IJmuider Courant Sleutelstelling Hsoetsjou Haarlems Dagblad door Chinese regering prijsgegeven Communisten in Berlijn roepen de gemeenteraad bijeen Mist speelt allerwegen lucht- land- en zeeverkeer parten Republikeinse fractieleiders zouden geen overleg met Nederland wensèn 63e Jaargang No. 19105 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Teiel 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en •öyrrrtitE Daarienracbe Courant (ïnno t6c<T) Dinsdag 30 November 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ook Pengpoe, het laatste centrale bolwerk voor de hoofdstad Nanking, ernstig bedreigd Tn Nanking wordt medegedeeld dat de Centrale legers thans bevel gekregen heb- I (je fel-omstreden stad Hsoetsjou te 1 (wtruünen. i Er is nog geen officiële bevestiging van •it door A.FJ?. verspreide bericht, maar •dien het juist is, betekent het voor de I 13 ,-i„n het verlies van hun belangrijk- ravitailleringsbasis ten Noorden van de Centrale hoofdstad Nanking. De generaals der regeringslegers schij- I tot hedenochtend nog geen gevolg te v-bben gegeven aan het beweerde ontrui- -Vsbevel. De communistische legers zijn rTjtad thans tot op vijf kilometer gena- "volgens „onafhankelijke" Chinese be ften wil de regering 100.000 manschap en uit de stellingen rondom Hsoetsjou ••rugtrekken. Deze troepen trekken thans Zuidwaarts in de richting van de stad Soeh- .«d ten Noorden van Pengpoe. Soehsien jjJ panden van de door de communisten iangevoerde legers. De andere fronten. Tjit Zuid-Anhweï worden op een front 50 kilometer lengte tussen Szetsjien en I Letsjerïg. ten Noorden van Pengpoe, he le gevechten gemeld. De Chinese marine tracht te voorkomen, iat de communisten de Beneden-Yangtse I oversteken. Volgens berichten uit Sjanghai overweegt Tiang Kai Sjek het overbrengen van troe- oen door de lucht uit de provincie Sjensi versterking van het centrale Chinese I jit Deze troepen zouden tot de keur- i wen der regering behoren. Het over- I tongen zou echter betekenen, dat Sjensi I ;an de door communisten geleide legers overgelaten wordt. Volgens Reuter hebben regeringsvlieg- met groot succes doelen van de Pleidooien in de zaak Kotalla c.s. Maandagmiddag begonnen voor het Bij- Kfidere Gerechtshof de pleidooien in de mk tegen de zeven Amersfoortse kamp bewakers. Mr. W. H. Wurpel, die Berg verdedigde, verklaringen van ex-gevangenen van jjmp Amersfoort voor, volgens welke de ntiselvoerziening lang niet zo slecht was ïb'door velen is beweerd. De verdediger van Kotalla, mr. G. N. jovius, wilde geen critiek oefenen op de jeinigenverklaringen, maar meende toch kt sommige verhalen wat aangedikt zijn. Het is bekend, zeide pleiter, dat sommige gruwelverhalen in omloop lachten om na te gaan welke vorm deze verhalen hadden gekregen als zij de oor spronkelijke verteller weer bereikten. Voorts zijn er gevangenen, die gezworen hebben dat Kotalla met zijn leven moet veten voor het leed dat hij over de ge vangenen heeft gebracht. Sommige getuigen hebben bij het eerste rchoor reeds verklaard dat „de dag der rake" was aangebroken. Mr. A. J. Haakman zeide ten aanzien rai Oberle, dat deze niet ten volle heeft «repen dat hij een werktuig was van het Mr. H. W. A. la Croix noemde fahm een eenvoudige, domme man, een epische Duitser uit de periode van het aitlerregiem toen het. gemiddelde intelli- süepeil van het Duitse volk gelijk stond a dat van een kind van tien jaar. Amsterdamse Hof behandelt moord op logementhoudster Het Gerechtsof te Amsterdam begon tandag met de behandeling in hoger be- -ep van de zaak tegen L. van der H. en ie gebroeders C. en J. H. die op 27 April ja dit jaar door de Amsterdamse recht ss); ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf fi veroordeeld wegens de op 2 November ?i6 gepleegde moord op de 61-jarige lo- jsnenthoudster A. M. uit de Warmoes- nat te Amsterdam. De drie verdachten waren tegen het Jnnis in beroep gekomen. Voor het Hof ontkenden zij de moord ge legd te hebben. Tijdens de zitting kwamen enige feiten so het licht. Het Hof besloot daarom de ferdere behandeling aan te houden tot 17 ■inuari. Het. dossier werd in handen ge steld van