Velsen R.C.H. Vragen aan de minister naar aanleiding van zijn visie op grote problemen „Nationale koopvaardijweek '48 hervat haar werk Het testament DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 IJ MUIDER COURANT VISSERIJ- VERLANGENS Visserij-pool, doorberekening vrieskosten en vlottere afwerking van de „Engelse pot" noodzakelijk geacht Reeds enige malen zijn in ons blad de op merkingen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: besproken, die gemaakt werden in de Memorie van Antwooid bij de behandeling van Hoofd stuk XI van de Rijksbegroting 1948. De heer F. den Hartog, lid van de Tweede Kamer heeft thans deze opmerkingen, na ruggespraak met de vishandel, beantw< en onder meer teruggegrepen op zijn vroe gere vraag, of het niet wenselijk ware een visserij-pool te vormen teneinde de een zijdige visserij tegen te gaan. De minister heeft toen overweging van dit denkbeeld toegezegd, maar er is nog niets van een resultaat gebleken, waar schijnlijk omdat de minister meent, dat de overheid geen invloed moet uitoefenen op de reders. De heer Den Hartog stelde hier echter het argument tegenover, dat de een zijdige vissexüj gevaren in zich bergt voor de toekomst, zowel met het oog op de bin nenlandse behoefte als op de export. IJsland vis voor export. Eveneens is de heer Den Hartog inge gaan op de uitlating van de minister over de IJsland-visserij en het Kamerlid heeft daarop gevraagd of het de minister bekend is, hoeveel trawlers na de bevrijding deze visserij hebben uitgeoefend en bovendien, hoeveel boten thans daaraan deelnemen. De minister merkte indertijd op, dat de producten dezer visserij geen grootse be langstelling van de Nederlandse consument- genieten, maar de heer Den Hartog merkt op, dat de export er daarentegen wel dege lijk interesse voor bezit. Ten aanzien van de ministeriële opmer king, dat het gevaar van marktverlies door de rechtstreekse uitvoer van vis naar de Engelse havens niet groot is, vraagt het Kamerlid of de minister wil meedelen, welke contigenten zeevis in 1948 en 1947 met België, Frankrijk en Zwitserland wer den afgesloten en hoeveel hiervan ook wer kelijk werd uitgevoerd, niet alleen aan «eigen vangsten", maar ook aan vis, die eerst werd ingevoerd. In dit verband ver zoekt de vragensteller tevens te worden ingelicht over de beperkende bepalingen, die de Nederlandse export naar sommige landen belemmeren. Vragen over de vloot. Minister Mansholt heeft over de vloot opgemerkt, dat zij de vooroorlogse vangst capaciteit te boven gaat, maar ondanks de hoopvolle tendenz dezer woorden wil de heer Den Hartog de minister toch opmerk zaam maken op het feit, dat thans één derde van de IJmuidense trawlervloot is opgelegd en vriendelijk heeft hij de minister ge vraagd, of hij kan bevroeden, wat hiervan de reden is. De minister acht voorts doorberekening van de vries- en koelkosten onjuist, maar naar de mening van de vragen steller verliest hij daarbij uit het oog, dat de verse haring slechts enkele maanden wordt aangevoerd maar dat de handel liefst het hele jaar over dit product wil beschikken, reden waarom de heer Den Hartog de minister ver zoekt, dit punt nog eens in nadere overweging te willen nemen. Tenslotte vestigt het Kamerlid de aan dacht van "nister Mansholt op het feit, dat de t. -naren van de Nederlandse stoomtrawlers, die gedurende de oorlog op of voor Engeland voeren, nog steeds geen afrekening van hun „oorlogsschade" heb ben ontvangen. Wel ontvangen zij voor schotten, maar het is nog steeds niet be kend, waar zij precies aan toe zijn. Dat dit een grote rem is op de opbouw en de reor ganisatie van vele bedrijven moet de mi nister duidelijk zijn temeer, daar de kust vaart en de „grote" koopvaardij hun af rekeningen reeds lang in huis hebben. Een