Vt BRILLEN c 3 Communistische agitatie woekert in de Italiaanse industrie-centra Fa Joh. M. Schmidt TWEEDE KAMER Militairen in Indonesië zullen niet aan raadsverkiezingen deelnemen Nederlandse verliezen in Indonesië 1 f s PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE ZATERDAG 20 NOVEMBER Gebruik van „ranselnloegen" is er schering en inslag (Van onze correspondent te Rome) Al heersen er geen wantoestanden als in Frankrijk, toch zijn ook in Italië stakingen en relletjes aan de orde van de dag. Deze week werd een nieuwe staking van het ge hele rijkspersoneel verwacht, ook bij de spoorwegen en bij de posterijen zou men een dag staken. Waarschijnlijk zullen deze stakingen niet doorgaan dank zij de hou ding der vrije, niet-communistische con federatie van vakbonden. Wel is een alge mene staking uitgebroken in alle kolen mijnen van Sardinië. Voorts wordt er ge staakt in tal van fabrieken en ook in land bouwbedrijven. Hoe eigenaardig de toestanden zijn be wijzen de gebeurtenissen, die zich onlangs hebben afgespeeld in het grootste indus triecentrum van Italië, de stad Sesto San Giovanni, een voorstad van Milaan. Be halve katoenspinnerijen en zijdefabrieken heeft Sesto verscheidene hoogovens en een grote fabriek voor mótoren en spoorweg materiaal van het concern Bréda. Op 14 Juli, de dag van de aanslag op Togliatti hadden vier arbeiders van de staalfabriek Falck rondom het fabrieks complex twintig zogenaamde Molotov fles sen gedeponeerd, vervaardigd met spring stoffen, die in de fabriek waren gestolen. De aanstichter is een van de goed betaalde arbeiders, een man die voor een vrij een voudig dagtaak gemiddeld 80.000 lire (ruim 450 gulden) per maand verdient.. Hij hoop- - te, dat hij indien de bommen zouden ont ploffen en de omwenteling van 14 Juli zou gelukken, door de communistische regering tot directeur van de fabriek zou worden benoemd. Het viertal is thans in preven tieve hechtenis en in verband daarmee worden de 10.000 arbeiders van de Falck- fabriek door de bond van metaalwerkers „in agitatie" gehouden. Terwille van die agitatie besmeurden enkele arbeiders alle muren van de fabriek en ook die van de orityangstsalon der directie met lasterlijke opschriften, gericht tegen eigenaars en di recteuren, wie men het kwalijk neemt, dat zij geen stappen doen om de vier gear resteerden in vrijheid te doen stellen. De directie ontsloeg de arbeiders, die de op schriften hadden geschilderd met het ge volg, dat een proteststaking uitbrak niet alleen bij Falck maar in alle fabrieken van Sesto. Dit was half October. Op die dag Toen zijn eersteling was gekomen, En papa over 't joch stond te dromen. Sprak de baby, voor dat ik ga rusten Zou ik wel Iets pittigs lusten Laat de TIP VAN BOOTZ eens komen. Inz. Hr. J. W. d. R. te Mijdrecht ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Ge vraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.45 „Tussen kerk en wereld". 12.00 Lichte gramofoonmuziek. 12.30 Zondagclub. 12.40 en 13.15 Platen. 13.20 Concert met toelichting. 14.20 Boekbespreking. 14.40 Nederlandse liedjes. 14.50 Reportage van de voetbahved- i strijd BelgiëNederland, te Antwerpen. 16.50 Gramofoonplaten. 17.00 Friese dag der V. P. R. O. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.05 Re portage. 20.15 Strijkorkest. 20.45 Luisterspel. 21.30 Filmmuziek. 22.10 Luisterspel. 22.25 Kamermuziek. 23.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 9 30, 13 00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.175 Concert op platen. 8.30 Morgenwijding Ger. Kerk. 9 45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Balletmuziek. 11.40 Kamerorkest. 12.15 Vra gen van luisteraars. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.50 Buffalo Bill. i4.05 Har monie-concert. 14.35 Koor met solisten. 15.35 „Godsvertrouwen in het gezin". 15.45 Franse kamermuziek. 16.15 Platen. 16.25 Vespers 17.00 Kerk en jeugd. 18.00 „Kerk en enke ling". 18.30 Psalmen 18.45 Nederlandse orga nisten. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Platen 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 „Hit parade". 20.45 Lichte muziek. 21.10 Cabaretprogramma. 21.25 Luisterspel. 21.40 Gevraagde platen. 22.00 Luisterspel. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.15 Klassiek concert op gramofoonplaten. hadden de ingenieurs van de Bréda-fabriek veel werk te verrichten. Een paar belang rijke opdrachten uit Argentinië cn een zeer belangrijke order voor goederenwagens voor de spoorwegen van de Bizone waren juist binnengekomen. De ingenieurs bleven derhalve aan het werk. In zulke gevallen bedient men zich te Sesto van een speciale „ranselploeg", die op geraffineerde wijze tewerk gaat. Leden van deze ranselploeg. nooit minder dan een dertig, veertig tegelijk, slaan de werkwil lige tegen de erond en ranselen dan op hem los, waarbij zij elkander bliksemsnel aflossen, zodat het slachtoffer zich later nooit de gezichten van zijn aanranders kan herinneren. Deze behoren ook niet tot het personeel van de fabriek, waar de „tuch tiging" plaats vindt, doch worden „ontbo den" uit een andere fabriek. De communistische leiders te Sesto ont kennen gewoonlijk dat er een georgani seerde ranselploeg bestaat, doch de politie en de doorsnee-arbeiders hebben een an dere mening daaromtrent. In het onder havige geval werden ingenieurs van de Bréda in de tekenkamer overvallen en mishandeld, iets wat trouwens te Sesto herhaaldelijk voor komt. BAROMETERS HYGROMETERS (vochtmeters) Barteljorisstraat 21, Haarlem Tel. 11057 (Adv.) Ditmaal echter reageerden zij op onge wone wijze. De volgende dag stelden ruim 200 ingenieurs en technici der fabriek van Sesto zich ter beschikking van de directie te Milaan. Zij weigerden terug te keren naar Sesto zonder de garantie, dat zij in de toekomst niet zouden worden lastig geval len door ranselploegen uit het personeel. De fabriek werkte door. De arbeiders pro beerden het zonder technici. De eerste dag ging dal heel goed en het communistische dagblad van Sesto wiidde opgewonden be schouwingen aan de toenemende productie der fabriek, nu deze eindelijk door de ar beiders zelf werd beheerd. Toen echter het werk, dat men op het moment van het conflict onderhanden had, gereed gekomen was, rezen er moeilijk heden. De. arbeiders bleken niet in staat zonder hulp van ingenieurs, technici en boekhouders nieuw werk ter hand te ne men en het gevaar dreigde, dat de grote order voor 'spoorwegmateriaal voor de Bizone buiten Italië zou worden geplaatst, hetgeen duizenden arbeiders werkloos zou hebben gemaakt. Toen het eenmaal zo ver was wisten de oudere, maar bezadigde arbeiders hun ka meraden tot rede te brengen. Een compro mis werd gevonden en er werd bekend gemaakt, dat de massa der arbeiders de terugkeer van ingenieurs en directeuren verlangde, daar zonder deze het werk geen voortgang kon hebben. De inwendige ar beidersraad der fabriek laakt de gedra gingen van de ranselploeg en verklaart zich bereid zich neer te leggen bij de be slissingen, welke de socialistisch-commu- nistische vakbond in overleg met de di rectie nemen zal ten aanzien van de arbei ders die tot deze ploeg behoorden. Motorrijder onder trailer geraakt Nadat op de Rijksweg bij de Kruisweg in Haarlemmermeer een aanrijding had plaats gehad, waarbij een auto was gekanteld en in de berm terechtgekomen, had de politie een rood licht bij het obstakel gezet tegen het invallen van de duisternis. Later op de avond kwam een trailer de Rijksweg op, maar juist op het moment dat hij wat uit haalde voor het rode licht, werd hij inge haald door een motor met zijspan. De laat je verloor de macht over het stuur en sloeg over de kop. De motorrijder, een 44- jarige Amsterdammer, kwam onder de trailer terecht. