IJmuider Courant Haarlems Dagblad [en incident Reis van het Engelse koningspaar naar Australië afgelast Koude revolutie in Frankrijk nu op het parlementaire plan Kampbewakers Brahm en Oberle maakten deel uit van executiepelotons Communisten dringen op naar Nanking j3e Jaargang No. 19099 Bureaux: Kennemerlaan154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telei 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ai ®pcEtt*E Baartanads Contant (anno léfS) Dinsdag 23 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichtinsr Voorlichting te Haarlem - nff ALGEMENE VERGADERING van P ttNO in bet Palais Chaillot te Parijs Vrijdagavond Garry Davis en -arrazac een incident veroorzaakt. navis is zesentwintig, ex-piloot en orikaan, want hij heeft zijn nationa- nriis^egeven om wereldburger te fiait heeft enige tijd gekampeerd f'errein bij het Palais Chaillot. Kolo- 5 bert Sarrazac is een der leiders van Franse verzet tegen de Duitsers in ^,3 geweest. "SKooende het incident. Hij had uren- volkomen rustig, tussen journalisten luisteren naar redevoeringen van ',[f en Joego-Slavische afgevaardigden, epn pauze in het debat kwam stond bhjkbaar om te vertrekken, maar Plotseling naar een balcon- Waarop W Jfdie tussen het publiek had geze- ^tnct'ond en aankondigde dat „de we geer een verklaring zou afleggen". kon maar enkele woorden uitspre id15 r hij door een paar politiemannen isen werd gegrepen en uit de zaal W)tij: riep: „Wij, het volk, willen de die alleen 'Wereldregering kan Sarrazac sprong daarna op en Side 'min'of meer" de korte toespraak^ tie Davis B had willen houden. Volgens het ij.- dagblad Combat was de volledige f d- In naam van de volken der we~ ifdie'bier niet vertegenwoordigd zijn, Srumpeer ik. Mijn woorden zullen llwiifeld voor u onbeduidend zijn. En i h kan onze gemeenschappelijke behoefte «ereld-orde niet lang meer veronacht- gorden. Wij, het volk, willen de Ste die alleen wereldregering kan geven., r^iivereine staten, die gij hier vertegen- rdifit verdelen ons en leiden ons naar Afgrond van de oorlog. Ik doe een be- u om ons niet langer met de illusie uw politieke autoriteit bezig te houden. fdoe een beroep op u om onmiddellijk V COnstituerende wereld-vergadering Sen te roepen, die de vlag zal voeren -vonder alle mensen zich kunnen ver dien, de vlag der souvereiniteit van één bering voor één wereld. gij faalt in deze taak, gaat dan heen. f n Vergadering der Volken zal opstaan uit imassa's der wereld om deze regering op j> bouwen- Want niet minder dan dat kan T! helpen". gat had Davis allemaal willen zeggen, hij en Sarrazac samen brachten er ^reen deel van tot uiting. Het incident was zorgvuldig voorbereid ■or de twee mannen en hun vrienden, die a Raad van Solidariteit hebben gevormd 3 Garry Davis steunt. Deze Conseil de 5oSdarité hield later een persconferentie b een café in de buurt. Er behoren ver- ^heidene bekende figuren uit de Parijse dierkundige kringen toe en hun woord eerder was de vermaarde schrijver Albert Camus. 2j hechtte bijzondere betekenis aan de ar- -etatie van Davis, die volgens hem de ilN.0. in een onontwarbare positie brengt, tfldat Davis het doel voorstaat, dat de DJf.0. voorgeeft na te streven. Het voor fe band liggende antwoord zou natuurlijk bjn, dat men hem niet kan toestaan in een nrgadering onbevoegd het woord te voe- itn.Camus heeft verzekerd dat zijn Conseil ijSolidarité alles zal doen om de openbare ten gunste van Garry Davis te be nvloeden. Men kan glimlachen om een incident als til, Men kan wereldregering, ineens te wezenlijken, als een ondenkbaarheid techouwen en de overtuiging zijn toege- i, dat eerst groepsgewijze federaties staten gevormd moeten worden rarfegen zelfs in de noodzakelijkste ge- rJlen nog aanmerkelijk verzet bestaat. Ken kan niettemin begrijpen dat na twee seldoorlogen, waarin vele schone belof- a zijn geuit die nooit zijn verwezenlijkt c die de wereld niet verder hebben ge acht dan het machteloze gedisputeer in Palais Chaillot, het tot openbare pro- Knals