PRODENT SCHUDT UW LEVER WAKKER In een oude school worden kunstschatten ter waarde van millioenen hersteld Kris-kras door de sportwereld MIEP ZWIJGT PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws DINSDAG 7 DECEMBER 1948 HET GEHEIM VAN HET LEIDSEPLEIN Weinig Haarlemmers zullen vermoe den, dat sedert enige tijd aan die dorre vlakte, die Leidseplein heet, een oase van schoonheid is te vinden. Het emaille bordje op het onaanzienlijke houten hek, dat in de Jan Nieuwen- huyzenstraat toegang geeft tot de ach terzijde van het oude schoolgebouw, waarin ook een bureau is gevestigd van de Dienst voor Sociale Zaken, valt de haastige voorbijganger niet op en wie er al een ogenblik voor blijft stilstaan, wordt door de aanduiding „Werkplaats tot herstel van antieke textiel onder auspiciën van de gemeenten Nijmegen, Maastricht en Enkhuizen" niet veel wijzer. Mejuffrouw G. T. van IJsselsteyn, die de leiding heeft van dit atelier, is wel zo vriendelijk ons te vertellen hoe de vorlc in de steel zit. De drie gemeenten verheugen zich in het bezit van een groot aantal kost bare gobelins, waaraan de tand des tijds echter reeds duchtig heeft geknaagd en men besloot deze kostbare wandtapijten successievelijk te doen herstellen. Zoals men weet in het dezer dagen verschenen Jaarboek van de Vereniging „Haerlem" wordt eraan herinnerd had de gemeente Haarlem een beroep gedaan op mejuffrouw van IJsselsteyn die in deze materie de deskundige bij uitstek is om het wand tapijt „De val van Damiate", dat in de vroegere Raadszaal hangt, te herstellen. Zo ontstond in één der lokalen van het Frans Halsmuseum een voorlopig atelier. Na de voltooiing van dc „Damiate" werd de werk plaats overgebracht naar het Leidseplein. Nijmegen, Maastricht en Enkhuizen ver schaften werk voor jaren voor een veel groter personeelsbezetting en in de toe komst is de mogelijkheid van nog meer uitbreiding zeker niet uitgesloten. Aan deze nijverheid, die reeds op zich zelf reden van bestaan heeft, is een groot sociaal belang verbonden. Er werken thans 31 personen, vrouwen en mannen, meisjes en jongens, variërende van 16 tot 50 jaar, en een deel van hen kan men aanduiden als „incourante arbeidskrachten". Er zijn oor logsinvaliden bij en mensen met interne kwalen, die elders moeilijk aan de s' kunnen komen en zij zijn uit verschillende bedrijven afkomstig. Het is zo, dat iedere geschoolde dustrie-arbeider dit werk kan leren. Deze omscholing wordt gedeeltelijk door het Rijk betaald. Bovendien worden er tekenlessen ge ven, die de mogelijkheid bieden de lagere acte te behalen. Het bezit van deze acte geeft tien gulden per maand meer en bo vendien hebben de bezitters ervan moge lijkheden bij de textiel-industrie een be trekking te krijgen als textiel-tekenaars, waaraan grote behoefte bestaat. Het tempo van deze lessen wordt aangepast aan de capaciteit der leerlingen. Wij hebben ons met enige verwondering afgevraagd, waarom de drie gemeenten die deze werkplaats gezamenlijk exploiteren, Haarlem deze werkverruiming zo van harte gunnen en het atelier niet naar Nijmegen, dat het beheer voert, overbrengen. Mejuf frouw Van IJsselsteyn verklaart ons, dat zij daar beslist op tegen is, omdat Haarlem vanouds een Kunst nijverheidscentrum is en de bewoners van deze omgeving van nature voor dit werk begaafd zijn. Op het ogenblik is men bezig met het opknappen van de „Mozes-serie" uit Maas tricht, een gobelin, dat in de zeventiende eeuw ontworpen werd door Abraham van Diepenbeek en pas in 1735 werd geweven. Het is vooral kapot in de zijde, doch sinds dit jaar heeft men het geluk, dat er weer zijde uit Zwitserland geïmporteerd kan worden. Die zijde wordt