JÉ c c Hoge belasting-opbrengsten in de maand October Het oude stadsbestuur heeft de noodtoestand afgekondigd Samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer Beiaardier Vincent wordt tachtig jaar PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE J> irari Wereldnieuws DONDERDAG 2 DECEMBER 1918 WAT DE FISCUS ONTVANGT Jaarraming voor de niet-kohier-belastingen is na 10 maanden reeds 14pCt. overschreden Het ministerie van Financiën deelt mede, dat in October aan Inkomstenbelasting het zeer hoge bedrag van 154 millioen ten kohiere werd gebracht. Hiervan kwam 70 millioen ten goede aan het boekingstijdvak 1948/49 als voorlopige aanslagen over 1948 en 84 millioen aan boekingstijd vak 1947/48, hetwelk betrekking heeft op de jaren 1947 en ouder. Het totale kohierbedrag van de Vermo gensbelasting, boekingstijdvak 1947/48, steeg met 2.7 millioen. Aan voorlopige aanslagen over 1948 werd bijna 8 millioen opgelegd. Ook de aanslagregeling voor de vennoot schapsbelasting wijst belangrijke resultaten aan. Het totale kohierbedrag op het boe kingstijdvak 1948/49 nam toe met 42.6 millioen en bereikte daardoor 321 mil lioen. Hierin is veel achterstand begrepen. Aan ondernemingsbelasting werd in Oc tober 20 millioen ten kohiere gebracht, waarvan 12 millioen betrekking had op het belastingjaar 1948, zodat het boekings tijdvak 1948/49 reeds 37 millioen aan wees. Wat de invordering betreft vertoonden de ontvangsten in October wederom een stij- ging. De invloed van het in Juni verleende uitstel begint thans te verminderen en in October werd dan ook een groot bedrag voldaan 197 millioen). Na aftrek van de afboeking van zekerheidsstellingen res teerde hiervan 150 millioen aan werke lijke ontvangsten. Ondanks deze hoge in vordering nam het npg in te vorderen be drag met 69 millioen toe, als gevolg van het hoge bedrag aan in October opgelegde aanslagen. Het totale ontvangen bedrag aan zeker heidstellingen, verminderd met de terug gaven, nam in October toe met 5.9 mil lioen en kwam daardoor op 1961 millioen. Het nog in te vorderen bedrag aan zeker heidstellingen verminderde tot f 349.8 mil lioen, zodat het totaal van de vrijwillig ge storte en opgelegde zekerheidstellingen eind October 2310.8 millioen bedroeg. In October werd afgeboekt op opgelegde aanslagen in de beide buitengewone hef fingen 17.5 millioen en op aanslagen in oude belastingen 46.5 millioen. De totale afboekingen op deze twee groepen belas tingen bedroegen eind October respectie velijk 507.1 millioen en 978.5 millioen, tezamen derhalve 1485.6 millioen. De niet-kobierbelastingen vertoonden in October een zeer hoge opbrengst. De tot dusver hoogste opbrengst in één maand uiteraard de eerste maand van een kwar taal bedroeg 246.3 millioen in Juli 1948, welk bedrag aanzienlijk werd overtroffen in October door een opbrengst van 261 millioen. De stijging ten opzichte van Juli is voor een groot deel te danken aan de drie mid delen, welker afdracht in hoofdzaak per kwartaal geschiedt', de loonbelasting (Oc tober 69.6 millioen, Juli 61.4 millioen); .de Vereveningsheffing (October 27.1 mil lioen, Juli 24.7 millioen) en de Omzet belasting (October 85.5 millioen, Juli 82.6 millioen). Bij de twee eerstgenoem de middelen was de uitbetaling van vacan- tietoeslagen van betekenis. De dividendbelasting bracht in October geen bijzonder hoog bedrag op 2.5 mil lioen); de eommissarissenbelasting daaren tegen wel 750.000). Aan Invoerrechten werd in October meer ontvangen dan in de voorgaande maanden van het. jaar 24.7 millioen). Het statistiek- recht bleef ongeveer op hetzelfde bedrag als de vorige maand 750.000). Bij de accijnzén valt het gering bedrag aan zoutaecijns wederom op 326.000). TOFFEES TW/00 CARAMELS Cr dat jS pas een tractatie! Bereid met suiker en volle melk De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Operamuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Werken van Robert Schumann. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Quatremains. 11.05 Declamatie. 11.15 Licht orkest. 12.00 Zuid-Amerikaans orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Sport. 12.45 Piano recital. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Kook les. 14.20 Kamer-orkest. 15.00 Boekbespre king. 15.20 Kamer-orkest. 16.00 Zang en orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijd krachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeola. 19.30 „Provinciale beeldende kunst". 20.05 Piano-recital. 20.30 „Midden in de wereld". 21 00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avond wijding. 23.15 Symphonisch concert, werken van Saint-Saëns. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 20,00 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gewijde muzek. 7 45 Woord voor de dag. 8.15 Vrolijke klanken. Fluit en piano. 9.15 Voor zieken. 9.35 Licht muziek. 10.15 Hobo kwartet in F, Mozart. 10.30 Morgendienst. 11,00 Strijdkorkest. 11.30 Piano-recital. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Voor de jeugd. 13.45 Quintet in A, Schubert. 14.20 Kerstver haal. 14.40 Symphonisch concert. 15.35 Koor. 16.00 Adventsvoordracht. 16.20 Platen. 16.40 Koperkwartet. 17.00 Sinterklaasverhaal. 17.15 Nieuwe platen. 17,30 Populaire orgelmuziek. 18.00 Violoncello. 18.30 „Van appelmoes bouwt men geen toren". 18.45 Gemengd koor. 19 15 Regeringsuitzending. 19.30 Actualiteiten 19.45 CWV-kwartier, 20.15 Zang. 20.30 Luisterspel. 21.20 Concert voor violoncello en orkest, Bax. 22.00 Gesprekken. 22.30 Kamerorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Platen. Ook het bedrag van de bieraccijns is door de seizoenswisseling weer gedaald tot slechts 1.6 millioen. Zeer opvallend is het bedrag aan gedistilleerd-accijns 13.6 millioen), hetwelk blijkbaar veroorzaakt wordt door voorraadvorming door de ham del en door particulieren, aangezien een verbruik, dat hiermee .overeenkomt voor één maand onaannemelijk hoog is. Ook de suikeraccijns gaf in October een hoge op brengst 8.4 millioen). De tabaksaccijns bleef met 14.5 millioen op normale hoogte. De totale raming v.oor de niet-kohier- belastingen is na tien maanden reeds met bijna 14 pet. overschreden. Slechts een zes tal dezer middelen heeft de jaarraming nog niet bereikt. Buitengewone middelen. Het bruto-kohierbedrag van de beide buitengewone heffingen steeg in October met 29 millioen en bereikte daardoor 3136 millioen, namelijk 2113 millioen voor de Vermogensaanwasbelasting en 1023 millioen voor de Heffing-ineens. De aantallen op kohier gebrachte aan slagen bedragen eind, October met betrek king tot de Vermogensaanwasbelasting 8979 voor lichamen en 297.372 voor natuurlijke personen, met betrekking tot de heffing ineens 185.754. Op de beide heffingen werd in October 131.3 millioen voldaan, zodat de totale ontvangsten stegen tot 1955 millioen. Hiervan is 507.1 millioen