IJmuider Courant 1 Haarlems Dagblad pe Franse regering krijgt Jrie maal blijk van vertrouwen Definitieve afwijzing van Frans protest over Ruhr-besluiten Truman wil Rusland bij de FAO hebben San Marino verloor 3 procent zijner bevolking door de oorlog eerbencht j3e Jaargang No. 19101 gureaus: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, TêL Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), jerrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telet 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie ran Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboora en Opraflte tfctarlcnwfje iounmt (Snno Donderdag 25 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Geen parlementscommissie voor onderzoek der communistische hulpbronnen rv. Franse Nationale Vergadering heeft j kabinet-Queuille Woensdagavond tot maal toe haar vertrouwen geschonken, mfoister-presïdent Queuille had Dinsdag drie ingediende moties de vertrou- Ltwestie verbonden. Woensdag kreeg Ule een grotere meerderheid dan hij ®f£ad durven hopen. De eerste motie was gunste van Queuille met 316 tegen 164 ^imen en 43 onthoudingen en de cijfers de tweede en derde motie waren 379 r5°r 180 en 351 tegen 215 stemmen, "ne stemmingsresultaten van de eerste Emoties waren voornamelijk bedoeld ■Tmanifestatie tegen de communisten, de deals uitspraak ten gunste van Queuille. 1 derde stemming wees de kleinste meer heid ten gunste van Queuille uit en was flndanks toch nog boven verwachtingen. Tan het eind van de debatten ontstond minuten durend tumult waarin de ïmmisten een Sroot aandeel hadden, a i kabaal ontstond naar aanleiding van uitlating van Duclos, de communisti- fr, W0ordvoerder, die de regering een 2 ophitsers noemde en ook ex-premier 3Ic van België in soortgelijke termen •nviel. De verontwaardiging over de hrden van Duclos heeft waarschijnlijk w de laatste stemming aanzienlijk voor,- 1)voor Queuille opgeleverd. Duclos zei over Spaak: „Toen het er om g-jtier te bevechten was Spaak voor onder van neutraliteit, maar vandaag is la oorlogsstoker tegen Rusland". De op- -irtdng werd met uitroepen van afkeu- ontvangen en voorzitter Herriot achtte gi „ontoelaatbaar". Sas stortte in het water Dertien doden te Stockholm Dertien personen verdronken toen een tdiey door de leunin'g van een brug reed, fy de eilanden Stora Essingen en Lilla kagen in Stockholm verbindt. De bus was op weg van de binnenstad po Stockholm naar de voorsteden Essin- ja. Zij had een botsing met een vracht- n-en en stortte door de leuning heen in SS water. Eén passagier van de bus werd gered. Hij rét uit de bus te springen voordat zij door «leuning brak. Een kraan heeft de bus, lie 15 tot ZO meter onder water lag, ge- lal, waarna de dertien lijken konden wor- ca geborgen. De luchtmacht ter sprake in het Britse Hogerhuis !Bij de opening van het debat in het Britse Hogerhuis over de staat van de Britse hchtmacht heeft Lord Templewood aange legen op de vorming van een geallieerde ■almacht bestaande uit 100 eskaders ge- rétsvliegtuigen met straalaandrijving, 150 «kaders van de laatste typen lange- Élandshommenwerpers, 50 eskaders pi lote raketvliegtuigen en 150 eskaders hasportvliegtuigen. „Met een dergelijke bitmacht zouden de geallieerden iedere xvjet-Russische poging om het continent kor te trekken tot staan kunnen brengen rganiseren. Voor een effectief ge- nik van atoombommen is de suprematie ::e lucht noodzakelijk," aldus deze spre- B. lard Addison die namens de regering rpfoordde, zeide dat de onderhandelin- over het sluiten van een Atlantisch radigingspact en de toepassing daarvan te voortgang maken. Hij voegde er aan dat, hoe sterk de luchtmacht ook moge p. het onderzeebootgevaar nog te groot •cm dï verdediging ter zee op het tweede ia te stellen. bird Henderson, onderminister voor Bui- tedse Zaken, deelde mee dat gewerkt aan bombardementsvliegtuigen met ^aandrijving, die aanzienlijk hoger ten komen dan de Lincolnbommenwer- .B,een aanzienlijk