van Weert Middeleeuwse toestanden in de Velserbroekpolder V.S.V. en Stormvogels besluiten eerste helft van de voetbalcompetitie Als vader z'n krant uit heeft.... Loendersloot's Warenhuis Jlex JAeatef The Kid from Brooklyn Het testament VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 IJMUIDER COURANT „Al tijden geleden is ons waterleiding beloofd Drinkwater van de melkboer „Velsen is een gemeente van tegen stellingen". Dit 'gezegde bevat ongetwij feld waarheid en het wordt vooral duidelijk bij een bezoek aan de Velser broekpolder. Waar aan de ene zijde van de Rijksstraatweg de huisvrouwen het gasvlammetje in de boiler slechts be hoeven aan te steken, om in de kortst mogelijke tijd heet water te krijgen, daar tobben hun zusters in de Velser broekpolder met kommetjes, pannetjes en kannetjes om wat water bij elkaar te scharrelen. Daar wordt gepuzzeld met petroleumstelletjes en fornuizen en wordt de werkdag met enkele uren verlengd, omdat roet en „pannen zwart" zo maar niet weg te blazen zijn. Daar wordt het drinkwater meegebracht door de melkboer, daar levert een Norton- pomp in de stal water voor de koeien en water voor de koffie. „Niet voor de thee, want die slaat er wit van uit", zegt een van de gedupeerden. Daar wordt het huisvuil in een kuil ge stort, want de auto's van Velsens gemeente reiniging komen er niet, daar werkt men nog, als in de Middeleeuwen, met „ton netjes", want wat riolering is, heeft men slechts van horen zeggen. Zeker, het water van de pomp is onderzocht op colibacte- rieën en, zo staat op een papiertje, uit bac teriologisch oogpunt is het dus uitstekend grondwater. Ook chemisch wijzen de cijfers niet op afwijkingen. Stel dat het niet zo was, dan zou de dierenarts er dagwerk en de dokter een lange lijst van typhuspatien- ten hebben. Er blijven intussen, gezien de beerputten en mestvaalten, nog infectie haarden te over. Electrisch licht is weelde. Sommige woonhuizen kennen de weelde van electrisch licht, maar dat zijn de semi- permanente nieuwelingen, die er verrezen met toestemming van Wederopbouw, omdat elders in de gemeente de huizen der bewo ners ten prooi vielen aan de sloopzucht der bezetters. Dit electra is slechts in het woon huis aangelegd, want wie zo hoge aspiraties had. dat hij ook in de stal verlichting wilde hebben, moest dit op eigen kosten finan cieren. Of het inderdaad hoge aspiraties zijn valt te betwijfelen, want geen boer, hoe geroutineerd ook, kan in volslagen duisternis zijn koeien melken. Moeder de vrouw zucht en zegt: ,,U kunt niet begrijpen hoe blij ik ben als m'n veer tiendaagse was is gedaan. Dat gezeul met emmers water, dat gezanik om de wasketel aan de kook te brengen In de winter heb je wel gemak van je regenton, maar 's zomers is die meestal leeg. Al tijden ge leden is ons waterleiding beloofd, maar ze beginnen niet voor dat al het materiaal er is en dat zal nog wel een tijdje duren." Op het kraakzindelijke aanrecht staan drie „stellen" naast elkaar en onder het praten wordt druk gecontroleerd of „'ie niet walmt." Het „wacht effetjes, ik ga thee zetten" wordt gevolgd door een gang naar het voorhuis om „even" wat water uit de melkbus te scheppen. Het is er gezellig, daar bij die vrouwen in de polder, het is of men vacantie heeft, of de tijd stil staat. Aan de overzij van de Rijksweg ligt het andere deel van Velsen, met zijn modern comfort, dat zich uitstrekt tot aan de zee en dat, gezien de nieuwbouw, reeds „grote-stads-allures" krijgt, hier in de Velserbroekpolder ligt het stiefkind: de rimboe. Toch niet zo heel gezellig, als de tijd stilstaat THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 26 Nov. 8 uur, Zater dag 27 Nov. 7 en 9.15 uur en Zondag 28 Nov. 3, 7 en 9.15 uur Frank Sinatra - Gene Kelly - José Ilurbi in de grote muzikale Show-film in TECHNICOLOR LICHT HET ANKER (Anchors aweigh) De vrolijke avonturen van twee Ame rikaanse matrozen, gefilmd in daveren de vaart vol muziek, humor, zang, dans en romantiek. 