IJmuider Courant ,uxe Haarlems Dagblad Wij blijven zeker want de toestand niet fang critiek" is Documenten-achterstand brengt Marshallhulp aan ons land in gevaar Verenigde Staten steunen plan van Bernadotte gedeeltelijk Kampcommandant Berg was een heilige vergeleken bij zijn helper Kotalla" geen zal zich herinneren, ft t de minister van Financiën bij zijn 1nota enige verlaging van belas- ft beloofd. In afwachting van dit ïl h?r {eit worden wij eerst met enige ^neen opgescheept. Maar het is een Hip zou willen beweren, dat daar- ^tegenovergestelde blijkt. Neen, als 5 «in verlaging komt, zal zij in elk J bestaande belastingdruk vermin- '•3Tweede Kamer is toch wat onrustig 1 al vroeg de minister maar om zes- Kt'iP millioen, hetgeen bij tegenwoor- Kanes-beeriPP®1 en VOOI?i b« de «fccbe cijfers, waaraan de mens- i.inrqtïid gewend is geraakt, niet ""Ifflkt Hij had ze bovendien nodig J.ü„i rinpl nameliik om compen- K^n nobel doel, namelijk om compen- f" lagen te verstrekken aan de boe- 0p de schrale zandgronden, oi genaamd lichte gronden. En in tnt bnn sol tegenstelling tot hun schraalheid k- weeldebelastingen bedacht met een VL* van de accijns op tabak (sigaren, #e5® kerftabak). Toch verliep het i nt Maar hij kreeg zijn plannen er c;ÜOr en men kan nu slechts kbn of de Eerste Kamer zich op de- „w-gronden tot instemming laat a„ Want het lijken deels nogal lichte Pf pit bleek zo duidelijk bij de Voor st? weeldebelasting op actetassen, Cilles portemonnaies en dergelijke «SS (geraamde opbrengst ƒ150.000, een druppel in de Staatsemmer) ■Kamer die afwees. Lieftinck behoorde daar dankbaar aiin Als hij eenmaal zijn porte- 5 neerlegt zal hem tenmtaste niet ver kennen worden, dat zij een weelde- was. Wij beschouwen haar zeker Jaargang No. 19098 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437. T,j Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), fcrrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 ijl10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Ketxnemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ©prntjte Tfaarkumtlt ionrant Jmo iW Maandag 22 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem gen i talloze üdUOJatjvj—-"7 - Grinds de bevrijding geschapen, zijn zij Eenduizenden Nederlanders volstrekt ^ictaar Ik Seloof niet dat er één onder «e'ze als een weelde beschouwt. Op jnt van portemonnaies toonde de mi- daarentegen scherp inzicht in de toe- j Hoe lang zullen wij ze nog nodig nfïes millioen aan weeldebelasting op .'•-heeft hij erdoor gekregen. De Kamer Sieook nogal vreemd, omdat vergun- -pi voor aankoop van auto's alleen wor- ^ewezen als aangetoond kan worden, Si voor bedrijf of beroep onontbeerlijk j)i minister zei evenwel,' dat zij ook voor het genoegen van de eigenaars Likt worden. Daar week de Kamer L Maar sinds de Zondag voor verreweg heeste auto-bezitters verboden is heeft m „bruik-voor-genoegen percentsgewijs '•••eel te betekenen. Het beperkt zich ge- «alijk tot kleine afstandjes. Velen, die r'-lijks grote afstanden in hun werk moe- 3afleggen, zijn dankbaar als'zij het ding rkunnen bergen. De benzine is -trouwens Uur dat men er zich wel op beraadt, is in de practijk van de zaak worden door «nieuwe belasting,.behalve enkele be- «.categorieën zoals die der medici en K-artsen, de bedrijven getroffen, toonder ettelijke kleine bedrijven. Want mals alle vracht- en bestelwagens zijn k meeste personen-auto's eigendom van srticuliere bedrijven, welker belastingen Son jare met s'prongen stijgen. Talloze nfknomers en leveranciers hangen van «welzijn af. Vele "bedrijven moeten