Zeemleer reclame de Jager Schoolhoofd schrijft over de straf en haar werking Rederij „Petten" weer op vooroorlogse sterkte V.S.V. kan de voorsprong behouden Deense overheid kiest de zijde van de Engelse visindustrie Het testament Q Visserij-pari^ VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 IJMUIDER COURANT „Dc Schoolbel", het orgaan van de af deling Velsen-IJmuiden der Nederlandse Onderwijzersvereniging, gaat zijn versprei dingsgebied uitbreiden. Verscheen dit maandblad tot nu toe slechts voor de leden, thans wordt het mede aangeboden aan de leden van Volksonderwijs en aan de ouders van leerlingen der openbare scholen in deze gemeente. In dit blad worden aan de orde gesteld allerlei onderwerpen betreffende school, ouders, kinderen en onderwijzers en de redactie zal het zelfs op prijs stellen, wan neer de ouders hun meningen en opvattin gen in het blad kenbaar willen maken. Hoe denkt het kind over straffen. Dit belangrijke onderwerp wordt in dit eerste nummer onder het oog gezien door de heer P. H. van Os. hoofd ener school in Velsen. Hij schrijft hierover het vol gende: Het probleem van „de straf" speelt in het gezin, zowel als in de school, doch vooral in de samenleving een grote rol. We laten, zo vervolgt de heer Van Os, een aantal pro blemen over de straf voorlopig buiten be schouwing. Het is echter van groot belang als ouders en onderwijzers zich verdiepen in vraagstukken als: is straffen gewenst; mag of moet de opvoeder straffen; kan men er buiten; is opvoeden zonder straf moge lijk, enzovoort. Voor het ogenblik gaat het erom te onderzoeken, hoe het kind reageert op: gestraft: worden. Hiertoe, zegt de heer Van Os, staan ons verschillende wegen open. We kunnen het kind gadeslaan bij het ondergaan van de straf zelf en bij de nawerking er van. Ook kunnen we het kind en dan natuurlijk het oudere kind navragen over wat het onder ging, wat het beleefde by het bestraft wor den. Doch ook eigen ervaring stelt ons in staat de gevolgen van de straf nader te leren kennen. Tenslotte valt er ook uit de literatuur cn vooral uit biografieën veel op te steken, dat de opvoeders van nut kan zijn. Als voorbeeld haalt de heer Van Os dan de geschiedenis van David Copperfield, uit het bekende werk van Charles Dickens aan. De kleine David had gevochten en daarbij zijn tegenstander gebeten. Tot straf liep David rond met een bord op zijn rug, waarop geschreven stond: Pas op, hij bijt. David zegt hierover: Niemand kan be grijpen wat ik door dit bord te lijden had. Of men mij kon zien of niet, altijd ver beeldde ik mij dat er iemand was om het te lezen. Het was zelfs geen opluchting om mij af te zonderen, want ook dan meende ik dat er iemand achter mijn rug stond. Onze speelplaats was omgeven door gebou wen en ik wist dat de dienstmeisjes mijn schild lozen, dat de bakker en de slager, kortom allen die voorbij kwamen, als ik mijn gedwongen wandeling maakte, op mijn rug lazen dat men zich in acht moest nemen, omdat ik beet. Ik herinner mij dat ik tenslotte angst kreeg voor mij zelf; als voor een wild kind dat bijt. We behoeven, zo vervolgt de schrijver, hieraan niets toe te voegen. Door de ge voeligheid van een grote geest als Dickens ervaren wij welke diepe wonden juist de openbare bestraffing kan slaan. Hierbij, zo zegt hij, moet opgemerkt worden dat de gevoeligheid van een kind dichter staat bij die van het genie, dan bij die van de ge middelde volwassene. Als men volwassenen vraagt, aldus de heer Van Os, hoe zij zelf tegenover het straffen van hun kinderen staan, krijgt men geheel verschillende antwoorden. Boven dien weten volwassenen in het algemeen niet veel meer van wat in hun jeugd aan schade aan hun ziel is toegebracht. Bij het navragen wat kinderen onder gaan, als in hun bijzijn een ander kind wordt gestraft, blijkt dat de voornaamste reactie is angst, bij velen ook haat, genoeg doening, bevrediging van recht en schuld gevoelens. Bij een onderzoek, vervolgt schrijver, dat zich uitstrekte over 89 jongens en 83 meis jes van de lagere klassen van een H.B.S. werd de vraag: moet men kinderen die wat verkeerds hebben gedaan slaan, door 80 jongens met „neen", door 9 met „ja" en door alle meisjes met „neen" beantwoord. De afwijzing werd gemotiveerd door uitingen als: het doet pijn; je krijgt er ziek ten, lichamelijke schade van; het is kinde ren onwaardig, omdat het zonder slaan ook gaat. Een kind van 13 jaar-, dat veel ge slagen werd, antwoordde: je wordt er ang stig, nerveus, leugenachtig, verhard, on verschillig van. Wanneer, zegt de heer Van Os, de op voeder tot straffen overgaat, dan moet hem Emissie N.V. „de Plaatwellerij" Ruim twee jaren na haar introductie ter beurze, waarbij f590.100 nominaal aan aan delen geëmitteerd werd. doet de N.V. „De Plaatwelerij" te Vrisen opnieuw een beroep op de kaoitaalmarkt door de uitgifte van f 786.800 aandelen, in coupons van f 1050 en f350 nominaal, ten volle delende in de resul taten over het boekjaar 1949 en volgende boekjaren, tot de koers van 110 uitslui tend'voor houders van oude aandelen in de verhouding van één nieuw voor éen oud aandeel. - In het prospectus deelt de directie mede, dat de opbrengst van deze emissie dient voor de financiering van de uitbreiding van de fabriekshal te Velsen. de bouw van een eboniteerfabriek, alsmede ter voorziening m de grotere behoefte aan bedrijfskapitaal, ont staan door de stijgende omzetten. In de loop van 1948 hebben reeds verschillende nieuwe investeringen plaats gehad. De gang van zaken in het lopende jaar wordt gunstig genoemd; sinds 1 Januari 1948 is voor f5.550.000 aan orders geboekt, waar door de fabriek gedurende meer dan een jaar van werk voorzien is. Met de te Zuen, bij Brussel, gevestigde firma P. Lacollonge is een samenwerking tot stand gekomen op het gebied van bekleding van apparaten en werktuigen, speciaal met eboniet, Blijkens de globale balans per 31 Juli 1948 bdraagt de winst over het eerste halfjaar 1948, na statutaire afschrijvingen, fiscale voorzieningen en getaxeerde extra-reserves f 105.302. Inschrijfdatum 16 December, emittenten de Twenlsche Bank en Bank Van Vloten cn De Gijselaar, stortingsdatum 29 December. „ZUIVER HUMANISME" Prof. dr. J. Tielrooy zal Zondag voor het Humanistisch verbond spreekn over „Zuiver Humanisme" De lezing wordt gehouden in de Rijks H.B.S. aan het Tiberiusplein. Agenda voor Velsen en IJimoiden VRIJDAG 10 DECEMBER Thalia, 8 uur: Onder hypnose. Rex, 8 uur: Anna Karenina. ZATERDAG 11 DECEMBER Thalia. 7 en 9.15 uur: Onder hypnose. Bex, 6.45 en 9.15 uur: Anna Karenina. duidelijk voor ogen staan, dat elke straf slechts opvoedingsmiddel mag zijn, dus geen middel van dressuur, daar het kind anders gewetensconflicten, schaamte- en schuldgevoelens gaat vertonen. Eigenlijk zou alleen dan een opvoedingsstraf opge legd mogen worden, wanneer het kind het doel van de straf in zoverre verstaat, dat zijn zedelijk gedrag door de strafhandeling bevorderd wordt. De psychische werking van het gestraft worden hangt af van de betrekking, die er bestaat tussen opvoeder en kind. Is deze betrekking goed, dan kan de straf opvoe dende waarde hebben. Komen echter drift, rancune, gekwetste eigenwaarde, haatge voelens om de hoek kijken, dan is het effect van de straf volledig negatief. In de behandeling met opvoedingsstraf- fen weerspiegelt zich de verhouding van twee generaties. Wij zijn nog steeds is de heer Van Os aan het woord er thans niet meer van overtuigd dat slaan een bruikbaar middel is om de zin tot aanpas sing aan de huidige maatschappij te be vorderen. Integendeel wij weten dat deze methode, die bijzonder geschikt is om enerzijds neiging tot onderwerping, over- heerst-worden, lijden aan te kweken, on verbrekelijk verbonden is met de wens an deren leed te bezorgen, ze te overheersen en uil te buiten. Sadisme en masochisme komen in de regel voor bij een en dezelfde persoon. Wij hebben, vervolgt de schrijver, vol doende ervaren en in de laatste oorlog aan den lijve ondervonden, welk een leed dit karaktertype over de wereld kan uitstor ten, vooral als dit als massa-verschijnsel optreedt. De heer Van Os besluit: Bewuste op voeding tot democratie vraagt van de op voeders in gezin, school en maatschappij een duidelijk inzicht in en op zijn minst belangstelling voor de vraag: hoe zal het kind nu en de maatschappij later oordelen over de strafmaatregelen die wij toepassen? V.V.IJ. krijgt over alle linies een zware Zaterdag Het wordt Zaterdag voor verschillende elftallen van V.V.IJ. een zware dobber: het eerste gaat naar Enkhuizen om C.S.V. Din- dua te ontmoeten. Het lijkt geen gemakke lijke taak, daar de Enkhuizenaren nog een theoretische kans op een goede plaats heb ben te verdedigen. Men houdt echter in het V.V.IJ.