Standi thans wazige faerümerinj MEDINOS Trawlers vragen de mannen; de vletten hebben afgedaan V het zullen er zo ongeveer drieduizend zijn met „de Hoef" en Egmond Binnen 'ei-ekend. Het is maar een kleine gemeenschap daar langs de duinen van het 5 nnenierse en in de winter, als de badgasten het bruin van de zon alweer kwijt 'fraaie? zijn, kan het er wat stil in de kleine straten zijn. Als de bus naar IJmuiden ft de tra wier jongens dan is vertrokken, scharrelt er een eenzaam oud ventje door ft dorp» misschien is het wel Kees-oom uit de Prins Hendrikstichting, waar ze alle roude ventjes huisvesten, die er een blije levensavond hebben omdat ze dat zo ft 1 erg verdienen na een léven van varen op de koopvaardij en met de marine, fmond is als vissersplaats met sterke banden aan IJmuiden verbonden, want bij de (je van de trawlvisserij kan de familie van Japie Dop en Thijs Dekker en hoe r meer ingeschreven mogen zijn bij de oud-katholieke pastoor in het grote boek Maandag gaan ook Santpoort's melkslijters saneren De boeren leden zware verliezen door de vaak scherpe prijsdaling Het testament LoENSDAG 8 DECEMBER 1948 IJMUÏDER COURANT Dorp aan de zee ■ttEEL MENSEN WONEN ER NIET in het dorp van Arie Mie en Jan Assurantie; 'jjterdags de rekening van de kruidenier betalen. Vaar zeg de maagschap van Gerrit JLr.niet, dat er zonder IJmuiden voor -ond geen toekomst meer is, want 4R de hele kleine Gerrit kan u naar de !f,iwe diamantslijperij brengen midden het dorp, waar veel muziek in zit zo "d of naar de andere kleine bedrij- die bij de vissersbevolking ingetrok- jai zijn. Bovendien is IJmuiden ook nog het uit zijn krachten gegroeide If onhartelijke neefje van Egmond, dat er i.maal geen been in zag om de""bom- ^visserij naar de kelder te helpen. Ga maar eens mee was vast geen klein gedoe, met die bommen. Ga maar eens mee 'opoe Blauwboer-de Groot, die en een goed geheugen heeft voor 0 bar is il die dingen. 'i Zaterdags kwamen ze in Egmond aan, maar op het strand a!s het hoog water L en met eb lagen ze dan droog, netjes leen rij en de mannen kwamen er af stapt. In hun zwarte buizen met zilve-« en knopen of in hun daagse plunje van 1 ji en ander degelijk goed, waar alleen t, oudjes in Egmond nog met kennis van Jjien van vertellen kunnen. Direct na aankomst werd de vangst Tan die bommen ophet strand ver kocht. De liefhebbers stonden dan in «n kringetje om de vis heen en de stokman wees de partijtjes aan. Wat fen „stokman" was? Zo heette de af slager in die tijden. Hij bezat een idioon-beschilderde stok als teken lijner waardigheid en dan werd er geboden op de schelvis of de haring, al naar het seizoen. Bij een kaars- lantaarn vaak, want dat ging door tot diep in de nacht. En iedereen moest op'straffe van boete anderhalve meter weg blijven staan. Daarna werd de vis in manden uitge put of ze verdween in de rokerijen, die ton zilte geur over de lage behuizingen i'ïazen en de vrouwen droegen de man- ia er heen voor een dubbeltje per „dra fje", Ja, dat zijn van die oude herinnerin- iffl liit het oude Egmond, toen de Vlaar- ijigse „haring fietsen" er nog niet waren •ner.helemaal nog geen kijk.op trawlers js. De buidel met zilver Daar komt de naam van het „Zilver- öaatje" nog vandaan. Want de mannen Eingen in die jaren de vis wel eens zelf Duitsland brengen per paard en wa- „„endan kwamen ze retour met een jtiidel vol zilvergeld. Door het Zilver plaatje vanzelf. Zo zijn er vele langzame verhalen m Esmond. Over de Lutine, die zonk en waar de nmnen met de bomschuiten heenvoeren iudat het goud 'in die rustige dagen ook verlokkend blonk. Over de besommin- „ii van toen, want opoe Blauwboer heeft Mg een oud boekje op haar zolder liggen, «aar je met verbaasde ogen in gaat lezen, ils je het even voorzichtig