Minister Van den Brink doet enige toezeggingen aan de middenstand Om het wereldkampioenschap Raadslieden van Menten bedolven het Hof onder een papierlawine SCHUDT UW LEVER WAKKER "Tu*'j Hillegomse Demonstratietuin uniek in de wereld (^Wereldnieuws J VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 TWEEDE KAMER Spaarzaamheid en con sumptiebeperking nodig (Van onze parlementaire redacteur) De Middenstandspartij heeft bij de laatste verkiezingen geen eigen vertegenwoordi ger in ons parlement gekregen. Dat is jam mer voor de kiezers, die op deze groep hun stem hebben uitgebracht. Zij behoeven zich echter niet ongerust te maken, dat hun belangen in de Tweede Kamer niet vol doende behartigd worden. Reeds Woensdagmiddag bleek bij de be handeling van de begroting van Economi sche Zaken, dat verscheidene afgevaar digden zich het lot van de middenstand aantrokken en Donderdagmiddag sprongen opnieuw enige afgevaardigden voor deze bevolkingsgroep in de bres. Meer dan an dere jaren is aan middenstandsvraagstuk ken aandacht besteed. Ongetwijfeld hebben de kleine winkeliers en ambachtslieden dat aan hun eigen activiteit te danken, want zij hebben dezer dagen krachtig op de grote trom geslagen. De naklanken daarvan wa ren duidelijk in de Tweede Kamer te horen. Van alle kanten vestigde men de aan dacht van de minister op de problemen, waarmede de middenstandei's worstelen. Talrijk waren de wensen en verlangens, die de bewindsman voorgelegd kreeg. „Ver tel nu eens precies, wat ge voor deze men sen zult gaan doen", vroeg de heer Wei ter, de eenling in de Kamer, die voor het R.K. Comité van Actie zitting heeft. „Er wordt een politiek gevoerd van sociale ze kerheid voor allenbehalve voor de kleine zelfstandigen." voegde de heer Van denHeuvel (A.R.) daaraan toe. De heer Verkerk (A.R.) drong op meer spoed en meer doortastendheid bij het oplossen van de problemen van de middenstand aan en de heer B a c h g (K.V.P.) vroeg om het openen van overleg door de regering met de georganiseerde middenstand, teneinde de middelen te beramen, waarmede de mid denstanders geholpen kunnen worden. Deze sprekers waren niet de enigen, die het voor de winkeliers en de daarmede gelijk te stel len landgenoten opnamen. Donderdagavond kwam de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. v a n den Brink aan het woord. Met nadruk verklaarde hij dat de economische situatie, waarin ons land verkeert, nog steeds zor gelijk is. De export bedraagt iets meer dan de helft van onze import. De ruilvoet van Nederland tegenover het buitenland is minder gunstig dan vóór de oorlog. De ar beidsproductiviteit in de industrie kan op 80 pet. van vóór de oorlog gesteld worden; in de mijnindustrie is zij daar nog bene den. Het door de regering gevoerde loon- en prijsbeleid is ingegeven door een fun damentele exportpolitiek, waaraan 't prijs peil niet in de weg mag staan. Het indu striële apparaat is als gevolg van de oorlog middelen daartoe gaf de minister aan: krachtige uitbreiding van het industriële apparaat, consumptiebeperking, herstel van de economische betrekkingen met Duits land en Indonesië, bevordering van het multilateraal handelsverkeer, krachtige samenwerking met onze Benelux-partners en spoedige totstandkoming van het Hand vest van de Internationale Handelsorgani satie. Deze punten uitwerkend, deelde de mi nister mee, dat er een voortdurend overleg is met België en Luxemburg over het op elkaar afstemmen van de economie. Opge bouwd moet worden een gecoördineerd industrieel geheel. Volgend jaar Januari zal weer een conferentie gehouden