-kamp rekening met een gelijk spel. De reserves ontmoeten V.V.R. I uit Haar lem en er zal beter gespeeld moeten worden dan de vorige week, om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. Voor het derde elftal wordt het thuis een belangrijke strijd tegen Nieuw-Vennep. Deze mooie gelegenheid om revanche te nemen, en de leiding op Succes Boys te ver overen, mag door de V.V.IJ.'ers niet ver zuimd worden. Het vierde speelt in Beverwijk tegen Kinheim 2 en als er goed gespeeld wordt, kan op beide punten beslag gelegd worden. De Junioren ontvangen tenslotte op „Schoonenberg" het sterke Kennemers b. en zij zullen daar wel een punt in de strijd moeten laten. Hoe de „Nordhav I" door Europa zwierf Dinsdagmiddag is zoals wij reeds in het kort meldden van Kristian- sund onder schipper N. Punt aange komen de motortrawler Nordhav I, welke is aangekocht door de N.V. Vis serij Mij. „Petten". Als eerste bijzonderheid kan van dit schip worden verteld, dat het 15 jaar geleden op een der hellingen van de bekende N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rot terdam is gebouwd en dat het een zus terschip is van de een jaar eerder ge bouwde „Tarana" RO. 22. In 1932 werd door de inmiddels opge heven „N.V. Nederlandsche Zeevisscherij" de bouw opgedragen van een drietal motor- trawlers, die de namen Tarana, Telene en Tibiri zouden krijgen. De rederij had toen één stoomtrawler in de vaart, de „Wielin gen" RO. 9, eveneens bij P. Smit gebouwd, VOETBALO VERZICHT Een paar eenvoudig becijferingen leren, dat EDO, de ernstigste concurrent van VSV, het hoogstens tot 33 punten kan brengen en daar VSV reeds 18 punten bezit, blijkt hier uit, dat de roodwitten uit de negen nog resterende wedstrijden hoogstens nog „slechts" zestien punten nodig hebben, om zich kampioen te kunnen noemen. Nu zal in de praktijk blijken, dat VSV dit aantal niet nodig heeft, maar zelfs al zou dat het geval zijn, we vermoeden dat de ploeg er toe in staat zou blijken te zijn, zo constant goed speelt zij dit seizoen. Zondag komt Zeeburgia op bezoek. De Amsterdammers maken het dit seizoen niet zo best, en bezetten op het ogenblik de tien de plaats, maar bereikten toch een paar op vallend goede resultaten, o.a. een overwin ning van 1—0 in Dordrecht (VSV deed het Leerzaam betoog over „de vreemde markt" Het Deense ministerie voor de visserij heeft besloten om scherpe maatregelen te nemen tegen expor teurs, die trachten hun ingeblikte pro ducten. in Engeland te verkopen tegen prijzen, die liggen boven de tarieven vastgesteld door het ministerie van voedselvoorziening te Londen. Hier mee heeft het Deense ministerie defi nitief de zijde van de Britse industrie gekozen. De nieuwe regeling van het Britse mi nisterie bepaalt-, dat exporteurs niet meer mogen betalen aan de Deense vissers, dan 1.64 Deense kroon per kilogram en dat on dermaatse vis beslist niet zal worden ver zonden. Daartegenover zal de Deense regering zorgen, dat de exporteurs op vol doende aanvoer kunnen rekenen. Overtreders zwaar gestraft Zware straffen zullen worden opgelegd wanneer deze bepalingen niet worden na gekomen. Een van de Esbjergse exporteurs heeft dit reeds ondervonden, toen hij beboet werd met 750 en zijn toewijzing voor een periode van vier maanden werd in getrokken. Drie soortgelijke gevallen komen binnenkort voor de Deense recht bank. Onlangs zei de heer Lauritz Thygesen, de voorzitter van de Westjutlandse Vissers vereniging, dat per week meer dan honderd De bekende coach van de Amsterdamse Roei vereniging Willem lil, de heer Guus Helmers, is in Amsterdam in het huwelijk getreden met mejuffrouw Henny Woud. Na de huwelijks voltrekking verliet het bruidspaar door een ereboog van roeispanen het stadhuis. vaartuigen in Engelse en Schotse havens vis