mag vast- louden. Vijftien gulden voor de schipper liens reis door-de-bank- een week duurde -was een mooi loon toendertijd want •.onderd volle harinkies gingen voor een daalder weg. Dat was in 1886, vertelt het :«kje in schoonschrift. Nog wat eerder, 1869 betaalde Engel Gravemaker voor reparatie een gulden en denk niet, dat t" voor die gulden niets terug gedaan rad: Trouwens, als honderd kilo touw iiie-en-dertig gulden kostte, kon de vis- voor een zilveren pop de halve wereld aan elkaar laten repareren om zo zeggen. Besommingen van honderd gulden voor Kiu bom waren een matige borrel waard mop honderd-en-t^chentig gulden dronk klare met suiker. Met de vlet was de doening van de seizoenen uit een vorige eeuw. De schel lij kwam in de herfst vlak onder de kust M ze werd wel gevangen met de vlet, war de beug uithing. De dagen waren ihnu gevuld met werken en de Zondagen rusten en praten, met lcerkgaan en ta rondje door het dorp in de zwarte Mij van de mannen en het hulletje Wfnhetjak en de wijde rok, waaronder Ha een kostbare vracht delicate lingerie "borgvan de vrouwen. Ook onrustige en bange uren heeft be geschiedenis voor dit dorp van Srote mensen, van sterke, gezonde mensen meegebracht. Uren, in die ja ren van de eerste ooi'log, toen de ha ringschepen op zee waren en de zeil sters in een pluim van water, rook en geweld ten onder gingen. Daarvan vertelt het stenen kruis Mn de rand van Egmond aan Zee,.-- bat 99 namen bevat, die alle hun broeve herinnering in de bedding van ba gemeenschap nalieten. Da „Pax" verging en deMaar nee, deze dingen liggen opgebaard in de har ten der oude Egmonders en men kan niet gemakkelijk daarvan vertellen. Men kan beter het stenen kruis bekijken met Öe wenende vrouwe-figuur. De tijd van de trawlers is aangebroken en de bommen moesten uit de vaart geno men worden, de een na de ander. Een mens, wie de zee en de visserij echter in de ziel gegrift staan gelijk de eerbied voor Hem, die het grote stuur in handen heeft, laat de zee niet los, ook al concurreren de trawlers hem de bom onder de voeten vandaan. Dus naar IJmuiden. Ondanks alles In het begin gingen er zo'n 600 Egmon ders naar de haringvisserij, Katwijk, Sche- veningen, Vlaardingen en zelfs Maassluis namen de mannen uit dit dorp af; met de paardebus gingen ze er heen: vele uren ver het Zuiden in om voor moeder thuis en de kinderen, de dunner wordende da gelijkse boterham aan de grote vijver te ontworstelen. Nu houdt het hard op met In de oude vissersplaatsen langs de Noordzee i hangt veelal de bijna lastbare herinnering i aan een vroeger bestaan, toen de machine zich nog niet meester had gemaakt van de j j visserij en de mannen in wijde broeken door j „hun' straten liepen, 'sZondags na kerktijd. Egmond is een van die plaat-sjes met mar- kante overblijfsels uit de vele eeuwen van j j zijn aanwezigheid als nederzetting van hard- werkende kleine vissers. Verhalen over de oude kerk, die met een deel van het dorp ergens in de grijze oudheid door de zee ver- i zwolgen werd, over de resten van dat gods- huis diep onder het troebele water, over de i visafslag, later op het teruggeweken strand.. In bijgaand artikel heeft een onzer gepro- j beera de stemming in het plaatsje, dat zo nauw aan IJmuiden gelieerd is, te tekenen, i 170 man. Een derde van de trawlers ligt werkloos aan de kant en als je Phil, de stuur van de „Haarlem" een Egmonder in hart en nieren vraagt, dan wordt het mis schien nog wel slechter ook. Ondanks de moderne tijd, die Egmond aan alle kanten greep, ondanks de veran deringen in de visserij en niettegenstaande de grote zeldzaamheid, waarmee de oude klederdrachten nog in de Zondagsvespers te zien zijn, heeft dit dorp zijn eigen sfeer bewaard. Er wordt nu niet meer per „snees-vis" gerekend