Nieuwe werkplaats voor de MEKOG Schilderscursus staat op het punt te beginnen Ondanks kleme moeilijkheden groeit het nieuwe Velsen-Noord snel S.V.V. won van Stormvogels met 2—0 Visserij- variaJ Na spannende strijd zegevierde V.S.V. met 3—2 over Hermes D.V.S. Het testament MAANDAG 6 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Tegelijkertijd werd een jubilaris gehuldigd De nieuwe werkplaats van de Me„jg, een van de nevenbedrijven der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden was Zaterdag geheel met palmen en vlaggedoek versierd om een dubbele feestelijke gebeurtenis te vieren. In de eerste plaats werd hier feest ge vierd ter ere van de heer H. van Look, chef van de centrale werkplaats van Me- kog, die herdacht dat hij een kwarteeuw geleden bij de Hoogovens in dienst was ge komen. Tevens werd deze nieuwe werk plaats door ir. P. van Delden, directeur van Mekog, in bedrijf gesteld. De heer H. van Look werden geschenken aangeboden met een hartelijke toespraak van de heer A. Smit, die geassisteerd werd door de jongste arbeider en de jongste be ambte, de heren G. de Leeuw en P. Sielers. De jeugdige bankwerker de heer H. C. Bol kwam cle dank overbrengen van de jonge garde, die veel aan haar chef met zijn paedagogische kwaliteiten te danken heeft. De hoofdopzichter, de heer A. Hensen, gaf een overzicht van de loopbaan van de jubilaris, roemde zijn vriendschap en plichtsbetrachting, waarna de gezamenlijke ondergeschikten hun hulde kwamen brengen en waarvoor als woordvoerder de heer J. Son jé, electrisch lasser, was aan gewezen. Een gelijke taak ten aanzien van de werkers van de constructiewerkplaats van Hoogovens was de heer P. Barg op gedragen. De gelukwensen van de directie mocht de heer Van Look, met de gebruikelijke enveloppe, van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz in ontvangst nemen. Ir. C. J. J. van Riemsdijk-Kreenen sprak zijn dank uit voor de goede samenwerking die tussen de jubilaris en hem had bestaan. De heer W. J. Mulder, tweede machinist, voerde het woord namens de machinisten. Voorts spraken nog de heren ir. W. Bak ker, bedrijfsleider van de Mekog, ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur der Hoogovens en ir. P. v. Delden, de directeur van de Mekog. Toen het lint in twee gedeelten neerflad- derde, begon de boor haar werk te doen. De vele aanwezigen kwamen daarna de jubilaris en zijn vrouw de hand drukken en bekeken vervolgens de uitstalling van in de werkplaats gemaakte werkstukken. Het feest werd, behalve door muziek, op geluisterd door twee accordeonspelers. Deze, de heren C. Hein en J. Drijver, ble ken werkelijke virtuozen te zijn op hun instrumenten. GEREFORMEERDE KERK Ds. R. D. Beukema van Eefde-Gorsel heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk van IJmuiden aangenomen. Velsen-Noord Houtaanvoer van Oost en West De houtaanvoer voor Van Gelder's pa pierfabriek blijft gestadig voortgaan. Za terdag arriveerde het Noorse s.s. ,Mitra", dat van Warnemünde uit de Russische zóne van Duitsland 437 vadem geschild hout meebracht. Zondagmorgen kwam het Nederlandse ss.. „Noordwijk" binnen met een lading van ongeveer 1300 vadem hout van de haven Campbellton in Canada. GESLAAGD Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is voor het doctoraal examen eco nomie geslaagd de heer A. Woudhuizen te Velsen De heer P. L. Hubbeling over de verdere plannen Nog slechts een korte tijd en de dag school voor schilders kan worden geopend. De plannen, die de heer P. L. Hubbeling, directeur van de Nijverheidsschool koestert omtrent de dagcursus voor schilders, nemen steeds vastere vorm aan. Hierna werd de nieuwe werkplaats in bedrijf gesteld. De heer Van Delden nodigde mevrouw van Look uit een wit zijden lint, dat een monumentale radiaal-boor met een bloemversiering verbond, door te knippen. Feestmiddag in de werkinrichting De gymnastiekzaal van de Wilhelmina- school was Zaterdagmiddag omgetoverd tot een gezellige zaal, met een door kleurige lampions verlicht podium. Toen de heer H. Groeneveld, voorzitter van de Vereniging voor