Bloemendaalse politie-agent pleegde dertig insluipingen Miep zegt: Luxe Postpapier „Haring! Een industrie in volle gang" VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 1JMUIDER COURANT Uniform te schande gemaakt" pe Officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank eiste Donderdagmor gen een gevangenisstraf van vijf jaar iet aftrek van voor-arrest tegen de vroegere agent van politie A. L. S. uit Bloemendaal, die in drie maanden tijd dertig insluipingen heeft gepleegd in de nacht, terwijl hij op surveillance was. c verschafte zich toegang tot de villa's Pt een valse sleutel. Op het bureau van litie stond een bak met gevonden voor werpen waaruit hij veertien sleutels ge- Lid heeft. De sleutelbos verborg hij het Bloemendaalse Bos. Wanneer hii 's nachts op surveillance was, Lakte de agent van politie zich aan in- Suining schuldig. Toen het aantal aangif- jin van inbraken tot negen-en-twintig was Leiopen, liet de hoofdinspecteur van po- nfe van Bloemendaal eens nagaan, welke Lnt steeds dienst had, als een inbraak «nleegd was. Het bleek, dat S. in functie ,-s geweest. Daarom werd besloten extra Ltróle op hem uit te oefenen. De agent verscheen niet op de punten, waar het Lig was. integendeel men zag hem in L andere wijk snel fieten. De volgende fg werd S. op het bureau ontboden en -een verhoor bekende hij de insluipingen «nleegd te hebben. Daarna kwam de der ate aangifte binnen en het bleek, dat S. ,$1 des nachts daaraan ook had schuldig ^Bifde behandeling der zaak informeer de de president, waarom S. er toe geko- L, was zich aan de ernstige feiten schul- L te maken. Op ergerlijke wijze heeft hij misbruik van vertrouwen gemaakt. Als een Lnt in een tuin bij een villa loopt denkt de bewoner natuurlijk, dat alles veilig is. Het tegenovergestelde was echter waar, merkte de president op. Verdachte zeide een schuld van ƒ350 bij een dokter *n Castricum en één van 125 bij Wn kleermaker te hebben. Bovendien had hij trouwplannen en om aan het geld voor i Lkoop van meubelen te komen, pleegde hij de inbraken. In de loop van drie maan- I den heeft S. dertig insluipingen gepleegd en heeft bedragen van vele honderden I widens gestolen, verder Perzische kleden, een radiotoestel en filmapparaten. De goe deren bracht hij des nachts bij zijn meisje, dat in Bloemendaal in betrekking was. 1 Aan de verdachte waren drie feiten ten laste gelegd. Hij bekende ze, evenals de andere insluipingen. Als getuige werd de heer J. Voerman, hoofdinspecteur van politie gehoord, die meedeelde, dat verdachte een welwillend man was. Hij was verbaasd, toen hij S. verdenken moest van de insluipingen. Be pastoor uit Heemskerk deelde mee fc»: gezin S., dat in zijn parochie woont, pied te kennen. Verdachte had een actieve rol in de ondergrondse beweging. De „hel dendaden" van toen heeft hij voortgezet, joch thans zijn zij „misdaden". De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte het aanzien van de politie ernstig heeft geschaad, dat i hij zijn uniform tot schande heeft gemaakt en dat hij zijn ambtseed heeft gesehon- den. Het is een unicum in den lande, dat een politieman zich aan een reeks van ware inbraken heeft schuldig gemaakt. Hulde bracht de officier van justitie aan de hoofdinspecteur voor de wijze, waarop j hij het onderzoek heeft geleid. Spreker eiste een gevangenisstraf van vijf 1 jaren wegens diefstal, meermalen gepleegd, onder bezwarende omstandigheden. Mr. A. W. Luikinga gaf een beschrijving van de persoon van de verdachte en van ie omstandigheden, waaronder de feiten rijn gepleegd. Hij verzocht clementie. De rechtbank zal op 9 December uit- ipraak doen. Het meisje had zich wegens heling te verantwoorden. Wegens heling stond vervolgens de twin tigjarige M. V., die met de agent van po litie verloofd is, terecht wegens heling. Als S. goederen gestolen had dan bracht hij ze Teer een belangrijk deel naar zijn meisje. Geld, textielpunten, filmtoestellen enzo- Tcort vond zij des morgens ih de gang van har huis. Voor de rechtbank verklaarde zij niet geweten