Afsluiting der geldzuivering c 3 Echtscheidingen in New York met nietigheid bedreigd TWEEDE KAMER PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 DE SNEEUWBAL ROLT Onthullingen van onbekende vrouw" geven rechtbanken de handen vol (Van onze correspondent te New York) Wat velen in New York allang wisten inclusief politie en rechterlijke macht, werd dezer dagen een openbaar, schandaal om dat een van New York's grote avondbla den de gehele affaire met grote opmaak in druk deed verschijnen. Nu eenmaal de bal aan het rollen is ge bracht. is het eind niet te overzien en voor lopig 9000, maar mogelijk 22000 uitge sproken echtscheidingen moeten opnieuw onderzocht worden en lopen "kans vernie tigd te worden. De staat New York erkent als enige echtscheidingsgrond overspel en het ge bruik wilde dat in gevallen waarin par tijen niet tot verzoening te bewegen wa ren, één der partijen meestal de echt genoot de schuld op zich nam, waarop een echtscheiding werd1 uitgesproken die door de echtgenoot niet bestreden werd. Om echter overspel als echtscheidings grond aangevoerd te krijgen, moest bewijs materiaal worden aangevoerd. Weinig scrupuleuze advocaten, in combinatie met „particuliere detectives" en met medewe ten van het echtpaar dat tot echtscheiding had besloten, zetten een complotje in elkaar, waarbij overspel op overduidelijke wijze bleek. Het geval ging dan naar de rechtbank, de scheiding werd uitgesproken en partijen gingen huns weegs. Voor de constatering van overspel werd de hulp ingeroepen van jongedames, die zich tegen betaling van een honorarium voor deze taak beschikbaar stelden. De meest gebruikelijke procedure was dat de man, de vrouw, de advocaat plus de par ticuliere detective een plannetje opstelden, waarbij de echtgenoot „betrapt" werd bij een raid in een hotelkamer. Het rapport van de detective was voor de rechtbank voldoende om echtscheiding uit te spreken. De „onbekende vrouw". Mevrouw Sara Ellis, twintig jaar oud, gehuwd en moeder van drie kinderen, werkte op deze wijze al geruime tijd in combinatie met de particuliere detective Max Zuckerman. Werd Zuckerman ver zocht om zijn talenten in dienst te stellen van een op scheiding belust echtpaar, dan kon hij zijn klanten bijzondere service verlenen doordat hij „de onbekende vrouw" tevens kon leveren. Zo werden ongeveer 40 tot 50 gevallen door de com binatie Ellis-Zuckerman afgewerkt. Bij het voortgezet onderzoek kwam verder aan het licht dat in talrijke gevallen detective rapporten werden opgesteld waarin mel ding werd gemaakt van overvallen op hotelkamers, terwijl deze in werkelijkheid nimmer plaats hadden gehad. De „onbe kende vrouw" werd echter door de recht bank gehoord en verklaarde steeds, dat de feiten zich inderdaad hadden voorgedaan zoals het „rapport" van detective Zucker man vermeldde. Verder bleek dat toen mevrouw Sara Ellis haar derde baby ver wachtte, zij aan haar moeder verzocht had om tijdelijk voor haar in te vallen. Ma, die ook wel een paar extra dollars kon ge bruiken, was gaarne bereid om in een vijf tal gevallen als de „femme fatale" te fun geren. Mager honorarium. Maar mevrouw Ellis begon er genoeg Van te krijgen, toen zij zag, dat Zucker man van het honorarium van 100 dollar voor zijn speurdersdiensten slechts 8 tot 10 dollar aan haar afschoof voor haar wei nig verheffende taak. Zij begaf zich naar één van New York's grote avondbladen, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat haar „story" daar grof-geld waard zou zijn. Deze krant stelde zich echter in verbin ding met de officier van justitie en in een paar dagen tijd was de zaak openbaar. Dit neemt niet weg, dat Sara's verhaal on danks het feit dat zij in hechtenis is toch met een vette kop er boven in de krant staat. En het slot er van is bepaald sentimen teel, waarschijnlijk tevens geïnspireerd h Toen 7 December de Sint zat te rusten, Zei Piet: „ïk zou er een lusten". Ze dronken TIP en veel, Sint werd sentimenteel En zei: "Ben blij dat kinderen 't niet lusten". 