Optimisme over de toekomst afgeremd ,r kleine problemen van het heden Buurtverenigingen bespreken dagelijkse problemen van Velsen-Noord Beperking electriciteitsverbruik op spitsuren van heden af voorgeschreven Visserij- Het testament 16 NOVEMBER 1948 OVER DE VISSERIJ IJ MUIDER COURANT oriizen llsland-vis Vrieskosten Overbevissing .herkansen Verdelingssysteem Vlootcoördinatie i -P het grote nieuws uit de me- toelichting op hoofdstuk elf a Rijksbegroting voor 1949, dat de •toroverweegt bü stügende aan- van verse vis de prijs ervan vrij (fiybevat dit belangwekkende 8 „i pen aantal opmerkingen over ^fLjandse visserü, die ongetwij- !n ruimere bekendheid verdienen. ^e aanzien van de positie der Nc- trawlvisserij tegenover de 1,7,dse kan worden gesteld", al- "SSorie, „nat dc Nederlandse, iöoe. werjtend onder geheel ver- omstandigheden, tegenover andere landen als van •.cprii van ^;«u"Tnde kraiih'kan wor" tescbouff Bezorgdheid overbodig. ïffvan de visserij niet gemotiveerd hierbij op de omstandigheid, een crisis ais in de jaren 1930— ..minst gesproken kan worden, ff ,jzet der producten niet geheel E.meld kan plaats hebben. De pro- ran rondvis beantwoordt met aan 'jjsehtingen, deels door het feit, dat nrnd-visserij nog niet op volle toeren J moe' worden opgemerkt, dat de Si vis geen overweldigende belang- S'vm de consument geniet, feeding tussen de aanvoeren van 'Lis en verse haring is mede afhan- kosten en prijzen: de haring liissavangsten mogelijk en geeft flikte uitkomsten dan de „verse". Doorberekening vrieskosten. onjuist, aldus de memorie, dat vrieskosten voor verse harmg zou- "orien doorberekend, omdat niet moet (tslimuleerd, dat ook bij het be- de maximumprijs de producten, voor onmiddellijk gebruik in het [2nd beschikbaar moeten zijn, wor- laven. Bovendien kunnen de koel- ïïtoslen vaak gedekt worden door de Sing in de prijzen in de tijd tussen ii verkoop aan de consument, waar Sikomt. volgens de memorie van ant ral haring zeer belangrijk is voor Lavenfabrieken, die alleen met lage kopkosten tegen het buitenland kunnen ïciteren. Meer vlees geeft lagere visprijzen. •z minister voorziet een visprijsdaling de vleesvoorziening ruimer wordt, het visverbruik zich per hoofd van ■•iïo'king vermoedelijk op een hoger 'm zal handhaven dan vóór de oorlog. ,'.ej 00g op de plannen tot verdere leasing van het IJselmeer kan niet jcjw worden, vergunningen uit te 't !3n de grote groep van vissers, die Ljjr aan de IJselmeervisserij deel- ook verkorting van de vistijd met compenseert het gevaar van over- niet, dat ontstaan zou door een -»te uitgifte van vergunningen. Verder zfee minister in het 'raam der „over ling1' mee, dat er plannen zijn, om de aspen van de netten te veranderen Ïüs internationaal verdrag. Exportpcrikelen. vooruitzichten voor de uitvoer van jaar de 'Bizóne zijn gunstig. In het on besloten handelsverdrag is een post i-ïis opgenomen ter waarde van drie Ixn dollar. Over het eerste gedeelte mnwerd reeds een contract afgesloten de levering van 5200 ton gezouten pi en 3200 ton verse haring, vronde vrees voor het verloren gaan 'k export door onvoldoende aanvoer rcr.dvis behoeft niet te bestaan. De izenlen voor uitvoer naar Frankrijk k geregeld uitgeput en hoewel de dingen naar Engeland groter zouden >- zijn, worden deze aangevuld door zólstreekse aanvoer. Het teruglopen if export op enkele andere markten r rijn oorzaak in belemmerende in- csdingen of de in de betrokken lan- :po!gde handelspolitiek. acht de bezorgdheid over de Kt is 'asop, afblijven! Tentoonstelling van explosieven kvele ongelukken, die de laatste maan- voorkomen door het onoordeelkundig fflD met munitie en explosieven, heeft at Boes van de Hulpverleningsdienst feuiden op het idee gebracht een ten- filing van dat „gevaarlijke goedje" vrager^, -riseer Hubbeling, directeur van de Nij- ifitechool werd bereid gevonden een ^laf te staan, burgemeester Kwint gaf aiming tot het houden van een ten ding en wethouder Van Leusen zeg- pi volledige medewerking toe. 