IJmuider Courant „Een Europees parlement zou tot teleurstelling leiden" Haarlems Dagblad [en Plan „Overleg met de republiek stelde op enige belangrijke punten teleur" Hongaarse premier in ongenade, Albanese communisten in arrest 63e Jaargang No. 19114 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K2560), I Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at €>prcttjte tBaartnrart)e Courant (ïnno t<W Vrijdag 10 December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem e Europese Parlementaire Unie heeft Daan de Vijf Landen Studieconferentie guropese eenheid, die op het moment parijs vergadert, een plan overgelegd !*,ake verenigd Europa. Het betreft de «ling van een Eur°Pese Raad, die in I bijeen zou moeten komen. Het is /oeld als »een comPromis tussen Britse Franse plannen". De afvaardiging naar f p Europese Raad zou worden samenge- c5Z,i volgens het stelsel van één lid per - e millioen inwoners van ieder deélne- nd land. Leden zouden door regeringen f den aangewezen buiten de parlementen. Raad van Europa zou slechts aanbeve len doen langs de weg der vertegen woordigde regeringen. Een raadgevend "Vt<e dus, meer niet. De Raad zou zich moeten houden met alle politieke en komische kwesties, die de landen van T-iropa betreffen. nit is geen erg indrukwekkend plan. Het ,.!ie verloop van zaken met betrekking het zoeken naar Europese eenheid is op i't moment weinig indrukwekkend. Van- j e begint het Britse Lagerhuis aan een Weedaags debat over het onderwerp. Zon- verwachting uit te spreken, dat het ^langrijke resultaten zal opleveren kan _,n siechts de hoop uitspreken dat het wat reer opheldering zal brengen. Intussen Ülfft duidelijk dat het streven naar Euro pe eenheid in vele landen beïnvloed wordt door de overtuiging, dat het die hting uit moet. Het wordt gesteund door êtielijke bekende figuren op de gebieden E'.fl politiek en economie. Het is geen vaag ïeaalvan een aantal goedwillende mensen, ije de practische moeilijkheden en de bete- .gjjj der bestaande tegenstellingen niet hanen en ze over het hoofd zien. In de tringeh die ervoor ijveren is men zich wel- Vowust van de talrijke hindernissen. Men >cudt evenwel vol dat die overwonnen Lgten worden, omdat de vooruitzichten aders zeer somber zijn, omdat dit de enige :.SiS voor Europa om nieuwe levenskracht vergaren en weer leiding te kunnen leven in de wereld. Het is moeilijk, de gjjggn zo in het groot te bekijken, maar fejten spreken in deze dagen duidelijke {aal. Uit de feiten blijkt immers, dat Europa ajn vroegere toonaangevende positie in de Gereld niet meer inneemt en dat in de plaats daarvan geen ander dergelijk over wicht is getreden. Men moet zich zulk overwicht niet voorstellen als een zaak van militaire en economische macht alleen, -aar tevens van historische erkenning, van ion aanvaarding van bekwaamheid en inzicht die in de loop der eeuwen is ge boeid. De Europese volken zijn zozeer aan ine positie gewend geraaid;, dat zij moei lijk kunnen beseffen dat zij ondergraven is. liog moeilijker is het besef, dat dit aan ligen tekortkomingen is te wijten, niet alleen aan de oorlogen, die Europa zelf Kvoerd heeft en die het hebben verdeeld en verzwakt, maar vooral aan het feit dat eet niet tijdig heeft beseft dat het niéuwe wegen moest inslaan om zich in de wereld te kunnen handhaven. Een aantal mensen ziet dit nu sinds jaren in, ondervindt weinig feitelijke tegenspraak bij zijn betoog maar ontmoet onmacht om tot daden te komen, ontmoet gebrek aan energie om gemeen- jchappelijk hinderpalen te overwinnen. Zij toen plannen in en krijgen bezwaren te koren, zij ontwerpen compromis-plannen wals het hierboven aangeduide van graaf Coudenhove-Kalergi's Parlementaire Unie en zien intussen met schrik de tijd voort- (nellen. Want er is weinig' tijd te