'n TIP VAN BOOTZ Inz.: Hr. F. v. A. te A'dam ontv. 1 fl. TIP. (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Rimsky-Korsakoff. 9.30 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.15 Voor kleuters. 11.00 Rhapsodie Espagnole van Ra- vel. 11.15 Mia Barten, piano. 11.45 Nobel en zijn nalatenschap- 12.00 Zigeunermuziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Hol landse liedjes. 13.15 Platen. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Raie da Costa, piano. 14.00 Een Indische legende. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 „De verdwenen H. B. S.'er. 17.20 Welk dier? 17.30 Voor modeh vliegtuigbouwers. 17.35 De Romancers. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19,00 Uitslag Rico-tekenwedstrijd. 19.10 Avondschool. 19.45 De R.V.D. 20.05 Het Duitse vraagstuk. 20.20 Sint Nicolaas-cantate van Britten voor koor en orkest, solist Peter Pears. 21.15 Luisterspel „Een Shakespeare- vervalsing". 22.05 Cello' 22.15 Pianoconcert van Tsjaikofski. 23.15 Amerikaanse zang sterren. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Mozart. 9 00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.35 Kinder koor. 9.45 Schoolradio. 10.00 Orgel. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Walsen. 12.55 Zonne wijzer. 13.25 Zang. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Orkest. 14.30 Traviata van Verdi. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Zang. 15.20 Platen. 15.30 Vo caal kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Schubert. 17.50 Ver telling. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Voor land en tuinbouw. 18.45 Voor piekeraars. 19.15 Leger des Heïls. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Orgel. 20.15 Snarensymphonie. 21.30 Famihe- competitie. 22.00 Platen. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Valeriusliederen. 22.45 Over denking. 23.15 Symphonische muziek. door haar verdediger. Zij spreekt namelijk de hoop uit, dat haar bekentenis er toe kan bijdragen dat de ruchtbaarheid aan deze zaak gegeven tot gevolg moge hebben, dat New York de echtscheidingswetten zal herzien, waardoor mensen niet tot deze weinig fraaie eomedie gedwongen worden. Sara is namelijk nog van mening, dat zij „een goede taak" heeft verricht in die ge vallen. waarin zij huwelijken die toch ho peloos op de rotsen zaten, officieel tot ont binding hielp komen. Dat zij verder het „rechte pad" bewandelde, kwam naar vo ren, toen bleek dat in verschillende raids haar eigen man de detective vergezelde. Legale gevolgen. In de stad New York zijn jaarlijks 4500 onbestreden echtscheidingen. De officier van justitie heeft nu besloten om alle ge vallen van de laatste twee jaren weer te onderzoeken om na te gaan, welke advo caten hierin voor kwamen en om na te gaan hoe vaak bepaalde „onbekende vrou wen" in de zaak gemoeid waren. Blijkt dat er sprake is van meineed en valse rapporten, dan kan de uitspraak nie tig worden verklaard. Indien ééni der par tijen intussen hertrouwd is, is dit laatste huwelijk