2 29 November tot en met 2 Decem- dlen alle inwoners van Velsen in de sskeid worden gesteld het „gevaar- ioorlogstuig", dat nog steeds duinter- gewezen mijnenvelden onveilig Sin ogenschouw te nemen, fes kunnen haar kinderen wijzen dingen, waar zij ten allen tijde af Wijven, wanneer ze al spelend in gedeelte zulk een gevaarlijk voor- atdekken. •fegrage" heren der schepping zul- deze expositie leren, waarom zij tot onderzoeken moeten beteu- S spreekt vanzelf, dat het tentoonge- gedemonteerd is. JOPAGANDA-AVOND VAN DE ®ISTELIJKE BESTURENBOND. sayond houdt de Christelijke Bestu- IJmuiden in het Patronaatsge- een propaganda- en filmavond. Ma voor Velsen en IJmuiden ...DINSDAG 16 NOVEMBER 8 uur: „Schimmenjacht". -L u"r: „Don't fence me in", jwatsgebouw: Propaganda-avond '0ENSDAG 17 NOVEMBER ftltni. DinSdag. J™ Christelijke Belangen: Winter- 'Mttistendom en Communisme". De veel verbreide mening, dat Engeland in hoofdzaak door aanvoer rechtstreeks uit zee zeer ruim door ons van vis wordt voor zien, kan de minister niet onderschrijven, daar het gebruik, dat de reders maken van licenties tot het in Engeland aan de markt brengen van vis, vergeleken bij het vorige jaar, niet onbelangrijk is verminderd. An dere vis-importerende landen worden hier door niet verwaarloosd, daar deze zirih bij de import beperken, tot enkele vissoorten, terwijl Engeland de gehele vangst van het daar aanvoerende vaartuig opneemt. Voor gevaar, dat de bedoelde landen voor onze visexport verloren gaan, behoeft derhalve niet gevreesd te worden. Aan de reders is het, na gepleegd overleg met de handelaren, toegestaan de voor de realisering van hetmet Rusland te sluiten contract nodige ha ring uit de markt te nemen. Voorts kunnen de reders beschikken over 25% van de aanvoer, welke hoeveelheid zij zowel voor het contract met Duitsland als voor levering aan rokers gebruiken. Het resterend deel wordt, wanneer er maximumprijzen gemaakt worden en er tot verdeling wordt overgegaan, op basis van voorlopige verkoopcijfers toe gewezen aan de handelaren van Sche- veningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden, die in het verdelingsschema zijn opgenomen. Niet de #laats van vestiging maar de koopplaats beslist hier en in geval er tus senpersonen in het spel waren of zijn, wordt de opdrachtgever ingesohakeld. Grotere vangcapaciteit. De Nederlandse visserij zal door doel matige schepen de concurrentiestrijd tegen het buitenland moeten leveren en in dit verband worden er voortdurend besprekin gen gevoerd met de Benelux-partners om te komen tot de beste wijze van coördinatie der visserij-belangen der leden van de Economische Unie. Onze vissersvloot al dus de minister is qua vangst-capaciteit groter dan vóór de oorlog, maar aan een reconstructieplan wordt gewerkt, dat ech ter door het meespelen van vele factoren minder snel vlot dan reconstructieplannen voor andere objecten. Een verklaring van de Bond van oud-illegale werkers Naar aanleiding van de verslagen in de IJmuider Ct. van 27 October en 9 Novem ber over de zaak van de IJmuider arts W. van H. voor de Bijzondere Kantonrechter te Haarlem, zendt het bestuur van de Bond van Oud-Illegale werkers in Velsen ons een verklaring, waaraan wij het volgende ontlenen: Na de bevrijding werd genoemde arts van H., op grond van zijn gedragingen en houding tijdens de bezetting, door het Mi litair Gezag in arrest gesteld. Pas weken daarna werd door de P.O.D.-ambtenaren aan de doktoren verzocht gegevens te ver strekken ten opzichte van de houding van genoemde arts tijdens die periode. De verklaring dat de drie bedoelde oud- illegale werkers genoemde arts steeds zou den hebben beschouwd „als een zeer goed vaderlander" is afkomstig van de verdedi ger mr. B. W. Stomps. In een vergadering waarbij aanwezig waren het dagelijks be stuur van de B.O.