IJmuider Courant Haarlems Dagblad $an Marino Nederlandse UNO-delegatie geeft communiqué uit over Indonesië West Europees defensie centrum wordt in gereedheid gebracht Verhoging van het vrije minimum der Inkomstenbelasting £Je Jaargang No. 19102 Bureaux: Kennemerlaan 154. Te! Adm 5437, jel Redactie 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), TerrasweI 47 SantP Haarlem Gr Houtstr 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Kermemer editie van Directeur-Hoofdredacfefr: Robert Peereboom en ■SpcnSte TSaarlcnwrtic £ounmt (»mo c6?6) Vrijdag 26 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad (Jitgave van de Stichtinsr Voorlichting te Haarlem HPT KLEINSTE REPUBLIEKJE ter wereld, San Marino, heeft een geschil verenigde Staten van Noord-Ame- ',et get heeft zich tot de U.N.O. gewend - ^bemiddeling. Dit schijnt men in het 'ris Chaillot niet belangrijk te vinden. loopt gevaar zich weer eens te ver- J-'^n pe wereld houdt van die hele kleine '^«bliekjes. Zij zijn als jongetjes van de (ierschool, die tussen de grootsprekende, 'makende reuzen van de zesde klas op 'jZieoeeiplaats verdoold zijn geraakt. Zij ten ontzien worden. Als iemand ze een 3'!n veeft, expres of bij ongeluk, kiest de nbare mening partij voor hen. Dat ge- Cpdt uit een nobel sentiment: de aan- nö tot bescherming van de zwakke. Die jf'e republiekjes vertederen ons, net als San Marino heeft harde 'van "twee van de grootste jongens 'f de zesde gehad. Bij ongeluk weliswaar, het is hard aangekomen. Het deed Het Jongetje Happen niet aan de grote vechtpartij mee en keek alleen ontsteld naar, toen op 26 Juni 1944 f hie zware opstoppers kreeg. Engelse en irikaanse piloten, die boven Italië vlo- n en hun koers waren kwijtgeraakt Skan ook zijn dat zij niet wisten, dat •dden in dat land een onafhankelijke ibliek lag bombardeerden het staatje '?de berghelling bij Rimini en er werden -Htf van de zestienduizend inwoners ge- 'fi Vijftig huizen waren verwoest. San Em kan niet voor het herstel van die ffwóesting zorgen. Het is er te arm voor voelt er zich ook „volkenrechtelijk niet S. verplicht." Dus heeft het rekeningen ,f de Engelsen en Amerikanen ingediend nde grote jongen John heeft geen bezwaar emaakt om te betalen, maar de nog veel ïoteresam - door de anderen zelfs voor de 5-n Oom Sam genoemd - heeft juridische aren gemaakt. Nu moet de U.N.O. dan 'JT,r beslissen. Wellicht zal die de kwestie bet Internationale Hof verwijzen en vn straks San Marino en de Verenigde tien van Noord-Amerika gezamenlijk 1, de kadi verschijnen in het Haagse Cjespaleïs. Ondanks alle Marshall-hulp ik dat wij allemaal op de hand van Marino zullen zijn, al zullen wij onze «rtiidigheid behoren te bedwingen zolang taakin staat van berechting" verkeert. "San Marino ligt in Noord-Italië. De re- Bbliek heet al in de vierde eeuw gesticht £5 door zekere Marinus, geboortig uit ïrbe maar zij heeft aanvankelijk heel wat ryrnen doorgemaakt en is niet steeds on- •Jankelijk gebleven. In de dertiende eeuw ham zij in tragisch conflict met de Paus 1503 viel zij in handen van Cesare ïjrjia. Maar zij bevrijdde zich telkens nê: in 1631 erkende de Paus haar onaf hankelijkheid, een eeuw later verkeerde zij ise'r in dreigende moeilijkheden, maar •■ram die te boven en Napoleon, die in zijn Hij de sterkste jongen uit de hoogste klas V» erkende haar onafhankelijkheid ook. Waarschijnlijk deed hij dat om zijn popu lariteit te vergroten; daar had hij af en toe Kl behoefte aan. U weet hoe dat gaat op school. Sindsdien is het San Marino nogal goed «aan. Het is niet rijk géworden, maar heeft zijn vrijheid kunnen bewaren. Het is snerkende kleuter gebleven naast andere {.