c Berlijners doorstaan vastbesloten a||e beproevingen der blokkade De 9 Muzen J> Bollenvak voor de beslissing ChefarineA SLUITERS Mistig Europa Hoe is - wetenschappelijk bezien - de stand van zaken in het aardstralen vraagstuk? )e kleine wereld i.Kan ,1 WOENSDAG I DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Russen zelf zullen tenslotte het gelag betalen" Steeds meer begrip porde Westelijke bezetters (Bijzondere correspondentie) Ondanks de blokkade blijft Berlijn het "ifum van Duitsland en met grote be stelling volgen de Duitsers alom in den frie de ontwikkeling van het politieke spel waarvan hun hoofdstad het slacht- Aldus 'kolonel I. C. Edwards van de „In- mation Services Division" der Britse be- Ewsautoriteiten te Berlijn in een onder- d met enige Nederlandse journalisten, i ï?"in de afgelopen 14 dagen op uitnodiging de Britse regering een oriëntatiereis t3Sben gemaakt door de Britse en Ameri- i anse zónes. Zijn opvatting werd door uit- latinge" van talrijke geallieerde autoritei- en Duitse politici bevestigd. Overal in fikland heeft men de grootste waar- uriiwen sympathie voor de 2V2 millioen Liiiners van de geblokkeerde sector, die, Sezind en vastbesloten, bereid zijn de I Ifjre beproevingen van de komende win- il te doorstaan. Een nieuwe, lange winter üoor de slechte kolenpositie is de gas- en fectriciteitsvoorziening beperkt tot twee 1 dag. De meeste Berlijners hebben - nor ö'een kolen ontvangen en voor waar q wel het geval is, bedraagt de toewijzing tchts een paar briketten of enkele schep- steenkool. In het algemeen verwacht Lm dat het sterftecijfer in de komende Landen aanzienlijk zal stijgen. De arbei- Ls zullen na gedane arbeid geen warmte Jijen in hun donkere woningen. Zij zullen trieste, koude Berlijnse winter moeten Lrworstelen, zonder aardappelen, vrijwel Jonder warme maaltijden en zonder zich ooit behoorlijk te kunnen verwarmen. Steeds nieuwe plagerijen. 1 De anti-Russische gezindheid, zo werd van vele zijden aangevoerd, neemt van dag tot dag toe en ondanks de gematigde cri- L die sommige Duitse politici op de Brit se en Amerikaanse bezetters oefenen, over heerst bewondering en waardering voor i hetgeen gedaan wordt om de druk, veroor- Ljrt door de blokkade, te verminderen. n, Berlijners hebben een onbeperkt ver- trouwen in de Westelijke bezettingsmach ten en doorstaan liever alle beproevingen fiehen te wachten staan dan zich te stellen ader de leiding van communistische be windvoerders. Sedert het begin van de blokkade hebben U Russen telkens nieuwe „plagerijen" be kent om de situatie nog onaangenamer te yken. Hierbij aldus de zegsman be nadelen zij steeds de „legale weg", on- ritputtelijk in het uitdenken van nieuwe, hinderlijke maatregelen. De politie werd ■splitst in Westelijke en Oostelijke, de t hiandweer volgde en nu staat weer de Eheiding van de tramdiensten op het pro- pam. Indien deze wordt doorgevoerd, zui ger nieuwe moeilijkheden ontstaan, om- jat er meer dan 100.000 arbeiders uit de Oostelijke sector in West-Berlijn werken tt omgekeerd. Russische boomerang. In Berlijn meer nog dan in West-Duits- iand zijn de partijen bereid tot vérstrek-- kende toleranties jegens elkander om een ilerk front te vormen tegen de druk uit het Oosten. De Duitse partijleiders geloven Khter, dat er na de winter ook bij de Rus sen begrip zal dagen voor de noodzaak van een regeling der Berlijnse kwestie. Er zijn laar hun oordeel politieke symptomen, die erop wijzen, dat de blokkade als een boo- merang werkt en dat de Russen met hun .kinderachtige politiek van hinderlijk ter- ïen" zich in de eigen vingers snijden. Voor iover het communisme nog aanhang heeft n Berlijn, zo zeiden zij, loopt deze met rasse schreden terug en dit geldt niet het ninst voor de Russische sector zelf. De S.P. D.