IJmuider Courant Haarlems Dagblad |n Engeland Bezorgdheid in kringen der UNO over situatie in Indonesië „Gezagsverhouding tijdens interimperiode was het voornaamste geschilpunt" De heer P. A. Kerstens trekt zich terug uit Commissie voor Europese Eenheid 63e Jaargang No. 19112 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5339, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr, Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «praftte Tffcarlrmorljc ioutant (ïnno Woensdag 8 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem E,r WORDT AAN DE OVERKANT van de Noordzee al druk geredekaveld over derende algemene verkiezingen. Dat rd .naderend" moet men niet naar Tderlands gebruik opvatten. Bij ons wordt fi pas gebezigd, als vaststaat dat de ver- - binnen enkele maanden zullen Itlezingen hebben. In Engeland begint men er nver als de zittingstermijn van het par- I ment' grotendeels verstreken is. Het r eer huis zit maximaal vijf jaar, maar het .herhaaldelijk gebeurd dat het ontbonden erd en de stembus in werking gesteld eer T neri'ode verstreken was. Het zittende ïtainet ziet er vaak zelf belang in, ïldézingen te vervroegen. Zo houdt men Ve,'in Engeland rekening met de mogelij k- Sd dat zij niet in 1950 als de vijf jaar fljtreken zullen zijn maar reeds in het Inleende jaar gehouden zullen, worden. De Labour-regering is nu sinds Juli 1945, ais ongeveer 3Vé jaar, aan het bewind. Zij mnrlfwasrriiP rprnrri PfivestiPfl. - u een merkwaardig record gevestigd. Lelijk dat zij bij tussentijdse verkie- ineen nog steeds geen enkele zetel ver bid heeft. In Groot-Brittannië geldt bet I Istricten-stelsel dat ook in Nederland, het jaar 1917 toe, vroegerwerd toege past en dit brengt mee dat als een der ii>den aftreedt of overlijdt een tussentijdse verkiezing in' zijn district wordt gehouden, naar stellen partijen dan opnieuw hun voor. Het gebeurt vrij vaak en resultaten van die „by-elections", zoals genoemd worden, geven natuurlijk een Lid van de blijvende of verminderende Populariteit van het heersende bewind. Men vergelijkt ze met de resultaten, die in dezelfde districten bij de algemene ver kiezingen werden geboekt. Niet altijd gaan i gevolgtrekkingen op, want het kan ge beuren dat een der partijen met een can- aidaat komt die veel minder of veel meer opuiair is dan zijn voorganger, in welk Lval dus de persoonlijkheid bijzondere invloed doet gelden. Zelfs moet men aan nemen dat deze factor de cijfers altijd in ■ekere mate onberekenbaar maakt. Des te meer valt het op dat Labour sinds 1945 nog I Eeen enkele zetel, die het verdedigen moest, Lft verloren. Maar in de laatste tijd zijn de meerderheden der regeringspartij in zulke by-elections wel zwaar geslonken. Het name was dit het geval in Edmonton. I pjt js een typisch arbeiders-district in [loord-Londen en dus een sterk punt voor labour. Toen enige weken geleden er een tussentijdse 'verkiezing gehouden werd bleek de meerderheid van ongeveer 18000 stemmen, die Labour er in 1945 behaald had, met niet minder dan 16000 te zijn ver minderd. Dat heeft veel te denken gegeven. De Conservatieve Partij, nog steeds in het Lagerhuis geleid door Winston Chur chill, ziet'haar kansen stijgen. Zij heeft zich'in de laatste jaren gereorganiseerd. Lord Woolton heeft de partij tot nieuwe ordening gebracht en een groot fonds is bijeengebracht voor het voeren van actie. Overigens schijnt zij nog steeds minder aaneengesloten activiteit te ontwikkelen jan de Labour Party en Churchill, een- ge boren regeerder vooral in tijden van crisis, bij uitstek als die crisis een oorlog is, schijnt zich als leider van de Oppositie veel minder in zijn element .te voelen. Hij is zonder twijfel een man van buitengewone gaven en energie, maar die komen pas ten volle tot uiting als hij vrijheid van handelen beeft. Ondanks zijn leeftijd heeft hij blijk baar de belangstelling voor een hernieuwd premier-schapo nog geenszins verloren. Anthony Eden, zijn veronderstelde opvol- per, komt vermoedelijk niet aan bod zolang ie oude leeuw nog gezond