2 Uur onafgebroken amusement! Een Metro-Goldwijn film. Maandag 29, Dinsdag 30 Nov. en Woens dag 1 Dec. 8 uur Humphrey Bogart en Walter Huston in de realistische, adembeklemmende film DE SCHAT IN DE SIERRA MADRE Ze waren eerst vrienden, toen vijan denmaar allen hadden dezelfde ziekte: goudkoorts! Een Warner Bros film. Toeg. 18 jaar. „De Hoop" op het appèl in het Kanaal Op 11 November liep het Hospitaalkerk schip „De Hoop" na een verblijf van een maand op zee weer in Amsterdam bin nen. Op volle zee werden ondanks het ruwe weer 135 patiënten behandeld en aan de wal cureerde de dokter één patiënt. Elf zieken moesten in het hospitaal worden opgenomen (96 ligdagen) en er werden 62 recepten afgegeven. Tussentijds moest men Scheveningen aandoen voor het afzetten van een patiënt. De predikant bezocht niet minder dan 40 loggers en de marconist repareerde tien kapotte radio-installaties waarmee het totaal in dit seizoen op 98 kwam. Het ligt in de bedoeling dat „De Hoop" gedurende de maand December ligplaats neemt in de Franse Kanaalhaven „Le Trepor", zodat de dokter in het hospitaal ook gedurende de Kanaalvangst de pa tiënten kan behandelen. Sint Nicolaas bezoekt de Kennemerlaan Naar ons uit het hoofdkwartier van de bisschop van Myra wordt gemeld, denkt Sint Nicolaas met zijn knecht Zaterdag middag om 2 uur aan het station van oud-IJmuiden aan te komen, om daarna een grootscheepse rijtoer door de gemeente te maken, voorafgegaan door een muziek corps. Nieuwe havenmeester wordt spoedig benoemd Naar wij vernemen kan de benoeming van een nieuwe havenmeester in IJmuiden per 1 of 15 December tegemoet worden gezien. De heer A. van Oosterom neemt thans de dienst waar. „CHRISTENDOM EN COMMUNISME" Ds. J. v. d. Berg verzoekt, ter verbetering van het door ons gegeven verslag, mee te delen, dat ds. R. Bijlsma van Amsterdam zijn toespraak over „Christendom en com munisme" Woensdag 17 November met de volgende zinsnede besloot: „Wij zullen neen moeten zeggen tegen het communisme om zijn ideologie en zijn methoden, maar we zullen dit anders moeten funderen dan Amerika met zijn kapitalistische en Rome met zijn papistische instellingen". dan is er nog nèt even tijd om een Jumbo spelletje te spelen. Halma, Mens erger je niet, Oud Hollands Ganzenbord, Prentenlotto en Domino, Klok en hamer, Wees op je hoede, Vlooienspel, Zwarte Piet en wat niet al. Vraag volledig Jumbo spelenboelcje bij: YVILLEMSBEEKWEG - TEL. 4654 IJMUIDEN-OOST MARKTBERICHTEN 25 November 1948 IJM 215 f470; EH 20 f315; UK 119 f534; UK 36 f 693; UK 243 f495; UK 176 f676; UK 91 f 1811; UK 62 f 830. Sardyn. IJM 39 f 86; IJM 202 f 167; IJM 207 f 40; IJM 318 f21; IJM 237 f82; IJM 212 f 11; IJM 226 f 153; UK 47 f 456; UK 125 f 82; UK 194 f 14 HD 25 f150; UK 266-70 f798; UK 4-19 f447; UK 69-86 f143; UK 7-90 f 133; UK 99-80 f142; UK 185-215 f56; UK 9-75 f102; UK 199-97 f 370; UK 169-161 f 132; UK 46-72 f 150; IJM 213-VD 9 f 303. Prijzen. Tarbot I 2,55—2,35; gr. tong 2,45—2,15; gr.m. tong 2,35—2,10; kl.m. tong 2,30—2,20; kl. tong I 2,15—2,10; kl. tong II 1.85—1,80, PeKlkfchol 22—13.50; kl. schol dicht 17—10,50; schar dicht 13,50—7,30, per 50 kg. Aanvoer. 17 kisten tong en tarbot, 130 kisten schol, 45 kisten schar, 20 kisten wijting, 15 kisten kabeljauw. Totaal 227 kisten. Vadertje en moedertje spelen ze graag Gun ze dat genoegen en loop eens binnen bij v. WEERT. Wij hebben van die gezellige kindergarnituur- tjes in prijzen vanaf 24.75 AARDIG ST. NICOLAASCADEAU ANEGANG 46 Agenda voor Velsen en IJmuiden Zondag gaan zowel Stormvogels als VSV de eerste helft van hun competitie-seizoen afsluiten, de Vogels met de thuiswedstrijd tegen 't Gooi, de roodwitten met een bezoek aan DFC. Stormvogels krijgt dus als tegenpartij een club, die in de benauwdheid zit en dus te vergelijken is niet de bekende kat, die rare sprongen kan maken. Dat wordt oppassen voor de thuisclub, want de Hilversummers zullen alles op alles zetten uit deze wedstrijd de volle winst te behalen. Een lauw spelletje, als tegen Volewijckers werd vertoond, zal ongetwijfeld niet ongestraft blijven. Een gewaarschuwd man geldt voor twee, óók in de voetbalwereld. En VSV is gewaar schuwd in de wedstrijd tegen DWS; Door onderschatting van de tegenpartij