ongeldig, maar er zal geen ver volging wfe'gens bigamie plaats vinden. Een massa advocaten voor kwade zaak jes voelt zich allesbehalve prettig dezer dagen, want het aantal arrestaties neemt voortdurend toe. De rechtbank heeft hier een affaire op te knappen gekregen, waar van het einde niet te overzien is, wanneer men bedenkt dat de officiële verjarings termijn 5 jaren is en dus in totaal mis schien ruim 22000 zaken opnieuw de revue zouden moeten passeren. Schaken Tweede klassers in de competitie In de tweede klasse A herstelde Haarlem III zich uitstekend van de grote nederlaag uit de eerste ronde. Het Oosten II werd van dit herstel de dupe met 46. Rolland II en H.S.G. III speelden voorlopig gelijk: 44: de kansen zijn voor laatst genoemde club iets gunstiger. De Torens zal in de tweede klasse B win nen van Heemstede II, hoewel de stand voor lopig nog 54 is. De 3—5 achterstand, welke H.W.P. I heeft tegen Kennemerland zal wel te groot blijken om in te lopen. Haarlem IV doet het voortreffelijk, hetgeen Bloemendaal II, dat er met 52 tegen achterstaat, beamen. Kennemerland II leed zijn tweede grote nederlaag in de tweede klasse C; nu verloor het met 7%—2'/a van De Uil. De eerste ken nismaking tussen Heemstede V en 't Zwarte Paard. I bracht in de vierde klasse A een zege van 4'c5 la voor laatstgenoemde club. Het Oude Slot II liep met. een overwinning van 9—1 op Hillegom II vlot van stapel. In de vierde klasse C verloor H.W.P. III met 5'a4 Ij van Weenink III. Verschillende afgebroken partijen kwamen door arbritage tot een beslissing. In de eerste klasse A werd de uitslag H.S.G. IIHet Oosten 37: en de uitslag: AalsmeerHeem- stede 55. In de tweede klasse A werd het protest van A.S.C. III afgewezen, zodat de uitslag A.S.C. IIIRolland II 4'.i5!= bleef. In dezelfde klasse werd de uitslag Kijk Uit— Het Oosten II 41 j5K. In de derde klasse D werd de uitslag Heemstede IVHoofddorp I 5Vi—4 Vi. HAARLEMS SCHAAK GEZELSCHAP Dezer dagen hield het Haarlems Schaak Gezelschap zijn 52ste jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. J. A. Wijdogen en W. J. Saeys herkozen. De heer J. H. Marwitz stelde zich niet herkies baar, terwijl er reeds een vacature was. Voor deze twee functies werden gekozen de heren J. J. Bert en J. H. Kruyt. Verder werd een voorstel aangenomen van de heer Marwitz om voor de leden en introducés voor het begin van de clubavond een cursus te geven door enkele der sterkste leden van de club Dit zal ongetwijfeld het spelpeil verder op voeren. Goed niemvs.voor automobilisten. Eindelijk is men er toe overgegaan de gevaarlijke bocht in de Rijksweg Den Haag-Rotterdam bij Ypenburg te doen verdwijnen. De weg wordt op het ogenblik verlegd, waardoor de bocht wordt recht getrokken. Op 1 Januari hoopt men het nieuwe'weggedeelte in gebruik te kunnen m Vierde klassers Spaarndam veroverde het eerste winstpunt Spaarndam is de tweede helft goed begon nen, nadat de eerste zonder het veroveren van punten was afgesloten. Tegen Ripperda werd 2—2 gelijk gespeeld, waardoor hel eerste pünt veroverd was. De Spaarndam- mers hebben echter een te grote achterstand en zij zullen niet kunnen voorkomen, dat zij tot de twee laagst geplaatste clubs zullen behoren. Voor Ripperda betekende het gelijke spel een grotere achterstand op TDO. Er is nog wel een kans. DIO en NFC zetten de strijd in de vierde klas F voort. Beide ploegen hebben na elf wedstrijden zestien punten. EHS is afgezakt en moet oppassen, om niet op de tiende of elfde plaats te komen. In de vierde klasse G