wor den in de geest van de bijeenkomst op het Chateau d'Ardennes. Daar zullen de weder zijdse en gezamenlijke problemen bestu deerd worden. De minister drong erop aan om ondanks alle moeilijkheden te trachten te sparen, teneinde investeringen in de industrie mo gelijk te maken. Het herstel van de econo mische betrekkingen met Duitsland vlotte niet naar zijn zin, hoewel reeds het een en ander bereikt is. Zich richtend lot ir. Vos, die minister van Economische Zaken geweest is en die een uitvoerige rede had gehouden, gaf prof. Van den Brink als zijn mening te kennen, dat een doeltreffend economisch systeem op gesteld dient te worden. Er is echter niet een voor alle tijden en alle omstandig heden passend stelsel. Steeds weer is aan passing aan de omstandigheden nodig. Zo was voor hem ook de socialisatie een kwes tie van doelmatigheid. Maar zelfs als socia lisatie nodig lijkt, dan nog vond hij het gewenst te onderzoeken, of geen ander mid del toegepast kan worden om hetzelfde te bereiken. Aan de industrialisatie neemt ook de overheid deel en wel tot een bedrag van zestig millioen gulden, dat door de Natio nale Herstelbank beschikbaar is gesteld. Over de vrije deviezentoewijzing heeft de bewindsman het advies van de Economische Raad gevraagd. Een speciale commissie uit deze Raad heeft erover gerapporteerd, waarna de kwestie met de Amerikaanse autoriteiten besproken is. Binnenkort zal hierover een beslissing komen. De middenstand. De minister erkende, dat zorgen op de middenstand drukken. Hij liet er evenwel direct op volgen, dat de gehele economische toestand zorgelijk is en dat dus uitgemaakt zal moeten worden, of de middenstand voor extra-moeilijkheden staat. Hij maakte hier bij onderscheid tussen de middenstands- politiek op korte en die op lange termijn. Op korte termijn zijn er zorgen over de loon- en prijspolitiek. Er is aanmerking gemaakt op het niet doorberekenen van de loontoeslag van 1.in de prijzen. Ter compensatie hiervan heeft de minister van Financiën een herziening van de fiscale winstvaststelling in voorbereiding, die ze- Br gaat niets boven CUSTARD CP 12-027 Damn De uitslagen van de in Heerlen gehouden 13e ronde van het tournooi om het wereld kampioenschap zijn: RoozenburgDemesmaecker 20; Verpoest Rostan 20; GhestemChiland 20; Post Pérot 20; Van der StaayKeiler 0—2. De stand luidt na de 13e ronde: 1. Roozen burg 22 pnt.; 2. Keiler 18 pnt.: 3. Verpoest 16 pnt.; 4. Ghestem 15 pnt.; 5. Post 14 pnt.; 6. Chiland 12 pnt.; 7. Van der Staay 11 pnt.; 8. Pérot 10 pnt; 9. Laros 9 pnt.; 10. Demes maecker 2 pnt.; 11 Rostan 1 punt. De openingen van de partijen werden alle in vrij snel tempo gespeeld. De talrijke toe schouwers konden gedurende de midden spelen de echte „denkers" aanschouwen. Een half uur nadenken over een zet in een be slissend stadium der partij was geen zeld zaamheid. Chiland speelde voor de eerste maal in dit tournooi ook als aanvallend speler, zich niets aantrekend van zijn tegenstander Ghestem. Hij ging rechtstreeks over veld 27 naar voren en kreeg een goede aanvallende stel ling. Ghestem manoeuvreerde even handig op vele punten achterlijk te noemen. De I ker nuttig zal werken. De beraamde maat- betrekkingen met Duitsland en Indonesië baren zorg. Als wij geen steun van Ame rika ontvingen, zou een ineenstorting drei gen tot het economisch peil van 1943 en 1944. Gelukkig had de bewindsman ook lich tere kleuren op zijn palet. In 1924 gingen door stakingen 3.156.000 arbeidsdagen ver loren. In 1947 waren het er 203.000 en dit jaar zijn het er tot nu toe 115.000. Deze cijfers