grotere actieradius heb- £en twee maal zo snel zijn. De operatie- teek en de technische opzet van de UI. worden over het algemeen door kakrijk, Nederland en België aanvaard, te de geallieerde luchtstrijdkrachten in pal van oorlog zonder moeite samen ben werken, aldus Henderson, eigens lord Salisbury, leider der oppo- p. zou er geen oorlog komen, indien de i'ijet-Unie er van kon worden overtuigd, baar onuitputtelijke hoeveelheden man- pppen door een superieure luchtmacht tenaard konden worden. Communistische activiteit in Je Britse vakverenigingen ^algemene raad van het Britse vak- ^wnd (T.U.C.) heeft met gesloten deuren fyaderd en maatregelen besproken om temistische activiteit in de Britse vak- buigingen tegen te gaan. «uiers correspondent' verneemt, dat ^gesteld is candidaten voor bestuurs- •tes in de vakverenigingsbeweging een «laring te laten tekenen volgens welke lQyaal verklaren met de officiële tek van het Britse vakverbond, par men meent zijn onder meer nog de tede voorstellen gedaan: Leden van ^communisten beheerste vakverenigin- p°.7er te hevelen naar andere verenigin- ^«wijsstukken te verzamelen van com- •tesche inmenging met de politiek van en deze te verspreiden: niet door teunisten beheerste vakverenigingen pl te trekken uit door communisten be- vakbondsraden. 23 doden bij ontploffing ln Portugese kruitfabriek h Pen kruitfabriek te Amora bij Lissa- j-aeeft een hevige ontploffing plaats ge- "131 personen' van wie 16 vrouwen, 0m *even» Personen werden De Nationale Vergadering werd om half negen verdaagd. Heden zullen de debatten beginnen over de relletjes op Wapenstil standsdag op de Champs Elysées. (United Press) Na de stemming begon de Assemblée met de bespreking van een Gaullistische motie, waarin gevraagd wordt om instelling van een parlementaire commissie om een on derzoek in te stellen naar de hulpbronnen en de activiteit van de communistische partij. De communisten dienden hierop een amendement in, waarin een parlementair onderzoek wordt gevraagd naar „de gelden, die in West-Europa zijn verdeeld door Ir ving Brown, de vertegenwoordiger in Euro pa van het Amerikaanse vakverbond A.F. L." Premier Queuille verzocht de Assemblée zowel de Gaullistische motie als het com munistische amendement daarop te ver werpen, daar dit een zaak was voor de ge rechtelijke autoriteiten. De Gaullisten trok ken daarop hun motie in en de Assemblée stemde alleen over het communistische amendement. Dit werd met 379 tegen 180 stemmen verworpen. Joegoslavische gezant in Den Haag ontslagen De heer Milovan Prodanovic, gezant van Joegoslavië in Den Haag, is bij decreet van het presidium van de Joegoslavische na tionale vergadering van zijn functie ont heven. Dit is volgens een A.F.P.-bericht officieel in Belgrado medegedeeld. Sophoelis ernstig ziek Themistocles Sophoelis, de 88-jarige mi nister-president van Griekenland, is giste ren in zijn kantoor bewusteloos geworden. Naar verluidt is zijn toestand ernstig. Vol gens een later bulletin is zijn toestand vooruitgaande. De premier mag echter niet naar huis worden vervoerd en wordt voor lopig op een veldbed in zijn kantoor ver pleegd. Ook Eyskens heeft moeilijkheden De Belgische regeringscrisis is nog geen stap nader tot haar oplossing gekomen. Gaston Eijskens, de katholieke minister van Financiën in de afgetreden regering, heeft Woensdag zijn besprekingen met de leiders der Belgische socialistische partij en die der katholieke volkspartij voortge zet. Uit het feit, dat gisteravond geen en kele mededeling over het verloop hiervan werd verstrekt, menen politieke waarne mers te rpogen afleiden, dat de onderhan delingen slechts moeizaam verlopen. Mocht Eyskens er niet in slagen de thans reeds zes dagen durende crisis op te lossen, dan zou volgens deze politieke kringen nogmaals een beroep op Spaak worden gedaan een nieuw kabinet te vormen. In Westkapelle op Walcheren zijn gisteren bomen geplant voor het Wilhelminabos en het Royal Marines-bos. Prinses