ongekleurd gele verd; het kleuren heeft in Delft plaats, waar de aan de werkplaats verbonden ir J. M. Dhien experimenteert. De verf omdat we nu toch ook willen weten waar die vandaan komt wordt practisch gratis geleverd door een fabriek in Vondelingen plaat. Met een kilo kan men jaren toe. Nachten van lijden jaren van leed door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse do6is Kruschen spoort ze aan tot krach tiger werking; onzuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze an ders oorzaak zouden worden van die ondra gelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheumatieklijders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Werken van Wagner. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Accordeola. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Ha- waiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole orkest. 14 00 Causerie over Albert van Dal- sum. 14.15 Jeugdconcert met toelichting. 15.00 Luisterspel „Kermis der IJdelheid". 15.32 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Platen. 17.30 Orkest Malanda. 18.20 Piano muziek uit 1932. 18.30 Voor strijdkrachten. 19.00 Onze hulp aan Oostenrijk. 19.15 Syl- vestri-kwartet. 19.30 De achtergronden van ons leven. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Din gen van de dag. 20.20 Werken van Verdi voor solisten, koor en orkest. 21.00 Orkest Malan- do. 21.25 Luisterspel ..Met geld en kwade woorden". 22.15 Paul Godwin-trio. 22.45 De Nederlandse poëzie. 23.15' De „Hit-kit". 23.45 Orgel. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Vioolconcert van Elger. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Andante voor 2 piano's van Schumann. 1.15 Luisterspel. 11.50 Celesta. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Promenade-orkest. 13.15 Orgel. 13.45 Svmphonische muziek van Sibelius. 14.00 Zang. 14.35 Amati-trio. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor postzegelverzame laars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Klanken uit Hawaiï. 17.45 Krontjongmuziek, 18.00 Har moniekorps. 18.30 Piano-duo. 18.50 Sympho- nische muziek van Mahler. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.15 Pianoconcert van Brahms. 21.05 Hildebrand-miniaturen. 21.30 Concerto grosso van Handel en Engelse rhapsodie van Delius. 22.05 Koor. 22.25 Platen. 22.45 Overdenking. 23.15 Sweelinck-kwartet. 23.50 Zang. De zijde en de wol worden gekleurd in de tint, zoals het gehele gobelin reeds ver schoten is en in de toekomst verder ver schieten zal. Er kan op twee manieren ge repareerd worden: „Met de naald" of „met de klos". Het eerste vergt uiteraard meer tijd en inspanning, doch het weven kan alleen toe gepast worden, indien een groot stuk ver gaan is. Wanneer men deze oude kunstnij- verheidschatten ziet, staat men wel eens verstomd over de wijze, waarop ons onmid dellijk voorgeslacht ermee omsprong. Er zijn gobelins bij, die vernield zijn, alleen omdat men de omtrek van de ramen of deuren, die er achter schuil gingen, een voudig uitsneed. Vaak ook werden de wandtapijten on deskundig opgehangen, zodat er teveel zon licht op scheen. Vooral de gele zijde ver teert dan snel. Het gebeurt dan ook wel, dat de oorspronkelijke voorstelling eerst door de tekenaar gereconstrueerd moet worden; met de randen is dat bijna altijd het geval. De kleuren worden op de teke ning slechts benaderd. Zo wordt daar aan het Leidseplein ge stadig oude schoonheid hersteld. Haast is uit den boze. Het werk kan alleen door Jantjes secuur en door mensen met een flinke dosis geduld wordên uitgevoerd. Er hangt ook te veel af van hun persoonlijke ijver en inzicht. Bij een bezoek aan