Belangwekkende raadsvergadering met een lang politiek staartje Van Weert BOEKEN Van Dorp Het testament WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 MUIDER COURANT Middenstandsbelangen en het wederopbouwplan Aan het eind van een langdurige raadsvergadering, tijdens welke een aantal proble men, die''op dit moment in de gemeente Velsen leven, op het tapijt werden gebracht, heeft zich Dinsdagavond een hevige politieke woordenstrijd ontwikkeld naar aanlei ding van een communistisch verzoek aan de raad om de nodige stappen te doen zulks in de lijn van een brief der IJmuidense afdeling van de Nederlandse Vrouwen bond om de zogenaamde levensmiddelensubsidies te handhaven en de duurte- toeslag van 1.te verhogen tot 2,50. Na langdurig debat werd de brief voor ken nisgeving aangenomen, met alleen de 6 C.P.N.-stemmen tegen, omdat naar het oordeel van de meerderheid der vergadering deze kwestie ver buiten de competentie van de gemeenteraad valt. Een belangwekkende discussie ontstond over een mededeling, die de wethouder van Openbare Werken W. F. V i s s e r (Arbeid) in het begin van dé zitting deed, ten aan zien van de hoogbouw in verschillende delen van het toekomstige Velsen. De wet houder zeide namelijk, dat de bouw in drie of meer woonlagen op diverse punten het stadsschoen geen schade zal doen en hij stelde voor een desbetreffend voorstel te accepteren onder het uitspreken van de hoop, dat de goedkeuring van het gemeen telijk wederopbouwplan dan eindelijk eens af komt. De heer R. Verbeek (Arbeid) behan delde in hoofdzaak de moeilijkheden, die al geruime tijd onder de Velsense midden standers-opduiken en in dit verband zou hij graag zien, dat de raad op de hoogte wordt gehouden van alle wijzigingen, die middels het overleg met de betrokken winkeliers hun beslag krijgen. Belangrijk probleem. Wethouder Visser onderkende het grote belang van deze vraag en merkte op, dat de herbouwplicht eveneens een on derwerp dat door de heer Verbeek aange roerd werd een aanmerkelijke verschui- ving van laag- naar hoogbouw laat zien en voorts kon hij melden, dat het hele pro bleem der financiële consequenties naar de landelijke overheid zal worden verwezen: de geldelijke gevolgen zullen mettertijd door het rijk voor zijn rekening moeten worden genomen.. Uitgaande van de stelling, dat „het plan Dudok" door de raad werd goedgekeurd, gaf de heer Visser toe, dat zowel de archi tect als het college van B. en W. accoord zijn gegaan met de wijzigingen, zoals deze door de winkeliers zijn uitgestippeld en hij zei daarbij, dat hij nog Dinsdagmiddag de verzamelde middenstanders heeft ge vraagd, of zij hun plannen zouden willen klaarmaken, opdat er tenminste in de komende jaren iets in de omgeving van Raadhuisplein en Marktplein verrijzen kan. Woordelijk zei de wethouder: „De winkeliers hebben de zaak in handen onder de goedkeuring van het college." De heer Verbeek vroeg ziCh af, of er niet de nodige soepelheid betracht moet worden bij de behandeling der herbouwplicht: de gestegen prijzen ma ken het probleem voor de „herbou wers" niet gemakkelijker en hij -wees er op, dat er nu al buiten Velsen ge bouwd wordt met herbouwplicht, uit gegeven in de gemeente zelf. Tenslotte meende spreker, dat de win keliers vaak niet weten waar zij met de uitlatingen van de ambtenaren over hoog- en laagbouw aan toe zijn, wat de wetho.u- der in dupliek deed opmerken, dat mede delingen van zekere zijde als absoluut on- j"" -hat woningen over te nemen, verdacht moeten worden gekenmerkt. Dat Wethou(Jer v e r deze kans slechts vinooi-iriiMxr aan dp niHiw te creeien win- de hoogbouw aan de nieuw te creëren win. keistraat er moet komen was voor de heer Visser een voldongen feit. De heer G. F. Schilling (Comm.) meende, dat de winkeliers vooral ten aan zien van de bouwkosten in het duister tas ten en hij wilde daarin verbetering ge bracht