IJmuider Courant Haarlems Dagblad Rostand Op het vliegveld van Hsoetsjou krioelt het van vluchtelingen Leider van het N.A.F. voor het Hof 63e Jaargang No. 19107 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer edüle van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ■Spimtjtt Hanrtcnrartjc «trntant (Hroro t6?6) Donderdag 2 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET was gisteren dertig jaar geleden dat de auteur van Cyrano de Bergerac, l'Aiglon, les Romanesques, la Princesse fjitaine en een aantal minder vermaarde JJLjlstukken-in-verzen te Parijs stierf, c-j was toen vijftig jaar oud. Edmond Itostand was een Fransman uit het Zuiden, I van een bekend journalist in Mar ble die zich overigens minder door hmstzta dan door zijn economisch inzicht Keft onderscheiden. In de zoon bereikten jffentaisie, brio, romantiek en geestdrift n de Midi een hoogtepunt, dat hem 7de negentiger jaren tot een ware ver kering van 'iefc toneel zou leiden, waarbij v zulke sublieme vertolkers van zijn hofdrollen vond als Sarah Bernhardt, die n oude vrouw was toen hij stierf maar fin nog ruim vier jaar zou overleven, ifeelspelend tot het laatst en Benoit rnnstant Coquelin, ter onderscheiding van Tiongere broer Coquelin aïné genoemd, ^ehem in 1909 in de dood was voorge el uit de storm van bewondering en -e crjtiek die over Edmond Rostand los- vhr bleef geenszins de indruk over, dat jjn succes aan hun betoverend spel te fnken had. Cyrano de Bergerac 'vooral, !*Hcs première nu 51 jaar geleden (28 Lember 1897) in het Théatre de la Porte Snt Martin werd gegeven, met Coquelin Qvrano, vierde een ware triomftocht -mt de wereld. Het werd onmiddellijk «rtaald in het Engels, Duits, Russisch en in nog meer talen; het was een dier l0te nieuwe openbaringen waarnaar het I £reei deze tijd snakt. Het is ook nu nog <jer grote werken van het repertoire. Sleden jaar heeft het in Londen, in een we reeks opvoeringen in The Old Vic, r'-'t Laurence Olivier in de titelrol, na diftig iaar nog steeds ziJn propvolle zalen «trókken en jongere generaties, sceptisch m ontmoedigd na twee wereldoorlogen, tot Lwe ontroering en geestdrift gewekt. '7en te gemakkelijk spel der verbeelding, an al te vlotte en oppervlakkige verzen- I aakerij vooral, heeft de critiek destijds I s,and verweten. Zij had wellicht gelijk; 1 ri beeft steeds moeten wijken voor de 'ote eigenschappen, die zijn Cyrano be- i 'jgj,; het zuivere gevoel voor toneel, de ^erpe contrastering der karakters, de j yijante geest die flonkert in die „gladde" 4rsificatie. En misschien is er geen dra- aalisch werk dat de mens van deze tijd •Kler kan doen beseffen dat de romantiek „et dood maar slechts verdrongen is. 'Rostand is wel eens de dichter van het wbereikbare genoemd. Cyrano, de ridder m de geest en der „panache" de pluim op de hoed, tegelijk de bravoure die hij eet grote dichterlijke jnrijheid uit de his- icrie der zeventiende eeuw naar voren beeft doen treden, vindt Roxane eerst in zijn stervensuur, gelijk de dichter-prins ufroy Ru'del de Verre Prinses van Tri- wli, Mélissinde, ook dan slechts ontwaart om 'zijn afscheid te nemen. En l'Aiglon, Arendsjong hoe velen zullen zich ise Mauhs' creatie van de titelrol herin- is de hertog van Reichstadt, peon's zoon, dromend van de glorie ieuNapoleonide" en van de grote taak, tie hem nooit ten deel zal vallen. Als ifnentwintigjarige sterft de gevangene van Schönbrunn. l'Aiglon, dramatisch makker van structuur dan Cyrano, be idde met Sarah Bernhardt, die in deze Iravesti-rol een van haar grootste en lang durigste triomfen zou beleven, zijn Parijse première in Maart 1900. Het heeft de zege tocht van Cyrano niet kunnen evenaren, niettemin ook in het buitenland, in „„.a vertalingen