die van Davis en Sarrazac komt. symptoom zijn zij ook niet zonder be- ri. Het Franse blad dat herinnert aan de r? vrijheden die president Roosevelt de ssheid in uitzicht stelde: vrijheid van de ztéd, vrijheid van godsdienst, bevrijding rj materiële nood, bevrijding van vrees can de oude slogans van Oorlog voor Recht en voor de Beschaving, de Oor- ijom de Oorlog te beëindigen spreekt van pi onvervulde beloften, die de mensen 9i voorgespiegeld. fe commissie van advies uit het Noorse dement heeft dezer dagen bekend ge- askt, dat de Nobelprijs voor de Vrede dit niet zal worden toegekend. Zij heeft -leenman kunnen vinden, wiens daden roede vrede zo groot zijn dat zij hem deze khoning waardig kan keuren. Nog een sspioom. R. p. iepen onder Panamese vlag >koe voor zeelieden laar de Daily Herald meldt, zal de in- 'fcationale conferentie van zeelieden te daeve boycott overwegen van schepen, «varen onder Panamese vlag. jxoensdag zal worden gestemd over de «tam en bijzonderheden van de toepas- -I van deze boycott, maar men verwacht oppositie. De Nederlander J- H. Oldenbroek, secre- ®-generaal van de Internationale Fede- van Transportarbeiders, verklaarde «avond: „Panama is geen zeevarende Jidheid, het kan geen veiligheids- en conventies toepassen. Een staat als met twee millioen ton scheepsruimte ponder vakvereniging van zeelieden, fle internationale positie van alle zee- m in gevaar brengen", wanneer de boycott eenmaal van kracht lallen zeelieden het lidmaatschap van vakvereniging verliezen, indien zij •^aanmonsteren op schepen onder Pa- .vlag. De vakverenigingen der ha- ."^beiders hebben reeds besloten, dat zij weigeren dergelijke schepen te %ns de heer Oldenbroek zijn de •ssie onder Panamese vlag varende sche pendom van Amerikanen of Grieken, perikanen willen blijven beneden de Van de vakverenigingen en de Grie- 'Jachten te verhinderen, dat hun sche- vallen onder de Griekse wetgeving, "e heer Oldenbroek. gemeentebestuur van Antwerpen, .^«commissaris van politie, de griffier Kabinetschef van de gouverneur van gfcpffi hebben een bezoek gebracht aan Wegens gezondheidstoestand van de Koning Koning George van Engeland moet alge hele rust houden wegens een storing van de bloedsomloop in het rechterbeen. In ver band hiermede zijn voor enige maanden alle afspraken van de koning voor officiële gelegenheden afgezegd. Ook is de reis van de koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland voor onbepaalde tijd uit gesteld. De dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheidstoestand van de ko ning geen reden tot bezorgdheid geeft, doch dat „ongetwijfeld de inspanning van twaalf jaren het lichamelijke weerstandsvermogen van de koning merkbaar heeft aangetast". „Het zou gevaarlijk zijn voor de koning", aldus de verklaring der dokters, „een lang durige reis te ondernemen, welke het her stel zou kunnen vertragen en ernstig risico voor een der ledematen zou medebrengen". Vijf dokters hebben in de afgelopen week de koning geobserveerd nadat deze onge veer twee weken geleden had geklaagd over gevoelloosheid in de rechtervoet. De koning, de koningin en prinses Mar garet zouden 27 Januari met het slagschip „Vanguard" vertrekken voor de reis naar Australië en Nieuw-Zeeland, welke vijf maanden zou duren. In het bulletin wordt woordelijk gezegd: „De koning lijdt aan een storing van de bloedsomloop in de slagaderen van de benen, welke eerst onlangs acuut is gewor den". Ongetwijfeld zal de koning de eerstko mende zes maanden, of misschien nog langer, niet bij officiële gelegenheden ver schijnen. Koning George wordt 14 December 53 jaar. Chifley, de Australische minister-presi dent, deed voorlezing van het bulletin voor de Australische radio. „Dit bericht bete kent een grote schok voor ons allen", aldus zei hij. „Ik weet, dat Australië de bood schap ondersteunt, welke ik aan de gou verneur-generaal verzocht heb naar Lon den te zenden en waarin uiting wordt gegeven aan het leedwezen over de gezond heidstoestand van de koning en er bij