bewijzen, welk een grote waarde aan sociale rust moet worden toegekend. In 1938 telde ons land 257.000 werklozen; in 1948: 26.000. Als lichtpunten moeten ook aangemerkt worden de aanwezigheid van een economisch herstelprogramma; het feit, dat de staatsbegroting naar evenwicht neigt en een meer stabiele geldomloop, waardoor de op economisch gebied nood zakelijke maatregelen gemakkelijker ge nomen kunnen worden. Er is veel welvaart verloren gegaan. Hij zal terugveroverd moeten worden. Als GRiEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK enz. PIJNSTILLENDE WATTEN De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Dvorak en Liadow. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.20 Walsmuziek. 11.40 Franse pianomuziek. 12.00 Hawaiïanklanken. 12.30 Wcerpraatje. 12.33 Orgel. 13.00 Voor de strijd krachten. 13.30 Vincentino. 14.00 Voor de A. J. C., 14.20 Piano-duo. 14.30 Harmonie-orkest. 15.00 Fries luisterspel. 15.25 Kamerorkest. 16.00 Platen. 16.15 USA-cabaret. 16.45 Sport- pdaatje. 17.00 Spaanse muziek. 17.-30 Om en bij de twintig. 18.15 Musette-orkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Wat doet de kerk?". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Promenade-orkest. 21.00 Socia listisch commentaar. 21.15 „De winkel van Sinlcel" 22.00 Schrammelmuziek. 22.25 De mens en zijn liefhebberijen; 22.40 Metropole orkest. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM n. 414.5 ML, 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Werken van Rossini. 9.35 Koor, 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 „Die Winterreise", liederen van Schubert. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Symphonische muziek. 15.25 Handenarbeid voor de jeugd. 15.40 Platen. 16.00 „Verantwoordelijkheids gevoel". 16.10 Franse muziek. 16.30 Grego riaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Platen. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Hoe heet deze plaat. 19.15 Harmonie-orkest. 19.50 Voordracht. 20.05 De gewone man. 20.12 Pianoballade van Cho pin. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Danse macabre van Saint Saens. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Estafette. 2.00 Weekend-serenade. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphoni sche muziek van Russische componisten. regelen helpen echter het kleinbedrijf min der dan het grootbedrijf. Algemene door berekening achtte de bewindsman onjuist. In een aantal gevalleh echter is zij geheel verantwoord. Wat de middenstandspolitiek op lange termijn aangaat had de minister weinig critiek ontmoet. Hij concludeerde daaruit, dat op de ingeslagen weg voort gegaan moet worden. De minister overweegt de instelling van een interdepartementale commissie voor de middenstandspolitiek. Hij zal er nu spoedig toe overgaan. Ook in Benelux-verband is een middenstandscommissie werkzaam. De beperking van het aantal midden standszaken zal nog bij de behandeling van de Vestigingswet Kleinbedrijf aan de orde komen. In de oorlog heeft reeds een dras tische vermindering plaats gehad van de 60.000 „verkooppunten" hotels en der gelijke hieronder begrepen van tabak. De distributiedienst schakelde er 17.000 uit wegens een te geringe omzet en van de overblijvende 43.000 verdwenen er nog aens 20.00O omdat zij minder dan 30 net. van hun toewijzingen konden verantwoor den. Tenslotte deelde de minister nog mee. dat over de Wet op het Cadeaustelsel het advies van de Economische Raad is ge vraagd en dat de papïertoewijzing voor de dagbladen on 1 December op 3000 ton per maand zal worden