Santpoortse kraaminrichting door wethouder v. Leusen heropend (\Kort en Bondig Zware straffen geëist in affaire van ontucht en beroying Zandvoorts nieuwe Noord-Boulevard zal ruim vier ton kosten Buitengewoon geslaagde Hoogovens- Veiligheidsdag met „de film1' als besluit Ja en Nee VRiPAC 10 DECEMBER 1948 TJM.UIDER COURANT Jfo ranatha fa het nieuw' De villa „Najade", het huis met de klok- i» aan de Duinweg te Santpoort-station jeeft sedert gisteren als zodanig opgehou- 'te bestaan, want met ingang van 9 Eember hebben zuster G. M. Dolleman ^zuster M. Groeneveld er hun bivak op slagen- - - Toen bijkans twintig jaar geleden de -eente Velsen een grote bevolkingsaan- '•Vc boekte, bleek dat er een dringende be lofte kwam aan een kraaminrichting ;nneX rusthuis. De zusters Dolleman en rroeneveld, die een jarenlange ziekenhuis- baring achter de rug hadden, hebben !L de hoofden bij elkaar gestoken en de -gelijkheden, maar tevens de moeilijk- 'fen om een dergelijke inrichting te lichten gewikt en gewogen. qo 1 Augustus 1931 hebben zij aan de Hoofdstraat 119 een gewoon huis zo goed gelijk voor hun doel ingericht. Twee later werd een villa aan de Cremerlaan Sjokken, waar na bijna 10 jaar de bezet- ^trokken. De zusters zijn echter voor kleintje vervaard en aan de Burge rlef Enschedélaan werd een nieuw .jtrdak gevonden. 'prie maanden voor de bevrijding ver ijsde de inrichting naar de Wüstelaan tot November van dit jaar, want zuster Shman wist dat, wanneer ze het veld Hoest ruimen in de Wüstelaan, er een huis ^5t worden gezocht met een grote pa- jjutea-accomodatie. \aveei gezoek werd „Najade" gevonden, «aar kapitalen zouden nodig zijn om dit, •'"deplorabele toestand verkerende gebouw vs'oonbaar te maken. Officiële opening. Donderdagmiddag om drie uur nam ad- -oistrateur J. Wijnberg het woord, om de aswezige genodigden een hartelijk wel- Éintoe te roepen uit naam der heide direc ts. Zeer speciaal richtte hij woorden nn begroeting tot de wethouder van Volks- ,0Ddheid dr. A. J. van Leusen, de wet ter van Sociale Zaken Th. Kruisman, kide directeur van het provinciaal bureau wr oorlogsslachtoffers in Noordholland -r J. D. J- E. van den Berg en tot dokter y h.' Geursen van de G.G.D. in Haarlem, ïjarlem. ~De heer Wijnberg, die een overzicht gaf tij de „Maranatha"-historie, zeide dat ig ook voor de gemeente Velsen een Wondere was. Hiermede was wethouder Van Leusen, •i daarna aan. het woord kwam, het eens. Het begrip kraaminrichting heeft voor huidige gemeentebestuur nog altijd iets iin een schrikbeeld, zo zei spreker. Al l!«ek er voor de gemeente geen mogelijk- kij {e bestaan om zulk een inrichting zelf "lopenen, toch had dit vraagstuk bij voort- ring de volle aandacht,aldus de -heer 7;n Leusen. Er waren voor de gemeente •-.oplosbare moeilijkheden, maar nu is het jïiieentèbestuur dankbaar .gestemd. „Ma- •jiiatha" heeft tot nu toe een taak vervuld is zich onmisbaar gemaakt in de gemeente I felsen, zo vervolgde spreker. Bij Driehuis woonden Je eerste Velsenaren Lezing van de heer P. Calkoen voor „Gas en Water" Ter inleiding van een lezing over de hik van Velsen, vertelde de heer P. Cal- ioen Donderdagavond in de kleine zaal ran het Patronaatsgebouw aan de leden van de personeelsvereniging van „Gas en later" het een en ander over Velsen's adste geschiedenis. Alles wat bekend is over de volkeren Sa hier voor 850 na Christus geleefd heb- aldus de heer Calkoen, .is men :te we ggekomen uit opgravingen die gebruiks- rwnverpen, scherven, urnen en aarde-' wkihebben opgeleverd. Uit .deze opgravingen blijkt dat iiy de buurt van Driehuis de oudste be volking van Velsen gewoond heeft. Nog in Juni van dit jaar zijn daar scherven van zwart-grijze schotels en urnen en een gedeelte van een graf uit de tijd van 100 jaar voor Chris tus te voorschijn gekomen. Meer dan de helft van deze kostbare vondsten aldus spreker, gaan verloren de onwetendheid van de arbeiders ie achteloos doorwerken als zij schelpen, men of andere voorwerpen uit oude tij fel tegenkomen. De lieer Calkoen besprak uitvoerig de Verschillende soorten aardewerk en ver- gelijkte zijn betoog met enige zeer oude (ierven en tekeningen. Eerst na 850 na Christus kunnen wij ret meer zekerheid over de geschiedenis finVelsen spreken, aldus