De jeugdzorg krijgt in Velsen de aandacht die haar toekomt VAN WEERT IJmuidense clubs spelen tegen Amsterdamse In vier jaren is IJmuidens visafslag uit het puin herrezen Het testament Jiex JAeateC VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT Samenwerking tussen diverse instanties Het comité voor Sociale Jeugdzorg, dat onlangs in Velsen is opgericht, heeft natuurlijk de volledige instem ming van het gemeentebestuur en het college van B. en W. heeft dan ook mede namens de raad direct gunstig gereageerd op een schriftelijke aan vraag tot medewerking. Behalve hoofden van scholen, jeugdlei ders en leidsters, vertegenwoordigers van kerkgenootschappen en Leger des Heils, van niet-kerkelijke instanties op humani tair gebied, van toezichthouders der re classering, kinderbescherming, gemeente lijke geneeskundige dienst, sociale zaken, van het arbeidsbureau voor jeugdbemidde- ling, van huishoudelijke voorlichting gezinsverzorging, van speeltuinverenigin gen en sportorganisaties, wordt het be stuur gevormd door de heer A. P. F. Bij telaar in Santpoort, voorzitter, ds. J. van den Berg, vice-voorzitter, mejuffrouw M. E. L. Smit, secretaresse, die te bereiken is in het gebouw aan de Heidestraat 40 (te lefoon 4344), de heer P. H. van Os, pen ningmeester, de dames E. ten Kate en A. E. Rosendahl en de heren Chr. G. Holling, J. van Uden en pater Pontianus. Het „grote comité" vervult zijn taak overal, waar het in de gemeente in aanra king komt met jeugdige personen, die op welke wijze ook hulp van node hebben. Ieder geval apart wordt aan genoemd be stuur gemeld, dat op zijn beurt contact blijft houden met het comitélid, van wie de suggestie uitging. Onlangs kwam een bestuurslid van een speeltuinvereniging in een vergadering van het bestuur van sociale jeugdzorg de problemen en moeilijkheden van zijn werk bespreken. De oplossing hiervoor werd door allen gezamenlijk gezocht. Het comité staat in voortdurend contact met het secretariaat en maakt van elke be- stuursmutatie van jeugdclubs, enzovoorts onverwijld melding, zodat de boeken „bij" blijven. Op zijn beurt verschaft het secretariaat alle gewenste inlichtingen aai* ouders, be langstellenden en betrokken jeugdleiders. Het behoeft geen betoog, dat deze arbeid Het probleem der kinder bescherming belicht Onder auspiciën van de vereniging „Hu- manitas" wordt een serie lezingen gehou den in de filmzaal der Nijverheidsschool. De eerste, waarin het probleem van de kinderbescherming werd besproken, werd gehouden door de heer P. H. van Os, die bpgon met een drietal vragen aan de orde te stellen. Tegen wie, zo vroeg spreker, moet het kind jvorden beschermd, door wie en hoe? Sprekende over het normale kind, zeiöe de heer Van Os, dat het niet eenvoudig is de grens te trekken tussen normaal en ab normaal. Schijnbaar normale kinderen kun nen inzinkingen hebben, die tot abnprmali- teit uitgroeien naarmate de duur langer wordt. Als voorbeeld noemde spreker het schrik achtige kind, dat practisch door niemand abnormaal zal worden genoemd, doch wiens schrik kan uitdijen tot een neurose. De be scherming van het kind moet reeds ge schieden voor de geboorte, door een nie- disch-psychologisch onderzoek der ouders, aldus spreker. Spreker wees er op, dat een kind geen volwassene in zakformaat is en kwam via de psychologische indeling van Jung tot het „begrijpen" van het kind, dat hij de kern van het probleem noemde. Na een uitvoe rige bespreking van de onderscheidene psychische groeiperioden van het kind en de paedogogische reactie der ouders hierop, kwam de heer Van Os tot de vraag wat de maatschappij doet om de kinderen te be schermen, waarop hij ten antwoord gaf: betreurenswaardig weinig. Waarom, zo zei- de hij, is in Velsen niet een inrichting als „Ons Huis"? Spreker eindigde zijn betoog met de opmerking dat de houding der ouders ten opzichte van het kind, dezelfde moet zijn als die van de vader in de ge lijkenis van de Verloren Zoon. D.C.IJ. damde tegen Haarlem Voor de hoofdklasse der Noordhollandse damcompetitie speelde het eerste tiental van de Damclub IJmuiden tegen de Haarlemse Damclub, die de eerste plaats in deze afde ling bezet houdt. 