zien, waarop de wethouder ant woordde, dat deze cijfers voor elke ge gadigde beschikbaar liggen. De heer J. C. Aschoff (C.H.) kwam vervolgens met de vraag, of de hond voor Vreemdelingenverkeer wel de nodige aan dacht besteedt aan IJmuiden, waarop de voorzitter, mr. M. M. Kwint, kon ver tellen, dat het contact tussen V.V.V. en Velsen's autoriteiten zeer levendig is ge weest, met als direct gevolg, dat er twee vouwbladen zulllen verschijnen, waarvan er in één een flinke plaats voor de gemeente Is ingeruimd. Bovendien komt er een spe ciale IJmuidense folder van de pers, zodat de V.V.V.-propagandisten op dat stuk van zaken gerust kunnen zijn. Uit een vroegere opmerking ontspon zich een kort debat tussen de heren N. v. Nif- terick (Arbeid) en wethouder A. J. van Leusen (Arbeid) over de gasleveranties van de Hoogovens aan Velsen. Daaruit bleek, dat onze gemeente inderdaad minder gas krijgt dan Beverwijk, maar de wethou der legde dit zo uit. dat laatstgenoemde grootafnemer ook inderdaad meer nodig heeft (gasverlichting, veel bakkers, meei aansluitingen, enzovoort). Hoeveel gas dit jaar? Dit jaar, aldus de heer Van Reusen, kan Velsen 699.000 m3 gas afnemen tegen Beverwijk 705.000 ni3, een verhouding, die zijns inziens gerechtvaardigd is, maar door de heer v. Nigteveld toch nog even nader aan een beschouwing werd onder worpen, omdat volgens hem vele Bever- wijkse gasklanten naar Velsen worden overgeheveld en de bedrijven hier duchtig veel gas gébruiken, ^zodat het gevaarlijk wordt, nieuwe „klanten" aan te nemen Van 1 tot 6 faar daarvoor juist hebben wij een grote sortering ST. NICQLAASCADEAUX i-n alle prijzen. Ziet onze grote étalages. ook voor speelgoed Anegang 46 Agenda voor Velsen en IJ meiden WOENSDAG 1 DECEMBER Thalia, 8 uur: De schat in de Sierra Madre. Hex, 8 uur: The Kid fromv Brook lyn. DONDERDAG 2 DECEMBER Geen bioscopen. Thalia, 7 uur: „Roderik de Tovenaar", On der wij zerston eel ver en i- ging „Kennemerland". Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken 9-12 uur. de komende grote visbakkerij bijvoorbeeld zonder overleg met 't Rijkskolenbureau en de Hoogovens zelf. De wethouder zag nergens een gastekort, zijn opponent-partij genoot echter in de toekomst wel en eerst genoemde hield zich tenslotte maar aan de deskundigen, die de gasverdeling hebben uitgedokterd. De heer Aschoff kreeg op zijn vraag, of het-contact met de V.V.V.-auforiteiten ook een zijlichtje op Santpoorts Bloei heeft doen werpen, een bevestigend antwoord. Na een serie hamerstukken kwam de nieuwe leges-verordening onder het mes en de heer H. d e B o e r (Arbeid) toonde zich voor^fander, ook om psychologische rede nen, van een kleine legesheffing op de af gifte van vestigingsvergunningen, waar naast hij de verordening wilde aanvullen door ook de Techtspersoonlijkheid-bezitten- de verenigingen met sociale en maatschap pelijke doelstellingen 'in de gelegenheid te stellen, tegen speciaal tarief .een abonne ment op de inlichtingen uit het Vfelsense bevolkingsregister te nemen. Waarop het voorstel om prae-advies door B, en W. werd teruggenomen. Principes. De verhoging der jaarwedden voor de .gemeente-secretaris gaf aanleiding tot een principiële gédachtenwisseling tussen de heren Verbeek, Th. Kruisman (Comm., wethouder van Sociale Zaken) en de V o o r zit t e r. Eerstgenoemde achtte het. om strikt zakelijke redenen niet juist, dat op dit moment een „achterdeurtje" wordt gevonden, waardoor men kan glip pen om een salarisverhoging te bewerkstel ligen; burgemeesteren wethouder waren daarentegen van mening, dat de oude'situa- tie hersteld wordt en dat de kleine verho ging het logische gevolg is van het feit, dat Velsen door de evacuatie minder inwoners heeft dan het had kunnen hebben een maatstaf, die in ere is hersteld bij de be oordeling der secretaris-jaarwedde. Ten slotte kristalliseerden zich twee meningen uit: socialistische fractie bleef het onjuist vinden het loon van een hooggeplaatst ambtenaar „op te trekken" waar de arbei der de loonstop terdege, voelt; B. en W., ge steund door de C.H.