-leiders (socialisten) gaven te kennen, ia! „het gedaan zou zijn met de Europese mjheid indien de Britten en Amerikanen Eerlijn thans aan de Russen zouden over- Men." Ook de leiders der C.D.U. (Christliche Damokratische Union) bevestigden dat de [schillen met de S.P.D. worden verdron gen door de bereidheid samen front te ma len tegen het communisme. Het drama der marken. Een andere moeilijkheid, waarmede de Berlijners te kampen hebben, is het geld. De Oostmark wordt ook in de Westelijke sector gebruikt. In de practijk is de waarde van de Westmarkt echter bijna viermaal hoger dan die van de Oostmark. Vele on dernemers betalen gedeeltelijk in Oostmar- ken en gedeeltelijk in Westmarken uit en hun arbeiders zijn niet in staat zich het allernoodzakelijkste aan te schaffen uit de winkels, die vrij goed gesorteerd zijn. Zwart toch billijker. In de Russische sector hebben de Russen «freie verkaufsladen" ingericht, waar de Duitsers zonder bon goederen kunnen «pen tegen prijzen die nog ver boven die van de zwarte markt liggen. Een paar werkschoenen kost in zulk een winkel 120 180 Oostmark, de prijs voor deze schoe nen bedraagt op de zwarte markt (die ver boden is) 100—120 mark. In de Brits- Amerikaanse sector kost een paar werk schoenen op vergunning 24 Westmark,op de zwarte markt 3s de prijs ongeveer vier maal zo hoog. Een en ander heeft tot ge volg, dat een handige zwarte handelaar steeds weer nieuwe kansen ziet, om profiterend van de koersverschillen tussen West- en Oostmark „goede zaken" te doen. De Nederlandse journalisten hadden tij- dens hun verblijf in Berlijn gelegenheid i zich door vele Britse autoriteiten over de, talrijke problemen te laten voorlichten. In alle gevallen wercl met waardering ge- sproken over de houding der Duitsers in I het algemeen en over die der Berlijners in het bijzonder. In hifri verwoeste stad, waar I een ongeschonden gebouw even zeldzaam is als een palmboom in de woestijn, slepen zij hun troosteloos bestaan voort, berustend in het lot, dat zij nu, na de oorlog, ontketend door hun nationaal socialistische leiders, moeten dragen, ernstig strevend naar de wederopbouw van wat verloren ging. in grote vastbeslotenheid de Westerse tradi- j ties te handhaven en bereid hiervoor de zwaarste offers te brengen. De „vrije winkels" in de Sovjetsector van Berlijn verheugen zich, zoals deze foto van een der gelijk magazijn in de Frankfurterstrasse aan toont, in een grote belangstelling van de zijde der bevolking, maar de prijzen zijn zo hoog dat slechts weinigen zich de aangeboden artikelen aanschaffen kunnen. Passiespelen. ïn 1950 worden weer pas' siespelen te Tegelen opgevoerd. De voorbe reidingen beginnen reeds thans met een wervingsactie voor nieuwe acteurs, waarvoor voorlopig alleen personen geboren voor 1932 in aanmerking komen Zij' moeten inwoners zijn van Tegelen. Verschillende acteurs zul len een verklaring moeten tekenen, dat zij bereid zijn hun hoofdhaar en of baard Ic laten groeien met het oog op de rol, welke zij eventueel te vervullen zullen krijgen. De passiespelen 1948 werden door 125.000 personen van buiten Tegelen bezocht. Othellevisie. De Metropolitan-opcra te New York heeft het seizoen geopend met een opvoering van Verdi's Othello. Voor het eerst in de geschiedenis van dit beroemde gebouw werd een opera per televisie uitge zonden. Naar schatting hebben twee millioen personen in New York, Philadelphia. Boston, Baltimore en Washington de opvoering kun nen volgen. Engagement. De Amerikaanse filmspeler en crooner Bing Crosby heeft een engage ment te Londen aangenomen. Als honorarium is hem aangeboden 5000 dollar (ongeveer 12.500 gulden) voor elk der acht voorstellin gen. Dit is het grootste honorarium, dat ooit een kunstenaar te Londen heeft ontvangen. Voor de serie voorstellingen, die waar schijnlijk niet voor Kerstmis zullen worden gegeven, zal de grote Empresszaal gehuurd worden, die ongeveer 9000 personen kan be vatten. .1 De antithese uit de weg geruimd? Rillerig? Verkouden? Neem. mtf TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TA8LETTEN 75 c. (Adv.) (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Het hoofdbestuur