voldaan door afboeking op zekerheidsstellingen, 719.5 millioen uit geblokkeerde tegoeden (met inbegrip van het Grootboek 1946) en 300.8 millioen met overige geconsolideerde schuld. Het totale ingevorderde bedrag nadert twee-derde van het totale kohier- bedrag, hetgeen niet onbevredigend is, ge zien het feit, dat mede tengevolge van het pitste] van vier maanden voor de kleine vermogens nog talrijke normale termij nen moeten vervallen en dat voor veie andere gevallen bijzondere regelingen gel den, waardoor de invordering op een later tijdstip komt. Voorts moet 't bruto-kohier bedrag worden verminderd met 89 mil lioen wegens de teruggaven tot einde Octo ber. Het Grootboek 1946 daalde in October met 32.8 millioen, hetgeen voor een deel mede betrekking heeft op .voldoening van oude belastingen. Hoepelrok en Pruiken- tooi behoren tot het verleden Moor de wals is gebleven..., De wals, zowel als de meest moderne dans leert U op onze gezellige clubs Aanvang nieuwe Cursussen Januari a.s- Ons ideaal is op alle lessen een gelijk aantal Dames en Heren! //- Duncan Sandys, leidende figuur in de Europese eenheidsbeweging, heeft in een rede te Parijs voorspeld,' dat binnenkort het „E-teken" van „Europa" des nachts zal verschijnen op alle muren in War schau, Praag, Boekarest en andere grote steden „achter het ijzeren gordijn". „Het E-teken", aldus verklaarde Sandys, „wordt steeds meer het symbool van verzet. In de meeste landen zo niet alle binnen de Sovjet-Russische invloedssfeer worden be wegingen gevormd voor de „Verenigde volken van Europa". BERLIJN BLIJFT RUSTIG ONDER DE CHAOS Sovjets verbieden de S.E.D. geweld BERLIJN, 1 December. (A.N.P.) In de Duitse hoofdstad zetelen thans vier bur gemeesters. In de Fasanenstrasse zit prof. Reuter, die in 1946 tot eerste burgemeester werd gekozen, doch in verband met de protesten der Sovjets door de toen nog in tact zijnde geallieerde bestuursraad niet in zijn ambt werd bevestigd. Als wethou der van de oude magistraat is hij thans leider van de afdeling Verkeer. Louise Schroder, die tot zijn plaatsvervangster werd benoemd maar nog niet voldoende van haar ziekte is hersteld om de werk zaamheden aan het hoofd van het stads-. bestuur te hervatten, voert al weer het woord in de grote vergaderingen en voor de radio en zal Vrijdag op een verkiezings demonstratie in West-Berlijn een rede houden. Dr. Friedensburg, de dienstdoen de burgemeester van de oude magistraat, is eveneens naar de Fasanenstrasse ver huisd, nadat hem Woensdagochtend de toegang tot het stadhuis in de Parocial- strasse (Sovjet-sector) was verboden. Friedrich Ebert, die tot burgemeester van de nieuwe Oostelijke magistraat werd geproclameerd, heeft de plaats van dr. Friedensburg ingenomen en zal morgen de eerste vergadering van de nieuwe ma gistraat leiden. Ondanks de verwarde toestand en de talloze problemen, welke door de formele splitsing van het gemeentebestuur acuut zijn geworden, gaat het leven in heel Ber lijn tot nu toe zijn gewone gang en ge draagt de bevolking in alle sectoren zich kalm en bijna gedesinteresseerd. Dr. Acker, de tweede burgemeester in de OLide magistraat, en wethorider Lubbe, beiden lid der socialistische eenheidspartij, hebben geweigerd in de nieuwe magistraat een ambt te aanvaarden. Zo doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat deze Hoogemeer of Sappeveen? Van onze -parlementaire redacteur) De plaatsen Hoogezand en