be- van de koopkracht van andere be- ,jn. En wij leven geenszins in opgaan- •"'Jonjunctuur. De weeldebelasting op üft zal daarom menigeen compenseren zijn auto volstrekt niet meer voor ge- te gebruiken. Dit tot schade van sonnts die de daling van welstand [hervinden en van uitgaansgelegen- rt, waarop de gemeenten staat moeten Én voor hun belasting 'op openbare ver- sEijjkheden. Dit is geen gezocht voor- éi In een voortdurend krapper levend >r«ds zwaarder overbelast volk werken i heffingen onvermijdelijk door en s tenslotte zichzelf teniet. .Belast u consumptie-ijs, met name de rassen de plombières, maar zoveel als u t maar blijf van de volks-ijsjes af", zei a. iafvaardigde dr. Lucas, zich daarméfe ar c :aar volksvriend tonende en zijn kie- E3«getwijfeld ontroerend. Maar hoeveel san eten nog „coupes en plombières"? iargans de ijs-weelde-belasting op en ssTid taalt er meer naar. Dit ongetwij- - overwegende hield de minister vast ajn weelderige ijskar-gedachten en ris het verzet door te verzekeren, dat kslechts betekende dat ijswafels 39 in- ES van 45 gram ijs zullen bevatten. J k-ee bleken de volksvertegenwoordi- s gerustgesteld, temeer omdat de minis- rset zijn (nu onbelaste) portefeuille miïi Hij noemde een amendement, dat irsjes van de weelde-belasting wilde^ }n' tóakeleri, immers onaannemelijk. Daar- 3is het ijsje tot luxe verheven. Zal de jj." hrrière van de ijscoman er een nieuwe eI ^schappelijke standing mee verwerven? isige ongerustheid gaat ons bevangen, (ie overheid alle genoegens, tot de Èle toe, als luxe gaan bestempelen en ftgebelasten? Hét ijsje aan de kar lijkt ïkwaad voorteken. En wij zijn er onge wild nog lang niet met de belastingen. hiin er nooit. De Kamer heeft de ver van de accijns op tabak (opbrengst millioen per jaar) tot drie jaar be- aj. Wij komen ermee op het peil waartoe zal dalen, vanwege de economische van Benelux, maar de Kamer vond fet zo mooi dat de minister een blij de verhoging wilde opleggen voor een *jjk doel. Die toeslagen aan de boeren ken zijn namelijk maar tijdelijk. Ach Kamer! Toeslagen zijn tijdelijk, maar gingen nooit. Als die drie jaar om zijn "5 verhoogde accijns vermoedelijk op- ic ';v verhffogd worden. Wat verwacht m- 5 anders? Dat wij nog eens tot zulke «heffingen als Alva's Tiende Penning an Psfl terugkeren? Tien percent belasting? i meer dan drie-en-halve eeuw ge- e" sinds<üen is er de vooruitgang sa het chapiter weelde-belasting openen te ;!og vele mogelijkheden. Ik zal ze niet «opsommen, uit voorzichtigheid. Men Oet Lot niet verzoeken en de Fiscus it Me*- En wij zullen er een glimlach •«aren, ofschoon ook daarop tenslotte blasting za] worden geheven. Luxe. 5_vrij hoog moeten zijn vanwege het «antal ambtenaren en beambten, dat uitoefening van de controle zal vereist. t >t- piig it; -.i DELEGATIE NAAR INDONESIë: 4- n Zo mogelijk onderhandelingen met republikeinen en federalisten tegelijk Gisteravond is de Nederlandse delegatie, waarvan ook de ministers Sassen en Stik ker deel uitmaken, van Schiphol naar In donesië vertrokken om te trachten een defi nitieve oplossing te vinden voor de moei lijkheden met de republiek. Vóór het ver trek deelde minister Sassen mede, dat het de bedoeling van de regering is naar het woord van Koningin Juliana gesproken bij haar inhuldiging waar te maken wat neergelegd is in nieuwe Grondwet met betrekking tot de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk. In de door de delegatie te voeren onder handelingen zullen, aldus de minister van Overzeese Gebiedsdelen uiteraard ook de federalistische nationalisten worden