lossen. Hij waarschuwde de industrie niet al te optimistisch te zijn ten opzichte van de uitvoer. Hij zei verder, dat het de Deense trawler onmogelijk zal worden gemaakt op deze schaal voort te gaan. „U zult het aan uzelf te wijten heb ben, als ge de Britse en andere markten verliest", voegde hij eraan toe. De heer Thygesen zag als enige oplos sing het aanvaarden van het aanbod der geallieerde autoriteiten in Duitsland, zo meldt de Fishing ,News, zelfs al is dit niet zo gunstig als dat van de Engelse. Hij ziet meer voordeel in een veilige en perma nente uitvoer, dan in tijdelijk zeer gun stige. De heer Thygesen legde er de nadruk op, dat de industrie, indien het aanbod niet wordt geaccepteerd, tegenover be perkingen zou worden geplaatst die veel ernstiger zouden zijn dan alle voorgaande. Hij doelde op een overeenkomst tussen Deense en geallieerde autoriteiten, waarbij Denemarken een schuld van 650.000 dollars moet afbetalen. Er was namelijk overeen gekomen om Ruhrkolen te ruilen tegen vis, die bestemd zou worden voor West- Duitsland. De geboden prijzen waren echter niet voordelig en daarom waren de Deense vissers verre van scheutig. Het Deense ministerie van visserij heeft nu bovendien een wijziging in de regelingen voor de toewijzingen aangekondigd. De vissers zijn hierdoor verplicht om 25 pet. van hun vangst en opbrengst in te leveren en dit zal bij de toewijzingen als maatstaf dienen. De Deense koper zal de verklaringen mede moeten, ondei-tekenen. Mochten de vissers trachten deze nieuwe bepalingen te ontduiken, dan zullen er helemaal geen toewijzingen voor het markten in Brittannië worden gegeven. Prijzencommissie en onderverhuurders Er bestaat aanleiding voor het vermoe den dat verschillende onderverhuurders van gedeelten van woningen zich niet hou den aan de daarvoor wettelijk vastgestelde tarieven. Zij die menen te veel huur of onderhuur te moeten betalen, worden uitgenodigd hiervan schriftelijk opgave te doen aan de plaatselijke prijzencommissie, per adres Raadhuis Velsen. Een en ander zal daar dan onderzocht worden en terugbetaling van het te veel betaalde zoveel mogelijk bevorderd worden. HOOGWATERTIJDEN 10 December: 10.59 en 11.36 11 December: en 0.07. daar niet beter) en een 22 tegen Feijenoord. Zowel het een als het ander moge voor VSV een aansporing zijn, de Amsterdammers niet te onderschatten. Doen zij dit inderdaad niet, dan trekt Amsterdam in deze ontmoeting aan het kortste eind. In deze ontmoetingMaar er staat nog een andere Amsterdam-IJmuiden-ontmoeting op het programma, nl. AjaxStormvogels, over welker afloop we minder gerust zijn. Wel wonnen de IJmuidenaren destijds de thuiswedstrijd met niet minder dan 40, maar sindsdien is Ajax steeds beter gaan spelen, zo zelfs, dat de Amsterdammers voor de bovenste plaats zeker nog niet uitgescha keld zijn. We vermoeden dan ook, dat onze plaatsgenoten het hard te verantwoorden zullen krijgen. Velsen heeft zich door het gelijke spel tegen RCH en de overwinning op UVS (drie punten dus uit twee wedstrijden tegen dê hoogstgeplaatsten) aardig uit de benauwde zóne gewerkt. Tevens zal door deze resulta ten het zelfvertrouwen der ploeg in niet onaanzienlijke mate versterkt zijn. Zondag speelt de ploeg tegen DCV. Deze club waarin Terlouw de spilplaats bezet presteert lang zo veel niet als het vorige seizoen en één puntje keren de Santpoorters dus zeker rijker huiswaarts. In Beverwijk zal voor de ontmoeting Ken- nemersZFC grote belangstelling bestaan, immers de Zaankanters zijn de leiders der afdeling. In de laatste ontmoeting, welke tegen Rapiditas ging heeft de Kennemers zich uitnemend geweerd, maar toch vermoe den wij niet, dat de Beverwijkers tegen ZFC succes zullen hebben. Ook staat de ontmoeting VVEBeverwijk in het middelpunt der belangstelling. VVE heeft na zijn Hoornse misstap wat goed te maken. In Beverwijk won het destijds met 41, maar zo'n vaart zal het thahs niet lopen. DEM trekt naar Alkmaarse Boys en het komt ons voor, dat dit uitstapje de Wij kers geen winst zal opleveren. Meer vertrouwen hebben we op Kinheim, dat het zwakke DTS wel geen kans zal geven. Wat de uitslag van TerrasvogelsZSGO aangaat, veel