Ï.W., enkele doktoren en de drie bedoelde oud-illegale werkers, be nevens de verdediger mr. Stomps, ver klaarden de drie oud-illegale werkers dat zij met hun getuigenis niet verder hebben willen gaan dan: „als zouden hen geen be zwarende feiten omtrent verdachte be kend zijn". Uit de bespreking bleek dat de verde diger niet over alle gegevens beschikte, die in het dossier behoorden. Met klem protesteren wij (de B.O.I.W.) tegen de verklaring, dat de arts van H. niets anders gedaan zou hebben dan de be langen behartigen van de Nederlandse ar beiders. Onze maatstaven waren anders en zijn dit nog. Tenslotte verklaart het bestuur van de B.O.I.W. dat het protesteert niet uit ge voelens van haat maar omdat niet geduld kan worden, dat de eer en de goede naam van de Illegaliteit waartoe ook, en zelfs op zeer verdienstelijke wijze, de doktoren behoorden wordt aangetast. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 16 November: geen. Vertrokken op 16 November: IJM 6, Norma Maria; IJM 9, Haarlem. Haring-drijfnetvisserij Binnen op 16 November: KW 140 met 385 kantjes. Waterloo versterkt zijn positie De voetbalwedstrijd Geel WitWaterloo is geëindigd in eenjoverwinning van 41 voor Waterloo. Geêl Wit moest op eigen grond ondervinden, dat de IJmuidena- ren dit jaar goed op dreef zijn. Waterloo nam spoedig de leiding door J. Boüwens, waarna W. v. Zonderen de voorsprong ver grootte. Dezelfde speler doelpuntte nog eenmaal, waar tegenover stond, dat Geel Wit-doelman Kok passeerde. Na de hervatting volgde eenzelfde spel- beeld met Waterloo in de aanval. W. van Zonderen bracht de eindstand op 14. De reservers verloren met 61 van WH. Verder zijn gespeeld: DEM 5Wa terloo 3 52; VSV jun. eWaterloo jun. a 62; Waterloo adsp. aBeverwijk b 93. CABARET VAN DE E.V.C. IN „REX". De Eenheidsvakcentrale afdeling IJmui den, organiseert op 18 November een ca baret-voorstelling met het gezelschap „Ge mengde Berichten" dat onder leiding staat van Ber Huising en wel in het „Rex-thea- ter" te IJmuiden-Oost. NAAR IIUIS MET DE VAN OLDENBARNEVELT In de gemeenten Velsen en Beverwijk komen de volgende personen met de Johan van Oldenbarnevelt naar huis: J. Blinkhof, Sirenestraat 6; M. v. d. Harst, IJmuider- straatweg 144; S. Boer, Trompstraat 179; E. A. van Duyn, Esdoornstraat 53; J. H. Munnik, Cederstraat 13; J. J. H^ystek, Hagelingerweg 104 en H. M. Kooien, Wij- kermeerweg 58. Uw zoontje of dochtertje behoeft niet langer te lopen met een shawl die te lang en te breed is. Wij ontvingen in frisse kleu ren en dessins de bekende Kermopa- Kindershawls ƒ3,50 en f 3,95 1 punt Zoeven 'ontvangen: Tweka Trainingspakken in verschillende maten en kleuren Pli. de Koning 24 KENNEMERLAAN 24 Velsen-Noord Wielr en-na jaarscompetitie beëindigd Door de gladde wegen van de Wijkermeer- polder was het wedstrijdterrein van de Be- verwijkse Rennersclub „Kennemerland" voor de najaarscompetitie gistermorgen verplaatst naar Rooswijk. waar de vijfde rit over 40 k.m. werd verreden. In de A-klassó won A. Hofland met 57 min. 25 sec. de 40 km.-race, gevolgd door 2. J. Kuilman; 3. A. Wagtmans en 4. H. Oudshoorn. Bij de B-klassers was wederom F. Stromer met 58 minuten de sterkste. Tweede werd W. Eelzing en 3. P. Lubbers. In de C-klasse waren de renners aaji elkan der gewaagd. J. Eelzing slaagde er in als eerste te eindigen in rond 1 uur met 2. J. Voorhout; 3. A. v. d. Akker en 4. J. Brug- genkamp achter zich. Dat deze laatste competitierit van groot belang was, blijkt wel uit de eipdstand na de vijf ritten, waarbij vooral in de C-klasse het geringe puntenverschil opvalt. De totale uitslag was: A-klasse: 1. A. Hofland. 20 pnt.; 2. H. Oudshoorn, 18 pnt.; 3. J. Kuilman, 8 pnt.; 4. A. Wagtmans, 5 pnt. B-klasse: 1. F. Stromer, 23 pnt.; 2. P. Lub bers, 20 pnt.; 3. W. Eelzing, 15 pnt.; 4. D. Post. 5 pnt.; 5. F. Hanse, 1 pnt. C-klasse: 1. J. Eelzing. 