Oudheidkundige zwerftocht door Midden Kennemerland Santpoort IJmuiden Velsen Visserij-varia Velsen-Noord Het testament OENSDAG 17 NOVEMBER 1948 TJMUIDER COURAN? VELSENS KERK OP EEN BRON? p Clazema sprak in Beverwijk nipenkomst van het Historisch Ge- n Midden-Ken nemer land", v^lke fvond in de bovenzaal van veillng- centrum" te Beverwijk plaats it .1 ItAAt't 1^ uin "j geopend door de voorzitter van ■fischap, burgemeester mr. H. J. J 'f.e die constateerde dat de vereni- ;'*'^Sfi50-jarig bestaan van Beverwijk ';iote belangstelling heeft gadegesla- 54 viriden-Kennemerland is de oorlogs- j flan cultuurgoederen volgens spre- ïiiïirifi erg meegevallen: door eer. ■d de oude maquette in Huize Zrk vernield, door afgravingen en lie verdween de mooie oude hof- ^iS"staat hier tegenover dat huize dam na 70 jaar onbewoond te heb- 3 taan' weer zo goed als gerestaureerd ^herstel medio 1949 voltooid zal zijn. Sand" op de rijksweg onder Velsen K geleden van de in de oorlog aan- nte camouflage, doch prijkt thans «netteloos in zijn fraaie hout. Met Sn mr. Scholtens meedelen dat de tooskerk'van Castricum binnenkort üie gerestaureerd zal worden en ook kerkbestuur van de St. Agathakerk ^wijk overwegen dit gebouw te laten S£ns gaJ Eeverwijkse burger- net woord aan de spreker van de jrs p Glazema, onderdirecteur van S'nst voor oudheidkundig bodem- die sprak over het onderwerp 5,«kundige opgravingen in door de 'verwoeste kerken.' tem uitvoerig betoog, dat met - werd verduidelijkt, met een u,. van de techniek der opgra- ^Hetdoel was, aldus drs. Glazema, ïan of er onder de bestaande, door „rW beschadigde kerken, nog resten funderingen van daarvóór gebouwde .jJj voorkwamen. -•oral in het geteisterde Limburg werd 'i-,manier veel succes geboekt en kon- ali vormen van zeer oude funderin- mconstrueerd worden. „chtige Romaanse dorpskerk van 8, die door gebrek aan geld, vlak na „Mere straat zijn eigen Mkboer" t melkhandelaren van Beverwijk, ©kerken Velsen-Noord zijn het Maan- •road, in café „Scheiwijck" te Bever- l as geworden over de voorgestelde feaering. Men hepft de genoemde ge- gin voorlopig in wijken verdeeld, zo- r/jtiedere wijk zijn „eigen" melkboer 'toegewezen. Het voordeel van deze y-g is dat de melkhandelaar huis aan Cïjn melk kan bezorgen, wat èn de 's die veel frisser bij de klanten komt, T; y2nt, die de melk beter op tijd kan -•-sen, ten goede komt. fade melkhandelaren met de grootste it wordt een gedeelte van die omzet ce kleinere handelaren overgeheveld, door ook deze een menswaardig in- :«i gaan genieten. Men deed tevens een op het publiek, zoveel mogelijk ik ie werken, dat ook in onze gemeente ïils in vele andere omliggende ge- den, de melksanering zowel voor de voor de melkboer een succes mag Immer van al rlie sigaren fcdagmiddag omstreeks 5 uur had de Eïink, eigenaar van 'n sigarenfabriek]e ïScheybeecklaan te Beverwijk, een. ,e kisten sigaren, die te dicht bijf 3machine geplaatst waren, -vatten i waardoor een aanzienlijke partij taverloren is gegaan. De brandweer :rr de buren gewaarschuwd werd, sheer Vink even afwezig bleek, was ter. plaatse en binnen tien minuten lit brand geblust. Verzekering dekt de B3NG7MNASTIEK „HOOGOVEN- STATEN". 'roehersengymnastiekwedstrijden van •peritaten" zijn op Maandag 22 No- volgende wedstrijden vastgesteld: üC-Terrein politie; Met Open Luiken ató II en Boekhouding H. O.—Prin- de vorige wedstrijden zullen ook ihet Statenhuis aan de Veiserweg gehouden. itlIESTANTS INTER-KERKELIJK THUISFRONT. de bevrijding niet geheel „uitgegraven" kon worden (wat, nu er banken in geplaatst zijn, voorlopig niet meer mogelijk is) kreeg eveneens sprekers aandacht. De hoop leeft nog steeds, aldus drs. Glazema, dat men later nog eens tot graven zal kunnen over gaan, waarbij dan tevens zal kunnen wor den onderzocht of de legende, die verhaalt dat de kerk op een bron gebouwd is, op waarheid berust. Het was voor de liefhebbers een wel zeer leerzame avond. IJmond-heren opnieuw de sterksten Na verleden week een 121 overwinning op Concordia II in de wacht gesleept te heb ben, versloegen de IJmond-heren Zondag BGV met 8—4. Een