dringend beroep op wat meer vlotheid be sloot het verlanglijstje van de heer Den Hartog. ZONDAG a s. Voorverkoop-adressen: Voor IJmuiden: J. H. J. Cottaar, Zeeweg 216 Driehuis: Fa. J. de Ruyter, Drieh.kerkweg 75 Santpoort: G. Spanjaard, Terrasweg 8 Opening broodfabriek „Aurora" Onder zeer grote belangstelling werd gistermiddag de nieuwe broodfabriek „Aurora" aan de Velserduinweg te IJmui den geopend. De aannemer K. de Jong opende de rij van sprekers door de heer P. J. Ouwerkerk directeur van Aurora dank te zeggen voor de grote mate van vertrouwen die hij hem en zijn naaste medewerkers altijd heeft geschonken. Als blijk van erkentelijkheid -bood hij de echtgenqte van de directeur een tuil fleurige bloemen aan. De heer Ouwerkerk stelde hierna de directeur de sleutels van de bakkerij ter band. Hierna kwam de architect de heer A. v. d. Melle, onder wiens leiding de plannen voor de fabriek tot stand kwamen, aan het woord. In een kort résumé vertelde hij van de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden en uitte eveneens zijn dank voor de medewerking die hij steeds heeft ondervonden. Ook hij bood mevr. Ouwer kerk bloemen aan. De heer J. Zwart, boekhouder van het bedrijf, voerde hierna het woord. Hij spoor de de zoon van de directeur aan, de voet sporen van zijn vader te drukken en diens goede voorbeeld te volgen. Tenslotte vertolkte de heer J. Smit, na mens personeel en wederverkopers de ge voelens van de aanwezigen, door te wijzen op de grote kwaliteiten van mens en vak man, verenigd in de persoon van de direc teur. Als blijvend aandenken bood hij een bij de ingang ingemetselde steen aan. De heer Ouwerkerk dankte voor de over weldigende belangstelling en zeide diep ont roerd te zijn door zoveel blijken van mede leven. Hierna werden de aanwezigen door de heer A. v. d. Melel rondgeleid en wachtten een aangename versnapering en een koele dronk de vele belangstellenden. MARKTBERICHTEN Besommingen. T.JM 49 Petten f24.550: IJM 70 Zeehond f 3440: IJM 57 Medan f 14.790. IJM 213 f280; IJM 212 f280: IJM 249 f80; VD 9 f285; EH 20 f143: UK 97 f34; UK 99 f180 UK 47 f20; UK 80 £200; UK 199 f32; UK 115 f 14; UK 125 f43; UK 90 f37; UK 46 f82: UK 72 f57: UK 69 f73: UK 266 f49; UK 19-4 f 1006; UK 9-75 f440; IJM 202 f378; IJM 207 f71: IJM 237 f149; IJM 293 f112; IJM 226 f 163: UK 7 f52; UK 169 f418; UK 86 f245; UK 16 f290: UK 172 f173. Prijzen. Tarbot I 2,05; gr.m. tong 2,50—2,20; kl.m. tong 2,45—2.40; kl. tong I 2,15—2.10, per kg. KI haai 25,50—21,50: poon 5,70—4.40; ma kreel 20—17,50: v. haring 15—14,50; bot 47— 37; kl. schol 22,50—20.50; kl. schol dicht 16,50; schar dicht 15—5,50; schar 20,50—18 per 50 kg. Aanvoer. 2 kisten tarbot en tong, 65 kisten haai, 35 kisten poon, 435 kisten makreel, 100 kisten schar, 30 kisten schol, 15 kisten bot, 30 kisten kabeljauw, 120 kisten schelvis, 85 kisten koolvis. 110 kisten wijting, 1654 kisten verse haring, 20 kisten diversen. Totaal 2701 kisten. Jhr. Mollerus' reisverhalen in de Moerbergschool Woensdagavond werd voor de ouders van de kinderen van de Moerbergschool een ouderavond gegeven, die gezellig is ver lopen. De heer M. Roos, voorzitter van de ouder-commissie opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarna het hoofd der school, de heer Faber, de ouders aanspoorde lid te worden van het school fonds, dat is opgericht om te voorzien in uitgaven, waarvoor van gemeentewege geen gelden worden beschikbaar gesteld. Hierna werd in enkele vacatures van de commissie voorzien. Jhr. dr. J. Mollerus hield vervolgens een causerie over zijn drie reizen naar Indië. Het was niet voor de eerste maal dat de heer Mollerus over zijn verre tochten sprak. Hij heeft reeds 1800 spreekbeurten, waarvan ruim 500 in het buitenland, achter de rug. Gisteravond sprak hij voor