Tel. 5563 Taxi tel 4333 Het Boek Velsens padvindsters en hun eigen wereldje Predikbeurten ROMEIJN „Suomi" naar Zweden of Luxemburg OLD CLOTHES NEW Het testament TAXI! TAXI! «TERDAG 20 NOVEMBER 1948 U1DF COT'P AMT 5 best.. djd°en ons Watervendel Tjerk Hiddes" in voorbereiding Ruim vijftien jaar geleden is Velsen 'aantal padvindsters rijk geworden, ineiskes, die zich op vrije middagen op t vertonen in een voorgeschreven nïform en die, zoals onlangs een bui tenstaander het uitdrukte, „wanneer ze 5 elkaar zijn allerlei geheimzinnige eebaren maken en onverstaanbare taal bikramen." nge persoon stond er natuurlijk vol- n buiten en had zich waarschijnlijk •t de moeite getroost, zich in te laten jn de geheimenissen der padvinderij. jeugd heeft behoefte aan een eigen tóosterrein, waar de „domme grote 'pensen" de waarde niet van kunnen •tfst beseft een groot mens van het hei- I v vuur dat het kinderhart doet ontvlam- Vn als de kleuter haar eed aflegt op de d'destoel" en hoe kan .een volwassene 'vermoeden wat het zeggen wil uit te lïiken: „Akela, wij doen ons best Een kijkje achter de schermen -* n? oorlog heeft ook dit kleine wereldje 1 bespaard. In 1941 werd op bevel van li bezetters de padvinderij verboden en lf bestaande afdelingen werden ontbonden, li- et geheim bleef echter het contact be- r?rd' zodat onmiddellijk na de bevrijding. er met een klein groepje kon worden ■wonnen. Dit aantal groeide al spoedig zo- rlniguit. dai meer vendels moesten wor- iai gesticht. Momenteel bestaat de afdeling Vel en uit twee kabouterkringen, twee I junioren-, twee seniorenvendels en ^kabouters en de pioniers hebben -oor hun werk eenzelfde richtlijn. De kabouters worden ingedeeld in volkjes, I ie padvindsters in ronden. Aan het I >oofd van een ronde staat een ronde" I Pidster, die door haar mede-ronde- 1 Wen wordt gekozen. Zo wordt er een eenheid gevormd en tracht men geza menlijk tot resultaten te komen. ne rondeleidsters vertegenwoordigen de [uyj bij de algemeen-leidsters en in een inkomst, die heel deftig ereraad wordt le-oemd, komen plannen en wensen ter |p,"ve pe plannen komen dus zoveel mo- ii van de zijde der meisjes zelf en men j in de padvinderij een grote plaats toe "jeze zelfwerkzaamheid. De leeftijd van Moren varieert van 12 tot 14 jaar, van Moren van 15 tot 18 en van de pioniers il8 tot 25 jaar. Deze pioniers bewegen imeer op 'sociaal en maatschappelijk i en uit deze kern van padvindsters i meestal de leidsters voort. Waarmee zij zich bezighouden. T- wordt in een vendel hard gewerkt om U vaardigheidsinsigne te bemachtigen. Iv«d kan zich bekwamen in het werk in de Istaur, buitenwerk, in koken, naaien, touw Ifctpen', kompaskennis. morseseinen, enzo- liwrt Ieder kan persoonlijk uitzoeken waar [pet meest voor voelt en wat haar het llé ligt. J Soort, handenarbeid, gezondheidsleer, Inibdans, dit alles wordt beoefend en de Lisjes kunnen ook hier hun vaardigheids- Lijs voor krijgen. 1 Als een meisje na ongeveer twee maan- ||a voldoet aan de nieuweling-eisen en ze P een idee gekregen wat padvinderij pMlijk inhoudt, dan wordt zij geïnstal- M. Zij legt de belofte af een goede pad- lÈisier te zullen zijn, door de naleving jdepadvinderswet en door andere men ig zoveel mogelijk te helpen. 1 .One kind act a day." een goede daad per dag. De wet onder meer in: eerlijk te zijn en góed voor planten en dieren te zor- i,gehoorzaam en spaarzaam te zijn. [ü'or het afleggen van deze eed, is zij op- len in de schakel van padvindsters rde gehele wereld. Op de verjaardagen nLord Baden Powell en van zijn vrouw, de Chief Guide is van de padvindsters de meisjes overal ter wereld een symbool van omhoog streven esh sneeuwklokje, als beeld der rein- li*bekroning van een jaar hard werken list kamperen, waarhij zwerftochten ZONDAG 19 NOVEMBER )EN'. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 1UQ u. ds. J. v. d. Berg; 5.30 u. ds. D. C. Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen. 10.30 uur ds. 3. C. van Wijngaarden. teef. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. p Buuren; 3.30 uur ds. W. M. Ie tvintre, van Amsterdam. N. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 F ds. A. Jagersma. F. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. popsgeziude Gemeente, Helmstraat. JÜOiiur dr.Alb. Vis, van Beverwijk. pi-Katholieke Kerk. 10 uur Heilige Ni7 uur Vespers; Woensdag 9 uur pdienst. pier des Heils. 10 uur Kaderdienst; 3 •2 Zanguitvoering; 8 uur Verlossings- Fenkomst. jjjÏÏDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede «rderkerk. 10.30 uur ds. v. d. Wiel. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur f-fiCointre, van Amsterdam; 3.30 uur J' van Buuren. v. Vr«z. Herv., Abelenstraat. 10.30 pdr.Noordhoff, uit Haarlem. TO v. Gelovigen. Gebouw Willems- \uM uur dienst. IJJie Evangelisatie. 4 uur de heer H. F. en, van Oostzaan. .f-JÏS. Geref. Kerk. Koffiekamer LJh-eld. 9 uur ds. Van Nood. pM"' Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. pk. SKSOOBD. Geref. Kerk. 10.30 en E®'Van Nood. f ffiWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur -de Ruiter, van Zandvoort. ppsgezinde Kerk. 10 uur ds. Verheus, Haarlem. latha. 10 uur H. F. Huson, van 'en. 11.45 uur Zondagsschool. H)RT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur £A. Mentzel, van Amsterdam. _fo°rts. 10 urn- ds. P. A. Tichelaar. uur ds. G. Grootjans. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver- Kerk. (Art. 31 K.O.) 11 en 5 uur 0. Houtman. hï Kerk- Gebouw Bethel. 3 uur P* c. Maris De Visserijschool leverde weer vakmensen af De volgende leerlingen van de IJmui- dense Visserijschool kregen hun diploma: E. de Groot (stuurman visserij 1ste ge deelte); B. H. Raams (motordrijver koop vaardij); C. Kuiter (aanvullingsdiploma visserij); C..-J. Broek (stuurman kust- sleepvaart)J. v. d. Hoek (scheepswerk - tuigkundige V. D.); C. Dekker, A. Prins, D. Hoek en P. Visser (radio-telefonie); G. Plug en P. Eenhoorn (certificaat van uitwijken). Geslaagd voor het „Visserijschooldiploma zwemmen" de heren: J. v. Opbergen, J. Hilhorst. F. Ebbeling, R. Kreule, M. Rits- kus, P. Aarsen en C. Poppe. MARKTBERICHTEN 19 November 1948 Besommingen. IJM 106 Reiger f4770; IJM 268 f2295; KW 49 f2176; IJM 316 f411; IJM 228 f 198; IJM 79 f 1892; HD 18 f218; UK 62 f263: UK 234 f 590; UK 202 f 1010; UK 31 f35; UK 115 f115; IJM 226 f 109; IJM 318 f 99; IJM 5 f 102. Visaanvoer. 15 kisten tarbot en tong, 6 kisten haai, 110 kisten schol, 250 kisten schar, 10 kisten bot, 50 kisten kabeljauw, 70 kisten wijting, 6 kis ten schelvis, 7 kisten leng, 153 kisten haring, Totaal 677 kisten. Visprijzen. Gr. tong 2,15—2,05; md. tong 2,15—2,05; kl.m. tong 2,50—2,10; kl. tong I 2,20; tarbot I 3,052,80, alles per 1 kg. Tarbot II 128; tarbot III 78; tarbot IV 64; kl. griet 65; haai 28,50—27; kl. schol dicht 17; kl. schol gestript 229,50; schar dicht 92,50; schar gestript 11,50—5,80; bot 2522; kl. kabeljauw 23; wijting 15,5015, alles p. 50 kg. worden ondernomen, verkenningstochten worden gehouden en de bekoring van het kampleven maakt zich van de deelneem sters meester. Hoe kan men leidster worden? De leidsters krijgen een aparte training in een leidsterscursus, die echter wordt vooraf gegaan door vendelpractijk. waarbij de verhouding van leidster en padvindster wordt gezien als die van een oudere zuster tot haar jongere. Een kampeercursus en het proberen te bemachtigen van een E.H.B.O.