en de vrouwen ma ken niet langer thuis het want gereed voor de vangst, vele oude families verhuisden voorgoed naar andere gewesten, maar Egmond is Egmond gebleven. Vooral in het partje van de gemeente, dat onder de vuurtoren ligt. J. F. GOED VOORBEELD VINDT NAVOLGING Naar wij vernemen zal ook voor Sant poort-dorp een melkhandel-sanering wor den ingevoerd, die geïnspireerd is op de goed bevallende regeling in IJmuiden. Reeds Maandag 13 December gaat deze sanering in. Santpoort-dorp. is daartoe in 10 wijken verdeeld, die elk door een melkslijter be diend zullen worden en waarmee men wil voorkomen, dat er onnodig tijd en mate riaal verspeeld wordt met het afleggen van lange afstanden naar de klanten. De huis vrouwen, voor wie de gevolgen van de omwenteling" in 't begin wellicht vreemd zullen zijn, krijgen echter de garantie, dat hun melkboer vóór twaalf uur zijn waar heeft afgeleverd, een service, die vooral in de zomermaanden zure gezichten en dito melk zal voorkomen. Wijkverdeling naar omzet. De wijkverdeling is gebaseerd op de huidige omzet van de handelaren en zij werd, evenals de sanering zelf, met alge mene stemmen door de betrokken melk venters goedgekeurd. Doordat er echter in de kom van het dorp een aantal slijters dicht op elkaar wonen, zal de verdeling daar min of meer op een legpuzzle lijken, maar de huisvrou wen kunnen gerust zijn over de resultaten: het IJmuidense voorbeeld heeft ook te dien opzichte zijn vruchten voor de Santpoortse vindingrijkheid afgeworpen. Zoals wij reeds aanstipten, zal de nieuwe situatie niet alle klanten van meet af aan kunnen bevredigen: vooral in de oorlog zijn er vriendschapsban den met „de melkboer" gegroeid, die nu geslaakt moeten worden. Maar de verenigde melkhandelaren hebben ge meend het economisch-zakelijk belang te moeten laten voorgaan voor even tuele persoonlijke gevoeligheden. Santpoort-Station valt dus buiten deze sanèring, wat niet zeggen wil, dat de han delaren daar hun medewerking aan het welslagen ervan hebben onthouden: door uitruiling van klanten hebben de slijters de sanering kunnen volmaken», ^odat heel Santpoort-dorp er onder valt. Hoewel het probleem voor de IJmuidense melkhandelaren moeilijker.op te lossen was door de onophoudelijke klanten-ver schuiving in dat deel der gemeente be valt de nieuwe toestand beide partijen daar zo goed, dat deze tevredenheid een aan sporing moge bevatten voor de Santpoortse huisvrouwen, om met ingang van Maandag ook in hun dorp de regeling met vertrou wen te aanvaarden. Nieuwe schoolprojector „ingewijd" In de Emmaschool te IJmuiden kwamen het bestuur van de vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs te IJmuiden-Oost en het personeel der Juliana- en Emmaschool bij elkaar, om de uit eigen middelen ge kochte smalfilm-projector feestelijk in ge bruik te nemen. In het speciaal voor dit doel ingerichte filmlokaal werd door de beide hoofden van genoemde scholen een reeks voor de leer lingen bestemde paedagogische films ge draaid. Een nieuw zilverscherm ving het geprojecteerde op. De pauzes tussen de films werden gevuld door voordrachten, waaraan het personeel zijn krachten gaf. Vooraf had de voorzitter M. Tijl met enige welgekozen woorden deze contact- avond ingeleid. Het ligt in de bedoeling op de gecombineerde ouderavond op Woens dag 22 December in het Patronaatsgebouw ook de ouders van deze aanwinst te doen genieten. „IN VEILIGE HAVEN" KOMT MET FFEESTAVOND In het Patronaatsgebouw wordt Zaterdag avond een feestuitvoering gegeven door de IJmuidense speeltuinvereniging „In Veilige Haven". Voor deze avond heeft men beslag weten te leggen op het gezelschap van Kost ja van Katwijk. Film over de Hoogovens Rudi Hornecker maakte een boeiende prent Onlangs heeft de film, die