verliezen. Hel grote gevaar is, dat men het goede ogenblik om te handelen zal laten voorbij gaan De gebeurtenissen in Azië houden wel kenijèei scherpe waarschuwing in. De strijd in China, waar communistische legers in een chaotische toestand tenslotte aan de winnende hand zijn geraakt, betekent-een nieuwe'critieke phase in' de grote verwar ring, die in de wereld heerst. Het is ver .van. ras weg en het lijkt een zaak die buiten ons omgaat. Zij gaat niet buiten ons om. Of wij willen of niet, wij zijn bij de gevolgen van nil alles evenzeer betrokken als bij de Indo nesische onderhandelingen en bij de positie ran Nederland-zelf in de wereld. Want in deze tijd is in niet minder mate dan het klijvende samengaan van Nederland en Indonesië de positie van Nederland zelf in het geding. Europa was toonaangevend in de wereld. Het heeft die positie thans niet en noch Amerika, noch Sovjet-Rusland is zijn op volger omdat zulk een invloed niet slechts tp materiële macht gevestigd kan zijn, maar in wezen moet rusten op die histori sche erkenning van waarde, op dat morele gezag als men het zo zou willen noemen, cat niet in enkele jaren -te veroveren is. De verwarring, die in de wereld heerst, de bsgeslagenheid die in zo menig conflict tot idling komt, vindt in de grond haar aan ging in het feit, dat Europa de toon niet meer aangeeft, zich niet heeft kunnen ver nieuwen en geen opvolging heeft gevonden. Het is eenvoudiger om in aantallen divisies, onderzeeërs en vliegtuigen te rekenen. Haar de werkelijke verhoudingen worden door meer en waardevoller factoren be urst, Het is voor Europa de tijd om daar naar te handelen! R. P. De Algemene Vergadering veroordeelt volken-moord ik Algemene Vergadering der UNO fseft eenstemmig een resolutie goedge aard welke genocide massa-moord op 'dHen of volksgroepen buiten de wet «lt. De voorzitter van de Assemblée, Herbert fratt, merkte op dat door dit besluit ge- diiedenis wordt gemaakt. Hij drong er op dat elk land onmiddellijk het verdrag hu ratificeren, ter wille van de vooruit- en internationale vrede. Het verdrag zou van kracht worden als jat door twintig landen getekend wordt, uk land dat het pact tekent verplicht zich Snoeide te verhinderen en alle schuldige Jersonen te bestraffen. Ook beval de Assemblée een onderzoek aar de mogelijkheid van het instellen van Sn internationaal hof dat personen ver acht van genocide zal berechten. Dit foorstel werd aangenomen met 43 tegen 5 stemmen en 3 onthoudingen. o5 naties keurden de resolutie goed. 3r'0. waaronder Zuid-Afrika, waren er lagen. De Assemblée verwierp een aantal Rus- nzche amendementen. Een daarvan wilde •jjt het verdrag organisaties zou verbieden oie aanzetten tot rassen-, nationale en ioasdiensthaat. (United Press) Bevin opent de Lagerhuis-debatten Een Atlantisch Pact zal de strijd tussen Frankrijk en Duitsland doen eindigen Het volbezette Lagerhuis heeft gisteren geluisterd naar een rede van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Bevin, die de tweedaagse debatten ovei de buiten landse politiek opende met een uitvoerig overzicht van de internationale problemen. Het werd een rede die voor velen teleurstellingen bracht. Twee teleurstellingen vooral, namelijk een afwijzing van een sneller en radicaler politiek ten aanzien der Europese eenwording en een ongewijzigde houding tegenover de Franse Ruhr-eisen. Bevin zeide van mening te zijn dat de Duitse heropleving belangrijker is dan de Franse vrees voor een sterk Duitsland en voegde erbij dat het op stapel staande Atlantische pact de eeuwenoude strijd tussen Duitsland en Frankrijk zal kunnen beëindigen. Bevin legde de nadruk op de bereidheid van Engeland om te onderhandelen over de Berlijnse kwestie, indien de blokkade wordt opgeheven en eindigde met te zeggen dat China