de 582e maal over zijn reizen naar Indië. Spreker nam zijn (niet talrijk) gehoor mee naar de grote steden in Brits-Indië, de uitgestrekte Syrische woestijn en tal van plaatsen die hij op zijn tochten heeft be zocht. Geestig tekende hij de verschilende volks gebruiken in die streken en verluchtte zijn causerie met een honderdtal lichtbeelden. Tot slot van de avond maakte de heer Roos zich tolk van de aanwezigen door de heer Mollerus zijn dank over te bren gen voor zijn interessante lezing en hij sprak de hoop uit dat hij nog menigmaal, anderen van zijn ervaringen kan laten genieten. Ds. v. Wijngaarden over „de taak der vrouw" In het gebouw voor Christelijke Belan gen te IJmuiden heeft Woensdagavond een propagandavergadering van de Nederland se Christen Vrouwenbond plaats gehad, Na een inleidend woord van mevrouw G. G. Falk-Beenhakker sprak ds. D. C. van Wijngaarden die tot onderwerp had: „De taak van de Christen vrouw". De predikant sprak eerst over de positie van de vrouw in oude tijden zoals deze beschreven wordt in het Oude Testament. De vrouw werd toen, evenals bij de Ba tavieren en andere heidense volken niet meer geacht dan een slavin en zelfs in de middeleeuwen leefde de vrouw als een verdrukte, aldus ds. v. Wijngaarden. Hier tegenover plaatste spreker de positie van de vrouw, zoals zij nu is en vervolgens sprak de predikant over de kracht en de invloed die van de vrouwen kunnen uit gaan. In den brede werd de taak die de vrouw heeft in het huisgezin, in het maat schappelijk leven zowel op geestelijk als sociaal terrein uiteengezet en wel in het bijzonder kwam hierbij de houding van de „Christen vrouw", die te midden van de zorgen en de problemen van het gezin, ook met de politieke vragen te doen krijgt, naar voren. Met een propaganda-woord eindigde spreker zijn met aandacht gevolgde rede waarna de talrijk aanwezige dames nog enige tijd bijeen bleven en luisterden naar enkele voordrachten. SANTPOORT'S SCHAKERS „BEKERDEN" VERDER. Dezer dagen werd de bekercompetitie van de schaakclub „Santpoort" voortgezet met de volgende resultaten: Groep I: dr. M. de GrootPels 01; Rol Pardoen VaVa; BlansjaarBilder 10. Groep II: Houtermanv. Dijk 10; Elffe- richNederhof 1—0; Leijsma—Oosterling 01; VullingHoman 01. Groep III: HulmerMennier 01; Kaan v. Dongen 10; SleeswijkPion Vav. DuinZuiderduijn 01: HoogzaadVisse 10; dr. A. de GrootBlom 01; Vissedr. j A. de Groot VaVa, IJmuidense damreserves klopten Hillegom Voor de eerste klasse van de damcom- petitie Haarlem en omstreken waren de dammers uit Hillegom op visite bij de damclub IJmuiden. Een verrassing werd deze ontmoeting., omdat Hillegom 1 met een behoorlijke ne derlaag naar huis moest waardoor haar kampioenskansen aanmerkelijk daalden. De wedstrijd had het volgend verloop: IJmuiden 2 Hillegom 1 1 H. v. Nieuwenhuizen-Z. v. d. Laar 2 J. Nanne-T. Lubbe 2- 3 J. Kramer-Th. Seysener 02 4 D. Ott-J. Schilder 5 C. Kaan-H. Schoute 6 J. Waal-L. v. Haasten 2—0 7 J. Broek-A. Dannys 01 8 P. v. Beelen-L. v. d. Ree20 9 P. J. Kok-J. Kunst 1- 10 Opa v. d. Bos-J. v. Horle11 1—1 -0 Totaal 13—7 Voor Zondag is vastgesteld in het IJmui dense clublokaal de wedstrijd D.C.IJ. 1 Hoogcarspel 1. Dijkhuizen kreeg nederlaag. Een verrassing in de onderlinge junioren damcompetitie was de nederlaag van bord één van de Van Ossendorpschool vertegen woordigd door Jan Dijkhuizen, tegen num mer twee van de ranglijst, Nico Groen. In de hoofdklasse is Ligthart in uitste kende vorm. Opnieuw werd Dukel in een va-banque partij het slachtoffer van een prachtige combinatie. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen luiden: Eere-groep: Ligthart-Dukel 20 Hoofdklasse: L. Koetsier-G. Postma 20 Eerste klasse: H. Effern-H. Leeuw 20 K. Groen-K. Prins 20 Junioren: F. H. Effern-B. Groen 20; Ten Napel-P. v. Eerde 20; Jan Dijkhui zen-N. Groen 02; K. Groen-v. Vuuren 20; H. Langbroek-R. de Boer 11. De D.C.IJ.