-certificaat voltooien haar opleiding. Velsen krijgt een watervendel. De plannen om in Velsen een waterven- del op te richten, nemen steeds vastere vorm aan. „Tjerk Hiddes" zal de naam van dit vendel zijn, als een hulde aan de Friese zeeheld. De waterpadvindsters interesseren zich voor al 'wat te water geschiedt en IJmuiden leent zich daar bij uitstek toe. Om de financiën op peil te brengen het is nog steeds slecht met de kas gesteld, zo werd ons van bestuurszijde ingefluisterd wordt op 27 November een Perzische markt gehouden in het gemeentelijk ver gaderlokaal aan de Abelenstraat. Om 3 uur in de middag wordt deze markt geopend en naast de vele bekende attracties zal een hoge gast uit Perzië het publiek ontvangen. Zo doen deze Velsense meisjes, klein zo wel als groot, haar best om door middel van zelfdiscipline en naastenliefde op te groeien tot beheerste persoonlijkheden, die het goede voorstaan. Koperen Gashaarden ALLE MODELLEN "GASKACHELS Technisch-Bureau voor Gasverwarming ZEESTRAAT 34 - TEL. 3537 - BEVERWIJK (Adv.) dat uw kind gelukkig maakt Zojuist verschenen: Kleuïerverteiboek voer de Bijb. Geschiedenis door ANNE DE VRIES ga ff in linnen prachtband T voor de leeftijd van 4-8 jaar. Verkrijgbaar bij: AB DE jong Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7 - Tel. 5326 - IJmuiden 't Heerlijk avondje is gekomen. Maar 't is nóg heerlijker als het cadeautje bij DE JAGER vandaan komt. Trompstraat 66 (Adv.) Gouden bruiloft in IJmuiden Op I December hoopt het echtpaar J. de Haan-v. d. Plas de dag te herdenken, waar op het voor 50 jaar in het huwelijk trad. De krasse oudjes kunnen terugzien op een gelukkig huwelijk, dat gezegend werd met vier kinderen en één kleinkind. Ofschoon zij voornemens zijn de dag in alle stilte voorbij te laten gaan zal het hun op die dag zeker niet aan belangstelling ont breken. „KIJK-UIT" Hl KON NIET OP TEGEN „DIAGONAAL" L Dezer dagen speelde groep drie van de IJmuidense schaakclub „Kijk-Uit" een wedstrijd tegen „Diagonaal" I. De heren W. Deelder, A. de Ruiter, F. Huisman en A. Moleman wonnen hun partij; de heren C. Gravenmaker, A. J. Korff, E. Stam, J. Vis en J. Struiker verloren. De heer W. Cornelisse maakte er remise van. De totaal uitslag luidt: iy25y2. In de wintercompetitie boekte groep I de volgende resultaten: J. A. Stals-R. Vis ser 01; A. Rijke-A. Kistenmaker 10; W. Bakker-P. de Boer 10. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.)' BAZAR VOOR KERKPARAMENTEN. De Oud-Katholieke Damesvereniging „Samenwerking", welke zich speciaal be zig houdt met het vervaardigen, eventueel aanschaffen van paramenten ten gebruike en ten dienste van de uitoefening der li turgie tijdens de diensten in de Oud-Ka tholieke kerk houdt een eendaagse bazar. Deze vindt plaats Dinsdag 23 November in het Oud-Kath. Verenigingsgebouw en wordt geopend te drie uur. De sluiting is vastgesteld op 10 uur des "avonds. CHR. GEREF. KERK. De heer G. Bilkes, theologisch candidaat te Zwolle, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. Gereformeerde Kerk van IJmuiden. fkïïiTS (Adv.) .Since you went away" (Thalia). Het monument dat in deze film werd opgericht voor het Amerikaanse gezin tijdens de oorlog gaat soms wat schuil achter een waas van sentiment, dat overslaat in senti mentaliteit en de eerste dagen van de nieu we programmaweek dus ook heel wat wa-, terlanders van de Thalia-bezoekex"s zal ver gen. Dit gebrek en het feit, dat dê lange, inleiding uit fragmentarische flitsen beitilar met een kleine, vaak tragi-komische pointe, zullen wellicht enig bezwaar ontmoeten. Overigens wordt het oog te zeer geboeid door het knappe spel van Claixdette Col bert als de vrouw met ruggegraat, die dwars door de maanden van onzekerheid over het lot van haar gemobiliseerde echt genoot toch elk moment weer kracht vindt om het oorlogsleed, dat zulke diepe wonden slaat in het hart van haar oudste dochter te helen, om nog aandacht te schenken aan de concessies, die van regisseurswege werden gedaan aan een publiek, dat nu eenmaal graag hevige ontroeringen voelt. Een ouder geworden Shirley Temple viert haar „come-back" als dochter num mer twee en Joseph Cotton laat een gave vertolking zien van de huisvriend Tonny, zodat meermalen de speelscènes suggestief en bijna aanklagend vertellen over het grote verdriet dat zich met de oorlog nés- telde in de gezinnen van de strijdende naties. De verlossende boodschap, dat „vader" nog leeft, doet het leed tenslotte in vreufie