fris aanvallende voorhoede en een goed steunende achterlinie brachte'n de stand al spoedig op 10. Even later werd ten tweede male gescoord. Bij het ingaan van de rust leidden de IJmonders, reeds met 42. Na de thee werd de doelman van BGV door de middenvoor vervangen, hetgeen een ver betering bleek. Dit verhinderde echter niet dat IJmond nog vier maal het net wist te vinden en BGV twee maal. Deze aardig ge speelde wedstrijd eindigde met 8—4 voor IJmond. DE E.V.C. IN „FLORA" De Eenheidsvakcentrale belegt een open bare vergadering op Vrijdag 26 November in gebouw Flora aan de Zeeweg 113 in IJmuiden-Oost. LEERT NU NOG DANSEN Heden Inschrijving voor onderstaande cursussen: Gehuwden (beginners). Aanvang Dins dag 30 November in Thalia, 9.uur. Ongehuwden (beginners). Aanvang Dinsdag 30 Nov. in Thalia, 7.00 uur. Voor leden „Onderlinge Vriendschap" speciale lesprijzen. Inschrijvingen dagelijks by Mevrouw Snijders, Bothastr. 6 en John Stol, IJm.straatweg 55 Wat de keur is op het goud, is John Stol voor dansles. 18 November zsal in de paal van het Veilinggebouw „Ken- pand" door het Protestants Inter- ®!t Thuisfront te Beverwijk een zo- p.ie P.I.T.-familie-ayond gehouden Ui spreker van deze avond as de veld- per van het „Kennemer Bartaljon" ma- p: v. d. Windt. Tevens, worden er iiijjps vertoond over het wel en wee 2mannen en jongens in Indonesië. KG DOOR DE HEER F. 31. v. VLIET. -yStatenhuis" aan de Zeestraat zal m van vertegenwoordiger watch Tower Society, een open ga? houden. Spreker zaleen uit- j;' Seven van „Bovenmenselijke van deze wereld nafoij hun einde!" ftjKlEZING NEDERLANDS HERVORMDE genieente. «agavond heeft de "verkiezing plaats ■vaor 14 gemachtigden in het kies- 1 uitgebracht zijn 325 stemmen. Ge- ;W de heren: W. A. Dolleman, N. "i?se> J. G. Das, J. G. Jansen, g^AY- d- G- Kok' p- mevr. M. J„ J. Fokker-Kessler, %erC'Ij' ^et^ng en mejuffrouw heren G. J. Bremerkamp, D. t1335' C. Bakker en J. Melis moet herstemming plaats hebben. vocbt Beverwijk "t iïN4DAG 57 NOVEMBER fneater: 7 en 9.15 uur, Kruis- |Jheater: 7 em 9.15 uur, De kampioen Theater (Castricum): 8 uur, Levens- Propaganda-avond C.N.V. Op initiatief van het Christelijk Natio naal Vakverbond, belegde de Christelijke besturenbond gisteravond in het Patro naatsgebouw te IJmuiden een vergadering in het raam van de November-propaganda- actie van het C.N.V. De heer M. Schouten, voorzitter van de Besturenbond opende de vergadering met het eerste vers van psalm 105, waarna hij een kort welkomstwoord sprak. De heer M. Ruppert uit Utrecht, alge meen voorzitter van het C.N.V., beklom hierna het spreekgestoelte. Spreker behandelde de diverse stromin gen om tot een hechtere gemeenschap in het bedrijfsleven te komen en concludeerde dat zij steeds faalden, indien zij niet ge baseerd waren op de wetten, die de mens door hogjere machten zijn gesteld. De vrij heid van de arbeidende stand in christe- lijk-sociale richting is voor het Nederland se volk steeds een grote zegen geweest, aldus spreker. De beginselen van organisaties die de Schepper buitensluiten leiden onherroepe lijk tot ondergang en vrijheidsberoving, aldus de heer Ruppert. Hij betreurde het vervolgens, dat een nog te gering aantal Christelijke arbeiders bij het C.N.V. was aangesloten en gaf de leden de taak anderen te overtuigen van de noodzakelijkheid, deel te nemen aan.de actie van het Christelijk Vakverbond. Films 11a de pauze Na de pauze werden de films „Moeder des Lands" en de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana vertoond. "Vervolgens sprak ds. Van Buuren een kort slotwoord. Met gezamenlijke Psalm-zang werd de avond gesloten. Werelddamtournooi in „Het Witte Huis" Woensdag 1 December de 19e ronde in IJmuiden Zoals reeds eerder in het kort kon worden meegedeeld, wordt de negen tiende ronde van het wereld-damtour- nooi in IJmuiden gespeeld. D.C.IJ. is als organisatrice aangewezen, en om de te verwachten grote belangstelling te kunnen bergen, heeft deze vereni ging naar een zaal moeten omzien, waar men de ruimte heeft. Dank zij de medewerking van het be stuur van de Centrale Bond kan D.C.IJ. de