gebracht. Bij de replieken bleek, dat. men over de toezeggingen van de bewindsman betref fende de middenstand niet ontevreden was. Vooral de instelling van de inter-departe- mentale commissie had veler instemming en ook door de te verwachten mogelijkheid van de doorberekening van de gulden loon toeslag in een aantal gevallen voelde men zich enigszins gerust gesteld. Panda en de Meestervlieger in boekvorm verkrijgbaar bij de kantoren van Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 en van de IJmuider Courant, Kennemerlaan 154, IJmuiden. Prijs slechts 30 cent per exemplaar. Stel het nieit ie lang uit, want dan is de voorraad op. Wij hebben in een deel onzer vorige editie reeds bericht dat de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier bij het Bijzondere Hof te Amsterdam een jaar gevangenisstraf met aftrek heeft geëist tegen de 49-jarige hout- industrieel P. N. Menten te Aerdenhout, benevens een boete van honderdduizend gulden' indien het Hof niet de dienstneming bij, maar wel de hulpverlening aan de vijand bewezen zou achten. Indien het Hof tot de eerstgenoemde conclusie zou komen, zou Menten het Nederlanderschap verliezen en zou zijn vermogen aan de Staat toeval len. Mr. Besier zou het toejuichen indien net Hof in het vonnis vastlegde, dat de in de villa van Menten aangetroffen meube len, kunstvoorwerpen en andere kostbaar heden, die thans in het Frans Halsmuseum zijn opgeslagen, verbeurd worden ver klaard. Menten, sedert December van het vorige jaar voortvluchtig, wordt ervan beschul digd tijdens de oorlog in Polen in Duitse dienst te zijn getreden en de bezetters be hulpzaam te zijn geweest bij hun roof der Poolse kunstschaten. Daarbij zou hij een groot aantal kostbaarheden van de door de Duitsers vermoorde professor Ostrowski voor zichzelf hebben behouden. In 1943, toen hij door de Duitsers uit Polen werd gezet, wist hij twee wagons vol kunst schatten en dergelijke mee te nemen. Tij dens de eerste zitting hadden getuigen ver klaard, dat Menten in 1940 berooid in Kra kow was aangekomen, Mr. Besier zeide in zijn requisitoir, dat hij een uitvoerige documentatie zou be waren voor het geval de verdachte zou op duiken om van het vonnis in verzet te gaan. „Ik heb nog geen dossier van een dergelij ke omvang, behalve dan in de Amersfoortse zaak, te behandelen gehad. Dit is een gevolg van het optreden van de verdachte en zijn raadslieden, die het Hof, de raadsheer commissaris en mij hebben "gebombardeerd met memoranda, vertogen en brieven. Zelfs gisteren hebben zij mij nog enige dikke stapels papieren naar aanleiding van de eex-ste behandeling doen toekomen". Mr. Besier achtte de dienstneming als tolk en kunstexpert bij een „Einsatz- gruppe" bewezen, evenals het toe-eigenen van de bezittingen van de schatrijke door Onderwijzer nam deel aan executies in kamp Amersfoort Voor het Bijzondere Gerechtshof in Utrecht hoorde de 31-jarige Amersfoortse onderwijzer C. B. 20 jaar tegen zich eisen. Hij is „Oberscharftihrer" in het kamp Amersfoort geweest. Hem was ten laste ge legd het slaan van gevangenen. Bovendien erkende hij het deelnemen aan de executie van een viertal gevangenen, maar hij zou opzettelijk hebben misgeschoten. De pro cureur-fiscaal merkte op, dat hoe verder de bijzondere rechtspraak vordert, hoe meer verdachten verklaren opzettelijk te hebben misgeschoten. De tijd zal zijn in ziens niet ver meer af zijn, dat moet wor den aangenomen, dat de slachtoffers door een of ander natuurverschijnsel gevallen zijn. De procureur-fiscaal liet aan het Hof de beoordeling in hoeverre