c Tal van onderwerpen ter sprake bij de begroting van justitie MIEP ZUCHT: I jeu we u Wereldnieuws J VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 ,1» TWEEDE KAiVltK Strenger optreden tegen dierenmishandeling (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag begon de Tweede Kamer met de behandeling van de begro ting van Justitie. Ds. Zandt van de Staatkundig Gere formeerde Partij was van mening, dat het geld, dat vroeger voor de Volkenbond werd uitgegeven en nu weer aan de Verenigde Naties wordt „weggesmeten", beter ge bruikt kon worden voor de kosteloze rechts bijstand voor on- en minvermogenden.... Even onheus was rar. Stokvis van de C.P.N.. die aan de bewindsman verweet, dat hij zijn vijanden zo lief heeft, dat hij weigert de Duitse oorlogsmisdadigers (zijn vroegere vijanden) uit te leveren aan de Russen (zijn bondgenoten in de oorlog). Maar dat was dan ook vrijwel de enige critiek, dïe rar. Wijers te horen kreeg. Over het algemeen is zijn beleid in de Tweede Kamer mild beoordeeld. Natuurlijk waren er op- en aanmerkin gen, wensen en verlangens, wenken goede raadgevingen. De behandeling van de begroting van Justitie werd tot een ka- leidoscoop van onderwerpen en onderwerp- jes, voorgedragen door de heren Terp stra (A.R.), Van der Feltz (C.H.) en ds. Zandt (St. Ger.), die zich bezorgd maakten over de onrustbarende stijging van het aantal echtscheidingen en die het betreurden, dat de minister niet geneigd is de doodstraf in het commune strafrecht in te voeren. De heren Stokvis (C.P.NO Sc heps (P.v.d.A.), Vonk (V.V.D.) en Bachg (K.V.P.)en mej. mr. Tende- 1 o o (P.v.d.A.) pleitten voor een nieuw binnenscheepvaartrecht, voor een wette lijke regeling van het strafrecht betreffen de misdrijven tegen de veiligheid van de Staat, een regeling van de opleiding tot notaris, inkrimping van het dure politie apparaat, strengere maatregelen tegen dierenmishandeling, herziening van het vreemdelingenrecht, een vluggere natura lisatie, een voor alle geestelijke stromingen aanvaardbare oplossing van het processie- vraagstuk, invoering van een nieuwe rege ling der administratieve rechtspraak vooral met het oog op de aanstaande invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsoi-ganisa- tie, voor bestrijding van laster en verdacht, making in de politieke strijd en voor het tegengaan van de verspreiding van onzede lijke lectuur. Minister Wij ers, die in de avondverga dering aan het woord kwam, heeft veel toegezegd en veel erkend: hij wilde talrijke dingen gaarne overwegen; andere zaken hadden zijn aandacht of zou hij onder het oog zien. Dat was heel vriendelijk tegen over ae afgevaardigden, maar veel positiefs hebben zij niet te horen gekregen. Deze minister maakt geen krachtige indruk. Een betere rechtsbescherming van de bui-gers vond hij, evenals mej. Tcndeloo en de heer Vonk, nodig. Zij had zijn aandacht. Hij verwachtte, dat de arbeid van de com missie-De Monchy, die zich bezig houdt met de herziening van de administratieve rechtspraak, binnen niet te lange tijd tot een rapport zou leiden, waarop dan kan worden voortgewerkt. De regeling van de rechtsbijstand voor on- en minvermogenden op de wijze als waarop de ziekenfondsen medische hulp verlenen een denkbeeld van mej. Ten- deloo had iets aantrekkelijks voor de bewindsman, maar hij vroeg zich af, of het wel de moeite waard was. zich daar nu druk over te maken. In elk geval zou hij met zijn ambtgenoot van Financiën overleg plegen over de uitbreiding van deze rechts kundige bijstand. Binnenkort is een wetsontwerp tc ver wachten. dat het tuchtrecht voor de pers regelt. De minister zegde toe, daarna te bestuderen in hoeverre dit tuchtrecht door De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 RL 7.00, 8.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Orkest Jack Payne. 8.15 Platen. 930 Koorzang. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeidei-s in continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Nederlandse liedjes. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Orkest-Malando. 14.00 A. J. C. 14.20 Zang. 14.30 Mariniers kapel. 15.00 Twents progranjma. 15.15 Sym- phonische muziek. 16.00 „Tegen vieren". 16.15 U.S.A.-cabaret. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Mu ziek van Willem Ciere. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 West-Europese commentaar. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Een huis aan de Rijn". 19.45 Voor Nedeidanders in Duitsland, 20.05 Din gen van de dag. 20.15 Promenade-orkest. 21.00 Socialistisch commentaar, 21.15 „De Winkel van Sinkel". 22.00 Schrammelmuziek. 22.25 De mens en zijn liefhebbei'ijen. 22.40 Accor- deola. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Franse orkestwerken. 9.35 Operettes 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Orgel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Amusementsorkest. 13.50 Film en toneel 14.10 Roemeense fantasie. 14.20 Engelse les. 14.40 Pianomuziek van Bach. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Dansmuziek. 15.50 De vliegende Hollander. 16.00 Fanfare korps. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Lof uit Keulen. 18.45 Volksliederen- kwartet. 19.15 Lichte muziek en zang. 19.50 School en radio. 20.05 De gewone man. 20.12 Saxofoonkwartet. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Italiaanse orkestwerken, 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Week end-serenade. 22.30 Actualiteiten. '22.45 Gebed. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest en Irma Bozzi, sopraan (Schubert, Mozart, Haydn en Brahms). een strafrechtelijke regeling moet worden gevolgd. Over publicaties, die gevaar opleveren voor de veiligheid van de staat, zijn be palingen opgenomen in de eerste afdeling van het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht. Deze gehele afdeling aldus mr. Wijers zal nog eens op de helling komen. Enige dagen geleden is een commis sie samengesteld, waarin zitting hebben mr. Donner, president van de Hoge Raad en de professoren Langemeyer en Pompe, die de zaak zal bestuderen. De handelingsonbevoegdheid van de ge- 'huwde vrouw zal spoedig onder het oog gezien worden. De noodzaak om de dood straf in de gewone rechtspraak in te voeren zag de minister niet in. WTat de zinneprik- kelende lectuur betreft, er is een commissie die de zaak onderzoekt. Er worden wel aan wijzingen aan de betrokkenen gegeven, waaraan men zich in het algemeen pleegt te houden. Soms wordt een gehele oplaag in beslag genomen. Er is verder contact met de Boeken Import Maatschappij en met de Nedeidandse Spoorwegen, welke laatste de boekenverkoop hebben verpacht aan de Stationsboekhandel en de Amsterdamse Kioskenmaatschappij, die op eerste vorde ring het étaleren of verkopen van bepaalde geschriften zullen stopzetten. Ten aanzien van het processie-verbod wordt volgens de bewindsman met beleid gehandeld. Als bij alle andere „optochten", zo zeide hij, list de beslissing practisch bij de burgemeester. In overweging is een aanvulling van de strafbepalingen op dierenmishandeling, waarbij speciaal gedacht wordt aan vivi sectie. De toestand op woonwagengebied noem de de minister onbevredigend. Maar dat ligt niet aan Justitie, dat geen invloed heeft op het aantal vergunningen en de inrich ting van de kampen. De burgemeesters zijn hier verantwoordelijk. Niettemin zijn er stappen gedaan voor het instellen van een interdepartementale commissie, die contact zal zoeken met het Woonwagen Liefde werk. waarna naar de bewindsman hoopte wel een bevredigende regeling verkregen zal worden. Voor een herziening van de oude Vreem delingenwet achtte de minister het tijdstip nog niet gekomen. Bij de behandeling van de verschillende afdelingen der begroting vroeg mr. Terp