te hebben, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. Haar verloofde had haar verteld, dat hij de goe deren ontvangen had van de inspecteur van politie en dat de goederen afkomstig waren van N.S.B.'ers. S., als getuige ge hoord, legde een verklaring in gelijke geest af. De Officier van Justitie zeide, dat het meisje had moeten begrijpen dat de goede ren van diefstal afkomstig waren. Opzette lijke heling achtte spreker bewezen. Hij eiste een gevangenisstraf van vier maanden. Het heeft gevroren en dus komen de spruitjes aan de beurt. Op aanbeveling van Mevr. Lotgering-Hille- foand eet Miep morgen: SPRUITJES MET MELKSAUS Vl kg. spruitjes, 1/4 1. melk. 30 gr. boter, 30 p. bloem, zout, nootmuskaat. Maak spruitjes schoon, was ze en kook ze la gesloten pan met weinig water en zout iaar, Laat zo nodig uitlekken. Laat boter cdten, voeg bloem toe en daarna de melk. Uat saus even doorkoken, voeg zout en wei- t|S nootmuscaat toe. Stoof hierin spruitjes m 5 min. Maak een oud stukje kaas op «or het te raspen in deze saus. Dit melk- Ms, kaassaus en ook het koken van spruitjes bouillon van blokjes verzacht de sterke caak van spruitjes aanmerkelijk. Voor de Zondag geeft Moe Beschuit met appelmoes toe. hól Centr. Bur. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Driehuis Crematie M. Ridder van Rappard Onder grote belangstelling is gistermid- het stoffelijk overschot van de heer M. «ader van Rappard. luitenant-generaal ^artillerie buiten dienst, naar het cre- ^orium te Velsen gedragen. Vele kran- üa dekten de baar, die onder meer ge- %1 werd door generaal H. Winkelman, ifieraal-majoor ir. J. Go vers, generaal eer S. J. van den Bergh, kolonel C. de a=n, C. P. van Ginkel, oud-secretaris ge- gal van defensie, kolonel F. G. Dürst 3 oud-directeur der artillerie, de oud- wgemeester van Purmerend de heer piwinckel en vele gepensionneerde le- «oriteiten. Op uitdrukkelijk verzoek werd in de «pa met gesproken. Onder de tonen van het Andante uit de r symphonie van Tsjaikowski daalde ®»aam en plechtig de kist, waarna de woonzoon van de overledene, dr. F. H. 5™» aanwezigen dank zegde voor 1111 belangstelling. De medische verzorging van de plattelands bevolking in Hongarije liet voor de oorlog alles te toensen over. Ér worden thans maatregelen ''finomen om ook in de verst afgelegen streken Ie nodige controle op de gezondheidstoestand van de boeren uit te kunnen oefenen. In Ury krijgt de 100-jarige Istvan Kemenetzky voor de eerste maal in zijn leven bezoek van de dokter, die hier bezig is zijn bloeddruk te meten. Beverwijk P. C. Bais leidt in de Beverwijkse damcompetitie Dé uitslagen van de wedstrijden voor de wintercompetitie van de „Beverwijkse Damclub" die Woensdagavond in de bovenzaal van Veilinggebouw ,,'t Centrum" werden gespeeld luidden als volgt: le klas: H. DiederiksH. Bruins 02; P. SmitJ. Oussoren 02; C. SnelP. C. Bais 02. 2e klas: H. EngelhartJ. van Zutphen 20; W. J. van HattumN. Vlaar 02; G. v. d. OutenaarJ. Geldermans 20; O. BlijendaalW. de Smit 11. 3e klas: G. v. d. WaalH. Adriehem 2—0. Door zijn overwinning op de heer C. Snel is het de heer P. C. Bais gelukt de leiding van de eerste klas te veroveren en werd de heer Snel naar de tweede plaats terug gedrongen. Klokken keerden terug Toen de klokken van de kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad zwegen tijdens de bezettingstijd, was er een vertrouwde stem minder over de stad Beverwijk. Na de bevrijding is de parochie gaan sparen om de toren zijn stem terug te geven. Donderdag luidden de klokken proef en wel om 12 uur en om half vier. In de Kerstnacht zullen zij opnieuw het Te Deum-motief over Beverwijk zingen. Een bijzondere gebeurtenis voor de parochie. RELIGIEUZE FILM VOOR HET BIJBELGENOOTSCHAP De nieuwe Profilti-geluïdsfilm „Geen grenzen meer", die door deze onderneming werd vervaardigd voor het Nederlands Bijbelgenootschap en de internationale verspreiding van de bijbel als onderwerp heeft, wordt in Beverwijk gedraaid voor de afdeling BeverwijkVelsen Noord Wijk aan Zee op Dinsdag 