beschikking krijgen over het „Witte Huis" aan de Zuidzijde van de vissersha ven. In de grote zaal zullen spelers, secon danten, officials en wedstrijdleiders een plaatsje vinden en in de bovenzaal krijgen de damliefhebbers de gelegenheid de vijf te spelen partijen op de voet te volgen op grote demonstratieborden. Leden van D. C. IJ. zullen daar voorts een toelichting geven op de te spelen partijen. De visprijzen - een duistere kwestie De berichten van de laatste dagen over1 de maximumprijzen voor verse zeevis zijn zeer verward en onderling met elkaar in tegenspraak. Nadat de minister in zijn memorie van antwoord officieel had meegedeeld, dat de prijzen vrij komen, zodra de grotere aanvoer een stijging van de prijs voldoen de tegengaat, kwam de tegenspraak uit Den Haag, waarin werd gemeld, dat de prijzen voorlopig nog niet vrij komen. In IJmuidense handelskringen blijft* men ondanks de vreemde verwarring, die blijkbaar ter departemente heerst, optimis tisch. Ons werd een termijn van Maart- April genoemd. Een kwart eeuw bij de Hoogovens De heer E. Malestein van de spoorploeg van de bouwafdeling der Hoogovens werd gehuldigd in het feestelijk versierde schaft lokaal van die afdeling. Nadat de heer en mevrouw Malestein de gelukwensen namens de directie en de gebruikelijke envelop van de voor zitter der directie ir. A. H. Ingen Housz in ontvangst hadden genomen nam de heer T. Fokkens hoofdopzichter en chef der af deling het woord. Allereerst had hij de taak de gelukwensen der bedrijfsdirectie over te brengen. De heer Fokkens vereerde de jubilaris het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij en sprak vervolgens een per soonlijk woord van waardering en hulde. De heer G. van der Kluft chef van de jubilaris sprak namens dé' collega's. „Het grootste aantal jaren, van de vijf-en-twin tig die wij hier herdenken ben je bij de bouwafdeling werkzaam geweest. Gedu rende de langste tijd bij de onderhoud- ploeg of te wel de speciaal „gestampte pot" zoals wij deze noemen. Dit werk lag je bijzonder. In de laatste oorlogsjaren kwam het baantje van wisselmeester en wisselcontroleur open en daarvoor werd jij aangewezen en ik moet zeggen, dat dit als het ware een rol-is, die voor je geschreven werd, „want je wist ze prima vet te hou den, ik hoop, dat je die functie nog lang mag blijven vervullen". Namens de bouwafdeling bood hij het cadeau een salonlamp aan. De heer J. Koper kwam toen de ernstige stemming afwisselen met een vrolijke toe spraak die eindigde met een door allen medegezongen zangnummer. De jubilaris sprak tot slot een dank woord. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: J. J. EijmanUijtendaal, d., Ladderbeekstraat 61, Velsen-Noord; A. de BoerKossen, z., Ie Mairestraat 16, IJmuiden Oost; A. M. Ouwerkerk—Koeman, z., Hof- laan 3, Velsen-Noord; H. PeekeiVos, d., Driehuizerkerkweg 56, Driehuis; T. A. Mer- kotteinKuiper, z., Fr. Netserlaan 19, Sant poort; J. van Ewijkvan 't Hofje, z., Acaciastraat 1, IJmuiden-Oost. Haringvisserij verfilmd. In Lowestoft j en Yarmouth is men bezig een documen- tatiefilm te vervaardigen van de haring visserij. Om indrukken op te doen over de vangst, is een cameraman met de nieuwste Engelse drifter de „Sunlit Waters" mee uitgevaren. De film, die als titel zal dragen „Winter Harvest", zal over ongeveer vier weken in roulatie worden gebracht. Film operateurs, werkende aan de rolprent „This Modern Age" hebben eveneens opnamen gemaakt over de visserij in Lowestoft. Onaangenaam incident. Vier Schotse en vier Noord-Ierse trawlers liepen, omdat ze met zwaar weer te kampen hadden, de haven van Howth binnen. De schippers wilden hun lading, bestaande uit 400 kis ten verschillende soorten vis, verkopen. Zij hadden daarvoor van een bevoegde Ierse instantie verlof gekregen. Dat gebeurde in de dagen, dat huisvi-ouwen uit Dublin om vis, die daar zeer schaars was, „zaten te springen". Tóen de Schotse en Ierse vis sers echter vernamen dat hun lading aan plaatselijke instanties verkocht zou moeten worden, weigerden zij en vertrokken met hun kostbare en zo zeer begeerde vracht naar hun respectievelijke