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote, die in het zijspan zat, kreeg geen letsel. Wegens dienstweigering veroordeeld De krijgsraad te Assen veroordeelde de 20-jarige Th. de Br. uit Dantumadeel (Fr.) tot een gevangenisstraf van 1 jaar en maanden, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De B. was na de bevrijding gearresteerd, omdat hij er van verdacht werd, tijdens de bezetting enige onderduikers verraden te hebben. Hü werd echter onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld, maar beschouw de dit niet als een volledige rehabilitatie. Hij weigerde om deze reden in militaire dienst te gaan. D. V. uit Bedum had dienst geweigerd: omdat hij tot „Jehova's Getuigen" behoort, welke secte dienstneming verbiedt. De krijgsraad verklaarde zijn bezwaren onge grond en veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. COPRA VOOR DUITSLAND. Nadat in Rotterdam de voor Nederland bestemde thee en rubber zal zijn gelost, vaart de „Temate" die uit Batavia is aan gekomen. naar Bremen, om daar als eerste Nederlandse schip 3000 ton voor Duitsland bestemde Indonesische copra te brengen Een bijna even grote partij zal daarna in Gdynia worden afgeleverd. Tussen Zwitserland en Italië smokkelt men met duikboten. De Italiaanse douane heeft op het meer van Lugano deze miniatuur-onderzeeër aangehouden die aan twee sluikhandelaars toe behoorde. Het vaartuig heeft een lengte van 3,25 meter en weegt 450 kilogram. Het is ver vaardigd uit stalen vatenkan een meter onder water varen en wordt voortbewogen door een schroef, die met fictspedalen in beweging wordt gebracht. Het btrek, dat het vaartuig reeds verscheidene tochten met contrabande van Italië naar Zwitserland heeft gemaakt. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Operettemuziek op platen. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Mo zart- en Griegprogramma op gramofoonpla ten. 9.30 Lichte gramofoonmuziek. 10.00 Ned. Herv. Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Lichte gramofoonmuziek. 11.00 Op de uitkijk 11.15 Orgel (werken van Scheidt, Muffat, Walther en Bach). 11.50 „Tegenstand tegen de nieuwe kerkorde". 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In het spion netje. 12.38 Spaanse piano-muziek. 13.15 Gra mofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?". 14.15 „Musical Memories"; aansluiting met B.B.C. te Londen. 15.00 Joodse liederen. 15.15 Viool enpiano: (Beethoven, Debussy, Baz- zini). 15.45 Gevarieerd programma. 16.45 Musicalender. 17.30 Voor padvinders. 17.45 „Gaan we toch naar Indonesië?". 18.15 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Filmprogramma. 19.30 „Inleiding tot muziekbegrip". 19.45 Landbouwrubriek. 20.05 Radioscoop. 20.30 Kamermuziek van Mozart en Beethoven. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 „Woord voor de dag". 8.15 Platen. 9.00 Kamermuziek. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Harmonieconcert. 10.05 Kamermuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Brandenburgs concert no. 4, Bach. 11.20 Boekfragment. 11.40 Sopraan met piano. 12.10 Lichte gramofoonmuziek. 12.30 Weerover- zicht. 12.33 Lichte muziek. 13.15 Mandoline orkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Promenade-concert op platen. 