30 November in het Nederlands Hervormd verenigingsge bouw aan de Schans. B.D.C. II verliest van H.R.K.D. I Het is het tweede tiental van de Bever wijkse Damclub Woensdagavond in de wedstrijd voor de eerste klasse van de competitie van de Noordhollandse Dam- bond tegen het Haarlemse HRDK I niet gelukt de overwinning in de wacht te sle pen. De wedstrijd werd met niet minder dan 515 verloren. De enige overwinning voor de Beverwijkers werd behaald door de heer J. de Vlugt, wiens tegenstander reeds spoedig capituleerde. WINTERCOMPETITIE HOSC Voor de wintercompetitie van de Hoog ovenschaakclub vonden Woensdagavond, in de eerste afdeling, de volgende wedstrijden plaats: Afd. 1: J. BeentjesA. P. de Bruin 10; Th. SpijkerW. Steeman afgebr.: G. Paarde- kooperG. L. de Haas afgebr.; M. P. Suiker J. Beentjes 10; P. A. VeldheerA. P. de Bruin 10; W. SteemanTh. Spijker M>; G. L. de HaasG. Zwart afgebr.; G. Paarde- kooperA. Slings afgebr.; P. A. Veldheer" J. Beentjes 0i. ROOKWAAR-COLLECTE Uitgaande van het Katholiek Thuisfront is tijdens de diensten in Onze Lieve Vrouw van Goede Raad een inzameling van rook- werk gehouden, voor de militairen in In donesië. De opbrengst van deze inzameling was: 4000 sigaretten, 13 pakjes shag, 2 pakjes pijptabak, 30 sigaren en een aantal vloeitjes. CURSUS „GEESTELIJKE VRIJHEID" De volgende lezing in de cursus „Gees telijke Vrijheid", georganiseerd door sa menwerking van de Beverwijkse Bestuur- dersbond, Hoogovenstaten en het Nut van 't Algemeen, departement Beverwijk, zal op Maandag 29 November in het Staten- huis aan de Velserweg plaatsvinden. Ds. A. van Biemen zal dan spreken over: „De vraag, in hoeverre het partijstelsel de democratie in gevaar brengt". De politie is er eindelijk in geslaagd een inbreker te arresteren, die op de Veluwe 169 inbraken heeft gepleegd. Hij werd de „On vindbare Pimpernel" genoemd. Ook bedruk) met naam en adres. Kantoorboekhandel de ROOU ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) Velsen-Noord DE HEER E. VAN KOOKHUIZEN VOORZITTER COMMISSIE WOONRUIMTEWET De burgemeester van Beverwijk heeft in de vergadering van de commissie woon- ruimtewet 1947 de heer E. van Kookhuizen tot voorzitter benoemd. NIWIN FILMAVOND AFGELAST De aangekondigde NIWIN-filmavond, welke Donderdagavond voor het personeel van de Hoogovens in het Kennemer Theater zou plaats vinden, is wegens gebrek aan belangstelling afgelast. lJmuiden Vakgroep Groothandel in Vis hield jaarvergadering in Utrecht De Vakgroep Groothandel in Vis hield Donderdag haar jaarlijkse ledenvergadering in Utrecht. Dr. Buter sprak hier over de positie van de handel. Spreker meende, dat de huidige politieke en economische constellatie voor de handel grote gevaren oplevert. Hij had het gevoel, dat aan de belangen van de handel bij het Ministerie van Landbouw niet die aandacht wordt geschonken, die men schenkt aan de arbeiders, de landbouw en de industrie. Wat betreft prijspolitiek en beleid wordt diepgaand overleg gepleegd met de Stich ting van de Arbeid, maar bij dit overleg is de groothandel niet betrokken. Door het wetsontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal volgens spreker de positie van de gehele groothandel op den duur in belangrijke mate worden bepaald en in het bijzonder die van de groothandel, die met het Ministerie van Landbouw te maken heeft. Nu is de toestand zo, dat sociale en eco nomische regelingen tot stand komen zon der overleg met de handel. Spreker noemde als voorbeelden de voorbereiding van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, het stelsel der sociale verzekeringen, de regelingen der arbeids voorwaarden en in het bijzonder verplichte sociale verzekering van zelfstandigen. Dit alles gebeurt buiten de groothandel om en deze kan en mag zich hierbij niet zonder meer neerleggen. Hierop volgde een discussie, waarin drs. Van Dijk, voorzitter van het Bedrijf schap voor Visserijproducten, de mening uitsprak dat bij opheffing van de vakgroe pen goede vrije organisaties behoren te komen. Tenslotte zei