thuishavens. Scharvangst. De ééndag-vissers ma ken uitstekende scharvangsten. De IJM 210 en IJM 230 die Maandagmiddag ver trokken, waren Dinsdagmiddag weer bin nen. De vangst van de IJM 210 bedroeg 80 manden, waaronder 60 manden schar. De IJM 230 had een vangst van 50 man den platvis. Nog steeds haring onder de Engelse wal. In de nacht van Zondag op Maandag is aan de Engelse wal, door alle drijfnet vissers, zeer veel haring gevangen. De Orion KW 22 was in één week tijd zo vol geladen dat de logger „zwaar" lag van de gevangen haring. De Orion moest nog 300 kisten vers aan dek bewaren, daar er in het ruim of in de vaten geen plaats meer was. Schrale Noordzeevisserij. De Rotter dam IJM 112 was, na een reis van 14 da gen, aan de Dinsdagmarkt. De gehele vangst van deze „tussenboot" bedroeg slechts 240 manden vis. Stormweer en ge ringe vangsten maken deze reizen niet lonend. MARKTBERICHTEN 16 November 1948 Besommingen IJM 73 Hoop f 16.100. KW 140 f 7600; KW 49 f 1680; KW 22 f 4670; KW 170 f9060; IJM 226 f490; IJM 230 f400; IJM 241 f 48; IJM 210 f 817; IJM 229 f 650; IJM 11 f560; KW 21 f930. Twee VEM-trawlers besomden f 17.500. Vispryzen. Kleine haai 32^-26; ham 6662; horsma- kreel 6i50; poontjes 1513; tongschar 7064; schartong 4832: schar dicht 14,50—5.40; schar gestript 9; bot 4834; haring 1512,50, alles per 50 kg. Tarbot 3,40^-3,30; heilbot 3, per 1 kg. Visaanvoer. 2 kisten heilbot, 20 kisten haai, 25 kisten poontjes, 830 kisten makreel, 215 kisten schar, 60 kisten bot, 170 kisten schelvis, 15 kisten leng, 70 kisten wijting; 50 kisten kabeljauw, 70 kisten koolvis, 2260 kisten haring, 20 kis ten diversen. Totaal 3807 kisten. Nieuwe „Breesaap-regering" samengesteld De voetbalvereniging „Breesaap", welke enige tijd zonder bestuur heeft voortge leefd, daar dit in een vroegere ledenver gadering en bloc had bedankt, is in een buitengewone ledenvergadering weer een dergelijke onmisbare instelling rijk gewor den. De bijeenkomst op „Watervliet" stond geheel in het teken van de nieuw te vor men regering. In verband met het feit, dat de heren R. J. Velthuys, voorzitter en L. Spruit, secretaris, zich niet herkiesbaar stelden, waren voor de verschillende func ties vele liefhebbers om de belangen van V.V.B. te willen behartigen. Op aandrin gen uit de vergadering was de heer Spruit echter ook weer genegen een bestuursfunc tie te aanvaarden. Het resultaat der verkiezing was, dat als enig candidaat de heer W. F. Veneberg tot voorzitter werd benoemd en de overige functies zullen worden verdeeld onder de heren P. de Greef, D. Grootendorst, H. Lantsink, E. Strobbe, J. Verswijveren en J. Winkelman. In verband met een te verwachten voor stel het bestuur tot negen leden uit te brei den, waarvoor echter een reglementsher ziening nodig is, werd deze gelijktijdig onder ogen gezien en zagen de heren J. Koomen en W. van Leusden zich bij voor baat benoemd. PADVINDERSAVOND OP 20 NOVEMBER Het zetfoutenduiveltje lanceerde het be richt, dat de Padvinders-contactavond van de „Banj'aertgroep" in clubgebouw „Wa tervliet" 30 November zou zijn. Dit moest zijn Zaterdag 20 November. Schoolvereniging „Uw Koninkrijk kome" Het bestuur van de schoolvereniging ,Uw Koninkrijk kome" heeft voor Don derdagavond in het gymnastieklokaal der Chr. School aan de Van Langeveldstraat een ledenvergadering uitgeschreven. Behalve de gebruikelijke verslagen zal een bestuursverkiezing plaats vinden. Af tredend zijn de heren J. Panis en A. Geer- lofs, die beiden herkiesbaar zijn. De heer W. B. Kleiwegt, hoofd der school houdt een inleiding over „Het bijbels on derwijs op de Christelijke school". Licht in nieuwe woonwijken Het afleveren van de nieuwe woningen op het voormalige „Watervliet" geschiedt thans bijna dagelijks en er gaat dan ook vrijwel geen dag voorbij of verhuiswagens brengen de inboedels over. De bewoning, welke op de „Meerweiden" op enkele uitzonderingen na, bijna voltooid is, gaat ook op „Watervliet" zeer vlot. Na de eerst bewoonde woningen aan Doelman straat en Van Kalkarstraat, vonden die van de Bornstraat aan één zijde hun be stemming. Het Van Saelenplantsoen