15.30 Piano recital: Bach, Beethoven. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Kamermuziek od gramofoonplaten. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Gramofoomuziek. 17.45 Koor met pianobegeleiding. 18.15 Sport. 18.30 Verzoekprogramma. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Luister wedstrijd ten bate van het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels. 19.45 Zang-kwartet. 20.05 Programma-overzicht. 20.10 Kon. Chr. Oratoriumverenging „Excel sior" met solisten en H.O.V.: Msa Glagolskaja, Janacek 20.55 Luisterspel. 21.30 Populair orgelconcert. 22.00 Strijkorkest met Branden burgs concert in G, Bach: Divertimento, Bartok: Concertino in f, Pergolesi. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Werken van Bel gische componisten. ieuwe Zondags- en Begrafe niswet worden voorbereid (Van onze parlementaire redacteur) De vernietiging door de Kroon van het Zandv.oortse raadsbesluit, waarbij aan een der leden toegestaan was B. en W. te inter pelleren over de toewijzing van woon ruimte en waarover mr. Oud Donderdag avond bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer zijn afkeuring had uitgesproken, heeft Vrijdagmiddag geleid tot de toezeg ging van minister Van Maarseveen, dat hij zal overwegen een incidentele wijziging van artikel 216 van de Gemeentewet voor te stellen. Komt het tot deze verandering, dan zal er dus geen twijfel meer aan bestaan, dat het college van B. en W. ook over de uit voering van wetten, zoals de Woningwet, door de raad ondervraagd kan worden. De minister heeft voorts, nadat veertien sprekers 't hunne over zijn begroting had den gezegd Vrijdagmiddag kwamen de heren Wagenaar (C.P.N.), Van Dis (st. Ger.) en Scheps (P.v.d.A.) nog aan net woord medegedeeld, dat er, ter ver vanging van de oude van 1815, een nieuwe Zondagswet, waarover het advies der Ker ken is ingewonnen, zal worden ingediend. Voor het ontwerpen van een nieuwe Be grafeniswet zal een commissie benoemd worden, waarin zowel voor- als tegenstan ders van crematie zitting hebben. Voorts is een wetsontwerp op de winkel-bibliotheken gereed gekomen en cm advies naar de Raad van State gestuurd. Wat het kamperen be treft, zal de bewindsman nagaan, of de rijkswetgever hier een taak heeft. Er wordt op het ogenblik een enquête gehouden over de zedenverwildering in de verschillende provincies. Indien de ant woorden daar aanleiding toe geven, zal de minister niet schromen maatregelen te treffen. Over het verstrekken van vergoeding aan hen, die onkosten hebben moeten ma ken voor het vrijwillig afstaan van een ge deelte van hun woonruimte, is 'n ontwerp regeling naar de Commissie van advies voor de Wederopbouw gestuurd. De regering is niet voornemens aldus de minister de militairen in Indonesië te laten deelnemen aan de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. In Engeland heeft men met het stemmen door de mili tairen over zee slechte ervaringen opge daan. Het politieke belang is trouwens niet zo groot en het Centraal Stembureau heeft een afwijzend advies uitgebracht. De regering heeft de verwachting zo ging de minister voort dat de wervings- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week het na volgende verlies is geleden: Koninklijke Landmacht: Korporaal S. Koopmans, uit Hennaarde- rarieel (Fr.). Gesneuveld 7 November 1948. Het Koninklijk Ned.