Rudi Hornecker over het Hoogovenbedrijf maakte, haar voorlopige première be leefd en zowel de belangstellende leek als de insider zullen bij die gelegen heid hebben gemerkt, dat hier een gaaf stuk werk is geleverd, met gevoel voor al voor de dynamische détails, die tezamen dit industriecomplex 'kan het Noordzeekanaal zijn fascinerend ka rakter geven. Het is in de eerste plaats een voorlich tende film geworden en de cinéast heeft zich dus moeten beperken in de lusthof- vol-materiaal, die hem tegemoet kwam, ook al waar de doorsnee-kijker Zich niet zozeer interesseert voor de fijnere puntjes van de salpeterzuurbereiding als wel voor de imposante lijnen van een werkende hoogoven. De tijdslimiet werd gesteld op drie kwartier maar in dit korte moment is dan toch een beeld gevolgd van een onzer grootste bedrijven, dat in een mengeling van bijna ontroerende filmcadansen en artistiek verantwoorde opnemingen een prachtige propagandistische waarde bezit. Nog is de film niet geheel klaar, want de première was eigenlijk nog maar een vertoning van de zogenaamde „werkcopie", die dus nog nagesynchroniseerd en vooral bijgeschaafd gaat worden. Reeds, nu is echter het resultaat te waarderen als een buitengewoon scherpzinnige beeldenserie van een buitengewoon belangwekkend in dustrieel bedrijf. Zowel de' sociale afdeling en meer speciaal de heer J. Veltkamp als de scenario- en draaiboek-vervaardiger de heer J. Kooy kunnen tevreden zijn over het werk hunner handen, dat zo gaaf door Rudi Hornecker is vertolkt. Postduiven-tentoonstelling met de Kerstdagen Daar de Kennemer Pluimveevereniging deze winter geen tentoonstelling uitschrijft, omdat ze tijdens de stadsfeesten een zomer- tentoonstelling gehouden heeft, zal de post duivenvereniging „De Reisduif" uit Bever wijk in samenwerking met de drie zuster verenigingen-in IJmuiden, een postduiven- tentoonstelling organiseren. Deze wordt gehouden in gebouw „Flora" te IJmuiden-Oost tijdens de Kerstdagen. De inschrijving sluit Zondag 12 December. De heer G. Muys, lid van de Reisduif, zal de J. Hoefakker wisselbeker moeten verdedi gen, die verleden jaar door hem werd ge wonnen met de mooiste duif der tentoon stelling. De commissie verwacht dit jaar zeer veel duiven, zodat het de heer Muys niet gemakkelijk gemaakt zal worden. Ook de vier duiven (uit iedere vereniging de eerste), die deze zomer op de wedvlucht Eindhoven de medaille gewonnen hebben, uitgeloofd door het „comité stadsfeesten", zullen te bewonderen zijn. „DE K.A.B. IN DE BRANDING VAN DEZE TIJD" De afdeling Velsen van de Katholieke Arbeiders Beweging houdt haar eerste cul turele avond in dit seizoen op Vrijdag 10 December. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Kerkstraat zal de heer L. M. Beumer, leider van de Culturele Dienst van de K. A. B. spreken over: De K.A.B. in de branding van deze tijd. Enige jongedames zullen instrumentale en vocale medewerking verlenen. MARKTBERICHTEN 7 December 1948 Besommingen IJM 39 Schoorl 19930; IJM 49 Petten f 19.600; IJM 70 Zeehond f5250; IJM 85 KI. Wijker £20.340. KW 78 f5330; HD 79 f4225; UK 41 £280; IJM 207 f 34; IJM 240 f720; IJM 5 f 41; HD 18 f 2000; IJM 237 f 28. Prijzen Heilbot 3,503,25; gr. tong 2,202,15; gr.m. tong 2,302,25; kl.m. tong 2,652,60; kl. tong I 2,20; kl. tong II 1,70; tarbot. 