niet zal kunnen rekenen op Engelse hulp. „Wij zullen langzamer moeten bouwen dan sommigen wensen Ten aanzien van de politieke aspecten van de West-Europese Alliantie is volgens Bevin betrouwbare voortgang gemaakt. „Van absoluut fundamenteel belang" noemde hij de oprichting van een gemeen schappelijk commando en de organisatie op permanente basis van de bevoorrading met verdedigingsmateriaal. „Wanneer wij komen tot een succesvol besluit van onze besprekingen over een Noord-Atlantisch- Pact", aldus Bevin, „en ik heb er alle vertrouwen in, dat zulks het geval zal zijn, zal een dergelijk pact bete kenen, dat een belangrijk gedeelte van de wereld de gelegenheid zal krijgen toe te treden tot een systeem van collectieve vei ligheid. Doch wat belangrijker is, het zal vertrouwen geven, in het bijzonder aan de "West-Europese mogendheden. Ik ken niets, dat ons een betere kans zou geven de eeuwenlange strijd tussen Duitsland en Frankrijk te doen eindigen en het vertrou wen van Frankrijk voor de toekomst te waarborgen, als dit Atlantisch Pact. Over niet zoveel jaren zullen de ministers van Defensie en van Financiën van de Weste lijke wereld met elkander een gemeen schappelijke begroting bespreken, een ge meenschappelijke taak en een gemeen schappelijke methode van defensie, ten einde zichzelf te kunnen beschermen en de hulpbronnen van hun landen te kunnen ontwikkelen", aldus zeide Bevin. Bevin verdedigde het verzet van de Britse regering tegen de aandrang tot in stelling van een Europees parlement. „Al leen maar een facade opzetten, iets, dat niets kan uitrichten, zal wederom tot een teleurstelling leiden", zeide hij. „Wat ik wil doen is stevige constructies bouwen, die het kunnen uithouden". Bevin wilde geen commentaar leveren op de positie van de UNO behalve deze verklaring: „De UNO maakt ons zeer be zorgd over de vraag of zij wel tegen de ernstige problemen opgewassen zal zijn". Bevin zeide later: „Ik geloof niet, dat iemand kan ontkennen, dat er een geest van Europese solidariteit groeiende is. Wij juichen dat toe. Alleen, wij zullen mis schien een weinig langzamer moeten bou wen dan sommigen wel wensen. Doch wij moeten methodisch bouwen, wij moeten ons niet laten opjagen door onpractische zo al aantrekkelijke hulpmiddelen. Wij zullen voor niemand wijken bij ons streven naar het einddoel". De Ruhr Volgens Bevin is de regering niet van mening, dat het Franse voorstel om de Ruhr los van Duitsland te maken, een blij vende oplossing zal zijn. -Ingeland is zich er steeds van bewust geweest, dat, als de Westelijke Alliantie geconsolideerd moet worden, Duitsland er een aandeel in moet hebben, welk aandeel tenslotte een gelijk aandeel moet worden. „Het komt er in de eerste plaats op aan, de veiligheid van Europa te beschermen en de zekereheid te scheppen, dat de Ruhr niet opnieuw een gevaar zou worden", aldus Bevin, die ver volgde: „Engeland huldigt nog steeds het prin cipe van publieke eigendom van de Ruhr- industrieën, doch de andere betrokken mo gendheden willen hier niet aan. De toe stand van onzekerheid in de Ruhr is na delig voor het moreel van de arbeiders. Het Franse voorstel dat het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied een zekere controle op de productie zou uitoefenen, heeft de zeer welwillende aandacht van Engeland, maar Engeland wenst de Ruhr-industrieën niet in een positie te brengen, die dezelfde vijandigheid zal wekken als bij de bezet ting van het Ruhrgebied aan Jiet einde van de vorige oorlog. Men moet vooruit zien naar de tijd, dat de militaire regering ophoudt te bestaan. Er moet een organi satie worden geschapen die de herbewa pening van Duitsland onmogelijk zal maken. Als wij tot de instelling kunnen komen van een veiligheidscommissie, die alle noodzakelijke bevoegdheden tot con