-Ind. Leger en de Koninklijke Marine hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. campagne voor de reserve-politie en de Nationale Reserve spoedig kan beginnen en met succes bekroond zal worden. Deze politie zal een Overheids-apparaat zijn.Wat het politievraagstuk in het algemeen aan gaat opbouw en de taakverdeling voor rijks- en de gemeentepolitie is er op het ogenblik een commissie werkzaam. Mr. Van Maarseveen hoopte, dat zij een juiste oplossing zal vinden. Bij de behandeling van de verschillende onderdelen der begroting hielden de dames, F o r t a n i e rD e W i t (V.V.D.) en T e n- d e 1 o o (P.v.d.A.) een pleidooi voor de ge huwde ambtenares, die de regering wil ont slaan. De overheid heeft niet het reoht op directe wijze in het gezinsleven in te grij pen, tenzij de hoogste noodzaak hiertoe dwingt, betoogde mevrouw Fortanier. Zij voegde daaraan toe, dat deze noodzaak zeker niet bestaat. De echtgenoten moeten zelf bepalen, wat in het belang van het gezin is en niet de regering. Mejuffrouw mr. Tendeloo vestigde tevens de aandacht op de inconsequentie, dat de overheid bij gebrek aan arbeidskrachten maar wat graag gehuwde vrouwen in dienst neemt en dat zij bij overvloed onmiddellijk het eerst aan de gehuwde ambtenares denkt voor ontslag. Beide dames verlangden een principiële uitspraak van de minister over deze kwes tie. Dinsdag zal de behandeling van de be groting worden voortgezet. Auto te water; twee doden Nabij Appingedam is een auto bij het passeren van een vrachtauto geslipt, over de kop geslagen en met de wielen omhoog in het Damsterdiep gevallen. De chauffeur van de vrachtauto en omwonenden wisten met grote moeite de twee inzittenden uit de wagen te halen. Zij bleken reeds ver dronken te zijn. De slachtoffers zijn de 42- jarige verzekeringsagent H. Smidt uit Ap pingedam en zijn 33-jarige collega J. Sik- kema uit Uithuizermeden. TABLET OF CACHET Neem die welke U 't makkelijkst inneemt Sanapirin (tablet) of Mijnbardtjes (cachet) bij Kou, Griep, Rheumatische pijnen, Hoofdpijn, Kiespijn of Zenuwpijnen. Verkrijgbaar in prijzen van 3075 cent Geestelijke en sociale scholing door de „Woodbrookers" Het centrum voor geestelijke en sociale scholing te Bentveld, uitgaande van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, organiseert ook voor 1949 weer een ge deeltelijk mondelinge, gedeeltelijk schrif telijke cursus, die strekt tot het verdiepen van het inzicht in de gebeurtenissen van deze tijd en de verrijking van het geestelijk leven. De volgende onderwerpen worden be handeld: Ons land en volk sociaal be schouwd, Bijbel en Godsdienstig Neder land, de culturele en sociologische ge- 'schiedenis van de negentiende en de twin tigste eeuw, de Nederlandse letterkunde van deze tijd en de geestelijke grondslag van het socialisme. De deelnemers komen zes keer per jaar een week-end en een keer per jaar een week in het gebouw der Woodbrookers te Bentveld bijeen ter bespreking van de schriftelijk voorbereide stof. Docenten zijn onder anderen: prof. dr. J. Barents, drs. J. S. Bartstra, drs. C. D. Saai en ds. A. van Biemen. Wij hebben nog een beperkt aantal exem plaren van het bekende boekje uit de Panda-Serie Panda en de Meestervlieger Wij kunnen dit restant van die voor kin deren zo aantrekkelijke spannende ge schiedenis leveren tegen de verminderde prijs van 30 cent per exemplaar. Geef het uw kinderen op St. Nicolaas. Het kan worden afgehaald aan de kanto ren van Haarlems Dagblad, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37 en van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 154, IJmuiden. Herbouw provinciebuis in Zuidholland Ged Staten hebben het ter rein van Haagse Dierentuin uitgekozen Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld, ïln te machtigen tot het aankopenofont- eieenen van het terrein van de Dierentuin ♦J Gravenhage voor de bouw van een provinciehuis en een ambtswoning voor de Commissaris der Koningin. Gedeputeerde Staten menen, dat er m het centrum van 's-Gravenhage geen enkel ander terrein te vinden is. datin so hog mate aan alle eisen van grootte, rustige ligging, gemakkelijke bereikbaarheid en directe bebouwbaarheid voldoet. Het tei ?