zowel als in de oor- pnkelijke Franse tekst, zijn overwin nen behaald en zijn plaats in het reper- fcire veroverd. Het was tijdens de repetities voor Ros- fend's laatste grote toneelstuk, Chante- dat Coquelin stierf. Misschien droeg i veel bij tot het falen van dit werk, dat nerigens het nadeel ondervond van de al t; grote ophef waarmee zijn komst was ungekondigd ook in ons land en dat awel door zijn inhoud als door zijn monte- ring zwaarder eisen stelde dan zijn voor- pngers. Ht' veel oudere La Princesse Liintaine levert ook moeilijkheden op, om ld ten tonele te brengen, die de opvoe den in het buitenland sterk hebt n be- itkt Het huidige ontmoedigde, fatalistisch- stemde Frankrijk kan verlangen naar Sfinieuwe Rostand, die het tot zulke geest- rit zou kunnen vervoeren. Maar zou het dis daarmee voldoende gebaat zijn? Het M wel de toneelschrijver, als hij nog jslde, ontzet doen staanhem, die in Iz Princesse Lointaine Frère Erasme doet dat de enige ondeugd de traagheid, enige deugd de geestdrift is. Wie op dit, ogenblik, dertig jaar na zijn i'4 aan Rostand herinnert, doet het met weemoedige herinnering aan het bril- ate Parijs van weleer en met de onbe- Ringbare vraag van de toekomst, wanneer fakkel des lichts, die het in de wereld popnieuw zijn straling zal uitzenden. R. P. Arrestatie van Sjarifoeddin en Soeripno bevestigd Omtrent de arrestatie van Sjarifoeddin aSoeripno meldt Aneta nader, dat beiden 4ebeboste berghellingen nabij Klamboe, ten Noordwesten van Poerwodadi, toden gevangen genomen. De zuiverings- tegen de volgelingen van Sjarifoeddin rit gebied is practisch geëindigd, aldus •riara. Sjarifoeddin en Soeripno trachtten •ft moerassen en alang-alang-velden te ^somen, doch zij werden gevat door de pblikeinse troepen, die hen uit het jstelijk gelegen gebied van de status-quo achtervolgden. Sjarifoeddin was ge- in pyjamajas en sarong en ging bar- £oets. Hij was ongeschoren en hij hinkte. *moeddin, die een pistool bij zich droeg, gaarde dat hij niet van plan was ge- naar het Nederlandse gebied over te '4°ch dat hij als handelaar vermomd Solo en Djokja had willen terugkeren, «'de communistische leiders zijn thans militaire bewaking gesteld en be- r4en zich te Koedoes. 3d stoffelijk overschot van Moeso, de Paniek en tragiek in China «er van de staatsgreep te Madioen, is op verzoek van de bevolking van gecremeerd, aldus Antara, die ^•Madioen aanhaalde. Duizenden heb- öeze crematie bijgewoond. Zoals be- .\w?rd Moeso op 31 October te Pono- Het middelpunt van de verwarring en chaos waarin Noord-China door de over rompelende communistische' opmars is komen te verkeren, wordt gevormd door het vliegveld van Hsoetsjou, een mieren nest van doorelkaar krioelende burgers en soldaten, die een uitweg zoeken en de ver trekkende vliegtuigen bestormen. De toe stellen die op het vliegveld dalen met een lading rijst voor de bevolking, worden door honderden handen in een oogwenk gelost, doch voor de rijst heeft niemand belang stelling. Als de toestellen leeg zijn, loopt men elkander onder voet om een plaatsje in de cabine of de bagageruimte te bemach tigen en op die manier te ontkomen aan het communistische re^em, dat zijn greep steeds verder uitstrekt en de stad Hsoetsjou thans volkomen beheerst, ofschoon de troe pen der communisten nog niet in de stad zelf zijn binnengetrokken. De overgebleven regeringstroepen worden met alle moge lijke middelen geëvacueerd of zoeken een heenkomen op eigen gelegenheid. Zij ma ken van hun wapenen gebruik om een plaats in de vliegtuigen te bemachtigen en op het Hsoetsjouse vliegveld spelen zich tragische tonelen af. Daar stijgen vliegtui gen op met spartelende figuren van vluch telingen hangend aan de uitsteeksels van het toestel. Draaiende