1 2,50—2,30, per kg. Tarbot II 126—100; tarbot Hl 95—80; tar bot III 7675; gr. griet 77; kam 40—34; haai 28—23 poon 10—4; schartong 35; schar dicht 17,50—7,50; bot 5046; wijting 15,50—11,50, per 50 kg. Aanvoer 40 kisten tarbot en tong, 85 kisten haai, 55 kisten poon, 110 kisten schar, 140 kisten schol, 1320 kisten makreel, 10 kisten bot, 180 kisten kabeljauw, 10 kisten leng, 140 kisten koolvis, 500 kisten wijting, 450 kisten schilvis, 204 kis ten v. haring, 30 kisten diversen/Totaal 3274 kisten. Aardappel problemen in Kennemerland Ook de handel gëdupeerd Aardappelmoeheid langs de duinen als bijkomend gevaar Op grote hopen liggen de winteraardap pelen onder 't dak van de schuren in de Zuid wijkermeerpolder bij Beverwijk en de sor- teermachine scheidt het kriel van de gro ten; de zakken met puikbeste kleiaardappe- len stapelen zich op tegen de muur. Maar de boer, die andere jaren tevreden bij de oogst van zijn velden heeft staan kijken, moet dit seizoen wel een heel bittere pil slikken: die kostelijke stapel voedsel levert^ hem zeker geen belegde boterham op en als' de kosten er zowat uitkomen, mag hij de handen dichtknijpen. Want het is volop aardappelcrisis: Neder land vond de export-markten gesloten en de prijzen zakten in elkaar, tot vier cent de kilo vaak. Zodat de boer met grote hoe veelheden belachelijk goedkope of totaal onverkoopbare aardappelen kwam te zit ten en hij in vele gevallen niets beter wist te doen dan hele partijen met de slechte kwaliteiten voorop te spuien, zo dat de prijs steeds verder kelderde. Nu heeft de regering het aan- en ver koopbureau voor akkerbouwproducten op dracht gegeven, een belangrijk kwantum ldei-aardappelen van de rassen Eigenhei mer, Bintje en Bevelander uit de markt te nemen om althans de catastrophe die voor vele telers een feit is geworden, iets te verzachten en met de voorraad te wachten op betere exportkansen. A! te laat. Maar voor honderden aardappelboeren is het ongeluk al geschied: de verliezen zijn hier en daar zeer gevoelig geweest en ook aan de Kennemer verbouwers is de crisis niet. ongemerkt voorbij gegaan. Over het algemeen is hierdoor de op brengst van de vroege aardappelen stuk ken beter geworden dan die der winter- oogst en ook in de Zuidwijkermeerpolder hoorden wij vele malen de klaagzang, dat de tegenzet van Den Haag te laat is ge komen: in een begrijpelijke paniekstemming hebben talloze boeren hun waar op de markt geworpen, omdat zij een verdere prijsdahng zagen aankomen en bovendien sommigen misschien bang geworden zijn voor een strenge winter, die het product de genadeslag zou kunnen toebrengen bij het ontbreken van voldoende inkuil-gelegen- heid. Maar de keerzijde van het probleem liet een Beverwijkse veilingdirecteur ons zien, die het probleem als, buitenstaander be lichtte de winteraardappelen worden niet via de veiling, maar langs de kanalen van de groothandel aan de man gebracht maar juist daardoor de gewenste objectivi teit kon betrachten. Hij haalde het bekende drama van de gele kool aan, dat vorig jaar zoveel tuinders in Noordholland aan een zware strop heeft geholpen. Ook toen viel plotseling de uit voer weg en de producent vluchtte in een overhaaste verkoop. Maar het voorjaar daarop kwam er een enorme buitenlandse vraag naar Neder landse kool, zodat aan de vraag op geen stukken na voldaan kon worden. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat de boer met een weinig vertrouwen in de toe komst waarschijnlijk in FebruariMaart 1949 aan het langste eind mag trekken. Maar.de kleine man kan het onmo gelijk tot begin volgend jaar uitzingen en hij moet ook al is de kwaliteit nog zo prima de markt op om zijn product vaak tegen elke prijs te „verzilveren". Onbillijkheid. Dat in de politiek van de overheid een onbillijkheid schuilt, werd ons van aile kanten in den brede uitgemeten: toen door de schaarste prijzen als 15.per mud geen bijzonderheid waren, heeft de rege ring de prijs gedrukt en nu de situatie pre cies andersom geworden is, moet de teler maar proberen de eindjes aan elkaar te knopen. Ook de kleinhandel kent op dit ogenblik haar specifieke moeilijkheden, zoals men ons van die zijde meedeelde. Eerst al werd haar omzet bedreigd door