doet Onze Gezellen een goede gooi naar het kampioénschap. Het heeft één punt minder dan Uithoorn, ZRC en Lijnden, die de eerste plaats delen, THB maakt het na de overwinning en het gelijke spel van de laatste weken wat beter en het is niet uitgesloten, dat het zich in het ver dere verloop zal handhaven. Te verwachten is het. dat Spaarnevogels één der candidaten wordt voor de dagradatiewedstrijden. Twee gelijke spelen en negen nederlagen waren de resultaten tot heden. De standen luiden: Vierde klas E: Vierde klas G gesp. gew P- gesp. gew P- SDZ 11 8 17 Uithoorn 11 7 16 VVB 11 7 15 ZRC 11 7 16 Madjoe 11 7 15 Lijnden 11 7 16 ASV 11 5 13 O. Gezell. 11 5 15 DVAV 10 5 12 ASVK 11 6 13 Wilskr. 11 4 10 ASR 11 4 10 DSS 11 3- 9 LOC 11 3 10 DCO 11 3 9 SAVM 11 3 9 Ontwaakt 11 4 9 THB 11 2 8 BDK 11 3 8 Olympus 10 2 5 IEV 11 1 3 Spaarnev. 11 0 2 Vierde klas F: Vierde klas II NFC 11 8 16 TDO 11 10 20 DIO 11 7 16 Ripperda 11 5 14 SCA 11 7 14 Rodi 11 6 14 Sloterd. 11 5 13 Pancrat. 10 5 12 Animo 12 6 12 VVD 10 5 12 Pionier 11 5 11 BPC 10 5 11 J. H. K. 10 4 10 ETO 10 5 10 EHS 11 5 10 Vlieg. V. 10 3 9 Energia 10 3 7 NAS 11 3 9 NEA 10 2 5 Schinkelh. 11 2 4 CNF 9 1 3 Spaarnd. 11 0 1 Boekhouder verduisterde in twee maanden 67.250.— Door valsheid in geseftrifte wist de 32- jarige Hagenaar H. A. van D. zich van September tot November van dit jaar 67.250 toe te eigenen ten nadele van de stichting waar hij werkzaam was. Van dit geld kocht hij een auto van 13.000 en een radiotoestel van 1500. Hij maakte ook een reis naar Noorwegen. Op 1 De cember keerde hij terug naar Nederland, verkocht zijn auto en kocht er een andere wagen voor in de plaats. Toen de politie hem zocht wilde hij de wijk nemen naar Noorwegen. Hij werd door de Haagse recherche in Bentheim in Duitsland aan gehouden en door de Britse bezettings autoriteiten aan de Nederlandse politie uit^- geleverd. Een bedrag van 30.000 kon aan de stichting worden teruggegeven. Beide auto's en het radiotoestel zijn in beslag genomen. Minister Lieftinck komt aan verschillende wensen tegemoet (Van onze parlementaire redacteur Uitvoerig heeft de Tweede Kamer zich Dinsdag bezig gehouden met het wetsont werp tot afwikkeling van de geldzuivering. Hoofdbestanddeel van deze maatregelen was de blokkering, die ten doel had de vlak na de oorlog bestaande overvloedige koop kracht voor een groot deel weg te nemen en de staat, die berooid uit de grote wereld worsteling te voorschijn is gekomen, weer aan contanten te helpen. Nu wordt over het succes, dat minister Lieftinck met zijn sanering geoogst heeft, wel verschillend geoordeeld, maar over het algemeen is hem waardering voor zijn op treden niet onthouden. Ook in de Kamer hadden enige leden lof voor 's ministers arbeid. Maar er was ook critiek. Zo vond men, dat de zaak wel erg ingewikkeld is geworden en dat met de afwikkeling een te lange tijd gemoeid is. Ook is bezwaar ge maakt tegen de vele machtigingen, die het wetsontwerp aan de bewindsman verleent en tegen een te geringe tegemoetkomend heid tegenover de kleine spaarders en an dere groepen, die door de blokkering sterk gedupeerd zijn. Het wetsontwerp geeft een samenvatting van de tot nu toe verschenen geldzuive- ringsmaatregelen en sluit de sanering door aanvullende bepalingen af. Wanneer de fiscus zijn portie van de geblokkeerde te goeden binnen heeft, kan het restant op een beleggingsrekening worden vastgelegd, waarvan het voor verschillende doeleinden kan worden vrijgemaakt, zij het dat het wetsontwerp daarvoor verschillende