stra (A.R.) de minister of de directeur van het Mauritshuis in Den Haag niet wat erg vroeg was gearresteerd wegens ver meende fraude en of niet een grotere voor zichtigheid betracht had kunnen worden. De bewindsman antwoordde hierop, dat de pers voorzichtig dient te zijn met mede delingen over ari-estaties. Alsof de fout bij de pers lag en niet bij de JustitieMet vex-ontwaardiging had hij kennis genomen van de desbetreffende berichten. Misschien, zo zeide hij, is de politie wat loslippig ge weest. De inlichtingen zijn althans niet van het departement van Justitie afkomstig. Er zullen instructies worden gegeven en zo nodig zal ook het Openbaar Ministerie er op gewezen worden, dat men niet lichtvaar dig tot arrestaties moet overgaan. Na zijn verblijf in Indonesië was de lei der van de R.K. Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, Donderdagmiddag weer in de vergadering van de Tweede Kamer aan wezig. Ook prof. ir. W. Schèrmerhorn van de P. v. d. A., die teruggekeerd is van zijn reis naar Noord- en Zuid-Amerika, woonde de vergadering bij. Voor de Reserve Rijkspolitie thans 4100 aanmeldingen (Van onze parlementaire redacteur Er hebben zich tot nu toe 4100 personen aangemeld voor de Reserve Rijkspolitie, die ter ondersteuning van het wettig ge in tijden van onlusten en woelingen zal moeten optreden. De minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers deelde dit Dinsdagavond tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer mede. Er wordt gestreefd naar de samenstel ling van een corps van 10.000 man. Poging tot brandstichting in kamp Crailoo In een der barakken van het inter neringskamp Crailoo te Laren hebben twee gedetineerden een hoeveelheid kapok tus sen een kachelpijp en een sehoorsteenwand gestopt. De bewaking heeft de kapok ech ter ontdekt voordat zij in brand was ge raakt. Tegen de schuldigen, die in de cellenbarak zijn opgesloten, is bovendien proces-verbaal opgemaakt. PRIJZEN VOOR KERSTBOMEN De hoogst geoorloofde prijzen voor kerst bomen zullen dit jaar dezelfde zijn als die van 1947. Gemeten van 5 em. beneden de onderste vertakking tot aan de kop en voor zien van een steunmiddel, zullen de bomen dus mogen kosten: tot 49 cm. i 0.75, 5060 cm. fl. 70—99 cm. f 1,50, 100—124 cm. f2, 125149 cm. f 2.50, 150—174 cm. i* 3, 175—199 cm. f3,50, 200—249 cm. f4,25, 250—300 cm. f5,—. Indien een steunmiddel ontbreekt, dienen de prijzen met ten minste 35 ct. per boom te worden verlaagd. Boven 300 cm. lengte moeten de prijzen in redelijke verhouding staan tot de boven genoemde. Zonderlinge practijken van Rotterdamse politiemannen De 39-jarige Rotterdammer M., die veel relaties in Katendrecht had, kreeg steeds tips waar zich van binnengekomen sche pen afkomstige smokkelwaar bevond. Hij waarschuwde dan twee politie-agenten, de 26-jarige K. en de 30-jarige G. en ging naar het opgegeven adres om zogenaamd de smokkelwaar te kopen. Terwijl hij aan het onderhandelen was kwamen de agen ten binnen, die de goederen in beslag na men. Zij verkochten deze en deelden de opbrengst met M, Ook gebeurde het vaak, dat zij geld aangeboden kregen opdat zij verder geen werk van de zaak zouden ma ken. Ook van dit geld gaven zij een deel aan M. Toen een van hun slachtoffers argwaan kreeg en naar het politiebux-eau ging kwam de zaak uit. De agenten en M. hadden zich thans voor de rechtbank te verantwoorden- Deze veroordeelde de politiemannen tot iy2 jaar gevangenisstraf. M. kreeg 12 maanden waarvan 3 voorwaardelijk. Twee tipgevers werden veroordeeld tot respec tievelijk 10 maanden waarvan 4 voorwaar delijk en 4 maanden voorwaardelijk. Chef van Duitse werfpolitie in Den Helder vrijgesproken Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen de Duitser Willy Coert, die tij dens de oorlogsjaren chef was van de Duit se werfpolitie in Den Helder. Hem was ten laste gelegd, dat hij ver scheidene Nederlanders