c D „Klachten over zware belastingdruk bevatten een grond van waarheid Kamerleden wensen beter voorgelicht te worden over Indonesië Dammers geraken vermoeid PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Een derde van het aantal gezinnen heeft niet voldoende winterkleding Wereldnieuws j WOENSDAG I DECEMBER 1948 MINISTER LIEFTINCK: Komt er Staatstoezicht op particuliere banken? (Van onze parlementaire redacteur) Na het financiële debat bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1949 was er voor de beraadslaging over de begroting van Financiën niet zo heel veel nieuws meer overgebleven. Daar er boven dien een nota over de belastingherziening op komst is en een principiële bespreking van belastingkwesties dus naar de toekomst verschoven moest worden, bepaalden de Tweede Kamerleden zich in hun vergade ring van Dinsdag tot de behandeling van een aantal détailpunten. De heer Van der We ij den (K.V.P.) zeide, dat het bedrijfsleven onder de be lastingpers gezet wordt. De heer V a n d e n Heuvel (A.R.) verlangde afschaffing van de ondernemingsbelasting. De regering heeft inmiddels aangekondigd, dat zij zo mogelijk enige belastingverlaging zal in voeren. Hiervoqr komt bijvoorbeeld in aan merking de fiscale-winstbelasting. De heer Hofstra (P.v.d.A.) kwam met het denk beeld om deze belasting niet te verlagen, maar de helft ervan in te schrijven in de boeken van de Nederlandse Staat, met de bedoeling uit deze helft later aan de onder nemingen gelden voor investeringen te ver strekken. .Dat zou dus hierop neerkomen, dat de Staat bij deze ondernemingen finan cieel geïnteresseerd wordt en dat hij zijn invloed kan laten gelden, wanneer een on dernemer tot het uitbreiden van zijn bedrijf wil overgaan. Een soort van socialisatie dus langs een om weggetje. De heren Van den Heuvel (A.R.), Van der We ij den (K.V.P.) en H o og- c ar s p e 1 (C.P.N.) moesten daar niets van hebben. Eerstgenoemde merkte op, dat in voering van dit systeem geen verlichting van de belastingdruk betekent. Ook aan de vergoeding van de na-inge leverde bankbiljetten van 500 en 1000 zijn heel wat woorden gewijd. De heren Ritmeester (V.V.D.), Hofstra (P. v.d.A.) en Hoogcarspel (C.P.N.) wa ren van mening, dat de Overheid bij de terugbetaling onvoldoende soepelheid be tracht. De heer Van den Heuvel maande tot voorzichtigheid aan, want er zijn ver scheidene bankbiljetten ingeleverd door personen, die de papiertjes indertijd tegen een zacht prijsje hebben opgekocht. Talrijke andere kwesties passeerden nog de revue. De heer Hofstra gaf de be windsman in overweging een staatstoezicht op het particuliere bankwezen in te stel len. Tot dit laatste denkbeeld was hii ge komen door de déconfiture van de firma Kerkhoven, een belangrijk commissiehuis in Amsterdam. Hij vroeg over deze kwestie nadere inlichtingen, zo nodig vertrouwelijk, De heer Janssen (K.V.P.) maakte zich bezorgd over de Nederlandse belastinghef fing, wanneer de Economische Unie met België tot stand gekomen zal zijn; de heer Co melissen (V.V.D.) vroeg heffing van omzetbelasting bij de bron; de heer Van de Wetering (C.H.) verzocht een goede schaderegeling voor de mensen die in Japanse gevangenschap hebben ver keerd; de heer Verkerk (A.R.? besorak enkele personeelskwesties en de heer E n- gelbertink (K.V.P.j trad in het geweer tesen de door de regering voor agnomen verhoging van de pachten in de Wieringer- i meer. Minister Lieftinck antwoordt. De minister van Financiën, prof. Lief tinck deelde mede, dat er een vooront werp betreffende het toezicht op de parti culiere banken in voorbereiding is. 1 Hij erkende, dat er een grond van waar heid schuilt in de vele klachten over een zeer zware belastingdruk in Nederland. Aan de Ondernemingsbelasting kleven fouten, doch de bewindsman meende, dat er ook goede argumenten voor aan te voe ren zijn. Van afschaffing van deze belas ting kan vooralsnog geen sprake zijn, om dat dan zo'n gat in onze belastingopbrengst geslagen zou worden, dat nieuwe bronnen aangeboord moesten worden. Bij dé alge mene herziening van ons belastingstelsel ,,Wat rijst is voor de Chinezen, En thee voor de Japannezen, Dat moet, het is waar Elke dag van het jaar TIP VAN BOOTZ voor de Hollanders wezen." Inz. Mej. D. I. d. BI. te Laren onitv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 u. Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Marsen en wal sen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Pianokwintet in Es, Schumann 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.10 Fluit en orgel. 11.45 Vraag gesprek. 12.00 Lyra-trio. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 „De speeldoos". 13.20 Musette-orkcst. 13 50 Muziek van Ketel- bey. 14.00 Declamatie. 14.20 Viool en piano. 15.00 Vóór zieken. 16.00 „Assortimento". 17.00 Luisterspel. 17.20 Causerie dr. Portielje. 17.30 Modelvliegtuigbouw. 17.35 Licht orkest. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radio strip. 19.10 Avondschool. 19.45 Regerings voorlichtingsdienst. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Opera-literatuur. 21.15 Luisterspel. 21.45 Viool en piano. 22.15 Italiaanse muziek. 22.45 Internationale vraagstukken. 23.15 Czardas, Samba, Foxtrot. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 20.00 en 23.00 u. Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Lichte gramo- foonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Zang platen. 9.35 Balletmuziek. 9.45 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst 10.45 Bariton met orkest. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 School radio. 12.03 Liederen van Bantock en De bussy. 12.30 Weeroverzicht. .12.33 Metropole orkest. 13.45 „Hors d' OeuVre" 14.00 Lichte klanken. 14.40 Causerie voor de vrctiw. 15.00 Tsjechisch koor. 15.15 Kamerorkest!' 16.00 Bij bellezing. 16.45 Cello met strijkkwartet. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Piano-recital. 17.50 Cor respondentieclub. 18.00 Licht orkest. 18.15 C.N.V.-kwartier. 18.45 Voor de jeugd. 19.15 Leger des Heils. 19.30 „Actueel geluid", 19.45 Nederlandse orgelmuziek. 20.15 Luisterspel. 21.30 Familie-comnetitie. 22.00 Platen. 22.05 „De vaart der vólken". 22.25 Nederlands kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Werken van Glazoenof. zal worden nagegaan of de Ondernemings- belasting daarin past. Voor verlaging komen het eerst in aan merking de belastingen op loon en inko men en de fiscale winstbelasting. De heffing van de Omzetbelasting bij de bron is op het ogenblik in studie bij de Raad voor Douaneregelingen van de Be nelux. Nog altijd wachten verscheidene perso nen op de terugbetaling van de bankbiljet ten van 1000.en 500.die te goecier trouw in 1943 niet zijn ingeleverd en van de kleinere coupures, die zijn na-ingele verd bij geldzuivering. De minister zette uiteen, dat hier met de grootste zorgvul digheid te werk wordt gegaan, dat de no dige soepelheid wordt betracht, doch dat tevens voldoende waarborgen worden ge- eist, dat de ingeleverde bankbiljetten te recht worden gehonoreerd. In veel gevallen kan worden aangetoond, dat de bankbiljet ten onrechtmatig zijn verkregen. Over het sparen zei minister Lieftinck, dat er veel meer gespaard wordt dan men meent. Het aantal nieuwe spaarrekeningen loopt in de tienduizenden. Or de vraag, of er bij Financiën wel vol doende op het personeel bezuinigd wordt, antwoordde hij dat de bezuiniging op het personeel vooral betrekking heeft op de belastingdienst. Er is geen bezuiniging toe gepast op het aanslagregelende personeel. Bij het middelbare aanslagregelende per soneel is