Zwakzinnigenzorg het woord nam om de aanwezigen en spe ciaal de vertegenwoordiger van Velsens gemeentebestuur, de wethouder van So ciale Zaken Th. Kruisman, welkom te he ten, bleek dat dit festijn werd gehouden als sluiting van het jaar voor de leerlingen van de werkinrichting aan de Houtman straat. De mannen, die daar een heel jaar lang onder leiding van werkmeester W. Bonman rieten gebruiksvoorwerpen, mat ten en borstelwerk hebben geproduceerd en op deze wijze, ondanks hun verminder de denlccapaciteiten, nuttig bezig zijn in het maatschappelijk bestel, hebben zo goed als ieder ander hun ontspanning nodig. De directeur van de inrichting, de heer A. P. Stolk, heeft deze middag met medewer king van de heren Chr. van der Zee en Joop van Os „een aardig nummertje mu ziek weggegeven", zoals één der bezoekers opmerkte. En grote bewondering hebben we voor de prestaties van de leerlingen der B.L.O.-school, die zangnummers en toneelstukjes verzorgden. Na de pauze werd men vergast op een filmvoorstelling en nimmer werd in een bioscoopzaal enthousiaster publiek gevon- den. „Zalig zijn de armen van geest". Kinder lijk gelukkig en volkomen zonder enig drukkend probleem zijn deze „grote jongens". Een woord van waardering aan het on derwijzend personeel mag hier zeker niet worden vergeten, waarin mede betrokken wordt mevrouw Stolk, die haar man in zijn moeilijke werk onbaatzuchtig ter zijde staat. Vermeld zij nog dat de leerlingen der werkinrichting een gratificatie moch ten incasseren. MARKTBERICHTEN 4 December 1948 Besommingen: IJM 29 Zeeleeuw 3320, IJM 129 Shamrock 6340. KW 125 1980, KW 47 540, KW 108 1280. KW 84 3260. KW 53 224, KW 77 276, IJM 11 2219. KW 79 1880, KW 272 2919, UK 68 1436, IJM 318 900. Prijzen: Gr. tong 2.05-1.95, gr. m. tong 2.00-1.90, ld.m. tong 2.05-1.95, tong I 1,80, tong II 1,90-1,80, tarbot I 2,45-2,20, alles per kg. Tarbot II 1,26-1,14, tarbot III 0.98- 0.96, poon 4,50-1,65, kl. haai 22, schartong 33, v. haring 15-14, kl. schol 22,50-13,50, kl. schol dicht 17,50-16,50, schar 15-6.50, schar dicht 15-5.50. Aanvoer: 80 kisten tong, tabot, 10 kisten poon, 225 kisten schol, 385 kisten schar, 350 kisten makreel, 170 kisten kabeljauw, 463 kisten wijting, 75 kisten schelvis, 50 kisten koolvis, 350 kisten v. haring, 20 kisten di versen, totaal 2180 kisten. 1 trawler f 16.130. HOOFDKLASSE DAMCOMPETITIE Voor deze'- week zijn voor de hoofdklasse der Nederlandse damcompetitie vastgesteld op 9 December in Amsterdam: Gezellig Samenzijn ID C IJ I. Op 12 Dec. wordt te IJmuiden gespeeld de wedstrijd tussen D C IJ I en Hoogkarspel G S Z I. POOLS SCHIP LIEP AAN DE GROND Binnen een zeer kort tijdsbestek is Za terdagavond het Poolse s.s. Dveniowski op de Noorder-Haaksgronden aan de grond gelopen en uit zichzelf weer vlot gekomen. Twee sleepboten van de firma Wijsmuller, die van IJmuiden waren uitgevaren, heb ben geen hulp hehoeven te bieden. Agenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG fi DECEMBER Thalia, 8 uur: Zanzibar Rex, 8 w: Ont komen doel niet één. DINSDAG 7 DECEMBER Thalia, 8 uur: Zanzibar, Rex, 8 uur: Ont komen doet niet één. Natuurlijk is dit niet een materie, die zomaar een-twee-drie b'ekeken is, want voor zulk een cursus definitief kan begin nen, moeten er vele moeilijkheden over wonnen worden. Daar is in de eerste plaats het vooroor deel der ouders, die vaak het schildersvak een minderwaardig ambacht noemen. Het ,,'s zomers werk, 's winters armoe" is ech ter reeds lang van de baan. De wederop bouw biedt werkgelegenheid te over. Thans is de heer Hubbeling reeds zover gevorderd, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nadere gege vens verzoekt over het aantal leerlingen, dat zich voor deze afdeling zal opgeven. Daarom houdt de heer Hubbeling een zogenaamde „proefinschrijving", die hij als volgt toelicht: „Ik hoop, dat deze proefinschrijving aan onze verwachtingen zal beantwoorden niet alleen, dat bij het tot stand komen van deze cursus aan een lang gekoesterde wens van de werkgevers zal zijn voldaan maar ook om dit mooie en interessante vak meer onder de