de procureur-generaal, mr. J. uoius, met het verzoek een onderzoek in stellen naar een nog onbekende figuur, - op 2 November 1946 de politie van de siord in kennis stelde, een onderzoek naar a tweede onbekende, «die volgens een «ntwaker 's morgens vroeg het logement jade toen reeds vermoorde vrouw zou «ben verlaten en voorts opsporing van J-ie personen die de nacht in het logement 5rien hebben doorgebracht. Minder inlandse tarwe in het brood .0? de algemene vergadering van het ^andbouwgenootschap is medege ld dat er inlandse tarwe in de brood- «j-nge zou komen. Het ministerie van JMbouw, Visserij en Voedselvoorziening i\J n?e^e> ^at het normale brood tot 22 reeds twintig procent inlandse tavatte. Dit percentage is tot vijftien «ramderd, nu er tien procent aardappel- in de broodbloem wordt gemengd. De „Karei Doorman" Wordt verbouwd tot vliegdekschip „Karei Doorman" dat j't °§eijblik te Rotterdam ligt, zal op 13 gember in het dok gaan. Deze gelegen- WorJÜ eveneens aangegrepen om enige oouwingen aan te brengen. Zo worden IrJffmn voor de bemanning geheel - De verbouwing zal ongeveer duren. vijandelijke troepen in West-Mandsjc^rije en Oost-Hopei aangevallen. Communistische troepen, 'in totaal 220.000 man sterk, hebben de belangrijke aan de spoorweg gelegen stad Koetsjeng, ruim 250 kilometer ten Noorden van Nanking, ver overd. Hiermede ligt de weg naar Pengpoe, het laatste grote bolwerk van de regering voor Nanking, voor de Roden open. „Staakt het vuren" in Jeruzalem Joden en Arabieren hebben heden een overeenkomst getekend, waarbij met in gang van 8 uur het vuren in het gebied van Jeruzalem gestaakt wordt. De overeenkomst werd door de militaire bevelhebbers van beide partijen getekend in het bijzijn van de vertegenwoordigers der wapenstilstandscommissie van de UNO DE MARTHA LIEP DEUK IN STEVEN OP Vanmiddag is in IJmuiden op eigen kracht binnengekomen de coaster Martha, die in de mist op de Humber is aange varen en daarbij zware schade aan de voor steven opliep. Het schip lekt niet. In Veisen is gistermiddag onder het motto „Blijf er af" een tentoonstelling geopend van allerlei wapentuig zoals dat nog veelvuldig in de duinen wordt aangetroffen, om de bevolking en vooral de jeugd - nog eens uitdrukkelijk te wijzen op de gevaren die het in-bezit-houdm van, of het spelen met dergelijke oorlogs-souvenirs oplevert. De heer H. J. C. van Ooijen, kapitein van de Hulpverleningsdienst op wiens initiatief de expositie tot stand kwam, verklaart enkele bezoekers de werking van een gevaarlijk stuk munitie. ,DE TIJD VAN HANDELEN IS GEKOMEN" Poging om stadsbestuur in handen te krijgen 'De communistische vice-voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, Ottomar Gesch- ke, heeft voor hedenmiddag een „speciale zitting" van de gemeenteraad in het Opera gebouw in de Sovjet-sector van de stad bijeengeroepen. Geschke zeide: „De tijd van handelen is gekomen". Hij heeft ook vertegenwoordigers van de vakverenigin gen en „grote organisaties" voor deze ver gadering uitgenodigd. Dr. Otto Suhr, de sociaal-democratische voorzitter van de gemeenteraad verklaar de, dat Geschke in het geheel geen recht had om een vergadering van de raad bij een te roepen. „Men kan de vergadering eenvoudig als een communistische manoeu vre beschouwen. Vertegenwoordigers van de drie democratische partijen zullen uiter aard deze bijeenkomst niet bijwonen". Westerse politieke waarnemers te Ber lijn geloven, dat de bijeenkomst van heden het sein zou kunnen zijn voor de afkondi ging van een „door de communisten be heerst gemeentebestuur" voor geheel Berlijn. Geweren uitgedeeld. Terzelfder tijd heeft de onder Russische controle staande „vrije Duitse vakvereni- gings-oreanisatie" te Berlijn alle Berlijnse arbeiders opgeroepen tot deelneming aan een demonstratie voor een „verenigd stads bestuur" voor Berlijn die vanmiddag voor de universiteit in de Sovjet-sector zou moeten beginnen. Het persbureau DPD (Britse vergun ning) meldt, aldus AFP, dat geweren van het voormalige Duitse leger zijn uitgedeeld aan verscheidene formaties der Duitse po litie inpde Sovjet-sector van de stad. Sokolofsky