IJmuider Courant Haarlems Dagblad Brits beleid De Engelse oppositie eist erkenning van Israël en Spanje Verliezen in Indonesië De communisten denken niet meer over compromis met de regering Istvan Dobi vormt nieuw Hongaars kabinet 63e Jaargang No. 19115 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Zaterdag II December 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at «öpttritfc Tsaarlcmscijc Courant (2£nno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET LAGERHUIS is Donderdag begon nen met een tweedaags debat over de I Europese situatie, dat geopend is met een yje van Ernest Bevin, de minister van guitenlandse Zaken. Die heeft geen veran dering in zÜn opvattingen getoond, maar „pg] toegespitst en verduidelijkt. Menige «oiiander. die dit thans leest moet zich ffei afvragen: gaan onze regering en ons parlement met de grote lijnen van dit be- Ljd nu eigenlijk accoord? Want wij staan njet buiten. Wij zijn er direct bij be trokken. Wij zijn niet neutraal meer, zoals vóór de oorlog, maar zitten reeds met frankrijk, Engeland, België en Luxemburg ;n het Pact van Brussel en zullen straks Welnemen aan de besprekingen over het Atlantisch Pact. Daarvan verwacht Bevin blijkbaar veel. Hij meent dat deze onder handelingen over een gemeenschappelijke '^{gnsie-politiek tussen de leden van het «2Ct van Brussel, de Verenigde Staten en Canada het einde kunnen betekenen van de «uwenoude strijd tussen Frankrijk en Duitsland. De Fransen zijn dat overigens ,;et met hem eens. Die willen dat t ten aanzien van het Ruhr-probleem een Teel sterker houding tegenover Duitsland ,al worden aangenomen. Bevin verklaart üt Groot Brittannië moet kiezen tussen -yee dingen. Enerzijds onderhouden de Amerikaanse en de Britse belastingbetaler Ij* steeds West-Duitsland. Anderzijds is er "•/Franse vrees voor een sterk Duitsland. Bevin is tot de slotsom gekoihen dat het verstel van West-Duitsland moet voorgaan. Be Amerikanen dringen blijkbaar in die richting. Er zal dan een militaire veilig- '■èidscommissie moeten komen, die waakt 7.gen Duitse herbewapening, ook wanneer h bezetting van Duitsland ten einde zal jin. Als deze commissie behoorlijk werkt dé veiligheid van Europa, wat Duitsland betreft, naar Bevin's mening gewaarborgd. Dit in zich opnemend herinnert men zich ce instellingen, die na de eerste wereld oorlog moesten waken tegen Duitse her bewapening en de beperkingen, waaraan Duitsland toen door het Verdrag van Ver blies gebonden was. Het is waar dat er •u helemaal geen vredesverdrag is. Voor M overige doet dit sterk denken aan de uitlating van de Times, hier onlangs geci teerd en gemaakt naar aanleiding van een ■eis per vliegtuig rondom de wereld: „Er is weinig waartoe de mens zo sterk geneigd .-ais tot het zich voortbewegen in cirkels." Die behoorlijk werkende controle op hun herbewapening door militaire commissies wat moet die de Duitsers bekend in de eren klinken! Alweer vraagt men zich hierbij af: zou bet niet nuttig zijn als wij ook eens een tweedaags debat over de grote lijn van het buitenlands beleid in ons parlement had den? De behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken zou er aanleiding toe iunnen geven. Tot een debat dan over de positie van Nederland in Europese zin en in de grote internationale politiek. Waarin wij partij zijn. Daar is namelijk des te meer aanleiding toe omdat Bevin gebleven is bij zijn me ning, dat de vorming van een Europees parlement geen zin heeft. Het zou toch niets kunnen doen, zegt hij. Hij wil langzamer hand iets bereiken. Hij wil een stelsel van rollectieve veiligheid onder het Atlantisch Pact en hij heeft na een dramatische pauze de voorspelling geuit: „Er zal een tijd tomen waarin de ministers van financiën én van defensie van de Westerse wereld gezamenlijk zullen beraadslagen over een gemeenschappelijke begroting en elk land tjjn deel zal kunnen betalen." Aan dit laatste valt niet te twijfelen, maar waarin bestaat nu eigenlijk het indrukwekkende van deze voorspelling? Alleen maar weer li