Wilhelmhui was op deze boomplantdag naar Westkapelle gekomen. In een huifkar reed zij in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot naar het terrein, waar de bomen geplant werden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft op zijn eer ste persconferentie na zijn terugkeer uit Parijs een verklaring afgelegd, die wordt beschouwd als een definitieve verwerping van het Franse protest tegen de Brits- Amerikaanse voorstellen om de Ruhr-in- dustrieën in Duits beheer over te dragen, aldus Reuter. Marshall rechtvaardigde in een lange verklaring de Amerikaanse politiek ten aanzien van de industrieën van het Ruhr- gebied op grond van het feit, dat deze van essentieel belang zijn voor het herstel van Europa en dat van Duitsland zelf. Volgens Marshall is Amerika bereid maatregelen te nemen ter vergroting van de veiligheid van Frankrijk in verband met een eventuele Duitse aggressie, maar zullen de te Londen en Parijs genomen be sluiten worden doorgezet. „Het Ameri- kaane volk erkent de gerechtvaardigde vrees van Frankrijk, aldus de minister, dat de Duitsers een oorlogspotentieel in het Ruhrgebied zouden kunnen opbouwen. Amerika zal nooit bewust doelen nastre ven, die een Duitse aggressie mogelijk zou den kunnen maken". De Amerikaanse regering is volgens Marshall van mening, dat voldoende vei ligheidscontrole kan worden gehandhaafd. Te dien einde zal een veiligheidscommissie worden ingesteld, die belast zal worden met de voortdurende inspectie van de Duitse industrie. „Het is duidelijk, dat de uiteindelijke bepaling der veiligheidsmaat regelen tegen mogelijke herrijzing van Duitsland's militaire macht in het vredes verdrag moet worden opgenomen", zeide Marshall, die tenslotte mededeelde dat hij Schuman, de Franse minister van Buiten landse Zaken er van in kennis heeft ge steld, dat de Amerikaanse regering thans bereid is het deelnemen van Frankrijk aan controle over de steenkool- en staalpro- ductie toe te juichen zonder op uiteinde lijke fusieregelingen te wachten. Volgens United Px-ess heeft minister Schuman aan de commissie van Buiten landse Zaken van de Franse Nationale Arbeiders te Bloemendaal bleken schuldig aan inbraken De Bloemendaalse recherche heeft twee gebroeders uit Bennebi'oek aangehouden, die respectievelijk als bouwvakax-beider en stoffeerder in Bloemendaal werkzaam wa ren. Daar reeds spoedig aan het licht kwam dat zij een reeks inbraken in Velsen had den gepleegd, zijn de heren ter beschikking gesteld van de Velsense politie. Zij zijn de daders van de inbraken in verschillende garages van woningen te Santpoort, die enige weken geleden zijn gepleegd. Daags tevoren zijn, eveneens in samen werking met de Bloemendaalse politie, te Velsen twee andere personen in aiTest ge steld, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstallen in de noodwinkels op de Oosterduinweg en het Kennemerplein te IJmuiden-Oost. Een groot gedeelte van de gestolen waar kon worden achterhaald. Vergadering medegedeeld dat Frankrijk geneigd is zich accoord te verklaren met economische samensmelting van de drie Westelijke zones van Duitsland, indien Franse deelneming aan de controle over het Ruhrgebied wordt gegarandeerd. Schuman zou aan de commissie hebben medegedeeld: „Ik hoop spoedig de dag te beleven waarop Frankrijk in staat zal zijn de Franse zóne bij Bizonië te voegen op voorwaarde dat zijn eisen tot deelneming aan de contx-öle over de Ruhr worden in gewilligd". Engels wetsontwerp voor 18 maanden dienstplicht Reuter's politieke cox-respondent te Lon den meldt, dat in het Engelse parlement een wetsontwerp tot verlenging van de militaire dienstplicht van 12 tot 18 maanden in eerste lezing is gebracht. Men verwacht, dat een gedeelte der La- bourfractie zijn afkeuring over het ontwerp zal uitspreken, wanneer 't in het parlement in tweede lezing wordt gebracht. Toen de regering verleden jaar de dienstplichtwet in het parlement bracht, stemden 72 La- bourleden tegen en onthield