Vrouw ontstak de eerste Nederlandse hoogoven BOEKEN Van Dorp Jlex Jfieater' Ontkomen doet niet één Kasteel „Assumburg" heeft weer een slotvoogd Dansschool Duijn IJmuidense clubs tegen Schiedamse THALIA Santpoort-dorp Driehuis Het testament Q Visserij- varia VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 TJMUIDER COURANT Bij een industrieel jubileum BIJ Van kleine vlam tot grote brand En welbelaagdmaar toch in stand' Een kleine dertig jaar geleden kon men op het terrein waar nu de ruim 6500 arbeiders van de IJmuidense Hoogovens aan het werk zijn, de werk lieden van de „Breesaapmaatschappij" zien zwoegen om het maagdelijke duin gebied te onginnen en er iets bruik baars van te maken. Het in cultuur brengen van deze grond wierp echter niet de vruchten af, welke men er van verwachtte en toen dan ook de heer H. W. E. Wenckebach zijn voornemen kenbaar maakte ter plaatse een nieu we Nederlandse industrie op te richten was het terrein dus al gevonden. De in die tijd in Den Haag opgerichte „Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V." begon met bekwame spoed het heuvelachtige gebied te egali seren om er enige tijd later een haven aan te leggen voor de aan- en afvoer van grondstoffen in de toekomst. Toen men eenmaal zover gekomen was, verrezen de eerste fabrieksgebouwen en allereerst werden de nevénbedrijven de „MEKOG" en de „CEMIJ" op het voor malige duinterrein gebouwd, waarna de buizengieterij er uit de grond gestampt werd. Vervolgens de staalfabrieken en tenslotte, om de kroon te zetten op de noeste arbeid van jaren, verrees er de eerste Neder landse Hoogoven. Duitse leermeesters Nederlandse hoogovenarbeiders was men uit de aard der zaak niet rijk. Maar geen nood, onze Oosterburen hadden dergelijke krachten wel ter beschikking en zij bleken niet eens ongenegen ons het vak te leren. Zo kwam, onder leiding van dr. ing. Otto Wehrheim een aantal Duitse smeltmees- ters naar Nederland om „die dumme Hol lander" eens even in te wijden in de ge heimen van het vak. Als wellicht over bodige bijzonderheid vermelden wij dat er thans geen Duitse arbeiders meer bij de Hoogovens aan het werk zijn. Voor de opleiding ter bediening van de eerste Hoogoven, een Amerikaans product, werd een smeltmeester, mr. Murphy, uit de U.S.A. in de arm genomen die de Ne derlanders enige weken bijstond in het uit oefenen van hun nieuwe beroep. Waar zoveel fabrieken werk gaven aan een zo groot aantal mensen het bedrijf telde toen al 500 arbeiders was een grondige administratie gewenst. De heren boerderij „Blijenhoeve", de woning van de directeur van de „Breesaapmaatschappij", werd omgetoverd in het hoofdkantoor van het jonge Hoogovenbedrijf. Op 22 Januari 1923 was het zover dat deze eerste Nederlandse Hoogoven in gebruik genomen kon worden. Een kleine groep officials, die bij de bouw ervan betrokken waren, schaarde zich rond de oven. Zij werd ontstoken dooi de echtgenote van de toenmalige pre sident-directeur, ir. H. W. E. Wencke bach. Helaas was hij op dat moment zelf door een ernstige ziekte verhin derd bij de officiële ingebruikneming aanwezig te zijn. Met een brandende fakkel ontstak in zijn plaats zijn echt genote de oven. De directeur zond bij die gelegenheid een telegram van de volgende inhoud: „Van kleine vlam tot grote brand, En welbelaagd, maar toch in stand" Hiermede was een mijlpaal bereikt in de industriële geschiedenis van Nederland en daarmee van geheel West-Europa. De plechtigheid ging niet gepaard met gewel dige feesten, maar op de zolder van „Blijenhoeve" toen nog archief van het bedrijf werd aan het personeel een maand extra salaris uitbetaald en dat was het enige en zeer gewaardeerde „feest" voor arbeiders en beambten. Op 22 Januari zal het dus een kwart eeuw geleden zijn dat een Nederlandse vrouw de eerste Nederlandse Hoogoven in gebruik stelde en het ligt in het voornemen van de Hoogoven-directie dit feit op waardige wijze te herdenken. Een reeks officiële en officieuze feeste lijkheden is in voorbereiding om dit jubi leum met de nodige ernst, maar ook, en vooral, in gepaste vrolijkheid te vieren. ..Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden t/m Woensdag 8 Dec. brengen wij: Drieduizendste schip loopt Amsterdam binnen Donderdagmiddag omstreeks twee uur liep de Britse tanker British Hope, groot 7083 ton, eigendom van de British Tanker Co. te Londen de haven van IJmuiden binnen op weg naar Amster dam. Het schip dat een lading olie uit Karipito aanvoerde, was het 3000e dat in dit jaar Amsterdam bereikte. Het werd gemeerd in de petroleumhaven, waar het feestelijk werd ingehaald ter gelegenheid waarvan burgemeester d'Ailly zich aan boord begaf. Natte misstap en koene matroos Woensdagavond omstreeks 8 uur wilden twee vrouwen zich op de in de Vissers haven liggende trawler „Rotterdam" IJm. 112 begeven. Een van de dames stapte mis en viel in de haven. Een matroos van de mijnenveger „Zui- derdiep" sprong haar onmiddellijk na en kon met behulp van anderen de drenke linge op de wal brengen. Nadat de onfor tuinlijke dame van droge kleding was voorzien, werd zij door de heer A. P. Bak ker per auto naar huis gebracht. ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET VELSER BAD. Zaterdagavond zullen in het Velserbad zwemwedstrijden gehouden worden. V.Z.V. I komt uit tegen de Ham I: V.Z.V. II tegen D.W.R. III en V.Z.V. III tegen Haarlem IV. Als ge in de dertiende eeuw. Zijn geschiedenis is niet zo bewogen geweest als die van Marquette Iedereen slaagt met zijn ST. NICOLAASCADEAUX bi] HENK BROEKHUIZEN DE Verlichtingszaak DE RIJPSTRAAT 5 (Adv.) „Het ontspoorde kind" Dick Bos-lectuur en vele hoorspelen taboe De kinderbescherming geniet in Velsen niet de belangstelling waar zij recht op heeft. Dit hebben wij kunnen concluderen aan het eind van de serie lezingen, die in de Nijverheidsschool onder auspiciën van de vereniging Humanitas werd gehouden. In deze serie werd achtereenvolgens ge sproken over het normale, het voogdij-, het onvolwaardige en het ontspoorde kind en geen der lezingen werd door meer dan twintig belangstellenden gevolgd. Over het ontspoorde kind sprak de in- spectrice der kinderpolitie, mejuffrouw A. E. Rosendahl. Spreekster greep terug op de oorzaak van de ontsporingen, die, zoals zij zeide, in negentig van de honderd gevallen als fout der ouders kan worden aangemerkt. Mejuffrouw Rosendahl lichtte met voor beelden gevallen van wat zij noemde, ern stige, niet ernstige en „normale" ontspo ringen toe. Het uit-de-rails-lopen van kinderen ten gevolge van echtscheiding der ouders werd eveneens besproken. Zo ook de gevallen, die er zijn buiten schuld der ouders. In dit verband noemde zij het gevaar van het be luisteren van zekere radiohoorspelen en de verderfelijke „Dick Bos" lectuur. De cri minaliteit, waarmede zij bedoelde het in aanraking komen met de strafrechter,- be draagt op de 40.000 inwoners dezer plaats niet meer dan negentien in 1948. Daarentegen is de vervlakking, het vol komen zonder enig uitzicht of ideaal leven, heel groot bij de jeugd en, zo vervolgde spreekster, dit kan licht tot ontsporing leiden. Hierna stelde spreekster de vraag: Wat, wordt er gedaan tegen dit alles? Als antwoord hierop wees mejuffrouw Rosendahl op het onder toezicht stellen van de kinderen, het ontzetten der ouders uit de ouderlijke macht, het particuliere voog dijschap, het werk van de medisch-opvoed- kundige bureaux en speciaal in Velsen de arbeid van de commissie voor huishoude lijke voorlichting en de onlangs opgerichte Sociale jeugdzorg. „Het sociale werk is een zeer ondankbaar werk, er zijn gevallen waar de betrokke nen weer in de oude fouten vervallen, doch al komt er, bij wijze