-woordvoerder, de heer Aschoff, hielden voet bij stuk en meenden, dat de billijkheid in de vorm van een her- stel-in-oude-toestand de enige juiste be wijsgrond vormde. Na de stemming bleken de Arbeid-leden en twee communisten tegen te zijn. Na een rustige wandeling langs diverse ondergeschikte voorstellen struikelde de heer J. Visser (A.R.) over de uitgestip pelde bouw van 171 étage-woningen in IJmuiden-Oost en de kern van zijn vraag was, of het particulier initiatief de kans krijgt in de vorm van een woningbouw vereniging een deel van de gebouwde in de toekomst en wimpelde de kwestie bovendien af als vallend buiten de be voegdheden van de gemeenteraad. Op een desbetreffende vraag van de heer Verbeek antwoordde wethouder Van Leusen, dat er een apart begrotings hoofdstuk aan de sportterreinen in Velsen wordt gewijd; een aparte dienst voor dit groeiende stuk gemeentezorg vond de wet houder een beetje te veel van het goede. Nadat wethouder Visser de heer Aschoff had meegedeeld, dat de Finse scholen wellicht de volgende maand in Vel sen beginnen te verrijzen en de heer A. J. Lips (A.R.) als opvolger van de heer H. Hamburg in diverse commissies was be noemd, werden de afdelingen der gemeen teraad door loting vastgesteld. De wethou ders R. v. E y k e n en Th. Kruisman (beiden C.P.N.) werd door het lot de lei ding toegewezen. Politiek kabaal. Waarmee de rustige agenda was afge werkt en een onrustig dessert volgde. Me vrouw A. W. ten Grotenhuis-Van Beek (Comm.) lichtte namelijk het adres van de Nederlandse Vrouwenbeweging over de duurtetoeslag en de subsidies op uit voerige wijze toe, daarbij opmerkend, dat _,de communisten onoverwinnelijk sterk staan omdat de noden der arbeiders onze noden zijn." Zij stelde tegenover de ge dwongen bonnenverkoop door vele huis vrouwen de groeiende ondernemersrijkdom en volgens haar was al dit onrecht een direct gevolg van de chaos in de kapitalis tische wereld. BIJ De heer D.Verbaan (Arbeid) meende dat het zopas gehoorde geluid zich niet beperkte tot Velsen's raad, maar, uitgebroed ten hoofdkwartiere van de C.P.N., ver moedelijk ook elders te horen zou zijn. De heer Verbaan uitte zijn twijfel aan de aan tekening van de vorige spreekster dat zij „namens alle vrouwen" het woord voerde en hij onderwierp daarna het Franse sta kingsdrama aan een beschouwing, in dit verband de door de Kominform geïnspi reerde communisten „misdadig gesol met de arbeidersbelangen" verwijtend. Uit gesprekken met op Poolse trawlers varende IJmuidenaren meende hij te mogen concluderen, dat het achter het IJzeren Gordijn evenmin een ideale maatschappij is en aan het eind van zijn eveneens langdurig betoog, ontkende hij de be voegdheid van Velsen's raad, om zich in de kwestie der landelijke loon- en prijs politiek te mengen. Waarop de heer H. de Boer zijn partijgenoot bijviel en de heer J. Visser zich pijnlijk getroffen achtte door de opmerking van de communistische spreekster, waaruit de toehoorder moest concluderen, dat de linnenkasten van de Nederlandse vrouw „voddenkasten" en de Nederlanders zelf „ondervoede wezens" zijn. De heer Visser bood vriendelijk aan; alle aanwezige communistische lijders aan ondervoeding in de kost te nemen. Ook de heer D. den Hollander (Comm.) mengde zich in het hooglopende gesprek en wethouder Kruisman bleek het standpunt van B. en W. (voor kennis geving aannemen) niet te willen verdedi gen, waarop de voorzitter deze ver dediging van hem overnam, met de argu mentatie, dat het door mevrouw Ten Gro tenhuis aangesneden probleem een specia listische opleiding vraagt en bovendien in hogere bestuursorganen dan de Velsense raad thuishoort. Als raadslid bracht - wet houder