een verdrag voor militaire samenwer king, zoals er al zoveel in de wereld zijn geweest. Terug naar het begrip collectieve veiligheid, waarmee in de dertiger jaren de Volkenbond zich bezighield. Een Atlan tisch Pact voor defensie, ten aanzien waar van men nog moet afwachten in welke po sitie West-Europa, met name het vaste- Isnds-deel, verkeren zal. Maar streven naar Europese Unie, naar federale eenheid waar door men een werkelijk geheel zou vormen, van een verouderd staatkundig stelsel ver lost raken, Europa tot nieuw leven bren gen en nieuwe welvaart kunnen kweken neen. Minister Bevin meent dat een Euro pees parlement toch niets zou kunnen doen. Veen als men het zonder bevoegdheden kat, Ten aanzien van de Berlijnse „luchtbrug" -een der zonderlingste vertoningen die de weid ooit te aanschouwen heeft gekregen -hoopt hij nog steeds, dat de Russen een- raat tot onderhandelen bereid zullen zijn. Dat wil dan zeggen: dat zij bereid zullen zijn de blokkade op te heffen, want dat is te voorwaarde die het Westen heeft ge reld om onderhandelingen over Duitsland te heropenen. Bevin zei evenwel niet wat iet Westen zal doen als de Russen daar -et op ingaan. De luchtbrug begint er voor regenen, die er hun brood op verdienen, «een levenspositie uit te zien. Het is alles zeer belangwekkend. Intus- vergadert te Parijs de Vijflanften Studie Commissie, die een studie maakt van het Taagstuk der Europese eenheid en waarin, Mis uit de verklaringen van een reeds getreden lid der Nederlandse delegatie, Kamerlid P. A. Kerst^. gebleken is ie delegaties instructies van haar regerin- 5a hebben behalve de Nederlandse, die maar „terughoudend" moet zijn. Dit ^Pt tot de vraag: waarom, aangezien niet neutraal meer zijn? Dat is geen «feht van anderen of van mij, maar een Wij zijn niet neutraal meer. Heeft Saterland dan geen mening over deze ^agstukken van overheersend belang? geval-Kersten verdient afzonderlijke schouwing. R. P. Waging ziekenfondspremie Met ingang van 1 Januari 1949 wordt de Pekenfondspremie voor verplicht-verze gden verlaagd van 3.8 pet. tot 3.6 pet. J*6 werkgever moet de helft van die pre- 2* op het loon van de werknemer ïnhou- "®- Het werknemersaandeel in de zieken- ;:™spremie wordt derhalve verlaagd van I Pet. op 1.8 pet. De maximum-inhou- ®g, die voorheen 4.96 (voor maandloon 'f-f 260.af), of 1.14 (voor weekloon Sn 60.— af), of 0.19 (voor dagloon 10.af) bedroeg, wordt in het ko- pnde jaar respectievelijk 4.69, 1.08 i 0.18. Churchill: „De regering beschouwt een Westelijke Unie als partij-privilege" Vrijdag heeft Winston Churchill in het Lagerhuis gesproken tijdens de debatten over de buitenlandse politiek naar aanlei ding van de Donderdag door Bevin uitge sproken rede. Churchill verklaarde zich te verheugen over de huidige samenwer king tussen Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten „omdat in de steeds nau were eenheid van de Engels-sprekende wereld de voornaamste hoop is gelegen op menselijke vrijheid en een groot deel van de hoop op ons eigen voortbestaan". „Het meest opmerkelijke punt in deze samen werking", aldus Churchill, „is het station neren van Amerikaanse bommenwerpers in Oost-Engeland". Churchill betreurde het dat de Britse regering besloten schijnt de Westelijke Unie als een partij-privilege voor de socia listen te beschouwen in plaats van als een toenadering tussen de volken, ongeacht de politieke opvattingen. Churchill achtte Dalton niet de aangewe zen man om Engeland te vertegenwoordi gen bij besprekingen over Europese een heid. Over Palestina oordeelde Churchill: „Geen onderdeel van de regering^politiek is meer gekenmerkt door verkeerd oor deel en wanbeleid dan de Palestijnse kwestie". Hij beval aan dat Engeland de regering van Israël zou erkennen: „Wij moeten de feiten onder het oog zien. De Joden hebben de Arabieren uit een groter gebied verdreven dan onder het verde lingsplan werd voorzien. Zij hebben een regering gevormd die effectief function- neert. Zij hebben een zegevierend leger en genieten de steun van