•kende kleuters, zoals Andorra, Monaco a Liechtenstein. Ze zijn te klein om ze braad te doen. Hun kracht ligt in hun makheid. Tijdens de. eerste Wereldoorlog lebben de Duitsers San Marino wel be- ïrbuldigd van spionnage door middel van let draadloze station op de Monte Titano, ijl op een goede 700 M. hoogte staat, maar i, Dat was alleen maar schelden. In- n heeft San Marino zich schrap gezet de verlokking om een internationale ijwlbank op zijn grondgebied toe te laten c heeft zich daarmee een braver kleuter Hioond dan zijn klasgenoot Monaco, die ia ook als een stout jongetje bekend staat. Kemaal braaf is het evenwel ook niet üijd geweest, want het heeft vroeger titels i-dcend tegen betaling. Maar daar is het ütt opgehouden. Het exporteert nu geen meer, maar voornamelijk postzegels. Mens verandert het zijn postzegels en :.'irvliegen de verzamelaars dan blij op af. Sbrengt héél wat op. Er wordt ook geld rrdiend met de uitvoer van steen, gehakt de Monte Titano en van wijn, die koppig rbijnt te wezen. Of dat ligt aan de vulka- tkhe bodem of aan de eeuwenlange repu- i'ieinse volharding der San Marïnezen •k' ik niet. U mag kiezen. Ia het binnenland heeft niet altijd vrede iiïerst. Zelfs de gezondste kleuters heb- wel eens een inwendige stoornis. Het hert, een jaar of veertig geleden, een bui- rhndse lening gesloten om de salarissen m de ambtenaren te kunnen verhogen, hen moest het de belastingen verhogen om jaie en aflossing van de lening te kunnen betalen. Daarop kwamen de wijnboeren namen een slok van hun koppig pro- pit en zeiden dat zij het niet namen. Dit ■bide tot een boerenopstand in 1910. Maar d-'t leed is sinds lang geleden. Het leger van San Marino telt weliswaar fehls tweehonderd man, waarvan vijftig Pikanten een voorbeeld, dat navol- [aswaard lijkt maar „in technische zin" ip alle weerbare ingezetenen van 16- tot 'Harige leeftijd verplicht, wapens te dra- .'n. Die bepaling stamt blijkbaar nog uit kMger eeuwen, toen het omringende Italië r-4minder vriendelijk jegens de onafhan- li'iike republiek toonde dan later. verschijnen ook kranten in San Ma- po,Denkelijk is de hoofdredacteur van het •-ionde orgaan bezig met een reeks niet je aanvallen op het beleid van Washing- -o en stuurt hij nu geregeld zijn krant, 'deen kwade rode haal langs het hoofd- fel aan Harry Truman en George ^hall. Nu. ik wens hem sterkte. Als San «rino zijn zin krijgt zal hij kunnen schrij- •on: Wij hebben de V. S. overwonnen. Dat Stalin hem niet kunnen nazeggen. R. P. Ipmik weer kabinetsformateur Het kabinet van de Belgische Prins- -«ent deelde vanochtend het volgende I -,'a het verslag van de heer Eyskens de politieke toestand te hebben be- ppoerd, heeft de Prins-Regent deze van 'aak ontheven. Hij heeft vervolgens de r Spaak opgedragen een nieuwe re- «gte vormen, welke taak de heer Spaak geaccepteerd". ader wordt nog medegedeeld, dat de :;;n Eyskens en Spaak na hun ontvangst c Weize een onderhoud hebben gehad. Beroep op medewerking tot zuivering van de sfeer der onderhandelingen PARIJS, 25 November, A.N.P.; De Ne derlandse delegatie bij de UNO heeft te Parijs de volgende verklaring uitgegeven: „Een grote Nederlandse delegatie, waar toe de ministers van Overzeese Gebieds delen en Buitenlandse Zaken behoren, is deze week naar Java vertrokken om een weg te vinden tot oplossing van de poli tieke geschillen, die de Nederlandse rege ring en de republiek Indonesië verdeeld houden. Besprekingentussen de Neder landse ministers enerzijds en Hatta, de republikeinse minister-president, ander zijds zullen deze week beginnen. De Ne derlanders en de Indonesiërs (zowel fede ralisten als republikeinen) zijn verlangend dat overeenstemming in de kortst mogelijke tijd bereikt wordt, opdat de Verenigde Staten van Indonesië gevormd kunnen worden. Men acht het van groot belang, dat de huidige besprekingen niet verstoord worden door daden van geweld of door vijandelijke propaganda. De Nederlandse delegatie betreurt het, dat de republikeinse afgevaardigden te Parijs het juist hebben geoordeeld een communiqué uit te geven, waarin de Nederlandse autoriteiten in In donesië gelaakt worden om het publiceren van inlichtingen over een aantal geweld daden van de zijde van republikeinse ge wapende eenheden buiten republikeins ge bied, die een ernstige hindernis vormen voor vruchtbare onderhandelingen en daarom in de huidige situatie niet over het hoofd gezien kunnen worden. De laatste weekrapporten hebben een voortdurend toenemen van incidenten doen zien, van 52 in de week, die 30 Maart ein digde, tot ongeveer 240 in de tweede week van November 1948. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een onhoudbare toestand, die een spoedige overeenstemming des te meer gebiedt. Het perscommuniqué van de republikeinse delegatie maakt boven dien melding van een aantal vraagstukken, die tot de kern der politieke aangelegen heden behoren, welke thans besproken worden. De Nederlandse delegatie acht het thans niet de juiste tijd nader op de repu blikeinse beschuldigingen in te gaan, die in de afgelopen zomer herhaaldelijk in de Veiligheidsraad weerlegd zijn. Onderhan delingen, die het gehele gebied van de Ne derlands-Indonesische betrekkingen om vatten, zijn thans in Indonesië gaande. Deze besprekingen moeten niet bemoeilijkt worden door uitbarstingen van ongeduld van de zijde der vertegenwoordigers van een der betrokken regeringen en niet in gewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigenlijke kwesties schuil te laten gaan achter propagandistische perscommuni qués juist op het ogenblik, dat de verant woordelijke regeringen ernstige en oprech te pogingen doen een algemeen duurzame situatie te scheppen." Republiek en deelstaten. De correspondent van „Merdeka" te Djokja had een onderhoud met de repu blikeinse minister van Voorlichting, Moh. Natsir, waarin deze zéide, dat de deelsta ten zeker zullen begrijpen „dat de repu bliek geen aanspraak maakt op een ho gere positie dan zij zelf zullen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrij heid en souverèiniteit te verkrijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals het staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijkheid". Moh. Natsir vervolgde: „Hiermede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen enkele deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De republiek zal er zich tegen verzetten, wanneer haar huidige positie omlaag wordt gehaald, in het bijzonder, wanneer zulks geschiedt van Nederlandse zijde. Omgekeerd moet de po sitie der deelstaten omhoog worden ge bracht. De deelstaten moeten gelijk staan met de republiek, en niet omgekeerd", al dus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voorstel ling, alsof minister Stikker meer conces sies heeft gedaan aan de republiek dan aan de federalisten „een doorzichtige manier van opruien is en een poging om twee dracht te zaaien, opdat de federalisten ja loers zullen worden op de republikeinen". De Duitse politie in de Berlijnse Westelijke zóne heeft opdracht gekregen toe te zien, dat geen documenten en apparaten uit de hoofdgebou wen van de Berlijnse spoorwegen naar de Russische sector verdwijnen. Twee Schupo's op patrouille. Drukte in Fontainebleau Montgomery weer thuis van zi jn tocht langs de hoofdsteden FONTAINEBLEAU, 25 November. (United Press): Britse stafofficieren die met Mont gomery vochten in het Britse bevrijdings leger zijn reeds in deze stad, die plotseling het centrum voor de verdediging van West- Europa geworden is, aan het werk. In deze stad van koningen, aan de rand van het bos waar Napoleon op een Mei ochtend in 1814 op weg naar Waterloo zijn oude garde nogmaals inspecteerde, heerst vandaag de bedrijvigheid van een leger hoofdkwartier. Een telefoonkantoor is ingericht in de Hendrik IV-vleugel van het kasteel van Fontainebleau, waar het hoofdkwartier van Montgomery gevestigd zal zijn en en kele dagen geleden is een compagnie Fran se troepen aangekomen om het kasteel vol ledig in gereedheid te brengen. Intussen is nog steeds niets bekend van de beslissingen die ongetwijfeld genomen zijn tijdens de recente tocht van Montgo mery door de landen van de West-Euro- pese Alliantie. Montgomery is heden in Londen teruggekeerd. Geallieerde autoriteiten wijzen er op dat in alle hoofdsteden die Montgomery be zocht heeft de veldmaarschalk bijna een even groot aantal politici heeft ontmoet als militaire autoriteiten en men meent, dat een overeenstemming is bereikt door de landen van het verdrag van Brussel op tenminste de