aandacht van die ouders te brengen, wier zonen straks de lagere school gaan verlaten of reeds hebben verlaten. In al zijn gelederen vraagt het bedrijfs leven om geschoolde arbeidskrach ten. die hun grondopleiding op de Nijver heidsschool hebben ontvangen. Daarom kan ik met niet genoeg klem de ouders aanraden om, alvorens een beslis sing te nemen in welke richting hun zoon zich verder zal bekwamen, bij deskundigen hun licht op te steken. Deze cursus in schilderen en decoratief- tekenen op de dagschool duurt 2 jaar. Zij, die ten minste 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen, kunnen voor plaatsing in aanmerking komen. Jubilaris bij „De Plaatwellerij" Zaterdag herdacht de heer P. Kleiber- gen, perser van ketels en apparaten bij „De Plaatwellerij N.V." te Velsen zijn zil veren jubileum wat met het nodige cere monieel is geschied. De jubilaris is in het versierde schaft lokaal een warme huldiging bereid waar bij de heer J. D. B. Olie, lid van de direc tie de herdenking opende. Deze schetste op welke voorbeeldige wijze de jubilaris zijn belangrijke taak verricht en een enve loppe vormde het huldigingsgeschenk. Na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel was de heer ir. P. van Delden aan wezig, die met enkele hartelijke woorden het vererend getuigschrift der maatschap pij en de grote zilveren legpenning als blijken van erkentelijkheid overhandigde. De heer G. de Haan, bedrijfsleider, te kende de figuur van de jubilars en namens het personeel sprak de heer F. van Rijs wijk, die eveneens een enveloppe aanbood. De heer C. van Voorbergen zag als voor zitter van de personeelvereniging in de jubilaris een trouw lid en hier vergezelde een bloemenbak de felicitaties. In een geestige rijm liet de heer C. Boot verschil lende aardige herinneringen aan het be drijf en aan de figuur van de heer Klei- bergen de revue passeren. KERKELIJKE VERKIEZINGEN NEDERLANDS HERVORMDE GEMEENTE. Bij de verkiezingen door het kiescollege van de Ned. Hervormde Gemeente Velsen de vacatures voor de kerkeraad zijn herkozen de heer A. D. Dijkstra tot diaken en de heren C. G. Holling en W. B. Kley- wegt tot ouderling. In de vacature van de heer S. Hagen werd tot diaken gekozen de heer A. den Dunnen. Mocht het schoolgeld, dat naar het in komen wordt berekend en de aanschaf van leermiddelen een bezwaar zijn, dan kan een vergoeding voor deze kosten worden aangevraagd. Na het behalen van het diploma 2-jarige cursus Dagschool, kan het avondonderwijs gevolgd worden. Deze leerlingen worden dan in de 4e klas geplaatst en kunnen na twee wintercursussen, elk van zes maanden het diploma behalen van de 5-jarige Avond nijverheidsschool. Ook het diploma Gezel en Meester en, wat zeer aan te bevelen is, het diploma Vakbekwaamheid Schildersbedrijf, waar door de mogelijkheid bestaat een eigen bedrijf te stichten of een bedrijf over te nemen, kan worden verworven. Heeft uw zoon enige voorliefde voor dit beroep, geeft hem dan op voor deze proef inschrijving, zo zegt de heer Hubbeling. Bij voldoende inschrijvingen komt deze zo dringend noodzakelijke afdeling tot stand. Wij zullen dan hopelijk met deze cursus eind Augustus 1949 beginnen. Deze inschrijving, voegt hij eraan toe, is dus niet bindend, want bij het tol stand komen van de cursus wordt eerst de defi nitieve inschrijving gehouden. Concert „De Eendracht" Het door de harmoniekapel „De Een dracht" gegeven Zaterdagavondconcert bracht aan de weinige bezoekers een prima afgewerkt programma en een superieur kwartet medewerkers. Kapelmeester L. H. F. Leistikow ving, na het hartelijk openingsspeechje van voorzitter Vel, het concert aan met een fris geblazen Engelse mars: Sword and lance, gevolgd door Schubert's Rosamun- de-ouverture. Het is twee jaar geleden, dat ik het corps, toen pas hersteld van de schade die de oorlog deze vereniging aan mensen en instrumenten had toegebracht, voor het laatst hoorde. Tot in alle onderdelen der kapel is er thans een enorme vooruitgang te bespeuren: hoe prachtig in de herkregen harmonieklank, hoe gaaf in 't houtregister en de