èïnIs in totaal groot 54078I verkan 11 me- ter en zodanig van vorm, dat daarop een zeer doelmatig gebouw "1 kunnen worden opgericht. Nadat te zijner tijd lidtt™ tuhigebouw zal zijn afgebroken, bestaat er ruim gelegenheid tot uitbreiding. Het ligt in de bedoeling een prijsvraag voor architecten uit te schrijven, zodia vast staat waar het nieuwe gebouw zal ko- min begtosel kan van het rijk een bijdrage in de kosten van de bouw en inrichting van een statenzaal worden verwacht. Voorts zal de provincie een r«l"bb<?ïaK ontvangen op grond van het nog bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp .bijdragen wederopbouw publiekrechte^ lijke lichamen". Het is mogelijk dat ook een uitkering uit hoofde van de molest- verzekering wordt verkregen. St. Nicolaas-luisterwedstrijd „Voor het kind" 1948 Het „Nederlands Comité voor Kinder postzegels" zal de verkoop van kinderzegels stimuleren met een St. Nicolaas-luisterwed strijd, die Maandag over Hilversum II om 19.30 en over Hilversum I om 20.30 uur wordt uitgezonden, en waaraan onder an deren de bekende chefvlieger van de K.L. M., A. Viruly, zal medewerken. Het is de bedoeling dat iedere luisteraar, die een goede oplossing van de voorgelegde problemen wil inzenden een 6 cents-brief kaart gebruikt, waarop hij bovendien twee kinderzegels van 10 cent heeft gepiakj- Het comité stelt voor deze luislei wed strijd een groot aantal niet te versmaden prijzen beschikbaar, waarvan enige zomer reizen de aantrekkelijkste zijn. De K.L.M. heeft het comité namelijk een reis van twee personen naar Zwitserland met veertien daags verblijf aangeboden, de Mij. Zeevaart beloofde een reis naar Ierland en de Neder landse Spoorwegen stelt een dubbel week abonnement tweede klas beschikbaar er verzorgt bovendien een week vacantie in eiRT.T. heeft twintig telefoongesprekken met familie of vrienden in de Overzeese Gebiedsdelen aangeboden. In totaal zijn ei 500 prijzen. Van de derde klas der lagere school af tot en met de hoogste klassen van de mid delbare scholen kunnen leerlingen in Klas sikaal verband meedingen. Voor hen zijn er speciale prijzen in de vorm van een reis voor een gehele klas naar Zwitserland met een veertiendaags verblijf onder leiding van de leerkrachten, een reis naar Belgie, vacantie-verblijven in eigen land, ee schoolradio of een bedrag aan geld f oor een schoolfonds. Neemt een klas ih zun geheel aan de wedstrijd deel. dan hoeven de leerlingen slechts een kinderpostzegel van 10 cent boven de verschuldigde porto 'eOpb6 December zal St. Nicolaas, die tij delijk zijn intrek heeft genomen op de He rengracht te Amsterdam en aan wie de oplossingen moeten worden gezonden over beide zenders om 20.05 uur de uitslag van de wedstrijd bekend maken. Weduwe dacht voordeel te trekken uit de woningnood De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een weduwe, die in de Hase- broekstraat in Amsterdam woont en die voordeel probeerde te trekken uit de wo ningnood. Haar was een woning toegewe zen op het Javaplein, welke zij echter blijkbaar niet nodig had, want het huis stond al bijna twee maanden leeg. Een jonge vrouw, die met haar man en een kind bij haar ouders inwoont, verwon derde zich daar over. Van de eigenaar kreeg zij het adres van de weduwe en deze bleek wel berèid de woning af te staan, mits zij 1000 sleutelgeld kreeg. Zij ver klaarde, dat zij ook een woning in Den Haag op haar naam had staan. Die