Sappemeer zijn zo aan elkaar vergroeid, zij vormen zozeer een economische en maatschappe lijke eenheid, dat de administratieve schei ding onlogisch genoemd moet worden. Daarom diende de regering een wetsvoor stel in tot samenvoeging van beide ge meenten, Het is Woensdagmiddag in de Tweede Kamer behandeld en zonder hoof delijke stemming, maar met aantekening, dat de Anti-Revolutionnairen en de Staat kundig Gereformeerden tegen waren, aan genomen. De tegenstand kwam van de heren Krol (C.H.) en Algera (A.R.), die steun von den in de zwakke verdediging door de mi nister in de Memorie van Toelichting bij het ontwerp. Daarin staat namelijk, dat elk der gemeen 1 en tot nu toe goed is bestuurd en dat zij hun speciale belangen steeds uit stekend in het oog hebben gehouden. De plaatsen vormen echter een structieve een heid, zodat het in het belang van beide gemeenten geacht moet worden de admini stratieve scheiding op te heffen. De be zwaren, door Sappemeer geopperd tegen samenvoeging, achtte de minister boven dien niet steekhoudend. De heren Krol en Algera vonden dit te negatief. Zij wensten klemmende argumen ten vóór de samenvoeging aangevoerd te zien. Zij kwamen prompt van de heren Haken (C.P.N.) en Tuin (P.v.d.A.). Vooral laatstgenoemde, die burgemeester van Hoogezand is geweest, toonde aan, dat samenvoeging talrijke verbeteringen zal brengen en moeilijkheden, die gerezen zijn bij pogingen om gezamenlijk de scholen bouw, de bouw van een zweminrichting, de reiniging e.d. te regelen, zal opheffen. Minister VanMaarseveen sloot zich hierbij aan, sprak zelfs van een Siamese tweeling en de heer Krol liet zich over tuigen. De geslonken tegenstand was toen niet voldoende meer om het wetsontwerp nog ernstig in gevaar te brengen. De nieuwe gemeente zal „Hogezand-Sap- pemeer" heten. Deze lange naam deed de heer Algera vragen, of de minister geen kortere naam kan geven. En hij voegde er lachend aan toe, dat hij dan aan Hooge- meer de voorkeur zou geven boven Sappe veen. Na aanneming van de begroting van Fi nanciën en van de begroting van het Staatsmuntbedrijf op Dinsdagavond heeft de Ke-ier het thans wat rustiger gekregen. De voorzitter klaagde erover, dat deMe morie van Antwoord op dè Onderwijsbe groting nog niet verschenen is, waardoor BRILLEN PRTSMAKIJKERS THERMOMETERS HYGROMETERS (vochtmeter) BAROMETERS Fa. JOH M. SCHMIDT BARTELJORISSTRAAT 21 - HAARLEM TEL. 11057 (Adv.) Kolen nog niet van de bon Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat het niet in het voornemen ligt de brandstoffendistributie in de loop van dit stookseizoen op te heffen. Tegen het bonvrij verkopen van brand stoffen, die onder de distributiebepalingen vallen zal streng worden opgetreden. de snelle afhandeling van de gehele Rijks begroting in gevaar gebracht wordt. Don derdag en Vrijdag hebben de heren niets te doen. Volgende week zullen zij zich o.a. aan de afwikkeling van de geldzuivering en de regeling van de bedrijfspensioenfondsen zetten. Gr Houtstr. 47, Haarlem - Tel. 18036 PARAPLUIES ZIJN PUNTENVRIJ Adv.) De „Willem Ruys" een jaar in de vaart Vandaag is de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamsehe Lloyd precies een jaar in de vaart. In die twaalf maan den vervoerde zij ongeveer 12.000 passa giers, enige duizenden kinderen inbegre pen. Bovendien kwamen meer dan 20.000 belangstellenden, onder wie Prins Bern- hard en verscheidene ministers het schip bezichtigen en meer dan 200 journalisten' tekenden bij het in dienst stellen het feli- citatiei-egister. Het vlaggeschip van de Lloyd legde reeds meer dan 200.000 k.m. af, dus meer dan vijfmaal de omtrek van de aarde. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Kleine vergissing De Nieuw-Zeelandse minister-president, Peter Fraser, bracht Woensdagavond de leden van de „kleine politieke commissie" van de UNO in verbazing, door een plei dooi op te zetten voor de toelating van Japan tot de UNO. Hij bleek zich echter versproken te hebben. Hij bedoelde Cey lon, aldus corrigeerde hij aan het einde van zijn rede. Alle 58 leden van de kleine politieke commissie staan gunstig tegenover toela ting van Ceylon, doch men is nog verdeeld van mening over de tekst van de daartoe nodige resolutie. Drie leden zijn aangewe zen om deze tekst op te stellen. beide vertegenwoordigers der S.E.D. nog formeel deel uitmaken van de oude ma gistraat, die door hun eigen partij voor afgezet is verklaard. Op voorstel der so ciaal-democraten zal een onderzoek wor den ingesteld naar het gedrag der beide magistraatsleden. Buitengewoon moeilijk is de positie van de magistraats-ambtenaren, die in de Oostelijke sector wonen. Indien zij er toe zouden besluiten hun medewerking te ver lenen aan het bestuursapparaat in het Westen, lopen zij gevaar in aanraking te komen met de politie van de Oostelijke sector. Een groot gedeelte van het perso neel is dan ook Woensdagochtend in het stadhuis in de Paroehialstrasse verschenen. Men vindt het opmerkelijk, dat de Sov jets Woensdag de nieuwe magistraat nog niet officieel hebben erkend. Zij zouden Dinsdagavond tijdens een bespreking te Karlshorst de leiders der S.E.D. nieuwe richtlijnen gegeven hebben, waarbij uit drukkelijk bevolen zou zijn geen geweld te gebruiken en voorlopig niets te onder nemen, wat de orde en de rust in de stad ernstig zou storen. De Engelse en Amerikaans! officieren hebben bevel gekregen met de vertegen woordigers van de Oostelijke magistraat generlei contact te onderhouden en geen onderhandelingen te voeren. Meer ruggesteun geëist. In kringen van de oude magistraat en van de burgerlijke partijen van het Wes ten betreurt men de afwachtende houding der Amerikaanse en Britse bezettings autoriteiten. „Hopelijk leren ook de geal lieerden iets van de jongste gebeurtenis sen", verklaarde dr. Friedensburg. „Men kan geen Duits bestuurslichaam scheppen zonder het daarbij behorende politiemacht te geven. De wettige gemeenteraad moet in staat zijn diegenen, die zich op illegale wijze bevoegdheden aanmatigen, te laten arresteren". De oude magistraat heeft er opnieuw bij de Amerikaanse en Britse militaire besturen op aangedrongen de positie van het stadsbestuur in het Westen te ver sterken. In de gemeenteraadsvergadering van Woensdag heeft het oude stadsbestuur be sloten de politieke noodtoestand af te kon digen, waardoor de magistraat het recht verkrijgt, zonder speciale vergunning van het stadsparlement maatregelen te treffen, welke zijns inziens noodzakelijk zijn tot handhaving van orde en veiligheid. Tot 5 December zal de gemeenteraad dagelijks bijéénkomen. Louise Schroder verklaarde, dat van geallieerde zijde nogmaals de uit drukkelijke toezegging is verkregen, dat een rustig en normaal verloop van de ver kiezingen zal worden gewaarborgd. Nóg meer Een hertelling der stemmen heeft de Amerikaanse democraten nog een zetel meer