ir. Lienesch, directeur der Visserijen, dat de groothandel wel eens fijngeknepen zou kunnen worden tussen de notenkraker van producent en consument. IJmuiden-Oost Waterloo heeft een drukke dag Waterloo I gaat naar HFC 3 en zal trachten zich op de bovenste plaats te handhaven. Het eerste treffen eindigde iri een 31 overwinning en ook nu verwach ten wij een overwinning. De reserves nemen de strijd op tegen VSV 4 en het derde speelt tegen ADO '20 4, de Veteranen krijgen Stormvogels 7 op bezoek. Zaterdag worden nog gespeeld: Water loo jun. A-Kennemers jun. C; Waterloo adsp. A-Kennemers adsp. B. Ouderavond Ir L. P. Krijgerschool Nadat vooraf aan de ouders der leerlin gen van de Ir. L. P. Krijgerschool gele genheid was gegeven tot klassebezoek, moest de heer D. de Wilde, hoofd der school, Donderdagavond verzoeken om in verband met het filmprogramma na de vergadering de talrijke ouders te verdelen in twee groepen. Dit naar aanleiding van de brandweerbepalingen, die in de be perkte ruimte slechts vijftig personen toe lieten. In zijn verslag behandelde de heer J. Mookhoek, secretaris de bestuursmutatie in de Oudercommissie en de vacantietoch- ten van de afgelopen zomer. Inplaats van mevr. Van Asselt-Werner, die als lid der Oudercommissie moest aftreden, werd ge kozen mevr. A. v. d. Pieterman-Worms- becher. De heer De Wilde deelde mede, dat het St. Nicolaasfeest voor de leerlingen van de derde klas af wordt verzorgd door de Onderwijzers Toneelvereniging met een uitvoering op 30 November in gebouw „Concordia". Op een desbetreffende vraag deelde de heer De l^lde mede, dat bij de thans in aanbouw zijnde semi-permanente school geen gymnastiekzaal wordt gemaakt, daar de regering dit heeft verboden. Mocht binnen enkele jaren het leerlingental zo toenemen, dat ook deze school te klein blijkt, dan zal wel een blijvende school verrijzen, voorzien van een gymzaal. Mevrouw Van Zalen-de Waal deed een beroep op de ouders om bij het kopen van boeken voor kinderen, omzichtig le werk te gaan. Vooral de „stripverhalen" kunnen in vele gevallen een verkeerde invloed hebben door hun vaak vergaande immora liteit. Zij bepleitte dit ernstig naar aanlei ding van de recente gruwelijke misdaad te Enkhuizen. Met grote belangstelling volgden de aan wezigen de films, welke door de heer De Wilde werden opgenomen en vertoond en een „levendige" beschrijving gaven van de vacantietochten, een kijkje tijdens het lesuur, een dag aan het strand en de zwem- oefeningen van de leerlingen in het „Vel- serbad" en de „Herendüinen". Alles bijeen een zeer geslaagde ouder avond. Santpoort DAM- EN SCHAAKVERENIGING „DE DIAGONAAL". De dammers van „Diagonaal" speelden dezer dagen een competitiewedstrijd voor de derde klasse van de Nederlandse Dam- bond tegen H.D.C. III uit Haarlem. De strijd ging gelijk op en eindigde onbeslist. (10—10). De schakers kregen theorie-les omdat de eerste helft van de bekercompetitie thans geëindigd is. In groep A moet de kampioen van het vorige seizoen, de heer C. de Wit de eerste plaats delen met de heer C. Gerteman. In groep B staat de heer R. v. d. Stok aan de kop, met een voorsprong van een halve punt op de heer A. van Kan. Heemskerk KATHOLIEK THUISFRONT In het Marquette Theater te Heems kerk zal op Dinsdag 30 November een grote non-stop revue ten tonele worden gebracht. De medewerkenden zijn het Masker show-orkest „The Dios" uit Be verwijk. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Katholiek Thuisfront. De Verenigde Naties hebben een grote hulpverleningsactie ingezet voor de Arabische vluch* telingen in Palestina. Meer dan 2.000 tenten en 45.000 dekens zijn naar de vluchtelingenkampen gezonden, waar velen iot dusver onder de blote hemel sliepen. Hoorspel van de B.B.C. met propagandistische inslag Onlangs bracht de B.B.C. een interes sant hoorspel, geschreven door een zekere George Bruce, een inwoner van Fraserburgh en lid van een firma, welke een van de eersten was, die van Great-Yarmouth uit op haring gingen vissen en deze uitvoerde naar de Balti- sche landen. Het