c 31 De totalisator komt terug De 9 Muzen Alscher „zorgde" in Amersfoort voor de Russische gevangenen De kleine wereld JONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 fcrste Kamer heeft het wetsontwerp met 24-14 stemmen aangenomen frtiek op voorlichtings diensten der overheid IT M v T n E R COURANT (Van onze parlementaire redacteur) Ons parlement heeft het druk in deze De" Tweede Kamer vergadert dag aan p.- voor de behandeling van de Rijks- wroting voor 1949 en de Eerste Kamer bezig met het onderzoek van deze '••-oting in de afdelingen. Bovendien de Eerste Kamer gisteren bijeen voor afdoen van een aantal wetsontwerpen, 4ronder dat tot herzieninë van de rege- '.Tder provinciale financiën en dat tot herinvoering van de totalisator. Vel erg laat verscheen ook nog op de de begroting van het departement ^gemene Zaken voor1948. Hier- i, oefende mr. Van Heuven Goed- "-rt (P.v.d.A.) critiek op de voorlïchtings I'nsten van de overheid. '\"a breedvoerig de werkwijze van deze -■ rsten nagegaan te hebben, herinnerde •f'oreker aan het advies van de Advies- "-imissie op Voorlichtingsgebied om dè Lrtementale voorlichtingsdiensten dras- fu in te krimpen. Dit advies is niet op- i. volgd, tot schade van de eenheid en doel- -•'fendheid der Overheidsvoorlichting en [nadeel van de schatkist. Deheer A1 g r a (A.R.) was beducht voor ifféringsvoorlichting, welke het volk in een waalde richting tracht op te voeden. Er St feitelijke voorlichting aan de pers '.«trekt te worden. Minister Drees ontkende, dat er po- zouden zijn om de volksver- „Iwoordiging te passeren of de pers te- Wel vond hij, dat de rege- hhfstreeks tot het volk te wenden, ten- We begrijpelijk te maken, wat op een L-jld ogenblik geschiedt. Daarbij wordt Cfvloeding steeds vermeden. Set eens was de bewindsman het met i- heer Algra, dat het door de regering ^trekken van vertrouwelijke mededelin- ':'op persconferenties zou geschieden om •r'ced op de pers uit te oefenen. „De pers I.-; jjch trouwens niet gemakkelijk be- -rioeden," zei dr. Drees. 'Onmogelijk achtte dr. Drees de verstrek- |v-r van alle informaties door de regering L door departementen en diensten via i'iin sluis", dat is via de Regerings Voor- 'Atiflgs Dienst. Dat zou aan de snelheid "berichtgeving veel afbreuk doen. Wel U{ naar een goede coördinatie gezocht lorden. nj kosten van de Overheidsvoorlichting li'nen hoog opgelopen te zijn, doordat op «bjzroting allerlei posten onder het hoofd Verlichting" zijn samengevat, die vroeger I j^preid over de verschillende departe- 1 -.«jen werden aangevraagd. In werkelijk- Zijn de kosten niet erg gestegen, "je minister concludeerde, dat de richt en, die de regering voor de Overheids- jiwlichting heeft gegeven, niet zo slecht \jk Op verbetering en op contact tussen de ftjarlementen blijft men bedacht. "f,'a een korte re- en dupliek aanvaardde •.Kamer zonder hoofdelijke stemming de iij-roting van Algemene Zaken. Ook ver fde zü zich met het wetsontwerp tot aieigening in het belang van de natuur- llöcherming van de zogenaamde Zeijer ,'Siubben in Drente en met het wetsont- |rap tot herziening van de regeling der Lrfpciale financiën. Voor en tegen de totalisator Het wetsontwerp tot wederinvoering n de totalisator gaf aanleiding tot een jliittsant debat. Eerst traden twee tegen- ciders de heren K o 1 f f (C.H.) en R i p li) in het krijt. Beiden spraken van het hidden als van een zedelijk kwaad, bei- t hadden principiële bezwaren er penden, dat men het ene kwaad (book- iers) niet kan bestrijden met een ander rud (totalisator). Beiden vreesden, dat met de invoering van de „toto" op p hellend vlak komt en dat ook voetbal- spoedig toegestaan zullen moeten Men. Beide afgevaardigden richtten met klem tot hun R.K.