volgende vier voorname punten: 1. De sectoren waarvoor elk land aan sprakelijk zal zijn in geval van een aanval. Een Engelse fabriek brengt een kleine motor in de handel die op een gewoon rijwiel kan wor den gemonteerd en de fiets een snelheid geeft van 40 kilometer per uur desgewenst. De1 aandrijving geschiedt, zoals bij de voorwielmotoren die ook in ons land populair aan het worden zijn, door middel van een rol op de dik-genopte' bana. Zal Noorwegen zich voegen bij het Atlantisch Pact? Naar de Washingtonse correspondent van de New York Times schrijft, poogt Ameri ka, Noorwegen, Denemarken, IJsland, Eire en Portugal „op rustige wijze" te over reden tot overweging van een associatie met het voorgestelde Noord-Atlantische veiligheidspact. Volgens de correspondent zijn aan genoemde landen nog geen directe voorstellen gedaan. Wel beschouwt men in Washington hun medewerking in een of andere vorm als een noodzakelijke voor waarde voor een effectief Atlantisch veilig heidssysteem. In Washington en de hoofd steden van de andere betrokken landen werd informeel de kwestie aangesneden van de beschikking over bases op de Azo- ren, Groenland, Amerika, Engeland en de andere landen, aldus de correspondent. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zou tijdens zijn ver blijf te Parijs enige vordering gemaakt heb ben bij zijn pogingen tot verbreiding van de draagwijdte van het voorgestelde pact. Hij had een langdurig en vruchtbaar onder houd met de Noorse minister van Buiten landse Zaken. Noorwegen zou thans bereid zijn een aansluiting bij het nieuwe veilig heidssysteem in overweging te nemen. Franse havenstaking wellicht van de baan De aangekondigde algemene havensta king in Frankrijk kan wellicht vermeden worden, zo meldt Reuter, door een over eenkomst die Donderdag bereikt is tussen vertegenwoordigers van de havenarbeiders bond, waarin de communisten zeer sterk vertegenwoordigd zijn en de regering. Op de meeste punten schijnt men het eens te zijn. Het Britse publiek weet te weinig van de koloniën Het hoofd van de Voorlichtingsdienst van het Britse ministerie van Koloniën heeft meegedeeld dat er een campagne zal worden gevoerd om het Britse volk meer kennis omtrent de koloniën bij te brengen, aldus de Daily Herald. Bij een regerings- onderzoek onder alle lagen van de bevol king, later bevestigd doör een tweede on afhankelijk onderzoek, is gebleken, dat de helft van de bevolking geen enkele Britse kolonie kan noemen, drie kwart het ver schil niet weet tussen een kolonie en een land van het gemenebest en drie op elke honderd denken, dat Amerika een Britse kolonie is 2. Het aantal divisies dat elk land zal moeten kunnen opbrengen. 3. De datum waarop deze troepen be schikbaar moeten zijn. 4. De algemene binnenlandse verdedi gingsmaatregelen die in werking moeten treden in elk land in geval van een aanval. De uitrusting van de troepen blijft een essentieel vraagstuk en het wordt waar schijnlijk geacht, dat een van de eerste taken die in de Henri IV-vleugel zullen worden uitgewerkt het opstellen van een lijst zal zijn welke goederen de legers no dig hebben. Het stadje is vol vrachtwagens, jeeps en geruchten, de gewone metgezellen van een modern leger. Men verwacht dat generaal de Lattre de Tassigny het luxueuze kasteel De La Ri- vière zal betrekken, gelegen aan de Seine, omgeven door een uitgestrekt bos en alleen zichtbaar van de rivier af. Lucht-maarschalk Robb zal waarschijn lijk zijn intrek nemen in de beroemde villa Des Cygnes. Montgomery heeft zelf nog geen beslissing genomen doch men ver wacht dat hij ergens in de buurt van Nemours zal gaan wonen. Volgens de geruchten zijn alle hotels al gerequireerd voor de legering van een hon derdtal officieren en 200 manschappen. PRESIDENT FRANSE RAAD DER REPUBLIEK GEKOZEN. Tot voorzitter van de Franse raad der republiek is opnieuw gekozen Gaston Mon- nerville van Fz-ans Guyana. Hij behoort tot de radicale partij. Monnerville verwierf 199 stemmen. De communist Martel kreeg er 19, de radicaal Gasser verenigde 14 stem men op zich. 49 leden