trole heeft en die haar wil kan opleggen, zullen wij een essentiële waarborg hebben geschapen voor de veiligheid van Europa wat het gevaar van Duitse zijde betreft. Als de Duitse industrieën voor vredesdoel einden worden gebruikt, moet Duitsland een kans hebben aan zijn eigen herstel te werken en bij te dragen tot het herstel van Europa". Bevin gaf een overzicht van de stappen die gedaan worden voor opstelling van een bezettingstatuut en een grondwet voor Duitsland en voegde er aan toe: „Het is ons verlangen hiermede zo snel mogelijk door te gaan en wij willen ons doel, de vestiging van een vreedzaam en democra tisch Duitsland, verwezenlijkt zien". Hij voegde erbij: „Wij geloven dat wanneer wij zouden pogen de industrieën van het Ruhr gebied onder internationaal eigendom te brengen, dit zou leiden tot eindeloze wrij vingen, de productie zou drukken en de Duitse medewerking bij de Europese her opbouw moeilijk zo niet onmogelijk zou maken. Wij zijn er van overtuigd, dat het geen vrede zou brengen". Oostenrijk Wat Oostenrijk betreft verklaarde Bevin: „Ik ben van mening, dat Oostenrijk niet gelaten moet worden wat het op het ogen blik is. Oostenrijk poogt in de moeilijkste omstandigheden een groot werk tot stand te brengen. Naar mijn mening zou het niet anders dan fair zijn, dat de vier grote mo gendheden hun troepen terugtrekken uit Oostenrijk en dit land zijn vrijheid laten overeenkomstig de afspraak van Moskou van 1943. Wat voor moeilijkheden de grote mogendheden ook onder elkaar mogen hebben, het is wel heel verkeerd deze on enigheden te wreken op kleinere volken en op onschuldige mensen". De eerste spreker van de oppositie, An thony Eden, zeide in zijn rede dat Enge land en de Verenigde Staten aandacht dienen te besteden aan de Franse bezwaren over het Ruhr-gebied en verklaarde: „In dien we een Westelijke Unie willen hebben, heeft het geen nut te trachten de moeilijk heden te overwinnen door alleen maar te doen alsof ze er niet zijn". Zal Bevin aftreden? Naar de Volkskrant meldt lopen er in Londen geruchten over het aftreden van de Engelse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, omdat zijn gezondheidstoe stand hem het waarnemen van deze functie niet lang meer zou toestaan. In zijn rede van gisteren zinspeelde hij trouwens twee maal op de mogelijkheid van zijn heen gaan. Als zijn opvolger wordt door sommi gen Hugh Dalton genoemd, de leider van de Britse delegatie bij de vergadering over de Europese eenheid in Parijs en gewezen minister van financiën. Mevrouw Tsjang bij de Trumans President Truman heeft aan verslag gevers medegedeeld, dat hij het vraagstuk van de Amerikaanse hulpverlening aan China met mevrouw Tsjang Kai Tsjek zal bespreken. De heer en mevrouw Truman ontvangen morgen mevrouw Tsjang Kai Tsjek en mevrouw Marshall op de thee. Het eerste, zojuist voltooide portret van Koningin Juliana, dat door Willy Sluyters geschilderd werd. MINISTERS STIKKER EN SASSEN: Het woord is aan Machiavelli: De mensen hebben zelden de moed om volkomen goed of volkomen slecht te zijn. Nota aan de Commissie van Goede Diensten DEN HAAG, 10 Dec. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, die Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de ministerraad verslag uitgebracht over de informele be sprekingen welke zü in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij is gebleken, dat hun con tact met de vertegenwoordigers van de republiek op enige belangrijke punten te leurstellend is geweest. - De ministerraad, heeft hierbij opnieuw de toeneming van de bestandsschendingen onder ogen gezien. Nadat er een lichte daling in de bestandsschendingen was in getreden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker ift. Indonesië, is sinds dien eeri sterke stijging van het aantal