dreigt. Maarschalk Sokolofsky, de Russische gouverneur te Berlijn, heeft in een brief aan de Britse gouverneur, generaal Ro bertson, geprotesteerd tegen het houden van verkiezingen te Berlijn op Zondag a.s. „Het Sovjet-bevel', zo luidt de brief, vol gens ADN (Sovjet-licentie) „ziet zich ge noodzaakt te wijzen op de gevaarlijke ac tiviteit, die in de Westelijke sectoren van Berlijn ontplooid wordt om scheuring en desorganisatie teweeg te bréngen in het stadsbestuur. De afzonderlijke verkiezingen in de Wes telijke sectoren, die op 5 December gehou den worden, zijn georganiseerd om het verenigd bestuur van Berlijn te doen ver dwijnen en om een afzonderlijk bestuur in de Westelijke sectoren te vormen. Scheurmakende elementen te Berlijn hebben sinds lang gepoogd om het ver enigd stadsbestuur te desorganiseren en de democratische vertegenwoordigers van de massa der Berlijnse bevolking daaruit te verwijderen. Het Sovjet-commando wenst deze anti democratische elementen niet te onder steunen en zal elke poging in het werk stellen om het normaal functioneren van het Berlijnse stadsbestuur te verzekeren". Gelijkluidende brieven zouden gezonden zijn aan de Amerikaanse en Franse mili taire bevelhebbers. „Geen gewoon protest". Volgens Duitse bronnen, die in nauw contact staan met het Sovjet-bestuur, moest de brief van Sokolofsky niet op gevat worden als niets meer dan een herhaald protest. De Sovjets, aldus ge noemde bronnen, zouden bereid zijn hun protest door actief optreden te ondersteunen. De Sovjets zouden echter in het hui dige stadium van de Berlijnse kwestie niet het plan hebben gebruik te maken van hun gewapende macht. Zevenhonderd pa5r Nylons raakten zoek Een Belgisch echtpaar en een Engelsman probeerden in Amsterdam 700 paar Nylon kousen te verkopen. In een café op het Thorbeckeplein ontmoetten zij vijf Am sterdamse zwarte handelaars, die bekend staan onder de namen „Willy", „Schele Rinus", de „IJmuidenaar", de „Dollar koning" en „Zwarte Loulje". Na enig on derhandelen was men het eens geworden over de prijs van 6300. Dqch toen de zaak zijn beslag zou krijgen bleken de kousen, die zolang in de keuken van het café neer gelegd waren, verdwenen te zijn. Het „zakendoen" ontaardde in een hevige vechtpartij. De politie moest ingrijpen en arresteerde de vreemdelingen, die in het bezit bleken te zijn van een aanzienlijk bedrag aan deviezen en twee auto's met geheime bergplaatsen, waaruit nog veertig paar Nylonkousen te voorschijn kwamen. De zevenhonderd paar, die in het café verdwenen waren, zijn niet teruggevonden. NIEUWE ORDENING RUHRINDUSTRIE BINNEN ZES WEKEN VOLTOOID. De nieuwe ordening van de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrgebied volgens de geallieerde wet no. 75 inzake de aanstelling van Duitse gevolmachtigden, zal in de komende zes weken worden uitgevoerd en voor de mijnbouw waarschijnlijk reeds in de komende dagen. Ook vertegenwoordi gers van de vakorganisaties zouden in de raden van bestuur der nieuwe maatschap pijen worden opgenomen. Vijftien jaar geëist tegen ex-burgemeester van Laren De vroegere NSB-burgemeester van La ren, de thans 65-jarige A. W. K. stond Maandag terecht voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. De president zeide onder meer tot de ex- burgemeester dat ofschoon hij terecht staat als misdadiger, er wel niemand zal zijn die kan ontkennen, dat hij niet in alle opzich ten een slécht mens is. Hij heeft inderdaad veel gedaan om in de hongerwinter hout en aardappelen voor zijn gemeente te ver krijgen. Gedurende de zitting was de hou ding van de verdachte echter zodanig, dat de president het nodig vond hem toe te voegen: „Het is jammer, dat u zich ook ter zitting nog steeds gesponnen voelt in een cocon van zelfgenoegzaamheid in plaats van dat u onder de last der door u begane misdaden op de knieën gekomen bent". „Deze man is zo fout geweest als een burgemeester van een kleine plaats als Laren maar had kunnen zijn", zei de ad vocaat-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune, in zijn requisitoir. „Waren er niet zoveel goede politiemannen in Laren geweest, dan had den onder een dergelijke