beper kende bepalingén bevat. Daarmede is een termijn van vijf jaar gemoeid, een tijd, die de heer Lucas (K.V.P.) te lang vond. In vijf jaar zullen ook de kleine spaar ders hun geld, dat op een beleggingsreke ning is overgebracht, kunnen vrijmaken, namelijk elk jaar 20 procent met een mi nimum van 300, echter in totaal niet meer dan 3500. Enkele afgevaardigden spoor den de minister aan tot meer tegemoet komendheid tegenover deze categorie. Zo zag de heer Van den Heuvel (A.R.) het totaal van het vrij te maken tegoed liefst op. 10.000 bepaald. Deze afgevaar digde meende bovendien, dat pas recht ge daan zal zijn aan alle bezitters van geblok keerde rekeningen, wanneer een integrale vrijmaking van de bedragen geschied is. Dit zal echter wel tot zijn vrome wensen blijven behoren, want niet alleen de heer Hofstra (P.v.d.A.) voelde daar niets voor het-proces der geldsanering dient langzaam te verlopen, zeide hij ook de minister heeft in de schriftelijke stukken te kennen gegeven, dat er niets van kan komen. Alle sprekers, de heren VandenHeu- vel (A.R.), Lucas (K.V.P.Van de Wetering (C.H.). Hofstra (P.v.d.A.), Ritmeester (V.V.D.) en Hoogcar- spel (C.P.N.), waren overtuigd, dat de geldzuivering eindelijk haar beslag moet krijgen. De wijze, waarop minister Lieftinck deze zaak in het betreffende ontwerp heeft geregeld, bevredigde een aantal leden ech ter niet. Dit kwam ook tot uiting in een serie amendementen van de heren Lucas en Van den Heuvel. In de avondvergadering kwam minister Lieftinck aan het woord om zijn voorstellen te verdedigen. Op de voorgrond stelde hij, dat het sy steem der geldzuivering indertijd is ge kozen op advies van een deskundige com missie en dat hij daarvan geen spijt heeft gehad. In tegenstelling tot andere landen, is de sanering in ons land misschien wel met pijn, maar zonder schokken verlopen. Op het ogenblik is de geldhoeveelheid reeds weer aan de ruime kant en daarom dient met de deblokkeringen voorzichtigheid te worden betracht. Niettemin stond hij niet afwijzend tegenover het door sommigen ge uite denkbeeld om de termijn, waarbinnen de geldzuivering haar beslag moet hebben gekregen, te bekorten. Zelfs zegde hij toe, met een nota van wijziging te komen. De minister deed nog andere toezeggin gen. Er is voor de kleine spaarders een limiet van 3500 gesteld voor het vrij maken van hun geblokkeerde rekening, teneinde de werkelijke kleine spaarders te selecteren van wat men noemt de „oneigen lijke" spaarders. Prof. Lieftinck verklaarde zich bereid dit bedrag van 3500 te ver- hogen-. Hij had hierover zelfs al besprekin gen geopend. Een derde cadeautje van de blijkbaar nog in Sint Nicolaasstemming verkerende be windsman kreeg de heer Lucas, die een amendement had ingediend om de aflossing van bankschulden op onderpand van blokkeerd geld met geblokkeerd geld moge lijk te maken. De minister was bereid dit amendement te aanvaarden. Tenslotte wilde hij ook de heer Van den Heuvel een genoegen doen door zich ac- coord te verklaren met diens amendement, dat beoogt belastingbetaling mogelijk te maken met beleggings- en investerings certificaten. Ten aanzien van enkele andere amende menten bleef hij echter op zijn stuk staan. Zo wees hij de verhoging van het rente percentage van tot 3V2 voor de beleg gingsrekeningen, die door de heer Lucas was voorgesteld, af. Dit amendement is in gegeven door de vrees, zo zeide hij, dat de koers van de beleggingscertificaten zal dalen; een vrees, die ongegrond is, onder andere omdat de minister