zou hebben mis handeld. Coert gaf toe, dat hij klappen heeft uitgedeeld, doch hij betoogde, dat dit in Duitsland niet als mishandeling wordt beschouwd. De getuigen, zelfs zij, die enige klappen van Coert hebben gekregen, legden gun stige verklaringen voqr deze Duitser af, die een Nederlandse jongeman uit handen van Kotalla heeft weten te bevrijden. De procureur-fiscaal had een gevange nisstraf van 5 jaar geëist. Het Hof heeft deze Duitser echter vrijgesproken. Opgelet bij aanschaffing van een woonschip Menigeen, die geen kans ziet een wo ning te krijgen gaat er toe over zich een woonschip aan te schaffen. Maar, zo deelt ons de „Vakgroep Kleinscheepsbouw" me de, men dient voorzichtig te zijn bij het geven van een opdracht tot de bouw van een dergelijk schip. Er zijn volgens deze vakgroep ook bouwers van woonschepen, die het niet zo nauw nemen. Het is name lijk al een paar maal voorgekomen, dat door deze lieden gebouwde woonschepen bij hevige wind lek werden en zonken, en de bewoners slechts op het nippertje het vege lijf konden redden. De vakgroep, die door het ministerie van Wedei-opbouw en Volkshuisvesting is belast met het verlenen van bouw- en ma teriaalvergunningen voor de bouw van woonschepen adviseert belanghebbenden, zich bij aankoop of het geven van een bouwopdracht met haar in verbinding te stellen. Congres over vacantiespreiding Op 18 December wordt in de Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag een congres gehouden over vacantiespreiding, georga niseerd door het Centraal Werkcomité Va- cantie. In dit comité zijn vele organisaties en instanties vertegenwoordigd, die een rol bij de vacantiebesteding hebben te vervul len of voor een goede vacantiebesteding grote belangstelling koesteren. Op het congres zal oud-minister ir. H. Vos de algemene aspecten der vacantie spreiding bespreken. De heer F. Th. van der Maden behandelt de positie van het onderwijs bij de vacantiespreiding. De sociaal-economische kant wordt toegelicht door de heer B. G. F. Buis en ir. J. P. Fok ker van de Rijksdienst voor het Nationale Plan zal de vacantiespreiding in ruimtelijke zin behandelen. Op Vrijdag 17 December vertrekt het m.s. „Madoèra" met zeepost naar Indonesië. Correspondentie, die men met dit schip wil verzenden, dient niet later dan 13 December gepost te zijn. 's Winters is het toch altijd moeilijker met het eten. Gelukkig brengt Mevrouw Lotgering-Hille- brand een recept voor: RODE KOOL MET ROLPENS 1 kg. rcdekool (gesneden), pl.m. 1/4 1. water, zout, 3 kruidnagelen, 1 laurierblad, 2 lepels azijn en 25 gr. suiker of 2 zure appelen, 35 gr boter. Zet de kool op met water, zout en kruiden en kook ze vlug gaar (pl.m. 1 uur). Voeg azijn, suiker en boter toe en laat ze daarmee pl.m. 15 min. stoven of stoof een paar zure appelen mee en gebruik minder suiker. Verwijder voor het opdoen de kruiden. Neem rolpens bij rodekool (165 gr. op bon van 100 gr.) en bak ze aan beide zijden mooi bruin. Vergeet niet op iedere plak rolpens een plak gebakken appel te leggen. Stoof rodekoolgerechten nooit lang na, de doordringendste koollucht ontwikkelt zich het sterkt tijdens het stoven. Nog een jaar UNAC De correspondent van het ANP te Parijs meldt: De Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag haar goedkeuring gehecht aan de beslissing van de commissie voor sociale aangelegenheden om de Unac (United Nations Appeal for Children) nog een jaar te laten doorwerken. Nederland onthield zich van stemming ofschoon het, zoals mej. Klompé in de commissie ver klaard heeft, verlenging van het werk van de Unac „van ganser harte ondersteunt". Het bezwaar van Nederlandse zijde is echter, dat de commissie, op Amerikaans voorstel, besloten heeft alle opbrengsten van inzamelingen aan het UNO-kinder- fonds te geven. Nederland verklaarde zich hier tegen met het oog op het dollartekort van verschillende landen. Verder