raakt ook reeds flink bevolkt, zodat het intrek ken in de huizen aan Dijckmanstraat en Van Dïepenstraat, die nu ook gauw klaar zullen zijn, de nieuwe buurt zal comple teren. De nieuwe straten bleven tot heden ver stoken van lantaarns, maar nu is men dru£ bezig hierin te voorzien. Naar het zich laat aanzien komen er voldoende lichtpunten, wat voor de nieuwe bewoners zeker een groot gerief zal zijn. Reeds volgende week hoopt men de aanleg te kunnen voltooien. Draaibrug bij Vijfhuizen binnenkort buiten gebruik In een brief van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten van Noordhol land over de provinciale wegen wordt mee gedeeld, dat het grondwerk voor de weg tussen de Zomervaart bij Haarlem en het kruispunt van de Spaarnwouderweg en de Spieringweg in de Haarlemmermeerpolder met zijtak in de richting van de Rijksweg Haarlem-Amsterdam vrijwel gereed is ge komen. In de loop van dit jaar is aan de aannemer van het grondwerk bij onder handse overeenkomst voor 215.000 opge dragen het maken van een verharding op de Oost-West lopende weg gedeeltelijk be staande uit- een gewalste fundering, waar op voorlopig een»slijtlaag wordt aange bracht, gedeeltelijk uit een gewalste fun dering met klinkerbestrating. Omdat het bij dit tracé aansluitende, door de gemeente Haarlem te maken, wegvak tussen de Zo mervaart en de over het Spaarne gelegen Buitenrustbrug wegens geldelijke moeilijk heden niet tegelijk met het provinciale werk in uitvoering kon worden genomen, is in het laatstgenoemde bestek een tijde lijke verbinding opgenomen tussen de teen van de afrit van de brug over de Ring vaart en de Nieuwe weg, zodat niettemin binnenkort de smalle draaibrug over de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder buiten gebruik zal kunnen worden gesteld en bovendien het verkeer in de richting Schiphol geen gebruik meer zal behoeven te maken van de smalle en bochtige weg op de Ringdijk van de Haarlemmermeer polder. Bonnen voor rijst, boter en spijsolie In de bonnenlijst van 2 December zal een bon worden opgenomen voor 100 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen en een extra bon voor 250 gram boter of margarine-of 200 gram vet' voor de groepen A, B en C. De groepen D en E ontvangen de helft van dit extra rantsoen. Op 16 December wordt een bon bekend gemaakt voör 180 gram spijsolie. Keuringsveparts aangehouden Op last van de officier van Justitie te Leeuwarden is aangehouden de keurings veearts J. K. P., die er van verdacht wordt vlees van een clandestien geslachte koe van een keuringsstempel voorzien te hebben. PROVINCLiLE REKENING 19j6. De provinicale ontvangsten in 1946 van Noordholland hebben bedragen f50.598.457 en de uitgaven f50.865.531. Het nadelig slot is dus f 267.073. Het nadelig slot is te splitsen als volgt: voordelig slot van de gewone dienst f 1.393.491 en nadelig slot van de buiten gewone dienst f 1.660.565. GRENSCORRECTIE UIT BEZETTINGS TIJD BLIJFT GEHANDHAAFD Tijdens de bezetting werd in de grens tussen de gemeenten Ede en Barneveld een wijziging aangebracht, waardoor een ge deelte van Ede's grondgebied bij dat der gemeente Barneveld werd gevoegd. De gemeentelijke autoriteiten van Ede hebben na de bevrijding in Den Haag ver zocht de grenswijziging ongedaan te ma ken. Thans is bericht ontvangen dat de mi nister van Binnenlandse Zaken niet vol doende termen aanwezig acht om de voor oorlogse toestand te herstellen. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 6) De jonge man met de kruk had haar stoel bereikt en stond naast haar. Aan de andere kant van de haard achter een ko lossale theewagen bevond zich waarlijk de witte muis van mevrouw Maquisten's be schrijving een klein, bleek figuurtje met verschoten vlashaar en fletsblauwe ogen. Zij was kinderlijk klein en smal, maar toch zag zij er niet jong uit. Zij schonk thee uit een reusachtige zilveren theepot, die veel te zwaar voor haar leek en toen Carey naar haar toekyyam en voorgesteld werd, beefde haar harra, zodat er een straaltje thee over de rand van het blad liep en vlekkenmaakte op het kan ten theekleed. Toen kwam de grote hand