de heer Calkoen, Schoon er over die tijd nog veel gissin- gemaakt moet worden. De oudste ge dreven geschiedbron van Velsen is een wkonde van de Angelsaksische hofmeier jkrel Martel. „Goed getraind". Engelmundus, een geloofsverkondiger -i Engeland kwam met ongeveer 50 Gezellen 700 in Velsen aan. Deze '-lepere mannen die „goed getraind" naar lage landen waren gekomen om hier kersteningswerk te beginnen, bouw en houten kerkje op een stenen voet je, dat door de woelingen der tijden vele alen verwoest werd, doch steeds door Mmundus en later door-zijn volgelin- werd herbouwd, steeds fraaier en Puler, Vooral tijdens de Noormannen- :'iag hadden deze monnikken aanhou- met brand en vernieling te kampen. Har lieten de Hoekse en Kabeljauwse gisten hun verwoestende sporen na en as- en Brood-oproer deed een duit eet zakje. Zeker twintig maal is het "iense kerkje vernield geweest, volgens V-raker, ka de dood van Engelmundus is Velsen ^bedevaartsplaats geworden. Legenden inhalen over wonderbaarlijke genezingen -Hal van verhalen doen over deze Angel- «sische priester de ronde, to de 14e eeuw werd de toren er bij «ouwd. Omstreeks 1800 werd hij ge cureerd. fa vele soorten steen waaruit de kerk ^opgebouwd getuigen van de overblijf- -a van vorige kerken. Zij vertellen iets par haar veelbewogen geschiedenis, die niet uit de geschreven bronnen kunnen ga- Dikwijls kan deze. zo zeide de heer Hkoen, uit de steensoort worden afgeleid. heer J. Wijnberg, voorzitter van de l^oneelsvereniging van het gas- en wa- •oedrijf dankte de spreker na afloop voor -'eerzame avond. Hierna knipte de heer Van Leusen, om in de stijl van het werk te blijven, met een verbandschaar, het lint door, dat de toegang tot de verpleegafdeling had afgesloten, waardoor de inrichting officieel heropend was. Ds. P. A. Tichelaar sprak hierop naar aanleiding van Lucas 8 een kort wijdings woord, waarna hij een gebed uitsprak. Dokter A. J. de Groot Lz. bood als oud ste der Santpoortse doktoren namens de medici zijn gelukwensen aan. Dokter Meindert de Groot, sprak als con trolerend geneesheer over het interne leven in „Maranatha", Zuster Dolleman sprak tenslotte woor den van dank. Hierna bestond gelegenheid het ruime, goed geoutilleerde huis te be zichtigen. Beverwijk „Schipper naast God" Het „Comité Abonnementsvoorstellin gen" had ditmaal het gezelschap „De Ko medianten" uitgenodigd, dat Jan de Har- tog's veelbesproken spel „Schipper naast God" ten tonele voerde. Het stuk behandelt de strijd van kapi tein Joris Kuiper met de immigratie-auto riteiten met zichzelf. Hij heeft im mers een aantal om hun ras vervolgden aan boord en probeert hen te landen daar waar zij in vrijheid zullen kunnen leven. Maar overal wordt hem, de christen-kapi tein, de toegang tot dit of dat beloofde land belet. De kern van het spel ligt op gesloten in de striemende claus die kapi tein Kuiper, naast God schipper op de .Hoop voor Allen", de hem beargumen terende predikant toeslingert: „Voor een waarachtig Christen bestaat er geen Jo den-probleem, alleen maar een Christen probleem". Joris Kuiper (Cor van der Lugt-Melsert) was ook deze avond, waarop een stamp volle zaal in grote spanning dit knap ge schreven stuk volgde, qua spel en teke ning de centrale figuur, waarop alles zich concentreerde. Van der Lugt gaf van Kui per een creatie, die trof door de juiste, rustige afstemming en die deze toon alle drie bedrijven wist te behouden. Velen stonden hem terzijde; van hen moge ik noemen een ietwat luidruchtige scheepsdokter (Ben Aerden), een sterk gespeelde meester Davelaar van Leo de Hartogh, een voortreffelijke vertolking van de marine-attaché door Gerard in 't Veldt en een goed geslaagde rol van Hen- kie de scheepsjongen, een kolfje naar de hand van Wim Poncia. De handeling speelde zich uitsluitend in de kapiteinshut af, hetgeen bij mij de vraag doet rijzen of deze schipper ook wel eens op de brug komt. Trouwens aan détails was vaak merkbaar, dat in dit spel de toneelsfeer de overhand heeft boven de scheepsfeer (het glazen slaan en het ge bruik van het bootsmansfluitje). Maar dat zal hen, wie de zee vreemd is (en dat zijn er nog velen), niet hinderen. De Hartog heeft met „Schipper naast God" ons Nederlandse toneel een stuk ge