burgemeester grotere ongelukken niet kunnen uitblij ven". De advicaat-fiscaal noemde de ver dachte een laaghartig individu, die op al lerlei manieren zijn persoonlijke rancunes heeft willen botvieren. Hij vond het type rend voor de verdachte, dat hij alles ont kent of om alles tracht heen te draaien, waarvoor het bewijs niet geheel geleverd schijnt. Mr. Keune twijfelde er aan of deze man wel goede zijden had, zoals door enige getuigen en ook in de aanvang van de zit ting door de president was gereleveerd. Kenmerkend voor zijn haat tegen Joodse landgenoten noemde mr. Keune het geval van Paul Huf, die gehuwd was met een Joodse vrouw. Hij citeerde een brief van de ex-burgemeester, waarin deze schreef dat wanneer Huf niet geliquideerd kon worden, hij in elk geval gearresteerd moest worden. De advocaat-fiscaal eiste een gevan genisstraf van 15 jaar. Executies in Tokio uitgesteld Twee Japanse oorlogsleiders, die als oor logsmisdadigers tot de strop zijn veroor deeld, hebben een verzoek bij het Ameri kaanse opperste gerechtshof ingediend om hun levens te redden. Het zijn generaal Kendji Dohihara, bekend wegens zijn acti viteit in Mandsjoerije, en Koki Hiraota, een gewezen premier. De Amerikaanse verde digers trokken de wettigheid van het von nis in twijfel en verzochten de executies uit te stellen. Voor Tojo en de vier andere ter dood veroordeelden is niet een dergelijk verzoek ingediend. De eerste zitting van het opperste ge rechtshof zal 6 December worden gehou den. Het is niet bekend of het, Hof voor die tijd tot actie betreffende de petities zal overgaan. De terechtstelling van de Japanse oor logsmisdadigers zal misschien voor onbe paalde tijd worden uitgesteld, zo is op het hoofdkwartier van generaal MacArthur meegedeeld. Op een vraag van de pers, of de veroor deelden zouden worden terechtgesteld voordat een beslissing is genomen inzake het beroep op het Amerikaanse hoogge rechtshof, antwoordde generaal MacArthur: „Zeker niet". Nieuwe poging tot wijziging van het vetorecht Nederland tegen herziening van UNO-handvest China, Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben gisteren aan de kleine politieke commissie der UNO een lijst van 35 onderwerpen meest procedurekwes ties voorgelegd, welke naar hun mening niet aan het veto in de Veiligheidsraad onderhevig dienden te zijn. De resolutie beveelt aan, dat de „grote vijf" slechts van hun vetorecht gebruik zouden maken „wanneer zij de kwestie van vitaal belang achten, het belang van de Verenigde Naties als geheel in aanmerking genomen." Zij zouden moeten „verklaren op welke gronden zij deze voorwaarde aan wezig achten." Polen verzette zich tegen de resolutie om dat het veto „de enige bescherming was van de minderheid tegen de wil van de meerderheid." De. Nederlandse mening was dat in het Handvest voorzieningen hadden moeten worden getroffen tegen de kans, dat het recht van veto het werk der UNO zou ver lammen. Nederland was echter geen voor stander van een herziening van het Hand vest, daar het geen mogelijkheden zag on der de huidige omstandigheden tot over eenstemming te geraken omtrent een nieu we tekst. In alle toespraken, aldus de Ne derlandse gedelegeerde, was naar voren gekomen, dat de wortel van alle kwaad niet het recht van veto was. doch de met elkaar in strijd zijnde politieke inzichten der grote mogendheden. Het woord is aan Mr. C. Bake (Meester Constanten): Als wij van iemand zeggen: hij heeft zijn eigenaardigheden, bedoelen wij doorgaans dat hij zijn eigen onaardig- heden heeft. Locomotief rijdt verkeers weg op Op de lijn Winterswijk—Arnhem !s van morgen de trein, die om 7.24 uur uit Doe- tinchem was vertrokken, even voor de halte Wijnbergen ontspoord. De locomotief reed van de spoorbaan af en kwam tot stil stand op de verkeersweg, d'ie naast de spoorlijn loopt. De voorste drie wagens bleven buiten de rails op de spoorbrug over de Oude IJsel staan. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Het wegverkeer moest worden omgelegd. Londen wil „Europese Raad" van alle Marshall-Janden Naar van gezaghebbende zijde in Londen wordt vernomen, heeft Engeland de con ferentie van de vijflanden-commissie voor Europese eenheid te Parijs medegedeeld, voorstander te zijn van de toelating van alle zestien Marshall-landen tot de voor gestelde Europese raad. Het Britse plan voor een Europese Raad werd Zaterdag aan de conferentie voor gelegd. Hoewel het aantal gladde wegen heden- qchtend aanzienlijk geringer was dan Maandag, werd het verkeer in ons land op verschillende plaatsen door dichte mist banken in ernstige mate belemmerd. De eerste K.L.M.-machine, die op de lijn naar Zuid-Amerika tot Buenos Aires (het nieuwe eindpunt) door zal vliegen, is gis termiddag gestart, nadat men het vertrek des ochtends enige malen had uitgesteld. Enige officiële personen maken deze eerste vlucht naar de Argentijnse hoofdstad mee: de heren I. A. Bunge, kanselier van de Ar gentijnse legatie, mr. C. J. M. Schaepman, chef van de directie Verkeer en Grote Ri vieren van het ministerie van Buitenlandse Zaken, T. van Houwelingen. waarnemend directeur-generaal van P.T.T., Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van het Nederlands- Zuid-Amerikaans Instituut en dr. ir. W. T. Koiter, inspecteur van de afdeling Techni sche Zaken van de Rijksluchtvaartdienst. Luchtverkeer toch veiliger Ruim 58 passagiers, die op het vliegveld van Frankfort op de start van de A.O.A.- Constellation wachtten, die hen naar Am sterdam en New York moest brengen, zijn over spiegelgladde wegen en door een dichte mist met bussen naar Schiphol ge bracht. Men hoopte, dat deze luchthaven niet „dicht" zat, hetgeen overigens wel het geval was. Eén der bussen, een zeer moderne Ame rikaanse wagen, reed bij Laren tegen een boom. De bus werd vrij ernstig beschadigd, doch geen der passagiers liep letsel op. In Amsterdam zijn de onfortuinlijke reizigers in een hotel ondergebracht. Ook vanochtend zat de Amsterdamse luchthaven Schiphol volkomen dicht. Het Ministers waarschijnlijk reeds morgen naar Batavia terug BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). Volgens An- tara bestaat de mogelijkheid dat de Neder landse ministers morgen naar Batavia te rugkeren, nadat de besprekingen Dinsdag zijn voortgezet. United Press meldt nog: Het ziet er naar uit, dat de Neder landse ministeriële delegatie geen basis zal vinden voor de hervatting van de formele politieke onderhandelingen. Radio,. Djokja heeft namelijk gemeld, dat de voorzitter van het republikeinse voorlopige parlement, Mohamed As- saat, vandaag „namens de partijleiders in het parlement" een petitie bij Hatta heeft ingediend waarin wordt verzocht de verdere' informele besprekingen met de Nederlandse delegatie te staken. In de petitie wordt aangedrongen op formele besprekingen onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten. Mist over Nederland. In de hoofdstad konden verkeersagenten op de Dam slechts met moeite hun verantwoordelijke taak vervullen. Gevraagd om commentaar op de veront rustende republikeinse berichten zei een Nederlandse woordvoerder: „Wij weten hier niets". Op de vraag of het klopte dat de dele gatie morgen naar Batavia zou terugkeren, werd gezegd: „Dat weten we niet". Vanavond wanneer het koeriersvliegtuig zal zijn teruggekeerd, zal men waarschijn lijk meer kunnen vertellen. Intussen weten Nederlandse kringen niet hoe zij een dagorder, die Soekarno giste ren uitgaf moeten interpreteren. Soekarno zei daarin dat „de republiek zal vast houden aan een nationale regering en een nationaal leger". Men vraagt zich in genoemde kringen af of dit inhoudt dat de besprekingen niet onverdeeld gunstig zohden verlopen. Men zei: „Het kan iets of niets betekenen, maar wij zuUen het wel spoedig weten". Tot nog toe zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten te Djokja gehouden, namelijk een op Zater dag met de ministers Stikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Ne- her, twee op Zondag met minister Sassen en een gistermiddag met minister Stikker. Over de besproken onderwerpen zijn geen bijzonderheden bekend, aldus Antara. Politieke kringen te Djokja meenden, dat de onderwerpen waarover moeilijk over eenstemming te bereiken was, onder meer betroffen de bevoegdheden van de interim regering