verdachte, die samen met Brahm en Oberle aan execu ties deelnam, schuld heeft aan het dood schieten van de bejaarde Amersfoortse predikant dr. Rijper, die tot de slachtoffers behoorde. de Duitsers gefusilleerde Poolse chirurg professor Ostrowski. Het is mogelijk, aldus de advocaat-fiscaal, dat hij de inboedel van het Duitse Beheersinstituut heeft ge kocht, maar de 50.000 zloty, die hij daar voor zou hebben betaald, staan in geen verhouding tot de werkelijke waarde der verzameling. Voorts zei mr. Besier dat, al mogen de Joodse eigenaren hun tevreden heid hebben betuigd met de wijze, waarop Menten hun kunstzaken in Krakow heeft beheerd, de aanvaarding van dit beheer op zichzelf volkomen fout was. Spreker had de indruk, dat Menten na Dolle Dinsdag had geprobeerd de illegali teit te steunen; in dat geval zou hij een typische „van-twee-walletjes-eter" zijn. aldus mr. Besier. Aan het requisitoir ging het verhoor van een drietal getuigen vooraf. Onaangename ervaringen De vroegere Nederlandse consul te Kra kow, de heer J. L. de Bruin, had met de verdachte onaangename ervaringen gehad. Getuige was indertijd directeur van een rijstpellerij in Krakow geweest en had, toen hij in April 1940 voor een kort verblijf naar Nederland moest, Menten als zijn zaakwaarnemer met blanco volmacht aan gesteld. Bij zijn terugkeer bleek Menten door de Duitsers tot „Verwalter" van het bedrijf te zijn benoemd en in het huis van de heer De Bruin te wonen. Deze had over de rijstpellerij niets meer te zeggen en was „betalend pensiongast" in zijn eigen huis geworden. Menten, zo vertelde de oud-consul, ont ving vele hooggeplaatste Duitsers en maak te er bezwaar tegen, dat de heer De Bruin vriendschappelijk met de Polen bleef om gaan. De bewering van Menten, dat hij een goede vriend van de Duitse gouverneur Frank zou zijn geweest, wees de getuige met beslistheid van de hand. Hij verklaar de, dat Menten meer dan eens in Duits uni form naar Lwow ging, vanwaar hij dan met een auto vol schilderijen en tapijten terugkeerde. Mevrouw Menten kreeg bij zo'n gelegenheid vele sieraden en een rol goudstukken cadeau. Na Dolle Dinsdag de getuige woonde toen evenals de verdachte weer in Aer denhout had Menten de heer De Bruin in diens woning bedreigd teneinde zich van voor hem bezwarende papieren en foto's meester te maken, beweerde de getuige. Menten zou bij die gelegenheid gezegd heb ben: „Het is voor mij een kwestie van to be or not to be". De volgende getuige, mevrouw O. A. C. baronesse Steengracht von Moyland, die in Krakow en ook enige tijd in Aerdenhout bij Menten in huis had gewoond, bevestigde in hoofdzaak de verklaringen van de heer De Bruin en scheen van de ene verbazing in de andere te vallen, toen zij vernam, dat Menten had verklaard dat zij in opdracht van de S.D. zijn gangen moest nagaan. Vol gens haar was het eerste wat zij in den huize Menten aan de Westerlaan had ge zien het portret van Hitier geweest. Tenslotte illustreerde de vroegere weer- machts-aannemer Christiaans, die een villa met .inventaris van Menten aan de Westerlaan voor zes ton had gekocht, met enige voorbeelden, dat de verdachte bij sommige Duitsers kind aan huis was ge weest, zoals dat ook omgekeerd het geval was. Volgens Christiaans had Menten, die zich nogal aan hem opdrong, eens gezegd: „Zeg Christiaans, jij verdient nogal veel, hoe beleg je nou al dat geld?" Het Hof bepaalde de uitspraak op 9 De cember. Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicoraas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa Kan i.iran JUUEUER-ftfiRinfiFP HAARLEM GJ in OEN haat B4RTEU0RI55TR 7 ^Ci\ HAAL SPUISTRAAT 12 TEL. nssas 27. Ongewonden renden professor Dommel en Panda de kamer uit, „Ik zal de politie roepen!" riep Dommel en hij rende naar de telefoon. „Roep jij de dief!" Hij was zo opgewonden, dat hij driemaal een verkeerd nummer draaide en toen hij eindelijk verbinding had, struikelde hij over zijn eigen woorden: „Geef mij de commis saris!. Wat, niet aanwezig?.Dan de in specteur! Of de kapitein! Of een agentIk heb aieven! Wat zegt U? Nee, ik heb ze niet na tuurlijk. Maar ze zijn er wel! En ze moeten gepakt worden. Beter vandaag dan overmorgen! Waar? Bij mij natuurlijkI Waar ik woon? Hier natuurlijk! Anders zou ik niet.Wat zegt U? Het adres...." Ondertussen was Panda met twee treden tegelijk de trap afgerend. „Alweer die Bulk", knarste hij tussen zijn tanden, „het wordt tijd, dat die knaap eens achter slot en grendel komt. Als ik hem te pakken krijg, zal hij ervan lusten!" Maar daar leek het voorlopig nog niet veel op. want juist toen Panda de deur uitstormde, zag hij Billy Bulk, die nu zijn kans schoon zag, door het geopende raam naar bin nen te kruipen, in de kamerwaar de ge- daclitenontvanger onbewaakt op tafel stondl terug en bezorgde Chiland tempogebrek met als gevolg, een flinke afwikkeling waar uit Ghestem positievoordeel kreeg. In het verdere spel toonde Ghestem zich een handig strateeg en won. De partij PostPérot had een vrij regel matige opening, waarin eerstgenoemde op zoek ging naar complicaties. Pérot ontweek deze handig, waarna een klassiek middenspel aanving, Post had daarbij enig positievoor deel. De rust verdween evenwel spoedig. Pérot accepteerde vrijwillig een ruilschïjf en dit was voor Post het sein om ten aanval te trekken. Ondanks hardnekkige tegenstrib- belingen moest Pérot in de Algerijn zijn meerdere erkennen. De partij tussen Verpoest en Rostan geb raakte in een klassieke stelling, waarin van voor- of nadeel van een van beiden geen sprake was. Rostan hield goed stand, doch bij de 48e zet vergiste hij zich en maakte een blunder. Verpoest maakte daarvan gebruik* en won de partij. In de partij tussen de jongste en de oudste deelnemer van het tournooi, Roozenburg en Demesmaecker hield de Belg goed stand. Roozenburg kon in een klassiek middenspel geen vat krijgen op de zwarte stelling. Toen hij het spel over een andere boeg gooide kwam een interessant middenspel te voor schijn. waarin Demesmaecker ditmaal aan vankelijk de juiste zetten deed. Hij kon echter niet verhinderen, dat Roozenburg door handig manoeuvreren voordelig kwam te staan en in een fijn berekend eindspel de winst forceerde. Van der Staay en Keiler hadden 68 zetten nodig en het resultaat was een overwinning voor laatstgenoemde. Het spel was vrij over zichtelijk tot de 29e zet, waarna voorberei dingen werden getroffen voor de aanval. Van der Staay verdedigde zich goed. doch moest tenslotte opgeven. Vandaag wordt de dertiende ronde Dordrecht gespeeld. Is Uw dansen correct? Heeft U het gevoel dat U „zweeft" Of man keert er nog wel Iets aan Uw stijl Kom dan op één onzer GEZELLIGE CLUBS waar U beschaafd en correct leert dansen. Aanvang nieuwe Cursussen Januari a.s. Ons ideaal is op alle lessen een gelijk aantal Dames en Heren! en n zult 's morgens X kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter eaii„ ;ewanden doen stromen, anders vér, 'B* voedsel niet, liet bederft. U raakt11* gal op te wekken en Uw spljsmi^ li,tT stoelgang op natuurlijke wijze te regeien"g ên 'Adv.) Biljarten Kampioenschap hoofdklasse driebanden Te Rotterdam is Vrijdag de eindstriic! k. gonnen