een belangrijk aantal regeringsaanhangers zich van stem ming. Nadat de regering in het ontwerp de periode van dienstplicht tot 1 jaar had in gekort, beschuldigde de conservatieve op positie haaaf dat zij de belangen van de nationale defensie ten achterstelde bij het partijbelang. Volgens het thans ingediende ontwerp wordt de periode, dat de dienstplichtigen zich na de 18 maandexx als reserve beschik baar moeten houden, van 6 op 4 jaar terug gebracht. Gevluchte Joegoslaaf als getuige in Korfoe-zaak Het Internationale Hof van Justitie zette gisteren de behandeling van de zaak „Straat Korfoe" voort. Als getuige werd gehoord Karei Kovacic, voormalig officier bij de Joegoslavische marine. Kovacic, die 34 jaar is. was tijdens de oorlog krijgsge vangene in Italië. Later nam hij dienst bij de Joegoslavische marine. Nadat de Britse torpedoboot jagers in de Straat Korfoe op een mijn waren gelopen, ontsnapte hij uit Joegoslavië. Na een reis van drie dagen in een jol was hij in staat de Britse ambas sade te Rome op de hoogte te stellen. Kovacic gaf bijzonderheden hoe hij de Italianen en Duitsers ontvluchtte. Hij kwam eerst weg uit een concentratiekamp in Juni 1943 via een tunnel, maar werd kort daarna weer geax-resteerd cn naar Noord-Italië gebracht. In September 1943 wist hij weer te ont snappen en na door de Duitse linies in Italië geslipt te zijn voegde hij zich bij de Nieuw Zeelandse troepen in Zuid-Italië. In Augustus 1945 keerde hij naar Joego slavië terug, doch hij vluchtte in 1947 weer. Hij ontkende dat hij hierbij geholpen was door vreemde agenten of in contact ge weest was met vertegenwoordigers van vreemde mogendheden. Hij verklaarde voorts, dat hij „zeer goe de redenen" had om zijn land te verlaten, dagr hij overtuigd was, dat „vroeg of laat zijn leven gevaar zou lopen". Na zijn vlucht had hij in Jxxli 1947 in Italië con tact opgenomen met de Britse autoriteiten. Commander Kovacic gaf een uitvoerig versla»van het vertrek van de Joegoslavi sche schepen uit de haven Chibenek, vlak voor het Korfoe-incident. Aan de hand van foto's en diagrammen legde hij uit, dat het gemakkelijk voor hem was geweest om te constateren, dat mijnen aan boord van de vaartuigen waren. Chinees ambassadeur in Washington is bemoedigd De strijd in Noord-China rond Hsoetsjou is nog steeds hevig en wisselvallig. Zowel de communisten als de nationalisten melden plaatselijke successen. Het Amerikaanse transportschip Algol wordt Maandag in Sjanghai verwacht met een lading kleine wapenen en munitie voor de centrale Chinese regering uit de Ver enigde Staten. Dit zou de eerste lading oorlogsmateriaal voor de centrale Chinese regering zijn die vervoerd wordt in een vaartuig van de Amerikaanse gewapende strijdkrachten. Wellington Koo, Chinese ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft tijdens een be zoek aan president Truman een persoonlijk beroep op de president gedaan de hulp aan de Chinese nationalistische regering te ver groten. Koo deelde na afloop van het onderhoud aan verslaggevers mee, dat, hij wederom de nadruk had gelegd op de dwingende nood zakelijkheid van spoedige hulp en op de ernst van de toestand. Koo zeide bemoedigd te zijn door het antwoord van de president, dat hij echter niet nader aan de pers meedeelde. Koning George van Engeland zal op advies van zijn doktoren voorlopig algehele rust moeten houden wegens een storing in de bloedsomloop van het rechterbeen. Twee weken geleden bracht hij nog een bezoek aan de landbouw districten in Bedfordshire, waar deze foto ge maakt werd. De koning moet toen reeds veel hinder van het pijnlijke been gehad hebben. In zijn eerste openbare toespraak na de afgelopen verkiezing in' Amerika heeft pre sident Truman indirect aan de. Sovjet-Unie verzocht toe te treden tot de F.A.O., de organisatie voor voedsel en landbouw der UNO, zo seint Reuters diplomatieke cor respondent. De president hield deze toe spraak op de conferentie van de F.A.O. te Washington. „Indien