van de Alg. Ver eniging voor Bloembollencultuur heeft mét zijn voorstel tot opheffing der sa neringsmaatregelen een kwestie aan gesneden, die reeds vijftien jaar de vereniging en het vak verdeeld heeft gehouden, haar invloed, ja zelfs haar bestaan heeft bedreigd, en de Bloem bollenkweekers, inplaats van een drachtig samen te werken, vijandig tegenover elkaar deed staan. Hoezeer het strijdpunt der sanerings maatregelen de gemoederen in het bloem bollenvak beheerste.... een outsider kan zich daar vrijwel geen voorstelling van vormen. Op alle vergaderingen, van de kleinste afdeling, maar ook van de Alg. Vereniging zelve, kwam ze iedere keer weer om de hoek kijken. Bestuursverkie zingen werden er sterk door beïnvloed, ieder werd geëtiketteerd als pro- of anti saneerder en als zodanig beschouwd bij alles wat hij deed of zei. Merkwaardiger wijs zou men maar zelden iemand treffen, die er rond voor uitkwam dat hij pro-sa nering was, en de maatregelen zonder meer als juist en nuttig beschouwde. Maar de anti-saneerders huldigden het stand punt; wie niet voor ons is, is tegen ons! Op de algemene vergaderingen hadden ze hun kampioenen, zoals de heer Willem Murk uit Hillegom, een karakteristieke verschijning met onbetwistbare oratorische gaven. Vijftien jaar heeft hij gestre den tegen de sanering. En met hem vele duizenden anderen, die zich verenigden in- of sympathiseerden met de „Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak in Ne derland" het bolwerk der anti-saneerders, dat na de oorlog opnieuw werd bemand. Vooral kleine kwekers tegen sanering. Voor- en tegenstanders der sanering vond en vindt men in alle schakeringen, die het Bloembollenvak rijk is. Maar vast staat wel, dat vooral de kleine kwekers scherp tegen de sanering waren gekant. Met n'ame de „vrijwillige inkrimp" ont moette veel verzet. Velen hunner arbeid den in hun kleine bedrijven met eigen ge zinsleden, en hun „areaal" in te krimpen betekende onderbezetting. Daarbij zagen vele jonge kwekers zich de weg tot uitbrei ding of zelfstandigheid afgesneden. Wanneer men echter zijn areaal niet vrijwillig inkromp,werd men getroffen door een ware „surplus-heff ing" ter bestrij ding van de kosten, verbonden aan het uit de markt nemen van grote partijen bloem bollen, die tot veevoer werden vermalen. Zo ingewikkeld werden de berekeningen aan dit systeem verbonden, dat vele kwe kers ronduit erkenden, dat ze er niet meer uit konden komen. De moeilijkheid zat natuurlijk grotendeels hierin, dat het Be drijfschap voor Sierteeltproducten, met de uitvoering dezer maatregelen belast, voor- St. Nicolaasavond iets lekkers Bakkerij voorziet U van alles Onze Boterspeculaas, Boter letters, Jaai, Marsepain zijn overheerlijk! Tel. 5/27 Trompstraat 27 Agenda voor Haarlem Woensdag i december «em. Concertgebouw: Volksconcert HOV, JUUt, Frans Hals: „Welkom vreemdeling", heft., 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Rembrandt: - «aamiet", 14 j., 2.30 en 8.00 uur. Palace: „Het vergeten bruidje", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 i.« UUr- Luxor: ,\De dansinvasie", alle 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De ^leunerprinses", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 u;' Spaarne: „De moord in het Lunapark", '•li 2.30, 7.00 en 9.15 uur. a, DONDERDAG 2 DECEMBER "wopen: Middag- en avondvoorstellingen. De mist in West-Europa heeft ook Dins dag nog op vele plaatsen vliegtuigen op de grond en zeeschepen voor anker gehouden; het spoorwegverkeer ondeiwond hier en daar eveneens grote vertraging. Op de Parijse vliegvelden Orly en le Bourget was alle luchtverkeer afgelast. Ook de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. had alle diensten gestaakt. Naar Reuter uit Washington seint, vormt de Europese mist een belemmering voor het werk aan het Atlantic Pact. De instruc ties voor de vijf ambassadeurs der West- Europese Unie in de Verenigde Staten zijn per koerier onderweg; deze instructies