zelfs van een uitbreiding sprake. De ontslagen zijn vooral gevallen onder de grensbeambten en het lagere bureau-per soneel. Tenslotte waren nog van belang de me dedelingen van de minister, dat nu zeer spoedig de instelling te verwachten is van een scheidsgerecht voor de onoirbare-ver- mogensaanwasbelasting, dat er ongeveer 12000 gevallen zijn van een heffing van 90 pet voor de Vermogensaanwasbelasting en dat in overweging is de kampen Wester- bork en Vught, die indertijd gefinancierd zijn met Joods kapitaal, in het. fonds te brengen, waaruit de Joodse bezittingen worden teruggegeven. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING Rijksbegroting voor 1949 ook in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Terwijl de Tweede Kamer nog bezig is met de behandeling van de Rijksbegroting voor 1949 begon de Eerste Kamer Dins dagmiddag ook met de openbare beraad slagingen over deze begroting. Zij .aan vaardde "de hoofdstukken betreffende het Huis der Koningin, de Hoge Colleges van Staat en het Kabinet der Koningin, de Nationale Schuld,- de Buitengewone Af lossing van Nationale Schuld en de On voorziene Uitgaven, alsmede de Wet op de midclelem Met al deze wetsontwerpen verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming. De communisten verzochten en kregen aantekening, dat zij tegen waren. Zonder gedachtenwisseling en zonder hoofdelijke stemming nam de Eerste Ka mer eveneens aan: de goedkeuring van de op 6 Juni 1947 tussen Nederland, België, Frankrijk en Luxemburg gesloten over eenkomst betreffende de oprichting van een Internationaal Octrooibureau; een wij ziging van de Octrooiwet 1910; de goed keuring van het vepdrag tussen Nederland en België betreffenne de uitoefening van de geneeskunst in de grensgemeenten en de overbrenging van het Staatsbedrijf der P.T.T. van het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting naar dat van Verkeer en Waterstaat. EAU DE COLOGNE Uit het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van „Overzeese Gebiedsdelen" blijkt, dat vele leden van mening zijn, dat de betrokken ministers de Kamer regelmatiger en op ruimer schaal van inlichtingen behoren te voorzien. Enkele, leden merkten op, dat het naar hun mening dienstig zou zijn geweest en nog is, wanneer de regering de Kamer of althans de Indonesische commissie op de hoogte zou hebben gesteld van de hoofd punten van het beleid, dat zal worden ge voerd door de ministeriële delegatie, welke zich in Indonesië bevindt. Zeer vele leden waren van oordeel dat de betekenis van de republiek het laatste jaar belangrijk verminderd is. Niettemin bleven zij in de republiek toch nog-steeds een belangrijke factor zien. De republiek wordt ook door vele federalisten .be schouwd als de moederorganisatie van het gehele Indonesische nationalisme. Vele leden maakten zich ongerust over de geest, die in Batavia in leidende Neder landse kringen blijkt te heersen. Telkens weer, zo verklaarden zij, komen er ont stellende berichten uit Indonesië over tact loos optreden van bepaalde Nederlandse instanties tegen de bevolking. Vele andere leden vonden dat een een zijdige voorstelling van zaken, die objecti viteit mist. Deze leden vroegen zich af, 'welk doel gediend wordt door het vermel den van enkele gevallen, waarin van Ne derlandse zijde onjuist of onbehoorlijk zou zijn opgetreden. Daartegenover zou een honderdvoud van gevallen kunnen worden gesteld van zeer veel ernstiger aard, waar in van republikeinse zijde bij het optre den tegenover Nederlanders is te kort ge schoten. Het één noch het ander is be vorderlijk aan de gewenste totstandkoming van een betere vei'houding. Zeer vele leden hadden met voldoening gezien, dat de bestrijding van het com munisme in Indonesië door de Nederlandse regering krachtig ter hand genomen