wij met de Sovjet-Russen onze gemeenschappelijke belangen in de land bouw konden bespreken, zou het niet moei lijk zijn onze geschillen betreffende som mige andere onderwerpen te bespreken", zo zeide Truman. „Het is zeer bemoedigend dat sommige Oost-Europese landen lid van de F.A.O. zijn." Truman zeide het toé te zullen juichen indien Argentinië als een groot agrarisch land ook toe zou treden. „Het is betreurenswaardig, dat het Ameri kaanse Congres de internationale tarwe- overeenkomst niet goedgekeurd heeft. Hier door zou prijs en hoeveelheid van tarwe gedurende vijf jaar gestabiliseerd zijn," al dus de president. Hij voegde hieraan toe dat hij, indien men het eens kon worden over een andere tarwe-overeenkomst deze aan het in Januari bijeen komende congres ter goedkeuring zal voorleggen. „Wij reke nen er op, dat de F.A.O. iets van het gebrek aan stabiliteit betreffende de productie en de prijzen van landbouwgoederen zal weg nemen en hierdoor enkele oorzaken van internationale wrijving zal elimineren" aldus Truman. „Een overvloedige voedsel, voorziening zou vele kunstmatige barrières neerhalen. Sommige van deze barrières zijn opgeworpen door hen, die zich hopen te be schermen tegen lage prijzen elders. Deze kortzichtige houding heeft geleid tot een langzame vorm van verstikking van de handel." Een aderlating voor Lloyd's Het afgelasten van de reis van het Britse koningspaar naar Australië en Nieuw Zee land heeft de assuradeurs vart Lloyd's on geveer een kwart millioen pond gekost. De grootste verzekering was aangegaan door een firma die het officiële boek van de reis zou uitgeven en verspreiden. An dere belangrijke assurantiepolissen waren aangegaan door een fabrikant van vlagge- doek, die thans een geweldige voorraad bezit en door een Australisch dagblad, dat zeer kostbare voorbereidingen getroffen heeft voor het verslaan van de tocht. Nederland is verantwoordelijk voor bestandsschendingen" zegt Indonesische UNO-delegatie De correspondent van het A.N.P. te Parijs meldt: De persafdeling van de Indonesische republikeinse vertegenwoordigers bij de Veiligheidsraad heeft Woensdagavond een verklaring het licht doen zien, waarin wordt gezegd, dat de communiqués van Nederlandse zijde, die melding maken van een toenemend aantal gewapende botsin gen in het door de Nederlanders bezette gebied, „niet de werkelijke toestand in In donesië weergeven en de juiste sfeer voor een hervatting der onderhandelingen ver- stox-en." Voorts: „De incidenten, waarvan in de Nederlandse communiqués melding wordt gemaakt, staan in geen vex-band tot enige politiek van de republiek; het zijn spontane manifestaties van de onder de be volking levende ontevredenheid over het bestuur der Nederlanders". De republiek zo wordt in de verklaring verder gezegd heeft tot de C.V.G.D. het verzoek gericht, om een onderzoek in te stellen naar de „duidelijke bestandsschendingen", voor welke schendingen de republikeinse dele gatie de Nederlanders verantwoordelijk stelt. Deze verdragsschendingen zouden be staan uit: Ten eerste de stichting van de negaras West Java, Madoera en Oost Su matra, ten tweede het voortduren van de Nederlandse belemmeringen van de handel „die neerkomen op een algehele blokkade te land, ter zee en in de lucht van de republiek" en ten derde het publiceren van de communiqués van het Nederlandse leger over de binnenlandse militaire en politieke toestand in de republiek. De republikeinse vertegenwoordigers voegen hieraan toe, „dat wederom een bestandsschending dooi de Nederlanders bedreven wordt door de instelling van een nieuwe staat in Oost- Java". De republikeinse vertegenwoordi ging bij de Veiligheidsraad verklaart, dat er bij de bevolking tegen deze poging een sterke tegenstand bestaat en dat „deze laat ste schending te meer te betreuren is in verband met het feit, dat er thans oprecht moeite wordt gedaan om te komen tot een spoedige hervatting der onderhandelingen en een vreedzame oplossing van 't