-collega's, ten- ::=hen te bewegen hun zijde te kiezen, ."'heer Bier erna (V.V.D.) beschouw de» wedden bij de totalisator geenszins zedelijk kwaad. Hij was ervan l-shigd, dat ongewenste praktijken door p.lcto" de kop zal worden ingedrukt en .zie paardensport en de paardenfokkerij ■i rollen varen door de aanneming van jzïelsonlwerp. vond ook de heer Van Voorst iVoorst (K.V.P.). Een zedelijk kwaad '4 hij niet in matig wedden. Deze afge- iriilde, die er zeker van was, dat de scnakers door de „toto" zullen ver ben, sprak zelïs van een wijs besluit pee regering om dit wetsvoorstel in te Nadat do heer R e g o u t (K.V.P.) zich tegen het ontwerp had uitgesproken, ver dedigde de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt zijn voorstel, zich daarbij aansluitend bij de heer Woudenberg. Hij vond, dat op het ogenblik bij de paardenrennen „vals" gespeeld wordt. Een gereglementeerde totalisator kan dat voor komen. Door de talrijke strenge beperkin gen kan de totalisator uitgroeien tot een instituut als bijvoorbeeld de Staatsloterij, waartegen weinig bedenkingen bestaan. Voor principiële bezwaren had de be windsman respect, doch hij deelde ze niet. De steun aan de fokkerij en de bevordering van het vreemdelingenverkeer noemde hij secundair. Primair is. dat de regering geen kans ziet door verbodsbepalingen het clan destiene wedden te voorkomen. Dat kan wel door de gereglementeerde totalisator. Het ligt zeker niet in de bedoeling voet balpools toe te staan, zo betoogde hierna de minister van Justitie, mr. Wijers. De „toto" beschermt de draf- en rensport en de paardenfokkerij. De voetbalclubs heb ben geen behoefte aan bescherming. Het wetsontwerp werd tenslotte aange nomen met 24 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de A.-R. en de C.-H., van de P. d. A. de heren Van Walsum en Bron- gersma en mej. Tjeenk Willink en van de K.V.P. de heer Regout. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloot de Eerste Kamer ten slotte tot samenvoeging van de gemeenten Breukelen-Nijenrode en Breukelen-St. Pieters. Vijandelijk vermogen „ersma, katholiek lid van v. i A.-fractie, was tegen het wets- peip, waarbij hij de bezwaren van de =r Kolff tot de zijne maakte. heer Woudenberg (P. v. d. A.) F&rde zich vóór het ontwerp. Als kind p-de hij thuis al hazardspel: kienen en paborden. Zijn ouders zagen er geen pad in. •J een goede regeling en goed toezicht f-wedden ook bij de totalisator in goede *3 te leiden. verzwegen Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 55-jarige bankier-koop man J. H. van H. wegens overtreding van het Besluit Vijandelijk Vermogen. In 1943 ontving hij van een Duitser 367.000 aan Nederlands bankpapier om er na de oorlog in Nederland tabak voor te kopen voor een sigarenfabriek waarvan de Duitser direc teur was. Na de bevrijding heeft Van H. van dit vijandelijk vermogen geen aangifte gedaan. Verdachte gaf dit toe. De officier van justitie eiste 50.000. boete. Vrouw verried Joodse kinderen „Een schandalige en onbegrijpelijke daad", noemde de president van het Haagse Bijzondere Hof het verraad van de 48- jarige werkster A. M. van den B. uit Den Haag. die in December 1942 aan de Haagse politie had medegedeeld, dat Joodse kin deren werden verborgen gehouden in het rusthuis „Erica". De politie deed een inval en nam vier kinderen mee. Zij zijn later teruggekeerd. De vrouw verklaarde, dat ze niet had geweten, welk lot de Joden wachtte. De advocaat-fiscaal verklaarde, dat ver dachte tegen de psychiater, die een rapport over haar heeft uitgebracht, gezegd heeft, dat de Joden niet in Nederland thuishoren. Volgens het rapport is zij toerekenings vatbaar. De advocaat-fiscaal eiste daarom 8 jaar gevangenisstraf. Stipenuia. Hei stipendium voor de we deropbouw van de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Volken is toegekend aan vier personen, onder wie de Nederlander Henri J. H. Geraedts, leraar aan het Koninklijke Conservatorium voor muziek te 's Graven- hage. De andere drie zijn de Deense leer kracht Egerod, de Poolse musicus Sokorski en de Poolse bibliothecaresse mejuffrouw Wortman. Behalve deze stipendia zijn door de Unesco twee