van spreken, maar één mens terecht, dan kunnen we nog zeg gen: We hebben resultaat gehad, want een mensenziel is oneindig kostbaar." Met deze woorden beëindigde mejuffrouw Rosendahl haar lezing. Als ge in twaalfhonderd-zoveel in Kennemerland onder Heemskerk ge vraagd zoudt hebben naar het huis van „den heere Willem van Velsen", dan zouden de boeren en knechts u, on wetende, ongetwijfeld naar een wat onaanzienlijke boerenhofstee verwezen hebben en als gij u dan als profeet had opgeworpen om te voorspellen dat deze zelfde hoeve een grote toe komst tegemoet ging, zou men zijn der- tiende-eeuwse-schouders hebben op gehaald en zijn doorgelopenmaar de ziener zou gelijk gekregen hebben. En zo zien wij, belangstellende nazaten, dat de woning van Willem van Velsen, met materiaal van kasteel Haerlem een burcht in de onmiddellijke nabijheid, waaraan Huize Willem van Velsen leen roerig was geweest omgebouwd wordt in een slot dat daarna bewoond gaat wor den door aanzienlijke regeringsfunctiona rissen. Ridder Jan Ridder Jan van Rietwijk, een zoon van Willem van Velsen, die slechts korte tijd de heerlijkheid bewoond heeft, verkocht het kasteel enige jaren later aan Barthout van Assendelft, wiens nakomelingen er bij na drie eeuwen lang gevestigd zijn geweest. Zij noemden het slot „Assumburg" en die naam heeft het gehouden. Geen roemrijk verleden Ach nee, Assumburg is nimmer voor offensieve of defensieve doeleinden ge bruikt. En van een romantisch of roem rijk verleden kan dan ook bijna niet ge sproken worden. Slechts in de tweede helft van de zestiende eeuw werd het buiten ge ruime tijd voor legering van krijgsvolk ge bruikt. De grond rond de burcht werd verpacht aan boeren in de omtrek en deze waren dan ook aan de heren van Assumburg onderhorig. Op de binnenplaats hield de vierschaar haar geregelde zittingen en ook de exe cuties hadden binnen de muren van het kasteel plaats. In de toren, waarin een donkere cel was gebouwd, hebben tijdens de Hoekse en Ka beljauwse twisten hooggeplaatste figuren uit de vaderlandse geschiedenis vastgeze ten en men fluistert zelfs dat ook Jacoba van Beieren er enige tijd onvrijwillige ..gastvrijheid" heeft genoten. Hieromtrent zijn echter geen officiële gegevens beschik baar. Enkele leden van het geslacht Assendelft werden wegens hun moed, beleid en trouw tot ridder geslagen, anderen waren „alleen maar" zeer vooraanstaande regeringsper sonen. De laatste telg van het geslacht droeg het slot in 1911 aan het rijk over. Het was danig vervallen en kon moeilijk nog dienen tot woning van aanzienlijke heren. De re gering ontfermde zich er over. en al spoedig werd het kasteel gebruikt als op slagplaats voor bloembollen en magazijn voor van-alles-en-nog-wat. Gelukkig duurde dit onbruik niet lang, want al spoedig trok „Monumentenzorg" zich het lot van de vervallen burcht aan cn zij werd gerestaureerd om in 1927 in bruik leen te worden afgestaan aan de „Neder landse Jeugdherberg Centrale". Inboedel verdwenen Van de oorspronkelijke inboedel is niet veel overgebleven. Een groot deel van de inventaris werd gestolen, de rest is zoek geraakt of overgebracht naar andere „heerlijkheden". Slechts een oude arre- slede, die nu in de hal een plaatsje heeft gekregen, wist men te redden. Als jeugdherberg gaat Huize Assumburg een nieuwe en wellicht veel belovende toe komst tegemoet. Jan Post, de bekende schrijver van kinderboeken, is er thans slotvoogd en hij zwaait 's zomers de vader lijke scepter over de vele trekkers en trek- sters die er komen logeren. Maar Assumburg is niet louter een va- cantie-oord voor trekkers gebleven. De actieve slotvoogd wil er een waar cultureel centrum van maken; verenigingen en or ganisaties van alle gezindten houden er hun weekend-conferenties en de heer Post is nu bezig zelf dergelijke bijeenkomsten te organiseren. Niet