-gelederen zijn versterkt door Dinsdag 30November vindt een onderlinge dat H. Krikke en P. Kok weer hebben be- Snel-schaakwedstrijd plaats. sloten voor IJmuiden uit te komen. De actie gaat zich meer wenden tot de jongeren Alhoewel het in het voornemen van de „Nationale Koopvaardijweek 1948" lag om de grootscheepse propaganda-actie voor onze scheepvaart, die in de afgelopen zomer werd gehouden, haar werkzaamheden te staken en tot ontbinding van de stichting over te gaan, heeft' men thans besloten een nieuwe actie te beginnen, die er vooral op gericht zal zijn de jongeren meer kennis van onze koopvaardij bij te brengen en hun belangstelling voor dit werk op te wekken. De Nederlandse Redersvereniging die eerst bezwaren opwierp tegen het hervoe- ren van een dergelijke actie is nu over haar bezwaren heen gestapt en heeft de heer A. A..Knuiver en mej. Kam, beiden van het directoraat-generaal van Scheepvaart vol macht verleend om op beperkte schaal de werkzaamheden van de Stichting te her vatten. Op het Burchtplein te Heusden verricht de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek op het ogenblik opgravingen rond de overblijfselen van het voormalige kasteel. Men is van plan alle fundamenten bloot te leggen, te fotograferen en in kaart te brengen. De voorburcht is reeds grotendeels vrijgemaakt. Hier een beeld van de zware buitenmuur. Ofschoon men er nog niet in een bepaalde zendtijd van de Nederlandse Radio Unie toegewezen te krijgen, zal bin nenkort kapitein Cromhout weer in de aether komen met zijn praatje over het wel en wee van de scheepvaart. Leesboekje voor de jeugd. Het blijft natuurlijk niet bij deze radio-actie, er staan nog andere plannen op stapel. Men wil onder meer een lees boekje over dit onderwerp op de middel bare scholen Mulo en nijverheids invoeren om op die manier alle lagen van de jongere generatie in kennis te stellen met de koopvaardij, haar werk en haar be tekenis. Voorts komen er cursussen in tal van ste den in ons land waar deskundigen op scheepvaartgebied de jongelui zullen voor lichten. Waarschijnlijk zal er gelegenheid ge geven worden om het geleerde in prak tijk te brengen door enkele dagen met een vrachtschip het zeegat uit te trek ken. Instructeurs zullen dan de cursisten wij zen op de belangrijkste werkzaamheden aan boord. Niet alleen jongelui in groepsverband zullen in de gelegenheid gesteld worden deze cursussen te doorlopen, ook aan ande ren zal in ruime mate voorlichting gegeven worden. In dit verband is men van plan een proef te nemen in jeugdhuizen te Rotter dam en Amsterdam op dit gebied. Tenslotte staan eendagsreizen met een coaster evenals verleden jaar en een reizende tentoonstelling op het programma. St. Nicolaas bij Olympia Nu de rood getabberde, goud-gemij terde heilige sedert Zaterdag zijn logies voor enige weken in IJmuiden heeft opgeslagen, kunnen zowel parti culieren als verenigingen op hoog be zoek rekenen. Sint Nicolaas is een man, die met zijn tijd meegaat, een man, die een warm voor stander is van sport, van turnen en athle- tiek in het bijzonder. Verleden jaar bracht hij enkele bezoeken aan de verschillende afdelingen van de vereniging „Olympia", ditmaal heeft hij het plan opgevat, om fijd te besparen, de ongeveer vijfhonderd le den bij elkaar te laten roepen in de grote zaal van Thalia. Dinsdag 30 November van vijf tot zeven uur zal hij daar de jongsten toespreken en ook voor de ouderen zijn aan dit bezoek bijzondere attracties verbonden. Daar de leden tot zelfs in de verste uithoeken van de gemeente wonen, heeft men besloten de jongsten per autobus van en naar huis te geleiden. IJmuiden, 25 November 1948. Beste