schonken, dat niet alleen boeiend is, maar ook de toeschouwer een vraagstuk van mensenrechten in een democratische sa menleving onder het oog brengt. A. J. VAN DER WEIJDEN. LEZING DOOR DE HEER A. J. VERKLEY Op .Dinsdag 14 December zal de heer A. J. Verkley voor de Tuinbouw-studieclub een lezing houden over het gebruik van stalmest ten opzichte van kunstmest.. De avond wordt gehouden in het veilingge bouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat. WINTERCOMPETITIE HOSC De voornaamste uitslagen van de wedstrij den welke Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg. te Beverwijk voor het clubkampioensch'ap van de Hoogovenschaak club plaats, vonden luidden als volgt; Afd. 1; Th. Spijker—G. Paardëkooper 01; J. Beentjes-B. Wulms 0—1; P. A. Veldheer M. P. Suiker 0—1;, A. Slings—M, Wit afg.; J. C. de Haas— M. Wit 1—0. Ageeda voor Beverwijk VRIJDAG 10 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Fort Apache". Luxpr Theater, 7 en 9.15 uur: „Go West". W. B. Theater, 8 uur: „Een vals spoor". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De beste jaren van ons leven". NIEUWE HEFFINGSVERORDENING „BESMETTELIJKE ZIEKTENGELDEN" De bestaande verordening op de heffing van zogenaamde „besmettelijke Ziektengel- den" lean in Beverwijk niet meer toegepast worden en moet dus gewijzigd worden. Thans wordt door de landelijke overheid geadvi seerd de zogenaamde schoolgeldmaatstaf aan te nemen (inkomsten-, loon-, vermogens belasting). Op die basis wordt de gemeente raad thans een nieuwe verordening ter goed keuring voorgelegd. BENOEMING AAN DE ZEF.WIJKSCHOOL. Aan mej. J. C. Scholtz is indertijd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Beverwijkse openbare U.L.O." Thans tracht de gemeente aanspraak te maken op de rijks- vergoeding voor een 6e kleerkracht aan de Zeewijkschool en zij stelt voor. genoemde leerkracht aan deze school te benoemen zo dat zij dus geen rijkswachtgeld geniet. UITSLAGEN B. C. „SANS ATOUT" De voornaamste uitslagen van de wedstrijd welke Woensdagavond om het clubkampioen- schap van de bridgeclub „Sans Atout" plaats vonden waren: Groep I: 1. heren G. TabakB. Hoogeboom 35 m.p.; 2. heren J. BoomJ. Blom 34 m.p.; 3. heren K. v. d. ZonJ. v. Zutphen 34 m.p.; 4. dames Tandvan Essen 33'-!• m.p.; 5. heer en mevrouw Fris 32AS m.p.; 6. heren J, de VriesH. Pools 30'i m.p.; 7. heren J. v. Dam R. Stiphout 27 m.p.; 8. heer en mevrouw van de Capelle 25Aè m.p. IJmuiden Veertigduizend vaten haring naar Duitsland Op een bespreking te Frankfort is over eenstemming bereikt over de levering van 40.000 vaten Nederlandse haring aan de Britse en Amerikaanse zóne in Duitsland. Het contract zal binnenkort getekend worden. Zondagsdiensten Dokters. VELSEN EN IJMUIDEN In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de art sen: A. J. van Leusen, tel. 4328; P. Brou wer, tel. 4507, voor de „Maatschappij- Dokteren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer- Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwen laan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts R. Fierstra, tel 3737. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts M. de Groot, tel. 8410 te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. Santpoortse Apotheek,, Bloemendaalse straatweg 145, tel. 8249. Santpoort-dorp ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE T.V.S.-LEDEN. Zaterdagavond 11 December wordt in de Weyman te Santpoort door de leden van de Turnvereniging Santpoort een ont spanningsavond gegeven en Woensdag 22 December komen des middags in dezelfde zaal de aspiranten aan de beurt voor een „poppenkastvoorstelling met verrassin gen". BINNENLAND De tankboot „Barendrecht" van Van Ommefen's Scheepvaartbedrijf N.V. te Rot terdam is te Para, in het stroomgebied van de Amazone, met roerschade aangekomen. In samenwerking met het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft de N.I.W.I.N. in No vember 10.000 zogenaamde kinder-Kerst- pakketien naar Indonesië verzonden, waar zij in de Kerstweek zullen worden uitgereikt aan kinderen van elke landaard in kinder tehuizen en hospitalen. In Rotterdam botste een auto tegen het stoom trammetje naar de eilanden. De auto bleef met de bumper aan het achterste rij tuig haken, reed een