van de heer Jefferson Stewart-over haar schouder en pakte de theepot vast. Die is immers veel te zwaar voor je, zei hij. Ik bezit het wereld-record thee schenken. Laat mij het maar voor je doen. Honor King zei: ..Hoe maakt u het? tegen Carey met een zachte, verstrooide stem en wierp een zenuwachtige blik op tante Honoria Als antwoord kreeg zij een sarcastische blik terug. Hij kan het inderdaad heel wat beter dan jij, zei mevrouw Maquisten, maar dat zegt nog niet veel. Jeff Stewart schonk met veel omhaal de thee. Ziet u, nicht Honoria, dit is een zeer bijzondere ervaring voor mij. Al die ver halen over de vrouwen uit het Victoriaan se tijdperk, die zo zwak en hulpeloos wa ren, dat ze bijna altijd in een flauwte lagen i k kan nu ten minste thuis vertellen, dat het allemaal bakerpraatjes zijn. Be halve dat zij een dozijn of meer kinderen hadden ja, dat moet wel zo geweest zijn, anders hadden zij geen theepotten van zo'n omvang nodig .gehad moesten ze flinke spieren hebben om zo'n pot te kun nen hanteren. Je zoudt een lezing over dat onder werp kunnen houden, zei Honoria Maquis ten droog. De jongeman met de kruk kwam naar Carey toe en ging in een stoel naast haar zitten. Daar is hij al mee bezig, zei hij. Niemand stelt ons aan elkaar voor, maar ik ben Dennis Harland. Magda Brayle presenteerde de kopjes. Nu gaf zij er een aan Carey. Dennis zei: U zult saccharine moeten gebruiken, want juffrouw Deeping de huishoudster houdt al de suiker achter om er jam mee te maken. Als ik die jam eet, vind ik, dat het ook wel de moeite waard is, maar als ik thee drink, ben ik daar niet zo zeker meer van. Hij had een prettige stem en zoveel charme, dat het er eigenlijk niet veel toe deed, wat hij zei. Je kreeg het plezierige, opwekkende gevoel, dat hij er eigenlijk zijn hele leven naar verlangd had om met je te praten. De lichtbruine ogen, die zoveel óp die van nicht Honoria leken, glansden van belangstelling en bewonde ring. Toen zij er naderhand over nadacht, had Carey de indruk, dat zij met al deze men sen op intieme voet verkeerde. Niet dat zij zich thuis voelde bij hen, of op Haar ge mak, of gelukkig. Want dat was niet het geval. Er waren ogenblikken, waarop zij zich totaal vreemd voelde. Ogenblikken, waarop zij zich voelde als een hond, die zijn huis kwijt is, en waarop zij maar het liefste gehuild zou hebben op Jeff Ste warts stevige tweed-schouder. Maar er wa ren ook momenten, waarop zij zich bewust werd van een sterke intimiteit. Bijvoor beeld toen Nora met haar lichte, hoge stem over de sofa heen riep: Hoe was het in ih het ziekenhuis vanmorgen, Den? Moest je niet naar een of andere pil toe? Wat heeft hij gezegd? Dennis haalde zijn schouders op en zei niet anders dan; De gewone onzin. Merkwaardigerwijze was de charme, die van hem uitging, opeens verdwenen. Hij zag er nu stijf en koud uit. Daarop Nora weer: Hij wil toch je voet niet afzetten, wel? Waarom zou hij? Nora ging voort met praten over mensen, van wie een voet geamputeerd was en hoe prachtig kunstbenen eigenlijk waren en wat je er allemaal mee kon doen. Dennis Hai'land scheen niet te luisteren. Hij begon Carey een verhaal te vertellen, dat grappig moest zijn, maar zij kon er haar aandacht niet bijhouden. Een poosje daarna keek hij over haar heen naar Honor King en zei, terwijl hij zijn stem liet dalen: Dus het vriendje is- weer terug. Honor sloeg haar lichte wimpers neer en keek op haar handen, die in haar schoot gevouwen lagen. Ik weet niet wat je bedoelt, Dennis. Nee, natuurlijk weet je dat niet. Nou in het leger is het ook niet alles, hoor ik denk niet, dat hij het er naar zijn zin had. Trouwens, ik geloof ook niet, dat hij daar erg in de smaak viol. Hoe zijn ze hem eigenlijk kwijtgeraakt? Honor zei niets. Haar oogleden en het puntje van haar neus waren rood gewor den. Zij leek nu werkelijk sprekend op een witte muis, waarvan men niet langer kan aanzien, dat zij gekweld wordt. Carey zocht naar iets om te zeggen, toen Nora er bij kwam en een ogenblik met haar lege kopje in de hand bleef staan. Zij lachte en zei op onverschillige, verachtelijke toon tegen Honor: Kjnd, krab hem zijn ogen toch uit! Waar hebben jullie het over? Waarop Dennis duister antwoordde: Allemaal ernst. Maar.ssster wordt op ons gelet. Van de andere kant van de haar kwam Honoria Maquisten's stem, boven de an deren uit: Waar zitten jullie over te fluisteren? Jullie hebben met je allen geen steek ma nieren. Jeff Stewart, kom hier en praat eens met mij. Honor, ga weer naar je thee blad. Ik veronderstel, dat je, nu de thee pot bijna leeg is, hem wel kunt optillen. En Nora jij gaat, zodra je klaar bent, naar boven om die uniform uit te trekken dat ding vloekt bij alles hier in de ka mer. En als je terug bent in behoorlijke kleren, kon je beter eens rustig een brief aan je man*gaan schrijven. (Wordt vervolgd). Tweede Kamer verwerpt de vier C.P.N.-moties De Tweede Kamer verwierp gistermid dag met alleen de stemmen van de commu nisten voor, de vier bij de Algemene Be schouwingen over de Rijksbegroting 1949 ingediende moties van de fractie der C.P.N. De eerste motie, van de heer Wagenaar, had tot strekking de loontoeslag van één tot 2.50 gulden te verhogen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) had drie moties ingediend; de eerste om de loongrens waarbinnen de toeslag wordt toegekend, te verhogen; de tweede om de bijslag te ver lenen aan de gepensionneerden, de sociale rentetrekkers en de ouden van dagen; en de derde om de benedcn-de-23-jarigen tegemoet te komen. - Van katholieke en socialistische zijde ver klaarde men zich tegen deze moties, omdat zij een uitgesproken politieke strekking hebben en omdat het overleg over deze kwesties nog gaande is met de Stichting van de Arbeid. Crematie dr. J. Th. Bornwater Hedenmorgen had in het Crematorium te Velsen een eenvoudige plechtigheid plaats. Enige tientallen vrienden en belangstellen den deden het stoffelijk overschot van de te Heemstede overleden oud-directeur van het Rijkslaboratorium van het Department van Financiën, dr. J. Th. Bornwater, uitgeleide. Op uitdrukkelijk verzoek werd in de aula niet gesproken. Nadat de kist onder dc orgeltonen van een Koraal van Bach langzaam was gedaald bracht dc heer E. Loman. uit Haarlem, dank dank voor de belangstelling. SCHEEPVAART MTJ. NEDERLAND. Poelau Laut, 14 Nov. van Amsterdam naar Antwerpen. Tera- kan. 15 Nov. te Djaddah naar Batavia van Suez. Joh. van Oldenbarnevelt, 15 Nov. van Port Said naar Amsterdam. AFRIKA LIJNEN. Bloemfontein, 14 Nov. van Kaapstad naar East Londen. Boschfon tein, 13 Nov. van Gibraltar naar Genua. Hilversum, 12 Nov. van Freetown naar Bird Island. Jaarstroom. 12 Nov. van Cotonou naar Lome. Zwijndrecht, 14 Nov. te Le Havre van Bissao naar Amsterdam. Heelsum, 15 Nov. van Berra te Lorenzo Marquez. GRUNO. Afiena, 15 Nov._ te Wilhelms haven van Hamburg. Albatros, 15 Nov. te Hull van Emden. Deni, 15 Nov. van Liverpool naar Kinderdijk. Doggersbank, 15 Nov. van Newcastle naar Goole. Kuwi, 15 Nov. van Emden naar Grangemouth. Marsdiep, 14 Nov. van Middlesbrough naar Dover. Martha, 10 Nov. te Kiel van Rostock. Martini, 15 Nov. te Esbjerg van Amsterdam. Marva, 15 Nov. Holtenau gepasseerd van Pernis naar Pro- vesten. Velocitas, 15 Nov. te Londen naar Rotterdam. K. N. S. M. Ariadne, 16 Nov. van Am sterdam te Rotterdam naar Tanger. Atlas, 16 Nov. van Gothenburg te Amsterdam. Danae. 15 Nov. van Triest naar Fiume. Deo Duce. 15 Nov. 12.00 Brunsbuttel gepasseerd (Kopen hagenAmsterdam). Euterpe, 14 Nov. van Gibi'altar tc Cadiz naar Hoek van Holland. Gordias. 15 Nov. van Piraeus te Istanbul n. Izmir. Iris, 15 Nov. van Vigo naar Bilbao. Mentor, 14 Nov. van Alexandrië te Lissabon naar Antwerpen. Roel?, 15 Nov. van La Pal- lice te Amsterdam. Svolder, 14 Nov. van Tri nidad te Paramaribo naar Amsterdam. Venus, 14 Nov. van Lissabon naar Amsterdam. Grote vaart. Albireo, Buenos AiresRotterdam 15 Nov. te Santos. Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 15 Nov Finisterre. Aldegonda(t). 15Nov van Pladjoe naar Singapore. Amsteldiep. 15 Nov. van Makassar naar Soerabaja. Averdijk, New York—Rotterdam 16 Nov. te Antwerpen. Blijdendijk. 