wordt. De actie die een Nederlands vrouwen- comité de laatste tijd in binnen- en buiten land voert had vele -leden onaangenaam getroffen. Dit comité opereert naar hun mening met allerlei oncontroleerbare ge gevens. Verschillende leden zouden gaarne ver nemen of de minister iets bekend is van een zeer omvangrijke Chinezenimmigratie naar Indonesië die volkomen clandestien zou geschieden. Volgens uit Indonesië ont vangen berichten zou deze clandestiene landverhuizing een alarmerende omvang aannemen. Tussen de clandestiene Chinese immigranten zouden zich bovendien vele communisten bevinden, die met geheime opdrachten uitgezonden worden om de ver warring in Indonesië nog te vergroten. Wegens de grote bedragen, die de Staten- Generaal voteren voor het werk, van de N.I.W.I.N., zou het :op pijs gesteld worden, indien de N.I.W.I.N. een overzichtelijk jaarverslag aan de Kamer zou overleggen. Vele leden betreurden het, dat over de uitbetaling der achterstalligge pensioenen nog steeds geen afdoende beslissing is ge nomen. Bijzondere aandacht vroegen vele leden voor de rechtspositie van het Nederlands- Indisch overheidspersoneel in Indonesië. Het verheugde vele leden, dat wederom een bedrag van 1.000.000 uitgetrokken werd ten behoeve- van de stichting ter be vordering van de culturele samenwerking tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Zij meenden, dat in de naaste toekomst belangrijk hogere bedragen voor dit doel beschikbaar gesteld zullen moeten worden. Nederland dient, er op onbekrompen wijze voor te zorgen, dat niet honderden, maar duizenden Indonesiërs hier komen studeren. Deze studenten moeten niet al leen kennis maken met de Nederlandse techniek en wetenschap, doch ook met onze cultuur en met ons maatschappelijk leven. Daartoe dienen zij zoveel mogelijk in Ne derlands gezinsverband opgenomen te worden. ST. NICOLAAS 1948 Een Zwitsers wekkerklokje f 12.1© Een opvouwbaar leder reiswekkertje of een ffwaliteits wekker luxe uitvoering, radium wijzerplaat, altijd een blijvend geschenk. Grote sortering electrische klokken 'n Pracht collectie vindt U bij: VAN NIEL UURWERKEN, GROTE HOUTSTR. 86 Om de wereldtitel Dammen De uitslagen der partijen .van Dinsdag avond-in de achttiende ronde om het wereld kampioenschap dammen luiden: LarosPost 2—0; VerpoestPérot 02; ChilandKeiler 0—2; Rostanv. d. Staay 02; DemesmaeckerGhestem 02; Roo- zenburg was vrij, De stand is thans: 1. Roozenburg 29 pnt. (16 partijen); 2. Keiler 25 pnt. (17); 3. Ghestem 22 pnt. (16); 4. Verpoest 21 pnt. (17); 5. Post 18 pnt. (16); 6. en 7. van der Staay en Laros 16 pnt. (16): 8. Pérot 15 pnt. (16); 9. Chiland 13 pnt. (17); 10. Demesmaecker 3 pnt. (16); 11. Rostan 2 pnt. (17). De moeheid der spelers kwam deze avond tot uiting, waardoor aan enkele borden soms minder sterke voortzettingen werden ge kozen. In de partij VerpoestPérot, welke Pools geopend werd, ging de strijd aanvankelijk gelijk op. De spelers behandelden de opening en het middenspel correct en toen Verpoest in het middenspel een diep berekend offer bracht, zag het er voor de Antwerpenaar zeer gunstig uit. Pérot dreigde echter met enkele 'verrassende combinaties en een daarvan werd Verpoest noodlottig. De partij was in eens voor hem verloren. De strijd van de Fransman Chiland tegen Keller had aanvankelijk een vrij rustig ver loop. Na een normale 3228 opening drong Chiland echter in het middenspel onstuimig naar het centrum op en bezette daarbij veld 23. Deze voorpost baarde hem spoedig veel zorg, omdat Keiler ging omsingelen en Chi land voor een goede verdediging tempi te kort kwam. Tenslotte moest hij zich met een ingewikkelde manoeuvre in laten. Keiler kwam daarbij een schijf voor te staan en won het eindspel daarna vrij gemakkelijk. De partij van Rostan tegen Van der Staay