alleen de mensen die be trokken zijn bij het Jeugdherberg werk zijn hier welkom, het is de bedoeling dat alle belangstellenden hier de gelegenheid zul len krijgen hun geest te verrijken. Voor de nabije toekomst staat een serie voordracht- ten en lezingen op het programma, die door een ieder bijgewoond kunnen worden. Er staan nog andere plannen op stapel. Met medewerking van trekkers gaat Jan Post een openluchttheater bouwen binnen het terrein van het slot. In Mei hoopt men met dit werk klaar te zijn. En dan is men nog bezig aan de ver vaardiging van een bijenstal. Hiervoor is de hulp ingeroepen van de Heemskerkse jeugd, die daar natuurlijk wel oren naar had. ST. NICOLAASBAL Dinsdag a.s-, aanvang 8.15 in zaal Flora. Kaarten verkrijgbaar a.s. Zaterdag van 8.30—9.30 uur en Zondagmiddag van 45 uur in de bovenzaal van Rest. Kennemer- hof, Kennemerplein. (Adv.) Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters In spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen D. Boos- man, tel. 4340: R. Rutten, tel. 4058. voor de Maatschappij-doktoren. Voor W. Oepts neemt waar: W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze v. eek waargenomen door de IJmuider Apotheek Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur mej. J. Winter, tel. 5259. VELSEN NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts R. Fierstra, tel. 3737. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts Th. M. B. Mak, tel. 8570 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken De Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85. MARKTBERICHTEN Vispryzem Tarbot I 2,702,25; gr. tong 2,052; md. tong 2,252; kl.m. tong 2,152,05; kl. tong I 2—1,85; kl. tong II 1,75—1,65; heilbot 3,15 3,10, alles per 1 kg. Kl. heilbot 122100; schartong 27; haai 2423; ham 3632; poontjes 10,50—6,50; schar dicht 14,503,40; schar gestript 17— 5,50; bot 3730; kl. schol dicht 17,508,50, alles per 50 kg. Visaanvoer. 20 kisten tarbot en tong, 25 kisten haai, 50 kisten poontjes, 535 kisten makreel, 750 kis ten schar, 250 kisten schol, 30 kisten leng, 400 kisten schelvis, 160 kisten koolvis, 100 kisten wijting, 25 kisten kabeljauw, 715 kisten haring, 50 kisten diversen. Totaal 3110 kisten. Twee trawlers met f 36.300 besomming. Besommingen. KW 70 f 10.050; IJM 53 f 1030; KW 53 f 1350; KW 77 f 1490; BU 33 f 629; IJM 241 f 250; IJM 213 f220; IJM 230 f170; IJM 318 f116; IJM 27 f 1946; IJM 207 f 63; VD 9 f 152 HD 291 f72; EH 20 f 136; UK 86 f224; UK 77 f74; UK 194 f201; UK 8 f 142; UK 172 f54; UK 69 f 240; UK 115 f 60; UK 161 f 158; UK 70 f 120; UK 266 f 112; UK 90 f 110; UK 7 f 120; UK 199 f77; UK 75 f77; UK 19 f138; UK 78 f66; UK 4 f 138; UK 97 f95; UK 185 f 114; UK 215 f82; UK 46 f67; UK 72 fill; UK 62 f168; UK 69 f157; UK 184 f93; UK 114 f132; UK 234 f425; IJM 271 f1616. V. V. IJ. AANSTAANDE ZATERDAG. De reserves van IJmuiden wacht Zater dag een zware wedstrijd, zij ontvangen na melijk Tweede Jeugd 1 uit Haarlem. Maar wanneer deze tegenstanders niet onderschat worden, zal IJmuiden 2 wel aan het langste eind trekken. Het derde elftal gaat naar Haarlem om SVJ 2 te bekampen en gezien de verworven positie op de ranglijst kan er gewonnen worden. Het vierde elftal zal het op Schoonen- berg niet gemakkelijk hebben tegen RCH 1 uit Haarlem, maar de IJmuidense suppor ters zullen blij zijn met een gelijk spel. De junioren ontvangen op het Waterloo- terrein Stormvogels c en zij zullen kunnen winnen. Dames en heren van Straw berries bezoeken Amersfoort Na de gedwongen rust van de vorige week, zullen Zondag alle elftallen van Strawber ries weer in het veld verschijnen. Het eerste dameselftal reist per autobus naar Amers foort, orri de vereniging van deze naam te ontmoeten. Amersfoort neemt de laatste olaats in op de ranglijst en het moet voor de Velsense dames dan ook niet moeilijk