propellors slaan mensen dood die proberen de toestellen te naderen en in hun angst niet het gevaar zien. Piloten van vliegtuigen die uit de lucht de drukte en het paniek op het vlieg veld zien, gooien hun ladingen neer op de mensenmenigte en maken rechtsomkeert, uit vrees dat hun machine bij een landing zal worden beschadigd. In Hsoetsjou zelf is een klein garnizoen achtergebleven, om de voornaamste diensten voor veiligheid en voedselvoorziening te verrichten, doch het aantal soldaten is te gering en alles loopt spaak. De ziekenhuizen liggen vol gewon den die onvoldoende verzorging krijgen en het naderende kanonvuur der communis ten, die weinig moeite hebben zich een weg in de richting dér stad te banen door de gedunde gelederen der nationalisten, ver volmaakt de angstepidemie die zich van de bevolking meester heeft gemaakt. Intussen stromen overgebleven troepen der regering naar het Zuiden om te worden ingeschakeld bij de verdediging van Peng- poe, het laatste bastion voor de hoofdstad Nanking. Het moreel dezer troepen is ech ter zeer laag en hun uitrusting heeft veel geleden bij hun vlucht uit de hel van Hsoetsjou. In Nanking heerst een algemene 'angst stemming, die zich uit in massale vlucht. Niemand verwacht dat Pengpoe zal behou den blijven en het lot der hoofdstad is vol- Koele ontvangst Van mevrouw Tsjang in Amerika De Amerikaanse pers reageert koel op de aankomft van mevrouw Tsjang Kai Tsjek, zo seint. Reuter. Ook de ontvangst van of ficiële zijde was koel. Er is geen onderhoud gearrangeerd met de minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, die zich thans in het ziekenhuis bevindt, noch met de onder-minister Lovett. Haar naam kwam niet voor op de be- zoekerslijst van president Truman. Mevrouw Tsjang, die hulp komt zoeken voor de terugtrekkende troepen van haar man, legde geen enkele verklaring af. Men meent, dat zij zulks pas zal doen na be sprekingen met Amerikaanse functionaris sen. Men verwacht echter algemeen, dat haar verzoek om hulp bij deze functionaris sen geen weerklank zal vinden. Syrische regering afgetreden Het Syrische kabinet onder leiding van Mardam Bey is afgetreden. De Syrische president, Sjoekri Bey el Koutaly, verzocht de leden van het parle ment hun meningsverschillen te vergeten om tot vorming van een „regering van nationale eenheid" tg kunnen komen. In Damascus zijn Woensdag ongeregeld heden voorgekomen, waarbij op de politie geschoten werd. Maandag werd een alge mene staking afgekondigd en gedemon streerd voor onmiddelijk hervatting van de vijandelijkheden in Palestina. De zitting van het parlement is verdaagd. AFP meldt nader, dat de voormalige president van de republiek, Hasjem Atassi, met de vorming van een nieuwe regering is belast. gens de overheersende mening reeds be zegeld. Niettemin organiseert de regering rond en in de stad een verdedigingsstelsef, nadat zij haar bureaux naar Kanton heeft geëvacueerd. Een deel van de benedenstad van Sjang hai is Woensdagavond gedurende vijf uur door een sterke politiemacht afgezet ge weest. Men zag koelies, die zware kisten uit de „Centrale Bank van China" over brachten op een schip. De Amerikaanse consul-generaal te Sjanghai heeft de Amerikaanse onderdanen gewaarschuwd, dat het Zaterdag vertrek kende troepen transportschip „Anderson" de enige door de regering beschikbaar ge stelde evacuatiemogelijkheid zal zijn. Engeland verlengt de diensttijd De Britse minister van Landsverdediging Alexander, heeft in het Lagerhuis het debat over de verlenging van de dienstplicht van 12 tot 18 maanden geopend met de ver klaring, dat het aantal dienstnemingen in het beroepsleger sinds het einde van de oor log „buitengewoon hoog" is geweest. Van Mei 1945 tot einde October 