in het Huis van Afgevaardigden op geleverd voor New York. De zetelaantallen in het Huis van Afgevaardigden op grond van de hertelling zijn als volgt: Democra ten 262, republikeinen 171, arbeiderspartij 1 en een zetel vacant. EEN LEVEN VOL MUZIEK De heer J. Vincent, de bekende organist, klokkenist en beiaardier, wordt Zaterdag tachtig jaar. Dat is een leeftijd die niet zo heel veel mensen bereiken; en zeker be reiken ze hem in de regel niet zo kern gezond en zo vol levenskracht als de heer Vincent. Hij woont sinds anderhalf, jaar in het Lutherse rusthuis De Wartburg te Oude rijn bij Utrecht, maar het is voor ,hem, zoals hij zelf zegt, „meer werkhuis dan rusthuis". Want het is zo, dat deze man die 63 jaar geleden al organist was en die nu al bijna een halve eeLiw regelmatig het carillon bespeelt van het koninklijke paleis te Amsterdam, nog niets, maar dan ook niets voelt voor een rustige oude dag. Wij troffen hem thuis. Maar veel meer dan toeval was dat niet, want heel vaak is de heer Vincent nog op reis. Iedere Maandag bespeelt hij het paleis-carillon, verder wordt dikwijls zijn hulp ingeroepen als ergens in een toren een klok of een heel klokkenspel geïnstalleerd wordt. Ver leden week is hij bijvoorbeeld naar Bra bant geweest om drie klokken te keuren die hij volgende week gaat installeren in de klokkenstoel van het Friese dorp Wijnjeterp. Ook in Bussum, Garderen en Voorthuizen worden onder zijn toezicht klokken gemonteerd en in Apeldoorn con troleert hij regelmatig het werk in de Grote Kerk, waarin zeven nieuwe luidklokken worden aangebracht. Tussen al die werkzaamheden door is hij dan ook wel eens een dag of wat thuis, maar geloof niet dat u de heer Vincent dan rustig in zijn stoel weggezakt zult vinden, in langdurige gesprekken gewikkeld met andere oude heren. O nee, dan maakt hij bestekken, voert berekeningen uit en der gelijke. „Ik ben nog zo sterk als een jong paard", zegt hij, en als er even een orgel verplaatst moet worden om een foto van hem te kunnen maken, laat hij 't merken. Hij tilt 't orgel aan een kant op met een gemak, dat een jonge kerel er van zou staan te kijken. Zijn gehoor is nog prima, er ontgaat hem geen zwevinkje, en die zwakker wordende ogen, ach, dat neemt hij maar op de koop toe. Om te kunnen spelen heeft hij heus geen muziekboek nodig. In April '47 is het echtpaar Vincent in De Wartburg gekomen. Hij woont er nu met zijn vrouw en zijn diepe liefde voor de muziek en met zijn talloze herinnerin gen aan Amsterdam en het Koninklijk huis. Daarover kan hij gezellig vertellen. Hoe hij in 1909 begon met het bespelen van het carillon met de geboorte van Prinses Juliana hoe hij in de daarop volgende jaren het prinsesje dikwijls op bezoek kreeg daar hoog in de toren en hoe nu op 1 Sep tember de juist afgetreden Koningin een uur naar de vrolijke carillonklokken heeft zitten luisteren. Het is de muziek die aan het leven van de heer Vincent de grootste rijkdom en inhoud heeft gegeven. En deze muziek vormt op zijn tachtigste jaar nog steeds een integrerend, deel van zijn leven. Iets dat maar weinigen gegeven is. ine uwe Ui 32. Nadat dé auto zo een eind had voort geraasd, kreeg Panda plotseling de figuur van Billy Bulk in de gatpn, die niets vermoedend was doorgelopen, doch het nu bij het horen van de sirene, weer op een lopen zette. „Houdt de dief!" schreeuwde de professor en hij viel bijna uit de wagen van opwinding, Billy Bulk