beurzen van de zijde der Franse regering uitgereikt (aan de Hongaarse filmer Klamar en de Chinese scheikundige Tsjang teh Tsjoeani, een van de zijde der Britse pers (aan de Franse journalist Martin- Chauffier) en een van de zijde der Neder landse regering aan de Poolse crystallograaf Swaryczewski. Deze giften bieden de gelegenheid tot een studiereis naar het buitenland gedurende zes maanden. Geza Frid naar Indonesië. De Bond van kunstkringen in Indonesië, dié weer is op gericht. heeft de pianist Geza Frid uitgeno digd voor een concert-tournée door de ge hele Archipel. Behalve met achttien recitals en tien jeugdconcerten zal hij ook als solist met het radiophilharmonisch orkest te Bata via optreden. Frid vertrekt op 7 December per KLM en hoopt half Februari weer in ons land terug te zijn. Tollensprijs. Het bestuur van het Tollens fonds heeft in zijn laatste vergadering de vijfjaarlijkse Tollensprijs toegekend aan de dichter mr. H. W. J. M. Keuls. Mr. Keuls ontving onlangs de poëzieprijs van de ge meente Amsterdam. De nieuwe transportleiding van het pompstation der Amsterdamse Waterleiding te Leiden naar de hoofdstad, die voor een deel aoor Haarlems en Heemsteeds gebied loopt, nadert haar voltooiing. Aan de Haarlemse zijde is men thans bezig met de aansluiting van de leiding aan het zinkstuk onder het Zulder Buiten Spaame, aan d$ Hecmstcedse kant heeft men gisteren een 22.000 kilogram zware betonnen buis in de Leidsevaart laten zakken. Hierboven een foto van dit karwei. Prinses Wilhelmina plant boom te Westkapelle De landing op Walcheren herdacht In tegenwoordigheid van Prinses Wil helmina is Woensdagmiddag een begin ge maakt met de beplanting van de kreek, die achter de dijk te Westkapelle is ont staan bij de inundatie van Walcheren. Het plantsoen dat hier komt, werd gedeeltelijk geschonken door Prinses Wilhelmina, ge deeltelijk door de Engelse marine. Van Engelse zijde waren onder meer aanwezig de Britse ambassadeur sir Philip Nicholls, de Engelse generaal Brooks, commander E. Neville, marine-attaché van de Britse ambassade en Rev, John Armsti-ong, een Engelse vlootpredikant, die in 1944 te Westkapelle is geland. Nadat de aanwezi gen welkom waren geheten door de waar nemende burgemeester van Westkapelle en door de voorzitter van de stichting Nieuw Walcheren, vertrok het gezelschap in twintig Walcherse huifkarren (in Zee land verenwagens genoemd) met muziek voorop naar de plantplaats, waar de Com missaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Prinses Wilhelmina dankte voor haar medeleven met de bevolking van Walcheren en haar verzocht de eerste boom te willen planten. Even later stond het boompje stevig in de grond. Generaal Brooks plantte een boom uit naam van de Royal Navy, waarna school kinderen de overige boompjes zetten. In de huifkarren ging het nu naar de nieuwe dijk. De geestdriftige bevolking had inmiddels het paard voor de huifkar, waarin de Prinses gezeten was, uitgespan nen en trok zelf de wagen. Op de dijk, op de plaats, waar de landing op 1 November 1944 geschiedde, werden bij het monument, dat hier is opgericht, kransen gelegd door generaal Brooks en de Commissaris der Koningin. Waarom goedkope textiel zo duur is Amsterdamse vrouwen ont dekten een bijverdienste Een groot aantal Amsterdamse vrou wen heeft, naad thans wordt medegedeeld, in diverse winkels in Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Leiden en andere plaatsen tex- tielgoecleren gekocht, die als „speciale aanbieding" goedkoop werden aangeboden. Deze goederen verkochten zij in Amster dam aan marktkooplieden, die ze dan tegen aanzienlijk hogere prijzen aan het publiek aanboden. Hoe omvangrijk deze handel was, blijkt wel uit het feit dat er sinds 1 Januari van dit jaar in dergelijke zaken 1789 aanhoudingen verricht en 1500 processen verbaal opgemaakt werden. Wanneer er ergens koopjes aangekondigd werden van textiel waren, zorgden de vrou wen vooraan in de rij