hoorspel droeg als titel: „Haring een industrie in volle gang". Een twintigtal spelers, waarvan de mees ten radio-acteur zijn, werkte aan de uitzen ding mee. Tot de vaklieden behoorden schipper Joseph Duthie en de heer Richardson, wetenschappelijk onderzoeker op het ge bied van de biologie van de haring. Schipper Duthie vertelde van de visserij ter hoogte van de Engelse Oostkust, in het bijzonder doelend op de invloed, die deze visserij heeft op de bloei der nabije indu strieën. In het hoorspel waren twee publicaties ingelast over de geringe vraag naar ge rookte haring en in de tweede plaats werd een ingezonden stuk behandeld, waarin de schrijver critiek uitoefende op de behande ling van het product, wat betrof het al of niet licht roken. Uit de wederzijdse opmerkingen in het hoorspel bleek, dat men de haring vóór het roken een bad gaf, waarin plantaardige stoffen waren opgelost. Dit had invloed op de kleur en deed aan de kwaliteit niets af of toe. Hierbij kwam tevens ter sprake de versheid van de haring, in verband met het gebruik van ijs, waarbij werd verteld, dat vooral het beschikbaar stellen van meer vrachtauto's van grote invloed is geweest om het doel te bereiken: de vis zo vers en snel mogelijk naar het binnenland te ver voeren. Ten slotte werd nog gesproken over de plannen om de onverkoopbare vis in nog te bouwen fabrieken tot vismeel en olie te verwerken. Een Schotse visser vertelde over de te leurstelling als er „niets" in het net zat en van de juichkreten, als de zilveren buit in golven tegen het dek sloeg Een ander hoogtepunt van het program ma was het bezoek aan een conservenfa- briek, waarbij fileerders en verpaksters „ten tonele" werden gevoerd. Een grappig intermezzo was de bewering van een roker, dat de haring, die in grote hoeveelheden in Yarmouth was aangevoerd, eigenlijk ongeschikt was om verwerkt te worden, maar dat er in de havens aan de Noord-Westkust van Schotland haring van prima kwaliteit was aangevoerd. Aan het slot van de uitzending gaf de voorzitter van de „Herring Industry Board", Sir Frederick Bell, een overzicht van de werkzaamheden die op alle terrei nen. van de organisatie der haring-industrie worden verricht. Wellicht kan ook de Ne derlandse visserij een dergelijke, qua pro paganda geslaagde, uitzending bewerkstel ligen. Dr van Kleffens pleit voor vertrouwen en geduld (Van onze correspondent te New York) Dr. E. van Kleffens, Nederlana's ambas sadeur in de Verenigde Staten, sprak te New York in een vergadering van "net Cal vin Bullock Forum tot een talrijk gehoor van zakenlieden. Hij pleitte voor vertrouwen en geduld met betrekking tot het in veler ogen te langzame tempo, waarin een West-Europese federatie bezig is te ontstaan. „Er bestaat zeker geen onbereidwillig- heid voor zover het tenminste West- Europa betreft om tot groter eenheid te komen", verklaarde dr. Van Kleffens. „In tegendeel, men beseft juist hoe langer hoe meer, dat deze eenheid noodzakelijk en wenselijk is." Wijzend op de veelbelovende vooruit zichten voor zowel politieke als economi sche eenheid voor West-Europa, legde dr. Van Kleffens er niettemin de nadruk op, dat de verwezenlijking van een en ander met vele moeilijkheden gepaard zal gaan. Een juist begrip voor alle hierbij te pas komende problemen is van het grootste be lang in verband met de handhaving van de goede verhouding, die er tussen Amerika en Europa bestaat. Wal de politieke eenheid betreft, merkte dr. Van Kleffens op. dat een snelle totstand koming van een federatie van staten, die zo lang onafhankelijk zijn geweest, iets on gekends is in de historie. Toch achtte hij zo'n federatie niet uitgesloten. De leiding van een dergelijke federatie, meende dr. Van Kleffens, zou nooit bij een enkele Europese opperste gezagdrager be rusten, doch hij dacht hiervoor aan een federale opperste raad, zoals de Zwitserse bondsstaat deze kent. Op economisch terrein is samenwerking in de richting van een federatie niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk, als Euro pa bij de huidige