de werkplaats wordt men dadelijk getroffen door een sfeer van oprechte arbeidsvreugde, die er heerst en die voortkomt uit de werklust van de am bachtsman, die weet dat hij een product levert, dat bestemd is de eeuwen te trot seren en dat zal getuigen van de kunstzin en de technische vaardigheid van ontwer pers en uitvoerders beiden. Mejuffrouw Van IJsselsteyn toont ons een foto van een prachtig gecomponeerd gouddraadborduursel, dat in origineel een lust voor het oog moet zijn, uitgevoerd als het is op blauwe zijde en lucca damast. Het is het Nijmeegse „Schippersantependium"', dat kort geleden voltooid werd, nadat het geheel in flarden was ontdekt. In een brandkast liggen nog vele gobelins te wachten tot zij aan de beurt komen, 's Nachts komt er voor alle zekerheid een nachtwaker bij. Geen overbodige luxe, als men bedenkt dat voor één van deze muur bekledingen vóór de oorlog drie millioen gulden werd geboden Twee leclen van het personeel van de gobelinherstelplaats aan het werk. Haarlemse dirigent te Parijs Een koor van Amsterdamse studenten geeft tussen 3 en 12 December onder lei ding van de Haarlemse dirigent Jacques Moolenijzer een vijftal concerten te Parijs, onder andere in de beroemde Salie Pleyel en in de Eglise des Dominicains. Het programma, dat is samengesteld uit volksliederen uit diverse landen, aange vuld met werken van Handel, Haydn en Hendrik Andriessen, wordt morgenavond uitgevoerd ter opluistering van een recep tie door de Association France-Hollande ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. Donderdag 9 December treedt het gezelschap op voor de Franse radio. De uitzending heeft plaats des mid dags om half twee op golflengte 48 meter. Opheffing Bijzondere Gerechtshoven De opheffing van de Bijzondere Gerechts hoven in 's Hertogenbosch en Leeuwarden is bepaald op 1 Februari. Er wordt door het departement van Justitie naar gestreefd de opheffing van de Bijzondere Gerechts hoven in Den Haag en Arnhem omstreeks half April te doen geschieden en van dat in Amsterdam enige maanden later. Schepelingen vergrepen zich aan de lading Dertien jeugdige schepelingen hadden zich Maandag voor de rechtbank in Am sterdam te verantwoorden, omdat zij zich hadden vergrepen aan de lading van hun schip, het s.s. „Ceram" van de Maatschap pij Nederland. Rollen stof, hoeveelheden thee, cacao en blikjes levensmiddelen had den zij uit de ruimen gestolen. Bijna allen erkenden het teniastegeleg- de. Twee der verdachten hadden volgens de officier van justitie door hun slechte voorbeeld hun jongere collega's in deze zaak betrokken. Tegen deze twee eiste hij respectievelijk 7 en 6 maanden, tegen acht verdachten straffen van 4 tot 2 maanden en tegen de drie overigen voorwaardelijke straffen tot 3 maanden. EEN DRIELING IN HONSELERSDIJK Zaterdag werd het echtpaar W. C. Brui nenOudshoorn te Honselersdijk verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. De kinderen wogen direct na de geboorte niet meer dan zeven pond. Zij zijn in een ziekenhuis te Delft opgenomen. de ifeêfe/ f flinke lube I 3°"- 1 l zeer grote tube J 45.:J. Amsterdamse agent spoorde in Haarlem onderduikers op De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een zaak behandeld tegen de gewezen Amsterdamse politie-agent D. J. S., die in de hoofdstad een Joodse landgenqot had gearresteerd en in Haarlem als lid van de „Arbeitskontrolldienst" onderduikers had opgespoord, waarbij hij van zijn vuurwa pen gebruik maakte. Het Bijzondere Ge rechtshof had hem tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De verdediger zeide onder andere dat S. pas 16 jaar was toen de oorlog uitbrak. De procureur-fiscaal concludeerde