incidenten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 inci denten werd gemeld, het hoogste week- totaal sedert de ondertekening van de Renville-overeenkomst en van het bestand. Ernstig is, dat het aantal moordaanslagen en ontvoeringen, waarvan Indonesische bestuursambtenaren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de minister raad gevoerde bespreking werd een in structie opgesteld bestemd voor de dele gatie van het Koninkrijk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de Commissie van Goede Diensten aange wezen is om via deze commissie de for mele besprekingen met de republiek te voeren). Ingevolge deze instructie zgl die delega tie een nota aan de Commissie van Goede ZUIVERINGEN IN OOST.EUROPA Te Boedapest is officieel bekend gemaakt dat premier Lajos Dinnyes is afgetreden. President Szakasits heeft hem verzocht de zaken te blijven behartigen tot dat een nieuwe regering gevormd is. De ontslagneming heeft politieke krin gen verrast. De meeste waarnemers, Hon gaarse zowel als buitenlandse, hadden ge meend dat Dinnyes in liet openbaar „zijn zonden zou belijden" en dan in functie zou blijven, ondanks de veroordeling van Din nyes door zijn eigen partij, die der kleine bezitters. Verwacht wordt dat nog verscheidene figuren uit regerings- en partij-functies zuUen verdwijnen door de zuivering die gisteren is begonnen. Men verwacht dat Dinnyes opgevolgd zal worden door Istvan Doby, die lange tijd een vooraanstaand persoon in de lin kervleugel van de partij der kleine boeren is geweest. Dinnyes wordt door de linkervleugel van de partij beschouwd als vertegen woordiger van de rijke boeren. Met de premier is het gehele Hongaarse kabinet formeel afgetreden, doch men verwacht niet, dat de nieuwe premier grote veranderingen in de nieuwe regering zal aanbrengen. In een door de leiders van de partij der kleine bezitters uitgegeven speciaal com muniqué wordt medegedeeld, dat de ge wezen premier Dinnyes tijdens een door de parlementaire fractie van de partij ge houden vergadering heeft verklaard, dat de critiek, welke door de leiding van de partij op hem is uitgeoefend, gerechtvaar digd was. Dinnyes zou hebben toegegeven te weinig contact met de partij en met de massa van het werkende volk te hebben onderhouden. Ook in Albanië. Het Joegoslavische nieuws-agentschap „Tanjoeg" meldt uit de Albanese hoofd stad Tirana, dat zes leiders van de pro- Tito-groep in de Albanese communistische partij, die na de nieuwe samenstelling der Albanese regering op 29 November jl. geen deel meer van de regering uitmaken, zijn gearresteerd. Het zijn luitenant-generaal Xoxe, eer tijds vice-premier, minister van Binnen landse Zaken en secretaris-generaal van de Albanese communistische partij, Kris- tos, destijds voorzitter van de staats-con- tróle-commissie en van het politiek bu reau, kolonel Kerendji, vroeger voorzitter van de staatscommissie voor geleide eco nomie en minister van Binnenlandse Za ken, Koletzi, voormalig onder-minister van Binnenlandse Zaken, luitenant-kolonel Mitrojovitsj, gewezen departements-chef van het ministerie van Binnenlandse Za ken en Tared, ex-employé van hetzelfde ministerie. t v Andere hoge functionarissen van de communistische partij zijn eveneens gear resteerd, vele anderen werden ontslagen. Generaal Xoxe was in Albanië minstens even populair als premier Hodja. Van Xoxe werd beweerd dat hij, als gewezen metaalbewerker en als veel ouder lid van de communistische partij dan generaal Hodja, de door Moskou het meest ver trouwde Albanese communist was. Generaal Xoxe werd op twee October jL als minister van Binnenlandse Zaken ontslagen. Hij kreeg toen de onbetekenende post van minister van Industrie. Op 22 October werd door radio-Tirana bekend gemaakt, dat hij en Krïstos uit hun func ties in