eind mee en raakte zonder* ongelukken los toen de bumper brak. Een andere automobilist, die enige tijd later ook tegen de stoomtram botste, moest, even als zijn vrouwelijke passagier, naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. Veertien dagen geleden was 4 maanden gevangenisstraf geëist tegen de Rotterdamse tandarts, die er van verdacht werd sieraden te hebben verduisterd, welke hem tijdens de bezetting door Joodse Nederlanders in be waring waren gegeven. De rechtbank heeft de tandarts vrijgesproken. Een gewezen inspecteur van politie te Arnhem, die er van verdacht werd betrok ken te zijn bij een autodiefstal, was door de rechtbank vrijgesproken. De Officier van Justitie, die lVi jaar geëist had, ging in hoger beroep. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem heeft thans bevestiging van het vrijsprekend vonnis gevraagd. Prof. Romme: „Deelstaat-gedachte heeft zich enorm ontwikkeld" Woensdagmiddag omstreeks drie uur, bijna een uur te vroeg, arriveerde op het vliegveld Schiphol de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, die met de andere fractievoorzitters enige tijd in Indonesië heeft vertoefd om zich te oriënteren over de toestand aldaar. Prof. Romme vertelde het volgende aan de talrijke journalisten, die hem in de douaneloods omringden: „Wij.zijn naar de Oost gegaan om de te Bandoeng gelegde contacten met de fede rale deelstaten te vernieuwen. Wij gingen als waarnemers met een adviserende stem. Het spreekt dus vanzelf, dat ik niets kan zeggen ten aanzien van de aard van mijn adviezen. Wel kan ik verklaren, dat het nuttig is geweest dat wij als waarnemers naar Indië zijn gegaan, opdat onze fracties zich een oordeel kunnen vormen over de toestand aldaar. De regering moet nu een nadere beslissing nemen". Prof. Romme vertelde vervolgens, dat hij ook aanwezig was bij dè installatie van het parlement van Oost-Java te Bondo- woso. „Twee jaren geleden", zo zeide hij, „was ik ook aanwezig bij de installatie van het parlement van Oost-Indonesië en als ik terugblik en vergelijkingen maak, treft mij de enorme ontwikkeling, die de deelstaatsgedachte heeft doorgemaakt". Prof. Romme acht het vechten van de republiek tegen het federale beginsel ho peloos, omdat, naar hij zeide, „de deel staatsgedachte zich tot in de diepere lagen Van de Indonesische bevolking zodanig heeft ontwikkeld, dat men de deelstaten niet zo maar meer kan wegdenken". Met hetzelfde vliegtuig arriveerden ook -in Nederland de vier regeringsadviseurs dr. W. Hoven, drs. H. J. Manschot, mr. P. A. Ursone en mr. J. H. de Pont, die een oriëntatiereis naar Indonesië hebben ge maakt. Zij wensten zich nog niet uit te laten over hun bevindingen. Heden of morgen zullen de andere frac tievoorzitters uit Indonesië terugkeren. Voor de Haarlemse rechtbank is gister middag éón der onverkwikkelijkste zaken van de laatste tijd behandeld, die overigens een zeker belang ontleende aan het feit dat zij als waarschuwings-signaal kan dienen voor degenen die het bij het zoeken naar hun vermaak niet al te nauw nemen èn voor degenen die bij het leveren daarvan al evenmin veel rekening houden met de normen van het fatsoen. Het kwam op de zitting die door de president, mr. J. H. H. Hulsmann, met volmaakte tact, geleid werd tot een opsomming van laag-bij-de-grondse misdrijven als gelegenheid geven tot on tucht gekoppeld aan systematische bero ving, waarvoor zoals de Officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei, de goede stad Haarlem zich wel een beetje mocht schamen. Eén van de hoofdpersonen de 32-jarige A. II. S. was ten laste gelegd dat zij man nen met wie zij ontuchtige handelingen had gepleegd, beroofde van het geld dat zij bij zich hadden. Zo zou zij een 65-jarige los-arbeider ruim 350 lichter gemaakt hebben. Het wondei*lijkste was dat deze man een bezoek aan zijn geliefde al eens op 700 was komen te staan, maar dat zulks hem niet belet had haar weer op te zoeken. Een groenteboer die haar naar het huis van de familie R. dat voor deze zaken beschikbaar was gesteld, had vergezeld, miste 's morgens 180. S. hield echter vol dat hij deze aan haar had geschonken. Dit werd door de groenteboer bestreden. Naar S. verklaarde had zij al dit geld gedeeld met de familie