koperinstrumenten. De dirigent liet zijn blazers uitstekend musiceren en er was weer die perfecte orkestdiscipline waardoor „De Eendracht" zich vóór de oorlog steeds zo onderschei den heeft en die de kapel kenmerkte als een der beste, zo niet het beste harmonie corps in Kennemerland. Superieur spel gaven het lichte kopër en de klarinetten in de allegro gedeelten, puntig ondersteund door de forse bassen en sluitend gesecundeerd door een partij sonoorklinkende trombones. Het was „De Eendracht" op het vroegere, hoge peil. Een fantasie over Zeller's operette De Vogelkoopman bracht dankbare solotrek jes voor de solistisch geschoolden onder deze blazers, die onder Leistikow's des kundige leiding zo'n muzikale herscholing hebben gekregen. Het symphonische gedicht Volhymne van Henry Villette mag qua weergave door de Harmonie eveneens als een muzi kaal evenement beschouwd worden, waar wij allen onverdeeld van genoten hebben. Aan deze uitvoering werkte het Con certgebouw-koperkwartet mede, bestaan de uit de heren Marinus Komst en Wim Groot (trompet), Jan Bos (hoorn) en Hans Maassen (trombone), allen het spreekt vanzelf voortreffelijke muzikanten. Zij hadden het hun publiek niet gemakkelijk gemaakt met het zevental moderne wer ken w.o. twee kwartetten van Gerard H. Boedijn, Jan Koetsier's Kleine Suite, Dra matische fantasie en Oosterse indrukken van Erwin Fischer. De leden van „De Eendracht" zijn te recht allen vol gespannen aandacht ge weest voor het brillante musiceren van dit gerenommeerde viertal solisten, die hun instrument zo tot in alle finesses beheer sen en technisch zowel als expressief ef fecten weten te bereiken, waar iedere aanwezige dilettant-blazer jaloers op ge weest moet zijn. Voor de laatsten een aan sporing te meer om door gestadig studeren het excelsior te bereiken. A. J. VAN DER WEIJDEN. Tafeltennisclub V.G.Z. heeft toekomstplannen Nog geen drie jaar geleden, namelijk op 1 Januari 1946 werd de tafeltennisclub V.G.Z. (Van Gelder Zonen) opgericht om na een winter van beoefening van tafel tennis, waartoe de ruime grote zaal van „Concordia" een bij uitstek geschikte ge legenheid biedt, in het eerste volle seizoen deel te nemen aan de competitie van de Ned. Tafeltennis Bond. Reeds toen bestond de mogelijkheid uit te komen met drie teams, namelijk twee heren- en een damesteam. Het eerste team beëindigde de competitie op de twee de plaats met slechts een punt verschil op de leiders; het tweede team bezette dezelfde afdeling de vierde plaats. In de huidige competitie neemt V.G.Z. weer deel met twee teams, van welke het eerste uitkomt in de derde klasse B en het tweede is ingedeeld in de vierde klasse A. Voor de overige leden, die niet aan de competitie kunnen deelnemen worden re gelmatig wedstrijden tegen verschillende verenigingen in de omgeving georgani seerd. Het spelmateriaal bij V.G.Z. is prima in orde. De club heeft de beschikking over vijf tafels. Het nieuwe seizoen is V.G.Z. aangevan gen met een tweetal wedstrijden tegen de tafeltennisvereniging OSRO, bestaande uit personeel van het hoofdkantoor van Van Gelder Zonen te Amsterdam. Hoewel V.G.Z. deze ontmoetingen heeft verloren was er toch weinig krachtsver schil bij de eerste en tweede teams, zodat de Velsenaren een alleszins behoorlijk fi guur sloegen. Tijdens deze wedstrijden is, evenals reeds eerder geschiedde, het voorstel ge daan om na beëindiging van de competitie der N.T.T.B. pogingen te ondernemen om te komen tot een jaarlijks tournooi tussen de tafeltennisverenigingen van alle fabrie ken van Van Gelder Zonen. Hierbij wordt de gedachte overwogen om, gelijk bij het reeds bestaande V.G.Z.