betrokken. Minister Stikker zeide nog dat men hoopt te bereiken, dat onderhandelin gen gevoerd kunnen worden door de Ne derlandse, republikeinse en federalistisch- nationalistische delegaties gezamenlijk. De delegatie zal ook met de commissie van goede diensten spreken, doch de bedoeling is directe onderhandelingen te voeren. Van het verloop daarvan zal de 'verdere ge dragslijn afhangen. Ook Moh. Hatta zal de delegatie stelling ontmoeten. „Critiek". Op de vraag of de delegatie lang in Indo nesië zal vertoeven antwoordde de heer Sassen: „Zeker niet, want de toestand is critiek". De vraag of dit als laatste poging moet worden beschouwd, beantwoordde hij met de opmerking, dat er al zo dikwijls van een laatste poging is gesproken en 'dat dit wel niemand meer zal interesseren. Op een vraag aan minister Stikker over de bestandsschendingen gaf deze ten ant woord dat hij de cijfers niet bij de hand had maar dat hij bleef bij zijn verklaring, na zijn vorige reis afgelegd, dat „een daling daarvan geconstateerd is, gedurende de tijd dat hij in Indonesië vertoefde." Het kan toeval geweest zijn, zei hij „maar het is niettemin een feit Ongeveer een uur voor het vertrek van het vliegtuig kwamen de Amerikaanse am bassadeur dr. Herman B. Baruch, de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols en de mi nisters Van Schaik. Götzen en Schokking de leden van de delegatie de hand drukken. De delegatie bestaat uit de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. N. J. M. A. de minister van Buitenlandse Za- Zestienjarig meisje vermoord door vijftienjarige scholier Vrijdagavond is de 16-jarige Annie R.. helpster aan de neutrale kleuterschool te Enkhuizen, door haar vriend, de 15-ja- rige scholier M. B., op een plek buiten de stad aan de oever van het IJselmeer met een dolkmes van het leven beroofd. De politie van Enkhuizen, die pas Zon dagavond enkele mededelingen over deze moord verstrekte, onderzoekt thans wat de motieven van de dader, die zich Zaterdag middag vrijwillig meldde, zijn geweest. Het meisje, dat Vrijdagavond niet, zoals zij thuis had verteld, naar een gymnastiek club ging, is met haar vriend, een leerling van de Rijks H.B.S. met wie zij vo(M"heen in dezelfde klas had gezeten en sinds twee jaar bevriend was, gaan wandelen buiten de stad. Vrijdagavond, toen het meisje om half elf nog niet thuis gekomen was, werd de politie gewaarschuwd, die terstond een onderzoek instelde. Enkele leerlingen der hoogste klasse van de H.B.S. gingen Za terdagmiddag na schooltijd ook aan het speuren en vonden bijna gelijktijdig met de politie-ambtenaren het lichaam van het meisje. De politie heeft verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een zedendelict. De 100.000 is er uit Bij de heden gehouden trekking van de i Staatsloterij is de hoofdprijs van j 100.000 gevallen op nummer 17141. Bovendien kwam ook de 25000 er uit. Deze viel op nummer 14962. ken mr. D. U. Stikker, de gedelegeerde vaij het opperbestuur L. Neher, mr. N. S. Blom, raadsadviseur van Buitenlandse Zaken, dr. H. Hoven, oud-directeur B.B., drs. H. J. Manschot, directeur Javasche Bank te Am sterdam, mr. J. W. de Pont, advocaat te Amsterdam en P. A Ursone, hoofdambte naar van de Nederlands-Indische regering. Drs. H. Hagenaar, gezantschapsraad te Cairo, zal zich aldaar bij het gezelschap voegen. Tijdens de afwezigheid van de, ministers zal dr. Drees optreden als wa'arnemend minister van Buitenlandse Zaken en minis ter Götzen als waarnemend minister van Overzeese Gebiedsdelen. De Kamerleden die enige dagen later zul len vertrekken, zullen waarschijnlijk