zijn met een overwinning huiswaarts te keren. De reserves ontvangen het leidende BDHC IV. Ondanks de verbeten tegenstand, die Strawberries zal bieden, mag er toch niet op een overwinning gerekend worden. Straw berries III komt eveneens tegen de sterkste van zijn afdeling uit. DEM verschijnt daar voor op „Schoonenberg". Met een gelijk spel mogen de gastvrouwen niet ontevreden zijn. Strawberries IV komt in Amsterdam tegen HIC II uit. Hoewel de Amstei-damse dames slechts een plaats hoger op de ranglijst staan, bestaat er weinig twijfel over de ver moedelijke uitslag. Het eerste herenelftal trekt eveneens naar Amersfoort en heeft evenals de dames de beste kansen op een overwinning. De achter stand op de leiders AMVJ bedraagt nog slechts één punt. Voor de reserves wordt het Zondag wel een heel belangrijke wedstrijd. HBS II staat onderaan en zal alle pogingen in het werk stellen, om deze plaats aan de Strawberries af te staan. Dat hun dat gelukken zal, is te betwijfelen. Strawberries IIIEechtrop I is zowel voor de bezetting van de bovenste als de onderste plaats van belang. De Velsenaren hebben enige spelers uit het tweede elftal in hun opstelling moeten opnemen, waardoor zij het misschien tot een gelijk' spel zullen weten te brengen. De heren van het vierde elftal zien zich ook tegenover de leiders geplaatst. HIC II zal het in Velsen waarschijnlijk niet bij een kleine overwinning laten. Strawberries verschijnt in de volgende, gewijzigde, opstelling in het veld: Doel: D. Hollmann. Achter: J. Ferment, C. Maters. Midden: A. Kost, J. Brunink, J. Dalhuysen. Voor: P. Minderhoud, H. Brunink, J. Otto. K. Bekker, P. Steyn. Zaterdagavond hopen de leden van Straw berries bezoek van Sint Nicolaas te krijgen in „Velserend". VOETBALOVERZICHT Zondag speelt Stormvogels reeds de zesde thuiswedstrijd. De ploeg krijgt SVV op be zoek, de club, welke in deze competitie reeds meer dan eens van zich deed spreken door de wijze, waarop zij zich tegen ge routineerde eerste klassers weerde. De Schiedammers behoren op het ogenblik tot de kampioensgegadigden en vooral nu Xerxes het geruime tijd zonder de steun van Wilkes zal moeten stellen, zijn hun kansen lang niet denkbeeldig! We zijn nieuwsgierig, of Stormvogels de kans schoon ziet de Schiedammers de voet dwars te zetten. Tegen 't Gooi hebben de IJmuidenaren zeker niet onverdienstelijk gespeeld, maar de tegenstand van SW zal wel even groter zijn. Kermopa- Kindershawls f3,50 en f3,95 1 punt Zeifbinders een pracht sortering diverse prijzen Ph. de Koning 24 KENNEMERLAAN 24 Velsen Zuinig met electriciteit! De politie deel ons mede: Teneinde de electriciteitsvoorziening zo goed mogelijk in stand te houden en om te voorkomen dat tot drastische bezuinigings maatregelen zou moeten worden overge gaan is het van het grootste belang dat de afnemers zich gedurende de maanden No vember, December en Januari in de spits uren, te weten van 7 tot 9 uur en van 16 tot 18 uur, een beperking in het gebruik opleggen. Zulks geldt niet aUeen voor de huis houding, maar ook voor de industrie, het verkeer, de openbare verlichting, de ver lichting in kantoren, scholen, winkels, enz. Verschillende voorschriften, waarbij het gebruik van electrische energie in de spits uren wordt verboden, zijn door de regering reeds gegeven. Zij houden onder meer hqt volgende in: 1. Lichtreclames zijn geheel verboden; 2. Etalageverlichting is alleen toege staan van Maandag tot en met Vrij dag tussen 18 en 22 uur en op Zater dag en Zondag van 1622 uur. 3. Wat de buitenverlichting van gebou wen voor de openbare dienst en bedrijfsgebouwen van ondernemin gen behorende tot de bedrijfsgroep hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven en van pu blieke vermakelijkheden betreft, is het verboden de verlichting te laten branden van Maandag tot en met Vrijdag tussen 7 