-voetbaltournooi, als prijs een wisselbeker beschikbaar te stellen. SCHEEPVAART Zaterdag 4 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Skirner van Stock holm, Farmsum van Galveston, Aldebaran van Goole, Mytra van Warnemünde, Beta van Goole, Julius van Stettin, Nato van Brake, Siak van Scaraborg, Osrik van Sjusne, Maasland van Buenos Aires, Chris- tiaan Sass van Kiel, Afina van Huil, Ibis van Goole, Antares van Goole, Sellabrun (met bak) van Cuxhaven, Twin van Goole, Fanö van Vesteras, Wegro van Imming- ham. Vertrokken zijn: Loppersum naar Ant werpen, Vulcanus naar Passages, Spaarne- stroom naar Leith, Hadvig I naar Rotter dam. Madoera naar Bremen, Winterswijk naar Buenos Aires, Erna naar Hondius, Njord naar Rotterdam, Surte naar Londen, Venus naar Rotterdam, Castella Amanza naar Brest, Selby naar Antwerpen, Gold finch naar Londen, Anna Damn naar Dora- sö, Berkelstroom naar Londen, Leersum naar Hamburg, Rijnstroom naar Londen. Zondag 5 December kwamen binnen: Os kar Borjeson van Gdansk, Zeehond van Newcastle, Diana V van Hull, Jeturcan van Cardiff, Noordwijk van Caragnet. Costa van Blyth, Lingestroom van Reykjavik, Chourievius van Caen, Falcon van Londen, Patria van Londen, Jans van Londen, Ma rinier van Duinkerken, Eemshorn van Rostock, Koningin Juliana van Polen. Vertrokken zijn: Robrix naar Antwerpen, British Hope naar Falmouth. De situatie in Velsen-Noord met betrek king tot het wederopbouw- en uitbrei dingsplan is thans in een zodanig stadium gekomen, dat behoudens enkele uitzon deringen het geprojecteerde nieuwe wegen- plan, voor zover dit het oude „Watervliet", „Schulpen" en de „Meerweiden" aan de Zuidzijde betreft geheel gereed is. Op „Watervliet" zijn nu alle straten aangelegd, waarbij alleen de Doelman straat nog doodloopt tegen de bestaande huizen aan de Koningsweg, welke vroeg of laat zullen verdwijnen om de gewenste verbinding tot stand te brengen. Ook „Schulpen" heeft een volledig nieuw gereed gekomen wegenplan. Alleen is het wachten hier nog op het doortrekken van de Duinvlietstraat naar de Koningsweg bij de spoorweghalte Hoogovens. Het wegenplan op de „Meerweiden" begrensd door Meerweidenlaan en Heir- weg was reeds eerder voltooid. Winkelbouw. Achter de Wijkerstraatweg zijn in het ontworpen nieuwe woongebied de riole ringen gelegd en de aarden banen voor de toekomstige nieuwe straten uitgezet, hoe wel hier het bouwen wel tot volgend jaar zal duren. Langs de Wijkerstraatweg zijn op de plaats waar op het ogenblik een begin is gemaakt met de nieuwe winkelgalerij, die zich zal uitstrekken tussen Melklaan en Stratingplantsoen en waarvan thans drie grote winkelpanden in aanbouw zijn, twee prachtige ruime betegelde pleinen aange legd, waarvan het laatste gisteren is ge reed gekomen. De op deze plaatsen nog bestaande bomen vonden op deze pleinen een voor het verkeer beschut plekje. Men krijgt door de aanwezigheid van de talrijke nieuwe straten nu een duidelijk beeld van de wording van Velsen-Noord, dat als een flink dorp op zichzelf zal staan. Uiteraard komen nu ook dagelijks nieu we woningen gereed en neemt het aantal inwoners gaandeweg toe. Aan de Van Die penstraat („Watervliet") worden nog deze week de nieue bewoners verwacht en op „Schulpen" zullen de eerste woningen van het Hoogoven-complex aan de Van Rijs- wijkstraat (voormalige Pelsstraat) tegen Beverwijk EERSTE NEDERLAAG VOOR „VRIENDENKRING". In het Wijkertorentournooi heeft de Be- erwijkse klaverjasclub „Vriendenkring" tegen H.J.C. „Schoppenboer" uit Amster dam haar eerste nederlaag geleden. De stand luidt thans: „Vriendenkring" 24215 punten, 10 marsen, 10 gewonnen, 460 verliespuntén; „Schoppenboer" 24675 punten, 10 marsen, 8 gewonnen, winstpun ten 460. Santpoort-Station L.T.C. BREDERODE VERGADERT Op Woensdag 8 December houdt de lawn- tennisclub „Brederode" een vergadering irl restaurant v. d. Broek. Na afloop zal de prijsuitreiking aan de winnaars van de on derlinge wedstrijden plaats hebben en dan zal er nog even gezellig gedanst worden. De fatale twintigste minuut zal de Storm vogels nog wel even heugen, want in deze slaagde SVV er in, Kraak tweemaal te passeren door toedoen van Schrumpf en Köneman. Het lag zeker niet aan de doel man van Stormvogels, dat zulks geschiedde, maar veeleer aan een paar zwakke ogen blikken van zijn medeverdedigers, die toen niet energiek genoeg ingrepen. Bij het tweede doelpunt leek het ons bovendien een fout en na de rust constateerden we nog eenmaal hetzelfde om rechtshalf Kan de gelegenheid te geven de