verkeren, maar op dat ogenblik heeft de regisseur zijn doel al weten te bereiken: men is twee uur lang geconfronteerd mei de dagelijkse zorgen van vrouwen en man nen, die machteloos een wrede scheiding en elke dag de vrees voor een rampzalig telegram moeten proberen te verwerken. In de tweede helft van de week draait Thalia „Geef 'm de ruimte", een dwaze geschiedenis rond de figuur van George Formby, die „het onhandige mannetje" nog steeds niet van zijn répertoire kan schrap pen, omdat hij als zodanig de meeste non sens in een paar uur celluloid kan samen persen. Dat George dit keer als revue-ster eindigt, zal de liefhebbers van de lachebek- met-de-ukelele niet verwonderen. J. F. Troirnnrr in AA/ncforLrvnf" het laatste nieuws dat een contact met een i raining in vv ebiernoui derde Zweedse athietiekciub is gelegd. Ingevolge een vroegere mededeling over de plannen van sportuitwisseling bij de II.A.V. „Suomi", gestimuleerd door het be zoek aan Edmonton (Engeland) dit jaar, kunnen wij thans melden, dat het Suomi- bestuur achter de schermen veel werk ver richt om ook in 1949 een sportuitwisseling te doen plaats hebben. Door bemiddeling van de heer J. H. Moerman, secretaris van de Nationale Technische Commissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie is contact tot stand geko men met de Zweedse „Alosjö Allmanna Idrottsklub" te Alosjö, een kleine plaats nabij de Zweedse hoofdstad Stockholm. Daar deze vereniging wel een bezoek aan Nederland wil brengen, doch door het ontvangen van Deens en Finse athle- tiekploegen in. het volgend jaar, eerst in 1950 Suomi zou kunnen ontvangen, in welk jaar de Velser athleten zich weer zuUen op maken om naar Engeland te gaan, is een ander Contact in Zweden verkregen. Dit is de „Sim-och Idrottsklubben Hel las" uit Stockholm, welke vereniging in 1949 een tournee door Nedei'land, België en Frankrijk gaat maken. Omdat deze Zweedse club slechts enkele dagen gast van „Suomi" zou zijn is in principe met dit bezoek accoord gegaan, zodat de kans gx'oot is, dat „Suomi" behalve een Engelse ploeg in. 1949 ook nog een Zweedse zal ontvangen. Bovendien heeft het bestuur voor de spox-tuitwisseling ook nog een andere rich ting gezocht en zich in ver-binding gesteld met de „Fédération Luxembourgeoise d'Athlétisme", wie een verzoek van Suomi is gezonden om de sportuitwisseling tot stand te brengen met eexx van de bij haar aangesloten verenigingen. Het resultaat hiervan is thans nog niet bekend. Wel luidt Moeilijke wedstrijd voor „Watervliet" Het eerste twaalftal van de Korfbalver eniging „Watervliet", dat de derde plaats op de ranglijst inneemt, krijgt Zondag middag in Westzaan ongetwijfeld een moei lijke wedstrijd tegen Roda, nummer één op dezelfde ranglijst. De thuiswedstrijd op „Watervliet" werd door de groen-gelen on verwacht met 65 gewonnen; de enige nederlaag, welke de Zaankanters tot nu boekten. Het gaat dus spannen, vooral daar Oosterpark (Amstex-dam) de Roda- nen nog kan bereiken en dus met grote verwachting uitziet of Watervliet het vorige kunststukje nog eens uithaalt. Hoewel Wa tervliet van nu af niet meer de bovenste sport bereiken kan, tenzij Roda en Ooster park in de komende wedstrijden beiden zouden struikelen, zijn de groen-gelen van plan de eer zo sterk mogelijk te ver dedigen. Watervliet I bestaat uit de dames: C. Broeksma, T. Gieze, R. Weymar, W. Jan sen, M. v. d. Plas, J. van Vught en de heren J. Broeksma, H. Gieze, W. Berghuis, Fr. Möhlman, H. van Someren en E. van Lange. Watervliet II wacht een uitgestelde wed strijd tegen Aurora III (Haarlem) en 't kan deze met een voorsprong van de eerste aanval winnen. Eveneens te Haarlem spelen DVS IWa tervliet IV, waarbij de groen-gele Velser korfballers, indien althans de heren op schot zijn, een vrij gemakkelijke zege kun nen bereiken. Voor de adspix-antenploegen zijn twee uitwedstrijden vastgesteld, beide te Haar lem. Watervliet A gaat op bezoek bij Aurora A en Watervliet B trekt naar Haarlem B. Jubileumweek van het Heilsleger slaagt Het Leger des Heils kan met voldoe ning tex-ugzien op de gehouden jubileum bijeenkomsten. Zondag heeft de laatste bij eenkomst plaats. Voor deze gelegenheid komt het Congres-muziekkorps uit Am sterdam ovex\ 's Middags heeft een muziek festival plaats en 's avonds is directeur W. Groot met zijn muzikanten weer op het appèl. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij Desgewenst In één dag gereed, behalve regenkleding KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN Ander nieuws uit de club Door het bedanken van de heer T. Wes- terwal als penningmeester wordt deze functie voorlopig waargenomen door de heer E. v. d. Werf, die de eerstvolgende jaarvergadering weer zal aftreden. Trainen in „Westerhout" Dank zij de welwillende medewerking van jonkheer H. Boreel te Beverwijk zul len de Suomi-ledexx hun winter-buiten- training Zondagmorgen kunnen uitoefenen in het prachtige bos- en duinterrein van het landgoed „Westerhout", gelegen tussen Beverwijk en Wijk aan Zee. De leden zul len hiertoe speciale wandelkaarten van de „landheer" ontvangen. Strawberries komt uit voor de Amsterdam-beker Voor de hogere elftallen van Strawber ries staat Zondag, door de districtswed strijden, de competitie stil. Het eei-ste da mes-elftal is geheel vrij, doch de reserves trekken voor de Amsterdam-beker naar Rotterdam. Over de sterkte van M.R.H.C. 2 is weing békend, maar waarschijnlijk krij gen de dames, van Strawberries het niet gemakkelijk in deze uitwedstrijd. Het derde dames-elftal speelt, voor de zelfde beker tegen H.O.C. 2 uit Den Haag. Ook hier ziet het er weinig hoopvol voor de bezoekster-s uit. De heren ontmoeten in Bloemendaal H. B. S., een oude bekende dus. De ploegen nemen op het ogenblik de tweede plaats in haar afdelingen in. Bij een gelijk spel gaan de Velsenaren reeds naar de volgende ronde over. F.I.T. 1Strawberries 2 wordt een strijd met gelijke kansen. Ook hier hebben de Velsenaren het voordeel bij een eventueel gelijk spel naar de volgende ronde van de Tresling-beker over te gaan. Strawberries 1 komt in de volgende ge wijzigde opstelling in het veld: Doel: D. Hollmann; achter: J. Ferment, C. Maters; midden: A. Kost, J. Brunink, J. Dalhuisen;»vóór: P. Stein, K. Bekker, P. Minderhoua, H, Brunink, J. Otto. Velsen (Adv.) WIENS KAPOKBED LAG OP STRAAT? De volgende gevonden voorwerpen wex-- den van 12 tot 19 November bij de Velsense politie aangebracht: kinderschoen, hoofd doek, kinderwant, bril, sjaal, sleutel, paar heren handschoenen, ceintuur, kinderkapje, vulpen, hond, poes, dameshandschoen, rij zweep, herendas, kapokbedje, herenhor loge, kinderjasje, b'iljet 2.50, katoen zakje, boodschappenmand je, springtouw, porte feuille, tas (pantoffels), konijn, haarstrik. Inlichtingen hoofdbureau van politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Za terdagmiddag. Santpoort-dorp „Het leven van dr. Ehrllch" Als één der hoogtepunten uit de serie verfilmde biografieën reikt deze sobere en sterke, rolprent van Warner Bros tot aan de toppen der menselijke waardigheid: Ed ward Robinson heeft van Paul Ehrlich, de dokter die eigen gezondheid offerde om het spook van de tuberculose te bedwingen, een dermate boeiende creatie weten te maken, dat dit werk een groots document in de medische geschiedenis is geworden. De formule 606, waarvan het hoge cijfer aan geeft hoeveel malen er geworsteld moest worden alvorens het resultaat bevredigde, krijgt een bijna mystieke glans door de ma nier, waarop de lichtelijk excentrieke Ber- lijns-3 dokter dwars tegen alle vooroordeel en wanbegrip in zijn gevecht voor het wel zijn van de mens voortzet. In alle opzichten had „Santpoorts Bloei" gelijk, dat zij deze rolprent in haar winterprogramma opnam. Beverwijk Klokken van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad aangekomen Vrijdagmiddag zijn er drie klokken voor de Parochie Kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad in Beverwijk aangekomen. Deze klokken zullen de zelfde namen dra gen als die welke de Duitsers gestolen heb ben, te weten Maria, Joseph en Petrus. Zondagavond zal Deken B. G. Hosman onder het plechtige lof de consecratie ver richten. In de Kerstnacht zullen deze klok ken voor het eerst (electrisch) luiden. WILDE BRIDGE-DRIVE VOOR HUISVROUWEN. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Beverwijk, zal op Dins dag 7 December in Terpsichore een zoge naamde „wilde" bridge-drive houden voor haar leden. De toestand van het Nederlandse visserij bedrijf maakt in deze begrotingstijd i:x 1 'e hoge regionen een punt van diepgaa 'e bespreking uit. Minister Mansholt heef' - langs onomwonden te kennen gegeven, dat hij de toekomst vrij hoopvol tegemoet z t wat betreft de export, de vlootsa nering %n de handelsomstandigheden. Dat de Stich ting voor de Visserij het speciaal met des ministers visie op punt twee niet helemaal of helemaal niet eens kan zijn, is haar goed recht. Zij heeft zich meermalen met het probleem van de nieuwbouw bezig gehouden en haar bezwaren tegen het hui dige visserijbeleid al vaker kenbaar ge maakt. De conclusie is na al die jaren van wach ten nogal zorgelijk uitgevallen, ondanks het ook door de Stichting gesignaleerde feit van de goede financiële uitkomsten. Maar die zijn nu eenmaal van voorbijgaan de aard zegt de Stichting maar waar het op aankomt is de handhaving van het productieapparaat ook in een toekomst, die vol concurrentie-onheilen is. De gemiddelde ouderdom van de grote trawlvloot is, per Mei 1940 gerekend, niet minder dan 26 jaar en de haringdrijfnet- vloot kan slechts op een half jaax-tje minder bogen. De tussenboten zijn er over het al gemeen iets beter aan toe, maar de botter» halen gemiddeld de 20 jaar weer gemak kelijk. Een ietwat „gammele" vloot voer dus de Duitse bezetting in; er v/erd niet nieuw gebouwd, maar wel verwoest en in totaal (dus zoetwatervisserij en kleine riviervisserij meegex-ekend) vechten we nog steeds tegen een luchtledig, waar voor de ooi-log een kleine 350 vaartuigen meehiel pen aan de visvangst. Alleen de loggervloot is min of meer vooruitgegaan: hier en daar werden betere en sterkere motoren ingebouwd en ver scheidene loggers werden verlengd. De verloren trawlex-s kx-egen daarentegen veel al tweedehandse opvolgers uit Engelse bronnen of krijgsbuit-pools en de drie boten van de Veire Vissex-ij-maatschapplj kunnen dus met de twee uit Amex-ika aan gekochte trawlers, de Medan en de Batavia, als enige semi-nieuwbouw-vaartuigen wor den aangemerkt. S e m i-nieuwbouw. want wex-kelijk nieuwe boten vinden we slechts onder de loggers en de kotters een beeld van het geheel dus, dat het optimisme van minister Mansholt niet op d? voet volgt. De oorzaken van de misère zijn reeds tot uit den treure herhaald: hoge oorlogsher stel-kosten maakten het de reders onmoge lijk, ook al door de weinig bevredigende regeling op dit punt, daarnaast nog eens aan nieuwe schepen te gaan denken; de starre prijspolitiek smoort nog steeds elke gedachte aan vlootuitbreiding in de kiem en daar kwamen de enorme productie- en bouwkosten nog eens bij om maar niet eens te reppen van de financiële regeling voor de „Engelandvaarders", die nog steeds niet haar beslag heeft geki-egen. Hoe duister dit alles er ook uit moge zien: er is een uitweg. Wanneer de overheid haar visserij politiek een meer positieve richting geeft en misschien wijst het optimisme van minister Mansholt wel in een goede richting dan kan de achterstand, die wij in de drie jaren na de oorlog ten opzichte van het buitenland nog zagen groeien, wel licht enigszins worden ingelopen. Waarom de Koopvaardij per saldo wel en de Visserij niet? REYNOLDS FLYER BALL-PEN patronen vullen evenals andere merken f 1.