R. „Nest van ontucht". De officier zei in zijn requisitoir dat hij slechts deze feiten ten laste had gelegd, omdat zulke misdrijven door de weinige medewerking van de benadeelden, die lie ver zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan de zaak geven, moeilijk te achterhalen zijn. Hij complimenteerde de recherche met de uitroeiing van dit „nest van ontucht" en eiste 2V2 jaar met aftrek. Verdachtes raadsman, mr. A. W. Helle- ma Jr. wees op de oorzaak van haar uit het lood slaan, dat gelegen zou zijn in haar gestrande huwelijk met een dronkelap. Hij bepleitte clementie daar verdachte uit een goed gezin komt, dat bereid is haar weer op te nemen. De 43-jarige Th. R.F. was heling en bevordering van ontucht ten laste gelegd. Zij gaf toe, dat zij veronderstelde dat er aan het geld dat S. haar ter hand gesteld had en dat afkomstig was van de groente boer, wel een luchtje zat. Tevens verklaar de zij een slaapkamer voor S. beschikbaar gesteld te hebben, maar voegde daar ter verontschuldiging aan toe dat toen haai man meer verdienen ging, hij S. prompt het huis ontzegd had. Twee jaar geëist. Tegen haar eiste de officier 2 jaar ge vangenisstraf, hoewel hij in aanmerking wilde nemen, dat haar man wel „hoofd van het bedrijf" zou zijn geweest. De raadsman mr. S. C. van der Wall was van mening dat de groenteboer inderdaad het geld aan S. geschonken zou hebben en dat er van heling dus geen sprake kon zijn. Wat betreft de kamer-verhuur moest naar zijn mening de man de verantwoording dragen. Hij vroeg vrijspraak en voor het geval de rechtbank toch tot een veroordeling zou willen komen, de uiterste clementie. Haar echtgenoot. J. J. R., die bij de of ficier in een bijster slechte reuk bleek te staan had zich voor dezelfde feiten te ver antwoorden. Hij gaf toe dat hij borrels had geschonken aan de cliënten van S. en een slaapkamer had verhuurd. Tevens had hij het van de 65-jarige ai'beider afhandig ge maakte geld in ontvangst genomen. Als Er komen vier rijbanen - Het belangrijkste punt dat de Zandvoort- se gemeenteraad op Dinsdag 14 December hoopt te behandelen, is het voorstel tot het. aanleggen van de Noord-Boulevard en de Zeeweg. Volgens het door de Dienst van Publieke Werken ingediende plan zal de Boulevard een breedte krijgen van elf meter met vier rijbanen. De rijwiel- en voetpaden zullen zoveel mogelijk vrij van de rijweg worden aangelegd. Tussen de rijweg en deze paden Walserij-Oost won de tweede prijs in de wedstrijd Goed Huishouden De veiligheidsdag „Goed Huishou den" welke Donderdag op het Hoog- ovenbedrijf de gehele dag en avond in beslag nam, is alleszins geslaagd. Uit de hele sfeer van deze dag en uit de toespraken die de verschillende af delingschefs 's mogens in de diverse bedrijven gehouden hebben, blijkt, dat de veiligheid het personeel na aan het hart ligt. De wedstrijd „Goed Huishouden" waaraan een wisselbeker verbonden is, werd, zoals wij reeds gisteren meldden, dit jaar ge wonnen door de Buizengieterij en Walserij Oost mocht het genoegen smaken de tweede prijs in de wacht te slepen. 's Middags kwam de Hoogoven harmonie in actie en op alle bedrijven klonk pittige marsmuziek. Natuurlijk ontbrak ook hier een spandoek met de veiligheidsleuze „Werkt veilig, allen samen" niet. Hersengymnastiek 's Avond kwamen in de beide zalen van het Kennemer Theater te Beverwijk vele leden van het personeel bijeen. De toeloop was zelfs zo grooe, dat er geen plaatsje onbezet bleef. In de toneelzaal voerde de „Veiligheidsingenieur" de heer I. Renssen het woord, die er zijn vreugde over uit sprak dat zovelen aan de oproep van de veiligheidsdienst hadden gehoor gegeven om op deze avond present te zijn. Ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur van de Hoogovens, herinnerde aan de glorieuze veiligheidsdagen van voor de oorlog, toen het Hoogovenbedrijf er om bekend stond, dat het een der veiligste bedrijven van Nederland was. Verder wekte spreker de aanwezigen op om nu de wedstrijd „Goed Huishouden" achter de rug is, vooral voort te gaan op de ingeslagen weg en de fabrie ken steeds schoon en ordelijk te houden, waardoor de veiligheid natuurlijk ten zeerste bevorderd wordt. De hersengymnastiek wedstrijden wel ke volgden, stonden sterk onder invloed van deze dag en de heren Ph. van Rooy en G. P. Zwaneveld legden de vragen met veel flair aan de „slachtoffers" voor. Aardig was het dat naast de teams op het toneel de hele zaal aan deze wedstrijd kon mee doen. Mej. C. de Vries volgde de stand weer op de voet en mej. F. van Aalst zorgde voor de muzikale omlijsting. Aan het eind van de avond mochten de dames van ir. Spies een fraaie bouquet bloemen in ontvangst nemen welke eer ook Louise Kuhfus, die begeleid door „The Velno's" het Veiligheidslied zong, te beurt viel. Hoogovenfilm voor het personeel De bezoekers van de Veiligheidshersen- gymnastiekwedstrijd ruilden na de pauze van plaats met de mensen uit de filmzaal, waar de nieuwe Hoogovenfilm van Hor- necker die zelf aanwezig was voor de eerste maal voor het personeel gedraaid werd. In de foyer had eerder de voorzitter der directie, de heer A. H. Ingen Housz, nog een kort woord van welkom gesproken. De film zelf bleek als meesterstukje van de bekende cinéast door het publiek hogelijk gewaardeerd te worden. Vooral het begin is een vondst van belang: de straatjongens die op de spoorbaan bij 'de Velserbrug een cent op de rails leggèn, waardoor het platgereden muntje een prachtige overgang wordt naar walserijen en staalfabriek. Begrijpelijkerwijs was de tevredenheid onder het publiek over de Veiligheidsdag in zijn totale omvang, groot. zullen parkeerstroken. worden aangelegd, die aan ongeveer 1500 auto's plaats zullen bieden. Met het oog op de uitvoering van het Wederopbouwplan en de plannen voor een vaeantieeentrum is het nog niet moge lijk van de Zeestraat af tot de Van Galen straat de definitieve vorm van de Boule vard te bepalen. Het plan omvat dan ook de wegaanleg van de Van Galenstraat af tot de grens met Bloemendaal. De kosten worden begroot op 381.050.waarvan 249.000 als oorlogsschade is te beschou wen. Voor het gedeelte Zeestraat-Van Ga lenstraat zal volgens dit voorstel alleen aan de zee-zijde de duinreep worden afgegra ven. Van Paviljoen Kiefer tot de Van Ga lenstraat zal een rijwiel- en voetpad wor den aangelegd. De kosten hiervan zijn be groot op 30.230,welke geheel als oor logsschade zijn te beschouwen. :Vöor de verwezenlijking van dit voorstel moeten enkele stroken grond worden aan- gékocht, o.a. van de Zandvoortse terrein maatschappij, van de staat en van de ge meente Bloemendaal. Met de beide eerste zal deze aankoop geen moeilijkheden op leveren. de onderhandelingen met B. en W. van Bloemendaal zijn echter op niets uitge lopen. Daarom hebben B. en W. van Zand- voort zich tot Gedeputeerde Staten gewend met verzoek, bemiddeling te willen verle nen tot het verkrijgen van een voor beide partijen aanvaardbare oplossing. Verbetering van het circuit Voorts vragen B. en W. een crediet van 175.000 voor het aanbrengen van diverse verbeteringen om en op het auto-circuit. Zo zullen nog drie tribunes en een gebouw tje voor de tijdwaarnemers gebouwd wor den, er zal een „slijtlaag" op de weg wor den aangebracht, de toegangswegen zullen worden afgewerkt, het parkeerterrein ach ter de „pit" zal worden vergroot, binnen het circuit zullen in de duinen wandelpa den worden aangelegd, evenals de defini tieve toegangsweg naar de tunnel „Oost". Een uur muziek voor de veroordeelde nazi-leiders Een hoge geallieerde functionaris deelde heden aan Reuter mede, dat de zeven vroegere nazi-leiders, die thans de enige bewoners zijn van de grote internationale Spandau-gevangenis te Berlijn, als enig voorrecht met Kerstmis een uur zullen mo gen luisteren naar gramofoonplaten met klassieke muziek. Hun voedselrantsoenen zullen niet worden verhoogd en hun Kerst mis zal verder in geen enkel opzicht af wijken van de andere gevangenisdagen. De zéven voormalige nazi-leiders zijn: Hess, Raeder, Dönitz, Speer, Funk, Von Neurath en Von Schirach. Te Zaandam is een 27-jarige lerares aan een meisjesvakschool, toen zij op de rijweg liep met "haap fiets aan de hand, door een veewagen aangereden. Zij was op slag dood. Economische rechter Het scheen of deze Chinees eindelijk de politie-rechter zou vrijwaren van de nood zaak met armen en benen te spreken om duidelijk te maken welke stappen hij naast het kronkelende en uiterst smalle pad van de Nederlandse economische rechtspraak had