stemden blanco. „Volkenmoord" strafbaar bij internationale conventie Rusland zal waarschijnlijk niet deelnemen PARIJS, 25 November (A.N.P.) De juridische commissie der Verenigde Vol ken is thans zo goed als gereed gekomen met het opstellen van de tekst van een conventie inzake de strafbaarstelling van „genocide". Genocide is een nieuw begrip in de strafrechtspraak, dat voor het eerst in de officiële juridische taal is verschenen tijdens het proces tegen de Duitse oorlogs misdadigers te Neurenberg. Het omvat volgens de tekst van de thans gereed ge komen conventie een aantal misdaden, be gaan met de bedoeling nationale, ethno- logische, ras-, religieuze of politieke groe pen te vernietigen. Als zulke misdaden noemt de conventie niet alleen het directe uitmoorden van groepen, doch evenzeer het opleggen van levensvoorwaarden, die tot physische destructie moeten leiden, het voorkomen van geboorten en het roven van kinderen. Het is uit deze tekst duide lijk, dat hij in hoofdzaak gebaseerd is op de ervaringen, die met de nationaalsocia- listische overheersing in Europa zijn op gedaan. Het is vooralsnog de vraag of en wan neer deze conventie in werking zal treden. Volgens de tekst zal dit niet geschieden vóór dat minstens twintig landen de con ventie hebben getekend en geratificeerd. Tijdens de bespreking in de commissie heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger reeds onomwonden gezegd, dat hij er zeker van is, dat de Sovjet-Unie haar nooit zal ondertekenen. Wanneer dit voor andere landen aanleiding zou kunnen zijn om eveneens met hun ratificatie te wachten, dan bestaat de kans, dat deze lang voor bereide overeenkomst geen rechtskracht zal krijgen. Wanneer wel een voldoend aantal ratificaties zal volgen dan nog wordt door velen hier de rechtstreekse uit werking der conventie in vredestijd zeer twijfelachtig genoemd. Tijdens de bespre kingen is herhaaldelijk in het licht gesteld, dat genocide in verreweg de meeste geval len een misdaad is, die door de overheid zelf wordt gepleegd of aangemoedigd, zo dat een bestraffing wel als illusoir kan worden beschouwd. De betekenis van de conventie ligt dan ook voornamelijk in het feit, dat zij na een nieuwe oorlog de basis zal kunnen vormen voor de berechting van misdaden, die tegen volksgroepen werden gepleegd. Hef woord is aari Socrates: Hij die werkelijk een goed en edel bestuurder van de Staat wenst te zijn, zal voor alles begeren in zichzelf wijsheid, geest, rapheid en kracht te verenigen. Telefoon en revolutie De Zweedse fabriek van telefoon-installaties „L. M. Ericson" vervaardigt op het ogenblik een speciale apparatuur die het mogelijk maakt in het geheim afgeluisterde gesprek ken te registreren. De opdrachtgever is naar verluidt ae president van een „zekere repu- bliek". De fabriek wilde aan het 7,weedse nieuwsagentschap „Press Reportage Bureau" echter niet de naam van bedoelde president of van de republiek noemen. Volgens het persbureau worden dergelijke installaties thans in verscheidene dictatoriale staten gebruikt om bewijsmateriaal te krij gen tegen politieke tegenstanders. De niet met name genoemde president zou destijds de fabriek telegrafisch hebben verzocht een dergelijke installatie te leveren. Vóór de installatie kon worden geleverd brak in het land van de president in kwestie een revo lutie uit die hem ten val bracht. Zijn opvolger, die van de bestelling schijnt te hebben afgeweten, berichtte dat de be stelling niet geannuleerd behoefde te worden. De apparatuur zal nu spoedig worden ge leverd. Misschien zal hij door een derde president moeten worden geaccepteerd, want revoluties zijn in het land van bestem ming schering en inslag. (U. P.) In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor 1949 heeft minister Lieftinck medegedeeld, dat de reeds aangekon digde verlaging der Inkomstenbelas ting zal geschieden door verhoging van het belastingvrije minimum. Verder ligt het in zijn voornemen de Omzetbe lasting van 3 op ZVz pet. te brengen. De minister verklaart voorts, dat met de restitutie van de