werd met een correct gespeelde 32—28 opening aangevangen, Beiden kwamen hier goed door heen, doch in het middenspel kwam Rostan door het sterke spel van zijn tegenstander zwak te staan op zijn lange vleugel. In deze stelling voerde hij een on fortuinlijke combinatie uit en het was voor Van der Staay vrij eenvoudig de overgeble ven stukken tot winst te leiden. De Hollandse opening werd ook toegepast in de partij tussen Laros en Post. Reeds direct na de opening toog Post ten aanval op Boksen Van Klaveren was Blanchard de baas De hoofdpartij van het boksprogramma in Amsterdam tussen Bep van Klaveren en de Fransman Frangois Blanchard werd door een oogwond beslist. Het begin van het gevecht was weinig belovend. Na het luiden van de gong kroop de Fransman achter zijn dekking weg en kwam voor het einde van de ronde daar achter niet vandaan. Zo bleef het eigenlijk zes ronden lang. In de derde ronde had de Fransman een wond aan het rechteroog opgelopen en na de zesde ronde achtte de dokter het raadzaam dit eenzijdige gevecht te staken. Van Klaveren stond toen ruim op punten voor. De Rotterdammer Jan de Bruin bokste tegen de Fransman Eugen Marchand. Het gevecht moest na de achtste ronde worden gestaakt, omdat het linkeroog van de Frans man dermate opgezwollen was, dat hij met dat oog niets meer kon zien. Over het geheel was De Bruin steeds de technisch betere bokser. Hij zou stellig een snelle overwinning behaald hebben, indien de Fransman niet over een enorm incasseringsvermogen had beschikt. Jan Remie behaalde een verdiende zege op punten op Walter Kraus. De partij tussen de Hagenaar Jan Nicolaas en de Rotterdammer Luc Lucas, werd een overwinning voor Nicolaas, die met zijn enorme routine en technisch kunaen zijn jeugdige tegenstander verre de. baas'"bleef. KALENDERS ZAK-AGENDA'S Kantoorboekhandel Dl ROOD ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) Schaken Tweede ronde van de schaakcompetitie In de eerste klasse van de N.H.S.B. werd reeds de tweede ronde gespeeld en daarin werden de aanwijzingen van kampioens- en degradatiecandidaten wat positiever. Zo blijkt, dat in de eerste klasse A Bloe- mendaaï het hard te verduren zal krijgen: een tweede nederlaag werd geïncasseerd, ditmaal tegen Hoogovens met 73. In de eerste klasse B schijnt Het Oosten grote plannen te hebben; het plaatste zich aan de kop door een overwinning op H.S.G. II, voorlopige uitslag: 514214 voor Het Oosten. Een verrassing werd de wedstrijd RollandHaarlem II. Had Rolland in de eerste ronde door een uitstekende prestatie stof doen opwaaien, in de tweede ronde viste het in troebel water. Rolland heeft voor lopig een voorsprong van 32, doch Haarlem uiteindelijk de beste kansen. Heemstede her stelde zich ei) zal wel winnen van Aalsmeer. Voorlopig sta'at het met 4143% voor. In de eerste klasse C toonde Haarlem dui delijk,. dat de eerste wedstrijd een vergissing was geweest; met 82 overtuigde het ook Purmerend hiervan. In de tweede klasse C bereikte Heemstede III een gelijk resultaat als Heemstede IV in de derde klasse D, respectievelijk tegen Aalsmeer II en III, n.l. een 5144% nederlaag. Een uitstekend debuut in het competitie milieu maakte de Spoorwegschaakclub „Haarlem", door in de vierde klasse de eerste wedstrijd met 6—4 van De Uil II te winnen. Het Oude Slot III en H.W.P. II hielden vijf partijen onbeslist in de vierde klasse B. Hoe wel H.W.P. voorlopig met 32 achterstaat, heeft het toch de beste kansen. Het Schouwtje II houdt niet van half werk en won daarom met 714214 van S.S.C.H. II, P.E.N. evenaarde dit resultaat vrijwel door met 6143'4 het Oosten IV te kloppen. 