en het veto-recht van de hoge vertegenwoordiger der Kroon. Deze kringen meenden, dat de informele besprekingen zo spoedig mogelijk moeten worden be ëindigd. Intussen legden regeringskringen er de nadruk op, dat verdere besprekingen 'moeten worden gehouden onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten, waarbij de voorstellen van het Amerikaan se lid dezer commissie, de heer Cochran, als „working paper" moeten dienen. SOEKARNO NAAR INDLA? Naar Antara meldt heeft president Soe karno een uitnodiging ontvangen van Pan dit Nehroe om een bezoek te brengen aan dia, ter versteviging van de vriendschaps banden tussen India en de republiek. zicht was omstreeks elf uur niet meer dan 60 a 70 meter, hoewel het omstreeks 400 meter moet zijn, wil normaal gevlogen kunnen worden. De verwachtingen zijn evenwel niet on gunstig en de stationsdienst van Schiphol verwachtte dat in het begin van de middag de mist zover zou zijn opgetrokken, dat weer gevlogen zou kunnen worden. Er zijn vanochtend nog geen vliegtuigen binnengekomen. Berichten omtrent de in tercontinentale lijnen de vliegtuigen uit Batavia en Montevideo staan in Rome en het vliegtuig uit Amerika op Prestwick wijzen er niet op, dat deze toestellen van daag nog op Schiphol zullen landen. Vissers hebben geen last. De visserij van IJmuiden uit gaat on danks de zware mist op zee normaal door; alleen een aantal dagvissers hebben het Maandag en vandaag niet aangedurfd. In het Noordzeekanaal wachten de Deen se stomer Nordcap en het Zweedse schip Vestmanröd op beter weer. De Bilt over de mist. Het K.N.M.I. te De Bilt meldde het vol gende: Met grote hardnekkigheid handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden bo ven Midden-Europa. In dit gehele gebied komt weinig wind voor. Tijdens de wind stille nacht koelt het aardoppervlak sterk af en daardoor komt er tegen de ochtend in uitgestrekte gebieden lichte tot matige vorst voor. De sterke temperatuurdaling heeft bovendien tot gevolg gehad, dat het mistgebied boven Europa zidh steeds verder uitbreidde. Het mistgebied in Europa beslaat nu Denemarken, West-Duitsland, het grootste deel van Frankrijk, België, Nederland en Zuid-Oost-Engeland. Over het algemeen zal deze mistige toe stand nog enkele dagen voortduren. Autobotsing met ernstige gevolgen. In Lith bij Oss is ten gevolge van de mist een vrachtauto van de groentegrossier Van Doorn uit Tiel na een botsing met een andere vrachtauto in een sloot gereden. De 26-jarige W. van Doorn, die de auto be stuurde, raakte bekneld en kreeg zulke ernstige inwendige kneuzingen, dat hij korte tijd nadat men hem had bevrijd is overleden. Laatste poging van Bramuglia tot compromis inzake Berlijn De Argentijnse minister van Buitenland se Zaken Bramuglia is voornemens een nieuwe formule, zijn laatste poging om een oplossing van de Berlijnse crisis te bewerk stelligen, aan de vertegenwoordigers der grote vier voor te leggen. In feite wordt echter nog slechts geringe hoop gekoesterd op enige kans van slagen van Bramuglia's poging. Zijn voorzitterschap van de Veiligheids raad loopt vandaag teneinde. Wanneer de grote vier slechts een geringe animo laten blijken om zich over de formule te bera den, zal dit voor Bramuglia of zijn opvol ger, de Belg Fernand van Langenhove vol doende aanleiding zijn om de Veiligheids raad bijeen te roepen voor een openbaar debat. In welingelichte kringen omschreef men de nieuwe formule van de Argentijn als weinig verschillend van die, waarover Wisjinski verleden maand zijn veto heeft uitgesproken. In Stoke-on-Trent (Engeland) werd mevrouw Doris Hales Maandag tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij haar schoonmoeder gedood had, toen deze weiger de de radio af te zetten. NOG NACHTVORST. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Op vele plaatsen vooral in de ochtend nevel of mist. In de loop van de dag hier en daar opklaringen Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Zwakke wind overwegend tussen Zuidoost en Zuid west. 1 December: Zon op 8.25 uur. onder 16.32 uur Maan op 9.37 uur, onder 16.33 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1