9 Voor de aanvang van de wedstrijd sprak de ere-voorzitter van D.CJJ. Laros toe, ter gelegenheid van zijn deelneming aan het tournooi om de wereldtitel. D.C.IJ. stelde zich op met invallers voor M. Hiihl en J. Smit; de Haarlemse Damclub was volledig. De staartgroep zorgde voor een verrassing, door een prachtige wedstrijd te spelen. Voor al de invallers Swier en Nieuwenhuizen weerden zich kranig. Van de overige, nog niet geëindigde partijen staat die van Dukel gunstig. Laros heeft voordeel en ook Swier heeft winstkansen. Postma staat nadeliger,: maar toch nog vrij zeker remise. De voorloDige uitslag luidt inmiddels: D.C.IJ. I—H.D.C. I 4—8. Onderlinge damcompetitie D.C.IJ. De voornaamste uitslagen der onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. waren: Eerste klasse: F. PostmaTh. Groen 20; Opa v. d. Bos—K. Groen afgebr.; H. Effern v. Beelen 02: J. KokH. Leeuw 20; v. d. Gaav—C. Kaan 0—2: Groen—K. Prins'2—0. Zonder een verliespunt heeft Dijkhuizen de eerste helft der junioren-competitie be ëindigd. Zijn voorsprong op nummer twee bedraagt drie punten. Dinsdagavond wordt de wedstrijd voort gezet. Voor Kinderen tot 6 jaar hebben wij prachtig speel goed o a. Nooitgedagt en Sio. Wacht U niet te lang met Uw inkopen. in stilte, individueel geschiedt, zonder de rompslomp van grote bijeenkomsten en klinkende leuzen. „Een mens in nood is steeds alleen en eenzaam en verdraagt het niet als zijn leed aan de grote klok wordt gehangen. Zo ook een kind, dat al even wars is van publiciteit". Lou Bandy jubileert en viert friomphen Nederland's Maurice Chevalier: Lou Bandy, zestig jaar oud en dertig jaar op de plankenmaar men ziet het hem niet aan. Even krachtig en met even veel gloed bracht hij Donderdagavond het IJmuidense publiek zijn levensliedjes, als in zijn eerste tijd toen hij zijn visitekaartje presenteerde in de vorm van het schone lied „Zoek de zon op." Lou Bandy is en blijft zichzelf en bezit nog altijd het ondefinieerbare, over rompelende, dat hem van alle voorgangers en alle na- en opvolgers onderscheiden heeft en onderscheiden zal. „Ik ben dit leven nog lang niet moe," zei hij ons. „Overigens, er ligt nog een druk programma voor de boeg: over enkele dagen jubileum-nachtvoorstellingen in* Am sterdam, Rotterdam en Den Haag (baten voor het Nationaal Fonds voor Kanker bestrijding), en waarschijnlijk nog een tweede tournee naar de Oost, met Heintje Davids." Verder gaat hij in een toneelstuk optreden, voor hem iets volkomen nieuws, en tenslotte zijn er aanlokkelijke plannen voor een film. Over „druk" gesproken. Het variété-programma, dat de man-met- ae-strohoed Donderdag in Thalia omlijstte stond overigens op bijzonder hoog peil. De sympathieke Niberco, eerste prijs winnaar op het verleden jaar te Parijs ge houden internationale goochelaars-con cours, dwong zijn toeschouwers bewonde ring af met een enorme vingervlugheid, die hij demonstreerde met eenvoudige voor werpen als vingerhoeden, munten en ciga- retten. De Belgische Sax en Phon ontpopten zich als een rasechte clown met assistente, maar tussen alle clownerie door wist de eerste met verbluffend gemak een Hon gaarse czardas uit een oude viool te toveren en bewees hij zich een meester op saxofoon en clarinet. Andere muzikale verstrooiing in de vorm van „close harmony singing" door de An- nabella's sloeg evenzeer in; het acrobaten- trio met de weinig oorspronkelijke naam „de Rio's" toonde zich in zijn genre wel degelijk oorspronkelijk. Co van der Heijde Wijma tenslotte was een voortref felijk pianist-begeleider. C. Nieuwe gunning scholenbouw De firma Berghuis' Bouwbedrijf te Be verwijk heeft zich genoodzaakt gezien de unning van de herbouw der Juliana- en P. Vermeulenschool te weigeren. Deze firma had ingeschreven voor een bedrag, dat 26.000 lager was dan de ge raamde begroting en werd hierdoor laagste