19 pnt.; 2. J. Brug- genkamp, 18 pnt.; 3. J. Voorhout, 14 pnt.; 4. A. v. d. Akker, 14 pnt.; 5. M. de Weers, 7 punten. Zondag wordt eveneens in Rooswijk een koppelwedstrijd gereden tussen renners en niet-renners. Papierfabriek verzorgt St. Nicolaasfeest De directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen heeft het voornemen om evenals vorige jaren voor de kinderen van het personeel weer een St. Nicolaasfeest te organiseren. Dit zal dan plaats hebben op Woensdag middag 8 December in gebouw „Concor dia", waar kinderen van 5 tot en met 12 jaar toegang hebben. Getracht zal worden de veraf wonende kinderen, dus ook die van arbeiders komende van op betrekkelijk grote afstand liggende plaatsen, onder goede geleide per autobus op te halen en weer thuis te brengen. Naar het zich laat aanzien zal het voorgestelde programma totaal ongeveer drie uren in beslag nemen. CABARETAVOND VAN *,DA COSTA" De Buurtvereniging „Da Costa" opent het seizoen met een cabaret-avond in het Kennemer Theater te Beverwijk. Zaterdag, 27 November zal voor de leden van deze vereniging het bekende West- Friese cabaretgezelschap, het duo „Wi-Jo" uit Schagen optreden: Voor een tweede „buurt"-avond staat een programma, verzorgd door eigen krachten, te wachten, doch de datum hier van is nog niet vastgesteld. De gezamenlijke besturen van de vier Noord-Velser buurtverenigingen kwamen Maandagavond in een vergadering van de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" in café Sloot bijeen, waar verschillende belangen van dit deel der gemeente werden be sproken. De heer J. W. L. Scherpenhuizen, voor zitter-secretaris deelde mede ten aanzien van het slipgevaar in de bocht van de Wijkerstraatyveg aan B. en W. te hebben verzocht hier een waarschuwingsbord te plaatsen en aan P.T.T. te Haarlem was een verzoek gericht om de nieuwe woon gedeelten van „Meerweiden" en „Water vliet" op het radio distributienet te doen aansluiten. Op beide verzoeken bleef ant woord uit. Van een verzoek aan Openbare Werken om van de Duinvlietstraat door middel van een rechtstreeks pad een ver binding naar de halte Hoogovens te "ver krijgen werd de noodzaak niet gezien daar thans behoorlijke toegangswegen naai^ deze spoorweghalte bestaan. Aan de NACO-busdirectie werd een klacht gericht over het niet-opnemen van passagiers in de richting Haarlem, want de chauffeurs laten dezen veelal staan om nog juist de pont te kunnen halen. Het antwoord vermeldde een schriftelijke instructie aan de bus chauffeurs dergelijke klachten te ver mijden. De afsluiting van de Doodweg door de papierfabriek kwam ook aan de orde en daar van de betreffende directie geen ant woord was ontvangen zal „Velsen-Noord Vooruit" zich thans, nu B. en W. de kwestie behandelen, tot dit college richten om aan te tonen, dat neringdoenden en bewoners van Velsen-Noord, die met het veer van Donkersloot het kanaal wiUen oversteken, ernstig gedupeerd zullen worden bij door voering van deze afsluiting. Een verwijzing naar het gevaar in de Corverslaan bij het. houttransport van de papierfabriek dwars over deze weg naar Ir. A. Bakker, directeur-generaal van de Energievoorziening van Nederland, heeft gisteren in een persconferentie op het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag, een uiteenzetting gegeven over het stroomverbruik, waarbij de over belasting der electriciteitscentrales tijdens de speruren ter sprake kwam. Het verbruik van electricteit is sinds de jaren die aan de oorlog voorafgingen tot 1947 toegenomen met 24 procent, maar na 1947 is opnieuw een toeneming geconsta teerd, zodat het thans 54 procent boven de vooroorlogse jaren ligt. Dit hééft tengevolge dat de centrales thans overbelast zijn. In de oorlogsjaren konden geen machines aangeschaft worden en ook thans is dit nog zeer bezwaarlijk. Al is het dat er deviezen voor gegeven kun nen worden (iets, dat slechts in enkele ge vallen kan worden toegestaan), dan is er toch nog een leveringstijd van vier tot vijf jaren mee gemoeid. Een en ander heeft tengevolge dat er in het bijzonder moeilijk heden ontstaan in de maanden November, December en Januari wat de spitsuren aan- de opslagplaatsen aan weerszijden, heeft inmiddels succes gehad. In het ontbreken van een naambord Watervlietstraat zal worden herzien. Met betrekking tot de voorgevel rooilijn aan de