en wel is. Hij ban trouwens een voorbeeld van op hoge leeftijd gevoerd bewind putten uit Enge- kds moderne geschiedenis. Gladstone beeft, in het laatste deel der negentiende eeuw, nog een kabinet gevormd toen hij al ever-de tachtig was. Welke oorzaak zou de positie van Labour zozeer kunnen verzwakken, dat het bij bomende algemene verkiezingen de neder ig zou lijden? Churchill heeft wel eens be mening geuit, dat het buitenlands beleid .evenveel, zo niet meer dan andere oor zaken" daartoe zal bijdragen en men kan zich dat, gezien de verwarde toestand op internationaal gebied en de mislukkingen waarin ook de Engelsen betrokken zijn, indenken. Het is een terrein vol voetangels inklemmen en al spreken échecs in verre landen niet sterk tot de menigte der kiezers, üe in Europa doen het des te meer. De Conservatieven hebben overigens nog eeds geen geformuleerd program tegen- fer het beleid der regering gesteld. Maar !(n' aanzien van de eenheid van Europa heeft Churchill een veel duidelijker en radicaler standpunt ingenomen dan de regering, die de Fransen nu wel wat tege moetgekomen is ten aanzien van de voor leiding ener Europese Assemblée, maar kennelijk nog steeds een slag om de arm houdt. In'Engeland pleegt de leidende groep der (?positie aangeduid te worden als het Shadow Cabinet"men stelt haar dus voor Éde schaduw van de regering, die straks Allicht komen zal. Een Londense politieke 'fitiodiek, de Review of World Affairs, zegt fsl het conservatieve Shadow Cabinet niet Éief genoeg is: dat zijn leden te weinig üimo tonen om op weekends het land in te frekken en redevoeringen in. provincie- fedjes te houden. Hetzelfde conservatief zede blad betoogt, dat de conservatieven nationale zending te volbrengen heb- Wi dat zij nog niet voldoende de ernst en van hun taak beseffen en dat het I dit niet verandert, zou kunnen hrgaan als de republikeinen in de Ver- Bigde Staten bij de jongste presidents ver ding.. R. P. Erwordt streng opgetreden tegen koppelverkoop Het komt meer en meer voor, dat win ders bepaalde schaarse artikelen slechts f'xopen indien tegelijk andere artikelen •orden gekocht, waaraan het publiek Binder behoefte heeft. Het Directoraat-generaal van de Prijzen 'Ejugt er de aandacht op, dat deze kop- Iwerkoop verboden is, en als een ern- r:f ov®l'treding wordt beschouwd. t Prijzencontröledienst zal hieraan bij- Mdere aandacht besteden. Reeds zijn vele j Messen-verbaal opgemaakt. Uitspraak Rauter uitgesteld ,_0p 15 December zou de Bijzondere «ad van Cassatie uitspraak doen in de p; Rauter. Naar het ANP verneemt, zal ,'f Uitspraak worden uitgesteld tot een «der te bepalen datum. Amerika vreest gevolgen van de ontwikkeling in China en Indië De Parijse correspondent van de New York Times van 7 December schrijft: „In kringen van de Verenigde Volken verwacht men, dat het antwoord op de vraag: oorlog of vrede in Indonesië? bin nen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland en de republiek volgens de berichten op niets zijn uitgelopen. Sommige der gedelegeer den op de vergadering te Parijs vrezen, dat de laatste hoop op een spoedige over eenstemming en de mogelijkheid, dat een militaire actie kan worden vermeden, thans verdwenen is. De Indonesische de legatie, die zich sedert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blij ven, omdat zij gelooft, dat de Veiligheids raad in een spoedzitting zal worden bij een geroepen om de situatie in Indonesië in 'beschouwing te nemen. De zaak, waarom het geschil thans in hoofdzaak draait, is de mogelijke instel ling van een interim-regering voor de Ver enigde Staten van Indonesië. Het Neder landse parlement heeft zijn goedekeuring gehecht aan de instelling der interim regering per 1 Januari, doch woordvoer ders van republikeinse zijde hebben er op gewezen, dat welke regering voor Indone sië ook, welke thans in het leven wordt geroepen, kan worden gebruikt als een werktuig tegen de republiek en zij beschul digen er de Nederlanders van, tot dit doel in Indonesië marionetten staten te hebben gesticht. Volgens