— BOEKHANDEL MINERVA - TEL. 4682 (Adv.) KON. WILHELMINAKADE -! FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wentbworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 9) O, Jack -Is het tegenwoordig niet nogal vaak Jack? Halverwege de deur keerde Nora zich als een wervelwind om, met een hoogrode, kleur. „Als je het in je hoofd haalt om moeilijkheden te gaan maken: Terwijl hij kalm op zijn kruk geleund stond giimiachte hij op zijn meest ver overende manier. Lieve kind, je verbaast mij. En wat zal onze nicht Carey er wel van denken? Nora lachte, een muzikale lach, met een tikje ergernis er in. Waarschijnlijk zal zij denken, dat iedereen, die nog niet dood en begraven is, af en toe- wel eens weg wil uit die akelige graftombe hier, en dat het mij niet veel kan schelen, met wie ik ga Jack, Reggie, Alan is daar soms iets geks aan? Dennis lachte ook. O, ga je gang en amuseer je goed, kindlief. Uitleggingen maken de zaak maar ingewikkelder, vind je niet? Zo'n sprankelende onverschillig heid is veel overtuigender. Toen de deur achter haar dichtgevallen was, wendde hij zich tot Carey. Kom mee. we gaan aan tafel. Ik vrees dat ik je niet mijn arm kan aanbieden. Zij kwamen in een kamer, die geheel in blank eikenhout en vermiljoenrood leer was gehouden, met midden op tafel een schaal, waarin vruchten lagen van licht getint glas. Carey dacht: „Het is precies een kamer op het toneel, verrassend en voor één keer wel aantrekkelijk, maar stel je voor, dat je daar driehonderd vijf en zestig morgens in het jaar in ontbijten moet! Om eerlijk te zijn, was zij een beetje uit het veld geslagen. Maar nu ze er een maal waren, was zij toch blij, dat het diepe blauw van haar japon niet teveel vloekte bij al dat heftige rood en geel. Terwijl zij gingen zetten, kwam Magda Brayle geruisloos de karner binnen en nam haar plaats aan het eind van de tafel in, terwijl Carey en Honor tegenover elkaar kwamen te zitten. Hoe Magda het klaar speelde om zich te bewegen en te gaan zitten zonder met al die krakend gesteven kleren een enkel geritsel te maken, was een raadsel. Maar zij was er nu eenmaal, precies als een meubel, waaraan men ge wend is, en blijkbaar werd er even weinig van haar verwacht. Voor zover het Honor en Dennis betrof, kon zij er evengoed niet geweest zijn. Toen Carey tegen haar sprak, antwoordde zij natuurlijk, maar haar woorden waren zo kort en kleurloos, dat het was alsof zij door een automaat werden gesproken. Toen zij uitgesproken was, at zij haar soep, vis en sla, zonder enige be langstelling of smaak, en alsof het iets was, dat bij haar werk hoorde. De anderen na men in het geheel geen notitie van haar. Carey kwam tot de ontdekking, dat zij honger had en dat nicht Honoria beschikte over een keukenmeid, die er zelfs in slaagde om oorlogsvoedsel zo klaar te ma ken, dat het verrukkelijk smaakte. Over zijn vis heen keek Dennis naar dé kleuxToze figuur aan zijn linkerhand. Honor, is dal ontstellende kledingstuk, dat je draagt, een aanwijzing, dat je vanavond uitgaat? Mag ik verondex-stellen, dat je een bioscoopje gaat pikken? Hij wendde zich tot Carey. Zij is een film-maniak, zie je. Compensatie voor misdaad, liefde, avon tuur hoe meer hoe liever, en heet van de pan! Honor zei op zachte, maar opstandige toon: Er zijn massa's mensen, die van de film houden. Ik ben het niet alleen. Maar zulke dingen durf jij tegen anderen niet te zeggen! Waarom zou ik niet naai de bioscoop mogen gaan, als ik het prettig vind? En als je het dan weten wilt, ik ga met Daphne. Hij trok zijn wenkbrauwen zo hoog mo gelijk op. Daphne? Honor keek op haar bord. Dat zei ik toch. Ja, ja, dat weet ik. Je kent het spi-eekwoord, hè: Al is de leugen nog zo snelDat is de eerste stap op het hel lend vlak. Heel vreemd om te zeggen: Daphne, als je bedoelt: Ernst! Waar moet dat allemaal op uitlopen? Kind, kind Hij hield op, toen de deur geopend werd en het dikke dienstmeisje verscheen. Molly, is er ook bier in huis? O, mijnheer Dennis, juffrouw Deeping vind het erg naar, maar het is allemaal op en ze hebben beloofd, dat ze weer sturen zouden, maar er is niets gekomen. Goed.dat komt ook