Kruisman daarop zijn standpunt naar voren, hetgeen met vrij veel interrup ties gepaard ging. Tenslotte verzette de geneesheer in wet houder Van Leusen zich fel tegen het verband, dat eerder in het debat gelegd was tussen het gebruik van margarine en het verschijnsel der ondervoeding, daarmee aantonend, dat men zich door dergelijke bewijsvoeringen „met boerenbedrog op houdt." En de heer C. P. J. M a a s (Kath.) verklaarde dat hij van ldnd af aan op de wereld was geweest en gedurende die pe riode heeft kunnen opmerken, dat „Jan Boezeroen de klappen krijgt." Desondanks pleitte hij voor geregelde verkiezingen, als de toestand dan zo onhoudbaar is. Replie ken van diverse zijden hadden tot concreet rêsultaat, dat de heer Verbaan' de C.P.N. tartte hem een vergelijking voor te leggen tussen Rusland en Nederland, welke hand schoen wethouder Van Eyken direct op- nam, zodat er binnenkort een openbare gedachtenwisseling over dit onderwerp te gemoet gezien kan worden. Personalia. Als leraar in vaste dienst aan de Handels avondschool werden de heren H. Horbeek en P. D. A. Veen benoemd, een tijdelijke aanstelling kregen de heren J. H. Muller en S. de Jong. JUBILEUM BIJ DE WERKPLAATS DER HOOGOVENS Dinsdag de 7e December viert de 59- jarige heer C. v. d. Waa zijn 25-jarig jubi leum als employé bij de Algemene Werk plaats der Hoogovens. Men hoopt het ju bileum in de nieuwe werkplaats te kun nen vieren. Vijftig millioen voor herstel van beschadigde schepen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1948 van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat. Tijdens het samenstellen der ontwerp begroting voor 1948 bestond geen inzicht omtrent de omvang der schadevergoedin gen, voortvloeiende uit de zee- en lucht vaartverzekeringswet voor 1948 en vorige dienstjaren, zodat voorlopig 20 millioen voor dat doel werd uitgetrokken, welk be drag reeds geheel werd besteed. Uit een speciaal daartoe ingesteld onderzoek is ge bleken, dat na 1 Mei 1948 nog een groot aantal schadegevallen op grond van deze wet moeten worden afgewikkeld, waar mede naar raming rond 130 millioen zal zijn gemoeid. Verwacht wordt, dat van dit bedrag nog 50 millioen in 1948 benodigd zal zijn om aan de wettelijke verplichtingen te kun nen voldoen, namelijk voor herstel van beschadigde zeeschepen 22 millioen, voor herstel van beschadigde Rïjnvaartuigen 4 millioen en voor afwikkeling van goederen- schaden 3 millioen. Daarom wordt het bedrag van 50 millioen thans suppletoir aangevraagd. MARKTBERICHTEN 30 November 1948 Besommingen. IJM 96 Vios 4 f9450; IJM 73 De Hoop f 12.960; IJM 25 Flamingo f 18.170; GDY 89 Polezie f480. KW 56 f1530; KW 22 f 1150; HD 14 f720; HD 245 f 615; IJM 230 f 689. Prijzen. Tarbot I 2,75—2,30; heilbot 3.25—3,15, p. kg. KL heilbot 122: schartong 34; kl. haai 2923; poontjes 15,504,90; ham 4231; v. haring 1512; bot 4844; schar dicht 159,50; per 50 kg. Aanvoer. 5 kisten tarbot, 35 kisten haai, ,,60 kisten poon, 1000 kisten makreel, 5 kisten botj 160 kisten schar, 300 kisten schelvis, 150 kisten koolvis, 60 kisten kabeljauw, 125 kisten wij ting, 10 kisten lengen, 332 kisten v. haring, 30 kisten diversen. Totaal 2272 kisten. VERGADERING ZAKENCENTRUM KENNEMERLAAN In de vergadering van het Zakencentrum „Kennemerlaan" deelde de voorzitter, de heer J. M. Heykoop, mede dat de onlangs gehouden najaarsactie als volkomen ge slaagd mag worden beschouwd. Niet minder dan 3500 formulieren werden door het publiek, ingevuld, zodat mag wor den geconcludeerd dat de najaarsactie van de Kennemerlaan ieders volle aandacht heeft gehad. In totaal werd aan 40 personen f 500. aan prijzen in waardebonnen toegezonden; het bestuur heeft gemeend aan 6 inzenders een troostprijs te moeten toekennen, in to taal voor 20. Aan inzenders van 24 formulieren en meer konden prijzen worden toegewezen. Inzendingen van een lager aantal kwamen, hoe