deze republikeinse zegs lieden zullen door middel van deze staten de Nederlanders, als de Verenigde Staten van Indonesië thans zouden gaan func tioneren, in. staat zijn, hun gezag te blij ven uitoefenen. Tegenstelling in het Kabinet? Gemeld wordt, dat de Indonesische kwestie in het Nederlandse kabinet tot een scheuring heeft geleid. Naar verluidt, dringen vele der Nederlandse politieke leiders aan op het instellen van de Ver enigde Staten van Indonesië, in dier voege, dat voor de republiek de gelegenheid open blijft om naderhand toe te treden. Deze Nederlandse staatslieden zouden de mening zijn toegedaan, dat een vreedzame oplossing langs de weg van onderhande- De luxe-slaperheeft zijn intrede gedaan in de Duitse treinen. Het is een heel eenvoudig toe stel, doch de gebruiker beleeft er een verrassend gemak van. Spaans voortaan ook UNO-taal Nadat de Algemene Vergadering der UNO Maandag do, gehele dag had besteed aan het bespreken van een verdaging der zit ting, werd Dinsdag geheel besteed aan het bespreken van een door acht Zuid-Ameri kaanse staten ingediend voorstel, strek kende tot het maken van Spaans tot de derde „werktaal" der Verenigde Volken. Het voorstel werd aangenomen, nadat vele afgevaardigden het hadden, bestreden, aan gezien het de uitgaven der UNO met een bedrag van 1.250.000 dollar per jaaf zal verhogen. Bovendien werd de vrees geuit dat bij aanneming van het voorstel, het hoofdkwartier van de UNO in een modern Babyion zou worden veranderd. De Russische en Chinese afgevaardigden hebben verklaard, dat zij voor de talen van hun landen evenzeer het recht opeisen om in alle officiële stukken te worden gebruikt indien dit voortaan met Spaans het geval zal zijn. De Nederlandse afgevaardigde Van Royen was sterk tegen het, invoeren van een derde „werktaal" Daar de Spaans-Amerikaanse landen hebben .toegezegd een voorstel om Russisch en Chinees als „werktalen" voor de UNO in te voeren, te zullen steunen, dreigt het secretariaat van de UNO een zeer kostbaar Babyion te zullen worden. Oostenrijk vraagt vredesverdrag De Oostenrijkse regering heeft Dinsdag bekend gerhaakt dat bij de regeringen van de grote vier een formeel verzoek is inge diend tot hervatting van de besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. In een communiqué werd me degedeeld dat het in een nota vervatte ver zoek Maandag in Londen, Parijs, Moskou en Washington is overhandigd. Het Arrierikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend dat de V. S. ten volle bereid zijn tot hervatting van de viermogendheden-besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk, wanneer ook Engeland, Rusland en Frankrijk dit wen- (United Press) lingen voor het ogenblik niet is te berei ken. Maar volgens hier ontvangen berich ten zouden vooraanstaande persoonlijkhe den in de Partij van de Arbeid ten sterkste zijn gekant tegen een nieuwe politiële actie. In de Verenigde Staten van Amerika is men, zo wordt gezegd, ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat een oorlog in Indonesië, gepaard gaand met een moge lijke ineenstorting van de regering van Tsjang )Cai Tsjek, het politieke beeld in het Verre Oosten zou kunnen wijzigen ten gunste van de Sovjets. Bij deze ongunstige mogelijkheid komt nog een andere: als in Indonesië de Ne derlanders in een oorlog worden gewik keld, kan dit een ongunstige invloed heb ben op de stabiliteit van hun positie als een hoeksteen in de West-Europese Unie' Ballonvaarder Boesman terug uit Batavia Uit Batavia arriveerde Dinsdag per KLM-vliegtuig de Haagse ballonvaarder J. Boesman, vergezeld van zijn vrouw, die in Indonesië een aantal ballondemonstraties heeft gegeven ten bate van het Rode Kruis. De heer Boesman noemde zijn reis een groot succes en een uiterst prettige erva ring. Hij heeft een groot aantal vaarten gemaakt inj de omgeving van Batavia en andere steden op Java, die vooral van de zijde van de inlandse bevolking grote be langstelling trokken. Dat de opbrengst groot moet zijn geweest, leidt de heer Boes man onder