en 9 uur en 1618 uur. Op de Zaterdag is de verlich ting toegestaan, behalve tussen 7 en 9 uur. Aangezien met de naleving van deze voorschriften een groot algemeen belang is gediend, heeft de minister van Binnen landse Zaken aan de gemeentepolitie op gedragen een nauwgezette controle te houden. De politieambtenaren zullen bij over treding slechts eenmaal waarschuwen. Bij herhaling zal het desbetreffende pand on herroepelijk voor een nader vast te stellen termijn buiten stroom worden gezet. (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 3 Dec., 8 uur, Zater dag 4 en Zondag 5 Dec- 7 uur en 9.15 uur „De grote parade van de tweede wereldoorlog" HET VERHAAL VAN DE SOLDAAT (The story of G. I. Joe) naar de verhalen van Ernie Pyle met Burgess Meredith en Robert Milkhum. Een waarachtig verhaal van wat mil- lioenen moesten doormaken voor mil- iioenen anderen. Menselijk - aangrij pend - onvergetelijk. Nederland Film. Toeg. boven 18 j. Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Dec. 8 uur en Zondag 5 Dec. aanvang 3 uur De grote wildernissensatie ZANZIBAR De spannende avonturen van een jachtexpeditie op haar tocht door Afrika's machtige oerwouden. VSV staat er door de overwin DFC en de nederlaag van NeptUiïn,g HBS weer beter voor; Met één Jegen meer gespeeld hebben de IJmuiriPn^dstri]d nunten meer dan F.nn o„ ^^iviif punten meer dan EDO en Neptun ploeg neemt Zondag de andere ScE club voor haar rekening, altham -?®156 nnllre tft rlrvnn 2 trachten zulks te doen, want het st m? Z'1 bij voorbaat vast, dat dit wederom ,We* tengewoon zware uitwedstrijd heeft Feyenoord de afgelopen Zonda* 1 den lijve ondervonden. Toch reken 3Sn op een kleine overwinning. We Dat de moed in de kringen van V i ten opzichte van het tenslotte toch bezetten van een behoorlijke plaats v°g aardige succes tegen RCH herleefd et voor de hand. Het zelfvertrouwen ïSt ploeg zal aanzienlijk gesterkt ziin en a, door lijkt ons een gelijk spel 7(ïf* tegen UVS lang niet onwaarschijnlijk g Een speciale pluim op de hoed van T? nemers", dat er Zondag in r'n" uitwedstrijd tegen Rapiditas een !_n 2 winning te behalen. Nog staan de w«v op de onderste plaats en ongetwijfeld ,2 hun nog een zware tijd, maar het w toch voor, dat door deze zege de horiS? even is opgeklaard. uon Voor de derde klassers zijn geen strijden vastgesteld. Een goede gelesenhJL" voor WE, DEM en Terrasvogels om eet over hun voetbalzonden van de vorleo 7™ dag na te denken, 8 Zon" De beide vierde klassers van Velsen Noord komen morgen tegenover elkaar het veld. Dat plaatselijk treffen zal Wel weer de nodige spanning opleveren Toch houden we het evenals bij de eerste onf moeting op WB. 1 De reserves va tegen DOS 3 in het veld. Het Vogels mogelijk zijn een beter resultaat te behalen dan destijds in Utrecht, toen zii met 2—1 verloren. Voor VSV 2 is mJ. wedstrijd vastgesteld. Stormvogels—SVV. Stormvogels komt uit met: Kraak; v. d. Oever, SchoorI; Goed. hart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.; Luppèns De Boer Sr., Aland, De Boer Jr., v. Opber°en Stormvogels 2DOS 3. De Vogels komen met een sterke ploeg uit, n.I. met* Rechsteiner; Schuit, Broekhuizen; Glas' Twisk, Van der Kuil; Van der Linde, Meyer Prins, Zwemmer, Broek. „A SONG TO REMEMBER" IN SANTPOORT Voor de leden van Santpoorts Bloei wordt vanavond en Zaterdagavond de be kende kleurenfilm over het leven van Frédérique Chopin „A song to remember" (Een onvergetelijke melodie) gedraaid. Driehuis' Zangkoor brengt de „Elias" ten gehore Het gemengd koor „Driehuis" concer teert, in samenwerking met de „Kennemer Oratoriumvereniging Haarlem" op Woens dag 8 December in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Het is de wens van de leden zich spe ciaal toe te leggen op het uitvoeren van oratoria en de geboden gelegenheid om in combinatie met een bekende oratorium vereniging op te treden, werd door het bestuur met beide handen aangegrepen, temeer daar de koren onder leiding van dezelfde dirigent staan. Felix Mendelssohn-Bartholdy's oeuvre „Elias", een compositie uit 1846, wordt wat het instrumentale gedeelte aangaat, vertolkt door de Haarlemse Orkestvereni ging. Zangsolisten zijn To Kion, sopraan, Guus Max, alt, Henk Noort, tenor en Her man Schey zingt de partij van Elias. Beverwijk FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels "vertaald door Alice van Iterson. 