1948 zijn 246.775 vrijwilligers genoteerd. Er dient thans ge rekend te worden, aldus betoogde de minis ter, met eventuele nieuwe militaire ver plichtingen gezien de gebeurtenissen op Malakka en het verloop van de Chinese crisiü. „De conservatieve partij verleent aan de regering haar volledige" steun wat betreft een diensttijd van 18 maanden," zo ver klaarde Churchill die na de minister het woord kreeg. Een voorstel van „Labour-rebellen" tot verwerping van het wetsontwerp tot ver lenging van de diensttijd werd verworpen met 338 tegen 51 stemmen. Het wetsont werp van de regering werd daarna aan vaard. De Universiteit van Parijs heeft aan enkele '■buitenlandse geleerden ere-doctoraten verleend. Tot de aldus onderscheidencn behoorde ook de Leidse hoogleraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. E. Gorter. Tijdens de erepromotie. Van links naar rechts de professoren Fernand Visscher (Rome), Chavez (Mexico), Jones Clark (Columbia), Dos Santos (Lissabon), Pauling (California), Maiurl (Napels), Drummond Londenen Gorter (Nederland) „Vreugde en Arbeid" kostte miliioenen Winston Churchill die Dinsdag 74 jaar ge worden is, verheugt zich nog steeds in een bijna spreekwoordelijk geworden vitaliteit. Daags voor zijn verjaardag nam de Britse oud-premier in Kent nog aan een zware jaehtrit deel. Voor de vierde kamer van het Amster— damse Bijzondere Gerechtshof stond van morgen de 57-jarige H. J. Woudenberg, vóór de oorlog procuratiehouder van een IJmuider visexportbedrijf, terecht. Woudenberg, die lid van de N.S.B. en onder meer kringleider van IJmuiden en lid der Tweede Kamer was geweest, was ten laste gelegd, dat hij op 15 Juli 1940 uit handen van Seyss Inquart een benoe ming tot commissaris van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen met de daar van deel uitmakende vakorganisaties, stichtingen en instellingen had aanvaard en in die functie het N.V.V. had geliqui deerd, waarbij hij alle bestaande rechts geldige statuten, reglementen en bepalingen terzijde had gesteld, de toenmalige be stuurders had verwijderd en er in het alge meen toe had meegewerkt de Nederlandse vakbeweging dienstbaar te maken aan de wil der Duitsers en de verwezenlijking van de nationaal-socialistische Arbeids front-gedachte had voorbereid "en gepro pageerd. In vakbewegingskringen was er voor deze zaak grote belangstelling. In de ge tuigenbanken zaten onder meer de heren E. Kupers en A. Vermeulen, respectievelijk voorzitter en secretaris van het N.V.V., A. C. de Bruin, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, A. Stapelkamp, de vroegere voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond en enkele functionaris sen van het nationaal-socialistische „Neder lands Arbeidsfront". De verdachte gaf de feiten op een inlei dende vraag van de president grotendeels toe doch maakte bezwaren tegen de con clusie, dat hij dit alles gedaan had om de vijand te helpen. „U heeft toch maar gezegd: we moeten allemaal meewerken dat Duitsland de oorlog wint", repliceert de president. De heer E. K u p e r s is de eerste getuige, die gehoord wordt. „Ik begreep al spoedig na Mei 1940 dat er wat gebeuren zou. Het Hoofd van een „Dienststelle", een zekere Helmich, kwam mij allerlei inlichtingen over de vakbeweging vragen en vertelde dat er zeker gfeen stakingen mochten uit breken. Men hoorde een paar weken niets meer van de Duitsers, doch in Juli wilde Helmich „wel eens kennis maken met het hoofdbestuur van het N.V.V.". Op die ver gadering werd kort en goed meegedeeld dat de leiding van het N.V.V. niet voldoende waarborgen bood om met de Duitsers sa men te werken en dat Woudenberg tot commissaris werd aangesteld. De functio narissen moesten blijven; bedanken zou be schouwd worden als een Duits vijandige daad. De secretaris de la Bella werd ge arresteerd en is later in een concentratie kamp overleden". In Februari 1941 werd de heer Kupers met andere bestuurders in verband met de Februari-staking gearresteerd, doch hij kon niet vertellen of de verdachte hierin de S.S.