31. „Ah, mijnheer de commissarisl" riep pro fessor Dommel uit, toen de* politie-auto voor zijn huis was gestopt. Hij is ontsnapt, helaas! Met medeneming van de grootste uitvinding dezer eeuw! Laten wij hem achlervo'^en voor het te laat isl" De commissaris die een korti van. „Wat uitvinding? Wie achtervolgen?" vroeg hij bars en Panda haastte zich hem in een paar woorden de toestand uit te leggen. UitstekendHem achterna! Instijgen! ook meel" beval de grote man en even later schoot de auto met een gillende sirene door de straten. handen Vasthouden, doch de professor scheen van dat alles niets te merken. „Mijn uitvin ding!" mompelde hij tevreden, terwijl zijn han den het kleine instrument liefkoosden. „De grootste uitvinding aller eeuwen. Nu zullen wij de rest ook weer terugvinden. Als de nood het de witte korte vleugel en tot in het midden spel ging de strijd gelijk op. De spelers maakten het spel zeer ingewikkeld en het werd een kwestie van tempo-zetten. Laros bleek de stand beter te hebben doorberekend dan Post, want de stand liep vast en Post was genoodzaakt een schijf te offeren. Op fraaie wijze won Laros in het verdere eind spel door overmacht. Demesmaeckgr speelde in zijn partij tegen Ghestem eveneens de Hollandse opening, doch door een minder goede voortzetting gaf hij Ghestem al spoedig gelegenheid* enig voordeel te behalen. Geruime tijd verdedigde Demesmaecker zich goed en hij wist zelfs enkele verraderlijke dreigingen in te vlech ten. Na het middenspel ontstond een eind stand, die volkomen gelijk was en Demes maecker bood de wereldkampioen remise aan. Deze ging er niet op in en terecht, want in het verdere spel maakte Demesmaecker een grove fout en verloor. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan» neer ze als geschenk niet een tube lAdv.) Wielrennen Rogiers winnaar van de Ronde van Nederland 1948 In de einduitslag van de Ronde van Ne derland 1948 is een zeer belangrijke wijziging gekomen. Niet de Luxemburger Goldschmit is winnaar geweest, maar de Belg Rogiers, die in de algemene eindrangschikking ach ter Goldschmit de tweede plaats had inge nomen. Deze verandering is aangebracht door de Nederlandse Wielren Unie, aangezien na een grondig onderzoek is gebleken, dat de be slissing van de koers-commissarissen inzake het bekende „omrij-incident" in de tweede renners, die buiten hun schuld vele kilo meters hebben omgereden en van „vluchte-i lingen" tenslotte „achtervolgers" werden, niet in overeenstemming is geweest met. de gel dende internationale bepalingen. Goldschmit krijgt 17 minuten bij zijn totale tijd opgeteld. In plaats van op 'de eerste, komt hij tenslotte óp de twaalfde plaats terecht. Ook Vooren moet tien plaatsen om laag en is nu dertiende geworden. Rogiers is door deze rectificatie een plaats gestegen en met een totaaltijd van 44 uur 5 min. 52 sec. de officiële winnaar van de eerste ronde van Nederland. De Korver, die oorspronkelijk vierde stond met 44 uur 7 min. 59 sec. wordt door deze beslissing, aangezien Goldschmit en Vooren vele plaatsen zakken, tweede. Korfbal Watervliet II heeft de leiding Watervliet 2, won met 100 van Ooster kwartier 3 en hield derhalve de leiding. THB en Haarlem moesten uitmaken wie voorlopig de tweede plaats zou innemen. Haarlem gaf THB geen voet aan de grond en won met 70. De stand is op het ogenblik: gesp. gew. gel. verl. pt. Watervliet 27 6 1 - 13 Haarlem6 5 - 1 10 T. H. B8 5 - 3 10 Aurora 6 2 2 2 6 Oosterkwartier 38 1 2 5 4 Oosthoek 6 - 2 4 2 Animo Ready 2 5 - 1 4 1 Sport in 't kort NEDERLANDS JEUGDZEVENTAL SA MENGESTELD. Zaterdag 4 December zal in het Sportfondsenbad te Amsterdam-Oost, tijdens door De Meeuwen te houden wed strijden, een waterpolowedstrijd worden ge speeld tussen het eerste zevental van De Meeuwen'en het Nederlandse jeugdzevental, dat als volgt is samengesteld: doel: De Bood (IJ); achter: Bijlsma (Haarlem), Vis (CZC) en Geurtsen (HPC); voor: De Gans (Neptu- nus, Amersfoort), Wever (GZC) en