Wijkerstraatweg zal nogmaals de aandacht worden gevestigd op het ont breken van een trottoir bij de laatste huizen aan de linkerzijde en voorts wordt nog eens geattendeerd op de 40 km snelheidsbeper king op deze weg. Mededeling werd gedaan van het spreek uur van de arts W. A. Oepts, die zich met tertijd in „Noord" hoopt te kunnen ves tigen. In verband met het plan, dat een ver loskundige zich in „Noord" wil gaan vesti gen zal Velsen-Noord Vooruit, op verzoek trachten hierin medewerking te verlenen. Het kinder-St. Nicolaasfeest vindt Za terdag 11 December plaats in het Kenne mer Theater te Beverwijk. Dopr mede werking van de Kindergeheelonthouders club „Kindergeluk" zal de operette „De Wonderbloem" de hoofdschotel vormen voor de 480 kinderen. Dit is 140 kinderen meer dan vorig jaar, waarbij de kosten voor elke vereniging afzonderlijk afzonder- voor elke vereniging afzonderlijk lager zijn ondanks de voorgestelde ruime tractatie. Op voorstel van de heer M. G. Marcus en in navolging van het Amerikaanse sys teem, ook reeds toegepast in onze grote steden, zal een commissie worden benoemd om de organisatie van zogenaamde „baby sitters" (oppassers) uit te werken, teneinde ouders en vooral ook zakenlieden gelegen heid te geven tegen geringe vergoeding een of andere uitvoering te kunnen bijwonen. Waar het schijnt, dat de derde radio- distributielij n niet de in de radio-gidsen aangegeven programma's doorgeeft, zal hier naar worden onderzocht en tevens zal gevraagd worden, evenals in de steden, de vierde lijn ook in te schakelen. Over verschillende interne zaken werden nog besprekingen gevoerd. S.S.H. gaat naar zijn 20-jarig bestaan De Gymnastiekvereniging SSH bleek Maandagavond niet slechts te bestaan uit goede turners maar ook actieve leden, die in flink aantal de jaarvergadering in het clubgebouw „Watevvliet" bijwoonden. De heer K. Moné, voorzitter, kon gewag maken van een toenemend ledental, maar het financiële verslag van mej. J. de Vries kon niet rooskleurig worden genoemd. De onderlinge wedstrijden werden be paald op 15 December voor de oudste meis jes en 16 December voor dames- en dames senioren-leden in de „Da Costa"-school. Op 18 Januari komen de kleuters aan de beurt en de jongste meisjes en jongens moeten nog even geduld oefenen. De uit voering vindt plaats op 17 Maart 1949 in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk. Volgend jaar bestaat SSH twintig jaar. In verband met eventuele plannen van „Hoogovenstaten" konden hierover echter nog geen nadei-e mededelingen worden ge daan. Bij de bestuursverkiezing zagen mej. J. de Vries en de heer Groen zich bij accla matie herbenoemd en werd in de vacature van de heer Bakker voorzien door de ver kiezing van de heer Boot. Met een film over het werk van de Ver eniging „Hoogoven Staten" en een causerie van drs. A. Demmers over dit werk werd de bijeenkomst besloten. HOUTSTOF VOOR VAN GELDER Voor de papierfabriek Van Gelder.Zonen is Maandagmorgen aangekomen het Noorse s.s. y,Bera", dat uit de Noorse haven Trond- heimfjord bijna 1000 ton houtstof aan voerde. Kiescollege Ned. Hervormde Gemeente Zondag hebben voor het kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente verkiezingen plaats gehad, waarbij zijn hei-kozen de af tredende heren J. H. Velde, J. Gutteling, J. de Haan, J. Kraayeveld, J. Bosch en J. W. de Goey. Door verkiezing van de heer P. J. Bak ker werd voorzien in de vacature van de heer A. v. d. Vlies. Examen in de hal. De 30e November komen de candidaten voor het examen van de Stichting Vakopleiding i.o., dat onder auspiciën van de Vakgroep Détailhandel Maandag in Utrecht werd gehouden, naar IJmuiden, om daar onder meer in de vishal nader aan de tand gevoeld te woi-den. Polen ter IJsland-visscrü. Twee grote Poolse trawlers de „Polisië" en de Jupiter" zijn in IJmuiden aangekomen. De haring netten werden verwisseld voor trawlnet- ten. Men gaat op de N.Z. vissen, waarna de vangst in een Engelse haven wordt gelost. In het begin voorjaar gaat de Jupiter