bal zover op te brengen. Voor het overige echter heeft de IJmuider verdediging vaak zeer goed werk geleverd, hoewel de rappe SVV- voorhoede het Schoorl c.s. niet gemakke lijk maakte, getuige de vele hoekschoppen, welke op het doel van Kraak werden geno men. Maar ook de verdediging van SW heeft moeten aanpakken, want niettegenstaande het feit, dat Aland als midvoor maar matig voldeed en rechtsbinnen De Boer veel te weinig aan het spel deelnam, ondernam Stormvogels vooral door toededen van zijn linkervleugel tal van gevaarlijke aanvallen. Vooral vlak voor de rust ontkwam het doel van SW tot tweemaal toe op gelukkige wijze aan een doorboring, waarbij de paal en de lat Opschoor bijstonden. De eerste twintig minuten van de tweede helft waren vrijwel geheel voor Stormvo gels. De voorhoede werd door Schoorl krachtig opgestuwd, maar ook in deze pe riode had de ploeg geen enkele maal geluk. Hierna moest Kraak ook nog meermalen optreden, maar de doelman was goed op dreef. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het op vullen van het middenterrein aan de zijde van SW beter verzorgd was dan bij Storm vogels. het einde van December worden h ken, waarna zo mogelijk in Jam,, ook die aan de Melklaan zullen a,s- opgeleverd. wwden Velsen-Noord groeit met de dag BINNENGEKOMEN EN VERTRnir»! VISSERSSCHEPEN Binnen op 4 December: IJM 8 En Avant. rederij En Avanf t vertrokken op 22 November. met vis, IJM 196 Hercules, rederij VEM vertrokken op 23 November. et IJM 58 Amsterdam, rederij VEM m vertrokken op 23 November. et 'is, IJM 98 Libra, rederij Neerlandia TT vis, vertrokken op 23 November IJM 34, Allenwater, rederij VÊm vertrokken op 23 November. 'w. 5 December: IJM 19 Adelante, rederij Protinus vertrokken op 23 November. ^s, IJM 39 Schoorl, rederij Petten vertrokken op 23 November. Vl5« IJM 70 Zeehond, rederij Mare, metvi, trokken op 25 November. s.Ver. Naar zeer vertrokken op 4 Decemhe. IJM 38, Gerberdina Johanna; IJM v> e matra; IJM 16, Bergen. 1 a SU- HaringdryfnetviKerjj Binnen op 4 December: KW 122 met 265 kantjes; KW 50 mef «e kantjes; KW 129 met 395 kantjes- KW 18 met 18 kantjes; KW 68 met 354 kantiev ttto 147 met 285 kantjes. Jes' Kw WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Engelse wal, vaarwel! De „Engelse wal-vangsten" zijn niet meer lonend. Dat hebben de „weekvissers" KW 227, KW 159 KW 16 in de afgelopen week ervaren De' buit van deze drie grote drijfnetvissers be droeg van Maandag tot Zaterdag tezamen 400 kisten haring. De loggers hebben dus Engelse walvisserij voor 1948 beëindigd. Kerstmis en Nieuwjaar. Het ziet er naar uit dat vrijwel de gehele trawlervloot met Kerstmis en Nieuwjaar binnen zal zijn Het grootste gedeelte der vloot „vaart et op", dat de bemanningen die dagen in hun gezin kunnen doorbrengen. Eerste reis van de „Claes". Na een reis van 13 dagen was voor de eerste keer aan de markt de trawler „Claes Compaen". Zijn eerste was niet gelukkig: de vangst was 750 kisten vis en de besomming bedrnpo f 14.000. Naar Grimsby. De „Catharina Duyvis" (IJM 60) is naar de Engelse haven Grimsby gegaan om een vangst van 900 kisten vis aldaar te lossen. Dinsdag hoopt de trawler weer naar de visserij te vertrekken.- Kanaalharing. Reeds vorige week is in de Zeeuwse haven Breskens de eerste Kanaalharing aangevoerd. IJmuiden krijgt van deze aanvoer ook zijn deel, omdat ha ringhandelaren hun waar per auto naar IJmuiden laten vervoeren. De prijs van deze ijle haring schommelde om de 9 per kist van 50 kg. kgenda voor Haarlem MAANDAG 4 DECEMBER Rembrandt: „Mrs. Parkington", 14 j,, 2.00, 4.15, 7,00 en 9.15 uur. Palace: „Onbewezen' misdaad", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Mexicana", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Wonderman", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De jacht naar goud", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madame Pimpernel", 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hoewel er in deze wedstrijd voor de thuisclub alleen theoretische kansen op het behalen van het afdelingskampioenschap op het spel stonden, heeft zij zich tot het uiter ste gegeven en met de grootste moeite is het VSV gelukt een zege van 32 te be halen. Door de tegenstand der Schiedam mers werd de ontmoeting buitengewoon aantrekkelijk en beide partijen kregen kan sen. Aan spanning heeft het niet ontbroken. Het veld verkeerde, in tegenstelling met de verwachtingen, in zeer goede staat. Spoedig zette Hermes een fel offensief in en VSV werd in de verdediging gedrongen. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 22) Hijis ergens in de buurt, waar hij een andere ijzervreter moet spreken en ik moet hem over twintig minuten komen oppikken, dus schiet op, Molly. Waarop Molly antwoordde, dat de thee juist in me vrouw Maquistens kamer werd gebracht en dat mevrouw Maquisten, mevrouw Huil of juffrouw Honor wilde spreken, wie het eerste binnenkwam. En ik moest zeg gen, dat het heel dringend was. Twintig minuten later vloog Nora het huis weer uit en sloeg de deur met een knal achter zich dicht. Zij had ongetwij feld minstens één kopje thee gedronken, maar noch zij noch mevrouw Maquisten hadden iets gegeten. Carey liet zich een kop thee in de stu deerkamer brengen en zij vond. dat het erg bitter smaakte. Zij hoorde Nora's luid ruchtige aftocht. Lieve help, ik ben te laat! en de bons van de dichtslaande deur. Een poosje later werd die deur weer geopend, maar nu veel kalmer en Molly, die blijkbaar op de uitkijk had gestaan zei: O, juffrouw Honor, wilt u astublieft dadelijk naar boven gaan naar mevrouw Maquisten? Carey hoorde dit alles, omdat zij de deur op een kier had gezet om te luiste ren of zij Dennis hoorde. Maar het was niet voor zes uur, dat Dennis thuis kwam. Carey was van plan geweest hem tege moet te gaan, maar tenslotte durfde zij niet meer. Zij had te lang gewacht, de schaduw van die dag had reeds macht over haar gekregen. Zij was moe en koud en angstig. Zij had hem door de hall horen lopen met zijn hinkende tred, en daarna het geluid van zijn kruk van de ene trede op de andere gevolgd, terwijl hij naar bo ven ging. Het was bijna half zeven voor hij weer beneden kwam. Zo, zo, zei hij en toen ging hij met een eigenaardig lachje in zijn stoel zitten. Hij legde zijn voet op het voetenbankje, liet zijn kruk op de grond vallen en zei: Een beetje herrie, hè? Je ziet er helemaal ontdaan uit, kindje! Wij nemen die buien van haar nooit zo ernstig op, hoor! Ze zal wel weer bedaren. Is.is zij wat beter? Hij lachte. Nog niet veel. Wat heeft ze tegen je gezegd? Carey klemde haar handen ineen. Ze liet me roepen. Molly zegt, dat ze een brief had gekregen, maar ik weet niet, wat er in stond of van wie hij kwam. Toen ik de kamer in kwam, was zij hele maal buiten zichzelf. Ze zei dat ze be drogen was en dat was het enige, wat zij iemand nooit kon vergeven, en ik moest mijnheer Aylwin opbellen en zeggen, dat hij dadelijk hierheen moest komen omdat zij haar testament wilde veranderen. Ik heb geprobeerd haar te kalmeren en te bewegen om nog te wachten, maar ze wilde eenvoudig niet luisteren. Ik was bang, dat ze zichzelf ziek zou maken, dus toen heb ik opgebeld. Maar mijnheer Aylwin is in Schotland, en toen zei ze, die is ook gekomen en hij is er een hele tijd geweest ten minste het leèk een hele tijd. Heb je haar sindsdien gezien? Nee, Nora is thuis gekomen en die heeft thee gedronken met haar. En daarna Honor en die is ook bij haar geweest. Dat was nadat Nora weggegaan was. Wat heeft ze zoëven tegen jou gezegd? Hetzelfde als zij tegen jou gezegd heeft dat iemand haar bedrogen had en dat ze het betaald zou zetten. Variaties op een bekend thema. Alles met veel tem perament en de dokter zou er zeker niet tevreden over zijn. En middenin kwam natuurlijk Magda binnen en die zei, dat ze nu in geen geval haar vrije avond kon nemen, omdat mevrouw Maquisten zo op gewonden was. Toen begon het pas goed. Zij zei Magda precies wat ze dacht: dat Ellen vijf-en-dertig jaar lang in staat was geweest om haar 's avonds klaar te maken voor de nacht en dat ze dat waarschijnlijk nog wel zou kunnen, en als ze nog één woord durfde zeggen, kon