verdienstelijk ook, helaas niet voor een prijs in aanmerking. Jan Tulleken is gisteren vijf en zestig jaar geworden. Dat was vpor het bestuur van de Haarleirise Sportvereniging „De Kampioen", waarvan hij sedert de oprichting lid is, aanlei ding hem op de wekelijkse clubavond te huldi gen. Temidden van'kampioenen geschiedde de huldiging, zoals op de foto blijkt. Cor Bijster, die vijf maal kampioen van Nederland geweest is, bood bloemen aan. Op de achtergrond staan Jac. van Egmond, die zes keer de titel behaalde en Henk Ooms, die twee kampioenschappen op zijn naam heeft. Ook van het bestuur van „De Kampioen", van officials van de Nederlandse Wielren Unie en van vertegenwoordigers van het Olympisch Stadion ontving de jarige blijken van belang stelling. OMZET STAATS VISSERSHAVEN BEDRIJF STUG. In November 1947 werd door het Staats- vissershavenbedrijf omgezet voor een waarde van 1.553.866. In dezelfde maand van dit jaar bedroeg de omzet niet min der dan 2.253.718. MET DE „TABINTA" HUIS TOE. De volgende personen uit 'IJmuiden zul len met de Tabinta, die op 11 December in Amsterdam verwacht wordt, in Neder land terugkeren: G. Planting, Julianakade 13 en W. A. de Bruin, Torricellistraat 22. HEILSLEGER In Verband met het komende Kerstfeest worden in de Leger des Heilszaal te IJmui den op Donderdagen 2, 9 en 16 December adventsbij eenkomsten gehouden. Verschil lende sprekers zullen advents-onderwerpen behandelen. Dinsdag 7 December heeft een muzikale avond plaats, waar het trio van de kapiteins Knippenberg, Nieuwland en Verwaal optreedt. Velsen Een voorbeeld, dat navolging verdient De tentoonstelling van gevaarlijk oorlogs tuig in een lokaal van de Velsense Nijver heidsschool heeft het bestuur van de afde ling Velsen der Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen aanleiding gegeven een circulaire in zee te sturen aan de leden, waarin haar op het hart wordt gedrukt de kinderen te wijzen op de gevaren der ge vonden explosieven. Een dergelijk rond schrijven zou, ook namens de andere ver enigingsbesturen, veel goed kunnen doen. Wij- denken hierbij speciaal aan de speel tuin-besturen en de jeugdorganisaties. Wie volgt? Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: A. C. van de GraafTulckens, z.; Arnoldkade 45, IJmuiden; P. M. van Kampen Huijbens, z., Da Costalaan 3, Driehuis; E. Zonneveld—Keuning, z., Hyacintenstraat 9, Santpoort; C. M. van Baarsen—Leeuw, d., Keesdelfseweg 66, Beverwijk; C. M. Groe- nendaalHillier, d., Marnixlaan 2, Driehuis; B, M. RothKoelemeij, d., Platanenstraat 35, IJmuiden-Oost; N. KwakGravemaker, z., Industriestraat 69, IJmuiden; M.- van Duijn —Groenendijk, d., IJmuiderstraatweg 35, IJmuiden-Oost; S. C. Wink^laarDuinmeijer, z., Corverslaan 118, Velsen-Noord. OVERLEDEN: A. G. van der Velde, 45 j., echtgeno'te van T. Vonk, Stationsweg 53, Vel sen; F: N. van der Ploeg, 37 j., echtgenoot van A. Kampen, Zilkenduinweg 60,'Noord- wijkerhout., Velsen-Noord Concertgebouw-kwartet en „De Eeryjracht" concerteren samen De Harmoniekapel „De Eendracht", di rigent de heer L. H. F. Leistikow, staat Zaterdag 4 December voor haar eerste seizoenuitvoering in gebouw „Concordia". De kapel die voor de oorlog zulke grote successen op verschillende concoursen oogstte en thans het verloren terrein tracht te herwinnen, denkt reeds thans aan haar gouden jubileum in 1950, waar voor grote plannen bestaan. Het programma voor het concert be looft iets bijzonders te worden door de medewerking van het Concertgebouw-ko perkwartet met Marinus Komst, trompet; Wim Groot, trompet; Jan Bos, hoorn en Hans Maassen, trombone. De uit te voeren werken van „De Een dracht" zijn met die van het koperkwar tet enigszins in overeenstemming gebracht. „De Eendracht" - opent met de mars „With sword and lance" van Hermann Starke; Ouverture Rosamunde van Fr. Schubert (arr. L. Richoux); De Vogel- koopman uit de operette van C. Zeiler, arr. S. P. van Leeuwen. Tenslotte voert de kapel uit: Volhynie Poème Symphonïque van Henri Vilette; Czardas Caprice van L. H. F. Leistikow en Death or Glory, mars van R. B. Hall. Het koperkwartet komt eveneens met een mooi programma. Voor de pauze wor den uitgevoerd: Petite suite, Jan Koetsier; Fantaisie Dramatique, Fischer en 2de Kwartet, Gerard H. Boedijn. Direct na de pauze concerteert het kwar tet met: Legende, Marinus Komst; le Kwartet, G. H.