15 Nov. van Antwerpen naar Rot terdam. Breda, CuracaoAmsterdam 16 Nov. van Antwerpen. Delftdijk, VancouverRot terdam pass. 15 Nov. Flores. Dordrecht (t), 15 Nov. van Pointe Noire naar Constanza. Ittersum, Calcutta—Rotterdam 15 Nov. te Aden. Japara (KRL). 15 Nov. van Bahrein te Kuweit. Joh. van Oldenbarnevelt, Java Amsterdam 15 Nov. van Port Said. Larenberg, Bordeaux—Dakar pass. 15 Nov. Las Palmas. Lissekerk, 15 Nov, van Karachi naar Mar- magoa. Meliskerk, 14 Nov. van Pointe Noire naar Accra. Merwede, AmsterdamDakar pass. 15 Nov. Ouessant. Muiderkerk, 16 Nov. van Port Gentil te Pointe Noire. Samaria, Konakry—Bordeaux pass. 15 Nov. Las Pal mas. Stad Alkmaar, VlaardingenLulea 15 Nov. 32 mijl N. O. van Kiel. Ternate, pass. 16 Nov. 3 uur Ouessant wordt 17 Nov. 23 uur te Rotterdam verwacht. Tiba. Buenos Aires Rotterdam pass. 15 Nov, 23 uur Finisterre Valerius. 15 Nov. van Soerabaja naar Hong- okng. Van 't Hoff. 15 Nov. van Belawan te Pangkal Penang. Venus. 14 Nov. van Lissa bon naar Amsterdam. Volendam, 15 Nov. van Las Palmas naar Rotterdam. Zeeland (KRL) Java—Rotterdam 15 Nov. om 23.15 uur van Port Said 20 Nov. te Marseille verwacht. Abbedijk, 16 Nov. van Gulfport te New Orleans. Alcinous, Gibraltar—Port Said pass. 15 Nov. Malta. Alhena, Buenos Aires*-Rotter- dam 16 Nov. te Antwerpen. Alpherat, 14 Nov. van Rotterdam te Buenos Aires.Arnedïjk. 15 Nov. van Brownsville te Houston. Axeldijk, 15 Nov. van New York te Galveston. Eemdïjk, New OrleansRotterdam 15 Nov. te Londen. Esso Amsterdam ft), 15 Nov. van Rotterdam naar Aruba. Lutterkerk, 14 Nov. van Dubay te Bahrein. Nieuw Amsterdam, 14 Nov. van Rotterdam te Southampton. Polydorus, Java —Londen pass. 15 Nov. Kaap Carveiro. Prins Alexander, 14 Nov. van Rotterdam te Port Alfred. Themisto, 15 Nov. van Amsterdam n. Key West. Wieldrecht (t). 15 Nov. van Ras Tanura naar Kaapstad. Boskoop, 15 Nov. van Balboa naar Buena Ventura. Esso Rotterdam, (t), 16 Nov. van Fahaheel naar Le Havre. Oranjefontein, Mombassa—Amsterdam pass. 16 Nov. Lissabon. Polyphemus. 16 Nov. van Taroena te Donggela. Stad Haarlem, 14.Nov. van Gibraltar te Huelva. Kleine vaart. Cascade, Casablanca—Malmö pass. 13 Nov. Ouessant. Cornelia B, 15 Nov. van Delfzijl n. Emden. Frisia, HavreLa Pallice pass. 14 Nov. Ouessant. Frederik, 15 Nov. van Midd- lesbro te Londen. Heemskerk, 15 Nov. van Helsinki naar Abo. Hoogland, 15 Nov. van Swansea naar Amsterdam. Houtman, 15 Nov. van Sunderland te Gefle. Java. Rotterdam Stralsund pass. 15 Nov. Kiel. June. 15 Nov. van Padstow te.Swansea. Mira, 16 Nov. van Middlesbro naar Rotterdam. Nettie, 15 Nov. van Goole naar Hango. Nottingham, 14 Nov. van Harlingen te Goole. Rolf, 15 Nov. van Malmö naar Rouen. Van Gelder, 15 Nov. van Dordrecht naar Antwerpen. Wim (Vermaas), 15 Nov. van Stockholm te Waskot. Escaut, 15 Nov. te Parijs. Oise. 15 Nov. van Rouen naar Parijs. Veenenburgh, 15 Nov. v. Middlesbro naar Aberdeen. Sleepbedrijf. Ebro met baggermolen en sleepboot Rot terdamCasablanca 15 Nov. 38' 24" N. en 9' 40" W. Ganges met zuiger en bak Rotterdam —Casablanca 15 Nov. 42' 37" N. en 9' 39" W. Hudson met 3 bakken Rotterdam—Palem- bang 15 Nov. 36' 02" N. 14' 41 O. Humber met drie sleepboten 15 Nov. van Colombo naar Priok. Tyne met baggermolen en bak IJmui den—Priok 15 Nov. 54' 50" N. 18' 57" O. Witte Zee met 2 bakken Vlissingen—Port de Bouc 15 Nov. 47' 50" N. en ^02" W. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 16 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Atlas van Gothenburg. Erna van Rotterdam. Wallonia van Gothen burg, Purdy van Antwerpen. Bristol van Antwerpen. Vienty van Gent, Houpanger v. Archangel. Breda van Antwrpen. Deo Duce van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Corsica naar Emden. Hadjipateras naar Narvik. Alk naar Helsinki, Mr. Ms. Tromp naar Noordzee. Danae naar Wismar. Berkcl naar Rotterdam. Elysian Coast naar Rotterdam. Triton naar Rotter dam. Bera naar Rotterdam. Baltik naar Rot terdam. Celebes naar Rotterdam. Pelikaan n. Scheveningen. Bele naar Rotterdam. Gold finch naar Londen. Surte r.aar Londen. Wallonia naar Rotterdam. Eemstroom naar Londen. Patria naar Hull

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3