belastingbetaling met deze certificaten wil mogelijk maken. Ongewenst noemde hij dë verhoging van het rentetype ook, omdat het dan uit zou gaan boven de rente op de kapitaalmarkt. Evenmin voelde hij voor de suggestie al het geblokkeerde geld van culturele ver enigingen vrij te maken. De regering is deze organisaties namelijk al ver tegemoet gekomen, In het begin van zijn redevoering ves tigde prof. Lieftinck er de aandacht op, dat alles in het werk gesteld dient te worden om de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Jri de begroting is er, wat de mi litaire uitgaven voor Indonesië betreft, rekening mede gehouden, dat ons daar geen nieuwe taken wachten. Doch somber voeg de hij eraan toe, dat de horizon donker is. Bij de replieken wilden de afgevaar digden toch wel graag weten, wat de mi nister nu in zijn ontwerp veranderen gaat en ook de voorzatter achtte het wenselijk, dat de minister zijn nota van wijzigingen spoedig indiènt, omdat anders de behande ling van de amendementen wel erg moeilijk wordt. De bewindsman zegde toe de afgevaar digden op hun wenken te bedienen. Hij heeft zijn nota namelijk al gereed en zal haar Woensdag laten ronddelen. Dan zal men de behandeling voortzetten. Culturele band Nederland—Engeland Christopher Mayhew, de Britse onder staatssecretaris voor buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat al 't mogelijke wordt gedaan om de culturele betrekkingen tussen Nederland en Enge land te verstevigen. In een schriftelijke verklaring schetste Mayhew in antwoord op een vraag van de conservatieve afgevaardigde Sir Patrick Hannon naar wat gedaan werd, o.m. het werk van de British Council. De minister van Onderwijs, George Tomlinson, zou een uitwisseling van onderwijzers tussen de beide landen ten zeerste toejuichen, aldus Mayhew. De voorstellen hiertoe waren besproken door de gemengde commissie, benoemd op grond van de Brits-Neder landse culturele conventie, en door de Ne derlandse regering in overweging gegeven. Faillissement Door dc Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is in staat van faillissement ver klaard: J. F. Steenkamp, van beroep schilder, wonende te Badhoevedorp. gem. Haarlem mermeer, Nieuwe Meerdijk No. 288. Rechter commissaris: Mr. C. E. Muller. Curatrice: Mevr. Mr. J. F. M. ScheltensCharbo, advo cate en procureur te Aalsmeer. De Amerikaanse vrouw (door Dr. E. VAN RAALTE) Dc plaats van de Amerikaanse vr? de samenleving, zoals ik die tiide reis door de Verenigde Staten kon „«mor, een nadere beschouwing ,Waar* :rste plaats durf ik bepaaM®d' vallend noemen, hoe veelvuldig hot op" komt, dat de gehuwde vrouw, even? V°°N haar man een betaalde wèrkkrï a^s „baan" heeft. En dit heus hewfi' alleen of in hoofdzaak in arbeiderskr ontmoette ik tal van professnmr.,.-10^ ontmoette ik tal van Professorenvrm, 0 die zelf ook mee de kost verdienen en' of onderwijs-mïlieu. WanneeV hetT'^ kinderloos is, of de jeugd reeds dusda? schijnsel, dat ik insgelijks meniemJi Y waarnemen elders, buiten het univm-A of onderwiis-milieu. WannM« ,Sl'aire opgegroeid, dat de jongelui niet vS durend het toeziend oog van de m J nodig hebben, is een dergelijk? w?5r natuurlijk heel wat mind^beATaS dan daar waar nog kleine kinder?