inschrijfster. Wederopbouw verplichtte de schoolbesturen nochtans de bouw aan deze aannemers te gunnen. De firma heeft ech ter erkend zich te hebben vergist in de kosten. Door het weigeren van deze opdracht stelt de firma zich bloot aan uitsluiting van het recht mede te kunnen dingen naar wer ken, die van Rijkswege gesubsidieerd wor den. Het werk zal thans, behoudens goedkeu ring van B. en W., gegund worden aan de firma Holleman en Zoon te Santpoort. Deze schreef in voor een bedrag van ruim 146.000. HOOGWATERTIJDEN Vrijdag 12 November: 0.44 en 13.12 uur. Zaterdag 13 November: 1.36 en 13.56 uur. Agenda voor Veisen en IJmuiden VRIJDAG 12 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: „Het lied van de woestijn". Rex, 8 uur: „Don 't fence me in". ZATERDAG 13 NOVEMBER. Chalia, 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Rex, 6.45 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Patronaatsgebouw, 8 uur: Feestavond C, B. van Transportarbeiders. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 12 Nov. 8 uur. Zater dag 13 Nov. 7 en 9.15 uur en Zondag 14 Nov. 3-7 en 9.15 uur Dennis Morgan en Irene Manning in de schitterende TECHNICOLOR film „HET LIED VAN DE WOESTIJN" (The Desert Song). Vanuit Marokko en Algiers klinkt de roep der strijdende legioenen der Woestijn. Onvergetelijke muziek en zang! Adembenemende avonturen! Maandag 15, Dinsdag 16 en Woensdag 17 Nov. 8 uur Peter Lorre en Robert Cummings in* het sinistere filmwerk „SCHIMMENJACHT" Een vlucht voor de verschrikking! UW BALL-POINT LEEG? ;ïw Wij vullen voor 1.— -m BOEKHANDEL „MINERVA" Kon. Wilhelminakade 2 - IJmuiden - Tel- 4682 Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUIDEN Artsen. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: P. Brouwer, 4507 en A. J. van Leusen, tel. 4328; voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar de arts W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan 63. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Artsen. Zondagsdienst, van het Zater- dagmiddagspreékuur af tot aan het eer ste spreekuur Maandag, heeft de arts C. Versélewel de Witt Hamer, tel. 3969. Uit sluitend in spoedgevallen. Apotheken. Zondags- en nadhtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27. SANTPOORT. Artsen. In spoedgevallen is de arts A. J. de Groot, tel. 8310, te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondagsdienst vervult de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse- straatweg 145. V.V.IJ. KRIJGT HET ZATERDAG NIET GEMAKKELIJK. Zaterdag ontvangt V.V.IJ. het sterke „De Geuzen" uit Amsterdam. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, daar dit elftal behoorlijk in kracht is toegenomen, gezien de prestaties van de laatste weken. Desondanks ligt een overwinning voor V. V.IJ. in de lijn der verwachtingen. Het derde trekt naar Heemstede om V.E. W. 2 te ontmoeten en wil het de kans op de kampioenstitel behouden, dan moet er gewonnen worden. Plet vierde is de gast van S.V.IJ. 2 in Haarlem en zal wel op zware tegenstand stuiten. De junioren ver trekken naar Stormvogels b en gaan daar waarschijnlijk op een puntje beslag leggen. Voetbal overzicht VSV krijgt na een week rust DWS op be zoek. Deze Amsterdamse club. die destijds onder leiding van Caldenhove en Van Stok ken in de competitie vaak een rol van bete kenis vervulde, is tegenwoordig niet zo sterk meer. Zo werd Zondag de wedstrijd tegen Feijenoord met hoge cijfers verloren. Toch verkeert de AmsJerdamse club niet in onmid dellijk gevaar, omdat er altijd nog enkele clubs zijn, welke beneden de prestaties van DWS (8 punten uit 8 wedstrijden) blijven. VSV moet natuurlijk zijn tegenpartij niet onderschatten, dat is altijd gevaarlijk, maar het wil er bij ons niet in, dat de Amsterdam mers VSV moeilijkheden in de weg zullen leggen. Wat hierboven van DWS geschreven werd, geldt voor liet grootste deel ook voor de tegenstander van Stormvogels, de Vole- wijckers. Ook deze club heeft enige jaren tot de sterkste clubs van den