loanda. Nederland (t), 7 Nov. van Bahrein te Alexandrië. Prins Alexander, Rotterdam —Montreal 10 Nov. 160 mijl Oost Bell Isle. Prins Joh. Willem Friso, AntwerpenMon treal 10 Nov. 900 mijl West van de Scillies. Ridderkerk, '10 Nov. v. Aleppy naar Colombo. Rondo, 10 Nov. van Sxxez naar Aden. Ruys. 8 Nov. van Santos te Rio de Janeiro. Salatiga, 10 Nov. van Balikpapan naar Makassar. Singkep, JavaAmsterdam 9 Nov. te Bela- wan. Soekalila (sl.bt) BrisbaneSorong, pass. 7 Nov. Thursday eiland. Talisse, Am sterdamJava 9 Nov. te Batavia. Tegelberg, Buenos AiresBatavia 9 Nov. van Mauritius. Tjibadak, 8 Nov. van Soerabaja naar Ma kassar. Tjitjalengka, 7 Nov. van Manilla te Hongkong. Tjibesar, 8 Nov. van Yokohama naar Java. Van Heutz, 8 Nov. van Hongkong naar Swatow. Willem Ruys, Batavia—Rot terdam 10 Nov. 12 uur van Colombo. Alphacca. 10 Nov. v. Dublin te Antwerpen. Baralt, 6 Nov. van Curagao te Tampico. Plato. 8 Nov. van Curasao te Cristobal. Tiberius, 7 Nov. van Houston te New Orleans. Bevnisse, 16. Nov. van Dordrecht te Rotterdam. Bier vliet, vermoedelijk 11 Nov. van Caen naar Honfleur. Njord. 10 Nov. van Bordeaux te Bilbao. Hoogland, 10 Nov. van Amsterdam n. Swansea. Ingeborg, 10 Nov. van Rostock te Sandefjord. Jarama (t). Panam, 11 Nov. van Frederikstad naar Vlaardingen. Strijpe, 10 Nov. van Dordrecht te Ronneby. Zeeland (SSM), 10 Nov. van Danzig naar Narvik. Kleine vaart Admiraal de Ruyter, 10 Nov. van Londen naar Bremen. Algarve, 10 Nov. van Lissabon naar Huelva. Attis, 10 Nov. te Vianna. Casana, 10 Nov. van Gothenburg naar Malmö. Cor nelia B, 7 Nov. van Vlaardingen te Stralsund. Deni, vermoedelijk 11 Nov. van Barrow naar Liverpool. Elisabeth RKC, 6 Nov. te Stral sund. Hagno, 10 Nov. v. Rotterdam te Dublin. Henk, 10 Nov. van Emden te Boness. Hoen- diep. 9 Nov. van Blyth te Southampton. Java, 10 Nov. van Goole naar Rotterdam. Linge- stroom, 10 Nov. van Londen naar Reykjavik. Mayglen, 10 Nov. van Hull naar Great Yar mouth. Maymere, 8 Nov. te Lissabon. Nieu- waaal, CeutaLonden pass. 10 Nov. Beachy Head. Nyenburgh, 10 Nov. van Boston naar Rotterdam. Oise, 10 Nob. van Antwerpen n. Rotterdam. Sambre, 11 Nov. van Rotterdam te Stockholm. Ton S, 10 Nov. van Guernsey naar Swansea. SCHEEPVAART IJMUIDEN Op 11 November kwamen te IJmuiden bin nen: Svea van Rotterdam. Themisto van Houston. Zaan van Hamina. Weltevreden VII van Goole. H.K.S. De Hoop van de Noordzee. Falkon van Londen. Madoera van Batavia. Rijnstroom van Londen, Skagern v. Gdynia. Gunvor Maersk van Stettin. Udeis van Blyth. Vertrokken op 11 November: Ottava naar Kralingse Veer (van Zaandam). Atlantic naar Meldorf. Buijs Ballot naar Pernis. F-"deriks- borg naar Gent. Alstern naar Gotenburg. Seaham naar Newcastle. Egx-ett naar Man chester. Rottum naar Bohus. Jobshaven naar Rotterdam. Irwell naar Rotterdam. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 11 November: IJM 60, Catharina Duyvis, rederij De Vem, met haring, vertrokken 1 Nov. Vertrokken naar zee op 11 November: IJM 155, Hornrif; IJM 117, Prinses Beatrix. Haringdrijfnetvisserij. Binnen op 11 November: KW 38 met 460 kantjes en 300 kisten; KW 79 met 156 kantjes; KW 37 met 657 kantjes en 150 kisten; KW 36 met 510 kantjes en 350 kisten; KW 168 met 58 kantjes en 600 kisten; KW 47 met 500 kantjes en 150 kisten; KW 19 met 500 kantjes; IJM 283 met 643 kantje*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5