-Boedijn; Injpressions Orien- tales, Fischer en Fantaisie, Borowsky. Beverwijk TAFELTENNIS UITSLAGEN „HOTAC" Dezer dagen vond te Haarlem een tafel tenniswedstrijd plaats tussen het tweede team van de Hoogoventafeltennisvereniging „Hotac" en „Te Zaanen II", die door de Hoogovenmensen met 73 werd gewonnen. Door deze overwinnig heeft Hotac II zich op de tweede plaats genesteld. De gedetailleerde uitslagen luidden: Te Zaanen II Hotac II 37. J. NeeleM. Abbas 01; J. SivalF. de Loor 01; P. GaartmanJ. Dekker 1—0; J. NeeleF. de Loor 01; J. SivalJ. Dekker 01; P. GaartmanM. Abbas 01; J. Neele J. Dekker 10; J. SivalM. Abbas 01; P. GaartmanF. de Loor 10. GaartmanNeele AbbasDe Loor 01. FEUILLETON •van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 18) Carey keek hem aan met een eigen aardige glimlach. Jij vindt het leuk om zulke onzin te praten, hè? Dat is geen onzin het is een soort overtuiging. En ik hoor tot die zeldzame lieden, die hun overtuiging niet onder stoelen of banken steken. Nu, het is mogelijk, dat je zelf be grijpt waar dat op slaat ik begrijp er niet veel van. Dan zal ik het je uitleggen, meisje. Ik stuur zo tactvol mogelijk aan op het feit, dat, nu jij een rijke erfgename bent, ik je waarschijnlijk het hof zal gaan maken. Carey's kin ging omhoog. Bijzonder vriendelijk!. Ja, vind je ook niet? Ik ben wel is waar een beetje gehandicapt maar ik kan zelfs met deze benen nog vooruit komen en ze zeggen altijd, dat de rol van de ge wonde held indruk maakt op vrouwen. Als ik een flauwte zou krijgen, zou je dan naast me neerknielen? Neen, in geen geval. Ik zou Magda roepen. Een hart van steen! Dan moet ik iets anders bedenken. Ik wou liever, dat je weer wat ging zingen. Tot haar verrassing voldeed hij aan haar verzoek, doch even later legde hij de 'gitaar neer en nam een boek. Maar toen Carey opstond en hem welterusten wenste, strekte hij de hand naar zijn kruk uit en strompelde met haar naar de deur. Zij dacht, dat hij die voor haar wilde ope nen, maar hij bleef haar glimlachend staan aankijken. Droom prettig. Dank je. Droom maar van mij. Mij dunkt, dat ik je overdag ge noeg zie. Daar zou ik vei-schillende antwoor den op kunnen geven maar misschien is het beter van niet. Krijg ik een naèht- kus? Natuurlijlcjniet. Ik had het eigenlijk niet moeten vra gen, vind je wel? Wat moet een meisje nu op zo iets antwoorden? Nu, hou je even taai het doet geen pijn! Hij legde zijn hand op haar schouder om zich te steuiftn. In zo'n situatie kun je niet achteruit deinzen en een kreupele man laten vallen. Carey wist eigenlijk niet goed of zij wenste terug te deinzen of niet. Natuurlijk had zij dat" behoren te weten maar dat was nu eenmaal niet zo. Zij werd dicht tegen hem aangetrokken' en gekust. Het was nogal opwindend, maar helemaal niet onaangenaam. Zij lachte even en werd opnieuw gekust. Dennis ik ben geen kruk! Goed, goed het is al voorbij. Hij liet haar los. Alles in orde. Hij ging van de deur vandaan en had die, al sprekend, i geopend. Carey bleef stokstijf staan en deed een poging om streng te kijken. Dat was niet eerlijk! Vind je? €Cr was iets in zijn plagende blik, dat het bloed naar haar wangen joeg. Ze zei: Je weet heel goed, dat het niet eerlijk was! en holde de kamer uit. Zijn stem klonk haar na; niemand zou er iets anders uit hebben kunnen opma ken dan de genegenheid van een neef voor een nicht, zo vriendelijk