in de eerste helft ging de rust met een achterstand van 30 in. Dit zal de ploeg ongetwijfeld niet voor de tweede keer overkomen! Boven dien is DFC ook helemaal niet een tegen partij, die te onderschatten is. Vooral niet op zijn nieuwe terrein. Werden daarop niet door de Dordtenaren in vijf wedstrijden zeven Gezellige avond voor ouden van dagen De oudjes die gisteravond in het IJmui- dense patronaatsgebouw bijeen waren, heb ben ongetwijfeld genoten. Hun werd do.or de „Commissie van ontspanning voor Ouden van Dagen" een gezellig cabaret programma aangeboden. De voorzitter der commissie, de heer P. Waardenburg, heette de aanwezigen van harte welkom en wenste allen een genoeg lijke avond toe. De accordeonvereniging „IJmuidens Roem" onder leiding van de dirigent-direc teur D. Wijker, zorgde voor goéde amuse mentsmuziek en had over bijval dan ook niet te klagen. Enkele leden van het orkest gaven na de pauze een solo ten beste. Voorts luisterden de ;.Heris" en de „Zwa- humato's" onder leiding van M. Sleen deze avond op met vrolijke liedjes bij de gitaar. Tijdens de pauze deelde de voorzit ter mede dat de kaspositie het niet toeliet om, zoals gewoonlijk, een kop koffie te presenteren. Een vriend van de ouden van dagen nam toen deze tractatie voor zijn rekening. Na het bakje troost werden nog enige sketches ten tonele gebracht, die te oor delen naar het applaus zeer in de smaak vielen. De conférence werd verzorgd door Piet Biermans. De heer Waardenburg bracht tot slot aan allen die medegewerkt hadden zijn dank over en hoopte in de toekomst nog dikwijls een beroep op hen te kunnen doen. Daarna ging een ieder voldaan huiswaarts. winstpunten behaald, waaronder twee op Neptunus? Velsen krijgt RCH op bezoek. De Haarlem mers hebben tot nu toe een prachtige presta tie geleverd en zich ongetwijfeld de sterkste club uit de afdeling getoond. We kunnen ons niet voorstellen, dat zij zich in hun opmars naar hogere regionen door Velsen zullen laten dwarsbomen. De Kennemers gaat in Weesp tegen Rapi- ditas spelen en het zal de Wijkers niet mee vallen hier winst te behalen, want de nog maar pas gepromoveerden voelen zich aardig in hun nieuwe omgeving thuis. We durven hoogstens op een gelijk spel te hopen! Voor de derde klas A wordt de uiterst belangrijke wedstrijd KW—WE gespeeld, immers hierbij is niets minder dan de boven ste plaats de inzet. WE staat op het ogen blik twee punten op KW voor, zodat de Krommenieërs nu de gelegenheid krijgen gelijk te komen. Maar we hebben zo'n ver moeden, dat de VVE'ers het niet zo ver zul len laten komen! Beverwijk ontvangt de Zaanse Zilver meeuwen, waarvan destijds met 30 werd verloren. Een volledige revanche verwachten we niet, wel hebben we moed op een gelijk spel. Van Kinheim hebben we hogere ver wachtingen. We rekenen op een zege op GVO. En het staat voor ons vrijwel vast, dat Hollandia aan DEM geen moeilijkheden in de weg zal leggen. In Hoorn wonnen de Wijkers destijds met 16. Terrasvogels zal tegen Halfweg zijn uiterste best moeten doen, om althans op één punt beslag te leggen. Van de vierde klassers is WB vrij, maar IEV, dat zo hard de punten nodig heeft, moet naar SDZ. We vermoeden niet, dat de Vel- senaars gelegenheid krijgen hun punten- aantal te vermeerderen, immers SDZ ver speelde op eigen terrein in 5 wedstrijden nog maar één punt. Stormvogels 2 heeft tegen SDW 2 een be hoorlijke kans, terwijl we VSV 2 met nog groter zekerheid een overwinning op WFC 2 durven voorspellen. STUDIECLUB VOOR SCHILDERS GAAT OP EXCURSIE. De werkende leden van de Studieclub voor Schilders voor Velsen, Beverwijk en omgeving gaan Zondagmorgen hun eerste excursie maken en wel naar het cremato rium in Velsen. Er zal in hoofdzaak aandacht besteed worden aan het wit marmer dat daar in overvloedige mate te bezichtigen is. HOUT UIT DE RUSSISCHE ZÓNE. Voor Van Gelder's papierfabriek is Don derdag van Warnemünde (in de Russische zóne van Duitsland) met het Noorse s.s. „Carmelfjell" een lading van ruim 600 va dem geschild hout aangekomen. Wegens de lossing van een houtboot uit Joegoslavië had dit kleine schip