tijdens de bezetting door de Duitsers opgelegde „zoengelden" in 1949 een begin zal worden gemaakt. Het hier voor benodigde bedrag is aanzienlijk lager dan de geraamde 100 millioen. De achterstand in de aanslagregeling voor de Inkomsten-, Vermogens- en On dernemingsbelasting zal in de loop van 1953 geheel zijn ingehaald. Het is zeer bezwaarlijk bij de loonbelas ting een regeling te treffen voor hen, wier inkomen uit loon en fooien bestaat. In de Inkomstenbelasting kan met individuele verschillen wel rekening worden gehouden. Het is in het algemeen niet juist, dat landbouwers, die in de bezetting melk tegen normale prijzen aan particulieren hebben verkocht, achteraf hiervoor Om zetbelasting moeten betalen. Bij het op leggen van aanslagen in verschillende be drijfsbelastingen aan personen die tijdens de bezetting onderduikers in hun bedrijf lieten werken, en dit om begrijpelijke redenen niet in hun boekhouding hebben vermeld, zullen de inspecteurs met een scherp oordeel des onderscheids moeten Voor f 13. millioen aan munfen verdwenen Destijds heeft de regering voor een be drag van 190 millioen aan munten in de Verenigde Staten laten aanmaken. Hieraan ontbreekt thans een hoeveelheid munten ter waarde van 13.4 millioen, welke ver moedelijk is gestolen voordat de muntzen- ding in Nederland arriveerde. In een nota nn de Tweede Kamer over de begroting van het muntbedrijf wordt voorts mede gedeeld, dat het tekort niet definitief is vastgesteld, omdat nog steeds ontvreemde munten worden opgespoord en in beslag genomen. optreden. Een bewijs voor de genoemde omstandigheden is meestal niet te leveren. Bij de afwikkeling der effectenregistratie wordt zoveel mogelijk spoed betracht. De minister streeft er naar, Nederlanders die in 1943 te goeder trouw biljetten van 500 en 1000 hebben ingeleverd, recht te doen wedervaren. Er zijn 18.000 aan vragen om restitutie ingediend. Hierbij is echter een groot aantal van niet bonafide personen, die door valse verklaringen de hun niet toekomende vergoedingen trachten te verkrijgen. Vergoeding van bij de geldzuivering niet ingeleverde biljetten kan in het algemeen slechts geschieden aan hen, die bewijzen, dat zij door overmacht bij de inlevering in gebreke zijn gebleven. Op grond van de Wet Consumentencre- diet is in totaal 157.017.025 aan credieten verstrekt. Er was 180 millioen gevoteerd. In 1947 is in totaal 10.337.582 afbetaald. Naar de besteding van het consumenten- crediet wordt een onderzoek ingesteld, dat nog niet is geëindigd. Commissie voor Europese eenheid Hugh Dalton, leider van de Britse dele gatie naar de commissie voor Europese Eenheid, heeft tegenover Reuter verklaard dat de commissie heden te Parijs met haar besprekingen zal beginnen. Zij zullen wor den gehouden in de woning van Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Dalton zei, dat de Britse regering grote betekenis aan de conferentie toekent. On der meer zal het plan voor een Europees parlement, dat door Churchill en andere vooraanstaande Europeanen wordt ge steund, besproken worden. De afgevaardig den zullen vóór de bijeenkomst van de consultatieve commissie van de West- Europese Alliantie in Januari, rapport aan hun regeringen uitbrengen. Soedirman ernstig ziek Uit Djokja wordt gemeld, aldus United Press, dat de opperbevelhebber van het republikeinse leger, generaal Soedirman, ernstig ziek is en dat ei geen hoop meer bestaat op zijn hersteL Voormalig Duits generaal hoofd der Oostelijke politie BERLIJN, 25 November, A.N.P.: Het hoofd van het centraal binnenlands be stuur der Oostelijke zóne, dr. Kurt Fischer, heeft luitenant-generaal Vincent Muller benoemd tot chef van de staf der volks- politie in de Sovjet-zóne. Daarmede is de kwestie, wie politie-generaal in de Sovjet- zóne zou worden opgelost in een zin. die van de algemene verwachtingen afwijkt. Als candidaten voor deze belangrijke post werden genoemd Staimer, de schoonzoon van de S.E.D.