* Zeker, hulp in nodig hebben, is een dergelijke" toësE at minder bezwaarlijk kleine kinderen l :t huishouden is i* land gemeenlijk een weelde, die zich slpr*t een zeer klein percentage kan veroorW Maar tengevolge van een veel doeltrefo der inrichting van de meeste huizen men in het oude Europa kent. alsmede va! de middelen der moderne techniek die e slechts het koken, maar ook het sehn maken van het. eerei. h?f B Wallace schrijft Truman In kringen van het Witte Huis wordt gezegd dat president Truman enkele dagen geleden van Henry Wallace, die president- schaps-candidaat was voor de „vooruit strevende partij", een brief heeft ontvan gen, waarin deze verklaart dat hij alle op positie tegen de huidige democratische re- ring zal stopzetten wanneer de president zijn beloften, die hij voor de verkiezingen heeft gedaan (handhaving van de vrede en invoering van een nieuw sociaal pro gram) nakomt. De president zou deze brief niet beant woord hebben. Asjida meldt zich aan Hitosi Asjida, de voormalige Japanse minister-president en leider van de demo cratische partij, wiens parlementaire on schendbaarheid in verband met beschuldi gingen met betrekking tot het geval van de Sjowa-Denko kunstmestmaatschappij is opgeheven, heeft zich vanmorgen bij de gerechtelijke autoriteiten te Tokio aange meld om verhoord te worden. Het geval van de Sjowa-Denko, dat een zwarte-handelaffaire van ruim twee mil liard Yen met de regeringsbank voor de wederopbouw zou betreffen, was de oor zaak van de val van de regering-Asjida in October jl. maken van het gerei, het schoon houden en verwaVmen van de woning ia van de vuile was aanmerkelijk miS van de huisvrouw eisen, kan deze zond beducht te hoeven zijn, dat alles nü in 5 honderd zal lopen, veel gemakkelijker'i5 gehele dag buitens huis werken Boven dien plegen tal van echtparen in dergeliikë en ook wel in andere gevallen - Jul de warme maaltijd in de stad te nuttigen aangezien dat ook alweer rompslomp be' spaart. Intussen is de werkende vrouw" moeder evenmin een zeldzaamheid, als er nog klein grut is; dit wordt dan zo lan? aan de hier, vooral in de grote steden oo talrijke schaal bestaande kinderbewaar plaatsen („Kindergarten" geheten) toeverl trouwd. De maatschappelijke plaats, die de vrouw in Amerika inneemt, is kennelijk van grote invloed op haar veelal zeer actieve belang, stelling voor de openbare zaak. Het trof mij in heel wat gevallen, dat als het gesprek over politieke vraagstukken liep, de dames allesbehalve stommetje speelden,doch er tenminste een even actief aandeel in na men als de heren der schepping. En dat gemeenlijk met een zeer grote kennis van zaken. In het algemeen geeft de Ameri kaanse vrouw van een ruime mate van interesse blijk; soms kreeg ik zelfs de in druk, dat zijmeer belezen pleegt te zijn dan bij vele mannen te bespeuren viel. Typisch is ook, dat heel wat getrouwde vrouwen haar eigen familienaam vóór die van haar man dragen. Uiterlijk teken vap de bepaald zeer grote zelfstandigheid der vrouw, welke in dit land in alle mogelijke opzichten ^n bijkans voortdurend valt waar te nemen. Tot besluit van deze indrukken mag niet onvermeld blijven, dat de „new look" verre en verre in de- minderheid blijkt te zijn; alleen onder de vrouwelijke studenten scheen zij (nog) te overheersen. 