kon Ne derland niet accoord gaan met het geheel onder het toezicht van het UNO-kinder- fonds plaatsen van de Unac. Ontbinding van Mohammedaanse Broederschapsbond in Egypte De Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, heeft de ontbinding bevolen van de „Mo hammedaanse Broederschapsbond" en al zijn onderaf delingen in geheel Egypte. Deze organisatie, een ultra-nationalistische beweging, waarvan de 38-jarige Sjeik Hassan el Banna de leider is, beweert een ledental te hebben van meer dan een half millioen in Egypte. Sjeik Hassan had een program voor de „bevrijding van Palesti na, desnoods te vuur en te zwaard" en zeide vorig jaar een wervingsbureau ge opend te hebben voor jonge Egyptenaren. Op 20 November maakte het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken be kend, dat de politie verscheidene leden van de Mohammedaanse Broederschap had gearresteerd, nadat zij een jeep had aan getroffen, waarin zich springstoffen, gra naten, bommen, dolken en een machine geweer bevonden. barsow en Pirogow doen boekje open Luitenant Anatoly Barsow, een vroegere piloot van de Russische luchtmacht, en Peter Pirogow, zijn navigator, die twee maanden geleden uit de Oekraine naar Linz vlogen en de Westelijke vrijheid ver kozen. hebben verklaard dat zeventig procent van het volk der Sovjet-Unie tegen het huidige Stalinistische régime is. Hoe wel de meerderheid van het volk ook tegen oorlog is zal de constante Sovjet propaganda hen misschien binnen twee of drie jaar bereid tot vechten maken. Doch ondanks de oorlogspropaganda van de Sovjet-regering zullen de millioenen man nen die in de Russische legers hebben ge streden en gedurende de tweede wereld oorlog West-Europa zagen, niet meer op nieuw willen vechten. Zij geloven overi gens niet dat de tegenstanders veel kans hebben het huidige régime in Rusland om ver te werpen. Pirogow vertelde dat de meerderheid der Russen het huidige régime haat omdat door de collectieve boerderijen zeventig procent van het volk niet genoeg te eten heeft. Niemand kan de zuiveringen van de dertiger jaren vergeten. Na de oorlog waren de mensen van gevoelens dat de re gering de levensomstandigheden zou ver beteren, doch zij zijn thans slechter af dan ooit. Barsow en Pirogow hebben een bezoek gebracht aan de luchtbases die de lucht brug met Berlijn onderhouden en zij zeg gen dat de Amerikaanse en Engelse pres taties op de luchtbrug verbazingwekkend zijn. Zij achten het niet mogelijk een ver gelijking tussen de Westelijke en de Rus sische piloten te maken en evenmin tus sen de Russische en de superieure Weste lijke navigatie-middlen. Beiden hebben aangeboden naar Ame rika te gaan om daar in de „Voice of America" uitzendingen voor Rusland te spreken. 'traven Zutfen is aan een groot gevaar ontsnapt. In de onmiddellijke nabijheid van St. Walburgzieken huis, op een plek waar dagelijks vele woonschuitbewoners passeerden, hadden de Duitsers vier „vernieltngsbommen van 250 kilogram begraven. Zij wilden deze laten springen om hun terugtocht te dekken en de Canadezen le beletten een bruggelioofd over de IJsel te vormen. Bij toeval werden de gevaarlijke projectielen door gemeentewerklieden ontdekt. De hulpver leningsdienst heeft de mijnen verwijderd. De patiënten van het ziekenhuis werden tijdens dit riskante werk als in de oorlogsjaren in de kelders in veiligheid gebracht. Een der bommen is reeds blootgelegd (zie pijl). Publ. Centr. Bureau v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Diplomatiek personeel der Sovjet- Unie in Amerika sterk ingekrompen (Van Onze correspondent te New York) Gedurende de laatste drie maanden heeft de Sovjet-Unie haar diplomatiek personeel in de Verenigde Staten belangrijk verminderd. Cijfers tonen aan dat eind November nog maar 225 leden van de diplomatieke Sov jetstaf in de Verenigde Staten aanwezig waren tegen 290 op 1 Augustus. Tijdens de