-officieren in actie Te Wenen is officieel door de Britse auto riteiten medegedeeld, dat op last der Britse bezettingsautoriteiten door de Oostenrijkse politie in de Britse bezettingszone twee per sonen zijn gearresteerd. De arrestatie is ge schied onder omstandigheden die het dui delijk maakten dat de twee mannen gege vens verzamelden omtrent Britse militaire eenheden en dat zij handelden op last van een Oost-Europese mogendheid. De gearresteerden verklaarden vroegere Duitse officieren van de Waffen S.S. te zijn. hand had gehad. De getuige bevestigde, dat het vermogen van de drie vakcentrales van 50 millioen tot 36 millioen door de liqui datie was geslonken. „Heeft u enig idee, waar dit geld geble ven is?" vroeg de advocaat-fiscaal mr. A. H. van der Veen. „Er is op een krankzinnige wijze bij het N.A.F. met geld gesmeten; het zou mij niet verwonderen als „Vreugde en Arbeid" alleen al miliioenen heeft ge kost", meende de heer Kupers; „admi nistratie en toezicht waren bepaald onvol doende". Na enige aarzeling geeft de verdachte toe: „Ja, op een gegeven ogenblik was de organisatie topzwaar", waarop de presi dent. mr. L. P. N. A. Ruys, concludeert: „Ja, als men ineens vijftig millioen in han den krijgt, dan kan men gemakkelijk royaal zijn. U had geen bekwame mensen en zelf was u ook niet bekwaam". En als Woudenberg hiertegen protesteert zegt mr. Ruys lichtelijk geïrriteerd: „U was zelf ook niet zo zuinig; de vakbondbestuur ders hadden vroeger 4600.per jaar en u nam 17000.met nog elfduizend gulden aan representatiekosten!" Waarop de verdachte antwoordt: „In het zakenleven had ik dat ook verdiend". Mr. Van der Veen: „Over sociaal gevoel gesproken!" De secretaris van het N.V.V. de heer Ad. Vermeulen had als bestuurder van de vroegere Nederlandse Vakcentrale ook be zoek gehad van Helmich. In September 1940 volgde een fusie met het N.V.V. en sinds dien werd ook in de bij de N.V.C. aange sloten bestuurdersbonden getracht het lei1- dersbeginsel door te zetten. Vakbewegingen „liepen leeg" De heer Vermeulen verklaarde voorts, dat het N.V V. vrijwel „leegliep", zoals dat ook bij de Katholieke en de Protestantse vakbeweging het geval was. Het Neder lands Arbeidsfront recruteerde zijn leden vooral uit de voordien ongeorganiseerde arbeiders aan de Wehrmachtswerken. Deze werden er veelal toe geprest. Voorzover valt na te gaan, had het N.A.F. een 35.000 leden, het N.V.V had er in Mei 1940 ruim 300.000. Dat „Nederlands Arbeidsfront" werd op 1 Mei 1942 tijdens een groot feest in het Concertgebouw ingesteld, nadat de' Duitsers duidelijk was geworden, dat via de oude vakbewegingen er voor hen toch niets te bereiken viel. De getuige had echter voordien Wouden berg gewaarschuwd dat, indien het N.A.F. werd opgericht, de Nederlandse vakbewe ging uiteen zou vallen. De verdachte was daar aanvankelijk zelf ook van overtuigd. „Hij ging uit", zo besloot de heer Ver meulen, „van een bepaald ideaal, dat niet het onze was en dat parallel liep met de Duitse belangen". De voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging de heer A. C. de Bruin kwam eveneens in 1940 in contact met de Dienststelle-Helmich. In het begin kon men, vrij gewoon doorwerken, tot Wouden berg in Juli 1941 tot commissaris werd be noemd. De fusie met het N.V.V. werd toen opgedrongen. De heer De Bruin werd met zijn medebestuurders afgezet en hun werd letterliik de deur van het Bondshuïs gewe zen. „We kregen