naar de IJslandvisserij. Dan maar makreel. Nu de trawlharing visserij bijna ten einde is, vissen de traw lers des nachts op „verse vis". De Viking- Bank had een prachtige vangst van 700 kis ten makreel. De totale vangst bedroeg 1600 kisten, waarvan 600 kisten trawlharing. De Vios 4 had een vangst van 400 manden makreel. „Thorina" naar het Kanaal. Half No vember wordt een aanvang gemaakt met de haringvisserij in het „Engelse Kanaal". De IJmuider trawler Thorina IJM 33 is als eerste van dè vloot naar deze visgronden vertrokken. Als er geen haring is zal de Thorina naar „de Noord" gaan. Centrales zijn overbelast gaat. Deze zijn van zeven tot negen uur 'Ss ochtends en 's middags van vier tot zes uur. Dit komt omdat de behoeften van de industrieën in de laatste jaren zeer sterk zijn toegenomen. Het is absoluut noodza kelijk dat er daarom maatregelen geno men worden om het verbruik van electri- citeit in de genoemde uren te beperken. De verbodsbepalingen, die uitgevaardigd worden, gaan reeds vandaag in. Zij houden in, dat het op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags, verboden is in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenvei'lichting van openbare ge bouwen, hotels, cafés, restaurants en amusementsbedrijven. Voorts zal op de eerste vijf werkdagen in de spitsuren in electrlsche treinen en trams de verlichting en de eventuële ver warming tot de helft beperkt dienen te worden. Etalages langer verlicht Etalageverlicjjting, die tot op heden was toegestaan van een half uur na zons ondergang tot sluitingstijd, is voortaan ge oorloofd op de eerste vijf werkdagen tussen zes en tien uur 's avonds en op Zaterdag en Zondag tussen vier en tien uur des avonds. Voorts zal in de spitsuren de bestaande rantsoenering op de straatverlichting ter dege dienen te worden nageleefd. In de openbare gebouwen zal het stroom verbruik ingrijpend moeten worden be perkt. De regeling is zo gemaakt, dat elec- tricitcitsbedrijven, die geen moeilijkheden in spitsuren hebben, ontheffing kunnen .krijgen van de verbodsbepalingen. Daar door is het mogelijk dat Groningen en Friesland geheel daarbuiten vallen. Haarlem zal evenwel onder de regeling vallen, omdat, zo zei ir. Bakker ons, als Haarlem electrisch vermogen over zou hebben, dit afgenomen zou worden door Amsterdam, dat in het bijzonder met grote moeilijkheden te kampen heeft. Het laat zich aanzien dat voor de vol gende winter nog ingrijpende bepalingen zullen worden ingevoerd, als het verbruik door de industrie nog toe mocht nemen. Er wordt op aangedrongen dat allerwege medewei-king. zal worden gegeven om in de bedoelde uren het verbruik van elec triciteit zoveel mogelijk te beperken. In dustrieën zullen er goed aan doen dingen die veel energie eisen uit te stellen tot na de spitsuren. Ook op kantoren en in huis houdingen moet in die uren sterk bezuinigd worden. In het bijzonder wordt er op aan gedrongen geen electi'ische kachels, waar van het gebruik door het voortbestaan der rantsoenering trouwens vei-boden is, in die uren aan te zetten. Velsen Zaak-Langendijk voor de derde keer in instructie Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft aan het verzoek van de raads vrouwe van het gewezen lid van de Velser hulppolitie J. J. Langendijk voldaan en wederom de zaak naar de raadsheer-com missaris verwezen voor een nader onder zoek op bepaalde punten. Zoals men weet, was de zaak-Langendijk reeds voor de tweede keer bij fle instructie geweest. Velsen speelde gelijk Velsen nam uit Vlaardingen een kost baar punt mee. Dat het hier ging tussen twee ploegen, die, met het oog op de be zetting van één der twee fatale plaatsen, deze ontmoeting beslist wilderi winnen, was aan het spel duidelijk te constateren; Aan beide zijden werd hard, doch niet al tijd even oordeelkundig gewerkt en het spel was, zonder ruw te zijn daar zorgde scheidsrechter Sehoteldraayer wel voor vrij stevig. In de eerste helft was de thuisclub, die door een talrijk publiek werd aangemoe digd, in het