tot negen jaar gevangenisstraf. Raad voor de Luchtvaart straft leerling-vlieger Op 24 Mei is de leerling-vlieger L. R. uit Heemstede met een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool in de gemeente Ze venhuizen tegen een dijk gevlogen. Het toestel werd ernstig beschadigd, de leer ling-vlieger kreeg geen letsel. De Raad voor de Luchtvaart is tot de conclusie gekomen, dat het ongeval is ver oorzaakt door een besturingsfout van de betrokkene, die uit sensatiezucht op zeer geringe hoogte is gaan vliegen en een te scherpe bocht heeft willen maken. Daarbij het toestel afgegleden en tegen de dijk gebotst. De Raad heeft de betrokkene gestraft door het hem op 21 Juli 1948 uitgereikte vliegbewijs A voor de tijd van twee jaar in te trekken. De betrokkene is inmiddels van verdere opleiding bij de Rijkslucht vaartschool uitgesloten, aangezien hij niet voldeed aan de eisen welke aan toekom stige vliegers moeten worden gesteld. Geen wijziging van het gratiebeleid In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie deelt minister Wijers mede, dat hij wat betreft de gratieverlening van doodstraffen, opgelegd door de organen der bijzondere rechtspleging, voornemens is de door het toenmalige kabinet vastge stelde richtlijnen te blijven volgen. Reeds uit een oogpunt van verdelende gerechtigheid zou het niet verantwoord zijn in de toekomst geen enkele doodstraf, hoe ernstig de gepleegde misdrijven ook mochten zijn, meer ten uitvoer te leggen. Juist de omstandigheid, dat bij het gratie beleid van den beginne aan tevoren vast gestelde normen in acht zijn genomen, volgens welke alleen in zeer zware geval len tenuitvoerlegging van de opgelegde doodstraf zou moeten volgen, maakt het mogelijk hier een vaste koers te blijven houden, verklaart de minister. Auto's met straalaandrijving Volgens een artikel in de „Daily Herald", zijn in Engeland proeven met straalmotoren voor automobielen genomen, die zulke goede resultaten hebben opgeleverd dat een begin zal worden gemaakt met het ontwerpen van straalmotoren voor klei nere auto's. De tegenwoordige straalmotor is ontworpen voor vrachtauto's en auto bussen. Volgens het artikel zal de nieuwe straalmotor gemakkelijk in het achterdeel van het chassis aangebracht kunnen wor den. Een versnelling zou niet nodig zijn. De nieuwe motor zal goedkoop te produ ceren zijn en de snelheid van de automo biel zal hoger worden. Bijna alle brandstof zou er voor gebruikt kunnen worden. Zo wordt het geval aangehaald van een vliegtuig, dat kolenstof als brand stof gebruikte. Het ministerie van Bevoor rading steunt de experimenten die wor den verricht door drie jonge ingenieurs. Van de Engelse voetbalmarkt. Een van de hoogste transfer-bedragen in de geschiedenis van de voetbalsport, nl. 20.000 pd.st., is door Sheffield Wednesday betaald voor de rechtsbuiten van Bury Edmund Kilshow. Dit is slechts 50 pd.st. minder dan de record-som, welke Sunderland voor Ernie Shackleton aan Newcastle uitkeerde. Eén jaar geleden had de club al een andere speler van Bury overgenomen en wel Quigley voor wie 10.000 pd.st. betaald werd. De zeven cn twintig jarige Kilshaw is geen international, maar hij heeft een grote reputatie en in de laatste jaren had Bury hoge aanbiedingen voor hem geweigerd. Anderzijds zijn de on derhandelingen over de overdracht van Mannion tussen Middlesbrough en Oldham Athletic voorlopig afgebroken. Oldham ziet geen kans, om zijn bod van 15.000 pd.st. te verhogen, terwijl Middlesbrough 25.000 pd.st. eist en weigert daar iets van te laten vallen. Voetbal in België en Frankrijk. In de Belgische voetbalcompetitie gaan de Mechelse Racing en Anderlecht aan het hoofd met 18 punten, na twaalf wedstrijden. Char leroi en F. C. Luik hebben ieder 15 punten; daarna komen Berchem en Standard met 14 punten. Onder aan de lijst is de volgorde: over wat morgen de pot schaft. Ze heeft een ver rassing in petto. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft een bijzon der lekker recept voor: GEVULDE KOOL Pl.m. 300 gr. leverworst of leverkaas, 1 losse savoyekool, zout, peper, nootmuscaat, 60 gr. boter, 1 sneedje brood, 1 uitje. Fruit gesnip perde ui in wat boter, week het brood en maak het fijn. Meng ui en brood met lever worst en kruiden tot een stevige pasta. Neem voorzichtig bladen van de kool, snijd de nerf gelijk met het blad en kook de bladeren (8 stuks) in water met zout tot ze soepel zijn. Laat ze uitlekken. Verdeel de pasta in 8 porties, leg in elk blad een rolletje pasta en vouw het blad tot een klein pakje. Bind er een draadje om. Bak de pakjes in hete boter even bruin, maak de jus af en 6toof ze hierin even na. Verwijder de draadjes en geef de kool met aardappelpurée of met macaroni. Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Olympic Charleroi 8 punten, Tienen en F. C. Mecheleri 7 punten en Union St. Gilloise 6 punten. Alle clubs in de Franse eerste klas compe titie voetbal hebben 18 wedstrijden gespeeld. De Racing gaat alleen aan het hoofd met 25 punten. Marseille raakte door het gelijke spel een punt achter en deelt nu de tweede plaats met Rijssel, dat een sprekende zege op Sete boekte. De andere titelcandidaat, het sterke Reims, verloor van St. Etienne en staat thans gelijk met Rennes op de ranglijst. Beide ploegen hebben 23 punten. Dan komt St. Etienne met 22 punten. In de onderste regio nen zakte Cannes door zijn nederlaag tegen de Racing af naar de laagste plaats, met 12 punten. Stade Frangais en Nancy hebben elk een puntje meer en staan juist onder Metz, dat 14 punten telt. Japan naar de Olympische Spelen? Avery Brundage, president van het Ameri kaans Olympisch Comité heeft in een inter view verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat Japan zal worden uitgenodigd tot deelneming aan de Olympische Spelen, welke in 1952 te Helsinki worden gehouden. Veel hangt af, aldus Brundage, van generaal Mc Arthur, de geallieerde militaire autoriteit in Japan, indien hij de vorming van een Japans Olympisch Comité zou tvilllen toe staan. Brundage voegde er aan toe, dat dit slechts zijn persoonlijke visie was, aangezien tot nu toe geen enkele officiële aanvraag van Japan is binnengekomen. Brundage werd ook gevraagd, wat hij dacht van een soortgelijke stap ten aanzien van Duitsland, waarop hij antwoordde, dat hij het niet wist. Verder kon hij niet voorspellen wat Rusland in de toe komst ten aanzien van de internationale athletiek zou doen. De sport en de internationale verstandhouding. De heer Eddie Eagan, voorzitter van de athletiek-commissie van de staat New York, heeft een pleidooi gehouden voor het organi seren van athletiekwedstrijden tussen Ame rika en Rusland, als middel om de internatio nale verstandhouding te verbeteren. In een bijeenkomst van de Amerikaanse Amateur Athletiek Unie zeide hij, dat hem tijdens een bezoek aan Rusland in 1934 was opgevallen, hoe verzot de Russen op sport waren. „In dien wij gedaan konden krijgen, dat de Russen deelnamen aan de een of andere athletiek-competitie, waarbij wij dan des noods hun spelen zouden spelen als zij de onze niet machtig zijn, zou dit een grote stap betekenen in de richting van een betere internationale verstandhouding" verklaar de hij. Commandant van H M Jacob v. Heemskerk ten grave gedragen Gisteren had onder zeer grote belang stelling op Westerveld plaats