Geutjes (Neptunus, Amersfoort). I icuwe ht 'laven Praetvaria, door mr v vi lli, van Jo Spier.niet Elsevier, Amsterdam. g' De journalist mr. E. Elias, W.,, blad welbekend, heeft zijri PtW, v-an dit Elseviers Weekblad doen bundelen tia van een boek van 350 navinav dikt van een boek van 350 pagina's met lr dikte nineen van Snier die eraan eév,,,,, .ae teke- Yd zijn en regels, die de rubriek plegen te larrin" paar laatste zijn alweer wat verouderd 'C'5 paardenmoppen, dewellcer tijd de schijnt. Maar dit maakt des te a.,-jV,0.0r!iii dat Elias' eigenlijke gebabbel niet jker. is. Het contrast belicht dit. Godfried n°Ullerd noemt ,hem in zijn voorwoord een babbelaar en „zozeer een heer dit lijk wordt". Hij spreekt ook van EW Gr" zelfironie en van een zekere weetn welke kans, vraag ik u, laat Godfri^^11 nog voor de beoordelaars over? wl3®5 alles kenmerkt Elias zonder voert hij ons mee in een WeVeldTe^fii de lawaaiige, daverende, vermoeien!1 reld van internationale conflicten bom-gedreig, doodstraffen, Ook naast Dom-geareig, aooasiratren, records a',0orri' jagers, corruptie, surrealisme en h'nl 8r aanslagen rustig blijft voortleven wemelt het van de kleine dingen en de vi-ar incidenten, die men niet meer 0DmerUi,e men zich door het lawaai laat verdnvo zijn bloemen. Er is een wijd strand FYr r kleine oude steden aan rivieren Het - vaak stil en soms vertederd. F1:—*- erdoor rond en zekere Rudolf Men'v31* lacht er om gewichtige mannen. Men het alles eigenlijk toch zo aardig en is J'n?1 op kleine ontdekkingsreis, die immer hnef i blijft. Eigenlijk houdt men toch mensen. van de Dat denken wij, als wij Elias lezen. Zingend door het leven, doorril* Doorenbo, Uitg. Streeft Het is geen toeval, dat de hoofdstuk^* het boek met herinneringen, die d° - bard J. P. J. H. Clinge Doorenbos in opd^r. van de uitgever A. J. G. Strenholt odSI opschriften dragen, die aan de Camf- Obscura" ontleend schijnen te zijn Want ri liedjeszanger is voor alles een rijmende fat? graaf: wat in zijn gezichtsveld komt wnHi in dicht uitgebeeld. Bovendien is hij eèn ha* dig retoucheur; hij geeft zijn objecten altiM zodanig weer, dat niemand er aanstoot aan kan nemen, welke eigenschap hem de hiimn rist bij uitnemendheid voor de gegoede bur' gerij deed worden. Bij geboorte of dood. huwelijk, of echt scheiding, bij de opening van een nieuwe brug of bij een vliegramp, voor een koffie handelaar of voor een kattenbakcentrale' Clinge Doorenbos haalt vulpen en blocnfcté te voorschijn en legt tot tevredenheid van alle partijen per omgaande enige gelukweri- sen, troostwoorden, toekomstgedachten of aanbevelingen in gladde verzen neer Over deze broodwinning vertelt hij in „Zingend door het leven" en hij doet het alsof hij als conférencier voor een zaal staat: Een gezapig grapje hier, een kwinkslag daar, een liedje zus en een verhaaltje zo. En evenals in zijn dagelijks werk blijft hij ook hier altijd even beschaafd, even beminnelijk, even gezellig en even oppervlakkig. Maar dat is dan ook het geheim van zün succes. Bernard van Vlijmen tekende er vriendelijke plaatjes bij. J. H, B. laag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloedzuiverende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts. De zes minerale zouten waar- uit Kruschen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiverende organen, Lever, nieren en ingewanden hebben de op wekking nodig, tflie Kruschen geven kan Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelijke, pijnverwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en gewrichten en voort- durende oorzaak/worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profi teren. Vraagt Kruschen bij Apotheker of Drogist. (Adv.) N.I.P.O.-ENQUETE Menig gezin beschikt niet over genoeg dekens Enkele maanden geleden bleek uit een N.I.P.O.