veld de sterkste, maar de Velsen-verdediging met spil Nijssen aan het hoofd weerde zich flink. Toch zag Fortuna kans door zijn midvoor de leiding te nemen, doch Bakkum, die zwaar op zijn huid gezeten werd, wist spoedig daarna gelijk te maken. Na de rust pakten beide ploegen weer energiek aan, maar nu was Velsen in het veld het sterkst. De Fortuna-defensie stond - echter ook haar mannetje. Door een missen in de Velser achterhoede slaagde de rechts binnen er in een voorzet van de links buiten in te schieten (21). Velsen hield echter dapper vol en het was Tromp Jr., die gelijk maakte (22). Met Velsen sterk in de aanval kwam het einde van deze spannende wedstrijd. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 5) Dat weet ik niet, nicht Honoria. De grote mond vertrok in een plotse linge lach. Ik weet het ook niet, maar ik kan het wel raden. Allemaal visjes om een kabel jauw te vangen, mijn lieve kinddat zijn al die Honoria's! En Dennis Harland heeft zelfs Dennis Honorius! Zij lachte kort en helder. Tot zijn eer moet ik zeggen, dat hij er zich dood over schaamt. Visjes, lievè kindvisjes om de kabeljauw te vangen. Een kabeljauw? Neen, een walvis! Maar de walvis is nog niet gevangen. Zij schudde van het lachen. Ik ben wel een beetje mager voor een walvis, vind je niet? Ja, dat is het verraderlijke van beeld spraak. Een oude walvis, opgedirkt met zilver en juwelen en iedereen gooit er maar hoopvol kleine visjes naar! Zij hield opeens op, staarde Carey aan en zei: Waarom lach je niet?*. Omdat ik het niet grappig vond. Dus niet zelf een visje uitgooien? Het bloed schoot Carey in de wangen. Zij voelde haar hoofdhuid prikken. Haar ogen bliksemden. Ze stampvoette en zei: Nee! Temperament! zei mevrouw Maquis ten op onverschillige toon. Zij stak een flonkerende hand uit. Het spijt me, lieve kindik wou alleen maar eens zien, hoe je reageerde. Ik ben nu eenmaal een rare vrouwneem er maar geen notitie van. Ik denk, dat je nu.je kamer wel eens zou willen zien. Die is een verdieping hoger, Zij nam een ivoren schelletje op, dat aan een lang groen koord was bevestigd en drukte er op. Vlakbij weerklonk een bel en nog voordat het geluid verstomd was, ging er een deur open, die Carey nog niet had ontdekt, en die vlak bij het hoofdeind van het bed was. Er kwam een verpleeg ster binnen. Zij was in een stijf gesteven japon gekleed, precies*zoals Jeff had ge zegd. Maar zij bewoog zich zonder enig geluid. Zuster Brayle, zei Honoi'ia Maquisten onverschillig. Mijn nichtje, Carey Silence. Carey vroeg zich af, hoe zuster Brayle er uit zou zien zonder al dat wit en die stijfsel. Zij had nog nooit iemand gezien, die zo volkomen een geheel vormde met zijn kleren. Zij kon zich het hoofd van de ver pleegster niet voorstellen zonder 't mutsje, of de hals zonder boord, de keurige, strenge figuur in iets anders dan in een uniform. Regelmatige trekken, grijze ogen, een lok donkerbi'uin haar. Maar in de eerste plaats zou je aan Magda Brayje altijd denken als aan een verpleegster. Zij scheen zelfs geen leeftijd te hebben. Vijf-en-twintig.der tig.vijf-en-dertig een uniform heeft geen leeftijd. Magda een eigenaardige naam. Mevrouw Maquisten noemde da naam juist. Magda, laat Carey haar kamer zien boven en kom dan terug om mijs klaar te maken voor de thee. Zij wendde zich tot Carey. Als je de bel hoort, kom je naar beneden. We drinken hier thee. Haar ogen schitterden boosaardig. Ik denk, dat je wel nieuwsgierig zult zijn, om met je neven en nichten kennis te maken. HOOFDSTUK IV. Magda Brayle nam Carey mee naar een aardige, kleine kamer op de tweede ver dieping. De ramen keken uit op de ach terkant, waar men muren zag, die van al de andere huizen af liepen naar iets, dat leek op een ouderwetse stal. De plek grond, die bij no. 13 behoorde, was groter dan van de andere huizen; het was een grote recht hoek, met geplaveide paden, sierheesters, stenen banken in klassiek model en een fontein, waar een marmeren jongentje stoeide met drie stevige dolfijnen. Het was