kinderen, De goede Sint hoeft dit jaar geen zuinig gezicht te trekken als het om de snoeperij gaat, want alle banketbakkers-étalages zijn ware marsepein- en suikergoed-paradijzen! Jullie schoen zal tenminste deze week wel goed bedacht worden. Vooral van marsepein zijn er zulke leuke dingen. Ik heb buiten de gewone plakken worst en dobbelstenen ook nog allerlei fruit, varkenspootjes, spons en zemen en nog tal van andere grappige dingen gezien. Aan dit alles is goed te merken hoe dicht we al het grote feest en daarmee het einde van de maand genaderd zijn. Velen van jullie zullen wel met span ning naar deze krant uitgekeken hebben, maar dan moet ik die meisjes en jongens toch heus teleurstellen. Met de uitslag van deze maandwedstrijd zijn velen niet klaar gekomen. Het was nogal moeilijk en daarom kreeg ik van ver schillende kanten de vraag of ik de inzend- tijd misschien verlengen wilde. Nu daar heb ik niets op tegen, want ik was eigenlijk van plan om de maand December geen wedstrijd te houden, omdat met de komen de feestdagen toch niet veel tijd voor puz zelen overschiet. Dus: jullie kunnen tot eind Decem ber het November-raadsel insturen, wat volgende week nogmaals afgedrukt zal worden. En nu de brieven. Allereerst is hier KERSTKLOKJE, die vorige week wat laat was met haar brief en daarom nu haar antwoord krijgt. De vriendinnetjes, die jij zo netjes in-tro-du- ceert (ken .ie dit moeilijke woord wel?) zijn natuurlijk van harte welkom, maar zij moeten beginnen met mij een brief te schrijven, eerder worden ze niet of-fi-cieel (weer zo'n deftig woord!) bij ons in het hoekje opgenomen. Schuilnamen moeten ze ook allemaal zelf verzinnen. Die zilveren gulden heb je zeker in je spaarpot gedaan, of heb je er een Sinterklaas-cadeautje voor gekocht? Ook BROMELIA komt weer eens met een brief te voorschijn. Ja, ik hoop ook voor je dat de Sint jouw schaatsen niet vergeet, want altijd lenen valt ook niet mee. Inderdaad is het netter om een dub bel velletje papier aan iemand te sturen. Maar als je die iemand bijna iedere week schrijft, mag je gerust wel eens van die goede gewoonte afwijken hooi% want ik zou het niets leuk vinden, als straks wanneer het papier op is, er geen brief van Bro- melia meer in de bus ligt! ROZEKNOPJE vraagt of ik die prijs- rebus uit de krant al ingestuurd heb. Nee, Rozeknop, ik heb geen tijd gehad haar op te lossen, maar ik hoop van harte dat jij wat wint! De naj aars-campagne heeft mij veel hoofdbrekens gekost, maar ik geloof wel dat ik alles goed heb. Nu maar wach ten op de uitslag. RESEDA is erg in haar schik met het hoek, ze heeft het al uit ook. Fijn, dat het zo bij je in de smaak viel. Ook prettig, dat het weer wat beter gaat met je moeder. Zonder moeder kan niemand het stellen, wat jij? Natuurlijk mag jouw Pappie zijn hoge rijlaars neerzetten. Maar ik denk dat het met die sigaretten wel mis zal gaan, want Sint houdt helemaal niet van jongens die roken. BLAUWDRUIFJE heeft aan twee uitvoe ringen tegelijk meegedaan. Was je niet doodmoe toen je thuis kwam of viel het nogal mee? Die kikker van chocolade leeft zeker allang niet meer? Houd je maar taai bij je installatie, hoor! Nif je nog een maand de tijd hebt, kun je misschien wel iets aardigers nog van je oplossing maken, want zo is het zo erg eenvoudig. Doe je best maar eens! ZEEMEEUW vertelt over zijn hond. Een leuke naam hebben julliehem gegeven, zeg! Wordt de oude in die kennel afge maakt? Ja, als hij vals is, kan je hem on mogelijk thuis houden. ARREBELLETJE heeft dus haar boek met plezier horen voorlezen. Gelukkig dat Tante Lies het voor je wilde doen. niet? Wat scheelt onze KNABBELGRA AG? Je gaat toch niet ziek worden met al die nret- tige dagen in het vooruitzicht, meisie? Laat de mazelen maar gauw ophouden, dan kan