de teraarde bestelling van de kapitein ter zee J. P. W. Perks, laatstelijk commandant van H Mi, Jacob van Heemskerk, die in het militair hospitaal te Overveen op 47-jarige leeftijd was overleden. Voorafgegaan door pijpers, door de staf- muziek van het corps mariniers en door een vuurpeloton reed de lijkstoet de begraaf plaats op. Nadat de kist, die gedekt was door de driekleur, waarop dé ordetekenen van de overledene lagen, op de baar was gezet, gaf het vuurpeloton een salvo en zette de stoet zich in beweging, op weg naar de groeve. Hier werd het woord ge voerd door admiraal W. J. Gooszen, door schout-bij-nacht J. E. G. van Hengel, door de heren H. Th. de Booy en Leef lang, door admiraal jhr. E. J. van Holthe, door de commandant zeemacht schout-bij-nacht J. J. Willinge en ten slotte door de chef d'équi- page van de Heemskerk, schipper Sonsbeek, uit wiens persoonlijke getuigenis bleek de grote waardering en liefde die de man schappen hun commandant toedroegen. Nadat het peloton nogmaals vuur had gegeven, daalde onder tromgeroffel de kist. De kapel bracht het Wilhelmus ten ge hore en tot slot dankte een zwager van de overledene voor de betoonde belangstelling. De verscheidene, die drager was van zeer veel ordetekenen, maakte enige jaren ge leden als hoofd van de Nederlandse staf sectie deel uit van het, onder commando van admiraal Mountbatten staand South East Asia command. Bij de velen, die de overledene de laatste eer bewezen, waren onder meer de oud opperbevelhebber van de zeemacht vice- admiraal C-. E. L. Helfrich, de kolonel van de generale staf van het K.N.I.L., M. J. van Gulik, generaal-majoor W. Th. Carp, depu taties van H M-Jacob van Heemskerk, H M Karei Doorman en H'M Tromp. Arbeider op spoorbrug bij Culemborg gedood De 28-jarige gehuwde lasser J. de J. uit Alkmaar is Maandag, toen hij werkzaam heden verrichtte aan de spoorbrug bij Culemborg, het slachtoffer geworden van een ongeluk. Bij de nadering van een stoomtrein uit Utrecht stapte De J. van het ene spoor op het andere zonder te hebben opgemerkt dat uit de richting Culemborg een electri- sche trein naderde. Hij werd aangereden en tussen de spijlen van de brugboog door on geveer vijftig meter ver in het water ge slingerd. Zijn lichaam verdween terstond in de diepte. Waarschijnlijk is De J. reeds door de aanrijding gedood. Ruim 3600 Duitsers over de grens gezet Tot nu toe zijn na de bevrijding 3691 Duitsers, die zich tijdens de bezetting mis dragen hebben, naar Duitsland uitgeleid, waarvan 3588 naar de Britse zóne, 79 naar de Amerikaanse en 24 naar de Franse. De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat uitleiding naar de Russische zóne achterwege behoort te blijven, enerzijds wegens de bekende moei lijkheden ten aanzien van uitleiding naar die zóne en anderzijds op grond van men selijkheidsoverwegingen. POLITIEKE DELINQUENTEN UIT HAARLEM EN OMGEVING VOOR HET HOF. Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof zal Woensdag 8 December de zaak be handelen tegen L. J. E. Cl., uit Badhoeve dorp, die van Mei 1943 tot October 1944 als waarnemend burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer leden van de S.D. heeft geassisteerd bij hun razzia's op ondergedoken Joodse landgenoten. Cl. heeft daarbij zelf ook arrestaties verricht en bovendien drie hulpagenten opdracht gegeven huiszoekingen te verrichten. Be halve deze hulp-agenten, die thans gede tineerd zijn, zijn vier gteuigen opgeroepen. Op Vrijdag 17 December zal voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de Haarlemmer H. J. v. d. B. verschijnen, die in 1943, in dienst bij de firma Lippman Rosenthal Co.. te Amsterdam voor