aangenaam, dat de kamer binnen geheel verstoken was van deze soort vergane grootheid. Carey had het gevoel, dat zij niet veel brocaat en zilver meer zou kun nen verdragen. De muren waren crème kleurig geschilderd, de gordijnen en de stoelbekleding van glanzend chintz met een patroon van oesterschelpen en blauwe strikken, het tapijt was van naturelkleu- rige wol. Verder waren er blauwe kussens en een blauwe donzen deken op het bed. Wat gezellig! zei Carey. Maar eigenlijk moest ik nu een jaar of zes tien zijn. Als zij al enig menselijk antwoord ver wacht had, kreeg zij het in ieder geval niet, noch op haar woorden, noch op de uitno digende lach, welke ze had vergezeld. Zuster Brayle deelde alleen mede, dat er nog een badkamer was, en dat er over een kwartier thee zou worden gedronken. Toen zij zich omwendde om heen te gaan, deed Carey nog één poging. Er moest toch iets levends zijn onder al die stijf:?!! Ik wist niet, dat nicht Honoria ziek was. Daar heeft zij in haar brieven hele maal niet over gesproken. Is zij altijd in bed? O, neen. Zuster Brayle onderbrak haar tocht naar de deur niet. Zodra zij die paar woorden had gezegd, ging zij de kamer uit en de trap af, zonder ook maar het minste geluid te maken. Carey luchtte haar gemoed door de deur tamelijk stevig dicht te doen. Toen zij weer beneden kwam, stond de deur van mevrouw Maquistens kamer open. Een jonge man met een kruk onder zijn arm ging juist naar binnen, terwijl achter in de gang een figuurtje in een groen-en-donkerrode uniform met haastige passen kwam aanlopen. Carey kreeg een indruk van iets als een jong poesje, even sierlijk, even speels: kort, springend haar in dikke krullen, grote bruine ogen en een frisse kleur. Het meisje kwam aansnellen, stak een hand door Carey's arm en zei: Ik ben Nora Hull. We krijgen alle twee een slechte aantekening als we te laat zijn, voor de thee. Daar heeft ze een hekel aan. En toen waren ze beiden de drempel al over. Op het eerste gezicht scheen de kamer vol mensen te zitten. Mevrouw Maquisten was uit bed en zat nu plechtstatig in een brocaten stoel naast het vuur. De zilveren draperie was vervangen door een lang ge waad van emerald-groen fluweel, afgezet met bont. De ringen, de parels, de oorhan gers schitterden in het licht van een grote kristallen kroonluchter. De groen- en zil veren gordijnen waren dichtgetrokken, zo dat het daglicht buitengesloten werd. Alles ademde licht, tinteling en kleur; het vlam mende rood van nicht Honorlas haar do mineerde. (Wordt vervolgd). Beverwijk Klaverjas-matadoren rond de tafel Er zijn weer een 6-tal wedstrijden gespeeld om het klaverjas-kampioenschap van Midden Kennemerland. De beste prestatie is nog steeds van „Allen Pi-esent", die 6916 winst punten behaalde. De uitslagen luidden: Allen PresentRuiten Aas 1 0—2; Animo Ruiten Aas 2 20; De Viersprong 1De Nolle 02; De Vriendschap 1K.C.IJ. 2 20; Sehei- wijckDe Viersprong 2 02; K.C.IJ. 1De Vriendschap 2 0—2. KERSTSPEL VOOR DE STILLE OMGANG. Voor de leden van „De Stille Omgang" zal in de K.S.A. te Beverwijk op Zondag 28 November het Kei'stspel van Felix Tim mermans „Waar de ster bleef stille staan" door K.Z.O.S. uit IJmuiden-Oost opge voerd worden. CONCERT EN CABARET. De Beverwijkse Harmoniekapel zal op Zaterdag 20 November in het Kennemer- theater een concert geven. Voorts zal het ensemble Joop van Deijsel, Corry Du- cheaux, Mary Corani en Santos met hun non-stop-cabaret „In de dieseltrein" op deze avond hun medewerking verlenen. J. v. d. MAAT BILJART-KAMPIOEN Het is de heer J. v. d. Maat vap de Bever wijkse biljartvereniging „Excelsior" mogen gelukken beslag te leggen op de beker. Als tweede eindigde de onttroonde kampioen S. Oorthuis. Agemda voor Beverwijk DINSDAG 16 NOVEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Kruis verhoor. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: De kam pioen melkboer. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Le vensdrang.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3