Zijne Majesteit op aangedrongen wordt het ad vies van zijn dokters geheel op te volgen". De Times wijdt het hoofdartikel van 7 Doden bij vliegtuigramp in Engeland In Zuid-Engeland, op de grens van Hampshire en Wiltshire, is een vliegtuig van een particuliere Britse maatschappij neergestort en verbrand. Zeven van de acht inzittenden kwamen om het leven. Het was een Lancaster van de British European Airways. Het verongelukte vlieg tuig, dat was gecharterd voor de lucht brug naar Berlijn keerde uit Duitsland terug om te worden nagezien. Het onge luk is waarschijnlijk aan de dikke mist te wijten. De overlevende, een marconist, dankt zfijn behoud aan het feit dat hij uit het vliegtuig geslingerd werd toen dit in stukken brak. STAKING OP DE QUEEN ELIZABETH TEN EINDE De staking onder de bemanning van de Queen Elizabeth, die in New York ligt, is Maandag geëindigd, doordat overeenstem ming is bereikt tussen het stakingscomité en vertegenwoordigers van de Cunard White Star. heden aan het bericht over de ongesteld heid van de koning en zegt daarin, dat de gezondheid van koning George sterk onder zenuwspanning heeft geleden. „In de da gen, toen het bestaan van zijn volk op het spel stond, moest de koning zelf in lijfsgevaar verkerend, want zijn verblijf werd herhaalde malen gebombardeerd als opperste vertegenwoordiger de angsten dragen van het gehele volk", aldus het ar tikel, „en de vrede heeft deze spanning slechts weinig doen verminderen". Koningin doet een beroep op het publiek Het is zo teleurstellend telkens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederland se publiek de wens van Hare Majesteit de Koningin begrijpt, om zich met haar kin deren vrij en ongehinderd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op. klop pen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, ondanks herhaald vriendelijk ver zoek langzaam door te lopen. Elk gezellig door de prinsesjes bedacht plan, zoals bijvoorbeeld het doen van bood schappen in deze Sinl-Nicolaastijd of het bezoek aan een dierentuin, leidt daardoor tot een verdrietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen vervullen. Vandaag vertrouwensvotum in de Kamer (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijk heeft een bewogen week ach ter de rug. De koude revolutie, die sedert maanden met felheid in de mijnen en de havens woedt, heeft zich vorige week op het parlementaire plan voortgezet. De re gering, die het initiatief tot dit tournooi genomen heeft, had daar twee redenen voor. In de eerste plaats wilde zij haar juridisch arsenaal met enkele wapens ver rijken, waardoor zij in de toekomst sneller en met meer doelmatigheid tegen de rode bedreiging op zou kunnen treden en in de tweede plaats hoopt Queuille aan het slot van het debat zijn parlementaire basis te kunnen verbreden of althans consolideren door middel van een vertrouwensvotum als beloning voor zijn energie en strijdlust. „Landverraad". Het belastend materiaal, dat minister Moch met armenvol heeft aangedragen, is voor de communisten al wel zo bezwarend gebleken, dat er hier weinig twijfel meer heerst of de regering haar parlementaire meerderheid zal halen. Bovendien deden in de wandelgangen van de Kamer geruchten de ronde over een voorstel, dat de minister van Justitie zou doen tot opheffing der par lementaire onschendbaarheid van enkele communistische kopstukken die het jongste wachtwoord van de partij „onder geen beding strijd tegen de Sovjet-Unie" wat al te scherp hadden doorgegeven. Ramadier, de minister van Defensie, heeft in een scherpzinnige analyse namelijk uiteen, ge zet dat zo'n proclamatie in feite gelijk stond met een verklaring van desertie op voor hand. „Wat resteert er van de veiligheid des lands", riep hij uit, „wanneer hele frac ties van het volk bij voorbaat zich aan hun eventuele militaire plichten onttrekken? Dit is openlijk verraad aan het vaderland, temeer daar het communistisch partijbe stuur sedert kort aan al haar vertegen woordigers in de openbare lichamen de