zal hier afhangen in welke stemming de Santpoorters verkeren, want als er één ploeg wisselvallig speelt, dan is dat wel die van Terrasvogels. Het puntloze spel, dat de vorige week het resultaat van de plaatselijke ontmoeting in Velsen-Noord was, vonden we een kraniger prestatie van IEV dan van VVB. De Breesapers trekken Zondag naar BDK en behalen vermoedelijk een gelijk spel. IEV gaat tegen DVAV een nederlaag tegemoet. De eerste ontmoeting verloor het reeds met 40. De reserves van Stormvogels, die zich de laatste tijd aardig herstellen, ontvangen HVC II. Daar zit winst in voor de IJmuider ploeg. VSV II speelt in Heemstede tegen RCH II. De RCH'ers zijn op eigen terrein al heel moeilijk te slaan. Toch keren de VSV'ers naar onze mening niet met lege handen terug AJAX—STORMVOGELS. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Van den Oever, Snoeks Sr.; Goedhart, Schoorl, Snoeks Jr.; Luppens, Meyer, Van der Linden, De Boer, Van Opbergen. MARKTBERICHTEN 9 December 1948 Besommingen. IJM 57 Medan f 18.640. IJM 228 f 760; UK 115 f 145; UK 34 f 560; •UK 4 f340; IJM 230 f730; HD 125 f1020. Prijzen Heilbot 2,75; tarbot 2,452,40, per kg. KI. haai 27; poon 5; bot 5443, per 50 kg Aanvoer 2 kisten tarbot, 4 kisten haai, 6 kisten poon. 430 kisten makreel, 180 kisten schar, 70 kisten koolvis, 115 kisten wijting, 60 kisten schelvis. 10 kisten kabeljauw, 190 kisten v. haring, 10 kisten diversen. Totaal 1077 kisten. VERGADERING VOOR OORLOGS GETROFFENEN Dinsdag 14 December wordt in het Patro naatsgebouw een algemene vergadering van oorlogsgetroffenen Uit de gemeente Velsen gehouden onder auspiciën vanu de plaatse lijke stichting, welke sinds jaar en dag voor de belangen der oorlogsgetroffenen werkt. Als sprekers treden op de heren Koops en Handgraaf, respectievelijk namens de dage lijkse federatie voor oorlogsgetroffenen en het dagelijks bestuur dezer federatie. een schip vrijwel gelijk aan de Caroline IJM. 26. „Maier"-klasse. De in opdracht gegeven motortrawlers waren de eerste in Nederland gebouwde visserijschepen volgens de „Maier"-vorm, de lengte bedraagt 45.69 m tussen de lood lijnen, de breedte 7.45 m en de diepte 4.15 m, terwijl het tevens de eerste trawlers zijn geweest, die de Firma P. Smit Jr. heeft uitgerust met een voortstuwingsmotor vol gens het Smit-Burmeister Wain systeem. Alleen de „Tibiri" week van dit type af; dit vaartuig (dat er ook niet meer is) was 30 meter lang en had een motor van 300 pk. De „Tarana" is onder de meest ongun stige omstandigheden gereed gekomen, na melijk juist bij het uitbreken van de grote staking in het trawlbedrijf in 1933. Onder schipper J. Koeman heeft het schip nog enige reizen van IJmuiden uit gemaakt en het werd kort daarop verkocht naar Frank rijk, aan de Société de Grande pêche de Boulogne sur Mer en de „Wielingen" volg de al dra. De „Tarana" heeft nog steeds die naam gehouden, de „Wielingen" werd verdoopt in „Tartarin" en volgens de be schikbare gegevens hebben de twee schepen de tweede wereldoorlog overleefd. Toevallige terugkeer. De nog op de helling staande schepen gingen eveneens aan genoemde Franse rederij over. Het zusterschip van de „Ta rana" kreeg de naam „Tarascon" en ver trok in 1933 onder die naam naar Frank rijk, zonder dat men op dat., moment ook maar het geringste vermoeden had, dat het 15 jaar later na vele omzwervingen in Nederlandse haven terug zou keren onder de naam „Nordhav I". Frankrijk deed het vaartuig vijf jaar later van de hand en het werd aangekocht door een Engelse rederij, C. H. Baily Ld te Newport, die het verdoopte in „Miss Elaine" NT 2. Na 6 jaar voor deze maatschappij te hebben gevaren, ging de motortrawlér weer in andere handen over en wel aan Noorwegen. Onder de naam „Nordhav I" M. 3 k. kwam het schip in 1946 in de vaart voor de A-S. Nordhavet te Kristiansund. In Frankrijk bedroeg de bruto inhoud van het schip 347 ton, in England 364 en in Noorwegen 338 ton, welke inhoud zich nu wellicht opnieuw zal wijzigen. Door deze aankoop is de Maat schappij Petten -«eer op vooroorlogse sterkte gekomen: de Schoorl IJM. 39 werd in 1939 gesloopt, de Petten IJM.. 49 zonk in 1940, de Bergen IJM. 16 werd in Engeland