de wijze, waarop overheidsinstanties en vele grote bedrijven via de personeelsverenigingen centraal aardappelen inkochten en nu de prijs dus wat de consument noemt „redelijk" is 7 a 10 cent per kilo kunnen de détaillisten hun waar moeilijk kwijt, welk feit naast de lage winstmarge de nodige financiële problemen met zich brengt. Er wordt dus zeer voorzichtig ingekocht, ondanks de aan drang van de groothandel om voorraad op te doen in verband met de van die zijde voorspelde prijsstijging. „Aardappelmoebeid" ep daar. hier capillair aciieve tandcream met FLUORGAAN tegen tandbederf f Norm, tub» 377J:;cu. Grole .tube" V65 nyj (Adv.) Heeft dus de groot-verbouwer zijn eco nomische zorgen, de kleine tuinder langs de duinrand vecht tegen niet minder gevaar lijke euvelen: het optreden van een nieuwe ziekte in de wortels der aardappelen, ver moedelijk voorzaakt door een microscopisch aaltje, dat onder meer tot gevolg heeft, dat de gronden waarop de besmette vruchten gebouwd worden, vele jaren lang braak moeten blijven liggen. De Plantenziekte- kundige dienst in Wageningen heeft deze zaak in onderzoek en de plaatselijke con troleur deelde ons mede, dat de schade voor vele tuinders nogal ernstig is, omdat de grond in de duinen slechts voor aard appelen geschikt is. „IN DF, STEMMING" VOOR DE IJ.B.B. Voor de IJmuider Bestuurdersbond ko men Zaterdag 18 December de leden van de Gooise Theater Onderneming met de revue „In de stemming" op de planken van het Patronaatsgebouw. Onder de mede werkenden zijn Eddy Canzoni, Tonny Bak- kenes en andere prominenten der klein kunst, IJmuiden-Oost Georgette Hagedoorn komt in het Patronaat De Culturele Vereniging Velsen, die ook dit jaar haar programma op een hoog peil heeft weten te handhaven, geeft Donder dag 16 December in het Rex-theater een speciale avond, v/aar de bekende voor drachtkunstenares Georgette Hagedoorn met Pierre Verdonck aan de vleugel optreedt. Haar répertoire bevat dit keer een aantal Franse chansons en Vlaams- Nederlandse liedjes. IJmuiden- West JEUGDFILMS IN THALIA. In het Thalia-theater wordt Zondag middag een speciaal jeugdprogramma ge draaid van twee Arthur-Rank-films, na melijk: „Topeelavonturen" en „Hoe Joan haar doel bereikte". Velsen NOG GEEN TANKSTATION AAN DE BUITENHAVEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden om ver gunning ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden van het bedrijf door het op stellen van twee olietanks met ketelinstal latie aan de Buitenhaven van het Hoog oventerrein door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevor derd, dat daaromtrent thans reeds een be slissing kan worden genomen. FEUILLETON Agenda voor Velsen en IJmoiden WOENSDAG 8 DECEMBER f Thalia, 8 uur: Zanzibar. Rex, 8 uur: Ont ken doet niet. één. Spreekuur wethouder W Onderwijs: 4-5 uur. DONDERDAG 9 DECEMBER «6H bioscopen. Spreekuur wethouder van wlale Zaken, 9-12 uur. Spreekuur burge nter 10-12 uur. van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 24) Breng me die pudding naar boven, terwijl-ie nog warm is en denk er om, dat je tegen niemand anders praat over wat je in de eetkamer hoort, behalve tegen mij natuurlijk. Juffrouw Honor is van kind af aan verlegen geweest en mijnheer Dennis moest beter weten dan haar altijd te zitten plagen. Maar ja die heeft ook z'n na righeden, net als wij allemaal. Als ik die kruk van hem hoor en denk, hoe-ie vroe ger met vier treden tegelijk de trap op- holde o, dat waren een paar wilde brassen, hij en juffrouw Nora! En altijd vol kattekwaad en verzinsels nou, dan schiet mijn gemoed vol! Dus als die stak ker ergens een beetje pleïzier in heeft, dan zal ik niet op 'm mopperen hoor, en jij hebt er niks mee te maken. Nee, juffrouw Deeping, zei Molly en haar ogen