kon natuurlijk niet zo hard lopen, of de auto haalde hem vrij vlug in. Doch de schurk kende de stad op zijn duimpje en plotseling draaide hij een steegje in, waar de auto hem onmogelijk kon volgen, omdat het het smalste steegje van de hele stad was. „Daar zullen ze van op kijken," grijnsde hij. „Als ze denken, dat ze Bulk te pakken krijgen, zullen ze toch heel anders moeten beginnen, wat? Deksels jam mer, dat ik dat andere ding verloren heb. Dat zou handig geweest zijn, om ze op een afstand te houden." Ondertussen was hij aan het einde van het steegje een heel oud en bouwvallig huis binnengegaan. „Auto laten staan," gromde intussen de commissaris. „Kunnen hier niet door. Uitstijgen. Dief volgen! Steeg ingegaan! Burgers ook mee!" Die burgers waren de pro fessor en Panda, die nu gehoorzaam achter de commissaris en zijn agenten aande steeg in liepen. traven Wereldbibliotheek N.V. AmtUj erpen: ,,'t Geluk hangt als SiT' M trosEen verhaal uit het Flm-™c Ulv' C. en M. Scharten—Antink. - entlJnsp Uitgeverij Ploegsma. Amsterdam- n" de ezel van de heilige stal, door Ji,wos vielle. Uit het Frans vertaald donvL Upet* Roelants. Oorspronkelijke titel- t u Ur'ce 1' ane de la crèche. Tweede driik e' Uitgave Republiek der Lettert a dam: Paniek in Wall Street AnL'Alpster. Sinclair. Vertaling: Jac. v. d. Ster n„ pt°n kelijke titel: The money chancers spr°n- Uitgave Republiek der Letteren ih dam: Uilenspiegel stoort het feest n a turen van de rustverstoorder Hn'rV avon" reddin, door Leonid Solowjow Ver/1r ^as' Teixeira de Mattos. Oorspronkeiuli'n?.: D- Wozmoetitelj Spokoistwia. titel: Scheltema Holkema's BoekWj Uitgeversmij. NV., Amsterdam- K??el«» denis van het leven op aarde H™* gesyUe- G. L. Smit Sibinga, hoogleraar aan a »,dr- versiteit van Amsterdam. de Uni- Uitgeverij „De Sleutel", Haarlem An pen: Ineke, boek voor jonge metèi er' Mimi van den Heuvel. ^es door Uitgeverij „De Sleutel", Haarlem A„n pen: Sjuul van de dokter, door Alej} Uitgeverij „De Sleutel", Haarlem An pen: Jacomijntje, een sprookje van 'alij Rhijn. va» Aleid van Uitgeverij „De Sleutel", Haarlem An,„ pen: Feest m het dorp, door Aleid van nv®N A. W. Sythoff's Uitgeversmij, N V T ?a'ln' Omweg naar morgen, door G'onnè ÏW»1 A. W. Sijthoff's Uitgeversmij, JV 5; Appeltjes van Oranje, Versjes door Hoekstra, silhouetten door Frans ter r i A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N V ?S Overal is de duivel, door Agatha Th,'d?n: Geaut. vertaling. Oorspronkelijke titel- under the sun. ve|- wil A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N V T De laagste, dóór Agatha Christie. Vertafe H. Tromp. Oorspronkelijke titel: THe hnlwf A. W. Sijthoff's Uitgeversmij, N.V K™' Tien kleine negertjes, door Agatha VS Geaut. vertaling. Oorspronkeljk»titel- nv' little niggers. y e Ulel' Ten A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. NV ToM- Vox Humana, door Luc Willink N.V. Uitgeversmij. W. E. J. Tjeenk Willin, Zwolle: Muziekauteursrecht in Nederland b! de praktijk, door J. M. A. M. Douwes Uitgeverij Andries Blitz, Amsterdam- (W ons onze aarde! Droom om voor te stóm.