37. Bulk had de zwarte knop van de ge- dachtenmachine ingedrukt en wachtte nu kalm af, wat er gebeuren ging. Hij hoefde niet lang te wachten. Hier moet hij zitten!" hoorde hij Panda roepen en even later verscheen het hoofd van Panda boven het dakluikEen aantal agen ten kwamen achter hem aan. „Vooruit mannen, pak die dakhaas," bromde de commissaris, „en denk erom.de tvoorden bleven hem nu in de keel steken, want daar zag hij iets, wat hij nog nooit gezien had. Pandadie plotseling een rare kriebel voelde hij wist natuurlijk niet, dat hij het slachtoffer van de gedachtenmachine was sloeg metf een vlugge beweging de dichtstbijzijnde agent de helm over zijn oren en ogen, zodat de goeie man niets meer zien kon en brullend van ivoede in het rond stond te dansen. Hier pak aan!" schreeuwde Panda en deed opnieuw een uitval naar een andere helm. „Wil jij je handen wel eens thuishouden, snot neus!" brulde een andere agent en sprong op Panda af. En terwijl er op het dak een wilde vechtpartij ontstond, liet Bulk zich. behoedzaam over de rand van het dak zakken. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Ilart om hart, tand om tand. Lawrence Marshall is een portier van een bio scoop in de Engelse plaats Lanark. Hij is 28 jaar en hield veel van zijn meisje, maar vond dat zij lelijke tanden had. Hij kocht een gebit voor haar. Doch enkele maanden later eindigde hun ro mance. Toen ontmoette hij haar later eens met een andere man. Hij sloeg haar en rukte de tanden uit haar mond. Hij had ze dezer dagen nog in zijn zak. toen hij werd aangehouden. Hij werd onmiddellijk veroordeeld: twintig gul den of twintig dagen. Hoge druk. Meneer Jones in New York leed aan hoge bloeddruk en slapeloos heid. Het werd zo erg. dat hij zijn dokter raadpleegde. Ondanks een minu tieus onderzoek kon de goede man niets vinden en hij gaf meneer Jones de raad om zich eens in verbinding te stellen met een psychiater. Bij de psycho analyse begon meneer Jones te praten en openbaarde, jjlat hij zijn inkomsten belasting had ontdoken. Op advies van de psychiater deed meneer Jones vrij willig aangifte en zie: zijn bloeddruk ging terug naar normaal en onmiddel lijk kon hij weer genieten van een ver kwikkende slaap. Minister. Volgens „Newsweek" heeft de Franse minister van Binnenlandse Za ken, Jules Moch, gezegd dat hij de meest beledigde man in het Franse parlement is. In vier dagen heeft men hem 17 maal voor leugenaar, 11 maal voor moordenaar, 2 keer voor smeris en een keer voor een vieze jongen met een biefstukneus uitgescholden. Sidney-Klaas. De hoofdgetuige bij het pro ces inzake beweerde corruptie in Britse regeringskringen, Sidney Stanley, heeft tijdens het verhoor medegedeeld veel met Morgan Phillips, secretaris van de Britse Labour-"partij, te zijn omgegaan. Op de vraag van Stanley's raadsman, of hij enig voordeel in de omgang met Phillips zocht, antwoordde Stanley: „Ik ben nog steeds geen lid van de Labour- partij". Hij had Phillips nu en dan si garen en een fles whiskey gegeven. Keizer. De Japanse Rijksdag heeft gisteren een motie aangenomen om een onder zoek in te stellen of de keizer net recht heeft zich met andere staatshoof den in verbinding te stellen, terwij Japan zijn diplomatieke betrekkinp' met andere landen niet mag hervatten. Aanleiding tot deze motié was een bood schap, die keizer Hirohito zonder voor kennis van de Rijksdag via Keenan, a openbare aanklager bij het gerechtsno voor oorlogsmisdaden te Tokio, aan president Truman heeft doen toekomen. Naar verluidt handelde deze boodscnap over politieke aangelegenheden. Afkeuring. De juridische commissie van de UNO heeft met 26 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen een resolutie goe - gekeurd waarin het verhinderen met buitenlanders getrouwde vrou\ haar land van afkomst verlaten, strijd met het handvest van de wordt genoemd. t Ook wanneer het om diplomaten gaat is deze handelwijze af te keuren. brengt de vriendschappelijke kingen tussen de landen in gevaar.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2