eis blijkt te stellen, deze gelofte zwar$ op wit te geven." Hardnekkige strijd. De communistische partij, die over ver schillende voortreffelijke tactici beschikt, die hun weg door het proceduredoolhof van decreten en wetten haarfijn kennen, heeft het de regering overigens niet gemakkelijk gemaakt en geen duimbreed terrein zonder Antonio PascoaT een Portugese trawler, welke toerd gebouwd bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij, heeft gisteren de werf verlaten. Het fraaie schip gereed voor zijn eerste zeereis in het Zijkanaal C bij Spaarndam. Motorrijder na botsing op Rijksstraatweg gedood Maandagavond omstreeks zes uur is een Velsense 31-jarige chauffeur-monteur op de Rijksstraatweg', even buiten Haarlem, met zijn motorrijwiel tegen een schillen- wagen gereden, die zonder enige verlich ting schuin de weg overstak. De motorrij der reed met een matige snelheid, maar hij schijnt de wagen te laat te hebben opge merkt, waardoor een poging om nog naar links uit te wijken faalde. Hij raakte een wiel van de wagen, ver loor de macht over het stuur en botste vervolgens tegen een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam. De mo torfiets vloog direct in brand, en de be stuurder, die onder zijn rijwiel beklemd lag, was vrijwel onmiddellijk eveneens in vlammen gehuld. Omstanders hebben tfem onder de motor vandaan getrokken en op het trottoir gelegd. Na enige tijd is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo vervoerd, waar hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen is overleden. Reserve-officieren van de Westelijke Alliantie Zaterdag en Zondag is te Brussel een congres gehouden van reserve-officieren der landen; die aangesloten zijn bij het pact van Brussel. In zijn openingsrede wees de reserve- kapitein Deveze op het defensieve karak ter van het verdrag van 17 Maart 1948 en stelde hij de morele en materiële vraag stukken in het licht, die voor de reserve officieren voortvloeien uit de clausules van dit pact. Hij sprak zijn Voldoening uit over de beloften van vrede en veiligheid, die in het Atlantisch pact besloten liggen en on derstreepte de taak van de reserve-officier bij mobilisatie. Tijdens het congres is een vijftal com missies ingesteld die een vaste zetel zullen krijgen te Brussel. De reserve-officieren verlangen de oprichting van een compen satie-kas voor degenen onder hen, die on der de wapenen worden geroepen, en zij zijn van oordeel dat de bevorderingen moeten berusten op hetzelfde stelsel als voor het actieve kader geldt. hardnekkige strijd ontruimd. Zo heeft Jacques Duclos, die als zeer behendig frac tieleider der communisten fungeert, een verrassende tegenzet gedaan toen hij, nadat minister Moch over de buitenlandse subsi dies der communisten had gesproken, om een parlementaire enquête verzocht naar de financiële bronnen van zijn partij alsmede naar die van het zieltogende partij blad der socialisten, „Le Populaire". Iemand die de ogen niet in zijn zak heeft en enigszins op de hoogte is met de prij- zenstandaard in Fi-ankrijk, had met of zon der die „bewijzen" niettemin sedert maan den al wel begrepen, dat een partij die haar leden uit de materieel minst bevoorrechte bevolkingslagen recruteert. onmogelijk over de eigen middelen kan beschikken om een campagne tegen het Marshallplan te voe ren gelijk de communisten die in Frankrijk hebben gelanceerd. Men schat de kosten van deze actie op minstens 20 millioen francs per dag. Door het gehele land vindt men de muren met enorme affiches beplakt en in een tijd dat bijna geen krant er meer in slaagt een renderende exploitatie te voeren, richt de communistische partij het ene propagandablad na het andere op. Japanse oorlogsmisdadigers veroordeeld De temporaire krijgsraad te Medan heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen negen Japanse oorlogsmisdadigers, die deel heb ben uitgemaakt van de Kempetai te Pa- lembang. Drie hunner werden ter dood veroor deeld, namelijk majoor Yamane Takassi, korporaal Amki Mochiro