de partij waren ontzet, omdat zij „de voornaamste werktuigen van Joego slavië in Albanië waren". Zij werden er toen tevens van beschuldigd „moord op generaal Hodja te hebben voorbereid". Diensten overhandigen, waarin het rege- ringsstandpunt^ vervat is. Zodra de nota ter kennis van de Commissie van Goede Diensten gebracht is, kunnen over de in houd nadere mededelingen verwacht worden". Minister Stikker naar Parijs. Naar het A.N.P. verneemt is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, hedenmorgen voor een kort bezoek naar Parijs vertrokken. Minister Stikker zal daar contact opnemen met de voorzitter der Nederlandse delegatie op de Algemene Vergadering der Verenigde Volken en spreken over de jongste situatie naar aan leiding van het bezoek der kabinetsdele gatie aan Indonesië. Minister Stikker wordt hedenavond of morgen vroeg weer in Nederland terug verwacht. De heren Tilanus en Korthals terug. Donderdagmiddag arriveerden op Schip hol de heren Tilanus en Korthals, die als parlementaire waarnemers de delegatie voor onderhandelingen met de republiek en de federalistische nationalisten hebben vergezeld. De heer Tilanus sprak met enig enthou siasme over zijn ervaringen te Bondowoso, waar hij de installatieplechtigheid van de Wali Negara van Oost-Java bijwoonde, maar was niet bereid om over de onder handelingen met de republiek of over zijn verwachtingen voor de onmiddellijke toe komst enige verklaring af te leggen. Ook de heer Korthals wenste zich hierover niet uit te laten, maar sprak zijn bewondering uit over het vele opbouwende werk, dat er gedurende de laatste twee jaren in In donesië is verricht. De heer Korthals was in 1946 lid van de parlementaire commis sie en heeft ook toen een reis naar Indo nesië ondernomen. De heer Weiter vraagt. Het Tweede-Kamerlid de heer Weiter heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: „Is de regering niet van oordeel, dat het onlangs door de Commissie van Goede Diensten uitgebrachte vierde interimrap port over de toestand in Indonesië moet worden gekwalificeerd als eenzijdig, on volledig en daardoor misleidend? Zo ja, heeft de regering dan tegen dit rapport ge protesteerd bij de Veiligheidsraad? Heeft zij althans getracht een protest in de in ternationale pers geplaatst te krijgen? Zo niet, zou de regering dan willen mede delen op grond van welke overwegingen zij gemeend heeft tegenover het rapport van de Commissie van Goede Diensten het stilzwijgen te moeten bewaren? IJs- en drankprijzen vrij Opnieuw is een deel van de Horeca- prijzen vrijgegeven. Nadat achtereenvol gens voor alle bedrijven (Je prijsregeling voor entrées, luxe dranken en wijnen wa ren ingetrokken, zijn thans voor bars, dan cings en cabarets ook de prijzen van je never en bier en andere dranken evenals de ijsprijzen vrijgegeven. Dit is mogelijk gebleken nu door de op heffing van de rantsoenering van het ge distilleerd de zwarte handel in jenever is verdwenen en de prijsovertredingen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor cafés en restaurants blijft de bestaande prijsrege ling volledig gehandhaafd. „Dieven" Nederlandse correspondenten wordt in Amerika de deur gewezen bjj schrijvers, uitgevers, componisten en hun zakelijke vertegenwoordigers, omdat deze niets te maken willen hebben met „die Nedei-landse dieven". Het gaat hier om de auteursrechten. Ne derlandse uitgevers publiceren vertaalde Amerikaanse boeken. De geestelijke vaders van de kunstwerken zien er nooit een cent van. De Amerikanen zijn vooral zo verbit terd, omdat de kans bestaat, dat een Neder lander een Amerikaans boek „bewerkt" en het dan voor een veel lager bedrag aan Hollywood verkoopt, dan de schrijver er voor vraagt, aldus de Nieuwe Courant. De oorzaak van dit alles is in de eerste plaats de weigering