ternauwernood de tijd onze boel bij elkaar te pakken'". Op dezelfde dag ging het bij het Chris telijk Nationaal Vakverbond precies zo. Slechts 5 procent van de leden bleef. (De zitting duurt voort) Vrijdag zal de brug over de Linge bij Beesd voor het verkeer worden opengesteld. Het betekent een belangrijke verbetering in de verbinding 's Hertogenbosch—Utrecht. Deense politie op het spoor van internationale valse-muntersbende De Deense politie is op het spoor geko men van een valse-muntersbende, die reeds enige jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop bracht. De valse dollars werden opgemerkt door een deskundige van de Deense nationale bank, die verklaarde, dat het geld ternau wernood van echte dollars te onderschei den is. De bende werd volgens het Deens pers bureau Ritzau niet alleen reeds jarenlang door de Amerikaanse politie gezocht, doch ook door de politie van vele andere landen onder meer van Nederland en België. In Kopenhagen werd een rubberhandelaar gearresteerd, die verklaarde dat hjj van twee buitenlanders, met wie hij door be middeling van een lid van het personeel van de synagoge te Kopenhagen in contact was gekomen, 4400 dollars had gekocht voor 35.000 kronen en eerst later ontdek te, dat zij vals waren. De beide buitenlan ders waren in het bezit van veel grotere hoeveelheden dollarbiljetten. Zij reisden van Denemarken naar Noorwegen en Zwe den om de andere biljetten daar van de hand te doen. Zij waren in het bezit van Nederlandse passen, doch bij onderzoek in ons land aan de hand van de pasnummers bleek, dat de passen oorspronkelijk voor twee dames waren uitgegeven en dus vals waren. Vermoedelijk bevindt zich de druk kerij, waar de dollarbiljetten worden ver vaardigd in een Zuid-Éuropese staat. Het A.N.P. verneemt dat sinds 28 No vember «twee Deense politiebeambten in Den Haag hebben vertoefd om contact op te nemen met Nederlandse politie-auto- riteiten. In Den Haag is namelijk de In ternationale Falsificatierecherche geves tigd. Het wordt hier te lande niet uitgesloten geacht dat de valse dollars afkomstig zijn uit Duitse of Oostenrijkse kampen voor „displaced pex-sons" of zelfs, dat het hier restanten betreft van de grote voorraad valse dollarbiljetten, die Himmler indertijd heeft laten drukken. Reeds in 1946 heeft de Amerikaanse recherche in deze zaak een onderzoek hier te lande ingesteld. „Met Duitsland blijft voorzichtigheid geboden" Voorzitter der contröle-commis- sie is overigens optimistisch Enige Nederlandse journalisten die een rondreis maken door West-Duitsland heb ben een onderhoud gehad met luitenant- generaal Baron MacReady, voorzitter van de controle-commissie der bezetters te Frankfort, die hun onder anderen mede deelde dat bij de bezetters de neiging be staat de Duitsers steeds meer vrijheid te geven bij het regelen van eigen zaken. Spreker vond het merkwaardig, dat ge bleken is hoe goed de samenwerking tus sen de Duitsers en de bezetters was. Hij wees er echter op, dat grote voorzichtig heid geboden blijft. „Toen ik in 1919 als hoofd van de staf der militaire controle commissie in Duitsland was", zo zeide hij, „waren de Duitsers net zulke engelen ais nu. De vrees van Frankrijk, dat Duitsland te zijner tijd weer gevaarlijk kan worden, is naar mijn mening gerechtvaardigd. Hier mede wil ik geenszins zeggen, dat de Duit sers het op het ogenblik niet eerlijk me nen. doch het. is niet zeker hoe zij er over 20 jaren over zullen denken". Voorts zeide Baron MacReady: „Ik geloof niet, dat de democratische machinerie in Duitsland een goede ontwikkelingsgang heeft doorge maakt. Het is erg moeilijk de democrati sche techniek in Duitsland door te voeren en de mensen om te vonnen. Ik ben het met vele Duitse politici