en de Formo- saanse tolk Hayashi Zekezo. De andere be klaagden kregen gevangenisstraffen, va riërende van 5 tot 25 jaar. Licht van Bombay uitgeblazen Bombay was gisteravond verstoken van licht tengevolge van stormen, die alle vijf de hoofdverbindingslijnen van de electri- citeitscentrale op ongeveer 130 k.m. af stand van Bombay hebben verbroken. De stormen, vergezeld van zware regens, hebben Bombay en het omliggende gebied practisch van de rest van India afgesne den. De transportdiensten van de stad zijn stilgelegd. Zeven personen werden gedood en 100 gewond. De wind nam na de middag in kracht af. Het observatorium van Bombay regis treerde een windsterkte van 160 k.m. per uur. Eenheden van de genie zijn met bull dozers bezig de honderden omgewaaide bomen, die de straten blokkeren, op te ruimen. De overheid heeft meegedeeld, dat plun deraars onmiddellijk zullen worden neer geschoten. Niet alleen de stad Bombay, maar ook een groot gebied rondom de stad werd ge ïsoleerd door het noodweer. Staking onder Britse luchtbrugpiloten? Het met Sovjet-licensie verschijnende Berlijnse dagblad „National Zeitung" ver klaart in het bezit te zijn van een „geheime order" van het Brits militair bestuur te Berlijn, waarin wordt toegegeven, dat een aantal Britse piloten van de luchtbrug in staking is gegaan. Volgens deze order heerst er onder het luchtbrugpersoneel groeiende ontevredenheid, en het toe kennen van speciale boni aan piloten sor teert geen effect meer, aldus het. blad. Een aantal piloten zou geweigerd hebben op te stijgen, anderen zouden met de gehele la ding naar hun basis zijn teruggekeerd. Het blad beschuldigt het Brits militair bestuur er van de luchtbrugcijfers gefin geerd te hebben om de stakingen te camou fleren. In de order zou worden voorgesteld, alleen vrijwilligers als piloten voor de luchtbrug aan te nemen. Het woord is aan Warren Henry G oldsm ithh Hebt gij zelf teel alle goede eigen schappen, die gij van uw vrienden verwacht? .Befehl ist Befehl" Op de vierde dag van het proces tegen de Amersfoortse kampbewakers kwam de 52- jarige Edmund Brahm voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. Getuige Zoetmulder, die als gijzelaar in September 1944 in het kamp kwam, heeft gezien, dat Brahm de gevangenen, die in nieuwe transporten binnenkwamen, in weer en wind geheel ontkleed van de „Beklei- dungskammer" naar het badhuis liet lopen. Brahm onthield ofschoon er genoeg aan wezig was de noodzakelijke kleding aan de gevangenen, ook aan de zieken. Toen een gevangene 1200 niet had in geleverd bij de „Schreibsjfhbe" en Brahm dit ontdekte, gaf hij samen met Martin, een andere bewaker, deze gevangene 25 stok slagen, zo vertelt getuige Velthuis. Een vriend van deze getuige wercl door Brahm bont en blauw geranseld en overleed 48 uur later. Ds. F. H. Sixma, predikant te Giethoorn, kwam kort na Dolle Dinsdag in het kamp. Hij werd hoofdverpleger en zag eens, dat bij het uitreiken van „verschoningen" Brahm tien stellen kleding te weinig uit reikte, waardoor tien zieken in de dysen- terie-afdeling geheel ongekleed in bed moesten liggen, onder twee dunne katoe nen dekens. Het Rode Kruis verstrekte voor de zie ken lakens en pyjama's, maar Brahm hield ze achter. Ds. Sixma heeft toen geklaagd bij het Rode Kruis en op last van Berg werden de lakens en pyjama's toen uitge reikt. Ds. Sixma heeft gezien, dat Brahm met een stoelpoot met scherpe kanten de gevangenen sloeg. Getuige Goemaat heeft bijna drie jaar in het kamp vertoefd. „Brahm deed niet anders dan slaan", vertelt getuige. De ge vangenen durfden niet naar hem toe te gaan voor andere kleding, ook niet als zij van Berg een briefje hiervoor hadden. Ge vangenen, die naar de „Bekleidungskam- mer" moesten, maar niet konden staan, mochten van Berg een bankje meenemen. Brahm trapte de bankjes onder hen van daan en sloeg hen er mee. Brahm heeft eens in een dronken hui op zijn comman dant Berg geschoten. Bij het uitreiken van klompen had Brahm er plezier in om te kleine klompen uit