-enquête dat 70 pet van het pu bliek ontevreden is over de textiel-distri- butie. Thans heeft het N.I.P.O. gevraagd: ,Hebt u voor uzelf en voor uw gezin voldoende winterkleding om de winter door te komen of niet?" 32 pet van het publiek antwoordt: Niet voldoende. 67 pet Voldoende. 1 pet Geen mening. Een derde van het aantal gezinnen heeft dus niet voldoende winterkleding. Maar bij de armste groepen van ons volk is het bij na de helft. On void. Voldoende Geen Laagste ink. Lage inkomens Middenklasse Welgestelden yinterkl. 48 pet 32 pet 16 pet 12 pet mening 52 pet 67 pet 84 pet 88 pet 1 pet aangebonden man was, begreep er niet veel Panda moest zich bij de bochten met beide hoogst is, is de redding al voorbij." Tweede Kamer aanvaardt de motie-Nederhorst (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer nam Dinsdagmiddag de motie aan, die de heer Nederhorst (P. v. d. A.) op 1 Juli 1948 had ingediend. Zij luidt: „De Kamer, van mening, dat voor het herstel van de Nederlandse volks huishouding en voor de bevordering van een zo groot mogelijke, rechtvaardig ver deelde welvaart en een stabiele werkge legenheid een belangrijke mate van so ciaal-economische ordening in het raam van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie vereist zal blijven, juicht in beginsel de totstandkoming van de Europese econo mische samenwerking toe en verwacht, dat deze samenwerking aan bovenvermelde politiek geen afbreuk zal doen". Nadat de heren J. Schouten (A.-R.) en J. Hoogcarspel (C.P.N.) hun stem tegen hadden gemotiveerd, verklaarden 37 leden zich voor de motie (K.V.P., P. v. d. A. en de heer Kikkert (C.-H.) en 23 er tegen. De generaal-inajoor der genie J. Zwart is met ingang van 1 December eervol ont heven uit zijn functie van hoofd van de dienst der genie. Als zijn opvolger is aangewezen de kolonel der genie J. Kok. Over dekens stelden de enquêteurs van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie dezelfde vraag. Met deze uitslag: Gehele publiek Laagste ink. Lage inkomens Middenklasse Welgestelden Onvold. Voldoende Geen dekens voor mening de winter 23 pet 38 pet 21 pet 8 pet 9 pet 76 pet 60 pet 79 pet 91 pet 88 pet lpct 2 pet lpct 3 pet Er ontbreken dus in ongeveer een kwart van het aantal gezinnen voldoende dekens, (Nadruk verboden) Tegenspraak. In antwoord op berichten van Duitse herkomst, als zou Gunther d'Alquen door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in dienst zijn genomen in de afdeling „voorlichting in Duitsland", heeft een woordvoerder van het ministerie ver klaard, dat op de personeelslast van deze dienst die naam niet voorkomt, „Het is evenwel niet uitgesloten", aldus de woordvoerder, „dat door de Ameri kaanse autoriteiten in Duitsland een persoon met 'een identieke naam in dienst is genomen, nochtans is deze geen ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken". Dochter. Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse president, zal wore uitgenodigd- om in de Scala te Miiaa te zingen. I Prinses Elizabeth van Engeland heeft het ministerie van voedselvoorziening va- zocht aan iedere moeder een voeosei- pakket te zenden, die het leven schonken heeft aan een kind op November, de geboortedatum van n zoon. Deze pakketten zullen sameni" steld worden uit de zendingen, prinses Elizabeth sinds haar huweifl* uit alle delen van het Gemenebes Amerika ontvangen heeft. Genua worden er 2500 kinderen per dag Groot Brittannië geboren. Door het gordijn. In kringen P" Tsjechoslowaakse vluchtelingen te den wordt vernomen, dat twee aew leden van de Tsjechoslowaakse raad, dr. Frantisek Uhlir a,j Rudolf Smetana, naar West-Duits^ zijn gevlucht. Tot dusver zijn55 P» mentsleden en 14 generaals uit isj Slowakije gevlucht.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2