voor herstel afge keurd en de Alkmaar IJM. 31 keerde niet uit Duitse dienst terug. Op het moment van de bevrijding had de rederij dus geen enkel schip beschikbaar. Eerst in 1947 werden 3 Engelse stoomtraw lers aangekocht, die achtereenvolgens on der de oude namen Petten, Schoorl en Ber gen in de vaart zijn gebracht. BRIDGECLUB „DE JUMP" HIELD PRIJZENDRIVE De bridgeclub „De Jump" hield voor haar leden een prijzen-drive, waarin de A-groep de volgende resultaten behaalde: 1. LigthartWonink 40 m.p.; 2. Snoek Gjaltema 40 m.p.; 3. JonkerWittebrood Wk m.p.; 4. BornCleeren 33 m.p.; 5. v. Pel Laman 28 m.p.; 6. BosmanKoelemeij 2614 m.p.; 7. KuiperKoningstem 25V* m.p.; 8. mevr. BreurMainz 21 m.p. De paren LigthartWonink. MootSuyk en het echtpaar Schoen kregen een taart. SnoekGjaltema, Meyerten Broeke, Breur Zandwijk een banketletter. KERSTMIDDAG VOOR DE VELSENSE HUISVROUWEN. De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen belegt Maandag 13 December een Kerstmiddag in het Patronaatsgebouw. Mej. Aafje Top uit Amsterdam komt declameren en zij heeft voor de pauze de moderne Kerst legende: „De vierde wijze uit het Oosten" van Henry van Dijke als onderwerp ge nomen. Na de pauze draagt zij „Kerst- poëzie van de middeleeuwen tot heden" voor. zonder naden vanaf f 1.33. Hele hulden f 3.81 Trompstraat 66 FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 26) Mevrouw Maquisten scheen te ontspan nen bij Ellens gemopper, dat zij zo goed kende. Ellen was nu eenmaal een oude brompot, die niet wist wat zij zeggen en zwijgen moest en die af en toe eens op haar nummer moest worden gezet. Na vijf en dertig jaar had zij haar les nog niet geleerd, hoewel mevrouw Maquisten het nooit opgaf. Er was tenslotte geen aardig heid aan om te kibbelen met mensen, die je op den duur je zin gaven. Ellen was stug en zij was lastig, maar Ellen was ook trouw en het voornaamste was, dat Ellen niet bang van haar was. In haar ogen be gon de oude levendigheid te tintelen. Net wat ik zeg een fijn kussentje met hop, dat is wat u nodig hebt. Zodra ik er wat voor voel zal ik het je zeggen. En mijn grootmoeder zei altijd, dat je d'r een handvol van alle kruiden bij moest doen, die je te pakken kon krijgen, en daar heb ik me altijd best bij bevonden. Ik wil nu mijn slaapdrank hebben. Je weet waar hij staat op het rek in de badkamer. Hoe moet ik dat weten? Ik hou niet van slaapmiddelen! En mijn grootmoeder I zei altijd: Als je ze drie dagen flink laat drogen tussen St. Jan en Sint Pieter en je stopt er je sloop goed mee vol, dan kun je d'r een mensenleeftijd mee toe. Mevrouw Maquisten begon hartelijk te lachen. Ellen oude heks! Ik wil geen hopkussen in mijn bed, al wordt ik hon derd jaar! En nu wil ik mijn slaapdrank hebben voordat de koffie koud wordt. Dan moet iemand anders het maar voor u halen, want ik moet niks van slaap dranken hebben! Juffrouw Nora kan het wel doen, die holt toch de hele dag de trappen op en af; dat past niet voor een jong getrouwde vrouw. En dan is juffrouw Carey d'r ook nog, daar loopt u toch im mers op eens mee weg! Laat die u dat bocht dan maar geven, als u d'r zo op ge steld bent. Ik ben niet van plan u slaap middelen te geven, vanavond niet en nooit! Waar is die verpleegster anders voor? Dat is toch haar werk, nietwaar, drankjes ingeven en zo? Daar ben ik niet voor aangenomen. O, zozei Honoria Maquisten. Het was meer een lange zucht dan een uitroep. Toen had ik geen slaapdrankjes nodig, nietwaar? Het was alsof zij slechts samen in de kamer waren. Ellens gezicht trok heftig. Op zachter toon zei ze: Maar geloof me nou toch, mijn lieve mens u zoudt beter dat hopkussen kun nen nemen! Het was een kort ogenblik van intimi teit, maar het was al weer voorbij, vluch tig als stromend water. Honoria Maquisten lachte weer. Jij met je hopkussen! Kom. schiet op, ouwe toverheks! Als 't zo door gaat, ontsla ik je nog vandaag of morgen. Carey haal jij eens even dat medicijn glas van het rek in de badkamer! Carey was maar al te blij, dat ze gaan kon. Hoe gauwer die slaapdrank ingeno men was, hoe eerder deze ellendige avond voorbij zou zijn. Toen zij de tussendeur opende en het licht aandraaide, hoorde