meer af uit het feit, dat het Rode Kruis alle onkosten heeft betaald, onder andere de aanvoer van .het gas, dat speciaal uit Pladjoe, op Sumatra, moest worden verscheept. Dit gas, dat van na genoeg dezelfde samenstelling was als het gas dat in Nederland voor ballons wordt gebruikt, voldeed uitstekend, ofschoon de atmosferische toestand en de thermiek in het tropisch klimaat wel eens voor verras singen zorgden. De heer Boesman vertelde voorts, dat hij van militaire zijde grote medewerking heeft ondervonden, vooral in die gebieden waar voor afdrijving naai de demarcatielijn gevaar bestond. In zulke gevallen werd de ballon geëscorteerd door een licht vliegtuigje. Ministers terug uit Indonesië Dinsdagavond om even voor negen uur landde op Schiphol de Constellation „Fra- neker" uit Batavia, aan boord waarvan zich bevonden de ministers Sassen en Stik ker, alsmede de heren Neher en dr. Blom, die uit Indonesië terugkeerden na hun be sprekingen met de republikeinse gedele geerden. Direct na aankomst hebben de ministers Sassen en Stikker aan een groot aantal journalisten een beknopt vraaggesprek toe gestaan, waaraan wij het volgende-ont lenen: Minister Sassen opende zijn verklarin gen met mede te delen: „Wij geloven, dat het bijzonder belangrijk is, dat tijdig in ieder geval vóór 1 Januari 1949 de wet „Bewind Indonesië in overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezagsverhouding tijdens de interimregering", aldus minister Sassen. Minister Stikker vulde deze laat ste mededeling aan met op te merken: „Dit is bepaaldelijk in afwijking met wat wij hadden mogen verwachten. Toen ik de vo rige keer Batavia verliet, werd mij door de heer Hatta een aide-mémoixe overhandigd over deze kwestie. Wij hebben de indruk, dat nu allerlei tegenwerkende krachten in de republiek het Hatta onmogelijk maken de essentiële punten van zijn standpunt in zake de gezagsverhouding te handhaven." Minister Stikker vervolgde met te zeggen: „Wij zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken bepaaldelijk over verscheidene feiten en gegevens verschillend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan de Nederlandse regering, volkomen met elkander eens zijn." Minister Sassen zeide daarop: „ik onder schrijf dit volkomen." Minister Sassen verklaarde voorts: „Het kabinet zal beslissen of deze delegatie zich op een later "tijdstip wederom naar Indonesië zal begeven." Tenslotte verklaarde de minister nog: De valse honderd gulden biljetten in Zeeland Omtrent de valse honderd gulden-biljet ten, die in Zeeland in omloop zijn, ver nemen wij van de zijde van de Nederlandse Bank nog het volgende: de plaats van de handtekening van de president der Ne derlandse Bank is niet op alle biljetten gelijk. Op de biljetten van de serie aa tot en met ay staat zij namelijk boven het woord president, op de latere series ge deeltelijk door dit woord heen. De plaats van deze handtekening op de valse biljetten was dus geen in 't oog springende bijzon derheid. Wel zijn de woorden „Nederland se Bank" aan de voorzijde van de valse biljetten uiterst flauw. Het watermerk heeft men bovendien hoog gebrekkig ge tracht na te bootsen. In tegenstelling tot de echte biljetten, waarop het watermerk bestaat uit een serie kubussen die zowel verticaal als horizontaal over het hele biljet lopen, maakt het watermerk op de valse biljetten een vlekkerige indruk, het geen onmiddellijk opvalt. Dinsdagmiddag arriveerde aan de grens te Beek-Ubbergen een transport met de stoffelijke overschotten van dertig Nederlanders uit de Russische zóne van Duitsland, die tijdens de oorlog in Nazi-kampen het leven lieten. De met de kisten geladen vrachtwagen passeert het „Het zal nuttig zijn, als de wet,,.Bewind Indonesië in overgangstijd" wordt inge voerd, deze een overgangsbepaling bevat, waardoor het mogelijk wordt het „inpas sen" van de republiek in het interimbestel te vergemakkelijken en te bevorderen.' De ministers werden op het vliegveld be groet door de minister-president, dr. W. Drees, minister Götzen, de secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Lovink, mevrouw Sassen en dr. J. Banier, gecommitteerde van Over zeese Gebiedsdelen. Bezit Het Zwitserse blad „Die Weltwoche" vertelt het volgende verhaal: Een Amerikaanse arbeider die een bezoek aan Praag bracht, bezichtigde daar een genationaliseerde fabriek en vroeg aan een Tsjechische collega: „Van wie is deze fabriek?" „Van ons, de arbeiders", zei de Tsjech trots. „En van wie zijn die auto's daar?", informeerde de Amerikaan. „O, die zijn van de directeuren" ver telde de Tsjech hem. Een jaar later bezocht de Tsjech de Verenigde Staten en toen hij daar voor een grote fabriek kwam te staan vroeg hij onmiddellijk aan een arbeider: „Van wie is deze fabriek?" „Die fabriek is van de directeuren", zei de Amerikaan. „En van wie zijn al die auto's?", infor meerde de Tsjech. „Die", zei de Amerikaan, „die zijn van de arbeiders". Smirnoff vliegt niet meer „Het is tijd dat jongeren mijn taak overnemen De over de gehele wereld bekende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man die met Soer, Van Beukering en Grosveld in 1933 in recordtijd de Kerstpost van Nederland naar Indië vloog, heeft besloten niet meer als gezagvoerder van de KLM te vliegen. „Ik heb nu ruim 33 jaar gevlogen en ik acht de tijd gekomen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is het lot van ieder werkend mens", was het commentaar, dat Smirnoff op zijn besluit leverde. Hij blijft in dienst der KLM op de grond en wel bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. Bewogen loopbaan Iwan Wasiliwitsj Smirnoff werd 30 Januari 1895 te Wladimir (Rusland) ge boren. Op 19-jarige leeftijd liep Smirnoff van huis weg om dienst te nemen in het keizerlijke leger. Als infanterist vocht hij tegen dè Duitsers. Hij kreeg het kruis van St. George, werd bij latere gevechten ern stig gewond naar Petrograd vervoerd. Daar kwam hij in contact met de lucht vaart. Op 1 Juli 1915 ging hij op het vliegveld van Petrograd voor het eerst de lucht in. In hetzelfde jaar ontving Smirnoff het brevet van militair-piloot. Bij het uitbreken van de revolutie ging Smirnoff via Wladiwostok naar Engeland, waar hij in September 1918 aankwam. Hij meldde zich aan voor de „Royal Air Foi-ee" maar kwam niet aan het front, omdat in tussen de wapenstilstand was gesloten. Hij begaf zich tenslotte weer op weg naar Rusland, was er één dag en kwam begin 1920 in Parijs. Daar werd hij assistent van de militaire attaché, die voor Wrangel de zaken be hartigde. Toen Wrangel werd verslagen, was Smirnoff wederom zonder baan. Door bemiddeling van de Engelse luchtvaart pionier Handley Page werd Smirnoff op Croydon monteur en in 1921 verkeers vlieger voor de Belgische luchtvaartmaat- maatschappijSneta, de latere Sabena. Een jaar later werd hij tijdelijk aange steld als verkeersvlieger bij de KLM. Sinds 28 Mei van dat jaar vloog Smirnoff, velen bekend als „de Turk" voor de Ne derlandse luchtvaartmaatschappij. In 1928 vloog Smirnoff voor het eerst van Amsterdam naar Batavia. In 1929 werd hij Nederlands staatsburger. Velen zullen zich de Kerstvlucht van 1933 met de „Pelikaan" nog levendig her inneren. Bijna geheel Nederland zat aan de luidsprekers om de landing van de „Pelikaan" op. het mistige donkere "Schip hol mee te beleven. Rij het uitbreken der vijandelijkheden in Nederland was Smirnoff op weg naar Batavia. Hij bleef daar en nam dienst bij de KNILM. Op een van zijn vluchten naar Australië werd zijn toestel neergeschoten. Korte tijd later zat hij echter weer in de lucht en vloog hij voor de geallieerden. Na de oorlog kwam hij weer bij de KLM. Smirnoff is de' hestor der- luchtmïllio- nairs. Ongeveer 6.000.000 km heeft hij als vlieger afgelegd. Alles bij elkaar bracht hij 28.600 uur in de lucht door. In de loop der jaren heeft Smirnoff vele onderscheidingen verworven: hij is Ridder in de Oorde van Oranje Nassau, drager van het Vliegerkruis en van het „Croix de Guerre" van Frank rijk, alsmede van vele Russische onder scheidingen uit de Tsarentijd. Het woord is aan André Maurois: Het is gemakkelijk om zichzelf te lachen in kleine dingen als men zich bewondert in de grote. Regering verlangt van Nederlandse delegatie grote terughoudendheid DEN HAAG, 8 Dec. Officieel wordt medegedeeld: De heer P. A. Kerstens, die met de heren Albarda en Bruins Slot deel uitmaakt yan de Nederlandse •delegatie naar de Vijflanden-Studie- commissie, welke te Parijs een studie maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen gegeven niet langer als Nederlands vertegenwoordi ger te zullen optreden. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer en secretaris-generaal van het Internatio nale Christelijke Vakverbond, worden aangezocht. Voorts is prof. mr. R. Kranenburg, oud-hoogleraar te Leiden en voorzitter der Eerste Kamer benoemd tot plaats vervangend lid der Nederlandse dele gatie. Prof. Kranenburg zal Donderdag naar Parijs vertrekken. De heer Kerstens verklaarde aan het A.N.P. naar aanleiding van deze mededeling dat de Nederlandse delegatie zich de vorige week naar Parijs had begeven zonder in structies va-n de regering. De delegatie wist niet, wat de regering wel of niet wilde. De regering stelde zich daarbij vermoedelijk op het standpunt, dat niet de delegaüe in haar geheel, maar wel de leden ervan in dividueel hun standpunt kenbaar konden maken, waarbij het zou kunnen gebeuren, dat er tegengestelde meningen door de leden werden geuit. De Nederlandse dele gatie kwam te Parijs tegenover een strakke frontlijn van volkomen op delegatievoet uitgezonden delegaties. De heer Kerstens, die voorzitter is van de Nederlandse raad voor de Europese Be weging, lid van het „International Joint Committee for the European Movement", die organisator was van het Haagse Congres en die derhalve mede verantwoordelijk is voor het memorandum met voorstellen voor een Europese assemblée, welk memoran dum door de studiecommissie als leidraad is aanvaard, heeft met zijn beide mede leden der delegatie een onderhoud gehad met minister-president Drees. Het is de heer Kerstens tijdens dat onderhoud duidelijk geworden, dat de Nederlandse regering op zijn minst zeer terughoudend staat tegenover de voor stellen van de Europese Beweging. De Nederlandse regering is van oordeel, zo deelde de heer Kerstens mede, dat de Nederlandse delegatie op verschei dene punten een grote terughoudend heid zou dienen te betrachten. Dit standpunt was voor de heer Kerstens, een der grondleggers der beweging, aan leiding zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Kerstens achtte het name lijk onmogelijk terughoudend te zijn als lid der delegatie en tegelijkertijd enthousiast voorstander der Europese Beweging. Zijn prestige in het buitenland zou door een dergelijke houding onherstelbaar worden geschaad en deze dubbele houding zou hem in een onaanvaardbaar scheve positie heb ben geplaatst. Daarom gaf hij er de voor keur aan zijn mandaat ter beschikking te stellen. Morgen arriveert de „Tabinta" Het troepenschip „Tabinta" mei repa triërende militairen uit Indonesië wordt Donderdagmorgen omstreeks tien uur in IJmuiden verwacht. Het zal tegen het middaguur in Amsterdam aankomen, waar de ontscheping om éen uur begint. Prof. Reuter voorlopig burgemeester van Berlijn Prof. Ernst Reuter, een der leiders van de Berlijnse sociaal-democratische partij, is door de Westelijke gemeenteraad eenstem mig gekozen tot tijdelijk burgemeester van Berlijn. Prof. Reuter, die deze functie overneemt van mevrouw Louise Schroder, zal burge meester blijven tot het midden van de vol gende maand, wanneer de nieuwe Weste lijke gemeenteraad, die Zondag j.l. gekozen werd, weer een vergadering houdt. Prof. Reuter werd na de gemeente raadsverkiezingen in 1946 tot burgemees ter gekozen, maar de Sovjet-autoriteiten spraken hun veto uit over zijn verkiezing. Het is vrijwel zeker, dat de nieuwe ge meenteraad Reuter als burgemeester zal handhaven. Bij zijn ambtsaanvaarding verklaarde Reuter, dat hij uitzag naar de dag, waarop „Berlijn weer een verenigde stad, de hoofdstad van een verenigd democratisch