en rustig, klonk 't. Welterusten, meisjelief! HOOFDSTUK X. Jeff Stewart bleef door zijn zaken lan ger buiten de stad dan hij van plan was geweest. Meestal schreef hij iedere dag soms, tweemaal; grappige korte berichten, eigenlijk waren het helemaal geen brieven. In één stond alleen: Schatje, ik wou, dat ik terug was. Sommige andere brieven waren niet veel langer, maar er was er een, die haar merkwaardig ontroerde een lange, ernstige brief ov.er zijn werk, het soort brief, dat hij evengoed aan een man had kunnen schrijven. Het gaf Carey een raar geschokt gevoel en ze zou met de beste wil van de wereld niet hebhen kunnen zeggen, waarom. Misschien kwam het omdat de brief zo dood-ernstig was en zij was er niet op ingesteld om hem ernstig te nemen. Ondertussen had zij echter de prettigste tijd van haar leven. Nicht Honoria was allerhartelijkst. Nora vriendelijk en Dennis was de beste cavalier, die een vrouw zich wensen kon. Hij had zijn woord gehouden en maakte haar op de aangenaamste ma nier het hof. Het was onmogelijk om te geloven, dat het hem ernst was, dus maak te haar geweten het haar helemaal niet lastig. Hij amuseerde zichzelf en haar en als Jeff terug kwam, zou dat voor hen bei den heel goed zijn. De dagen van de twee de week vlogen voorbij. Zij was juist veertien dagen bij Honoria Maquisten, toen die haar de robijnen liet zien. Het was een hele vertoning en het begon pas, toen mevrouw Maquisten er van overtuigd was, dat Magda Brayne vei lig en wel verdwenen was. Zij had des middags twee uur vrij en soms worden de tijden op haar eigen verzoek of op bevel van mevrouw Maquisten veranderd. Een maal per week was haar werk om zes uur afgelopen en nam zij een avond vrij. Op de 15e November zond mevrouw Maquistem haar om half zes weg met de mededeling, dat zij een paar uur uit moest blijven en toen stuurde zij er Carey op af om te kij ken of zij inderdaad verdwenen was. Waarna zij haar hand uitstak naar het hoofdeindé van haar bed en op de bel drukte die in Ellens kamer aan de over kant van de gang uitkwam. Toen begon de voorstelling. Ellen kreeg bevel om te rommelen achter in een lade en er een eigenaardig, ingelegd doosje uit te halen. Het was maar klein, ongeveer tien bij twaalf-en-een-halve-centimeter, en vervaardigd van verschillende soorten ingelegd hout, waardoor een figuur was ontstaan. Mevrouw Maquisten overhandig de het doosje aan Carey met een kort: „Maak open!' Maar er was geen opening aan te vinden. Zij draaide het om en om, maar het was heel anders dan zij ooit een doos gezien had en er was nergens een slot of iets dergelijks te bespeuren. (Wordt vervolgd). Visserij-mri^ Lange reizen. Nu de de trawlervloot om en nabij' de fin611 Voor Noorderbreedte komen te liggen rn Paden trawlers lange reizen. Het uit en tl de ren neemt van een normale viSrÏÏ1S Va" aan de visaanvoer goed te merken! °°k schepen reizen van 13 a 14 dagen de Schroef stuk. De „Flamina 25) moest de reis afbreken omdat bladen van de schroef verloren 660 ^er gaan. Tijdens een reis van 10 j.™5 ge" toch nog 850 kisten vis gevangen Wer^ Veel schar. Twee kustvissers a- Den Helder thuis behoren, warm, 1,1 Dinsdagmarkt. De HD 14 en HD 24! v,n de ten na een dag vissen een vana 1 respectievelijk 60 en 70 kisten sch Van prijs dezer vis bedroeg 10 Der !?r; zodat de „etmaal-visserij" lonend y^0" Nieuwe platen. De kusttrawler rif is uit Vlaardingen teruggekeerd" een aantal nieuwe platën in het i" schip. Deze week zal de boot nog iSj" visserjj vertrekken. aar Polen. In IJmuiden zifn aanBnv. de Lawico en de Uran, om de Hófef11 bemanningen gelegenheid te geven *"1 verlof in het gezin door te brengen. Geknipt. De douane-ambtenares heh ben een speciaal oogje op de Poolse lieden die in IJmuiden op de trawlen bivakkeren. Deze week is een' viert i Poolse zeelui gearresteerd in verband m! een smokkelhandeltje op de Poolse tra» Ier