te staan en vaak slaagden zij er zo in, de hele voorraad op te kopen vóór een bonafide huisvrouw, die uiteraard geen tijd heeft om uren in de rij te staan, er aan te pas kon komen. Snel werden de goederen dan naar het Water- looplein, het Amstelveld of een andere markt gebracht en 's middags konden de teleurgestelde huisvrouwen zich dan daar hetzelfde goed voor het dubbele van de prijs of zelfs nog duurder aanschaffen. Enige vrouwen, die zich met deze handel bezighielden, maakte een „netto-winst" van 30 tot 40 per dag. Een partijtje vitrage bijvoorbeeld dat in de winkel 1.88 per meter kost, werd op de markt verkocht voor 3.75 per meter. Herenpyjama's van 11.37 brachten 18 tot 19 op, hand doeken van 0.90 1.60 enzovoort. Vast is komen te staan, dat er een kern van ongeveer 120 Amsterdamse vrouwen is, die dit spelletje speelt en dat ongeveer vijf procent van de marktkooplieden de wederverkoop verzorgt. De politie heeft met ingang van gisteren zeer strenge maat regelen genomen om aan deze a-sociale handelingen een eind te maken. Doodstraf veranderd in twintig jaar De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de Haarlemmer K. R. veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf. Het Bijzondere Gerechtshof had hem tot de doodstraf ver oordeeld, omdat hij een Joodse Nederlan der en een Duitse deserteur die onderge doken waren, had verraden. De Joodse Nederlander vond in Duits land de dood. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad had levenslange gevangenisstraf ge- requireerd. Faillissement De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: A. J. Rutte, voor heen winkelier in levensmiddelen, thans vertegenwoordiger, wonende tc Bloemen- daal, Hartenlustlaan 9. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Janso- nius, advocaat en procureur te Haarlem. Drie schepen vermist Een onderzoek wordt ingesteld naar drie schepen, die op zee vermist worden: het 5627 ton metende Engelse vrachtschip „Hope Star" met een bemanning van 40 personen, dat reeds negen dagen geleden in Philadelphia had moeten aankomen, het 229 ton metende Engelse motorschip „Aqua Queen", dat 12 Augustus van de Malediven- eilanden naar Colombo voer en de 73 ton metende Franse motortreiler „Herminie" uit Fecamp, die 5 Augustus 48 kilometer buiten Newlyn (Cornwall) het laatste radiosein gaf. SCHEEPVAART Gisteravond zijn ook de leden der Staten-Generaal die als waarnemers aan de Zondag vertrok ken delegatie zijn toegevoegd, per vliegtuig naar Indonesië afgereisd. De heren H. A. Korthals, H. W. Tilanus, jhr. mr. M. van der Goes van Haters, prof. C. P. M. Romme en H. J. W. A. Metjerink (van links naar rechts) vlak voor hun vertrek van Schiphol. Verlies der Staatsmijnen ruim 24 millioen over 1948 In zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer betreffende de ontwerp begroting van de Staatsmijnen in Limburg voor 1949 deelt de minister van Economi sche Zaken mede, dat het verlies dat de Staatsmijnen in 1948 zullen lijden op de koolwinning met inbegrip van brikettering en centrales naar schatting exclusief af schrijvingen rond 15.000.000 en inclusief afschrijvingen 24.400.000 bedraagt. Aangezien een nieuwe regeling met be trekking tot de kolenprijs in voorbereiding is, heeft het naar de mening van de minis ter weinig nut een raming te geven van het verlies op de koolwinning voor 1949. Op grond van de in het begin van 1947 beschikbare gegevens werd voor 1948 een hoger loonbedrag begroot dan in feite zal worden bereikt. Rekening moet worden gehouden met de in uitvoering zijnde zeer grote projecten, zoals de aanleg van een nieuwe cokes- fabriek. een nieuwe centrale voor de „Emma", de ondergrondse mechanisatie, de belangrijke uitbreidingen in de chemische sector, alsmede op de zeer omvangrijke uitbreiding van het net van het gasdistri- butiebedrijf. pida voor Haarlem JJONDERDAG 25 NOVEMBER fK'.,iA,-onturen van Raffles". 