eens, die menen dat het verkeerd zou zijn als de bezetters Duitsland zouden verlaten. De Duitsers moeten een heropvoeding krijgen' in de mocratische zin. Wij moeten een volgend wereldonheil op andere wijze, voorkomen dan door een volk bepaalde maatregelen op te leggen". MacReady zeide niet te geloven dat de onenigheid tussen Amerika en Rusland zal uitgroeien tot een gewapend conflict. Glimlachend voegde hij hieraan toe, dat de situatie zo zal blijven „tot er eens een oplossing komt". Gevraagd naar zijn me ning over het politieleger, dat in de Russi- 'sche zóne wordt opgeleid, antwoordde hij: ..Ik zie hierin niets verontrustends. De Russen zullen zeker geen goed geoutilleerd leger van Duitsers op de been brengen". Tenslotte zei de voorzitter van de con trole-commissie, dat er geen twijfel be staat aan industriële herleving van Duits land. Deze is naar zijn mening reeds in volle gang en zal zich in stijgende lijn blijven ontwikkelen. „Vrijheden van de mens" De sociale commissie der UNO heeft na maandenlange discussies een nieuw „hand vest voor de vrijheden van de mens" aan vaard. Dit handvest roept de gelijkheid van alle mensen uit, zonder onderscheid naar ras, kleur, sexe, taal, godsdiensf^of politieke overtuiging. Niemand mag willekeurig ge arresteerd of verbannen worden of onder worpen worden aan marteling, onmense lijke behandeling of onmenselijke straf. Ieder mens heeft het recht van bewegings vrijheid binnen de grenzen van zijn land en het recht in andere landen asyl voor vervolging te zoeken. Huwbare mensen van verschillende sexe hebben het recht te trouwen zonder be perkingen betreffende ras. nationaliteit of godsdienst. In het handvest wordt vrijheid van meningsuiting en vredelievende ver gadering voorgestaan, voorts de vrijheid van godsdienst en van vrije verkiezing. Volgens de verklaring heeft ieder recht op de nationaliteit van zijn land en het gelijke recht openbare functies uit te oefe nen in zijn land. De wil van het volk, zoals die in perio dieke en eerlijke verkiezingen tot uiting komt, is de basis voor het gezag. Ieder heeft het recht te werken met ge lijke betaling voor gelijk werk en het recht op bescherming tegen werkloosheid.- Arbeiders mogen vakverenigingen stich ten en zich bij vakverenigingen aansluiten. Zij hebben recht op een redelijke arbeids tijd en op periodieke betaalde vacanties. Het woord is aan Montesquieu: De werkelijk verantwoordelijke voor een oorlog is niet hij die hem ver klaart, maar hij die hem onvermij delijk maakt. Prijzen van gebouwd onroerend goed vrij Met ingang van de volgende week Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 5 December 1948 op grond van een beschikking van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting door de pryzenbureaux voor on roerende zaken voor verkoopstransacties betreffende gebouwde eigendommen, onge acht de door partijen overeengekomen prijs, een verklaring van geen bezwaar zal wor den afgegeven. De regering heeft deze maatregel geno men omdat onder de huidige omstandig heden kan worden verwacht, dat zich op dit gebied geen prijsexcessen meer zullen voordoen. Tevens wordt gerekend op het inzicht van kopers, die, wetende, dat de controle op de huurprijzen' nog lang ge handhaafd zal moeten worden, zich zullen onthouden van het betalen van prijzen dia niet evenredig zijn aan het met de beleg ging te verkrijgen rendement. Onvoldoende rendement als gevolg van een hoge aan koopprijs kan nimmer een motief vormen voor het toestaan van huurprijsverhoging. Mocht blijken dat de genomen maat regel tot een ongemotiveerde prijsstijging leidt, dan zal de prijsstop onverwijld jveer van kracht worden verklaard. De opheffing van de prijsstop geldt uitsluitend voor gebouwd