-voorzitter Wilhelm Pieck, Zeisser, de minister van Binnenlandse Za ken van Saksen en Bechler, de minister van Binnenlandse Zaken van Branden burg. De benoeming van generaal Müller is in zoverre een verrassing, daar men in politieke kringen te Berlijn van mening was, dat de Sovjet-autoriteiten na de ver dwijning van de generaal van de militaire medische dienst, dr. Schreiber, geen on beperkt vertrouwen meer stelden in de voormalige Duitse officieren uit de krin gen van het inmiddels ontbonden nationaal comité „Freies Deutschland". Müller raakte in 1943 in Russische krijgsgevangenschap en werd enige weken geleden vrijgelaten. Generaal Müller heeft na zijn benoeming verklaard, dat er zich op het ogenblik nog negentig voormalige Duitse generaals in Russische krijgsgevangenschap bevinden, maar dat deze volgens een officiële aan kondiging binnenkort in vrijheid zullen worden gesteld, voor zover zij niet als oor logsmisdadigers voor uitlevering aan een ander land in aanmerking komen. Volgens deze aankondiging beoogt de Sovjet-Unie tevens alle Duitse krijgsgevangenen zon der onderscheid van rang in de komende maanden te ontslaan, als vaststaat, dat zij in anti-fascistische zin hebben gewerkt, of zich vrijwillig in Sovjet-gevangenschap hebben begeven. Over dr. Schreiber, de generaal van de militaire medische dienst, wiens vlucht naar West-Duitsland onlangs opzien baarde, deelde generaal Müller me de, dat men in Sovjet kringen over deze stap verbaasd is geweest, aangezien de medicus die op eigen verzoek benoemd was tot docent te Leipzig, geen enkele be perking van vrijheid had te duchten. Ten slotte deelde generaal Müller mede, dat de Sovjet-Unie in militair opzicht zo sterk is, dat zij geen enkele reden heeft om een Duits politie-apparaat te vormen dat te gelegener tijd een militaire opdracht zou hebben uit te voeren. Bramuglia's vredespogingen zijn tot mislukking gedoemd United Press meldt dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken Bramu- glia in feite verteld hebben dat zijn pogingen om een oplossing te vinden voor het probleem van het Berlijnse betaalmid del tot mislukking gedoemd zijn. In hun antwoord op Bramuglia's vragenlijst betref fende het Berlijnse betaalmiddelprobleem antwoordden de drie Westerse mogend heden dat de voorzitter van de Veiligheids raad tracht het onmogelijke te doen. Bramuglia houdt nog altijd het gemeen schappelijk Westelijk antwoord en het Rus sische antwoord op zijn vragen achter, hoe wel de Westelijke mogendheden hem dringend verzocht hebben deze antwoorden te publiceren. Kringen der UNO hebben steeds minder hoop dat tijdens deze algemene vergadering een regeling via de UNO kan worden uit gewerkt. Zelfs de „neutralen" in de Veilig heidsraad hebben deze hoop nagenoeg ver loren. Haring voor het Oosten Donderdagavond liep te Scheveningen de kustvaarder „Eemshorn" binnen. De „Eemshom" zal 2800 vaten haring laden, bestemd voor de Russische zóne van Duits land. Hillegoms arbeider gedood door kraan bij hoogovens Hedenmorgen omstreeks vier uur is de veertigjarige kraanhulp F. N. v. d. Ploeg uit Hillegom in het zogenaamde blokken- park van de Walserij Oost der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden getroffen door een dodelijk ongeval. Tijdens een korte stilstand van de kraan waarbij v. d. P. als hulp fungeerde, heeft hij om onbekende redenen geprobeerd op de kraan te klimmen. Het gevaarte begon op dat moment juist weer te zwenken waardoor de arbeider viel en bekneld raak te tussen het draaibare gedeelte van de kraan en een buffer van het onderstel. Hij was op slag dood. AANGEHOUDEN. De recherche uit Velsen heeft in Wasse naar een inwqner van Noordwijk aange houden, die verdacht wordt van diefstal van uit IJmuiden afkomstige goederen. Hij is in het politiebureau te Velsen opgesloten. GEEN VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig of geen bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Gedurende de nacht meer lichte vorst behalve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 27 November: Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur Maan op 03.53 uur, onder 15.00 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1