Duitsland" zou zijn. Dr. Ferdinand Friedensburg, die tijdens de ziekte van mevrouw Schroder als bur gemeester was opgetreden, diende zijn ont slag als fungerend plaatsvervangend burge meester in. Dr. Suhr, voorzitter van de Westelijke gemeenteraad, leverde scherpe critiek op de Sovjet-verklaring, dat de verkiezingen van Zondag „onwettig en ongeldig" waren en dat de Oostelijke gemeenteraad onder Fritz Ebert het enige wettige bestuur van* Berlijn was. Suhr zei: „Integendeel, de verkiezings uitslagen waren een vertrouwensvotum van het volk in het „Westelijk" stadsbe stuur. Ebert en zijn Berlijnse stadssovjet zijn onwettig en ongeldig". Brits geboorte-cijfer daalt onrustbarend (Van onze correspondent te Londen In ieder Engels huisgezin zijn gemid deld nog maar twee kinderen; zestig jaar geleden waren er vijf. Dit is een van de meest opvallende dingen die worden ver teld in een rapport van de Britse konink lijke commissie voor de bevolking, dat na vier jaar arbeid is gereed gekomen en begin volgend jaar zal worden gepubli ceerd. Het aantal kinderen in de „betere klassen" is nog minder; gemiddeld ander half kind per gezin. Voor de middenstand geldt inderdaad het gemiddelde van twee kinderen en in de arbeidersgezinnen beeft men meestal drie of vier kindere.n. De boe ren en mijnwerkers hebben de grootste gezinnen. Hoewel de Britse bevolking op het ogen blik groter is dan ooit vijftig millioen zullen toch over vijftien jaar al de eerste gevolgen merkbaar worden van de daling in het aantal geboorten, aldus het rapport. Indien geen verbetering optreedt zal de bevolking binnen een eeuw tot 30 a 35 mil lioen zielen terugvallen. De commissie vertelt enkele typische bijzonderheden over het Engelse huwelijk. Van iedere tien mensen trouwen er negen, meer. dan ooit te voren. Van iedere hon derd vrouwen hebbeen er twaalf geen kin deren. Het merendeel der oorlogsweduwen is hertrouwd. Het percentage weduwnaars, dat hertrouwt, is niet zo hoog. Van de mensen die zijn gescheiden, trouwen de vrouwen bijna allen opnieuw. De mannen blijven echter bijna zonder uitzondering vrijgezel. Maandelijks vluchten duizenden naar de Amerikaanse zone Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, vertelde Dinsdag aan de pers dat tussen de 20.000 en 30.000 Duitsers elke maand uit Oost-Duitsland naar de Amerikaanse zóne uitwijken. Op de vraag of bij dat totaal ook Russen wa ren, antwoordde Clay: „Dat weet ik niet. Wij hebben nog nooit een Rus gearresteerd". Van de zijde van de Veiligheidsdienst wordt vernomen dat deze migratie reeds vele maanden duurt. Behalve Duitsers uit Oost-Duitsland zoeken ook elke maand ver scheidene duizenden Tsjechen, Polen en andere vluchtelingen uit de landen van achter het ijzeren gordijn een toevlucht in de Amerikaanse zóne. Wat betreft de Britse zone, die een lange grens met de Russische zóne heeft, zijn geen cijfers beschikbaar. Clay vertelde dat de pogingen om per spoor een post- en pakketdienst naar Ber lijn te onderhouden, zijn opgegeven omdat dit te veel rollend materiaal kostte. Bij de pogingen om post en pakketten via de Sov jet-zóne naar Berlijn te sturen hebben we ongeveer 700 post-wagons verloren, ver telde Clay. De gouverneur was tevreden wat betreft de prestaties van de luchtbrug onder de huidige slechte weersomstandigheden en hij vertelde dat tegen het eind van het jaar 8000 ton goederen per dag kan worden aan gevoerd bij goed weer. Op zyn verzoek is eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst aan de generaal- majoor J. G. M. van de Plassthe van de Generale Staf. Tevens is hij eervol ontheven uit zijn functies van militair attaché, tevens militair luchtvaart-attaché, bij het Neder lands gezantschap te Praag en uit zijn functie van militair attaché bij het Neder landse gezantschap te Bern, ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West.. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 9 December: Zon op Maan op 8.36 uur. onder 16.29 uur 13.44 uur, onder 0.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1