te geven en dan ge woonlijk nog twee linkse of twee rechtse. De president, prof. mr. J. A. van Hamel, ondervraagt de verdachte vervolgens over zijn deelnemen aan executies. Brahm geeft toe, dat hij zes maal deel heeft uitgemaakt van het executiepeloton. „De commandant Berlijn: brandende kwestie Te Berlijn zullen voortaan, naast twee politie-instanties, ook twee brandweerbri gades bestaan. Geen van beide zal mogen opereren in het gebied van de ander, zelfs niet om een zeer grote brand te helpen be strijden. De waarnemende burgemeester van Ber lijn dr. Friedensburg heeft medegedeeld, dat „na verscheidene uren van onderhan deling besloten is, dat de splitsing van de brandweerbrigades in Westelijke en Ooste lijke secties voor onbepaalde tijd moet worden verlengd". De onder Sovjet-controle staande Duitse politie heeft de brandweerposten in de Oostelijke sector bezet en order gegeven niet te antwoorden op assistentie-oproepen uit da Westelijke sectoren. gaf het bevel en ik kon niet anders doen dan gehoorzamen", zegt hij. Bij deze executies had Kotalla steeds de leiding. Brahm heeft in Maart 1945 ook deelgenomen aan het fusilleren van 49 ge vangenen als représaille wegens de aanslag op Rauter. „Est ist nicht wahr". Na Brahm stond de 56-jarige Josef Oberle terecht. Getuige Bos vertelt, dat Oberle de ge vangenen met een dikke stok afranselde. „Es ist nicht wahr" is het commentaar van Oberle op deze verklaring. Oberle heeft deel uitgemaakt van dezelf de vuurpelotons als Brahm. Ook zijn ver weer is het „Befehl ist Befehl". Hij be weert dat hij tijdens zijn verhoor door de verbalisanten mishandeld is. Dit wordt door de rechercheur Van den Beukei ontkend, die verklaart, dat een ontslagen inspecteur van de P.R.A. destijds de groep-Kotalla op gewekt heeft te zeggen dat zij door de verbalisanten geslagen zijn om tegen de rechercheurs stemming te maken. Tegen Brahm en Oberle wordt op 29 November requisitoir gehouden. Bijzondere Raad van Cassatie behandelde de zaak-Fullriede Requirant wordt uit bewaring ontslagen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep behandeld tegen „Oberst" Full- riede, die door het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem is veroordeeld tot 2V2 jaar ge vangenisstraf wegens zijn aandeel in de Duitse maatregelen tegen Putten op de Veluwe in begin October 1944. De verdediger betoogde, dat Fullriede het als zijn plicht heeft beschouwd, Putten te behoeden voor totale ondergang. Pleiter achtte het beroep van requirant op over macht juist en vroeg ontslag van rechts vervolging en onmiddellijke invrijheids- stelling van Fullriede. De advocaat-fiscaal verwierp het beroep op overmacht, omdat hij de mogelijkheden om het bevel niet uit te voeren, niet heeft gebruikt. Mr. Bakhoven concludeerde tot een straf gelijk aan die welke het Hof in Arnhem heeft opgelegd. Na raadkamer besloot de Raad Fullriede uit de gerechtelijke bewaring te ontslaan. Requirant zal naar een kamp worden over gebracht, waar Duitsers zijn ondergebracht die waarschijnlijk zullen worden uitge wezen. De uitspraak werd bepaald op 10 Januari. De „Willem Ruys" Donderdag in Rotterdam Het iïls. „Willem Ruys" wordt Donder dagmorgen met 750 passagiers, onder wie 255 evacués, en een lading thee en tinerts in Rotterdam verwacht. De ontscheping begint om acht uur 's morgens. Middenstanders protesteren De vier middenstandsbonden, de Neder landse Moderne Middenstandsbond (in Amsterdam bijeen), de Christelijke Mid denstandsbond te Utrecht, de Rooms-Ka- tholieke Middenstandsbond te Den Haag en de Koninklijke Nederlandse Midden standsvereniging te Rotterdam hebben in Maandag gehouden protestvergaderingen een aantal resoluties aangenomen, die ter kennis van de regering gebracht zullen worden. In deze resoluties wordt gezegd, dat de Nederlandse middenstand teleurgesteld is over het feit, dat bij de jongste loontoeslag en de verhoging van de kinderbijslag on voldoende rekening gehouden is met de draagkracht van het middenstandsbedrijf. Er wordt