14 j„ ÊÏmJw ?'o uur- Frans Hals: „The story L' 1® 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem- •^amlet 14 j., 2.30 en 8.00 uur. •JJe bandiet", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en ÏÏS -™r: "Martin Roumagnac", 18 j., 9J5 uur. City: „Balalaika", éi,3!7-00 en 9-15 uur. rn„ DAG 26 november concertgebouw: Ledenconcert HOV, sudsschouwburg. „Koning Lear". ttl losc°Pen: Middag- en avondvoor- Edwin Ernst Alscher, 60 jaar oud, een lange magere man, dié door een grijs sikje een professoraal uiterlijk heeft, kwam in 1931 naar ons land als vertegenwoordiger voor Duitse machinefabrieken en genoot hier tot de oorlog gastvrijheid. Toen in het najaar 1941 een honderdtal Russische krijgsgevangenen in het kamp Amersfoort opgesloten werd, nam Alscher, die Rus sisch sprak, de „zorg" over deze gevan genen op zich. Deze mensen verkeerden bij hun komst reeds in een zeer slechte licha melijke toestand. Op de derde dag van hun verblijf in het kamp moesten de Russen zich op de appèlplaats geheel ontkleden. Daarna werden zij met koud water „schoon gespoten" en met een harde boender be handeld. Tot slot volgde een „keuring" door de kamparts, die daarbij de zweep hanteerde. Alscher, die zich thans voor het Bijzon dere Gerechtshof had te verantwoorden, verklaarde dat de toenmalige kamparts N. tegen hem gezegd heeft, dat de Russen aan besmettelijke ziekten leden, dat zij onder voed waren en aan de „betere" kampvoe ding moesten gaan wennen. Getuigen ver klaarden, dat als de andere gevangenen niet iedere dag wat van hun karige voedsel geofferd hadden, de Russen door honger zouden zijn omgekomen, want zij kregen officieel geen voedsel. Getuige Kalf had gezien dat Alscher de Russen geslagen heeft. Ook is hij aanwe zig geweest toen de Russen een paar dagen voor dat zij gefusilleerd werden onder lei ding van Alscher volksliederen moesten zingen. De Russen liepen de tranen over de wangen. Vlak voor de bevrijding was Alscher commandant van een groep van de „Orga nisation Todt", die bij Steenderen verde digingswerken uitvoerde. Hij liet mannen langs de weg oppakken, die dan tewerk werden gesteld. Een arts uit Den Haag, die in Steende ren vertoefde, werd door Alscher verzocht werklieden te keuren. Toen de arts wei gerde werd hij op last van Alscher gear resteerd. Hij heeft drie dagen in de cel ge zeten en gedurende die tijd officieel geen eten en drinken gehad. Alscher is ook „Verwalter" geweest van een firma in Den Haag en heeft volgens een getuige, die boekhoudster was bij de firma, een bedrag van 92.000 op zijn privé-bankrekening laten overschrijven. Dit wordt door Alscher toegegeven. Al scher beweert dat na Dolle Dinsdag het devies was: „Redden wat er te redden valt". „U kunt beter zeggen „stelen, wat er te stelen valt", merkte de president op. Alscher is in Rusland geboren uit Oos tenrijkse ouders. In de eerste wereldoorlog heeft hij in de Oostenrijkse gelederen te gen Rusland gevochten. Na de vrede van Versailles woonde Alscher in Bilitz, Sile- zië, dat bij Polen kwam, waardoor hij Pool werd. In 1932 werd hij statenloos. Toen bij 1 de overval op Polen Byalistok, zijn geboor- weermacht en kwam al spoedig in dienst van Rauter. In Juli 1941 kreeg hij ontslag, omdat gebleken was dat hij in 1931 in Polen valsheid in geschrifte had gepleegd en daarvoor uit Polen gevlucht was. Een paar maanden later moest hij op last van de SD als tolk naar het kamp Amersfoort toen daar de Russen kwamen. Als laatste van de groep Kotalla kwam Woensdag de 42-jarige Ernst Georg May voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam. Deze man was slechts het deel nemen aan de executie van de Russische krijgsgevangenen ten laste gelegd. May is maar een dag in het kamp Amersfoort ge weest. Volgens zijn eigen verklaring was hii sinds 1924 in dienst van de Duitse po litie. In Maart 1941 kwam May in Den Haag en werd terstond bij het „England- spiel", direct onder Schreieder, te werk gesteld. May is volgens zijn eigen