tijdelijk ligplaats aan de Kanaaldijk voor de Vel- serbrug. Het onvolwaardige kind „Onderwijsvernieuwing geen probleem" In het kader van de kinderbescherming hield gisteravond de heer A. P. Stolk, hoofd der Wilhelminaschool een lezing over: het onvolwaardige kind. De wereld van het onvolwaardige kind is er een vol zorgen, zo begon de heer Stolk zijn rede, waarin hij speciaal de aandacht vestigde op die cate gorie van kinderen, wier onvolwaardigheid geaccentueerd wordt door een geestelijke minderwaardigheid. Het aantal afwijkin gen is legio, aldus spreker: gebrek aan con centratievermogen, aan geheugen, gemis van combinatievermogen. Er zijn kinderen die het ene ogenblik een geheel huisgezin tiranniseren, het volgende een willoos werktuig zijn. De wetenschap verdeelt deze grote groep in twee: de eerste kunnen het wel tot iets brengen, de tweede zullen nooit een zelf standige positie in de maatschappij ver overen. Slechts die kinderen, die door af wijkende hersencapaciteit het onderwijs op de lagere school niet vermogen te volgen, komen in aanmerking het buitengewone onderwijs te genieten. Eerst echter heeft er een grondig me disch en paedagogisch onderzoek plaats, zei spreker, waarin de psychiater het grootste aandeel heeft. De heer Stolk weidde hierna uit over de verschillende toetsingsmethoden. Kinderen met geringe begaafdheden moeten ten strengste onderscheiden worden van kinde ren, wier hersencapaciteit onvolwaardig is. De zeer laag staanden mogen, zo zei spre ker, nooit tot het buitengewoon lager on derwijs worden toegelaten. Wanneer, zo vervolgde hij, besloten is de plaats op de lagere school te verwisselen met die op een B.L.O.-school, eerst dan komt er voor het kind aan veel ellende een einde. Karaktervorming en de a-sociale houding namen een belangrijke plaats in de rede van de heer Stolk in. Een onvolwaardige, die zich op latere leeftijd niet kan handhaven, wordt vaak een gevaar voor de maatschappij, zo zei spreker. Hierna besprak de heer Stolk uitvoerig de onderwijsmogelijkheden, waarbij hij deed uitkomen dat het doel is, de leerlin gen zoveel mogelijk geschikt te maken voor productieve arbeid. Wat voor het dagelijks leven niet noodzakelijk is, wordt als waar deloze ballast overboord geworpen. Er wordt een grote plaats ingeruimd voor handenarbeid en handwerken. Daar het geven van onderwijs aan een dergelijke inrichting gebaseerd is op _het zich bezinnen op en aanpassen aan de tijds omstandigheden, is de onderwijsvernieu wing er geen probleem, aldus spreker. Overgaande tot de opvoeding van de laagststaanden merkte spreker op, dat dit een der zwaarste taken van het B.L.O. is, want, zo zei hij, hier komt het egocentrische in het kind sterker dan ergens anders naar voren. Het personeel van de scholen voor ge woon lager onderwijs drukte spreker op het hart: wanneer er een kind is waar men aan twijfelt, geef het dan ten spoedigste op en onthoudt het niet de zegeningen van het buitengewoon onderwijs. Tot slot zegde mevrouw H. P. B. Stolk Becker een eigen gedicht, waarin zij een beroep deed op de liefde der mensen, ten behoeve van het geestelijk misdeelde kind kregen de aanwezigen gelegenheid iets van het werk der meest talenlvollen in ogenschouw te nemen. „JONGE KRACHT" OP DE PLANKEN. De toneelvereniging „Jonge Kracht", onderafdeling van de Christelijke Jonge Mannenvereniging „Het Mosterdzaadje", geeft heden en morgenavond een opvoering van het stuk: „Uw wil geschiede.Een werk van de hand van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen. De regie is in handen van de heer F. A. J. Hunsehe, die reeds vele lauweren als regisseur in zijn leven heeft geoogst. Medewerking verlenen „Die rooi- roks" onder leiding van de heer J. Ottens. Plaats van handeling is het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Enschedé- straat. WINTERCOMPETITIE „DE JUMP". De voornaamste uitslagen van de Woens dag gehouden wedstrijden in de winter competitie van bridgeclub „De Jump" zijn: Groep A: 1 Ligthart-Wonink 66 m.p.; 2 Kuiper-de Jong 63 m.p.: 3 Born-Cleeren 62 m.p.; 4 Moot-Suyk 56V2 m.p. Groep B: 1 Jonker-Wittebrood 41 m.p.: 2 Breur-Zandwijk 33m.p.; 3 Dames Slaats-Rolloos 33 m.p.; 4 Bosman-Koelemij 31 y2 m.p. ,Rex draag de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag 1 Dec. brengen wij: met DANNY KAYE. Nederland Film Portugese trawler maakte proefvaart „Antonio Pascoal" staat geschilderd op de groene boeg van de 71 meter lange, 11 meter brede en 1218 bruto ton metende trawler, die de N.V. Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij voor Portugese reke ning heeft gebouwd en die onlangs is vol tooid. Met deze grote en zeer moderne trawler die menig IJmuidens visser met jaloerse blikken opnam is op de Noordzee een proefvaart gemaakt met als gezagvoerder kapitein B. Wijsmuller. Het schip, waarvoor Werkspoor een motorinstallatie leverde van 1100 p.k., is ingericht voor de kabeljauw-visserij bij New Foundland. De traaninstallatie heeft een capaciteit van 500 kg. per uur; de be nodigde stoom voor deze installatie, als- mede voor de centrale verwarming van het gehele schip, wordt geleverd door een zo genaamde Cochran boiler. De speciale tanks voor de geproduceerde levertraan hebben een totaal inhoud van 65 ton, die voor de vaste brandstof een inhoud van 385 ton. Voor het conserveren van de vis, die in de laadruimte met een inhoud van circa 50.000 kubieke voet wordt opgeslagen, wordt per reis 700 ton zout meegenomen. Een gewicht van 230 ton aan zoetwater kan eveneens worden meegenomen. Het schip, dat ruim 12 mijl loopt, krijgt een bemanning van 65 koppen. De officie ren zijn midscheeps in hutten, welke niet onder doen voor die van passagiersschepen, ondergebracht en de bemanning woont in het voorschip, waar de stalen kooien twee boven elkaar, door slechts nauwe gangen gescheiden, zijn gemonteerd. De hutten zijn in lichte kleuren geschilderd en de bekle ding is van rood leer. Het schip is electrisch verlicht dag en nacht wordt er gevist en ook alle pompen en lieren worden elec trisch aangedreven. Hiervoor zijn twee hulpaggregaten, welke respectievelijk be staan uit 'n 90 pk dieselmotor voor aandrij ving van een 65 kw dynamo en een 65 pk dieselmotor gekoppeld aan een 40 kw gene rator. Deze laatste drijft tevens een 75 m3 hulpcompressor aan. Bovendien is er nog een 12 pk dieselmotor, met de hand aanzet- baar, die een 20 m3 hulpcompressor en een 5 kw dynamo aandrijft. Daar wordt aan de deur geklopt 't Is altijd goed als het bij DE 1AGER vandaan komt. Trompstraat 66 Strawberries ontvangt Pinoké uit Amsterdam Het programma voor Zondag vermeldt voor de dameselftallen van Strawberries thuiswedstrijden. Strawberries ontmoet Rood-Wit II en zal tegen deze hekkeslui- ter weinig moeite hebben, om de punten thuis te houden. De reserves treden als gastvrouwen van Alliance II op. De goede vorm waarin de Velsense dames op het ogenblik verkeren, doet een kleine overwinning voor hen ver wachten. Strawberries IIIRood-Wit IV laat enige twijfel over de vermoedelijke uitslag bestaan. De gastvrouwen hebben de pun ten hard nodig en bereiden zich dus op een spannende strijd voor. Strawberries IV krijgt VW II uit Am sterdam op bezoek. Dat zij hun eerste winstpunt uit deze wedstrijd zullen halen is te betwijfelen. De meisjeselftallen gaan elkaar bestrijden voor de competitie. On getwijfeld zullen de meisjes van het B- elftal haar best doen om de stand zo laag mogelijk te houden. De heren zetten met de wedstrijd tegen Pinoké het tweede gedeelte van de com petitie in. De Velsenaren hebben hun op stelling enigszins gewijzigd en kunnen de Amsterdammers waarschijnlijk wel de baas blijven. Van groot belang is verder voor hen wat AMVJ tegen het sterke Am sterdam III zal doen. De reserves gaan bij de leiders Adelbor sten op bezoek en zij hebben in Den Hel der geringe kans op succes. Ook hier heb ben de Velsenaren enige wijzigingen in het elftal aangebracht. Kraaien IIStrawberries III belooft veel spanning te brengen, met de beste kansen voor de gastheren. Zandvoort II ontvangt Strawberries IV, waarbij de gasten een goede kans hebben een kostbaar puntje mee naar Velsen te nemen. De jongens moeten van AMVJ a zien te