Arrebelletje tenminste weer bij je zijn. Beterschap hoor! O kom er eens kijkenwat ik gekregen heb, stond bij De Jager in de étalage Trompstraat 66 (Adv.) En dit was weer de laatste L deze keer. Tot de volgende weekf"* VOor Kennemerlaan 154, iJmuidln^of ELS' bezorger meegeven, 1 aan de TANTE ELS FELICITEERT! KOBOLDUS, die gisteren haar ven» dag gevierd heeft; BLINKOORTrS^" Maandag het feest-varkentje wnww JERRY, die Dinsdag jarig [s ül eö allemaal Van harte nichten en neef e een prettige dag! 3 5 5 11 12 9 2 4 18 7 5 8 12 7 11 4 Voor jonge hersens Het weekraadsel is deze keer een h» puzzle: uit de onderstaande opgave il l jullie proberen een woord van 12Th te zoeken, dat in deze tijd weer een vrZT,* betekenis heeft gekregen: -eciale vistuig materiaal voor schoen*. deel van em boom klokje zwarte stof kapot, water doorlate Van het dubbele raadsel van de ,S week werd de beste oplossing gevonZ door BLAUWDRUIFJE, die liefst 45 den vond, die je kunt omdraaien en die hetzelfde blijven. Ook Rozeknopje liet iiï! niet onbetuigd. De woorden waren niet lemaal even juist, maar de mooiste iaat ii hier toch even volgen: Kok, pop, pap, lol, kik, mam, neen kaiak tot, kaak, kook, pijp, non, raar, daad soos! sas, dood, deed, paap, kijk, sijs, mom'eeee netten en ere. Het woord, waarvan de eerste letterzeen precies het tegenovergestelde betekent van de laatste en dat in zijn geheel compleet betekent was: volledig. Bravo Blauwdruihe Eveneens juist waren de inzendingen van- Bromelia, Rozeknopje en Zeemeeuw. Geestelijke verzorging van gededasseerden In FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 13) Dan zal ze er met alles afschuwelijk uitzien. Hoe minder geld je er aan besteedt, hoe beter. Er heerste een poosje zwijgen, waarna hij treurig opmerkte: Ik zou natuurlijk altijd van meisje kunnen veranderen. Het is jammer, dat ik niet van donkere types houd. Maar ik zou een compromis kunnen sluiten en uitzien naar iets half-om-halfs. Bijvoorbeeld don ker haar en blauwe ogen. Wat denk je daarvan? Ik hoef er niet over te denken. Het is mijn zaak niet, vind je wel? Waarop Jeff zei: Dat zou het kunnen worden. Hij stak zijn hand door haar arm en begon te lachen. Carey laat me je die mantel geven. Geen kwestie van! Maar ik wil het zo vreselijk graag! Dat heeft er niets mee te maken. Maar ik zou er toch iets mee te ma ken kunnen krijgen! Je zei zelf, dat ik een meisje wel een bontmantel kon geven als huwelijkscadeau! Carey's wangen brandden. Ik denk niet aan een huwelijk. Maar het zou er toch van kunnen komen en dan zouden we fijn die bontjas kunnen gaan uitzoeken. Zij maakte haar arm los uit de zijne. Hoor eens, Jeff Stewart..., Hij keek haar verlangend aan. Je hebt die zin niet afgemaakt. Wist je niet meer, wat je zeggen moest? Hij kreeg een onheilspellende blik als antwoord. Ik zou heel wat. weten, maar het is waarschijnlijk beter als je er voor zorgt, dat ik het niet zeg. Zo. en ben je van plan nu als een verstandig mens te praten of moet ik omkeren en naar huis gaan? Ik spreek verstandig. Luister maar. Heb je gezworen, dat je ongetrouwd zoudt blijven of zoiets? Natuurlijk niet. Zou je er dan eens over willen den ken om met mij te trouwen? Carey stond stil, stak haar kin in de lucht en keek hem strak aan. Maar het maakte blijkbaar weinig indruk. Daarom onderstreepte ze haar woorden maar eens. Ik denk er niet aan om met wie dan ook te trouwen. En als je denkt dat je mij zo maar op de openbare weg ten huwelijk kunt vragen, dan heb je het mis. Maar ik zie je nooit alleen, behalve op de openbare weg, zei hij overredend. Je wilt toch zeker niet, dat ik je vlak voor tante Honoria ten huwelijk zal vragen met al de anderen er omheen, of wel? Carey stampte met haar voet. Het pla veisel was erg hard en het was alsof