ontwikkeling der wereld economie een plaats wil behouden in over eenstemming met de omvang van zijn be volking, aldus dr. Van Kleffens. Wijzend op de Benelux-samenwerking, waarbij met, goed resultaat gelijkvormige en uitvoertarieven tussen Nederland, België en Luxemburg werden uitgewerkt, zei dr, Van Kleffens dat er aanwijzingen zijn dat met goed begrip voor compromis, veel geduld en vastberadenheid een West- Euronese economische unie tenslotte tot stand gebracht zou kunnen worden. Spoedige inpoldering van het IJselmeer bepleit De Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning heeft een nota betreffende voortzetting der landaanwinning in Neder land gezonden aan de regering en de volks vertegenwoordiging. In de nota wordt on der andere gezegd, dat de mededeling dat de toestand van 's lands financiën het in uitvoering nemen van verdere inpolde ringen in het Zuidelijk deel van het IJsel meer in 1949 niet toelaat, de indruk wekt alsof landaanwinning eerst aan de orde kan worden gesteld, indien daarvoor op het staatsbudget fondsen overschieten. De ver eniging is van oordeel, dat op deze wijze het vraagstuk der landaanwinning niet in het juiste licht wordt beschouwd. Aanwin ning van nieuwe cultuurgrond vormt vol gens haar inzichten een onmisbaar element in onze nationale opbouw. De economische wenselijkheid van de uitvoering van een bepaald landaanwinningsobject mag der halve niet uitsluitend worden bezien in het kader van de mogelijkheden, welke de ge wone staatsmiddelen in een bepaald jaar al dan niet toelaten. Dit moet geschieden in het kader der investeringen voor de ge hele economische opbouw van ons land. Dat het hier toevallig een investerings object betreft, waarvan de financiering ge schiedt met overheidsgeld, mag in principe geen verschil maken. In de nota wordt voorts de aandacht ge vestigd op het grote belang van verdere in poldering voor uitbreiding van landbouw productie en werkgelegenheid. De kosten zullen waarschijnlijk door de nationale waarde van de grond worden gedekt en dus economisch verantwoord zijn. De vereniging komt tenslotte tot de con clusie, dat het nodig is thans tot landaan winning over te gaan en de financiering daarvan te regelen bij de investeringen voor onze gehele nationale economische op bouw. Visserij in Indonesië Gedurende de oorlogsjaren is zowel de hoeveelheid aan visserijmateriaal als het aantal vissersschepen in Indonesië sterk teruggelopen. Hoewel er ook momenteel nog een groot tekort bestaat aan alle soor ten materialen hebben de grote hoeveelheid netten, garens, zeildoek en vishaken welke de dienst van de visserij in Indonesië ver strekt heeft toch in de eerste behoeften kunnen voorzien. Ook de prauwenbouw neemt gestadig toe. Op de kust van Java blijven de vangsten nog zeer beneden het voor-oorlogse peil. Oost-Indonesië echter staat er gunstiger voor. Makassar bijvoorbeeld ontvangt thans grotere visaanvoer dan voor de oorlog. Ver wacht mag worden, dat ook op Java de aanvoer aanmerkelijk zal stijgen, daar er steeds meer schepen in de vaart komen. Op het ogenblik doen namelijk nog veel vis sersschepen dienst als handelsprauwen. Bo vendien zoeken sommige vissers hun be staan in de smokkelhandel. Steeds meer worden de vissersschepen echter weer voor de visserij ingericht. De totale aanvoer op de belangrijkste veilingen van Indonesië bedroeg in de pe riode van Januari tot en met September 1948 12.737 ton zeevis ter waarde van 16 millioen gulden. De belangrijkste veilingen zijn: Batavia met een aanvoer van 3657 ton, Madoera met 2396 ton en Makassar met 1806 ton. Het belangrijkste uitvoercentrum van gedroogde en gezouten vis was Oost- Indonesië met 3647 ton, daarna volgde Bor neo met 3249 ton. De totale inter-insulaire vishandel bedroeg in deze periode 9393 ton met een waarde van 14.5 millioen gulden. Deze hoeveelheid werd vrijwel geheel naar Java uitgevoerd, waar de vraag naar vis zeer groot is. De import van vis uit het buitenland bedroeg in de periode van Januari tot en met September 1948 8252 ton