prof. Romme, de heer Tilanus, prof. Molenaar en de heren Van der Goes van Naters en Meijerink zijn. Berlijns conflict tot de brandweer uitgebreid De Sovjets in Berlijn hebben Zondag po- litie-agenten uit de Sovjet-sector bij alle brandweerwagens in de Sovjet-sector doen posten om te voorkomen, dat deze zullen uitrukken op een oproep uit de Britse, Amerikaanse of Franse sectoren. Tezelf dertijd werden alle brandweerstations in de Russische sector door de politie bezet. De hoofdpost van de Berlijnse brandweer die juist binnen de Amerikaanse zijde van de grens tussen de Russische en Ameri kaanse sector is gelegen, werd door de po litie uit de Westelijke sectoren bezet met het oog op eventuele pogingen om mate riaal naar het Oosten te transporteren. Ook de brandweerstations in de Franse sector werden bezet, nadat de Fransen Karl Feierabend, de Sovjet-gezinde Berlijnse brandweercommandant, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn bij pogingen om materiaal weg te halen, hadden laten arresteren. Ernstig ongeval bij de Hoogovens Zondagmorgen om kwart voor elf was de eerste smelter van Hoogoven I, de 45- jarige H. H. Giesberg uit Beverwijk, met een collega bezig het aftikgat te openen voor een aftap, toen plotseling een steek vlam uit het gat schoot, waardoor Gies- berg's kleding in brand geraakte. Met brandwonden over een groot deel van het lichaam moest hij in het Rode-Kruiszieken- huis worden opgenomen. Zijn toestand was hedenmorgen zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. Havenstaking in Frankrijk voorlopig uitgesteld In afwachting van het resultaat der onderhandelingen Van de zijde der bij de communistische C.GT aangesloten Franse bond van haven arbeiders wordt vernomen, dat er in de loop van deze week onderhandelingen zullen plaats hebben, weshalve de staking voor havenarbeiders in geheel Frankrijk, welke vandaag zou beginnen, voorlopig geen door gang zal vinden, aldus meldt Reuter. De havenarbeiders te Marseille hebben Zondag besloten voor onbepaalde duur in staking te gaan, indien geen overeenkomst mocht worden bereikt tussen het verbond van havenarbeiders, de werkgevers en de Franse regering. De algemene staking, die door de bond voor heden was afgekondigd, werd Zaterdagavond opgeschort in af wachting van het resultaat van onderhan delingen en de Woensdag te houden ver gadering van de uitvoerende raad van het verbond. In Duinkerken stemden Zondag 800 havenarbeiders voor hervatting van het werk op vandaag. De secretaris van het plaatselijke vakverbond te Duinkerken en een lid van de stakingscommissie werden gearresteerd, omdat zij de vrijheid van ar beid zouden hebben belemmerd. Haven- en vlootaccoord tussen Benelux en' Bizonië? De Belgische „Peuple" meldt, dat Za terdag in Brussel tussen Bizonië, Neder land en België „een bevredigende overeen komst" is gesloten betreffende het Duitse handelsverkeer via de havens van de Be nelux. Het verdrag heeft vooral betrekking op de inschakeling van de Nederlandse en Belgische vloot in het handelsverkeer tus sen de Duitse havens en van de Duitse vloot voor het verkeer van Duitsland naar de havens van de Benelux, aldus het blad. Zaterdag zijn te Utrecht landelijke wed strijden van het Rode Kruis gehouden; de deelnemende corpsen waren vooraf door regionale wedstrijden geselecteerd. De help sters van het Haarlemse corps wisten beslag te leggen op de tweede prijs; de Haarlemse commandant behaalde de eerste prijs. Het woord is aan Oscar Wilde: Werkelijk goede manieren komen uit het hart. Daarom heeft een egoïst nooit goede manieren. Amerika