onroerend goed. Bouwterrein, landbouw- en woeste gron den, bossen, alsmede bij de uitoefening van het landbouwbedrijf behorende gebouwen blijven volledig onderworpen aan de con trole van de prijzenbureaux. Beneluxe jeugdherbergen De besturen van de jeugdherberg-ver- enigingen van België, Nederland en Luxemburg zijn op het kasteel Huizingen nabij Brussel in congres bijeen geweest- Tijdens de conferentie werd besloten pogingen te doen om het net van jeugd herbergen in de drie landen te coördineren. Bij de regeringen zal erop worden aan gedrongen de moeilijkheden, die zich voor de leden der jeugdherbergverenigingen in de drie landen voordoen op financieel ge bied, te verminderen. Groot belang wordt gehecht aan de belofte der drie regeringen met betrekking tot de culturele accoorden tussen de lage landen. Een contactcom missie zal de bedrijvigheid der drie jeugd herbergverenigingen voortaan coördineren. Belcher „deed nooit iets voor iemand" Stanley getuigt Sidney Stanley, een der „sleutelfiguren" in het proces wegens beschuldigingen van corruptie in Engeland, heeft, in de rechts zaal verklaard aan parlementsleden „al het geld dat zij nodig hadden" te hebben aan geboden voor de vorming van een organi satie ter bestrijding van het communisme. Hij had dit aanbod tijdens een diner ge daan, waar ook de secretaris van de Labourpartij, Morgan Philips, aanwezig was. Kort daarop kwam een organisatie, ge naamd „vrijheid en democratie" tot stand. Als organisator werd naar voren gescho ven het parlementslid Tom O'Brien, daar het Britse vakverbond niet op de voorgrond wilde treden, aldus Stanley. Stanley, die de eed op Joodse wijze af legde, verklaarde als veertienjarige jongen met zijn ouders uit Polen te zijn gekomen. Hij had vijf namen gebruikt en hij wist niet onder welke naam hij geboren was. Zijn vader noemde zich Koschyvsky, hij had de naam Sydney Stanley gedurende 25 jaar gedragen. Stanley zeide aan Belcher een gouden sigarettenkoker ter waarde van 600 a 700 gulden te hebben gegeven. Dit had hij ge daan na reeds twee jaar met hem bevriend te zijn geweest en tegen diens wil. Tijdens de conferentie van de Labour-partij te Margate had Stanley de hotelrekening van de familie Belcher betaald, daar de familie oorspronkelijk in het huis van Stanley zou komen logeren. Er was echter geen plaats in het huis. Stanley zeide met Belcher naar boks wedstrijden en hondenrennen te zijn ge weest. Hij had Belcher echter nooit geld voor het wedden geleend. Stanley ont kende ooit geld aan Gibson geleend te heb ben noch aan enige functionaris van de regering. Hij had zo nu en dan de toe gangsprijs voor Belcher en de restaurant rekening betaald. Volgens Stanley had Belcher nooit „iets voor iemand gedaan" en alle gevallen naar de betreffende af delingen van zijn ministerie verwezen. Hij gaf toe mensen, die inlichtingen omtrent zakelijke aangelegenheden wensten, vaak naar Belcher te hebben gebracht en zelf vaak het ministerie van handel te hebben bezocht. Het was een voordeel om gemakkelijk toegang te hebben tot Belcher. Hierdoor werden zaken vaak bespoedigd, die anders in de dossiers vergeten raakten, aldus Stanley. GELEIDELIJK ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke toi matige, in de kuststreken tijdelijk vrij krachtige wind tusseh Zuid-Oost en Zuid-West. Over het al gemeen wat meer bewolking dan van daag. Overwegend droog weer. maar later in het Westen van het land toe nemende kans ,op enige regen. Van nacht op sommige tegen de wind be schutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde of iets hogere tem peratuur dan vandaag. 3 December: Zon op 8.28 uur, onder 16.31 uur Maan op 11.43 uur, onder 18.23 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1