gezet. Althans toen de rechter informeerde: „U heet toch Ling?", zei de gele man verheugd: „Ja". Om het even scherp te stellen vroeg de kadi toen: „En u woont toch in de Gortestraat niet waar". En weer zei de economische boos doener zeer beslist: „Ja". Goedkeurend knikkend zei de politie rechter: „U praat al heel goed Hollands". „Ja", verklaarde Ling tevreden. „Hoeveel jaar woont u al hier?" vroeg de rechter, niet weinig onder de indruk. „Nee", zei Ling opgewekt. Waaruit alweer zonneklaar bleek dat „Ho" roepen aleer men over de brug is, een weinig profitabele zaak genoemd mag worden. In ieder geval kwam uit de dagvaarding naar voren dat Ling voorlopig het recht tot straathandel was ontzegd en de rechter voegde daar aan toe dat de kleine man al eens veroordeeld was. „Ikke nie ete moete soms?", informeerde Ling verontwaardigd en onderstreepte zijn betoog met het proppen van imaginaire etenswaar in zijn wijd-open mond. Iedereen vond dat eigenlijk een beetje zielig en ook de officier werd door deze vlaag van mildheid getroffen, reden waar om hij slechts één maand voorwaardelijk eiste met teruggave van de in beslag ge nomen goederen. „Weet u wat de gevangenis ia?" vroeg de rechter. Onmiddellijk nam Lings gezicht een as pect van bodemloze ondoorgrondelijk heid aan. „Sing-Sing". zei de parketwachter heel hard, waarschijnlijk omdat hij het nogal Chinees vond ldinken. „Da's in New York", verklaarde de rechter ten gerieve van de publieke tri bune en veroordeelde conform de eis. Het kostte veel moeite en illustratieve gebaren van justitiële zijde om Ling aan zijn ver stand te brengen dat hij de sleutel van de gevangenis nu in eigen hand had. Eindelijk ging Ling een lampionnetje op. „Nou nogge niet zitte", opperde hij ver heugd. Waarop hij, na de rechterlijke bevesti ging te hebben ontvangen, welgemoed heenwandelde en pas in de bode-kamer verklaarde dat hij „nikkes bang was voor de petoet" Uit Athene arriveerde te Den Haag de heer Lawrence Norton, adviseur op het ge bied der voedselvoorziening en landbouw van de „Economie Cooperation Administration Mission to the Netherlands". De heer Norton was tevoren directeur van de afdeling voed selvoorziening en landbouw van de E. C. A. in Griekenland. excuus gaf hij zijn armoede op. Tevens wenste hij van de kamerverhuur zijn vrouw volstrekt niet vrij te pleiten en hoe wel de president er op wees dat alles wat van zijn schuld af ging op de schouders van zijn vrouw terecht zou komen, stond hij er toch op dat deze over de kwestie als getuige gehoord zou worden. Deze, die in middels een soort zenuw-toeval had gehad, weigerde echter een verklaring af te leggen. Gebruikelijke practljken. De officier van justitie vestigde er nog eens de aandacht op dat de rechtbank ook wel zou weten dat dit niet maar enkele gevallen, maar zeer gebruikelijke practij- ken zijn. Hij bracht in herinnering dat verdachte al eens iemand die hij niet mocht, met behulp van een valse aanklacht en een poging tot het laten afleggen van meineed in de gevangenis had geprobeerd te krijgen en eiste 3 jaar met aftrek tegen deze „profiteur van ontucht". De raadsman, mr. P. J. Prinsen Geerligs, zei dat deze eis hem verbijsterde. Hij deelde voorts mee dat de poging van de officier om alle schuld op de schouders van R. te stapelen en bovendien nog oude koeien die met deze zaak niets van doen hadden, uit de sloot te halen, hem weinig bekoorde. Nuchter bezien bevatte deze zaak volgens hem veel minder dan men zou denker- Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. SCHEEPVAART Nederland. Amsteldiep 8 Dec. van Co lombo naar Suez. Bali 9 Dec. te Casablan ca van Port Said naar Hallifax. Lombok Dec. van Cebu naar Tarakan. Madoera 9 Dec. van Bremen naar Amsterdam. Foe- lau Laut 8 Dec. van Genua naar Port Said. Salawati 9 Dec. te Tandjong Priok van Tandjong Pandan naar Cheribon. Afrika lijnen. Nijkerk 7 Dec. van Tanga naar Suez. Zonnewijk 8 Dec. Finisterre ge- passerd van Antwerpen naar Dakar. Con- gostroom 7 Dec. te Takoradi van Grand Bassam naar Accra. Heelsum 7 Dec. van Walvisbaai naar Dakar. Kon. Holl. Lloyd. Cordoba (thr.) 8 Dec. van Lissabon naar Zuid Amerika. Eemland (uitr.) 8 Dec. te Buenos Aires. Entre Rios (uitr.) 8 Dec. van Lissabon naar Amster