verlangt stipte naleving der documentatie-bepalingen Hoewel Nederland in het kader van de MaVshall-hulp per 12 November jongst leden een totale toewijzing had van 177 millioen dollar, waarvan mag worden aan genomen, dat ze in goederen vrijwel is op genomen, heeft De Nederlandse Bank tot en met 8 November niet meer dan 171 mil lioen gulden of rond 65 millioen dollar van de EJC.A. op haar betalingen aan de Ameri kaanse importeurs terugontvangen. Deze achterstand, die zelfs zo netelig is, dat De Nederlandse Bank goud heeft moeten be lenen, wordt veroorzaakt door de zeer trage en vaak onserieuze wijze waarop Nederland de benodigde documenten, waarop terug betaling van dollars verkregen wordt, be handelt, aldus meldt een correspondent van „De Volkskrant" uit Washington. Hij verklaart, dat Nederland door deze achterstand onder aan de rij staat van de bij het Marshallplan betrokken Europese landen. Amerika heeft reeds meermalen te verstaan gegeven, dat een niet stipte na leving van de E.C.A.-voorwaarden tenge volge zal kunnen hebben, dat de Marshall- Langverwachte Amerikaanse verklaring: De grenzen van eerste UNO-plan dienen gehandhaafd Zaterdag is eindelijk de lang verwachte Amerikaanse verklaring over de politiek ten aanzien van Palestina afgelegd. De Verenigde Staten verklaren zich in prin cipe accoord met het plan -van Bernadotte, doch wijzen de daarin vervatte grensrege ling af. De Amerikaanse afgevaardigde dr. Philip .Tessup verklaarde in de politieke commis sie van de UNO dat de grenzen, zoals die zijn bepaald in het originele verdeelplan van de UNO dienden te worden gehand haafd. Indien de Joden echter het hun toe- Queen Elizabeth" vastgehouden door staking in Amerika. Zeventig minuten voor het vast gestelde vertrek van de Queen Elizabeth" uit Southampton naar New York, verliet een groot aantal leden van de bemanning het schip en besloot uit sympathie voor de staking der haven arbeiders aan de Amerikaanse Oostkust niet uit te varen. De 2000 passagiers aan boord van het grote schip zullen nog tot Dinsdag geduld moeten oefenen. Oud-gevangene van kamp Amersfoort over „bloedige Nieuwjaarsviering" in 1945 „Op Nieuwjaarsdag 1945 werden wij des morgens vroeg uit de barakken geranseld naar de appèlplaats. Toen moesten we weer terug naar de barakken. Dat gebeurde zo zes of zeven maal achtereen. Tussen de barakken stonden de bewakers, die er als bezetenen op los ranselden. Tenslotte moes ten alle gevangenen op de appèlplaats gaan liggen. De bewakers en Kotalla liepen over de lichamen en trapten iedereen,' die niet plat genoeg lag. Na afloop van deze bloe dige Nieuwjaars-„viering" der bewakers moesten 130 gevangenen in het hospitaal worden opgenomen." Dit verklaart de oud-gevangene Velthuis als getuige in de zaak tergèn de thans 40- jarige Joseph Kotalla, die zich Zaterdag voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam had te verantwoorden. Velthuis is een van de velen, die voor het Hof gruwe lijke bijzonderheden vertellen over het op treden van deze Duitser in het concentratie kamp Amersfoort, die de gevangenen eens toeschreeuwde: „Ik zie jullie liever alle maal dood, dan heb ik er geen omkijken meer naar". In een verklaring van een niet versche nen getuige staat, dat Kotalla in de werk- En waarom (blaft mijn hond) zijn kat ten nog altijd belastingvrij? Voor de con trole op het bezit van katten zou het paard van Sinterklaas gebruikt kunnen worden. Ah.... Sinterklaas! Nog een luxe R. P. plaats van het kamp de hand van een ge vangene tegen de cirkelzaag heeft gedrukt, waardoor drie vingers werden