zij Ellen's ge mopper nog achter zich. Maar het werd zachter en stierf tenslotte geheel weg, toen de deur van de kamer achter haar dicht viel. De badkamer, die tussen de slaapkamer van nicht Honoria en de kamer van Magda Brayle lag, had met beide kamers een ver bindingsdeur. En er was ook een deur naar de gang. Behalve ook de deuren, die in dezelfde kleur geschilderd waren, wa ren de muren bedekt met zachtgroene te gels, die een motief van ooievaars en wa terlelies vormde. Er was een groene bad kuip en een groene wasbak met een rek er boven. En precies in het midden daar van stond een medicijnglas, dat voor meer dan de helft gevuld was met een troebele vloeistof. Carey nam het glas op en ging weer naar de kamer, nadat zij het licht had uitgedraaid en de deur achter zich geslo ten. Mevrouw Andrews was altijd erg pi-ecies geweest op het uitschakelen van electrisch licht, zodat zij dit steeds werk tuigelijk deed. Er staat een flacon op de tafel naast mijn bed, riep Honoria Maquisten over haar schouder. Breng die eens hier. Dan zal ik er voor de verandering eens zelf de cognac in doen Magda is er altijd zo karig mee. Geef nu het glas maar aan Honor en laat ze er ook een klontje suiker in doen, bij de koffie en de melk. En breng meteen een lepeltje mee! Er kwam een gevoel van verlichting over allen. De bijeenkomst was bijna voorbij en er was niemand te gronde ge richt of doodgeschoten. Carey nam het glas mee naar de tafel en keerde er weer mee terug. Honoria Maquisten roerde er in, deed er zoveel cognac in, als het glas nog bevatten kon, roerde opnieuw en dronk het glas leeg. Toen reikte ze het aan Carey en be val haar het weer op het rek in de bad kamer te zetten. Als Magda terug komt, kan ze het weer afwassen dat hoort bij haar werk. Maar Carey waste zelf het glas om. Dat was een van de dingen, die naderhand uit kwamen. Toen zij terugkeerde in de kamer, zat mevrouw Maquisten met smaak haar „fat soenlijk" kopje koffie te drinken. Nora was bezig iets te vertellen, maar zij had geen gelegenheid haar relaas te beëindigen, want Honoria Maquisten liet plotseling haar kop en schoteltje op haar knie rusten en zei scherp en luid: Zo, en nu genoeg daarover! Jullie zijn nu allemaal hier en ik heb iets te zeg gen. Ga eens zitten, Nora, Carey, ga daar zitten, zodat ik je kan zien. Honor, schei uit met dat gewriemel met je handen! Dennis keerde zich met een glimlach tot zijn tante. En wat moet ik doen, lieve schat? Hun ogen ontmoetten elkaar licht bruine, levendige ogen. In de hare over heerste nu woede en ergernis, in de zijne was iets van tegenstand, een tegenstand, die nooit zou wijken, maar die verbloemd werd door zijn charmerende lach. (Wordt vervolgd). DrUfnetvisserU beëindigd. nP logger Karei Doorman KW. 227 hphm°tor" aan de Rederij Wikinbank te Katw'?51^5 Zee heeft de haringdrijfnetvisserii h *aa digd en wordt voor de trawlvisserii ?em* gemaakt. Het schip heeft een bak o t!r" gen. sSKTe. Di IJmuiden repareren. nP m trawllogger Alida KW. 91, die aanvanV r^ voor motor-reparatie naar Delfziil m 1J trekken, zal het mankement thans IJmuiden herstellen. Radarproeven op de Humber De visserij kan het „wonder- oog" goed gebruiken In wat men pleegt te noemen uite^s slecht weer het zicht was minder?? 400 meter hebben trawlschipper-? Hull met radar geëxperimenteerd Tot doel ito.vnde de Kingston Peridot on h Humber op en neer, zo meldt het hl5 Fishing News, en de schippers ontdekten n het scherm, ondanks het slechte zicht ri hun zo bekende waarschuwingstekens'al kleine vlekken. ls Wanneer met radar uitgeruste trawler* gaan vissen, wordt door hen een mastboè' uitgezet, waarop een radar-reflector is ge monteerd, zodat het vissen zelfs bij het al" lerslechts weer, in regen, sneeuw en mist toch voortgang kan vinden. Laagliggende voorwerpen worden niet op het scherm opgevangen, zodat lage, zandige kusten niet worden op gemerkt, in tegenstelling met het hogere achterland. Hier blijft dus ge vaar aanwezig. Op de bekende visgronden is het succes het grootst en ieder schip zou het wonder- apparaat kunnen gebruiken, ware het niet dat de huisvesting aan boord zoveel plaats vraagt. Alleen