winnen, willen zij 'HBS a blijven bedreigen. Strawberx-ies I verschijnt als volgt in het veld: doel: D. Hollmann; achter: J. Fer ment, J. Otto; midden: A. Kost, J. Bru- nink, J. Dalhuysen; voor: P. Minder houd, H. Brunink, K. Rijkeboer, K. Bekker, P. Steyn. IJmuiden moet toezien, hoe de meeste Engelse walharing wordt aangevoerd dooi de Katwijkse en IJmuider drijfnetvissers: na Maandag is deze week geen logger ge weest met aanvoer van verse Engelse wal haring. FEUILLETON VRIJDAG 26 NOVEMBER Thalia, 8 uur: „Licht het anker". Rex, 8 uur: „The Kid from Brooklyn' Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 uur; Toneelvereniging „Jonge Kracht". ZATERDAG 27 NOVEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „Licht het anker", lang. Ik kan niet wennen aan die jurken van mevrouw Maquisten door Patricia Wentliworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 14) Met een zeker onbehagen constateerde Carey, dat zij nog nooit in een huis ge weest was, waar de mensen zo weinig ge luid maakten. Nicht Honoria's diepe stem en het krassen van Dennis' kruk schenen zich als het ware af te tekenen tegen een eigenaardig gedempte achtergrond. Na tuurlijk had het ook iets te maken met de zeer dikke tapijten en gordijnen. Neen, niet iets het had er alles mee te maken. En toen herinnerde zij zich, dat Nora de avond te voren het huis een gi-aftombe had genoemd en er uitgehold was, terwijl zij de deur met een smak achter zich dicht wierp, als om de stilte te verbreken. Honoria Maquisten stopte haar hand in een van haar met bont omzoomde zakken en stak die toen uit met iets er in. Dat is een vreselijk ding, wat je daar aan hebt. Het lijkt een gewone ochtend japon. Alle kleren zijn tegenwoordig lelijk, maar in ieder geval is het ding ten minste Rex: 6.45 en 9.15 uur: „The Kid from Brooklyn". Gebouw voor Christelijke Belangen, 8 uur: Toneelvereniging „Jonge Kracht". Patronaatsgebouw, 8 uur: Bonte Avond A.N.M.B. boven de knie voor 's avonds. Ik zal niet zeggen, dat de kleur je niet staat. Ik denk, dat die bij je ogen past. Je kon dit beter opsteken om je jurk een beetje op te vro lijken. Ik heb het eens in een tweede hands winkel zien liggen en vond het wel aardig; daarom heb ik het gekocht om het aan Julia te geven op haar een-en-twintigste verjaardag een week voordat ze stierf. Het is vijftig jaar lang opgeborgen ge weest. Ik zou het prettig vinden, als jij het droeg. Carey nam de broche van de dunne, dorre handpalm. Zij werd bestoxmd door allerlei gevoelens. Het woord „graftombe" kwam weer in haar gedachten het was alsof zij iets kreeg, dat in een graftombe gelegen had. Maar het was toch heel vrien delijk en zij had nooit zo'n mooie broche bezeten. Blijdschap over dit geschenk kreeg nu 'de overhand op de andere ge voelens. Zij hield de broche tegen de blau we stof van haar japon, en zag hoe de kleur van de grote, bleke saffier, die om geven was door een krans van diamanten roosjes, dieper werd. Het is beeldig, nicht Honoria. Mevrouw Maquisten knikte. Het staat goed bij je japon en bij jou, maar het is geen penny waard de saffier is veel te bleek. Het is alleen een aardig ding dat is alles. Je hadt zeker liever diamanten gehad? De scherpe levenidge ogen keken haar onderzoeekend aan onder spottende wenkbrauwen. Carey schudde haar hoofd. O, neen, helemaal niet. Waarom niet? Nu, wat heeft het voor nut om dia manten te bezitten als je zelf je brood moet verdienen? Honoria Maquisten betastte haar dia manten halssnoer. Wou je daarmee zeggen, dat je ook hiervoor niet dankbaar zoudt zijn? Carey keek haar lachend aan. Wat zou ik er mee moeten doen? Ik zou het immers toch niet kunnen dragen. Je zoudt het kunnen verkopen. De stem was droog en koud. Cai-ey kreeg een kleur tot onder heur haren. Hè, toenicht Honoria! Een ï-egenboog van diamantengeflonker kwam voor Carey's ogen toen een van de lange, dunne handen werd uitgestoken om haar te liefkozen. Stil maar, kind ik heb geen reden om je te plagen. Doe die broche aan en geef me een kus. Nora was ook aan tafel, levendig en zeer decoratief gekleed in emeraldgroen. De kleur van