worden thans niet eerder dan over een dag of twee in Washington verwacht. De besprekingen zullen hoogstwaarschijnlijk niet vóór de volgende week beginnen. Het vertrek van de „Queen' Elizabeth" is voor de zevende maal uitgesteld. Ook gis termorgen belette de dikke mist het schip de haven van Southampton te verlaten. Het oponthoud heeft de maatschappij tot nog toe meer dan 300.000 pond sterling ge kost. Voor de monding van de Nieuwe Water weg lagen talrijke schepen te wachten om bjnnen te komen. Uitsluitend kustvaar tuigen hebben Dinsdagmiddag met succes geprobeerd tussen de pieren te komen en in de loop van enkele uren zijn er twintig naar Rotterdam opgestoomd. EngelandZwitserland uitgesteld? Het Zwitserse voetbal-elftal, dat vandaag tegen Engeland in het veld moet treden, is Dinsdag op het vliegveld van Hurn in Hampshire aangekomen; hun Skymaster was hierheen gedirigeerd, omdat de lucht haven Northolt dicht zat. Ook boven Hui-n was het zicht overigens maar matig, zodat het toestel met behulp van radar moest landen. De trein, die de Zwitsers ver volgens naar Londen moest brengen kwam aldaar met drie uur vertraging aan. Londen zelf was Dinsdag gedompeld in de zwaarste mist van de laatste jaren. De Engelse Football Association heeft meegedeeld, dat als de mist aan zou hou den, hedenmorgen een beslissing zou wor den genomen over een eventueel uitstel len van de ontmoeting tot Donderdag. Neon-reclamestandaards in étalages Uit een ons ter inzage gegeven brief van het Directoraat-generaal van de Energie voorziening blijkt, dat het winkeliers is toegestaan in de uren dat de étalagever lichting mag branden ook de zogenaamde neon-reclamestandaards te ontsteken, welke in de étalages geplaatst zijn. Het gebruik van neon-buitenverlichting is ech ter verboden. De mening van de Geneeskundig Inspecteur van de volksgezondheid voor Noordholland In aansluiting op ons ondei-houd, dat wij met de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, over aardstralen hadden (men zie ons nummer van Woensdag jongstleden), vroegen wij de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noordho/land, dr. A. P. N. de Groot, naar zijn mening. Het is juist zo begon deze dat ik sceptisch sta^ tegenover de aardstralen- theorie. Voorzover mij bekend zijn hier té lande tot dusverre nog-geen wetenschap pelijke verhandelingen over dit onderwerp verschenen. Daarom wacht ik mij ervoor mij reeds nu een positieve mening te vor men over deze materie. De ervaring heeft mij geleerd voorzichtigheid te betrachten bij mijn oordeel over zaken, die weten schappelijk nog niet voldoende tot klaar heid zijn gebracht. Wanneer men mij een veertig jaar geleden verzekerd zou heb ben door het draaier aan een knopje van een klein kastje op' hetzelfde ogenblik te kunnen beluisteren wat in Amerika werd gesproken, zou ik wellicht hebben ge meend dat de zegsman ontoerekenbaar was. Daarmede zou ik deze man, zoals de prak tijk van de radio nadien hee|t geleerd, groot onrecht hebben gedaan. Sinds ik mij hiervan bewust ben gewor den sta ik op het standpunt nimmer qle mo gelijke waarde van een theorie te ontken nen, hoe onwaarschijnlijk die ook moge lijken, totdat ik hiertoe mag besluiten op grond van gefundeerde onderzoekingen. Dat wil echter niet zeggen, dat ik een der gelijke theorie maar accepteer omdat nog niet bewezen is in'hoeverre ze waarde heeft of niet. Integendeel. Zo is dan ook mijn standpunt ten opzich te van de aardstralen-theorie, waarvan mo gelijk is dat „iets" bestaat, maar waarom trent tot dusverre nog niets wetenschappe lijk vaststaat. Tot nu toe is het werken van de wichel roedelopers, die zich bezighouden met het experimenteren op aardstralen, geheel bui ten enige controle om geschied. Behoor lijke critiek is op dit werk nimmer geleverd kunnen worden; wetenschappelijk staal niets vast. In dit stadium is het voorbarig proeven, waarbij de mens als lijdend voorwerp is betrokken, uit te voeren. Dit klemt te méér omdat door