geschil". Bestandsschendingen De dienst voor Legercontacten zegt in een communiqué, dat het aantal incidenten op het federale gebied van Java in de week van 17 tot en met 23 November in totaal 240 bedroeg. Volgens deze dienst was voor dien „het hoogste aantal incidenten na de Renville-ovei'eenkomst in één week 233". Naar aanleiding hiervan stelt het Bata- viase Dagblad in een hoofdartikel dit com muniqué tegenover de mededelingen van minister Stikker, volgens welke het aantal bestandsschendingen sedert zijn komst in Indonesië (bedoeld wordt zijn eerste be zoek) zou zijn afgenomen, en zegt dat uit het communiqué van de dienst voor Leger contacten overduidelijk blijkt, dat er geen sprake is van vermindering van het aantal bestandsschendingen, maar dat zelfs een record aantal sedert de Renville-overeen- komst is geconstateerd. „Dat zijn nuchtere, maar sprekende feiten, die niet ongedaan kunnen worden gemaakt door welke ont kenning ook, al komt zij ook van een mi nister van Buitenlandse Zaken." Russische luchtoefeningen in de corridors De Russen hebben Woensdag bekend gemaakt, dat grote luchtmanoeuvres in Oost-Duitsland gehouden zullen worden, ook in delen van de Anglo-Amerikaanse luchtcorridors. In een bekendmaking van de Sovjets op het luchtveiligheidscentrum werd gezegd, dat jagers zouden opstijgen van alle Rus sische vliegvelden in Duitsland. De opera ties zullen worden uitgevoerd tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags op een hoogte waarop gewoonlijk door toe stellen van de luchtbrug gevlogen wordt; (United Press). Het woord is aan Milton: God heeft noch onze arbeid noch zijn eigen giften van node: zij, die zijn mild juk het beste dragen, dienen Hem het best. Slachtoffer van de moord te Enkhuizen begraven Scholier zwijgt over de motieven van zijn daad De 15-jarige scholier M. B. uit Enkhui zen, die verklaard heeft, zijn 16-jarig vriendinnetje Annie R. van het leven te hebben beroofd, is thans opgesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Naar het A.N.P. verneemt, maakt hij de indruk vol komen onbewogen te zijn. Hij weigert een verklan'ng te geven over de motieven van zijn daad. Van enige jaloezie van de kant van de jongen kan, zoals bij het' onderzoek is vastgesteld, geen sprake zijn. Aantekeningen in het dagboek van het meisje geven de justitie aanleiding te ver onderstellen, dat zij wist, wat er met haar zou gebeuren. Zij schreef namelijk: ..Ik word vermoox-d, maar Matthie zal mij helpen" en „Waax-om leef ik nog?" Volgens vei-klaringen van de ouders zou het meisje de laatste tijd ongewoon zenuwachtig zijn weest. Over de plaats, waar zij vermoord is, komen verscheidene notities in het dagboek voor, waaruit blijkt, dat zij daar enige malen met de jongen was geweest. Over het feestavondje op 11 November vermeldde zij in het dagboek, „dat Matthie een boodschap had ontvangen van de Zwarte Slang" en daarom de feestmaal had verlaten. Voor zover de politie heeft kunnen vast stellen heeft het meisje zich laten vast binden aan een stuk rail, dat op het terrein lag waar de moord is gepleegd. De jongen zou daartoe touw van huis hebben mee genomen. Hij heeft daax-na de moord ge pleegd met een dolkmes, dat hij enkele dagen tevoren had gekocht. Er zijn geen aanwijzingen, dat het meisje zich heeft verweerd. De jongen heeft het mes in een sloot ge worpen en is naar het gymnastieklokaal gegaan. Hij toonde zeer verbaasd to zijn, toen de vertrekkende meisjes hem mede deelden, dat Annie niet aan de les had deelgenomen. Aan de vader van het meisje, die hem de volgende moi-gen vroeg, of hij ook wist waar Annie was, heeft hij ge antwoord, dat hij haar de vorige avond niet had gezien. Een uur nadat het lichaam van het meisje gevonden was is de jongen naar de politie gegaan. Hij poogde toen door zijn verklaringen de indruk te wekken, dat hij niets van de moord afwist. Toen een der x-echex-cheurs hem er van beschuldigde, dat hij zelf de moord had gepleegd, gaf hij dit terstond