aangedrongen op maatregelen voor die groepen van middenstanders, wier inkomen de ^700 niet of nauwelijks over schrijdt, en wel door de mogelijkheid te scheppen tot doorberekening van de nieuwe bedrijfslasten in de prijzen of de tarieven van bepaalde artikelen of dien sten. Bovendien wordt geprotesteerd tegen het besluit, dat van 4 tot 6 uur 's middags geen stroom gebruikt mag worden voor de ver lichting van étalages. Tien procent aardappelmeel in de broodbloem Maandag zijn de maalderijen begonnen de broodbloem, zowel voor het gewone als voor het wittebrood, te vermengen met tien procent aardappelmeel. Als over en kele weken de voorraden bloem van de oude samenstelling verbruikt zijn, zal brood van de nieuwe samenstelling worden gebakken. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verklaart, dat de bijmenging van aardappelmeel noodzake lijk is, omdat op de dollaruitgaven voor graanimporten bezuinigd moet worden. Amerikaanse militaire missie naar China? In diplomatieke kringen te Washington is verklaard, dat aldaar voorstellen zijn gedaan tot het zenden van een uitgebreide Amerikaanse militaire missie naar China om de Chinese regeringstroepen van advies te dienen bij de pogingen de opmars der door de communisten geleide legers te stuiten. Officieus zijn de namen genoemd van generaal Mark Clark en luitenant- generaal Albert Wedemeyer als eventuele leiders van een dergelijke missie. Aan beide zijden van de Loenghai- spoorweg wordt zwaar gevochten. Ten Oosten van Hsoetsjou zijn de door de com munisten aangevoerde strijdkrachten op nieuw tot de aanval overgegaan. Zij be dreigen Nanking, zegt Reuter. Volgens berichten van regeringszijde worden twee colonnes der centrale re gering derwaarts gedirigeerd. 56 kilometer ten Oosten van Hsoetsjou hebben de com munisten, zoals gisteren gemeld, een re geringsleger omsingeld. In Nanking wordt verwacht dat de regeringstroepen op sterke tegenstand zullen stuiten en dat de omsin gelde legers verloren zijn. Evenwel meldt het officiële regeringsbureau Central News dat de omsingelde strijdkrachten „essen tiële voordelen" behalen en tegenaanvallen doen. De onder communistische leiding vech tende legers zijn met twee divisies ver sterkt en dertig kilometer ten Noord- Westen van Hsoetsjou tot de aanval over gaan. Algemene staking te Duinkerken De communistische vakverenigingen te Duinkerken hebben de arbeiders opgeroe pen tot het houden van een algemene sta king van 24 uur, te beginnen op heden, uit protest tegen de arrestatie van de secreta ris van de plaatselijke communistische bond van havenarbeiders en andere com munistische vakverenigingsleiders. Uit" San Francisco wordt gemeld, dat volgens de Chinese communistische radio de Noordelijke legers de stad Paoting, de hoofdstad van de provincie Hopei, hebben ingenomen, 150 km ten Zuidwesten van Peiping. De weg naar het gebied van Pei- ping-Tientsin zou thans voor de door de communisten geleide legers openstaan. De radio voegde er aan toe, dat „het regeringsgarnizoen naar het Noorden ge vlucht is". NOORWEGEN WEIGERT INTERNATIONALISATIE VAN DE POOL Noorwegen heeft een Amerikaans voor stel afgewezen om een deel van het Zuid poolgebied te internationaliseren, zo wordt in diplomatieke kringen te Washington verklaard. Inbrekers aangehouden De Bloemendaalse politie heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag twee man nen aangehouden, die in Haarlem en Aer- denhout inbraken hadden gepleegd. De aangehoudenen hebben bekend, ook schul dig te zijn aan twee inbraken in de ge- mente Velsen, waarbij zij twee fietsen en een radiotoestel buit maakten. Deze zijn in hun woning te Haarlem in beslag genomen. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Droog weer met overdrijvende wolken velden, weinig wind en vannacht plaat selijk nachtvorst en vorming van nevel of mist. Weinig verandering in tempe ratuur. 24 November: Zon op 8.15 uur. onder 16.38 uur Maan op 00.40 uur, onder 14.21 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1