verkla ring gedwongen, mee naar Amersfoort te gaan. May vertelde, dat hij zelfs zijn re volver onklaar heeft gemaakt en bij de eerste executie van de gevangenen te Amersfoort dus niet heeft kunnen schieten. Hij zou zich toen aan verdere deelname aan de executie hebben kunnen ont trekken. Een juffrouw die drie jaren teno-typiste bij May geweest is en die 20 maanden in detentie doorgebracht heeft werd als ge tuige a décharge gehoord en verklaarde dat May na de bewuste massa-executie overstuur terug kwam en in snikken uit barstte. teplaats, in handen van de Duitsers viel,'eniger tijd verklaard dat May wefheeft Aan het einde van de zitting had alleen May positief verklaard dat hij niet gescho ten heeft. Niemand heeft daarentegen te meldde Alscher zich bij het Duitse gezant schap met het verzoek Duitser te mogen worden. Dit werd ingewilligd. Na de inval der Duitsers in Nederland meldde Alscher, die sinds 1931 in Den Haag woonde, zich als tolk bij de Duitse geschoten behoudens de niet meer in ons land vertoevende „Untersturmführer" Tito, die destijds in een schriftelijke verklaring' positief beweerde, dat May meegeschoten heeft. De zitting wordt Zaterdag voortgezet. K. N. S. M. Ardea, 20 Nov. v. La Guaira naar Port au Prince. Atlas, 22 Nov. van Am sterdam te Gothenburg naar Amsterdam Cottica, 23 Nov. Lizard gepass. (Azoren Amsterdam). Danae, 21 Nov. van Dubrovnik naar Catania. Deo Duce, 22 Nov. te Kopen hagen van Amsterdam naar Amsterdam. Draco, 23 Nov. Brunsbuttcl gepass. (Gdynia Amsterdam). Helena, 21 Nov. te Barbados van Vlissingen naar Trinidad. Hera, 21 Nov. te Santos v. Montevideo naar Rio de Janeiro. Hermes, 22 Nov. van Pto Montt naar Pt,a Arenas. Hugo de Groot, 21 Nov. te Trinidad van Antwerpen naar La Guaira. Mentor, 23 Nov. te Amsterdam van Antwerpen. Orion, 21 Nov. te Malta van Tunis naar Alexandric. Ornen, 23 Nov. Holtenau gepass. (Aarbus— Amsterdam). Schie, 21 Nov. te Maracaibo v. Le Guaira naar Barranquila, Waal, 22 Nov. te Kingston van Port au Prince naar Mara caibo. Van Ostade, 22 Nov. van Pto Cortes te Kingston naar Azua. K. H. L. Entre Rios, 22 Nov. van Buenos Aires naar Amsterdam, AFRIKA LIJNEN. Gaasterkerk, 23 Nov. van Walvisbaaï naar Luderitz Bay. Groote- kerk, 23 Nov. te East London van Port Elisa beth, vertrekt 24 Nov. naar Durban. Klipfon tein, 23 Nov. van Antwerpen naar Southamp ton. Zonnewyk, 23 Nov. van Hamburg naar Amsterdam. OCEAAN. Melampus. 20 Nov. te Makas sar. Polyphemus, 22 Nov. van Makassar naar Soerabaja. Grote vaart. Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires pass. 23 Nov. St. Paulsrock. Algenib, Pemambuco— Rotterdam pass. 23 Nov. Finisterre. Amstel- diep, 23 Nov. van Batavia naar Belawan. Alamak, Buenos AiresRotterdam pass. 23 Nov. St. Vincent. Alderamin, Rotterdam Buenos Aires 23 Nov. van Montevideo. Borneo, 24 Nov. van Singapore te Manilla. Buys Ballot, Antwerpen—Kingston Jam. 23 Nov. 200 mijl N. O. van Santamaria (Azoren). Ceronia (t), 23 Nov. van Port Pirie te Plad- joe. Esso Den Haag (t), 23 Nov. van Rotter dam te Aruba. Friesland, JavaRotterdam 23 Nov. n.m. van Belawan. Gaasterkerk, 23 Nov. van Walvisbaai naar Luderitzbaai Ga- roet, RotterdamJava pass. 23 Nov. 13 uur Finisterre. Hilversum. FreetownBurnt- eiland pass. 23 Nov. Finisterre. Joh. van 01- denbarnevelt, JavaAmsterdam pass. 23 Nov. 18.45 uur Beachy Head. Klipfontein, Amster damBeira 23 Nov. van Antwerpen. Kerto- sono, RotterdamBatavia 23 Nov. 0.30 uur van Suez. Kota Gede, 23 Nov. van Batavia n. Soerabaja. Lievevrouwekerk, Rotterdam Calcutta 23 Nov. te Bombay. Macuba (t). 23 Nov. van Calcutta naar Abadan. Meerkerk, RotterdamJapan pass. 23 Nov. Lissabon. Mirza, 23 Nov. van Colombo te Miri. Rand- kerk, 23 Nov. van Durban naar Lorenzo Marquez. Sibajalc, 24 Nov. van Rotterdam te Batavia verwacht. Slamat, 23 Nov. van Soe rabaja ter rede Makassar. Straat Soenda, 25 Nov. van Makassar te Batavia verwacht. Sumatra, 23 Nov. nog te Balikpapan. Van 't Hoff, 23 Nov. van Batavia ter rede Semarang. Weltevreden, 23 Nov. van Batavia naar Belawan. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam 23 Nov. 18 uur Ouessant gepass. Zeeland, JavaRotterdam vermoedelijk 24 Nov. 16 u. van Marseille. Zuiderkruis, JavaRotterdam 23 Nov. in Golf van Aden. Abbokerk, Rot terdamAustralië 24 Nov. te Sydney. Al- blasserdijk, New OrleansRotterdam 24 Nov. te Antwerpen. Alphard, RotterdamPemam buco pass. 23 Nov. Finisterre. Grootekerk, 24 Nov. van East London naar Durban. Katwijk, pass. 24 Nov. Brunsbuttel 26 Nov. te Zaandam verwacht. Lindekerk, BombayRotterdam 22 Nov. van Aden. Nieuw Amsterdam 24 Nov. van Southamtpon naar Rotterdam, alwaar 24 Nov. 2022 uur verwacht. Perna (t), 22 Nov. van Balikpapan naar Pladjoe. Prins Willem van Oranje, 24 Nov. van Valencia n. Gandia (Spanje). Ridderkerk. Rotterdam Australië 24 Nov. van Fremantle. Tegelberg, 22 Nov. van Batavia te Singapore. Tjibesar. 22 Nov. van Yokohama te Shanghai. Veen- dam wordt 27 Nov. te Rotterdam_ver\vacht. Kinderzegels Het is niet gezellig, zo een nijdige brief te krijgen. De mensen moesten de post niet gebruiken om elkander een bitter kwar tiertje te bezorgen, de post, die iedere dag opnieuw weer huis aan huis verrassingen komt uitdelen als een Sinterklaas met een platte pet op. Vindt ge het niet aardig als uw brieven,- bus des morgens u tegenlacht met een belofte van blauwe en witte en gele enve loppen? Ge kunt dan met de brieven in uw hand een ogenblikje verstoppertje spelen met u zelf en bepeinzen van wie dat alle maal komt. Want het zijn berichten van mensen aan mensen, het is nieuws dat uit de beslotenheid van een ander wereldje de sprong door het heelal naar het uwe heeft gemaakt. De post is een raket die van de ene planeet naar de andere suist, dwars door de ontelbaarheid van al die gedach- tenkringen om u heen. Maar daar ligt nu de nijdige brief met de sierlijke letters en de stomme enveloppe. Alsof zij niets te maken hebben met de boze gedachten van een mens die hen be schreef. Zij zijn in mijn brievenbus ge drongen als een venijnig duiveltje dat plezier heeft in zijn giftig werk van prik ken in goede humeuren. Wat heeft die brief zoal te vertollen? Het is een lied van bittere accoorden, het is een zang van teleurstellingen en op standigheid. Het is vooral een épos van verwijten. „Ge schrijft in de krant over dit en over dat, ge verzwijgt dat de wereld een hel van bedriegerij is. Ge noemt de goede dingen van de goede mensen en ge vergeet dat ze allemaal slecht zijn. Ook de goede dingen zijn slecht omdat ze gedaan worden met een bijbedoeling. Ge spreekt over vredespogingen van politicus zus en staatsman zo, en ge vergeet dat het alleen maar te doen is om de anderen zand in de ogen te strooien. Ge treurt om het lot van kinderen in Oostenrijk, die een grauwe jeugd hebben en ge zwijgt over het lot van de kinderen in uw eigen land, die het goede der aarde om zich heen zien zonder dat hun ouders er iets van kunnen kopen. Ge verheugt u over de vrijheid in ons vader land en ge verzwijgt daarbij dat iedereen van die vrijheid misbruik maakt door het leven van zijn naaste te vergallen. Ge zegt er niets over dat plantsoenen en perken door onze jeugd in omgewoelde wildernis sen worden herschapen, wanneer ge vraagt om meer ruimte in de stad voor de spe lende kinders. Ge zegt Kijk. dat staat nu allemaal in deze brief. Er staat nog veel meer in, maar ik kan mij daar niet verder over ergeren. Want ik heb zo onder het lezen naar die strakke enveloppe gekeken, waarin deze boosheid gevouwen is geweest. En op die enveloppe lachen kleurige prenten der postzegels mij tegen. De kleurige prenten waarop kinde ren staan afgebeeld. Een jongen in een kano, een zwemstertje, een kind op een slee. Dat zijn aardige postzegels. Dat zijn postzegels voor de kinderen. Die boze briefschrijver heeft de moeite genomen om kinderzegels te kopen en hij heeft op zijn geschreven -venijnigheid de