oorlog, in 1945, bereikte hun aantal een top van 2300 personen, die hoofdzakelijk belast waren met toezicht op de versche pingen van goederen ter waarde van bil— lioenen dollars, welke volgens de lend- >e overeenkomst naar het geallieerde Rusland werden verzonden (en waarvan de rekening nog steeds niet vereffend is). Het sluiten van de Sovjetconsulaten in San Francisco en New York was aanspra kelijk voor ongeveer de helft van genoem de personeelvermindering. De rest was hoofdzakelijk een gevolg van de steeds in omvang afnemende wederzijdse handels overeenkomsten. De Amerikaanse export naar Rusland is aanzienlijk teruggelopen tengevolge van de scherpe controle op de verscheping van zware machinerieën en andere goederen, die er toe bij kunnen dragen om Rusland's ooi'logspotentiëel op te bouwen. De staf van de Sovjet-handelsorganisa tie in de Verenigde Staten is daardoor dras- tisch ingekrompen. Anderzijds is het aantal officiële Amerikaanse vei*tegenwoordigers in de Sovjet-Unie vrijwel gelijk gebleven. Het omvat in Moskou ongeveer honderd leden van de diplomatieke staf. GESPLITSTE „ZUIVERING" VAN BERLIJN De Berlijnse gemeentereiniging is thans gesplitst in een afzondex'lijke Westelijke en een Oostelijke dienst. De dienst in de Sovjetsector zal staan onder leiding van Otto Thiel, in de Westelijke sectoren onder Gustav Erdmann, die ook hoofd van de dienst was onder het onverdeelde ge meentebestuur. PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE 39. Maar Panda, die ondertussen zijn bezin ning teruggekregen had, deed nu alles om het weer goed te maken. „Bulk is ontvlucht," riep hij, „langs de regenpijp. Hij heeft mij met zijn gedachtenmachine bewerkt, daarom heb ik opeens zo gek gedaan." „Inderdaad, kereltje, daar gaat hij," merkte Dommel op, terwijl hij zich met Panda over de dakrand boog. „Nu zullen wij er opnieuw achteraan moeten." ,Ja", gromde ae commissaris, die de laatste woorden van Dommel gehoord had, nijdig, „en als dat ventje hier" hij wees op Panda „nog meer van dergelijke grapjes uithaalt, lijkt het me beter om hem op te sluiten inplaats van die boef!" „Neem het hem niet kwalijk, heer com missaris, hij deed het slechts onder invloed van de gedachtenmachine. Hij kon er werkelijk zelf niets aan doen." „Dat is dan maar een raar dingetje, die machine van U", snauwde de commissaris, „Maar we staan hier onze tijd te verpraten. Kom mee, in de auto, we moeten hem achterna, anders brengt hij met zijn gedachtenmachine de hele stad in opschud ding. Engelse tandartsen voelen zich „gegrepen" Van onze correspondent te Londen) In Zuid-Londen woont een tandarts, die 400.000 gulden per jaar verdiexxt. Hij werkt drie en een halve dag per week. Dit ple- ziei-ige leventje heeft de man sinds de ge> zondheidsverzorging in Engeland genatio naliseerd is. Vóór die tijd, dxxs voor 5 Juli, verdiende hij honderdduizend gulden per jaar. Tegenwoordig bewerkt hij zijn pa tiënten echter aan de lopende band en dat bezorgt hem zijn grote verdiensten. Hij zegt: „Ik werk aan vier stoelen tegelijk. Mijn assistente verricht het voorbereidende werk, ik geef de eerste patiënt een injectie, boor de tweede, vul de derde en neem een foto van de kaak van de vierde. Dan ga ik terug naar de eex-ste, wiens injectie is uit gewerkt, ik boor hem, de tweede geef xk dan zijn vulling enzovoort. Maximaal kan hij zo tien vullingen per Uur doen. Niet alle tandartsen in Engeland werken op deze manier, maar velen van hen ver dienen sinds 5 Juli toch een aanzienlijk be drag. Zo zelfs dat zij de jaloezie van de doktoren hebben opgewekt en Bevan, mi nister van Volksgezondheid, besloten heeft dat een tandarts van hetgeen hij meer ver dient dan 4800 pond (een kleine 50.000) per jaar, de helft moet afdragen. Dat be sluit was natuurlijk een knuppel in het hoenderhok. De tandartsen schreeuwen moord en brand en de heer Bevan zal straks bij de debatten