de grootste trawlers komen dus voor de montage in aanmerking. De onlangs gebouwde Boston Seafire heeft reeds een reis met „radargebruik" gemaakt en hierbij werd 100 succes geboekt. Hoewel er geen bepaalde plannen bestaan om de bemanning de bediening van het toestel te leren, heeft men toch a! wensen in deze richting kenbaar gemaakt Men zou dan liefst in het centrum van Huil een „kweekschool voor radarbediening" willen stichten. „Fryske Trou" hield een „gearkomste" Met een uitbundige ovatie werd het kleine groepje van „Fryske Trou", dat Donderdagavond in de zaal van Flora de klucht „Ljeafde siket List" opvoerde, be loond toen deze specifieke comedie der onwaarschijnlijkheden tot een goed einde was gebracht. Ongetwijfeld was het ap plaus verdiend: het pretentieloze gevalle tje werd vrij zuiver vertolkt en vooral de egoïstische, dove boer Dijkstra kreeg van de heer Y. Ypma wat hem als huis- en dochtertyran toekwam. De knecht Jan werd door de heer C. de Boer eveneens met veel fantasie weergegeven. Deze twee spelers droegen het stukje volkomen; de dochter des huizes werd wat onbeweeglijk en stijf gespeeld, zodat de slechte taalkennis van haar simulerend- dove vrijer Pier, die zijn toevlucht zocht in list om het meisje zijner dromen te veroveren, niet hinderlijk opviel. Hopelijk zoekt „Fryske Trou" voor haar „greate gearkomste", die reeds door voor zitter P. Dijkstra in het openingswoord werd aangekondigd' een bevredigender stuk uit: met wat goede wil is het spelers materiaal er zeker toe in staat. Na de pauze declameerden enkele leden wat korte, grotendeels komische schetsen, waaraan de Friese litteratuur zo rijk is, met veel begrip voor de boert in deze anecdotes. Het „efternei dounsjen" vond uiteraard grote aftrek. J. F. IJmaiden-Oost IJmuidense schilder-arts exposeert in Amsterdam Aan de stille Spiegelgracht in het hart van de hoofdstad hangen de belangrijkste doeken van de IJmuidense amateur-op- het-palet, de arts W. Ant. Oepts, aan de wanden van het blanke expositiezaaltje „Aalderink". En men moet over dit een voudige talent een uitspraak vellen, zoals het tot de beschouwer spreekt in zijn kleu rige, simplistische uitingen. Zonder de per soon van de maker er in te betrekken, gaat dit niet: het is recht uit het hart van een fel natuur-minnaar voortgekomen en waar de techniek vaak faalde heeft de intuïtie voor een oplossing gezorgd, die wellicht niet altijd even verantwoord is, maar daarentegen vaak verrassen kan. Zie bij voorbeeld een van de meest recente doe ken, die in het kleine atelier aan de Zeeweg ontstonden: de boerderij in Santpoort (8) met zijn door het paletmes opgebrachte klakken licht, zijn weinige diepte maar zijn overdaad aan na-zomerse warmte. Landschappen probeert Oepts telkens weer met een tastende drang naar het ideale licht en hij offert daarbij graag con venties en vaststaande begrippen op; de kleur is voor .deze onstuimige speler met de zon het belangrijkste: de vorm doet er minder toe. Toch heeft hij ook de andere onderwerpen geprobeerd: stillevens met een soms verbluffend rake stof-uitbeelding, maar een gebrek aan tekenvaardigheid en portretten, die beslist de minste werden in de kleine galerij, kwamen uit zijn pen seel. Maar het licht, de zon trok hem telkens weer af van de studie der eigenlijke schu- dersstiel: een vonkende lichtstraal over de Hollandse polders als weergegeven op het doekje met de andere boerderij (7) is even ontroerend in haar dichterlijke vrijheid en de Gooise dennen staan tegen de achter grond als toortsen der zonnewarmte slecht geconcipiëerd maar zuiver gezien. En Oepts' eerste openbare proeve, wier maker toch de drang naar het uitdragen van zijn talenten vreemd is. verbaast min of meer: is deze tentoonstelling een ge durfde uitdaging aan alle „ismen" of wil hij er louter een antwoord mee krijgen op de vraag wat „men" van zijn werk denkt. Tn beide gevallen zou men het experiment enigszins gewaagd kunnen noemen, omda. dit ongefundeerde talent nog steeds zoekt naar een definitieve richting en zijn pro ducten, ondanks hun ontstaan, de schets vaak teveel uenaderen. ->■

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6