er duizend naalden en spelden in haar benen prikten. Maar het morele effect was in ieder geval schitterend. Ik wil helemaal niet, dat je me ten huwelijk vraagt! Maar dat heb ik immers al gedaan! Je wilt toch niet, dat ik mijn woorden te rug neem, nietwaar? Ik geloof, dat ik maar naar huis ga. Hij nam haar bij een elleboog. Goed, goed, word nu niet kwaad. Dan stellen we het voorlopig uit. Wat denk je er van als we die bontjas zo lang in de koelkast ber gen en ons dan nu maar beperken tot het kopen van een handtas? Zou je er een kunnen gebruiken? Zij liepen verder. Terwijl zij keek naar haar tasje, dat ook beschadigd was door de vijandelijke beschieting, evenals zij zelf en dat in tegenstelling tot haar nooit meer hetzelfde zóu zijn, kreeg zij een ake lig vermoeden, dat al dit gepraat over blonde vrouwen, huwelijken en bontman tels alleen maar een opzet was geweest om haar verzet tegen het cadeau krijgen van een dure tas te ondermijnen. Terwijl zij bezig was vergeldingsmaat regelen te overwegen, begon Jeffs stem weer naast haar. Kijk, je ziet die kwestie met dat hu welijksaanzoek helemaal verkeerd. Ik heb een heleboel gelezen, sinds ik in Engeland ben wat je noemt echte veiligheidslite ratuur, over hoe de mensen leefden voordat er ieder ogenblik Europese oorlogen wa ren je weèt wel, laat negentiende- eeuws en begin twintigste-eeuws. Als de meisjes in die boeken ten huwelijk wer den gevraagd, waardeerden ze het ten minste die snauwden niet en zeiden niet, dat ze liever naar huis gingen. Zelfs als ze naar huis gingen en terug kwamen om aan te bieden een zuster voor de aan bidder te zijn, deden ze dat nog zo lieftallig als ze maar konden. Dan werd er een beetje gebloosd en allerliefste opmerkin gen gemaakt over dat het een eer was en dat ze het nooit vergeten zouden en dat ze het zouden doorgeven als een soort legaat. Carey's mondhoeken begonnen te trillen. Iemand, die van zijn hoogte af omlaag keek, zou het hebben kunnen zien. Maai de stem boven haar hoofd ging door. Nu wil ik niet beweren, dat je niet gebloosd hebt. Waarschijnlijk heb je het zo goed mogelijk gedaan, maar het leek me toch niet helemaal volgens de regels. Het zou heel gemakkelijk verward kunnen worden met doodgewoon uit-je-humeur zijn. Die meisjes, waar ik over sprak, nou. die hadden er zo'n soort smeltende blik bij. Sommige zagen zelfs kans hun ogen vol tranen te krijgen en er een paar van over hun blosjes te laten lopen. Carey's zelfbeheersing was ten einde en ze schaterde het uit. Het hielp niet of ze boos was, en ze had veel te veel zin om vrolijk te zijn. Ze zei: O, Jeff jij idioot! en hoorde hem grinniken. Zij kochten een tas, lunchten en gingen naar een voorstelling. Een paar keer kib belden ze en dat was een opwindend avon tuur. Er was geen ogenblik, dat ze zich verveelden. Geen schaduw van hetgeen komen ging, verduisterde hun weg. HOOFDSTUK VII. Het was des avonds, dat Honoria Ma quisten haar de broche gaf. Carey had zich verkleed, liep nu naar de slaapkamer, zo als haar bevolen was, waar nicht Honoria in statie bij de haard zat, gekleed in een zilverachtig gewaad, afgezet met bont, met diamanten in haar oren en om haar hals, en diamanten aan haar lange, dunne vin gers. Geen enkele van de juwelen was het zelfde als wat zij de vorige dag had ge dragen. Carey knipperde met haar ogen tegen al die schittering en voelde zich erg kaal in haar blamve wollen huisjapon. Ze ging gehoorzaam op de stoel zitten, die Ellen voor Haar had neergezet. Ellen trok zich daarna terug, geruisloos als een pan ter. Zij scheen ternauwernood de deur te openen en te sluiten, maar aangezien zij er het ene ogenblik was en het volgende verdwenen bleek, kon men redelijkerwijs aannemen, dat zij inderdaad vertrokken was. (Wordt vervolgd). een