proeven op plant en dier, waardoor tevens de factor suggestie geheel wordt uitgeschakeld, de waarde van deze theorie zowel eritisch als wetenschappelijk kan worden nagegaan. Medewerking bij het Zandvoortse expe riment heb ik dan ook zeker niet toegezegd; bij de voorbereiding ben ik niet gekend; de wijze, waarop het is uitgevoerd geeft het een wellicht ongewild officiëel cachet; de manier, waarop aanvankelijk in enkele bladen hierop is gereageerd, heeft zeker niet mijn instemming. Wel heb ik aanvaard het aanbod na af sluiting van dit „onderzoek" de daaruit te voorschijn gekomen „gegevens" te ont vangen teneinde daardoor zo mogelijk enig eigen inzicht te krijgen in hetgeen hier is geschied. Hiervan zal dan afhankelijk zijn in hoeverre ik mij nader in deze materie zal kunnen verdiepen. Van mij is primair uitgegaan de sugges tie streng wetenschappelijk gecontroleerde experimenten met planten te doen geschie den, zo mogelijk in nauwe samenwerking met b.v. de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en met andere wetenschappelijke centra, waarbij ik b.v. denk aan de Bilt. Al naar de uitkomsten van dit soort proe ven zullen vervolgens mogelijk experimen ten op bepaalde dieren kunnen plaats vin den. Voorwaarde hiervoor echter zal o.a. die nen te zijn, dat tijdens de duur van deze onderzoekingen elk experimenteren met medische achtergrond, althans in het open baar, achterwege blijft. Proeven, waarbij ziekten van de mens zijn betrokken, moeten vooralsnog als praematuur worden beschouwd niet alleen, doch bovendien als uitermate gevaarlijk voor de Volksgezondheid. De praktijk heeft dit laatste reeds duidelijk aangetoond naar een zeer deskundig specialist mij nadruk kelijk verklaarde. Reeds is voorgekomen, dat patiënten, in volledig vertrouwen op „uitschakelen van de invloed van aard stralen", nalieten de normale wegen tot het herkrijgen van hun gezondheid in te slaan en daartoe pas overgingen toen de tijd verstreken was, waarop nog enige kans op resultaat hiervan mogelijk zou zijn. Wanneer iemand in deze periode, nu de wetenschap zich nog niet over de aardstra len heeft uitgesproken, besluit be$l of stoel te verplaatsen, waardoor hij niet langer blootgesteld zou zijn aan de inwerking van de stralen, is hiertegen geen bezwaar. Mits en hierop moet ik met klem de nadruk leggen dit slechts als zeer bijkomstig wordt beschouwd en hierdoor niet wordt nagelaten voor de klachten allereerst de hulp van huisarts of specialist in te roepen. Op dit moment is het onjuist hoe men persoonlijk ook over aardstralen moge den ken dat officiële functionarissen zich qualitate qua inlaten met experimenten op dit gebied. Het publiek toch ziet hierin maar al te licht een officiële sanctie en gaat daardoor een zekere waarde hechten aan een theorie, die nog wetenschappelijke gronden mist. Naast de mening over aardstralen staat echter nog een andere kwestie. Die van de mogelijkheid een eventuele invloed van deze stralen op een of andere wijze teniet te doen. Deze twee onderwerpen staan op een ge heel verschillend plan in dier voege, dat allereerst dient uitgemaakt te worden wel ke waarde is te hechten aan wat men noemt „aardstralen" en dat pas daarna aan de orde kan worden gesteld het vraagstuk hoe' men deze mogelijkerwijs zal kunnen „afschermen" Helaas blijkt maar al te zeer, dat beide onderwerpen door de beoefenaren van de aardstralen-theorie te zeer worden vereen zelvigd. Naar mijn mening is ook dit onjuist en levert het een belangrijk bezwaar op bij het op juiste wijze doosgronden van de moeilijke vraagstukken, waarvoor dit nog onvoldoende doorgronde terrein ons plaatst. Trambotsing te Lisse Dinsdagmiddag half drie had in het buurtschap de Engel een trambotsing plaats die, gezien de ernstig beschadigde voor- balcons der beide wagens, nog goed is af gelopen, daar geen persoonlijke ongeluk ken voorkwamen. Het tramverkeer onder vond belangrijke vertraging. De vermoedelijke oorzaak der botsing is dat de bestuurder