om het kampioenschap van v-- land hoofdklasse driebanden. "eder- De uitslagen van de eerste dag luide*. Jan Sweering50 77 u Jac. Sweering46 77 5 Stikkelman 50 64 5 niai Broekhuizen 29 64 3 0453 Baay 50 63 5 07(), Wevers 36 63 4 0571 De Leeuw 50 64 7 07»i Louwaard36 64 3 Jgjjj De Leeuw 50 93 6 om Jac. Sweering36 93 4 q.387 Baay 50 68 3 Broekhuizen 50 68 4 0 735 Wevers 50 84 4 nsih Jan Sweering35 84 4 Q416 Louwaard 50 83 5 'ohm Stikkelman 43 83 5 oisiS Schaken Prins komt binnenkort tegen dr. Euwe uit Het candidatentournooi te Nijmegen, waar- van de winnaar het recht heeft tegen'dr M* Euwe uit te komen, om het kampioenschap van Nederland, werd gewonnen door Prins met VA punt. De eindstand luidt: 1. Prins Vk pnt.- 2. Kramer 7 pnt.; 3. Van Scheltinga 6 pnt - 4 en 5. dr. Stumpers en Henneberge ieder punt; 6. en 7. en 3. Baay, Vinken en Vlagsma elk 4 pnt.; 9. Barendrecht 2'/i punt, 10 Van Mindeno 1 punt. Sport in 't kort WEDSTRIJDEN VAN G.I.O.S. - De gym- nastiekvereniging G.I.O.S. hield onderlinge wedstrijden. Uit de verrichtingen bleek merkbare vooruitgang sinds vorig jaar, toen de jonge vereniging voor Üe eerste keer wed- strijden hield. Zaterdag worden de wedstrij den voortgezet en tevens worden dan 's mid dags openbare lessen gegeven in de zaal van U.L.O.-B aan het Junoplantsoen, De.uitsla gen luidden: Oudste mesijes: 1. Martha We zelenburg; 2. Alie Oschatz; 3. Tineke v. d. Voort. Dames (junioren): 1. Hannie Moer- wijk (buiten mededinging); 2. Miep Budding; 3. Meta Iking; 4. Toos Bisschop. Dames (senioren): 1. R. v. Emmerik; 2. J. W. Sijne- steijnDiekman; 3.1. J. Boot. In vroeger dagen was het terrein voor het oude huis „Treslong" aan de Weere- steinstraat te Hillegom een publiek wandel park, overschaduwd door zware bomen. Die bomen moesten er aan geloven, toen gedurende de oorlogsjaren alles wat stook- baar was verdween. En het Treslongterrein werd speelterrein voor de jeugd, een kaal- getrapte, modderige, zieke plek midden in het Hillegomse dorpsbeeld. Daarin komt verandering. Reeds is men ijverig bezig met het uitzetten van de piketpaaltjes voor de Demonstratietuin voor het Bloembollenvak, die in opdracht van het Centraal Bloembollencomité op dit terrein zal worden aangelegd. Het oor spronkelijk ontwerp van de heer Boer. opzichter der plantsoenen te Hillegom is gewijzigd en aangevuld door een com missie, bestaande uit de heren H. J. Voors, J. F. Ch. Dix en W. Roozen. Men is thans met de aanleg begonnen, om in het voor jaar van 1950 de tuin te kunnen open- Stellen. In deze demonstratietuin wordt practisch aangetoond, hoe bolbloemen tot een waar devol element kunnen worden in tuinen van allerlei aanleg. Ze worden hier ge demonstreerd zowel in gladde rechte ga zons als in de klassieke tuinen volgens de Le Nötre-stijl; een groot gedeelte zal wor den ingericht als rotstuin en verdiepte pa den zullen voeren langs kabbelende water valletjes en een gladde, roerloze vijver. De achtergrond zal worden gevormd door eeuwig groen, geboomte, pijnbomen en blauwsparren. Bomen en heesters zullen voorts relief verlenen aan het tuinopper- vlak. Op artistieke en zeer aantrekke lijke wijze zullen hier de talloze mogelijk heden van bolbloemen worden gedemon streerd. Die demonstratie geschiedt niet voor de kwekers en handelaars, maar voor het publiek. Tijdens het bloembollensei zoen komen honderdduizenden naar de Bollenstreek, en voor hen zal deze perma nente tentoonstelling ongetwijfeld een zeer belangrijke trekpleister zijn. HeJ ligt in Tandtechnici veroordeeld Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank straffen variërend van 50 tot 250 tegen een zevental Amsterdamse tandtechnici, die sinds jaar en dag praktijk uitoefenen als tandheelkundige zonder daartoe eigenlijk bevoegd te zijn. Het vorig jaar greep de justitie op verzoek van het ministerie van Sociale Zaken in. Voor de kantonrechter werd een aantal schuldig bevonden, omdat zij, toen daartoe de bij de wet geregelde gelegenheid bestond, de vereiste examens niet hadden afgelegd. Zij kregen een zeer geringe boete ter waarschuwing. Bij de behandeling in hoger beroep, veer tien dagen geleden, zeide de officier, dat het probleem van de bevoegdheid van deze categorie mensen nog altijd niet geheel is opgelost. De wetgever is hier in gebreke gebleven en de moeilijkheden zijn blijven bestaan. Het Hof heeft thans een der tandtechnici van rechtsvervolging ontslagen en de zes overigen veroordeeld tot boeten variërende van 25 tot 500. de bedoeling dat een Stichting zal worden belast met het beheer van deze tuin, die tegen een geringe entréeprijs te bezichtigen zal zijn. Een dergelijke tuin is uniek in de wereld. En men hoopt, dat ook uit alie werelddelen de bezoekers zullen komen. De vraag naar bloembollen moet op allerlei wijzen worden gestimuleerd. Ze zijn vrij duur en kort van duur, maar hun grote aantrekkingskracht ligt ih het feit, dat ze de lente symboliseren, dat ze de tuin reeds geur en kleur geven, wanneer andere bloe men nog veilig in de knop verscholen zit ten. Het spreekt vanzelf, dat men in Hillegom niet alleen in z'n schik is met zulk een kostbaar en sierlijk bezit, maar eveneens verheugd, dat het onooglijke Treslongter rein straks in een stralende Voorjaars* prinses zal worden omgetoverd! Zeer redelijk. Op een kostschool in Stoke- on-Trent werd door de heer E. Wildman die behalve voorzitter van de „Nationale vereniging tot behoud van lichamelijke tuchtiging op school" ook fabrikant van Spaanse rietjes is, betoogd dat een paar klappen met zo'n rietje een zeer reae- lijke straf is. Onmiddellijk grepen zijn toehoorders hem vast en rosten he® af met de rietjes die hij ter illustratie van zijn betoog had meegebracht. Kleine vergissing. Menende, dat hij ®et oud oorlogsmateriaal te doen had, sneed een arbeider 'n stuk van vier me!5r."1o een kabel, die door een vroegere Duits bunker nabij Duinkerken liep. Het Be trof hier evenwel de telefoonkacei tussen België en Nederland en de ver binding tussen deze landen werd dit voorval enige tijd gestoord. Advies. Symon Gould, een leidende figu in de Amerikaanse vegetarische Be weging heeft koning George van Eng land een vegetarisch diëet aangeraa. Hij schreef in zijn brief aan de kom g het volgende: „Ik acht voor Uwe Ma jesteit een eenvoudig diëet van fruit groenten noodzakelijk. Met sla, kaas vruchten zult u in uw huidige toes het beste gebaat zijn. Dit zal u uitein lijk ten goede komen en uw nor circulatie volledig herstellen (U. Zittenblijvers. De passagiers van de „yu^ Elizabeth", het grootste schip wereld dat door de New Yorkse haven staking in Southampton wordt vasi» houden, hebben aangekondigd da; in „sitdown staking" zullen gaan neer men zal pogen hen van het - te verwijderen. De gezagvoerder vau de „Queen Elizabeth" heeft eent de woordvoerder van de Passa|ie^*' Crane duidelijk gemaakt, dat de schappij in dat geval water en toevoer zou afsnijden. Hij haa Crane voorts op gewezen dat1er voor vijf dagen voedsel aan born hetgeen onvoldoende zou zijn wa de passagiers aan boord zouden, en met deze voorraad tevens d tocht gemaakt moet worden, (u.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2