in het Lagerhuis er nog menig woordje over moeten horen. Hun voornaamste bezwaar is dat zij zich inder tijd hebben laten „nationaliseren" onder de belofte van de heer Bevan, dat zij voor iedere behandeling een apai-t bedrag zouden krijgen uitgekeerd, een zeer hoog bedrag zelfs. Nu bijna alle Engelse tandartsen op deze voorstellen zijn ingegaan en veel meer geld verdienen dan zij plachten te doen, komt minister Bevan met zijn alarmerend nieuws. Wij hebben het wel gezegd, zei een tandarts. „Zodra wij allemaal iix staats dienst zijn begint men aan onze inkomsten te knabbelen. Welnu, als Bevan mij het loon geeft van een schoolmeester, dan zal ik ook als een schoolmeester werken en mijn systeem van vier patiënten tegelijk laten varen. Dan ga ik één dag werken en de rest van de tijd eendjes voeren! Nu komt de krachtproef voor minister Bevan". De Britse marine heeft 59 torpedo- bootjagers minder dan in 1945 „Sedert Augustus 1945 zijn 98 Britse tox-pedobootjagers verkocht aan buiten landse mogendheden of gesloopt", zo ver klaarde in het Lagerhuis de financiële secretaris van de Admiraliteit, John Dugdale. „In dezelfde periode", zo voegde hij er aan t'oe, „werden 39 nieuwe torpedoboot- jagers ter beschikking van onze vloot gesteld". Op de vraag van een conservatief lid of onder de landen, die Britse torpedo- bootjagers hebben ontvangen, de Sovjet- Unie voorkwam, bleef Dugdale het ant woord schuldig. Voorts heeft hij medege deeld, dat de bouw van vier vliegdeksche pen, waarvoor in de begroting van Marine credieten waren uitgetrokken, is opge schort. Bernard H. M. Vlekkp en wij J J. R0men Amerika Roermond en Maaseik. ^en, j De heer Vlekke (bekend door over de geschiedenis van Indonesië) i de jaren van de oorlog gewerkt aan w n University en in die tijd ook de v rTard Staten bestudeerd. Zijn kennis en?v.D!gde ervan maken dit boek. dat niet uit f of bewondering, noch uit gewóón beW$u'" is geschreven. eetQhei(i De fundering van de natie op een nnu.- ideologie maakt hij centraal, ter onrfp v e ding van de Europese staten iukt wchei- schillende wil hij duidelijk maken A ^er" inzichten worden daar omheen gewiktu e vermengen zich er mee: over invi n van de samengesteldheid der bevolkin ea de traditie der onbeperkte kansen p' van het onderwijs; alleen de behandeling v Van godsdienst staat er los van. Economie^ de „culturele" kwesties, ook liet negervraa -»en blijven onbesproken: de beperking worlt handhaafd tot de delen van het publiek ^e" ven. die voor alle Amerikanen min nït e* gelijk gelden. Het laatste hoofdstuk ,er een ferme scheur in de dunne huid vakv ballonnetje, dat met illusies gevuld k een speciale betekenis die Holland 0Ver Amerika zou hebben. d v°or Naar Amerikaanse trant onbevan°Pr, zakelijk, verwelkomt de schrijver vaf? 3 allen, die het niet met hem eens zijn S? inzichten, in de beste traditie der histn^ gesproten uit z'n streven om te vertellenh de zaken werkelijk staan, en in zo'n levend' intelligentie, zal men met veel kennis* zaken eerder kunnen verruimen dan v/p leggen. De geest en de kwaliteit van dit W zijn onaantastbaar. Het is een voortreffelru werk op een terrein: de karakterbeschrijving van vreemde naties, waar misschien meer ria ergens anders reputaties (van bereisde Hop? in dit geval) dienen om onzin ingang tednnn' vinden. S.M Uitgeverij L. J. C. Boucher, 's Gravenhof Strijd om Troje, Homeros' Ilias navei-kui door dr. Onno Damsté. a Uitgeverij J. H. de Bussy, Amsterdam-Een Hollandse familie in zonnig Zuid-Afrit, door H. Bloem. mrisa- Uitgeverij v.h. Van Ditmar N.V.. Amster dam, Antwerpen: Er win en Paul, de geschie" denis van een vriendschap, door Lisa Teb' ner. Geaut. vertaling: Wim Vonk. Uitgeverij v.h. Van Ditmar N.V., Amster- dam, Antwerpen: Liefde, door Björnstjerne Björnson. Vertaling: Claudine Bienlait Oorspr. titel: Synnöve solbakken arne Met een nawoord van dra. Amy van Marken Uitgave van N.V. „Focus", Bloemendal' Het fotoboek, een inleiding in de fototeeh- niek en de fotokunst, ten dienste van vak leerlingen in de fotografie en amateurfoto. grafen, door Dick Boer. Derde druk. Uitgeverij J. H. Kok N.V., Kampen: Hoofd- lijnen der logica, door dr. D. H. Th. Vollen hoven. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam: Waar de kaarsen branden, door Mien Labberton. Republiek der Letteren, Amsterdam: De vijand onder de microscoop, het leven van Louis Pasteur, door O. Koesnetsowa. Verta ling: Suzanne van Thijn. Republiek der Letteren, Amsterdam: Ka- poenga, de eskimojongen, door Florence Hayes. Vertaling: J. F. Kliphuis. Oorspr. titel: The Eskimo Hunter. A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.V., Amsterdam: Tsjaikówski, de geschie denis van een. eenzaam leven, door Nina Berberówa. Uit het Russisch bewerkt en met aantekeningen voorzien door dr. J. A. Leerink. Britse technici naar Joegoslavië Britse technici zullen Joegoslavië helpen bij de opbouw van zijn ijzer- en staal industrie onder het vijfjarenplan, meldt Reuter uit Belgrado. Naar is meegedeeld, zal een Britse firma, de „Mackenzie Metcalfe Engineering Com pany" een grote metallurgische fabriek in Joegoslavië ontwerpen. Een directeur der maatschappij heeft Reuter meegedeeld, dat op grond van een overeenkomst met het Joegoslavische ministerie van zware in dustrie zijn maatschappij „op zich genomen had het ministerie practische hulp te ver lenen bij het maken van plannen voor de uitbreiding van die industrie". Noorse defensie kost millioenen De Noorse parlementscommissie voor aangelegenheden betreffende de buiten landse politiek en de defensie heeft een stemmig het voorstel der regering voor een crediet van 112 millioen kronen voor speciale defensiedoeleinden goedgekeurd. De commissie is het ook eens over de ver deling van dit bedrag als volgt: 84 mil lioen voor de gewapende strijdkrachten. 20 millioen voor de burgerlijke verdediging, 7 millioen voor het politie-apparaat en 1 millioen voor het aanleggen van voor raden. Communistische ronselarij in Birma Volgens een officiële mededeling te Ran goon zijn Birmese communisten bezig met geweld jongemannen te recruteren voor opleiding voor het „volksdemocratische leger". De communisten, aldus de mededeling, hadden twee militaire opleidingsscholen geopend nabij Pegoe, 65 km ten Noorden van de hoofdstad. Smokkelaars. Een grote smokkelaarsbende, die aan de Duits-Nederlandse grens opereerde, is opgerold. Tien personen zijn gearresteerd. Gedurende de laatste maanden moet deze bende verscheidene honderdduizenden sigaretten, duizel den chocoladerepen en een groot aantal damesschoenen van Nederlands fabri kaat naar Duitsland hebben gesmok keld. De goederen werden op de zwarte markt tegen hoge prijzen verkocht. Corruptie. Mevr. Tamajo Mijagi, lid van de Japanse senaat, heeft verklaard dat talrijke afgevaardigden bedragen ten belope van verscheidene millioenen Yen hebben ontvangen om het wets ontwerp tegen de prostitutie, dat op M Juni j.l. bij de Kamer werd ingediend, te doen afstemmen. Vonnis. De rechtbank van Bratislava (Tsje- choslowakije) heeft drie soldaten, die er van beschuldigd werden tezamen me negen anderen een reeks aanslagen, ara- op president Gottwald, te hebben willen organiseren en getracht hebben de wijk naar het buitenland te nemen, ter dood veroordeeld. Drie andere Be schuldigden werden veroordeeld to straffen van acht maanden tot 20 jaar dwangarbeid. Zes beschuldigden wer den vrijgesproken. Dageraad. Naar het blad „Kude Pravo meldt, zal de naam van de Saai fabrieken in Tsjechoslowakije wora^ veranderd. De schoenen-, leder-, rayon*' katoen- en rubberondernemingen v Bata werden na de oorlog geconfïskeer en genationaliseerd. Thans 2^-® werken onder de naam „Svit'hetge „dageraad" betekent.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2