lokaliteit van de Rijks H.B.S, hield de heer A. J. Loppersum Woensdag.! avond een rede over de geestelijke verzor ging van gededasseerden in strafgesticht en maatschappij. Deze avond was belegd door de afdeling Velsen van het Humanis tisch Verbond. Spreker stelde voorop, dat in de gevan genissen geen buitenkerkelijke geestelijke verzorgers worden toegelaten, omdat Ne derland slechts de kerkelijke erkent. Het fundament, zo zei de heer Loppersum, van de geestelijke is de sociale verzorging. Economische omstandigheden zijn van grote betekenis voor het ontstaan van cri minaliteit, zo vervolgde hij. In tijden van maatschappelijke neergang stijgt de crimi naliteit. Spreker wees er op dat er geau- rende de oorlog een sterke devaluatie van het gezag was ontstaan. Als oorzaken hier van noemde spreker onder meer het ver lies van eerbied voor het Wetboek van Strafrecht en voor de menselijke persoon lijkheid. Men leerde de jeugd dingen waar deren die in normale omstandigheden vol komen ontoelaatbaar zijn. De zwarte han del is het voorportaal van de misdaad, zei de heer Loppersum. Maar ook het gevangeniswezen heeft dringend behoefte aan principiële verbete ring. Als voorbeeld noemde spreker de gevangenis te Leeuwarden, die thans mo dern en paedagogisch is ingericht. Doch dit is de enige in Nederland: Als taak voor de buitenkerkelijken wijst spreker aan de reclasseringsverenigingen. Dit is, volgens spreker, de enige mogelijkheid om geeste lijk iets voor deze mensen te doen. Spreker lichtte zijn interessante voor dracht toe met een reeks van voorbeelden uit eigen practïjk. Nieuw schip voor da Holland—Amerika lijn Na een succesvolle proeftocht in de Golf van Mexico is op 17 November het 8319 brutoregisterton metende m.s. „Almdijk" in Mobile overgedragen aan de Holland- Amerikalijn. Dit schip was oorspronkelijk een zogenaamde „baby flat-top", een vlïeg- dekschip, dat door de Gulf Shipbuilding Corporation in Mobile is verbouwd tot een vrachtschip bestemd voor de dienst van de Golfhavens naar Londen, Antwerpen en Rotterdam. Het is een zusterschip van de „Alblasserdijk", die op 20 Mei 1948, even eens in Mobile, aan de vloot van de H.A.L. werd toegevoegd. Zaterdag is de „Almdijk" van Mobile naar Tampa vertrokken. Het schip zal, na verschillende Mexicaanse en Golfhavens te hebben aangedaan zijn maiden-voyage naar Europa maken. Gezagvoerder is kapi tein J. P. Dekker. Velsen-Noord gaat pakketten zenden naar Berlijn Woensdagavond bestond voor de bijeen komst van de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid slechts een geringe belangstelling in het clubgebouw „Kinder vreugd". Desondanks konden onder leiding van heer K. Marks, voorzitter, verschillende belangrijke zaken worden behandeld. Getracht zal worden om mede te helpen steun te verlenen aan de sociaal-aemoc ten in het verscheurde Berlijn door n zenden van kerstpakketten. Voorts zal doo middel van een circulaire worden verzoen» adressen van militairen in Indonesië op sporen, teneinde deze met de §an2 zaken in het moederland op de hoog houden. a. Voornamelijk door de bewomng v nieuwbouw kan het ledental nog steea een stijgende liin tonen. In vaf°anw het streven van de Prot. Christelijke wen- gemeenschap in de Partij in Velsen overeengekomen aan deze groep finan steun te verlenen. v De voorzitter deelde mede de heer Vorrink bereid te hebben gevonden de Noord-Velser afdeling als SP1?^. willen optreden tijdens een kerslDij komst voor de leden, welke op 22 December wordt gehouden. Voor de omlijsting mag met worden gerekend op de medewerking het Cabaret „De rode pijl" JPlfliptf In een aantrekkelijk verslag heeft Marks mededeling gedaan van de oe.p kingen tijdens de Gewestelijke Verg ring van 30 October.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6