der tram uit Leiden door een onveilig signaal is gereden. uit theoretisch moest berekenen, wat prac- tisch niet te berekenen was; het oogst- resultaat. Hevig verzet ontmoette ook het gebruik der „slapende teeltbewijzen" waardoor grote bedrijven die wél inkrompen, teelt- bewijzen huurden of kochten van kwekers die slechts een zeer klein gedeelte van hun areaal beteelden, en dank zij de be staande regeling, deze teeltbewijzen prac- tisch omzetten in effecten die een niet on aardige rente afwierpen. Of dit verzet wer kelijk gegrond was, valt moeilijk uit te maken, omdat men onmogelijk precies kan nagaan of deze slapende teeltbewijzen een kleine of grote rol in het geheel spelen, met andere woorden of hier van een ernstige misstand, of van enkele individuele ge vallen sprake is. Dit alles heeft de sanering, die in 1933 tot stand kwam om de dumping in Enge land (en als gevolg daarvan beperkende maatregelen ten aanzien van de invoer) tegen te gaan, in hoge mate impopulair gemaakt. Vooral in „De Noord", boven het Noordzeekanaal, wonnen de anti-saneer ders veld, waarschijnlijk omdat daar zo veel kleine bedrijven zijn. De „stemmen- tabel" der Algemene Vereniging (waarin op deze vergadering, als het desbetreffen de voorstel wordt aangenomen, verande ring zal worden gebracht) gaf de Noord een zodanig overwicht, dat ze zelfs kon doordrijven, dat de vereniging zich uit sprak vóór afschaffing. Een ernstig con flict was daarvan het gevolg,-dat zelfs de voorzitter, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. deed besluiten zijn functie neer te leggen zij het dat hij later door op hem uitgeoefende aandrang, op dit besluit terug kwam. Minister Mansholt deed de eerste stap. Nu heeft onlangs minister Mansholt bij verrassing (en ondanks het afwijzend ad vies van vak-instanties) de hyacintenteelt vrijgegeven. Het motief daarvan was onder anderen dat de samenwerking in Benelux- verband de opheffing der maatregelen uit eindelijk tóch tot gevolg moest hebben, en dat men daarom met de hyacinten-cultuur, die er het best voorstond, en wier beoefe naren ook de financieel meest draagkrach tige kwekers zijn, het veiligst kon be ginnen. Ongetwijfeld is het deze overweging ge weest, die het hoofdbestuur heeft doen besluiten, zelve het initiatief te nemen tot het zo belangrijke voorstel, de minister te adviseren de maatregelen voor het gehele vak op te heffen. Daarnevens is het echter de wens, hiermee eindelijk weer de een heid onder de vakgenoten te herstellen. Men ziet met lede ogen, hoe de Algemene Vereniging aan invloed verspeelt door deze verdeeldheid en hoe de minister, blijkens de praktijk, haar adviezen naast zich neer legt. Daarom heeft ook ongetwijfeld het hoofdbestuur het initiatief in deze niet willen laten aan een afdeling, maar zelve en in zijn geheel zich achter dit voorstel geschaard, teneinde een zo groot mogelijke eenheid te verkrijgen. Men constateert toch dat, ongetwijfeld mede door de ver deeldheid in de Algemene Vereniging, de zogenaamde standsorganisaties, de land en tuinbouwverenigingen op principiële grondslag, aan invloed winnen ten koste van de Algemene Vereniging. Deze orga nisatie kan het verloren terrein alleen dan herwinnen, wanneer ze een gesloten front vormt. Wanneer het hoofdbestuursbesluit wordt, aangenomen, betekent dit ongetwijfeld een keerpunt in de historie der Algemene Ver eniging. Een oude, felle strijd wordt e: mee besloten. Twee treinbotsingen in Engeland Tengevolge van de dichte mist zijn op een viaduct bij Stockport (Cheshire) twee treinen op elkaar gelopen. De treinen stort ten echter niet omlaag. Vier personen kwa men om het leven en ongeveer 50 wercten gewond. De dichte mist hinderde het red dingswerk. Op het tijdstip van de botsing was er bijna geheél geen zicht. De ene trein had juist het station van Stockport verlaten en stootte op het achterste stuk van de andere. Drie uur na de botsing wer den nog steeds gewonden aangevoerd en er moest een aantal