kon de jonge vrouw ook krijgen, als zij behalve 1000 sleutelgeld nog 1500 betaalde voor enige meubelen, welke zich in deze woning bevonden. - De jonge vrouw zei, dat zij er met haar man over zou spreken en ging onmiddellijk naar de recherche voor économische za ken. Met een rechercheur, die zich als haar echtgenoot zou voordoen, ging zij terug naar de weduwe. Deze wilde slechts éen van beiden te woord staan „zonder getui gen er bij" en daarom ging de „echtgenoot met haar onderhandelen. Hij probeerde af te dingen op het „sleutelgeld", maar daar- van wilde de weduwe niets weten „Als ik naar een makelaar ga krijg ik zeker wel 2000 of meer", verklaarde zy. De „echtgenoot" maakte zich daarop oe- kend 'als rechercheur en nam de weduwe mee naar het politiebureau, waar tegen haar proces-verbaal werd opgemaakt. Volgende week gaan de viiu terklazen weer neerstrijken Tv Sr. nesten. De schoorstenen wnïa zinnig. En wie zal nicl '"«i seheio. warme bed, met ingehouden I? ren naar 's schimmels telean. lui» ken? Ik begin al zenuwacht".0!'!'de over koek en gart en heh Wo"fel sokken uit de kast genomen"1 "iMste kachel. Wedden dat zifo® bii staan van de marsepeintjesz Er is een tijd in mijn leven dat ik argwaan koesterde ilZ. de mensen. Die jegens de m„„ S"> W wel een beetje gegroeid seder?rA"! Bergen-Belsen, maar die ie„ J® het wonder der zoete dingen itl ogen geslonken. Het geloof a V'ünier. gen neemt toe, naarmate niet,-zo-lieve mensen afneemt. lk°P 0 M - stellig r°se suiker. geloven in Sinterklaas en alle beesten van de wereld. (deSinthebteth?arSdOTre°/ehdUW 8!Weal kwam waar ik op de derde bank kl» en die de zaak kwam onthuü" s at voor zover jullie dat ai niet 3 kiaas bestaat niet. Hoe afseh?mV mter" het, in één duizelingwekkende S Waj varen dat die Klaas uit de erl g e er' de Grote Markt een watten baardï neus van synthetisch rose Hoe n thuis het pas verworven oneelnof1?^ 0ni van een sprookjesvertellend oudS?* niet te onthullen en het kind te enig ar' plotseling niet meer waart plv. 1131 ling van de ziel. Dat was de modernste schooling uit de hele stad. maar is zij 21 haar eenzamekamer boven de bSt? ramen met geie bakker (ik ziet die twee gordijnen met baUetjesfra^e' aan het wonder gaan eelnlof - vertrouwen in het mvStlfcn'"I weer haar met gaan herwinnen, zoals ik dat do?ïï schooljuffrouw of niet, na alle barre geloof in die man van Myra, na all. confrontatie met Klaas en contraS de twaalf dansende Sinten die avond „jij! studentensociëteit (de laatste dagen later nog getabberd en bebaard de tot nuchtere redelijkheid - stad), na alle scepticisme, die de bloS'Z levens vergezelt, keert in de scwl„- avond het wonderlijke wonder terue N 'g® lange afwezigheid. Het marsepein wordt zachter en zoeta Het suikergoed krijgt mystieke kleur Ik zal hem volgende week zien BjZ naar die grote winkel. J Neen, geen watten in die baard. Ziet, de maan schijnt door de bomen t alle schoorstenen van dat droomkasteel En ge ziet de schimmel op het dak alt» I hem maar echt wilt zien. 1 Is die sok wel groot genoeg voor al!» I?' goede dingen? ELIAS HIEP HEEFÏ horen praten van „p-jt. jeskool", zo lekker i!» spruitjes, maar veel goed. koper. Zü heeft gehoord van Mevr. Lotgering-L„ brand, dat dit groene kool is. En zjj kreeg a een recept bij. Hier is het: GROENE KOOL SCHOTEL lVi kg. groene kool, 300 gr. vlugkokenae gort, 15 gr. zout, 2 bouillonblokjes, 1 liter water, peper, 60 gr. boter, 300 gr. rolpens. Snioper de kool, smoor ze in de boter (pl.m. 15 min.), Voeg gewassen gort, zout, water, peper en bouillonblokjes toe en laat alles zachtjes gaar koken (pl.m. 3/4 uur). Snijdt de rolpens ln blokjes en Iaat ze even meestoven of bak afzonderlijk bruin. KLEINE WORTELTJES? Samen met kleine uitjes eerst gesmoord en dan verder gaar gemaakt dat is eens weer wat anders. Het smaakt goed bij vis even» als worteltjes met veel en goede peterselie» saus. Iedereen is dol op druiven. Miep gaat er dus nog eens op fuiven. 