afgesneden. Getuige Driessen verklaart, „dat Berg een beul was, maar vergeleken bij Kotalla een heilige". Deze getuige heeft gezien, dat Kotalla vier gevangenen met het gezicht door plassen trok. Na een bombardement van Soesterberg, waar ook gevangenen uit het kamp werk ten, kwamen enigen zeer zwaar gewond terug. Daar de ziekenbarak vol was, wer den zij in de gewone barakken neergelegd. Een paar uur later hield Kotalla appèl, waarbij ook deze gewonden moesten ver schijnen. Zij vielen op de appèlplaats be wusteloos neer. Op enkele van deze. verklaringen zegt Kotalla: „Aber dasz ist dooh unmenseh- lich!" Hij geeft toe, dat hij „wel eens" ge slagen heeft en gevangenen tegen de buik geschopt. „Maar dat hebben P.O.D.-ambte naren mij ook gedaan" beweert hij. Deze ambtenaren, die op de zitting aanwezig zijn, ontkennen dat zij Kotalla of een der andere bewakers van het kamp Amersfoort mis handeld hebben. Tenslotte worden zes getuigen a décharge gehoord, die gunstige verklaringen over de houding van Kotallana Dolle Dinsdag afleggen. Een der leden van het Hof merkt op, dat er toen wel meer Duitsers af en toe goede dingen gingen doen om zich er later op te kunnen beroepen. Ook tegen Kotalla zal op 29 November réquisitoir worden gehouden. Hoge ambtenaren klapten uit de school Een „lek" op het departement van Financiën Politie-autoriteilen hebben, naar „Het Vrije Volk" meldt, ontdekt dat twee hoge ambtenaren van het departement van Fi nanciën inlichtingen hebben verstrekt aan mr. dr. KVJ. F., die tijdens de bezetting secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken is geweest en die na de bevrijding van deze functie werd ontheven. Mr. F. heeft van deze gegevens gebruik gemaakt voor het schrijven van artikelen in twee weekbladen en een dagblad, waar in beschouwingen werden gegeven over „financiële misstanden" op verschillende departementen. Het was opgevallen, dat de in deze artikelen genoemde cijfers juist waren, doch dat de schrijver ze zodanig had gegroepeerd, dat de lezer een ongun stige indruk moest krijgen van het rege ringsbeleid. Er wordt thans onderzocht of deze „lek ken" op het departement iets te maken kunnen hebben met het feit, d* een weekblad destijds de geheime notulen van Linggadjati kon publiceren. Tegen de beide ambtenaren van het de partement zijn strenge disciplinaire maat regelen genomen. Geen Ceylon-rubber voor Rusland Naar Reuter meldt, heeft Ceylon het Russische aanbod, de gehele rubberproduc tie van Ceylon op te kopen, verworpen. Naar men meent te weten, hadden de Britse en Amerikaanse regeringen haar bezorgd heid geuit over dit aanbod, omdat het hier een voor een oorlog onmisbare grondstof betrof. gewezen gebied hebben vergroot, dienen zij bereid te zijn de verworven gebieden legen andere gedeelten van Palestina te ruilen. Als de Israëlische autoriteiten Galilea, dat door haar troepen is veroverd, wensen te behouden, dienen zij bereid te zijn de Arabieren althans een deel van de Negev te geven. Amerika, aldus dr. Jessup, steunt de aan spraken van de staat Israël op de grenzen zoals die zijn vastgesteld in de resolutie van de UNO van 29 November 1947 en is van mening dat wijziging van die grenzen slechts kan geschieden als zulks voor Israel ten volle aanvaardbaar is. Volgens het 't vorig jaar aangenomen verdeelplan zou de Negev Joods worden mi West-Galilea Arabisch; de bemiddelaar stelde in zijn plan juist het omgekeerde voor. De Amerikaanse regering, aldus dr. Jes sup, staat welwillend tegenover de rest van het plan van de bemiddelaar, ofschoon haar standpunt nog niet definitief