zwijgende symbolen der naastenliefde ge plakt, veel meer dan nodig was om deze brief door de Sinterklaas met de platte pet bezorgd te krijgen. En iemand die dat doet, kan niet waarlijk boos en verbitterd zijn. Wij zullen deze brief in ons archief bewaren als een docu ment van waarde. Want het zou eens nodig kunnen zijn om er in sombere momenten naar te kijken en te bedenken, dat een mens niet altijd meent wat hij zegt. En dat een mens bij tijd en wijle zijn gal moet kunnen spuien om weer wat levenslust en plezier te krijgen. Het is prettig te bedenken dat mijn brievenbus die mens van veel narigheid heeft afgeholpen. Hij mag mij iedere dag schrijven en mij de mantel uitvegen. Want op zijn enveloppe lacht zijn goe dertieren gezicht mij tegen. L. t> j Kleine vaart. Barendsz, 23 Nov. van Naestved naar Sand- viking. Casana, 23 Nov. van Antwerpen te Gothenburg. Confid, 23 Nov. van Kiel te Huil. De Ruyter, 23 Nov. van Brest naar Teign- mouth. Flandria, 24 Nov. van Rouen naar Beckton. Fnsia. 24 Nov. van de rede van Havre naar Petit Couronne. Gaasterland. 23 van Harlingen naar Goole. Glashaven 23 Nov. van IJstad naar Gent. Hagno. Rot- terdam—Dubhn 24 Nov. v.m. Lizard. Hast 4, 23 Nov. van Kopenhagen naar Gothenburg. Heemskerk, 24 Nov. van Mantyluoto naar Harlingen. Hoogland. 23 Nov. van Grange mouth naar Amsterdam. Leuvehaven, 23 Nov. van Rotterdam le Gothenburg. Monica, 21 Nov. van Liverpool naar Rouen. Mizar 23 Nov. van Newcastle naar Amble. Nassau- haven, 23 Nov. van Aalborg naar Rotterdam. Nettie, 23 Nov. van Hango n. Wasa. Seaham, 23 Nov. van Amsterdam naar Leith. Silvretta, 23 Nov. van Sundsvall te Hernosand. Van Gelder. 23 Nov. van Antwerpen naar Koge. Zwerver, 23 Nov. van Hobro naar Wismar. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 24 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Draco van Gdynia. Sambre van Rotterdam. Fenna van Geflo. Ornen van Aarhus. Antoino Pascoal van proeftocht Noordzee. Johan van Oldcnbarne- velt van Batavia. Noord-Holland van Danzig. Katrina Petersen van Maassluis. Prins Wil lem IV van Curagao. Vertrokken zijn: Lekkerkerk naar Antwer pen. Skandinavië naar Abö. Nigerstroom n. Antwerpen. St. Jan naar Kopenhagen. Yew- tree naar Newport News. Deo Gloria naar Odense. Phoenix naar Duinkerken. Uni S. naar Rotterdam. Bore naar Gent. Sambre n. Parijs. Tor naar Hull. Marquis de Urquio, Strabo naar Hamburg. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 23 November: IJM 70 Zeehond, rederij Marezaten, met vis, vertrokken op 12 November. IJM 57, Medan, rederij Medan, met haring, vertrokken op 13 November. Naar zee vertrokken op 23 November: IJM 71. Bloemendaal: IJM 98. Libra; IJM 19, Adelante; IJM 85. Klaas Wijker; IJM 196, Hercules; IJM 29, Zeeleeuw: IJM 58 Am sterdam; IJM 62, Sumatra; IJM 39, Schoorl; IJM 34, Alanwater. Haringdryfnetvlsserij. Binnen op 23 November: KW 50 met 610 kantjes; KW 151 met 580 kantjes. Naar zee vertrokken op 24 November: IJM 49, Petten; IJM 99, Batavia; RO 15, Antje. Haringdry fnctvissery Binnen op 24 November: KW 15 met 520 kantjes; KW 73 met 728 kantjes; KW 73 met 462 kantjes; KW 37 met 548 kantjes. Motor voor de KW 48. Per rail zijn de motor en stuurkast van de KW 48 gearri veerd aan de Zuidzijde. Vandaag wordt de motor in het schip geplaatst. Het schip heeft geruime tijd nabij het dok gelegen, alwaar de stoomketel door de bezetters in het schip aangebracht, werd verwijderd. Ook is er een bak op het schip aangebracht. Voor Kanaalvisserij. De Urk 60 is in het dok opgenomen. De volgende week zal deze grote motorkotter naar de haring visserij in het Kanaal vertrekken. Ook zyn reeds enige loggers van Scheveningen en Katv/ijk naar deze visgronden vertrokken. Agenda voor Vejsen en IJmiuideo DONDERDAG 25 NOVEMBER Geen bioscopen. VRIJDAG 26 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Licht het anker." Rex, 8 uur: „The kid from Brooklyn

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5