spoedoperaties worden uitgevoerd. Bij Birmingham is de sneltrein Birming hamLonden op een locomotief gereden. Zes personen moesten gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. De lijn was meer dan een uur geblokkeerd. Voedselsituatie in het Westen aanzienlijk verbeterd Volgens een Maandag door de wereld- voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) gepubliceerd verslag is de wereldvoedsel situatie, tenminste voor de „Westelijke wereld", voor het eerst sinds de oorlog aan zienlijk verbeterd. Het verslag geeft drie redenen, waarom het „optimisme echter door voorzichtigheid moet worden getemperd": 1. De oogst van dit jaar was ver boven hetgeen in een gemiddeld jaar kan worden verwacht; 2. De toegenomen afhankelijkheid van de wereld van aanvoer uit Noord-Amerika verhoogt het risico met het oog op de grote fluctuaties in de productie, welke in de V.S. en Canada kunnen voorkomen; 3. De wereldvoorraden van voedsel zijn minimaal en zullen aan het eind van het seizoen 1948/49 nog steeds gering zijn. Dr. Max Euwe bezoekt IJsland, Noord- en Zuid-Amerika Tot de passagiers, die Dinsdag op Schiphol wachtten, om naar het buitenland te vertrek ken. behoorde ook dr. Max Euwe. die een tournée naar IJsland en Noord- en Zuid- Amerika zal maken. Dr. Euwe had geluk, want het enige vliegtuig, dat van Schiphol vertrok, was het KLM-vliegtuig voor Kopen hagen. De schaker reist van Kopenhagen door naar IJsland, waar hij een aantal séances zal geven en deel zal nemen aan een zeskamp met de sterkste schakers van IJs land. Omstreeks Kerstmis is hij in New York, waar hij deelneemt aan een tienkamp, waar voor onder andere hebben ingeschreven Fine, Najdorf. Denker en Steiner. Na afloop daarvan zal dr. Euwe vermoedelijk nog enkele séances geven, o.a. in Detroit en daar na doorreizen naar Curagao. Van Curagao uit vertrekt hij naar Brazilië en dan gaat hij naar Mardel Plata in Argentinië, om deel te nemen aan het jaarlijkse tournooi, dat daar gehouden wordt. Dr. Euwe verwacht om streeks April of Mei weer in ons land terug te zijn. Rookridders Zie ons hier zitten met zijn dertigen. Wij proberen een wedstrijd te winnen, wij trachten elkander voorbij te streven in een spannende match. Ge moet niet den ken dat het een gemakkelijk karwei is, al kunnen wij er bij blijven zitten. Want de concurrentie is zwaar en het komt op milimetertjes aan. Dit is een wedstrijd voor mannen met temperament. Het is een striid met het vuur, die de gemoederen verhit dat de vonken er af vliegen. Het is een rookwed- strijd. Ge kunt er min over denken, maar dat komt dan omdat ge niets weet van de dra matische elementen die zulk een rookwed- striid in zich bergt. Maar wij met zijn dertigen wij weten er alles van. Wij zouden de romantiek en de opwinding van zulk een vuurgevecht niet willen ruilen met de in ons oog zo saaie en lege bele venissen van wielrenners of voetballers of autocoureurs. Wij, bedaagde mannen, die de ontroeringen der jeugd hebben afge zworen en de zeepbel van de liefde en de hartstocht allang geleden hebben zien uit eenspatten, beleven in onze x-ookwedstrijd, de edele sport van het edele kruid, dat gene wat een mens op onze leeftijd maar kan wensen te beleven.- Het is voor u misschien niet gemakke lijk te begrijpen, maar ge zoudt dat eens zelf moeten ondergaan. Stel u voor: Dertig mannen, bezield met de vaste wil om als triomfator uit de strijd te voorschijn te stappen, treden aan in gesloten gelid. Met ondoorgrondelijke gezichten, die niets ver raden van de slimme tactiek en de ver rassende methoden die de rokers straks zullen volgen, nemen zij hun sigaar in ontvangst. Met kennersblik taxeren zij het bruine monster en zij wegen het op de hand. Dan komt het positiekiezen. Met een natte vinger omhoog gestoken onder zoeken zij de atmosfeer. Tocht het hier niet teveel? Is er niet te weinig luchtcir- culatie? Hoe is de thermiek? Zijn er geen verraderlijke onder- of bovenstromingen waarmee rekening moet