22. Het duurde niet lang,, of Panda kwam weer bij. Zijn hoofd deed nem verschrikkelijk pijn cn alles draaide nog voor zijn ogen, maar hij kon toch rechtop zaan zitten en zag toen onmiddellijk, wat cr gebeurd was. De deur van de brandkast stond wijd open en één blik was genoeg voor Panda om te zien, dat de kostbare uitvinding verdwenen was. Met loden schoe nen ging hij naar professor Dommel toe, die in zijn werkkamer bezig was. Doch nauwelijks trad hij de kamer binnen, of de professor juich- Ik heb het. kereltje! Nu heb ik de ont- prof haast niet in de rede te vatten, waar hij trouwens de kans niet voor kreeg, want in een adem door begon Dommel hem de werking van het toestel uit te leggen. „Kijk," doceerde hij, vanger ook klaar gekregen! Dit is het mooiste j „alles wat ik te doen heb. is deze handvaten ogenblik van mijn leven!" Hij pakte de hand- heet te pakken en dan weet ik meteen, wat vaten van het apparaat, dat voor hem op tafel iemand anders, die ook in deze kamer is, alle- stond en praatte aan een stuk door. Panda maal denkt!" stond er stilletjes naar te kijken en durfde de s 1 Welja! Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse zóne), heeft Rudolf Hess' raadsman bij het internationale j militaire tribunaal, Alfred Seidl, de geallieerde bestuursraad te Berlijn' verzocht het vonnis van Hess te ver-, nietigen en Hess' vrijlating te gelasten. Hess werd tot levenslange gevangenis- straf veroordeeld. Hü wel. President Klement Gottwald heeft j aan communistische leiders verteld dat hij geen oorlog in de afzienbare toe-1 komst verwacht, zo meldt het commu- j r nistisch orgaan Rude Pravo. „Doch in» j [i dien er een komt", zo zeide hij, „dan zal Tsjechoslowakije aan de winnende zijde staan'" Belasting. De bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Theas, heeft gedreigd de bedevaarten naar Lourdes gedurende een jaar stop te zullen zetten, wanneer de gemeenteraad van Lourdes zou over gaan tot het invoeren van een vreem-1 delingen-belasting, welke volgens de bisschop „zou indruisen tegen het gees-1 telijk karakter van de stad van Berna- J 1 dette". Actief hoekje, Volgens een Amerikaans j tijdschrift voor kernonderzoek kunnu schilderijen tegen diefstal beveiligd worden door op een hoekje ervan radio-actief materiaal aan te brengen door middel waarvan bij aanraking van J het schilderij een electrische a,s installatie in werking wordt gi Betalen. De Zwitserse regering beeft de V.S. een verzoek overhandigd tot| schadevergoeding ten bedrage van 52.500.000 Zwitserse francs. De scto* was ontstaan, toen Amerikaanse v.ieg- tuigen in April 1944 per ongein* Schaffhausen bombardeerden. Na m bombardement ontving Zwitserland een voorschot van een millioen dollar en a toenmalige Amerikaanse 'minister van Buitenlandse Zaken Cordell Huil, oe-, loofde schadevergoeding voor het „tra gische bombardement". Kortsluiting. Een grote Duitse levensnuaj, delenfabriek bij Brunswijk is doo brand verwoest. De schade wor°-£*l raamd op driekwart millioen marken, De fabriek leverde twintig ton gedroogde groenten af Als oorzaak van wordt kortsluiting opgegeven. Verzet. Dr. Hans Leisegang, pro de universiteit te Jena (Sovjet-sön^ die in 1937 werd ontslagen we.eo- in het openbaar aanvallen v8 is wederom uit zijn ambt ontz „verzet tegen de bevelen der vw regering".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2