de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung Joodse landgenoten en anderen heeft ge arresteerd, met het gevolg dat acht hunner de dood vonden. Boksen Woodcock overwinnaar In de wedstrijd Bruce Woodcock, de Britse zwaargewicht kampioen, tegen Lee Savold, welke Maandagavond in Londen is gehouden, werd Woodcock tot overwinnaar verklaard, doordat Savold door de scheidsrechter gedis kwalificeerd werd voor een te lage stoot in het begin van de vierde ronde. Woodcock viel na de stoot als een blok in het midden van de ring. Sport in 't kort 100 YARDS IN 9.3 SEC. De Amerikaanse Amateur Athletiek Unie heeft de tijd van 9.3 sec. op de 100 yards, gemaakt door Mei Patton op 15 Mei te Fresno (Californië) als nationaal record erkend. Stappen zullen nu worden gedaan bij de internationale federa tie, teneinde een erkenning als wereldrecord te verkrijgen. Patton is met vijf andere lopers, Wykoff, Joubert, Jesse Owens, Clyde Jeffrey en Lloyd Labeach, houder van het oude record, dat op 9.4 sec. staat. 36. Ondertussen was Billy Bulk met de kost bare gedachtenmachine naar het dak gevlucht, daar hij wel begreep, dat hit in huis niet langer veilig was. „Ik moet zien, dat ik hier vandaan kom,redeneerde hij in zichzelf. Straks komt die bende naar boven en dan is het te laat. Enfin, mijnheer de professor zal voorlopig wel niet veel te vertellen hebben, na die tik, die ik tg ten gevecht zien te stellen, dan speel ik het verder met dat stelletje smerissen wel klaar, wat." Het stelletje smerissen had intussen het hele huis van de kelder tot de zolder doorzocht. „Hij is weg, of hij zit op het dak," verkondigde Panda, „we hebben alles nagezocht." „Bah", gromde de commissaris, dakhazen jagen! Kom meel" En opnieuw stampte de hele politiemacht achter Panda aan naar de bovenverdieping. Bulk hoorde aan het gedreun, dat ze er aan kwamen en zijn gezicht betrokMaar opeens scheen hij een idee te krijgen. Natuurlijk mompelde hij, zolang ik dat dingetje hier bij me neb, kan me niets gebeuren!" Hij haalde de gedachtenmachine te voorschijn en drukte op ae zwarte knop. Algemene productie-inc|ex bereikt nieuw hoogtepunt De door het Centraal Bureau v Statistiek samengestelde algemene n" tie-index van de Nederlandse indilt^Uc' op basis 1938 100 in October <Tïe 's tot een nieuw hoogtepunt van I2i°h °er' arbeidsdagen tegen 116 bij 24 arbeid in September 1948. clQS%n De productie-indexcijfers voor de derlijke bedrijfstakken geven vrijwel meen in October in vergelijking met <5 tember een stijging te zien. Zo st4 indexcijfer voor steenkolen van 80 inVK tember tot 83 in October. Wat de h materialen betreft steeg het indexciifP»°U** metselstenen van 96 tot 102, voor dakn°°r nen bleef het onveranderd op 107 Dat cement liep terug van 144 tot "1^7 Voor deuren steeg van 113 tot 138. v°°f Van metaalproducten bleef de into, ruwijzer onveranderd op 165, voor st'i^ ramen en deuren steeg het van 71 P1 voor kolenhaarden, -kachels en -form - van 168 tot 194, voor blik-emballaep^!r' een daling in van 129 tot 122, voor ril len een stijging van 128 lot 141. On b-" 1940 100 liep het Productie-indexS?5 voor waisproducten van ijzer en staai October terug tot 206 tegen 223 in c tember. De activiteit in de textielindustrie Mru in October verder te zijn verbeterd V de katoenspinnerijen steeg het product indexcijfer tot 80 tegen 76 in Septemh,V voor de katoen- en linnenweverijen $f7» tegen 70, voor de tricotage-industrie tot lij tegen 110 en voor de kousen- en sokk industrie tot 136 tegen 129. De woltextfèl" industrie heeft zich na de inzinking Va Augustus over September goed hersteld Voor de wolspinnerijen bedraagt het into cijfer voor September 