is be paald. Op dit voornaamste punt is haar houding echter duidelijk. Het betreft hier een voorlopige verkla ring,, hangende de bespreking die minister Marshall heden te Florida zal hebben met president Truman. Aan het begin van zijn redevoering zei Jessup: „Ik wil uit naam van mijn dele gatie een voorlopige verklaring afleggen. In een later stadium van onze besprekingen zal ik nader op de zaak terugkomen, wan neer wij tijd hebben gehad de door andere delegaties afgelegde verklaringen en vooral de Britse resolutie te bestuderen. (Engeland heeft voorgesteld, dat Ara bisch Palestina aan Transjordanië wordt gegeven en dat het plan-Bernadotte wordt aangenomen, zodat de Negev aan de Ara bieren komt en West-Galilea aan de Jo den; Jeruzalem zou onder internationaal bestuur komen). Vervolgens gaf dr. Jessup een overzicht van het standpunt van zijn regering ten aanzien van de zeven voornaamste aanbe velingen van Bernadotte: 1. Amerika is het er van ganser harte mee eens, dat de vrede moet weerkeren in Palestina en dat al het mogelijke moet wor den gedaan om te bewerken dat de goede betrekkingen tussen Arabieren en Joden tenslotte zullen worden hersteld. 2. Amerika is voorstander van een uni versele erkenning van de staat Israel en zijn toelating tot de UNO. 3. Regeling van de grenzen in onderling overleg of door tussenkomst van de UNO. Het verdeelplan van 1947 dient als basis te worden genomen. Israel moet met even tuele wijzigingen accoord gaan. 4. Amerika gelooft, dat de aanbeveling van de bemiddelaar tot een hergroepering van Joodse gebieden tot een homogeen ge heel een basis voor onderhandelingen ver schaft. 5. De Arabische vluchtelingen dienen zo spoedig mogelijk naar hun haardsteden terug te keren. 6. Jeruzalem dient afzonderlijk te wor den behandeld. Jessup behield zich het recht voor dit probleem later in bijzonder heden te bespreken. 7. Amerika zou gaarne veel tijd beschik baar willen zien voor de bespreking van de aanbevolen internationale garanties voor de grenzen in kwestie en voor de rechten van Arabieren en Joden in beide gebieden. Over de Britse resolutie zei Jessup: „Wij geloven dat zij vele positieve en construc tieve elementen bevat, die ons veel dichter kunnen brengen bij de oplossing die wij zoeken. Als wij niet in staat zullen zijn die resolutie in alle bijzonderheden te aan vaarden, zal zij toch onze aandacht blijven hebben". Jessup deelde mede, dat de Britse afge vaardigde hem had uitgenodigd amende menten op de resolutie in te dienen. Hij. zou zulks onverwijld doen. Nader wordt gemeld dat de Sovjet-Rus sische regering het plan-Bernadotte in zijn geheel zeer beslist heeft afgewezen. hulp aan Nederland tijdelijk wordt opge schort. De E.C.A. mag alleen tot betaling van' Marshallgoederen overgaan indien zij van het ohtvangende land voor iedere transactie een reeks voorgeschreven documenten heeft ontvangen. In dit opzicht is Nederland echter ver achtergebleven bij andere lan den. Dit schijnt volgens de correspondent veroorzaakt te worden doordat in Neder land de regering de Marshall-handels transacties niet in eigen hand heeft, maar deze heeft overgelaten aan het bedrijfs leven. Het Nederlandse ministerie van Econo mische Zaken heeft thans bepaald, dat de Amerikaanse leverancier pas dan betaald mag worden als de E.C.A.