toe. Het stoffelijk overschot van het meisje is Woensdagmiddag begraven. Op verzoek van de burgemeester van Enkhuizen wa ren ook de ouders van de jongen naar het kerkhof gegaan. Aan de groeve sprak de moeder woorden van troost tot de ouders van het meisje. Zij besloot met de woorden: „Matthie heeft dit niet gewild. Hij werd door duistere machten gedreven". Bramuglia's vragenlijst Onder voorzitterschap van dr. Juan Bra- muglia, de Argentijnse px-esident van de Veiligheidsraad, hebben de zes niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad heden te Parijs vergaderd om de antwoorden van de grote mogendheden op Bramuglia's vra genlijst te beschouwen. De lijst had betrek king op de Berlijnse valutaproblemen. De Britse woordvoerdex-, die nadruk legde op het grote verschil tussen het Sovjet- Russische antwoord en dat van de Weste lijke mogendheden, verklaarde, dat dr. Bramuglia verdere gedétailleerde informa ties van beide zijden zou moeten verkrijgen alvorens men tot het uitwerken van een „formule voor de valuta" kon overgaan. Wie betaalt de schade? (Van onze correspondent te Parijs) De regering van de republiek San Ma rino heeft te kennen gegeven het conflict, waarin zij met de regering van de repu bliek der Verenigde Staten van Amerika gewikkeld is, aan de UNO ter bemiddeling voor te willen leggen. Dit plan heeft in Parijs hoegenaamd geen opschudding ver wekt. San Marino is waarschijnlijk de kleinste republiek ter wereld. Zijn grondgebied be slaat in Noord-Italië een oppervlakte van precies 60y2 km2., die door 16000 mensen wordt bewoond. Evenals die andere dwerg staat, Monaco, verheugt San Marino zich in het bezit van een eigen regex-ing, een eigen constitutie, een eigen diplomatieke dienst en een eigen leger, dat uit 200 kop pen bestaat, waarvan er 50 in het muziek korps zijn opgenomen. In de acht eeuwen van zijn bestaan heeft San Marino nog nooit een oorlog ver klaard. Bij het uitbreken van de laatste oorlog weigerde de regering haar pacifis tische traditie getrouw, een ultimatum van Mussolini te aanvaarden. Het land bleef aldus buiten de actieve strijd. Het ei van Columbus. Op 26 Juni 1944 werd evenwel San Ma rino door een formatie geallieerde vlieg tuigen gebombardeerd, ten gevolge van het feit, dat de Engelse en Amerikaanse pilo ten de koex-s kwijt raakten. Vijftig huizen werden toen verwoest en 60 inwoners ge dood. Met die 3 procent van haar bevolking betaalde de republiek, verhoudingsgewijs, een hogere prijs aan mensenlevens dan enig ander land gedurende de laatste we reldoorlog. De vraag is thans, wie de kosten van de wederopbouw moet betalen en wie de las ten zal dragen van het onderhoud der fa milies. die achter zijn gebleven. San Ma rino kan dat zelf niet, en gevoelt er zich volkenrechtelijk ook niet toe verplicht. De regering heeft de rekening dus bij Amerika en Engeland ingediend. Eerstgenoemd land meent echter, in tegenstelling met Enge land, juridische redenen aan te kunnen voeren om zich te onttrekken aan dit ver zoek. Zo staan beide partijen onverzoenlijk tegenover elkander. De UNO is thans uit genodigd de schuldvraag op te lossen, die gerezen is tussen de grote en kleine dezer wereld. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen voor werkkleding H9 en L9 tot nader order geldig zijn voor het kopen van wei-kkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laborato rium] as of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen Hl tot en met H8 en LI tot en met L8 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. WEER NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig of geen be wolking. Matige wind. in het uiterste Noorden van het land uit Westelijke richtingen, elders tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vannacht lichte vorst, be halve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 November: Zon op 8.18 uur. onder 16.36 uur Maan op 02.27 uur, onder 14.47 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1