dam. K.N.S.M. Breda 9 Dec. van Amsterdam naar Antwerpen. Draco 8 Dec. van Am sterdam naar Rostock. Gordias 8 Dec. van Lissabon naar Le Havre. Helena 6 Dec. van Aruba te Pta Cardon naar Barranquilla. Hera 7 Dec. van Fortalexa naar Trinidad. Hermes 7 Dec. van Montevideo te Buenos Aires. Ilos 8 Dec. van Gibraltar naar Genua. Luna 8 Dec. van Samos naar Candia. M'en- tor 8 Dec. van Rotterdam te Opórto naar Gibraltar. Midas 7 Dec. van Sevilla te Bor deaux naar Amsterdam. Poseidon 6 Dee. van West-Indië te New York. Sarpadon 6 Dec. van New Orleans naar Curagao. The seus 8 Dec. van Gibraltar naar Oran. Tïtus 8 Dec. van Thessaloniki naar Istanbul. Venus 8 Dec. van Rotterdam naar Lagos. Grote vaart Alhena 9 Dec. van Antwerpen te Rot terdam. Aidebaran 8 Dec. van Rotterdam n. New Orleans. Alphacca 8 Dec. van Du blin te Antwerpen. Amsteldiep Colombo- Aden, pass. 8 Dec. Kaap Comorin. Arends- kerk, Australië-Antwerpen pass. 8 Dec. 19.30 Vlissingen. Bali 9 Dec. van Port Said te Casablanca verwacht. Laurenskerk 8 Dec. van Calcutta te Vizagapatan. Lombok 8 Dec. van Cebu naar Tarakan. Leersum 8 Dec, van Bremen naar Rotterdam. Lem- sterkerk 8 Dec. van Muscat naar Bahrein. Maaskerk 8 Dec. van Port Bouet naar Mon rovia. Maashaven, Antwerpen-Montevideo pass. 8 Dec. Kaap Frio. Macoma (T.) Cu- ragao-Las Palmas pass. 8 Dec. Guadeloupe. Maetsuycker 9 Dec. van Singapore te Ba tavia. Mentor 8 Dec. van Rotterdam te Leixoes. Murena (T.) Colombo-Port Said, pass. 8 Dec. Aden. Marken 8 Dec. van Hali fax naar Boston. Nieuw Holland 8 Dec. van Sydney naar Melbourne. Nigerstroom, Am sterdam-West Afrika, pass. 8 Dec. Lissa bon. Parkhaven Huelva-Antwerpen, pass 8 Dec. Dover. Pr. Willem van Oranje Lon- den-IIarlingen, 8 Dec. bij loodsboot Ter schelling. Stanvac Telangakar 8 Dec. van Tandjong Oeban naar Soengei Gerong. Tji- menteng 8 Dec. van Soerabaya te Makas sar. Zaan Raumo-Rotterdam, pass 8 Dec. Brunsbuttel. Phrontus New York-Java 6 Dec. van Belawan. Almdijk 8 Dec. van Neworleans naar Havanna, Londen, Ant werpen en Rotterdam. Cistula (T) 8 Dec. van Balik Papan te Singapore. Duivendijk Vancouver-Rotterdam 10 Dec. te Antwer pen verwacht. Erinna (T.) 7 Dec. van Ta rakan naar Singapore. Esso Rotterdam 8 Dec. van Havre naar de Perzische Golf. Friesland Java-Rotterdam 8 Dec. 5.40 uur van Suez. Jobshaven 8 Dec. van La Gou- lette naar Amsterdam. Kertosono, Rotter dam-Java, 8 Dec. 12 uur te Belawan. Klip fontein 9 Dec. van Las Palmas te Kaapstad verwacht. Poelau Laut Amsterdam-Java 8 Dec. van Genua. Pr. Frederik Hendrik Montreal-Antwerpen 8 Dec. 410 mijl West v. d. Scillies. Pr. Maurits Montreal-Ant werpen pass. 8 Dec. Scillies. Pr. Willem 3 Montreal-Antwerpen, pass. 7 Dec. Father- point. Salawati 9 Dec. van Port Swetten- ham te Batavia. Sibajak Batavia-Rotterdam pass. 8 Dec. Point de Galle. Stad Alkmaar Melilla-Vlaardingen, pass. 8 Dec. Gibral tar. Ternate 8 Dec. van Gdynia naar Rot terdam. Waterman Rotterdam-Java pass. 8 Dec. Algiers. Weltevreden 9 Dec. van Ma cassar te Soerabaya- Willem Ruys Rotter- dam-Batavia pass. 9 Dec. 4 uur Gibraltar. Kleine vaart Annegiena 9 Dec. van Donges te War- mund. Attis 8 Dec. van Belfast te Sligo. Audacia Lubeck-Humber 8 Dec. Bruns- büttel gepass. Bernisse 8 Dec. van Stock holm naar Sator by Kaimar. Brinda 8 Dec. van Grangemouth te Middlesbro. Casana 8 Dec. van Gothenburg naar Malmo Confid ,7 Dec. van Kiel naar Middlesbro. Crescen do 9 Dec. van Elseneur te Kiel. Depa 8 Dec. van Zaandam naar Fredrikstad. Frisia 8 Dec. van Pauillac naar Petit Couronne. Has- kerland 9 Dec. van Amsterdam te Har- lingen. Helvetia 8 Dec. van Londen naar Duinkerken. Houtman 8 Dec. van Cuxha- van naar Honfleur. Koningshaven Valencia- Antwerpen 6 Dec. van Gandia. Maart je 8 Dec. van Garston naar Westport. Marcella 9 Dec. van Le Havre te Lapallice. Mars diep Stettin-Rotterdam pass. 8 Dec. Bruns- bttttel. Sleepbedrijf. Ganges met baggermolen 8 Dec. van Vlissingen naar Split. Poolzee met sleepboot en walvisjager 8 Dec. te Port Said. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Naar zee vertrokken op 9 December: IJM 41 Claes Compaen; IJM 99 Batavia; RO 15 Antje. Haringd rijfnetvisserij Binnen op 9 December: KW 33 met 109 kantjes.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3