-documentatie volkomen in orde is. Uit een informatie van „De Volkskrant" bij de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer blijkt, dat tot voor kort negentig prooent van de naar Amerika gezonden documen tenverzamelingen incompleet was. Daar Amerika hiermede geen genoegen nam, heeft men de verzending een maand stop gezet. De achterstand in de documenten verzending op het ogenblik heeft betrek king op 60 a 65 millioen dollar. Aanvankelijk is de E.C.A. soepel geweest, doch later is op aansporing van de Ame rikaanse „Rekenkamer" verlangd dat de documenten-bepalingen stipt worden na gekomen. De vertraging is ook ontstaan, doordat vele importeurs de documenten als een „plagerijtje" van de ambtenaren beschouw den en niet begrepen, dat deze papieren juist van het grootste belang zijn. De voor schriften voor deze documentatie zijn in Amerika zelfs wettelijk vastgelegd. Volgens de Dienst van 7n- en Uitvoer is de situatie thans zo, dat documenten be trekking hebbende op 10 millioen dollar onderweg zijnmaar Washington. Documen ten over transacties van in totaal 60 mil lioen zijn nog bij 'deze dienst in behande ling. Een documentenreeks betreffende 31 mil lioen dollar moet echter nog van de im porteurs komen. Spaak toch formateur Katholiek-socialistische coalitie geprolongeerd De demissionaire Belgische premier Spaak heeft zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen. Hij hoopt er vanmiddag mee klaar te zijn. Spaak deelde Zondag de pers mede dat zijn nieuwe regering practisch dezelfde gezichten zal bevatten als de oude, met uitzondering van de minister van Justitie. Op verzoek van de regent, prins Karei, besloot Spaak Zaterdagavond om zich als kabinetsformateur beschikbaar te stellen. Alle politieke persoonlijkheden, met uit zondering van de communisten, hadden de regent verteld dat de enige doeltreffende schikking een coalitie van katholieken en socialisten zou zijn met de socialist- Spaak aan het hoofd. Politieke waarnemers wa ren van mening dat elke andere formule zou leiden tot ontbinding van het parle ment en het houden van algemene ver kiezingen veertig dagen later. Het nieuwe regeringsprogyam, aldus Spaak, zal ten doel hebben om het land er door te helpen tot de volgende verkiezin gen zonder dat het tot een ernstige wrij ving tussen de twee meerderheids-groepen komt. Nieuwe tegenslag voor Chinese regeringstroepen Zevende leger omsingeld bij Hsoetsjou Twee hoge autoriteiten van de Chinese nationalistische regering drongen gisteren bij Tsjang Kai Tsjek aan op vredesonder handelingen met de communisten, toen frontberichten een ernstige tegenslag voor de regeringstroepen meldden in de strijd om Hsoetsjou. Eerder was bericht, dat de strijd om deze belangrijke stad 200 mijl ten Noorden van Nanking ten gunste van de nationalisten was beslist, doch berichten die Zondag in Nanking binnenkwamen meldden dat het zevende nationalistische leger onder gene raal Hoeang Potao bij Nientsjoeang, 35 mijl ten Oosten van Hsoetsjou, was omsingeld en afgesneden. Een speciale Amerikaanse missie, die juist uit China is teruggekeerd, heeftjaan de toe wijzingscommissie van de Amerikaanse Senaat rapport uitgebracht. Volgens dit rapport heeft Tsjang Kai Tsjek verklaard, dat Chiha aan de communisten ten prooi zal vallen als Amerika geen „onmiddellijke en royale" militaire hulp biedt en geen lening verstrekt voor de stabilisatie van de valuta. Hulpverlening bij stukjes en brok jes kan niet meer baten, het is nu alles of niets, aldus had Tsjang te kennen gegeven. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met weinig wind en van nacht op vele plaatsen nachtvorst en vorming van nevel of mist. Overigens wisselende bewolking. Iets lagere tem peraturen dan vandaag. 23 November: 8.13 uur, onder 16.39 uur 23.34 uur, onder 14.05 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1