tante Honoria's kamer, legde zij uit. Misschien beweegt het haar om mij een paar overgeschoten emeralden tè geven. Zij heeft er toch massa's van. Toen Magda niet verscheen, vroeg Carey waar zij was en kreeg antwoord van Dennis. Vrije avond. Vanavond een straaltje zon voor ons. Honor, mijn engel, wees dub bel zo sprankelend van geest als anders, wil je? We zouden niet graag willen, dat onze nieuwe nicht ons vervelend vond. Zijn blikken vestigde zich weer op Carey en begonnen te glinsteren, toen hij de blauwe saffier ontdekte. Waar heb je dat prulding opgedoken? Daarop vervolgde hij, zonder haar antwoord af te wachten: Mijn beste Watson, dat is het begin. Tante Honoria gaat afstand doen van haar spullen en zij hakt er meteen flink in. Cai-ey zei: Het heeft aan mijn groot moeder behoord. Dat is niet helemaal eerlijk van je, lieve kind. Nu, in ieder geval- gaat het jou niet aan, vond Nora. Honor had de hand naar de kraag van haar japon gebracht. Daar zat geen bro- che. Ze zei niets en haar hand viel weer terug in haar schoot. Carey lachte, ten dele omdat Honor haar kippevel bezorgde en ten dele omdat zij niet inzag, waarom Dennis alles op zijn manier moest uitleggen. Hij schudde af keurend zijn hoofd tegen haai-, en zijn ogen schitterden ondeugend. Morgen zullen het waarschijnlijk dia manten zijn, die niet van je grootmoedèr zijn geweest, maar die Oom James heeft gekocht van het geld, dat hij in de vorige oorlog verdiend heeft met oorlogsmate riaal. En later zijn het waarschijnlijk chèques of de beroemde robijnen. Maar kindlief, probeer mp niet wijs te maken, dat je niets weet van de robijnen! Neen, dat is nu wei'kelijk onnatuurlijk on schuldig van je Ze zijn werkelijk wonder schoon en het is de tragedie van tante Honoria's leven, dat zij nooit de moed heeft gehad om ze te dragen. Vanwege d'r haar zie je. Om dezelfde reden wil zij ze niet aan Nora nalaten en ik meen me iets tamelijk hatelijks tegen Honor te herin neren over hoe die er wel mee zou uitzien. Kan jij het je nog herinneren, Honor, liefje. Honor keek strak op haar bord en gaf geen antwoord. Nora zei: Schei nu uit, Den! Hij zag, dat Carey haar voorhoofd fronste en lachte. Re heb er werkelijk ernstig over ge dacht om te zweren, dat ik met een zwart- harig vrouwspersoon zou trouwen, alleen cm te zien, of daardoor de schaal in mijn vooi-deel zou doorslaan. Wat vind jij van robijnen? (Wordt vervolgd). Maandag wordt de hal „zw^it tje". De examens van de vaken^T?®* handel in vis en de stichting Va>L?" (in oprichting) zullen zoals reeds h l g werd gemaakt, Maandag 29 Nnvpmx, 6 December in de IJmuidense vhhlt en den afgenomen. Om 9 uur Wordt m!°r" examens begonnen: het praktik „Tj de gebeurt in de vishal B pakhuis "ip £elte de theorie wordt in hotel AubimJT ea vraagd. De uitreiking van de dioWge" vastgesteld op 1.30 en 5 uur naÏÏL 15 Het winkeliersdiploma komt de 2Pp Sg' vember aan de beurt, op 6 Decern!» ten de candidaten voor het ventercriiJ?06" „onder het mes". tersc"Ploma De Scheveningse vloot bracht Do j dag in Scheveningen 4000 kisten aan d* verse markt. Te Vlaardingen werd ook haring aangevoerd. Uit Scheveningen vindt ook verse h UIL ululvOiiiiigcii V1I1UI OOK versphs export naar Tsjechoslowakije plaats g" De laatste weken concentreert 7ioK j visaanvoer op het weekend. °e Maandag moesten zes trawlers or, i tot Dinsdag wachten, maar nadien k S?®* hele week slechts één trawler (de ATPfige' aan de markt verschenen. DonderH J helemaal niets! Ook Vrijdag was aanvoer van betekenis. ëeen Indien de vissers deze politiek opgeven, zou dat wel in de visM,!" merkbaar zijn. Pri)zen - Middagverkoop De kustvissers welk, om sardijn vissen vlak op de kust, bra,,L hun waar levend aan. Daarom mm», vangst ook des namiddags gelost enJ' kocht. De prijzen van de sardijn bliivm i vredigend. De „bliek" verdwtoE de pulschuit. Wt echt® "l „Arsenicum en oude Kan!" bij „Varia" De dobbelsteen, die de IJmuidense tone,! vereniging Varia" wierp met de opvoS van Kesselrings quasi-lugubere blSÏÏ „Arsenicum en oude kant", is Zattrri met de zes naar boven blijven