der Verenigde Staten om toe te treden tot de Berner Conventie, waardoor de auteursrechten internationaal worden beschermd. Amerikaanse vakbon den waren indertijd tegen toetreding: zij vreesden dat als gevolg daarvan uitgevers ertoe zouden overgaan, hun boeken te laten zetten in Japan, waar de prijs zoveel lager is. Wat de auteursrechten betreft hebben de Verenigde Staten echter met de meeste landen een overeenkomst gesloten, waarin deze rechten volgens het wederkerigheids beginsel beschermd moeten worden. Met Nederland is het nog steeds niet tot zo'n overeenkomst gekomen. Voor Nederland heeft deze zaak echter nog een andere kant. Uitgevers in Amerika zoeken thans contact met drukkers in an dere landen, want de achterstand van het Amerikaanse boekdrukwezen schijnt groot te zijn. Voor dollars geven tal van Europese landen graag voorkeur aan deze Ameri kaanse orders. Maar deze dollars gaan ons land voorbij, omdat ook hierbij de auteurs rechtenkwestie gemoeid is. Aanbevelinqen aan de commissie voor Europese eenheid Een delegatie van de beweging voor een Verenigd Europa, waarvan Winston Churchill voorzitter is, overhandigde Don derdag een memorandum met een reeks aanbevelingen aan de vijf-landen-commis- sie voor de Europese eenheid, welke te Pa rijs vergadert. In deze aanbevelingen wordt erop aan gedrongen: 1) zo spoedig mogelijk een consultatieve Europese vergadering bijeen te roepen, die advies kan uitbrengen over economische, militaire en grondwettelijke aangelegen heden; 2) het aantal landen, dat deelneemt aan de Europese eenheidsbeweging te verhogen, door hierin alle vrije volken van Europa op te nemen; 3) dat de politieke groeperingen in de betrokken landen naar hun belangrijkheid in de vergadering in meerdere of mindere mate zijn vertegenwoordigd; 4) het werk van de vergadering ook uit te strekken tot het voorbereiden van de stichting van permanente, gespecialiseerde commissies; 5.) contact tot stand te brengen tussen een Europese minister-raad, zoals deze door de beweging voor een Verenigd Europa is voorgesteld en de vergadering. De „Koninklijke baby" wordt Woensdag gedoopt Officieel wordt uit Londen gemeld, dat de zoon van prinses Elizabeth Woensdag zal worden gedoopt. De doopplechtigheid zal in besloten fa miliekring op het Buckingham paleis ge houden worden. De bom in de bierkelder De Beierse ex-minister Alfred Loritz, die kortelings uit de gevangenis is ontsla gen waar hij was opgesloten wegens zwarte handel, heeft verklaard dat de bom, die in de historische bierkelder te München is ontploft juist nadat Hitier er op 8 Novem ber 1939 een rede had gehouden, daar door een verzetsgroep was geplaatst die onder zijn leiding werkte. De speciale groep, die uit „verscheidene honderden personen" bestond, maakte deel uit van de Beierse verzetsbeweging, die 4000 leden telde, al dus Loritz. Twee vroegere plannen om Hitler van het leven te beroven had men niet uitgevoerd „wegens het verraad van een communistische spion". Radioharidelaar beboet die ver kochte toestellen niet opgaf De kantonrechter te Enschedé heeft een radiohandelaar, die aan P.T.T. geen op gaaf verstrekte van de door hem verkochte toestellen en deze ook niet in zijn hande- laarsregister had ingeschreven, veroor deeld tot 150 boete. DOODSTRAF VOOR DRIE LEDEN VAN KOLONNE HENNEICKE. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen conform de eis drie leden van de „Kolonne Hen- neicke", allen Amsterdammers, tot de doodstraf. Het waren B. M. van E„ A. D. H. (bij verstek) en A. S.. VRIJ VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde Zuidelijke wind. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. 11 December: Zon op 8.38 uur, onder 16.29 uur Maan op 14.04 uur, onder 2.48 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1