lande behoort, doch maakt dit seizoen al evenmin aanspraak op één der hoogste plaatsen. Het verschil met DWS is echter dat de Volewijckers juist de vorige Zondag een buitengewoon goed resul taat boekten, namelijk een gelijk spel tegen het sterke Xerxes. Stormvogels zal het dus ook op het Mosveld niet gemakkelijk hebben. Veel zal afhangen van het feit, of Kraak al dan niet van de partij is. Is hij er wel. dan voelen wij wel wat voor een gelijk spel. Voorlopig is Velsen door zijn overwinning van 42 op Scheveningen de gevaarlijke zóne uit, maar het zal nog wel even duren, alvorens de Santpoorters zich definitief vei lig kunnen gevoelen. Daarvoor lopen de krachten van de meeste clubs uit deze afde ling te weinig uiteen. Zondag speelt Velsen in Vlaardingen tegen Fortuna, welke club thans het gevaarlijke gebied betreden heeft. We verwachten een gelijk spel. Het was te verwachten, dat de Kennemers het tegen het sterke UW zwaar te verant woorden zouden heblsen en de uitslag van 51 heeft zulks bewezen. Inmiddels is de positie der Wijkers wel niet hopeloos, doch in ieder geval verre van goed. Zondag spelen zij thuis tegen OSV. In het begin leek het ex- veel op, dat de Oostzaners voornemens waren de Kennemers gezelschap te houden, doch de laatste weken zijn de OSV'ers hun leven gaan beteren. Wij verwachten dan ook in het gunstigste geval, dat de Kennemers één punt je in de wacht zullen slepen. WE zorgde de vorige Zondag voor een onprettige verrassing door met 10 van Always Forward te verliezen. Gelukkig ech ter voor de Wijk aan Zeeërs verloren de Zilvermeeuwen ook. Voor Beverwijk was het hierdoor en óók door de 6—0 overwinning op BKC een goede dag. Zondag wordt de big match BeverwijkWE gespeeld. De bad plaats voetballers hebben een voorsprong van vier punten op Beverwijk, doch de Wijkers hebben Zondag van zich zelf kunnen consta- OM DE DAGELIJKSE VIS Toen op die gruwelijke 24e Augustus van het jaar 1944 de bommen neerregenden op IJmuiden en grote kraters sloegen in de nabijheid van de vissershaven, is daar in luttele minuten meer vernield dan honderde-i paren arbeidershanden in vele jaren konden herbouwen. Toch heeft men er het puin geruimd, bij grote vrachtauto s tege lijk en toch heeft men het verse beton in de bekistingen gestort, omdat IJmuiden zonder vissershaven nimmer IJmuiden meer zou worden. Op één schram na klaar Vier jaar later. De bezoeker staat in de smetteloze hall van het pas geopende ad ministratiekantoor, waar het zakelijke kwikdamplicht de sfeer van moderne effi ciency verhoogt-. Langs de havenkant rijen de hallen A, B, C, D en E zich weer aaneen tot een regelmatige strakheid in baksteen en stramme, grijze pilaren. De roep van de afslag klinkt weer op de plek, waar eens een zware bom in sjfliinters sloeg en de laatste sporen van de ooi-log gaan verdwij nen: aan de Zuidzij, waar een hijgende heimachine een nieuwe damwand in de bodem drijft. Nieuw, nieuw, nieuw Aan de Noordzij zijn deze sporen al uit gewist: de nieuwe pakhuizen van hal A, het nog naar verf ruikende havenkantoor voor havendienst, vletterlieden en vislos- ambtenaren, de herrezen hal B, de uit de grond gestampte hal E, de zwaar gekneus de maar nu weer gerepareerde C en D: zij zijn evenzovele getuigen van een hevige werkdrift in dit fel-levende deel der Vel- ser gemeenschap. De directie van de Slui zen en Stuwen en de Rijkswaterstaat, heb ben eer van hun vlijt: de vis kan binnen stromen! Er is zoveel werk verzet in en om de kom van de haven. Kademuren moesten vernieuwd worden, talloze bomkraters zijn geleidelijk verdwenen en acht dienstwo ningen (vijf aan de Noord- en vier aan de Zuidzijde) konden aan het schamele wo- ningenbezit van de gemeente worden toe gevoegd. Reders en handelaren hebben met onvei-moeibare ijver achter dit mil- lioenenproject geduwd en gewerkt en op dit punt zou men van een „onge dachte overeenstemming tussen de partijen" kunnen spraken. Herstel Vissershaven De oude bel. die de vaders en grootvaders I j van de handelaren