146 tegen 107 j Augustus en 153 in Juli 1948, voor wollen stoffen en wollen deken-weverijen resoep tievelijk 157 tegen 113 en 163. Voor gecon' fectionneerde bovengoederen (eveneens oü basis 1946 100) bedraagt het indexcijfer voor September 159 tegen 121 in Au?» t„, en 145 in Juli 1948. Voorts valt nog op de stijging van dê productie-index (op basis 1938 100) voor September 1948 voor sigaren, sigaretten tabak tot respectievelijk 63, 141 ep jv tegen 52, 120 en 85 in Augustus 1948; Aantal economische misdrijven neemt af De minister van Justitie merkt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Justitie 1945 op, dat hij de bezorgdheid over de stijging van de criminaliteit deelt. De vermoedelijke oorzaken der stijging van de criminaliteit zullen vooral gezocht moeten worden in het ten gevolge van de bezetting vervaagde normbesef en voorts in de schaarste aa goederen en de overvloed van geld na de bevrijding. De laatste factoren doen zich thans in veel mindere mate gelden. Dien- tengevolge is in het derde kwartaal va 1948 voor het eerst een belangrijke daling van de economische criminaliteit waar te nemen. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uwln- gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Utopia. De bemanning van het 109 ton metende „Ketch Miena", dat dezer da gen te Sydney arriveerde, verklaarde een Utopia te hebben ontdekt, waar men nog niet eens wist, dat er een tweede wereldoorlog was geweest. Het is het eiland Tikoteia, ongeveer 650 kilometer ten Zuid-Oosten van de Sa- lomons-eilanden. Dit eiland is vijf kilo meter lang en twee kilometer breed Het wordt bewoond door een negenhon derd mensen, die geen weet hebben van politiek, inflatie, belastingen en „ismes". De vrouwen op dit eiland dra gen het haar kort, de mannen laten het lang enbleken het. Vliegramp. Zes personen kwamen om het leven toen een toestel van de lijn MilaanBrussel gisterochtend bij bet opstijgen in Milaan te pletter viel. De zes slachtoffers zijn één passagier en de vijf leden der bemanning. Oude koeien. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt dat de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk binnenkort een aanvang zullen maken met de publicatie van buitgemaakte officiële Duitse do cumenten. Deze documenten behandelen de periode van 1936 tot September 1938 de datum van de te München ge- sloten overeenkomst. Ter verantwoording. Bij het zuiverings proces tegen Fritz Todt, de bij een vliegtuigongeluk omgekomen Duitse minister voor herbewapening en amniU' nitie, hebben getuigen verklaard 0» Todt bij een bezoek indertijd aaneen verzamelplaats van Sovjet-Russisen krijgsgevangenen had uitgeroepen. „Moge God ons helpen indien wij ter verantwoording worden geroepen voor hetgeen hier gebeurd is". Todt wero veroordeeld als schuldige van detwee orde. De helft van zijn bezit, s^scn op een waarde van 22000 mark, is i confiskeerd. Hoog water. Het Westen van Ierland is afgelopen 24 uur door stormen Êete terd die gepaard gingen met zwa regens waardoor hevige overstroming werden veroorzaakt. Rivieren tra buiten hun oevers, vee verdronk honderden mensen werden tijde j dakloos. In het graafschap Cork sta enige steden onder water. Rode spinnen. Er is een plaag van ve giftige rode spinnen uitgebroken in nederzetting 145 mijl landinwaarts Darwin (Australië). Het natte se~ heeft duizenden spinnen in de nea zetting gedreven, die in de kleren bedden kruipen. Een moeder, die baby baadde werd onder de a®' beten en moest met een ambuia vliegtuig naar Darwin over®e^rh##t worden. De baby die eveneens een kreeg is gestorven. tu"

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2