worden gehou den? Naar welke kanten straalt de kachel in het lokaal haar grootste warmte uit? Hoé zijn de stoelen gebouwd? Kan men er achteroverliggende de juiste helling in bereiken? Want een rookwedstrijd, lezers, heeft twee belangrijke détails: Men moet niet alleen trachten de aspunt der ver- gloeiende sigaar heel te houden tot het biltere peukje, doch tegelijk ook zo lang mogelijk er over doen. Wie zijn sigaar laat uitgaan valt uit en gaat wanhopig gestemd figuurlijk langs de wegberm zitten pein zen over zijn tekort geschoten talenten. Wie zijn aspunt laat vallen, valt zelf ook. Hij kan gaan zitten treuren over zijn ner vositeit, die hem de nodige handvastheid ontnam. Zo gaat dat. Het is eet. heroïke strijd. Zoals bij de honderd meter hardlopen de start het halve werk is, zo is de start in een rookwedstrijd zo goed als beslissend. Zie die hulpeloze amateurs, wier sigaar scheef brandt en die moeten spurten om haar aan te houden, waardoor zij in tijd nood komen. Zie die doodsbleke gezich ten, wanneer het wanhopigste getrek zelfs geen rookspiraalje als een speldeknop meer te voorschijn brengt. Zie die taaie, onver schrokken mannen in tranen uitbarsten, wanneer een onverwachte en niet gepa reerde luchttrilling de lange aspunt omver maait. Dat, lezers, zijn dramatische mo menten. Op zulke ogenblikken voelt men de grootheid van de Olympus herleven in het eeuwige vuur van dertig sigaren. Der tig mannen staren naar het gloeiende hart van hun strijdwapen. Zij houden dat hart brandende met alle vezels van hun stoere lijf. Laat de jongeren dan maar plezier hebben in het gloeiend houden van echte harten. Wij wagen ons daar niet meer aan. Wij weten hoe gevaarlijk men daar zijn vingers aan kan branden. Wij branden onze vingers liever aan het minisculc peukje dat wij overhouden van onze si gaar, het glorieuze teken onzer aanstaande overwinning. Er zullen mensen zijn die zullen willen protesteren en zeggen: Dat is allemaal overdreven, wij doen ook wel eens mee aan zo'n wedstrijd, maar wij hebben van dat alles niets gemerkt Kijk, die men sen kunnen hun protest voor zich houden. Zij zijn de amateurs, wij de professionals. Zij zijn beginnelingen en jammerlijke sukkelaars, wij de doorgewinterde, beziel de en wetenschappelijke kunstenaars der Sigaar. Laat ze maar kernen: Wij roken hen "an de sokken met een glimlach. L. Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan □UlilELIER-hORLOGER HAARLEM CJ LD DEN HAAG BANTE130RI53TR. 2 SPUISTRAAT K TIL. IXOOM ra.. II55IH Prof. dr. O. de Vr!es overleden Na een langdurige ziekte is te 's-Gra- venhage overleden prof. dr. O. de Vries. Gedurende 21 jaren werkte prof. De Vries in Nederlands-Indië en wel als schei kundige aan het proefstation voor tabak te Klaten, als directeur van het Centraal Rubberstation en van het proefstation voor rubber te Buitenzorg. In de jaren 1928 1930 was hij bovendien buitengewoon hoogleraar in de scheikunde aan de ge neeskundige hogeschool te Batavia. Na re patriëring werd prof. De Vries hoofddi recteur van het Rijkslandbouwproefsta tion voor Akker- en Weidebouw te Gro ningen, later van het Rijkslandbouwproef station en Bodemkundig Instituut aldaar. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jan Johannes Blom Jr., grondboorder, eerst wonende te Haarlem. Duvcnvoordestraat 28, thans in het woonschip „Margaretha", liggende aan de Schalkwijkerweg bij de Houtzaagmolen. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. mej. M. van Beek, advocate ea procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: H. A. Huinink, schoenmaker, wonende te Haarlem, Doel- straat 22 rood. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. M. Kooren, kachelsmid. wonende te Heem stede, Wilhelminaplein 12. Curator: mr. B. W. Stomps, advocaat en procureur te Haarlem, P. Kramer, koopman, wonende te Haarlem, Lange Hofstraat 4. Curator: mr. J. Verlooy, advocaat en procureur te Haarlem.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5