van thans naar de afslag riep, is teruggevonden tussen liet puin van j hal B. Men zal hem thans een veilig plaatsje i geven aan de muur van het nieuwe admini- j ctratiekantoor, waar hij wellicht met enig misnoegen de toon vany de plaatsver- I vangende sirene zal kunnen horen. Boven dien zal ook het bord met de vangstberich- ten binnenkort op de kop van de haven j prijken. Maar er is nog een ontsierende schram op het gezicht van de vissershaven: het gat voor het VEM-kantoor. Zanen en Ver- stoep's mokerslagen op de nieuwe be schoeiing jagen echter ook hier paal na paal in de grond en het zal niet zo heel lang meer duren, of hier is een kaarsi-echte en langere muur ontstaan met daarachter een eindelijk hoi-izontale kade, waar de stukwagens eens niet vanzelf afrollen naai de te laden schepen toe. Panorama Van de dii-ectiekamer uit, waar de heer C. Oud de scepter zwaait, is het gezicht over de haven op zijn mooist. Rechts hal B, die Maandag haar bestemming krijgt, met nu nog slechts een paar loggers ervoor, die elders geen plaats konden vinden, en links het lange perspectief van de afslagruimten ....ja: IJmuiden is herleefd en zal zich met modei-he middelen in de strijd om de dagelijkse vis gaan wei-pen! CHRISTENDOM EN COMMUNISME. Woensdagavond spreekt ds. R. Bijlsma, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam, in het gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden over „Christendom en commu nisme". teren, dat' zij inderdaad voetballen kunnen, wat hun het nodige zelfvertrouwen zal geven. WE zal vermoedelijk een veer laten. Kinhcim ontvangt bezoek van Hollandia. Nu de Boys uit Alkmaar van HRC vei-loren hebben en dus vier verliespunten hebben staan de kansen van de Velscnarcn met vijf verliespunten zeker niet slecht. We rekenen er op, dat ze van Hollandia, dat reeds elf verliespunten heeft, zullen winnen, Voor de vierde klas E krijgt IEV DCO op bezoek, In uitwedstrijden zijn de resultaten der DCO'ers heel wat minder dan die op eigen terrein behaald werden VVB verloor o.a. op het DCO-terrein zodat we hoop hebben voor de IE Vers op een gelijk spel. VVB trekt naar Madjoe, dat op eigen terrein nog geen enkel punt verspeelde. Dat wordt oppassen voor de gasten. In de Reserve tweede klas A deed Storm vogels 2 zeer goed werk door van Ajax 3 te winnen. Het werd tijd ook! En als het maar even Wil winnen de IJmuidenaren Zondag (van BFC 2. dat uit zeven wedstrijden twee winstpunten behaalde, eveneens. Vacature Ds. E. Wesbonk De kerkeraad der Geref. kerk van IJmui den heeft in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. S. E. Wesbonk naar Wol- vega, thans beroepen ds. R. D. Beukema te Eefde-Gorssel. GESLAAGD VOOR STENOGRAFIE. Mej. Lien Vissinga slaagde voor het enige tijd geleden te Amsterdam gehouden examen voor kantoorstenograaf, systeem Groote. OPBRENGST COLLECTE. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van Simavi heeft opgebracht 1562.62. IJmuiden-Oost Drukke dagen voor „De Jump" De IJmuidense bridge-club ..De Jump" hield een Howell-wedstrijd, waarvan de be langrijkste resultaten der A- en B-sroep waren: A: Mevr. BreurMainz 40 p.: Klin kenbergBreur 38 p.; MulderBaggerman 33% p. B: dames SlaatsRolloos 23% p.; mevr. BoerSlaats 21 p.; mevr. BrouwerBoon 18% p. In de afgelopen week heeft de Jump weer zes wedstrijden voor de bond gespeeld, hier van zijn er vier gewonnen en twee gelijk gespeeld. Team 1: de heren LigthartWo- nink en JonkerWittebrood wint van R.K. Br. Club „O. G." II met 6825 m.p., en van Haarl. N.B.B. I met 7630 m.p.. Team II: de heren MoltSuyk en oBrnCleeren wint van Spek en Vriendschap VI met 6225 m.p. Team III: de heren Kuperde Jong en Gjaltematen Broeke speelt gelijk met 4852 m.p. Team IV: de heren Maarleveld- Verhoef en Lamanv. Pel speelt gelijk met Hrl. N.B.B. VIII met 4843 m.p. Team VI: de heren WeijPorek Jr. en dames Verhoef Kramer wint van Hrl. N.B.B. XII met 6534 m.p. De eerste helft van de bondscompetitie is nu afgelopen. Jump I en II zijn met de volle winst