werden zo groot als theeschotel tjes. Toen ze de pudding voor Dennis had neergezet, begon hij haar over de brief uit ie vragen. Was hij maar zo in de bus gegooid? Dat weet ik niet. Zat er een postzegels* op? O, nee, mijnheer Dennis. Hoe was hij geadresseerd? Aan mevrouw Maquisten. Anders niet? Nee, mijnheer Dennis. Dan is hij niet door de post gebracht. Heb je niet iemand naar de deur zien ko men of zien weggaan? Nee. De brief lag op de mat hij was door de bus naar binnen gegooid. Je weet ook niet, hoe lang hij daar gelegen bad? Nee, mijnheer Dennis. Molly, denk eens goed na. Herkende je het handschrift? Zij stond hoofdschud dend voor hem en zag er zeer verward uit. Leek het niet op handschrift, dat je wel eens eerder op brieven aan mevrouw Maquisten gezien hebt? O nee, mijnheer Dennis. Zou je het handschrift herkfennen? Molly's gezicht klaarde op. O, ja! Het was helemaal recht op en neer, en net zo duidelijk alsof het gedrukt was. Terwijl hij zich van de pudding bedien de en nog voor dat Molly de kamer verla ten had, waren Dennis en Nora al in een hevige discussie over handschriften gewik keld en over de mogelijke schrijver van de brief. Kijk als we wisten, wie die brief geschreven heeft nou, en wie het ook gedaan heeft, ik vind het maar een ge mene streek en ik hoop, dat de een of ander hem of haar eens diezelfde poets bakt dan konden we vrij gemakkelijk raden, om wie het gaat en dan kunnen we allicht een verzachtende omstandigheid aanvoeren. Lieve kind wendde hij zich tot Carey jij bent de eerste, die haar gezien heeft na de slag. Ben je er zeker van, dat ze niets tegen je gezegd heeft óver die brief? Nee, werkelijk niet, Dennis. Heb je hem gezien? Zij schudde ontkennend haar hoofd. Waar was ze in bed? Ja. Carey zag weer voor zich, hoe Honoria Maquisten daar gezeten had: kaarsrecht, met een donkere blos van woede op haar gezicht en ogen, die je als het ware doorboorden. Haar, Carey, was alle bloed uit de wangen gevloeid. Zij had dodelijk wit gezien. Ik denk, dat ze de brief onder haar kussen gestopt had, zei Nora. Ze zal hem niet willen kwijt raken, want ze zal er mee voor de dag moeten komen, als ze verdachtmakingen begint rond te strooien. En zij en Dennis gingen ijverig door met te redekavelen over de brief. Plotseling keek Honor weer op en zei: Misschien weet Ellen er iets van. Dennis glimlachte charmant tegen haar. Meisje, meisje, wat ben je weer bij de hand! Daar zou nu niemand van ons op gekomen zijn! Maar zij weet er niets meer van dan iemand anders. Want ik heb het haar gevraagd, zie je. Dan zal ik jullie eens vertellen, wie er wel iets van weet. Dat is Ernst Hood, zei Nora. Laten we hem opbellen en het hem vragen. Te laat die is natuurlijk al uren geleden naar huis gegaan. Bovendien, wie zegt, dat ze het hem verteld heeft? Dat geloof ik helemaal niet. Maar hoe kon ze dan een nieuw tes tament laten opstellen? Heel eenvoudig. Zij kan hem toch al de legaten hebben laten noteren en de namen oningevuld hebben gelaten, om ze er laten in. te zetten, als ze het testament tekende! Nora staarde hem aan met haar ronde poesen-ogen. Hoe ben je daaraan ge komen, Den? O, een kleinigheid, waar ze over sprakNee, ik kan me niet eens herin neren, wat het was. Ik kreeg alleen sterk de indruk, dat ze alles geheim wilde hou den tot op het laatste ogenblik en dan zouden we allemaal stomverbaasd zijn. Bovendien heeft ze dat wel eerder gedaan. Op dat ogenblik kwam Molly binnen en zei op hevig ontstelde toon, dat mevrouw Maquisten gebeld had en of ze allemaal alsjeblieft naar boven wilden gaan. Nora sprong op van haar stoel. Dan moet ik me verkleden! Ze vliegt me aan, als ik me in uniform vertoon. Honor, ze kan dat ding, dat je aan hebt, niet uit staan. Jij kon ook beter even naar