Polësie, die van onder tot boven werd doorzocht. u Witlof groeit als kool met kunstmatige verwarming In de proeftuin „De duinstreek van Holland" aan de Alkmaar zal deze week een begin worden gemaakt met het nemen van experimenten voor het forceren van witlof met behulo van gas- en electrische verwarming Hier mee is het vorig jaar - een begin gemaakt in een eenyoudige schuur in de omgevine van Castricum, waaraan medewerkten de heer J. C. Dingerdis, een Castricumse ama teurtuinder, en het Beverwijkse Gasbe- drijf. Deze proefnemingen vielen toen zo goed uit dat hij de tweede oogst, die in een tijd viel waarin witlof gewoonlijk on- verkoopbaar is, voor het met gas gefor- ce'erde product de hoogste prijs kon wor den verkregen. Ook proefnemingen met' rabarber slaagden uitstekend. Het welslagen hiervan is er de oorzaak van geweest, dat het experimentele onder- zoek nu op bovengenoemde proeftuin kan worden voortgezet. Hiertoe hebben bijge dragen de heren dr. ir. E. W. B. v. d. Muy- zenberg, directeur van het proefstation te Wageningen en ir. G. W. v. d. Helm, rijks- tuinbouwconsulent te Amstelveen. Men heeft een apart zogenaamd warenhuisje gebouwd, waarin twee bakken kunnen worden gebruikt voor een proef met de verwarming van de grond door middel van gas. In twee andere bakken kan dit gebeu ren door middel van electriciteit. De technische voorzieningen zijn getrof fen door het Beverwïjks Gasbedrijf en het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord holland. REDERIJKERSKAMER MET „TERUGKEER". De Rederijkerskamer „Kennemerland" in Beverwijk heeft voor zijn tweede op voering in dit seizoen in studie genomen het Engelse toneelspel „Terugkéer", dat hetzelfde thema behandelt als de film „De beste jaren van ons leven". Santpoort „Maranatha" kampt met vertraging Naar wij vernemen gaat de opening van het rusthuis „Maranatha", dat dezer da ggen van het oude gebouw aan de Wüste- laan in Santpoort-dorp naar huize „Naja de" aan dë Duinweg te Santpoort-station werd verplaatst, niet per 1 December door in verband met een vertraging in de mate riaalvoorziening. Een nadere datum staat nog niet vast. Santpoort-dorp SINT VOOR „JONG SANTPOORT". Zaterdagmiddag vroeg is het voor de kinderen van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort" een belangrijk tijdstip want in de Weyman komt Sint Nicolaas bij hen op bezoek. „In Veilige Haven" uit IJmuiden zorgt voor muzikale attracties en natuurlijk zul len de nodige versnaperingen niet ont breken. Later in de middag zal de goede Sint de kinderen van 9 jaar en ouder in audiëntie ontvangen. Wegen- en rioleringaanleg in Castricum In de raadszaal van het gemeentehuis te Castricum werd gisteren aanbesteed de aanleg van- trottoirs met wegverbreding langs de Mient en het aanleggen van een gedeelte ongefundeerde klinkerweg, met riolering en trottoir langs de Ruiterweg, met uitvoering van het bijbehorend grond- werk. Hoogste inschrijver was de heer D. Bout te Castricum voor een bedrag van 44.939, laagste was H. Post en Zn. te Beverwijk, die inschreef voor 36.270. Op hem volgden G. Hulsebosch te Bloe- mendaal 37.693, J. Twisk te Castricum 37.870, G. Teddema en Wiersum te Slo- terdijk 38.258, Moei en Hermes te Alk maar 38.800, firma Gebr. Min te Bergen 39.430, N. Geertsma te Arnhem 40.600, J. J. de Nijs en Zn. te Castricum 41.600, J. Dienaar te Santpoort 41.700, A. le Clercq te Castricum 42.310, Aannemers maatschappij Huiberts en Punt te Alkmaar 43.223 en Gebr. Keevel te Amsterdam 44.744. De gunning wordt 'nader bekend ge maakt. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 1 DECEMBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur. De belevenis van Dr. Wassell. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Kismei. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: bieiw Bet.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6