de Sovjet-Unie zowel als van de Verenigde Staten. Dat zijn misschien onplezierige feiten maar zij kdnnen niet tegengesproken worden. De regering van Israël kan niet genegeerd worden. Wij dienen zonder verwijl een vertegenwoordiger naar Tel Aviv te zen den". Behalve Israël dient Engeland ook de regering van Franco in Spanje te erken nen: „Geen Engelsman of Amerikaan werd door de Spanjaarden gedood. De indirecte hulp die wij in de oorlog van Spanje ont vingen was van enorme waarde. Ik zeg dat er veel meer vrijheid in Spanje bestaat onder Franco dan in welk land ook achter het ijzeren gordijn en ik zie geen reden waarom Spanje nog langer van de UNO moet worden uitgesloten". Naar aanleiding van de communistische opmars in China achtte Churchill het ge wenst dat het duidelijk gemaakt wordt dat de Britse vloot en luchtmacht Hongkong tegen iedere aanval zullen verdedigen. Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie zei Churchill, dat een poging in het werk moet worden gesteld tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie te ko men, voordat zij over de atoombom be schikt. Churchill betreurde het, dat er redenen zijn, die een doelmatige samen werking der drie grote mogendheden, zo als hij in een brief vlln April 1945 aan Stalin voorstelde, bemoeilijken. Antwoord. Hugh Dalton, de Britse vertegenwoor diger in de te Parijs vergaderende com missie voor Europese eenheid, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de commissie te Parijs vergaderde in een „kalme, vriend schappelijke en rationele atmosfeer". Hij wees de critiek van Churchill, ten aanzien van „partijpolitiek in de kwestie der Wes telijke eenheid" af. Dalton zeide dezelfde mening te hebben De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Kapitein J. Boltjes uit Groningen. Gesneuveld 4 De cember 1948. Soldaat le kl. J. P. A. van de Pol uit Beverwijk. Gesneuveld 5 December 1948. Soldaat J. H. Schalm uit Amsterdam. Gesneuveld 1 December 1948. De Koninklijke Marine en het Koninklijk Ned.-Ind. Leger hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Om het verkeer van de transportvliegtuigen over de luchtbrug naar Berlijn ook onder de slechtste weersomstandigheden mogelijk te maken, worden langs de randen van het vlieg veld Tempelhof mistlampen en lichtkruisen aangebracht. Ook de kerkhoven worden voeg dit doel gebruikt: de belangen van de levenden zijn primair. over een Europese federatie als Churchill, doch bevreesd te zijn voor overhaasting „De tijd is er nog niet rijp voor", zeide hij. Nadat nog enkele afgevaardigden had den gesproken, nam Mayhew. de onder staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, het woord. Hij zei, dat het een „psycholo gische blunder" zou zijn de toetreding van het Spanje van Franco tot de UNO thans te steunen. „Wij kennen de betekenis, die een democratisch Spanje voor de Weste lijke Unie kon hebben, maar zij, die lid van de club willen worden, moeten het clubreglement naleven. Er moet een mo rele en politieke basis voor de Westelijke Unie zijn en in die morele en politieke unie kan het Spanje van Franco geen rol spelen". Over de erkenning van Israël kon de regering niet beslissen alvorens een be slissing was genomen ten aanzien van de beraadslagingen in de Algemene Vergade ring der UNO en het al of niet nakomen van het bestand. Bramuglia was bij Truman Nog steeds optimist „Ik blijf optimistisch over de mogelijk heid van een oplossing van het Berlijnse probleem en ik meen, dat iedere oplossing moet berusten op een munthervorming en op de gelijktijdige opheffing van de blok kade", zo verklaarde de Argentijnse minis ter van Buitenlandse Zaken Bramuglia aan de pers na zijn onderhoud met president Truman. „De vertegenwoordigers der neutrale landen zullen in de algemene vergadering der UNO hun pogingen voor het vinden van een oplossing van het Berlijnse pro bleem voortzetten en er mag verwacht wor den dat de Veiligheidsraad eerlang zijn be slissingen betreffende de werkzaamheden van de deskundigen zal bekend maken". „De