met een waarde van ruim 8 millioen gul den en bleef daarmede ver beneden de voor-oorlogse import, welke bijvoorbeeld in 1940 c.a. 60.000 ton bedroeg. Passagier van de „Willem Ruys" vermist Bij aankomst van de „Willem Ruys" te Southampton werd een der passagiers, de weduwe Johann uit Ambon, vermist, die met haar zoon en dochter onderweg was naar Den Haag en aan boord in het hospi taal verpleegd werd. Aangezien een der patrijspoorten open stond, wordt vermoed dat zij in zee is gevallen en verdronken. Kamerlid stelt vragen over loslippige ambtenaren Het Eerste-Kamerlid mr. G. J. van Heu- ven Goedhart (Arbeid) heeft aan de mi nister-president en aan de minister van Financiën gevraagd of het juist is, dat twee ambtenaren, verbonden aan het ministerie van Financiën, gegevens, welke hun uit hoofde van hun functie bekend waren, hebben verstrekt aan mr. K. J. Frederiks, gewezen secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, beogen de, althans wetende, dat mr. Frederiks die gegevens voor publicistische doeleinden zou gebruiken. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, is de regering dan niet van oor deel, dat, mede ter handhaving van de re putatie van onkreukbaarheid van het Ne derlandse ambtenarencorps, tegen deze ambtenaren strenge maatregelen dienen te worden getroffen? Is de regering bereid, zo vraagt de heer van Heuven Goedhart tenslotte, mede te delen welke maatregelen tegen deze ambtenaren zijn of zullen wor den genomen? SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Amsteldiep, 23 Nov. van Batavia naar Semarang. Borneo. 24 Nov. te Manilla van Singapore naar Honolulu. Groote Beer, 24 Nov. van Djeddah naar Sa- bang. Johan van Oldenbarnevelt, 24 Nov. te Amsterdam van Batavia. AFRIKA LIJNEN. Nigerstroom, 24 Nov. te Antwerpen van Amsterdam naar Bor deaux. Aalsum, 24 Nov. te Port Amelia van Dar es Salaam naar Mozambique. Gaaster- kerk, 24 Nov. te Luderitzbav van Walvisbay naar Kaapstad. Lekkerkerk." 24 Nov. te Ant werpen naar Amsterdam van Kaapstad. Klip- fontein. 24 Nov. van Southampton naar Kaap stad. Merwede, 24 Nov. van Dakar naar Kaapstad. K. N. S. M. Agamemnon. 20 Nov. van West Indië te New York. Ariadne, 24 Nov. v. Tanger naar Gibraltar. Ardea, 24 Nov. van Laguaira te Punto Plata naar Cap Haitien. Buys Ballot, 24 Nov. Azoren gepasseerd (Ant werpen—Kingston). Boskoop, 23 Nov. van Buenaventura naar Tocopilla. Hecuba, 24 Nov. van West Indië te Mobile naar New Orleans. Helena, 23 Nov. van Barbados naar Trinidad. Hugo de Groot, 23 Nov. van Trini dad naar Laguaira. Luna, 24 Nov. van Haifa naar Tel-Aviv. Odysseus van Santander 23 Nov. van Bilbao. Orpheus, 24 Nov. v. Savona te Genua naar Livorno. Pericles, 23 Nov. v. Eton te Callao naar Arica. Triton, 23 Nov. van West Indië te Galveston n. New Orleans. Albireo, Buenos AiresRotterdam 23 Nov. van Bahia. Alderamin, 24 Nov. van Rotter dam te Buenos Aires Alkaid, Rotterdam Porto Alegre 24 Nov. te Bahia. Arnedijk, 23 Nov. van Galveston te Mobile. Barendrecht (t). 23 Nov, van Santos naar Rio Grande do Sul. Clavella (t), 25 Nov. 19 uur van Las Pie- dras te Rotterdam verwacht. Jobshaven, Rot terdam—Bona pass. 24 Nov. Gibraltar. Leer- dam, Baltimore—Antwerpen pass. 24 Nov. 23.15 uur Bishop Rock. Rijnkerk, Australië Rotterdam 24 Nov. van Marseille. Soestdijk, 22 Nov. van Vera Cruz te Tampa. Stad Lei den, 29 Nov. van Galveston te Rotterdam verwacht. Wieldrecht (t), Abadan—Kaapstad 28 Nov. te Lorenzo Marquaz verwacht. Alde- baran, New Orleans—Rotterdam 24 Nov. op 1050 mijl van Land's End. Arendskerk, AustraliëRotterdam 25 Nov. van Port Said. Hercules. 24 Nov. van Sfax naar Gibraltar. Rotti. New YorkJava 25 Nov. te Port Said verwacht. Valerius, 26 Nov. van Zamboanga te Tandoc (Philippijnen) verwacht. Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 24 Nov. te Bahrein. Halcyone, RotterdamMontevideo 24 Nov. te Antwerpen. Amsteldiep. 