lieren- dilettanten-gezelschap, dat dit grUlire'vVr haal tot een dergelijk goed einde weel t! brengen, kan zichzelf lichtelijk trots m i. borst glaan en constateren dat het flink in de mars heeft. at Met spelersmateriaal, dat gewend w aan een beroeps-leidster, heeft resissmir r W Boeree het aangedurfd en ondank^ talrijke kleine onvolkomenheden konden de Varia-mensen de lijn van een goed ver leden Donderdagavond doortrekken Het wonderlijke gegeven van de twee lieve oude dametjes, die er een bedaard genoegen in scheppen eenzame heertjes te vergiftigen om ze daarna in de kelder te begraveiï mag door de film en „Comedia" genoeg, zaam bekend verondersteld worden en de griezeligheden van het grote huis in Brook lyn hielden dus voor velen weinig nieuwi meer in. Donderdagavond heeft de Thalia zaal echter ervaren, dat deze kennismak king met een vrolijke nachtmerrie, mits voorzien van de juiste climaxen, opnieuw beurtelings huivering- en lachwekkend kan zijn. De gezusters Brewster werden vol- komen op toon door de dames S. Peek en A. Boeree—Kerreman op de planken gezet, zodat de mindere rolvastheid van Abby wegviel tegenover de sfeer, die dit duo rond zichzelf wist te leggen en vast te houden. De andere zonderlingen kregen eveneens een zorgvuldige weergave: de door waan- denkbeelden bezeten neef Teddy werd een scherpzinnig gespeelde figuur van W. Gre- gouir en Jonathan, zijn misdadige broer (A. H. Holtslag) hield zijn „griezel-gestalte" tot het juiste uiterste vol, ook al omdat dr. Einstein van J. Hagen de volle maat kreeg. Tegen deze achtergrond van excentriekelingen viel het de „normale" rollen moeilijk, het evenwicht te herstel len, maar de regisseur maakte van de to neelcriticus Mortimer, die hoe langer hoe heviger in de knel komt door de absurde gedragingen van zijn familieleden, een aan. vaardbare en nuchtere rol zodat ook zijn verloofde (mej. R. Bakkemes) zonder al te veel haperingen met hem mee kon gaan. A. Verschoor leverde als agent O'Hara een gemoedelijke en geestige veelprater. Zijn uiteenzetting in drie over de intrige van het door hem gewrochte drama werd waarlijk een meesterlijke solo. Toch is er critiek: de rolkennis was niet foutloos, waardoor het flitsende karakter van deze groteske spotternij niet vol komen tot zijn recht kwam en juist een „zwaar" stuk als dit vereist een volkomen beheersing der dialogen, die wellicht eerst na de vijftigste repetitie met de spelers beginnen te vergroeien. Ook de inzinking, die het geheel in het tweede bedrijf ver» toont, kon door het spel niet geheel wor den weggewerkt; juist hier volgden de ac teurs meermalen de grillige gedachten- sprongen van de schrijver niet soepel ge noeg, waardoor de wachtwoorden een paar keer op pijnlijke wijze gemist werden. Het hoopwekkend woord van de heer K. Faber aan het begin dat wegens het doorslaan van een stop wel erg over tijd was werd waarheid: Varia heeft hoog gegrepen, doch met succes, al zal niet iedereen het met de moraal eens geweest zijn, en de werkende leden hebben daarmee getoond meer te kunnen dan „met draken omgaan Het bal tot besluit en het henezen „Kunstkring"ensemble mochten het succes voltooien. Zondagsdiensten Doktert. In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen te raadplegen de artsen, dr. J. de Vries (tel. 4954) en dr. P. C. de Weerdt (tel. 4614) voor de „Mast- schappij-doktoren". Voor de overig* geneesheren neemt waar dokter U, An Oepts (tel. 4023). Apothlto Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Ap theek (tel. 4204). Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavona 11 uur mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan no. 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiauag- spreekuur af tot aan het eerste spr uur Maandag, heeft de arts dr. M. A. Ruiter (tel. 3553). Apothekett. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Duinwijk-Beverwijk (tel. 3388). SANTPOORT. t In spoedgevallen is de arts J. J-He (tel. 8510) te consulteren van z-ateiaHs middag tot Maandagmorgen.^^^ De Santpoortste Apotheek (tel. 6249).

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6