Magda weggaan en weg blijven voorgoed. Ik denk, dat ze het heerlijk gevonden zou hebben om flink ruzie te schoppen, maar Magda bleef volmaakt kalm precies een driedubbel schild van stijfsel. Het enige wat zij zei, was dat tante Honoria het beste een slaap middel kon nemen na al die opwinding en ze zei, dat ze beter thuis kon blijven om het haar zelf te geven. Tante Honoria houdt er niet van om iets in te nemen, maar als zij erg overstuur is, schijnt zij een paar van die tabletten te moeten hebben het moeilijke is alleen, dat zij ze niet kan inslikken, of zij denkt, dat zij het niet kan, wat op hetzelfde neer komt, dus moeten ze opgelost worden dat ze dan mijnheer Hood wou hebben en dan neemt zij ze in met koffie met een scheutje brandewijn er in om de lelijke smaak weg te nemen. Nou, toen zei ik: „Hoor eens, u maakt er veel te veel druk te over. Waarom kunt u dat goedje niet klaar maken, dan kan Ellen het haar toch geven? Ik zag duidelijk, dat tante Honoria niets liever wilde dan Magda de deur uit te hebben. Zij is van plan een van haar grote familie-scènes op touw te zetten en daar kan ze geen pottenkijkers of luiste raars bij hebben. Hij zweeg even, ging wat verzitten, met een pijnlijke trek op zijn gezicht, alsof de beweging hem hinderde, en zei scherp: Heeft ze tegen jou niet gezegd, wie ze ging onterven? Neen, geen woord. Geen enkele toespeling niets waar we wat uit opmaken kunnen? Nee. Tegen mij ook niét ze ging alleen maar te keer en zei, dat ze het ogenblik nog zouden berouwen, waarop ze geboren waren. Sprak ze over „ze"? Ja. Maar ik geloof niet, dat het als meervoud was bedoeld. Het was alleen maar om geen hij of zij te moeten zeggen. Ten minste, dat denk ik. En je zult zien. dat ze tegen de anderen ook niets zegt Niet v/ie het is. Daar komt geen mens achter. Zij zal ons alleen laten sidderen, terwijl we onze hersens pijnigen of we ook iets op ons geweten hebben en wat ons de strop heeft omgedaan. En dan voert ze een grandioos verstotïngs-drama op. (Wordt vervolgd). De IJmuidenaren waren goed op dreef en langzamerhand verplaatsten zij het spel. De aanvallen van VSV waren gevaarlijker van opzet. Rechtsbuiten Stek gaf een voorzet en Van Onselen plaatste de bal achter doel man Pil (01). Kort daarop liet Balvers een prachtige kans voorbij het gaan. Dat behoort tot het gebruikelijke répertoire van deze speler. Hermes gaf zich nog niet gewonnen en wilde niet op eigen terrein verliezen. Er ging veel uit van de ploeg. Een hachelijke situatie volgde na een misverstand tussen stopperspil Spaans en doelman Snijders en 't gevolg was een doelpunt voor de Schie dammers. De jonge rechtsbuiten J. Heyster nam de gelijkmaker voor zijn rekening. De stand van 11 gaf de verhouding van het spel in de eerste helft goed weer. Beide partijen begonnen de tweede helft met gelijke kansen. Weer zette Hermes een fel offensief in en Snijders kreeg het zwaar te verduren. Toen VSV zich wat loswerkte, loste linksbuiten Sterk een goed schot, dat de paal trof. De terugspringende bal kwam voor de voeten van Strieker, die gelukkiger met schieten was (12) en Hermes stond dus voor de taak een achterstand van 2—1 in te halen. Na een slecht door Hazeveld genomen vrije trap kwam de bal voor Van Buitenen. Deze passeerde enige IJmuide* naren en stelde Van der Tuyn in staat de partijen op gelijke voet te brengen (2—2). Een spannende strijd om de leiding volg de. Na goed positiespel van VSV plaatste Sterk de bal naar Van Onselen en deze be zorgde VSV een zege van 32. Het laatste doelpunt was het fraaiste van de wedstrijd. Verlengen. Eén der haringloggers die een behouden teelt hebben gehad is de KW 168. Deze boot wordt thans verlengd en het schip is inmiddels reeds naar een scheepswerf vertrokken. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 6 DECEMBER Kennemer-theater. 7 en 9,15 uur: Tar- zan en Tanya. Luxor-theater. 7 en 9.15 uur: Het ge heim commando. W.B.-theatr. 8 uur: Zorro5s zwarte zweep. Corso-theater (Castricum). greep naar de macht. 8 uur: De

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6