alweer door die Hitier! Nu, dan zal ik wel water nemen ofschoon dat eigenlijk bedoeld is voor de vissen. Nu wendde hij zich tot Carey. Wat zou jiji liever doen je hele leven water drinken of margarine eten in plaats van boter? Ik drink in ieder geval water. Aha, vandaar die frisse blos! De blos werd dieper. Molly nam de borden weg en de maal tijd werd voortgezet. Zodra men klaar was, verdween Honor. Dennis ging voor naar wat hij de studeex-kamer noemde, een prettige en helemaal niet exotische kamer, met gemakkelijke stoelen, een vuur van blokken, boeken langs de wanden, een x-adiokast en een piano. Waarom hebben wij elkaar niet veel eerder ontmoet? Waar heb je al die tijd verborgen gezeten? Of was dat weer een familiex-uzie van tante Honoi*ia? Carey knikte. Zoiets. Zij hield erg veel van mijn grootmoeder en zij had mijn moeder wil len adopteren. Toen mijn grootvader daar niet van wilde horen, ontstond er een breuk. Na het huwelijk van mijn moeder ontmoetten zij elkaar nog een paar maal, maar nicht Honoria kon niet overweg met mijn vader helemaal niet. Daarna stierf mijn moeder een auto-ongeluk en toen was het weer precies hetzelfde. Zij wilde mij als kind aannemen en er was een hevige ruzie. Mijn vader ging naar het buitenland hij schreef, moet je weten en liet mij achter bij zyn zuster. En toen stierf ook hij en mijn tante stierf juist toen ik van school kwam. Zij had geleefd van een lijfrente en er was nog net genoeg geld over om mii een cursus voor secreta resse te laten volgen. (Wordt vervolgd). „Sally's vaders" van Tavido De toneelvereniging „Tavido", ondex*- afdeling van de Hoogovenbeambtenvereni- ging „de Gieteling" had Vrijdagavond bij de uitstekend geslaagde opvoering van „Sally's vadex-s" door Dion Titheradge, welke in het Kennemer Theater te Bever wijk plaats vond, de namen van de mede spelenden niet in haar programma opge nomen, een vorm van aankondiging die aller instemming kon wegdragen. Het blijspel verhaalt de geschiedenis van een dokter, genaamd Hugh Perryn, die steeds voor vrijgezel doorging. Op het punt van trouwen staande met de lieftallige Dorothy Ross-Quilter komt plotseling Sally een Australisch meisje op de proppen, die zich bekend maakt als zijn dochter, ge boren uit een geheim huwelijk dat dr. Hugh Perryn en een buffetjuffrouw 20 jaar ge leden sloten. Begrijpelijkerwijs wekte een en ander in het deftige huishouden van de dokter nogal wat consternatie. Het geheel wordt nog ingewikkelder als naderhand blijkt, dat de studievriend van de dokter, Thomas Acclene, even voor het geheime huwelijk van de dokter een ver houding met de buffetjuffrouw heeft gehad en voor zich het vaderschap van Sally op eist. Het hoogtepunt van deze geschiedenis wordt bereikt als Jim Byrne ten tonele verschijnt en als derde vader-aspiraties aankondigt. Tenslotte wordt alles in der minne ge schikt door het huwelijk van Sally en de broer van Dorothy. De rolvastheid van de medespelenden was uitstekend en het vertoonde spel stond op hoog peil. Zonder iemand te kort te doen willen wij bij uitzondering een naam apart vermelden, namelijk die van Sally, want deze rol werd zowel wat mimiek als wat de metamorphose van plat sprekend Australisch meisje tot een jonge Engelse lady betrof bijna ideaal gespeeld. Toen ir. Rijkeboer na afloop de aanwezi gen vroeg het stuk te waardex-en, riep het aanwezige publiek spontaan „moord!" Z. voor binnen, en buitenland (Adv.) Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 20 NOVEMBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Since you went away". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Jungle koningin". ZONDAG 21 NOVEMBER. Thalia, 3 uur: „Geef'm de ruimte"; 7 en 15 uur als Zaterdag. Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: Zelfde program. MAANDAG 22 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: „Geef'm de ruimte" Rex. 8 uur: „Jungle koningin".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 7