24 Nov. van Semarang naar Belawan. Algenib, Per- nambucoRotterdam pass. 25 Nov. Ouessant. Buys Ballot, Antwerpen—KingstonJamaica ♦pass. 24 Nov. Azoren. Clavella (t). Las Pic- dras—Rotterdam pass. 24 Nov. Portland Bill. Esso Rotterdam (t), FahaheelHavre 25 Nov. te Suez. Garoet, RotterdamJava pass. 25 Nov. 1 uur Gibraltar. Japara (Kon. R. Lloyd), 25 Nov. van Abadan te Ras Tanura. Kelber- gen, R'damItalië pass. 24 Nov. Finisterre. Klipfontein, AmsterdamBeira 24 Nov. van Southampton naar Las Palmas. Larenberg, 24 Nov. van Freetown naar Dakar. Linge wordt 27 Nov. van Haukipudas te Rotterdam verwacht. Malvina (t), 24 Nov. van Miri naar Sydney. Merwede, Amsterdam—Kaapstad 24 Nov. van Dakar. Muiderkerk, 24 Nov. van Pointe Noire naar Boma. Murena (t), 23 Nov. van Singapore naar Colombo. Nieuw Amster dam, 24 Nov. van Southampton te Rotterdam. Nijmegen, 24 Nov. van Hull naar Genua. Ossendrecht, 27 Nov. van Tacoradi te Midd- lesbro verw. Parkhaven, MessinaHuelva pass. 24 Nov. Kaap del Gata. Prins Alexander, 24 Nov, van Montreal te Port Alfred. Prins Willem 2, MontrealHolland pass. 24 Nov. Bell Isle. Rijnkerk, AustraliëRotterdam 24 Nov. van Marseille. Salawati, Amsterdam Java 25 Nov. te Belawan verwacht. Samarin- da, 23 Nov. v. Penang naar Calcutta. Saroena (t), 24 Nov. van Soerabaja te Miri. Slamat, 25 Nov. van Makassar te Balikpapan. Stad Maassluis, Roterdam—Genua pass. 24 Nov. Kaap St. Vincent. Streefkerk, Rotterdam Calcutta 24 Nov. van Alexandrië. Tabinta, JavaAmsterdam pass. 24 Nov. Guardafui. Tjipondok, 24 Nov. van Adelaide naar Soe rabaja. Ternate, vermoedelijk 25 Nov. of 26 Nov. van Bremen naar Gdynia. Van t' Hoff, 25 Nov. van Semarang naar Soerabaja. Zee- man. 24 Nov. 16 uur van Bremen naar Bona. Zeeland (K. R. L.), JavaRotterdam 24 Nov. van Marseille. Zaan. 24 Nov. van Koping naar Mantyluoto. Almdijk, 24 Nov. van Tampa te Houston verwacht. Alwaki, Buenos Aires Rotterdam 23 Nov. van Las Palmas. Arends kerk, AustraliëRotterdam 24 Nov. te Suez. Britsum, 24 Nov. van Spezzia naar Bona. Duivendijk, Vancouver—Rotterdam 24 Nov. te Balboa. Groote Beer, AmsterdamBatavia 24 Nov. van Djeddah naar Colombo. Lem- sterkerk, Rotterdam—Perz. Golf 24 Nov. te Port Said. Macoma (t), 25 Nov. van Curagao te Maracaibo verwacht. Maas, Curagao Amsterdam 24 Nov. te Antwerpen. Heiicon, 23 Nov. van Trinidad naar Paramaribo. Kleine vaart. Coolhaven, 22 Nov. van Oporto te Lissabon. Evertsen, 24 Nov. van Sornaes naar Rotter dam. Flandria, 24 Nov. van Rouen te Londen. Import, AntwerpenLissabon pass, 22 Nov. Ouessant. Marietje, Bohmer, 26 Nov. van Mantyluoto te Amsterdam verwacht. Mies. 24 Nov. van Holbeek naar Rafso. Nettie, 24 Nov. van Hango te Walkom. Sirius, 24 Nov. van Rotterdam te Londen. Spurt, 23 Nov. van Teignmouth naar Amsterdam. Mayglen, 24 Nov. van Oporto naar Lissabon. Maymer, 24 Nov. van Hamburg te Hull. Mayster, 24 Nov. van Londen te Antwerpen. Mira, 24 Nov. te Wilhelmshaven. Mizar, 24 Nov. te Amble. Nassauhaven, AalborgRotterdam pass. 24 Nov. Brunsbuttel. Nottingham, 24 Nov. van Goole naar Harlingen. Nijenburgh, 24 Nov. v. Rotterdam te Stockholm. Saba, 24 Nov. van Newport naar Swansea. Zeeland, 24 Nov. v. de Thames naar Stockholm. Binnengekomen 25 November: Zonnewijk van Hannover. Cottica van Curagao. Boma van Karlsen.Oise van Parijs. Stad Alkmaar van Lulea de Maas van Antwerpen, de Ceres van Helsinki, de Irwcll van Gole. de Katwijk van Rafsö. Janz van Londen. Rijnstroom v. Londen. Falkon van Londen. Bernard V v. Newcastle. Crichtorn van Rotterdam. Cuo- men Nyto van Monte Lyoto. Skaraborg van nog in de sluis. Marietje Böhmer van Otolito. Vertrokken 25 November: Bokefors naar Gent. Greth naar Stockholm. Najaden naar Rotterdam. Helder naar Antwerpen. Hestia naar Antwerpen. Corpula naar Rotterdam. Oise naar Rotterdam. Cotina naar Aarhus. Theseus naar Rotterdam. Wasaborg naar Rotterdam. Magdalena naar Gent. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De levenissen van dr. Wassell". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Kismet". W.B. Theater, 8 uur: „De verborgen schat". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De man zonder geheugen".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5