20) Prachtige stenen, vind je niet? Ze zijn van James' moeder geweest. De oude heeft heeft er een fortuin voor betaald. Zij was een knappe vrouw donker, met een prachtig figuur. Tegenwoordig zit er geen model genoeg in die bonestalcen-figuren om er een dergelijk collier op te dragen. Neen, in mijn tijd wisten de mensen, hoe zij juwelen op hun voordeligst moesten laten uitkomen! Ik heb ze zelf nooit ge dragen, weet je, vanwege mijn haar na tuurlijk, maar ik heb het vaak genoeg ge wild, hoewel ik wist, dat ik er afschuwe lijk mee zou uitzien! Er kwam iets na denkends, vertrouwelijks in haar stem. Het is gek, maar ik geloof niet, dat er één ros sige vrouw bestaat, die eigenlijk niet dol graag rood en rose zou dragen. Het is ge woon een kwelling en ik ben er nooit voor bezweken, zoals sommige roodharigen. Maar o, wat heb ik er dikwijls naar ver langd! Dat zou je niet geloven. En die ro bijnen zijn nog het verleidelijkst. Ik zou er haast mijn haar voor hebben laten ver ven om ze maar te kunnen dragen, hoe wel ik geloofd, dat James dan van mij ge scheiden zou zijn. Ik ontwierp zelfs aller lei japonnen, waar ik ze bij zou kunnen dragen robijnrood fluweel met een sleep van anderhalve meter, verder geen enkele garnering en het fluweel precies in de kleur van de stenen. Carey kon zich niet beheersen. Ze zei: O nicht Honoria! En op dat zelfde ogen blik grinnikte Honoria Maquisten opeens tegen haar als een ondeugende school jongen. Om van te watertanden, hè? Ja, dat zou ik eigenlijk ook moeten doen, maar daar ben ik overheen. Zij opende nu de twee ronde dozen en liet Carey de armbanden zien, die bij het collier behoorden; strikken en Franse le lies met robijnen er tussen. Carey moest ze aanpassen. Bij het saffierblauw van haar japon stonden ze opzichtig, maar prachtig. Het is maar goed, dat jullie meisjes nu geen gelegenheid meer hebben om des avonds je armen te laten zien alles lange mouwen en nog eens lange mouwen. Houten ellebogen en benige polsen, waar alles even lelijk op staat. Carey lachte en gaf haar de armban den terug. Daarop volgde een versiersel voor het corsage: drie vierkante robijnen, omgeven met een menigte diamanten strikken; een paar broches, één met een Franse lelie motief; de ander was een reusachtige strik, die om een robijn was gedrapeerd; drie ringen: een solitaire, een halve cirkel en een markiezinnering, en toen kwam het enige, wat Carey werkelijk mooi vond: 'n smal, maar sierlijk halssnoer met enkele diamanten en cirie robijnen, die eveneens omgeven waren door diamanten. Mooi, hè? Doe het eens aan en be kijk jezelf in de spiegel. Het grote collier kan ook als diadeem gedragen worden, en als James' moeder het in d'r haar had, droeg zij het kleine snoer om de hals. Na tuurlijk zou je het om je hals moeten heb ben en niet over een wollen japon, maar doe het toch maar eens aan. De diamanten ketting flonkerde tegen het blauw van de stof; dé robijnen hin gen zwaar omlaag. Het effect was een beetje komiek, maar toch prachtig Ca rey's haar, dat zo zwart en glanzend was en haar huid zo blank, haar ogen, die precies de kleur van haar japon hadden, en haar mond, die dezelfde kleur had als de robijnen. Zij ging terug naar het bed, glimlachend en een beetje met zichzelf ingenomen. Ook Honoria Maquisten glimlachte. Ik vermaak