™ door Vilhelm Moberg. Vertaling E 12' Oorspronkelijke titel: Giv oss jorden' Uitgeverij Andries Blitz, Amsterdam- Kn ning Baby. Hoe voed ik mijn ouders m door William Hall Vertaling Henriëtte van Eyk. Oorspronkelijke titel: The care feeding of parents. nd Uitgeverij Andries Blitz, Amsterdam- Kie mend zaad, door Jan Berghman. Uitgeverij De Boekerij, Baarn: Vanaf dit moment, een Kerstnovelle door J. Gerhard Toonder. Omslag, band en vignetten van Mar ten Toonder. Uitgeverij Boom-Ruygrok N.V., Haarlem- Een nieuwe „job" voor Babarina, door Hans Borrebach. Roman voor oudere meisjes Uitgeverij E. J. Brill, Leiden: Van móeder op dochter, het aandeel van de vrouw in een veranderde wereld, door dra. J. Brok-Ten Broek, mr. dr. P. M. Franken—Van Drie! Clara M. Meyers en E. A. Heringa—Van Ruth' Onder redactie- van dr. W. H. Posthumus- Van der Goot uitgegeven onder auspiciën van het Internationaal Archief voor de Vrouwenbeweging. Uitgeverij H. ten Brink N.V., Meppel: In Sprookjesland, dooc B. J. Douwes en J Nowee. Uitgeverij A. W. Bruna Zoon, Utrecht Antwerpen: De misdaad op de Boroboedoer' criminele roman door Ids van der Ploeg, Uitgeverij Jacob van Campen, Amsterdam: Holland 183, door Ramalho Ortigao. Uit liet Portugees vertaald door dr. M. de Jong, Oorspronkelijke titel: A Holanda. Uitgeverij „Elmar", Amsterdam: Op vin gers gevangen, door H. J, G. van Boxtel, chef van de Dactyloscopische Dienst te Am sterdam. Uitgeverij „Elmar", Amsterdam: De vallei der raadselen, door Enid Blyton. Vertaling Johan Fruytier. Oorspronkelijke titel: The valley of adventure. Uitgave van N.V. Focus, Bloemendaal: Honderd jaar fotografie, door Aug. Grégoire, Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem: In de storm, streekroman door J. Visser—Roosen daal. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem: Naar Ville Marie, historische roman door Alan Sullivan. Vertaling A. L. K.Menning—Koop. Oorspronkelijke titel: Three came to Ville Marie. Uitgeversmij. J. H. Kok N.V., Kampen: KleuterVertelboek voor de Bijbelse ge schiedenis, door Anne de Vries. Uitgêversmij. „Kosmos" N.V., Amsterdam- Antwerpen: De avonturen van de roemruchte ridder Don Quichotte de la Mancha, opnieuw naar het Spaans van Miguel de Cervantes Saavedra voor de jerigd bewerkt door C, Wilkeshuis. Uitgeversmij. .„Kosmos" N.V., Amsterdam- Antwerpen: Het leven *en de wonderbare lotgevallen van Robinson Crusoe, naar Da niel Defoe opnieuw voor de jeugd bewerkt door Jan Mens. Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan JULIEUER-HORIOGER HAARLEM Cl i3 DEN MAAG 5PUI5TRAATB* m.itsus (Adv,) Burgemeester. De Berljjners hebben al da delijk een passende bijnaam voor fl nieuwgekozen Oberbürgemeister Ffl Ebert gevonden, zo meldt AFP uit Ber lijn. Omdat hij in de opera gekozen i wordt hij „Operbürgemeister" genoemd. Nood-lot. De winnaar van de hoofd» prijs van de Belgische staats»g is niet in staat zijn prijs van 2,5üU,uu francs te innen, daar hij zijn loteiy- briefje per ongeluk heeft verbrand. Vaste slaap. Guiseppe Barbieri, een slaap wandelaar te Milaan, riep in de aige* lopen nacht: „En nu ga f Voordat zijn ouders hem konden tegen houden, was hij uit het slaapka raam op tien meter hoogte gesprong j Zijn ouders vonden hem _op straat ongedeerd en nog steeds in slaap. Eindelijk. De „Queen Elizabeth" is u» Southampton naar' New York ver ken na te Southampton gedurenü dagen te zijn opgehouden, eerstü0 haven-staking te New York en d door de mist. Flinke wind. In dienst van de Amerikaanse marine werkende geleerden zijn dens proeven met buitgemaakte moderniseerde Duitse win1^u" fwiL-. geslaagd een lucht-snelheid te o kelen, welke 5.18 maal zo groot die van het geluid.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2