gaan strijken: 5 gesp. 5 gew. Waterloo kan winnen Het eerste elftal van de V.V. Waterloo speelt Zondag een uitwedstrijd tegen Geel wit, dat op het ogenblik de rode lantaarn draagt in IA van de H.V.B. en zich hier van natuurlijk maar al te graag wil ont doen. Waterloo's reserves -bezoeken WH; zij zullen zich moeten herstellen na de neder laag van jongstleden Zondag. Overige wedstrijden: DEM 5—Waterloo 3; Waterloo adspirantenStormvogels ad- spiranten; VSV junioren CWaterloo junioren A. JEUGDDIENST NED. HERV. KERK In de Goede Herderkerk te IJmuiden- Oost wordt Zondagavond een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. G. J. H. Gij- mink, Nederlands Hervormd predikant te Rotterdam. Het onderwerp van deze dienst zal zijn: „Hoe kom ik tot geloof?" Jubileum-samenkomsten van het Heilsleger Ter gelegenheid^ van het 50-jarig be staan van het Leger des Heils worden ook in IJmuiden enige samenkomsten gehou den. Zaterdagavond 13 November is er in het gebouw'aan de Edisonstraat een grote herdenkingssamenkomst, waar Lt.-com- mandant Durman zal spreken. De Zondag daarop is er in de ochtenduren een wij dingsdienst, des avonds gevolgd door een verlossingssamenkomst en Dinsdag 16 No vember leidt majoor 5?an Dalen een open bare samenkomst. De volgende avond staat er een muziek- en zangfeest op het pro gramma, dat op Donderdag 18 November wordt gevolgd door een Jeugddemonstratie. Tenslotte wordt het „jaarfeest" Zondag 21 November besloten met een wijdings- dienst in de ochtend, een muziek- en zangt feest des middags (onder meer treedt het korps van de Amsterdamse afdeling' op). Een verlossingssamenkomst onder leiding van majoor Korts in de avond zal het sluit stuk worden. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 2) „Goed zo, één punt voor jou". Aangezien dit het eerste teken van enige handelbaar heid was, dat hij ooit gegeven had, was zij tot de conclusie gekomen, dat dit inder daad de manier was om hem aan te pak ken. Onverzettelijkheid dat was wat hij nodig had en hij zou het hebben ook. Zij keek op en zei: Hoe weet je, aan welke kant het huis is? Zeg, waar zie je me nu voor aan? Aangezien jij het nichtje van mevrouw Maquisten bent en ik jouw neef, ben ik practisch ook een neef van de familie Ma quisten. Als je het zo bekijkt. Wie bekijkt het zo? Ik. En ik was net bezig om te zorgen, dat jij er ook zo over zou gaan denken. Terw;il zij op de hoek links van Mait- land Square stonden, stampte Carey met haar voet op het plaveisel. Hoor eens, Jeff Stewart Goed, goed. Er kwam een traag lachje in zijn ogen en ook zijn stem scheen traag te klinken. Als het feit. dat jouw tante Flora getrouwd is met mijn oom Jonathan Stewart in Richmond niet voldoende is om mij tot jouw neef te promoveren, wat is het dan wel? Carey stampte opnieuw. Niets. Daar nam de heer Stewart geen noti tie van. Dus ging ik er dadelijk na mijn aan komst uit Amerika naar toe om kennis te maken met mevrouw Maquisten Dat is toch niet waar? Er kwam een brede glimlach op zijn gezicht. Je bent in een erg ongelovige bui. Wel, laat ik je vertellen, nog geen tien mi nuten later zei ik al „Nicht Honoria" tegen haar. Ze is heel wat logischer aangelegd dan jij. Zodra vik haar uitlegde, dat tante Flora je had geschreven, dat ik zou over komen om over zaken te spreken en dat jij een lief, hartelijk nichtje voor me moest zijn, was ze dadelijk geïnteresseerd en ze zei, dat je bij haar zou komen logeren wat ik natuurlijk wel wist, maar wat ik beter vond om te verzwijgen. En toen duurde het niet lang, of ze zei, dat ik ze allemaal moest beschouwen als neven en nichten en jou kon komen opzoeken, zo vaak ik er zin in had. Carey had een kleur gekregen. Ik geloof er geen woord van. Goed, schalje, wacht dan maar af. En ik wil niet, dat je met schatje noemt. Hij keek teleurgesteld. Niet? Absoluut niet. Een afgrijselijk voorgevoel, dat deze kolossale Amerikaan haar misschien bin nen vijf minuten „schatje" zou noemen ten aanhoren van nicht Honoria, die zij nog nooit