boven gaan. Doe die blauwe jurk aan, die ze je gegeven heeft. Het is een ogenblik werk en waarom zou je moeilijkheden maken als het niej: nodig is? Carey, ga jij alvast naar boven en verdedig onze vesting. Met weerzin ging Carey naar .boven. Terwijl zij langzaam de trap op liep, hooi de zij Dennis' stem uit de hall, onverschil lig en geruststellend. Ze zal je heus niet opeten en ik kom direct. Maar het gerustgestelde gevoel was al bijna verdwenen voordat ze op de deur van de slaapkamer had geklopt. Zij heet op haar lip en voelde, dat haar slapen en handpalmen vochtig waren. (Wordt vervolgd). SCHILDERS-STUDIECLUB ZET ER VAART ACHTER Vrijdag belegt de pas opgerichte studie club voor schilders te Velsen, Beverwijk en omstreken haar tweede bijeenkomst in de Nijverheidsschool te IJmuiden-Oost. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer Jouk Fris een causerie houden over „Re clame". MELKCONTROLE BIJ BOEREN De controleurs van het melkcontróle- station in Den Haag hebben de afgelopen zomer diverse bezoeken aan Velsense vee houders gebracht. Over het algemeen wa ren de resultaten die thans bekend wor den bevredigend, maar enige boeren kregen een waarschuwing voor het feit dat er nogal wat bacteriën in de melk voor kwamen. Reden te over voor de consument om de melk te koken! Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: C. M. van EerdenBeentjes, z., Ladderbeeksttaat 144, Velsen-Noord; H. van BeekZwart, d„ Vleetstraat 16, IJmuiden; P. HarmsenBrachter, z,, J. P. Coenstraat 35, IJmuiden-Oost; J. C. de VosVader, d., Wij keroogstraat 102, Velsen-Noord; E. T. M. MarechalVinkenburg, Meeuwenlaan 45, IJmuiden-Oost; G. Brandwijkvan Ginkel, z., Willebrordstraat 2, IJmuiden-Oost; C. P. van der WielHeilig, z., Gladiolenstraat 18, Santpoort; M. KamerbeekKlein, z., Wüste- laan 102, Santpoort; C. M. Homan—Vis, z., Pr. Steijnstraat 13, IJmuiden. OVERLEDEN: G. H. Mooijekind, 2 j„ zoon van A. H. Mooijekind en C. A. Trom, Nóord- laan 8, Bloemendaal; A. W. Böhm, 68 j., echtgenoot van A. M. Willem, de Ruyter- straat 117; IJmuiden-Oost.; S. van Baarsen, 6 d., d. van C. van Baarsen en C. M. Leeuw, Kees Delfsweg 66, Beverwijk; T. Ham, 80 j., wed. van M. T. IJtsma, Trompstraat 41, IJmuiden-Oost; E. Visser, 70 j., echtgen. van C. Prins, Rijksweg 318, Santpoort. Velsen-Noord Eerste uitvoering van „Wijkeroog" Onder de Noord-Velser buui-tverenigingen heeft „Wijkeroog", na de heroprichting in Juli, bijzonder flink aangepakt om haar zusterverenigingen op de voet te kunnen volgen. Het resultaat is dat zij als laatste dit jaai nog haar leden een uitvoering kan aanbie den, waarbij de medewerking is verkregen van de R.K. Toneelvereniging „Opwaarts". Zaterdag 11 December wordt in het Ken nemer Theater te Beverwijk opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven van Gerard Nielen: „De man die terug kwam". De entre-acte muziek wordt door eigen krachten verzorgd. Er is bal na met „The Rhythm Boys". Verkiezing Waterschap „De Meerweiden" De stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap „De Meerweiden" ten Noorden van het Noordzeekanaal worden tegen Dinsdag 21 December opgeroepen ter ver kiezing van twee leden van het bestuur. Periodiek treedt af de heer A. J. van Splunter en wegens verlies van zijn grond bezit bedankte de heer F. Maalman. Het stembureau houdt zitting in café Redelijkheid aan de Driehuizerkerkweg te Velsen van 19 tot 21 uur. Eventuele herstemming geschiedt op 28 December. Ageed&i voor Beverwijk WOENSDAG 8 DECEMBER. Kennemer-Theater, 7 en9.15 u.: Tarzan en Tanya. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Het ge heime commando. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: De greep naar de macht.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3