ze aan jou, Carey. O, neen! O, ja, kindlief! Al die tijd had Ellen aan de andere kant van het bed gestaan, haar handen voor haar buik gevouwen, haar gezicht zonder enige uitdrukking, haar ogen ge loken. Nu sperde zij ze open, stak haar hoofd naar voren en zei: Juffrouw Carey heeft er geen recht op. Mevrouw Maquisten berispte haar als terloops, omdat ze dat nu eenmaal ge wend was. Hou je mond, Ellen! Ellen klemde haar lippen opeen en her haalde haar opmerking. Juffrouw Carey heeft er geen recht op. Ze horen aan de vrouw van mijnheer Robert te komen. Carey deed de ketting over haar hoofd en legde hem op het bed. Honoria Ma quisten schonk er geen aandacht aan, ook niet aan het meisje. Zij wendde haar hoofd niet in Ellen's richting, maar richtte zich onverschillig tot haar. Mijnheer Robert heeft geen vrouw. Ellen schudde haar hoofd. Daarom is het niet gezegd, dat hij er nooit een zal krijgen, nietwaar? En wie zegt, dat ik haar mijn robij nen zou willen geven, al had hij een vrouw! Misschien zou ik wel niet van haar houden. Dan moest u ze ten minste aan juf frouw Honor vermaken. Ze zijn van de Maquistens en u mag ze niet buiten de familie weggeven. Carey zei: Maar nicht Honoria toch. Doch op hetzelfde ogenblik zag zij dat Honoria Maquisten's gelaat op gevaarlijk" stond. Haar wangen begonnen zich te kleu ren. Merkwaardig genoeg maakte haar dat oud; het accentueerde de jukbeenderen, waardoor haar gezicht iets clownachtigs kreeg. Er klonk ergernis in haar stem, toen ze zei: En zwijg nu alle twee jullie. Als ik raad nodig heb, zal ik het wel vragen. En als ik een preek wil horen, zal ik het je wel zeggen, begrepen, Ellen? Doe weg die dingen. Afgelopen. Terwijl Ellen weer om het bed heen liep om naar de safe te gaan, greep Ho noria Carey's hand en legde die een ogen blik tegen haar wang. Je bent een trots, hoogmoedig schep seltje. Carey knikte. Zij moest op haar lip bij ten om niet te lachen. Op eens glim lachte zij. Ook Honoria Maquisten glimlachte en zei half afkeurend, half spottend: Hoogmoed komt voor de val, Carey! (Wordt vervolgd). I „Een tent" in het postkantooi Evenals verleden jaar zal in het post kantoor te Beverwijk een tent worden ge plaatst voor de verkoop van kinderzegels, waarvan de baten ten goede komen aan het misdeelde kind. Mevrouw L. Scholtens-Regout doet een beroep op de inwoners van Beverwijk dit werk te steunen. Polen. In de vissershaven is het dezer dagen een komen en gaan van Poolse traw lers. De trawlers Syrienas en Merkury heb ben de. Hollandse leden der bemanning afgezet om het verlof in het gezin door te brengen. Daarna vertrokken deze boten om de vis in Stettin te lossen. Uit de vaart. Voorlopig zal de Vios IV nog enige tijd in de haven blijven om te repareren. Niet altijd raak. De Bergen IJM 16 heeft in het jaar 1948 uitstekende vang sten, en daardoor zeer goede uitkomsten gemaakt. De laatste reis werden door schipper v. d. Leek echter slecht 600 kisten vis gevangen, zodat hij dus daarmee feitelijk zijn eerste reis" in dit jaar boekte. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen op 2 December: IJM 16 Bergen, rederij Petten, met vis, vertrokken op 20 November. IJM 41 Kl. Compaen, rederij Verre-visserij' mij, met vis vertrokken op 20 November. Naar zee vertrokken op 2 December: IJM 37, Gloria. Voor SINT NICOLAAS MANTEI.S SINT NICOLAAS MASKERS Zwarte Piet-maskers, Fopartikelen enz. Naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 Agenda voor Velsen era IJmuiden VRIJDAG 3 DECEMBER Thalia, 8 uur: Het verhaal van de sola33f- Rex, 8 uur: Ontkomen doet niet een. Concordia (Velsen Noord), 7 uur: de Tovenaar (Onderwijzers-toneelvereniging ..Kennemerland") ZATERDAG 4 DECEMBER Thalia, 7 en 9.15 uur: Het verhaal van ee soldaat. Rex. 6.45 en 9.15 iv.tr: niet een.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6