in haar leven had gezien, deed haar besluiten het met zachtheid te proberen, al stuitte haar dat zeer tegen de borst. Zij sloeg haar lange, donkere wimpers op, die haar ogen nog donkerder blauw deden lij ken dan zij in werkelijkheid waren en zei: Jeff. Ja, schatje? Innerlijk was Carey woedend, maar zij kreeg ook lust om te lachen. Zo kwam het, dat de ergenis en de lach doorklonken in haar stem. Zij herhaalde zijn naam. Jeff! Hierop antwoordde hij met verrassende onderworpenheid: Hoe moet ik je dan noemen? Carey. Klinkt een beetje koud. Maar ik zal er me aan houden, dat wil zeggen zo lang ik het niet vergeet. Zij begon sneller langs de linkerkant van het plein te lopen. Het eerste huis was no. 35, het volgende 33. Op een toon, die, naar zij hoopte, bezwerend zou klinken, zei ze: Je moet het niet vergeten. Boven haar hoofd merkte de aangename stem van Jeff Stewart op: Het is anders wel waarschijnlijk, want ik heb een erg slecht geheugen. Daarop kreeg hij geen antwoord. Carey telde de huizen. Als ze hem toestond haar aan het lachen te brengen, was ze verloren, dan zou ze nooit meer in staat zijn hem de baas te blijven. Maar dat zij zin had om te lachen terwijl zij woedend op hem was, dat was eigenlijk, iets heel ernstigs. Ifet was regelrecht ergerlijk om te zien, dat Rij haar koffer droeg alsof die niets woog, terwijl als zij hem zelf optilde, het ding plotseling met lood gevuld scheen. Dat was het ergste met mannen. Ze waren zo weer zinwekkend, zo irriterend sterk! Jeff zei: Je hoeft de huizen niet te tellen. Ik zal je wel zeggen, wanneer we er zijn. Wil je nog iets over de familie stamboom horen, voordat we er zijn? Je kent ze geen van allen, is het wel? Zij keek een beetje verschrikt op. Is er dan nog iemand, behalve nicht Honoria? Dat heeft ze niet gezegd. Nu, dan zul je eens zien, hoeveel ple zier je nog van me zult hebben. Nog iemand anders? Nu, mij dunkt! Wie dan? Het klonk een beetje angstig. Nu, daar is ten eerste nicht Honoria zelf neen, val me niet in de rede en zeg niet, dat je dat al weet, want als je haar niet hebt gezien, dan weet je er niets van. Zij is zo iets als de koningin van Sheba. Ik vind het niet prettig, als je denkt, dat ik overdrijf.' daarom zeg ik alleen, dat zij Salomo aan het lijntje zou hebben ge houden en meer niet. Dan is er haar neef Dennis Harland een paar jaar jonger jonger dan ik, denk ik, die bij de R. A. F., een vliegongeluk heeft gehad en nu pro beren ze hem weer aan elkaar te lijmen gaat niet eens zo kwaad op het ogenblik .loopt met een kruk. Hij logeert er altijd tussen een paar behandelingen in om een beetje huiselijke verzorging te hebben. Aardige vent. Maar voor jou is het beter om hem niet al te aardig te vinden. Alle vrouwen denken „die arme jongen" en zijn dol op hem. Carey sloeg haar wimpers weer op. Dank u voor uw goede raad, opa. Jeff Stewart ging verder zonder hierop te letten. (Wordt vervolgd). HerfstboomriT „„ci.ie ln 1 «Kfc gewapperd, maar tenslotte w Ws,»'« moeten opgeven en zii zj *4 fej ntksighetdjes naar de grote h btuiW reld, waar jongensschoenen i8eisa. selen en het paard van de «- elke keer weer mee vergist ^t z,.;n troostig de kop te schudden w d.an zelfs niet eetbaar die verdrofi1!» van het najaar. De straalve». s nd['«n twee keer in de week zijn ventri J e' Het boompje is nu afgeSi ?»- nutteloos houten ding, dat zh„ 101 «ffl tegen de regenlucht houdt 11 sl® De mussen zijn er tjpk uit, Wa„. warme dagen van de lente „7 plezier te beleven in de groene v et ,w van de nieuwe bladertooi en blaast de kou er ruig doorheen Tb mus met enige gevoel de dakn.. at«0 schoorsteen opzoekt, om daar H. n3ast de de vorst af te wachten, SIteeuk en Gisteren heeft het karretje meenteremiging de laatste bruin.",.e Se tjes onder het boompje vandïr zodat de jongensschoenen er niff te keer kunnen trekken en het n mw' m andere plek moet uitzoeken „7 i®1 vergissen. Het allerlaatste blaadje 1 lu-kant is er vanmorgen afgesrk™,' maar daar komt de gemeente «if®5"- terug. Het moet maar blijven l£? VM' de wind het meeneemt en tegen 111 hek plakt, waar het dan zachtjes mï gS!' ven zitten klepperen. ®aEblij. Het is er troosteloos door gewon.. de straat. «worden m Al die boompjes zijn verschromnoij fluit een herfstdeuntje doorheen De hondjes respecteren deze dm., niet. De mensen ook niet, want die .on er gisteren zonder waarschuwing een afwaswater tegen aan. 8 flei» Maar ais er een zon door de ren», gaan schijnen, kun je, diep i„ helg®h™ hout verdoken, nieuwe knoppen hen Het boompje kan nu niet amoKli worden; het wordt straks alle dï weelderiger. 3001 Dat is de enige troost van de straat in deze kale, winderige dagen J' F' ..Rex draagt de kroon vooi beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag 17 n0v brengen wij: DON'T FENCE ME IN met ROY ROGERS. 14 Jaar- Centra Pl]m, oxaxoxua (Adv.) Velsen Strawberries ontmoet in Bilthoven S.C.H.C. II Voor de dames vermeldt hst nrogramma een thuiswedstrijd. H.B.S. komt hiervoor naar Velsen en zal het de Strawberries me: gemakkelijk maken. Met een gelijk spel mogen beide partijen dan ook niet onte vreden zijn. De reserves krijgen in V.V.V. een nief ie onderschatten tegenstander. Dat zij met winst uit de hoofdstad zullen terugkeren is niet te verwachten. Strawberries IIIB.D.H.C, VI doet. span. ning op Schoonenberg verwachten. De gast vrouwen zullen haar uiterste best doen de hatelijke nul uit de ranglijst te doen ver dwijnen. Gaat alles volgens verwachting, dan keren de heren van het eerste elftal met een overwinning naar huis. S.C.H. II be hoort tot de zwakkere clubs en kan moei lijk tot een verrassende prestatie in staat geacht worden. Strawberries blijft bij een overwinning het leidende A.M.V.J. ernstig bedreigen. Wat de reserves in Bloemendaal gaan doen is moeilijk te voorspellen. De klein» nederlagen en de overwinning van Straw berries II doen de te verwachten uitslag tol na afloop in het onzekere verkeren. Strawberries III ontvangt een van de lei. ders, Hermes uit Den Helder. Er raag op een spannende en aantrekkelijke ontmoe ting gerekend worden, met voor de thuis club de beste kansen. Strawberries IVA.M.V.J. IV wordt waarschijnlijk de eerste overwinning voor dit Strawberries-elftal, als de voorhoede tenminste iets aan scholvaardigheid gewon nen blijkt te hebben. De jongens gaan hun derde overwinning tegemoet tegen H.I.C. D. OVER DE NIEUWE BEDRIJFS STRUCTUUR. In de vergadering van de afdeling Vel- sen-Zuid van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië", sprak de bondspenningmeester, de heer A. de Graaff over de komende structuurwijzigingen in het sociaal-econo misch leven en hun betekenis voor de hoofdarbeiders. In een interessante inleiding gaf spre^r de aanwezigen een duidelijk inzicht in de samenstelling van de bedrijfsschappen en ondernemingsraden en bracht hij de be zwaren naar voren welke nog kleven aan het bij de Tweede Kamer ingediende web ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Door een sterke organisatie zou het mo gelijk zijn een en ander göwijzigd te krijgen. Spreker spoorde de aanwezige leden aan ook aan tot actieve propaganda teneinae het ledental zo groot mogelijk te doen worden. Protest tegen monopolie van haringexport naar deV.S. In een vergadering van de Verenigm? van Haringhandelaren te Vlaardingen wer de oprichting van de „Holland Herr Fisheries Association" besproken. Deze1 - ganisatie werd in het leven geroepen enkele haringexporteurs op Canada Amerika. Hoewel in de vergadering Ya Vakgroep Groothandel in Vis besloten w aan zulk een groep nooit het monopon zullen geven en een onlangs gehouden1 - gadering van Amerika- en Canada-ex. - teurs zich uitsprak tegen de opricMMUT een dergelijke groep, heeft het Bedrijf- voor Visserijproducten toch het mono aan deze nieuwe associatie veriee worden buiten deze stichting om gee voervergunningen meer verstrekt, men dus wel gedwongen is_tot deze g toe te treden. De vergadering neen tegen geprotesteerd.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6