Veiligheidsraad zal in Januari te New York bijeenkomen om die kwestie te onderzoeken", zo voegde hij er aan toe. Toen correspondenten hem vroegen of hij de president der Verenigde Staten voor een bezoek aan Argentinië heeft uitgeno digd, antwoordde Bramuglia, dat zulks niet het geval was, doch dat Argentinië er steeds prijs op zal stellen president Truman een goed onthaal te bereiden". De Argentijnse diplomaat wees er op, dat er tijdens het onderhoud geen sprake is geweest van politieke of economische kwesties met betrekking tot het Westelijk halfrond. In verband met het Berlijnse pro bleem verheugde hij zich over de solidari teit, waarmede de neutralen naar een op lossing van dit probleem zoeken. Hij zei, dat die oplossing grotendeels afhangt van de resultaten der werkzaamheden van de groepen deskundigen, die het muntpro bleem onderzoeken. Tijdens zijn onderhoud met de president was Spanje niet ter sprake gekomen. Kerst-amnestie voor Duitse ryjzi-knechten Generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse bezettingszone in Duitsland, heeft besloten een „Kerstamnes tie" af te kondigen, waarbij ongeveer 1000 Duitsers, die door Amerikaanse krijgs raden zijn veroordeeld, onverwijld in vrij heid worden gesteld, zo meldt het pers bureau Dena (Amerikaanse zóne), dat nog nader weet te melden, dat die vrijlatingen zullen geschieden tussen 16 December 1948 en 31 Januari 1949. Generaal Clay hoopt, volgens Dena, dat „die maatregel de betrekkingen tussen Amerikanen en Duitsers in ruime mate zal helpen verbeteren". Het persbureau voegt er aan toe, dat de generaal aan de regerin gen in de Amerikaanse zóne bevoegdheid heeft gegeven eenzelfde amnestie-maat regel uit te vaardigen ten gunste van Duit sers, die door Duitse rechtbanken zijn ver oordeeld. Staat van beleg in China Voetbalpools in de rechtszaal Wim Lagendaal als deskundige gehoord De kantonrechter te Rotterdam heeft Vrijdag in de zaak over de voetbalpools drie deskundigen gehoord, namelijk prof. Schuh uit Leiden, die, zoals reeds gemeld is. een rapport over deze kwestie heeft uitgebracht, de vroegere internationaal Wim Lagendaal en op verzoek van de ver dediging de Engelse voetbalpooldeskun- dige Eric Johnstone schrijversnaam Jack Boulder) van de London Sunday Dispatch. Wim Lagendaal verklaarde dat de uit slag van een voetbalwedstrijd afhankelijk is van de lichamelijke en geestelijke con ditie van de spelers, de weersomstandig heden, de beslissingen van de scheidsrech ter. het uitvallen van de spelers en der gelijke. Vervolgens vroeg de kantonrechter, wat de mening van prof. Schuh was over het systeem, dat Eric Johnstone heeft ontwor pen en waarmee hij vele prijzen beweert gewonnen te hebben. Prof. Schuh ver klaarde, dat de kennis omtrent de clubs en de spelers alleen invloed Pp de kans bepaling tot het winnen van een prijs kan uitoefenen. „Als men met een systeem zijn kans ver hoogt", aldus prof. Schuh, „wordt de winst kleiner, daar het gewonnen bedrag niet in evenredigheid compenseert, wat men aan talrijke formulieren heeft uitgegeven". Eric Johnstone verklaarde over het door hem uitgedachte systeem, dat het mogelijk is de uitslag van zes van de acht wed strijden correct te voorspellen, hoewel er 6561 mogelijkheden zijn waarin acht wed strijden kunnen resulteren. Daarbij scha kelt hij echter de kennis omtrent voetbal clubs en spelers niet uit. Factoren, door Wim Lagendaal genoemd, oefenen zeker enige invloed uit. De Engelse voetbalpools zijn in 1924 ge reglementeerd, omdat, nadat soortgelijke zaken als nu voor de Rotterdamse kanton rechter dienen, door de Engelse rechter waren behandeld, werd bepaald, dat een voetbalpool een spel is van vaardigheid, berustend op kennis van zaken en systeem. In Nederland wordt echter vereist, dat de speler door zijn kennis van zaken een overwegende invloed uitoefent. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie verklaarde in zijn requisitoir, de verdediging zeer dankbaar te zijn. dat zij deze voetbalpool deskundige uit Engeland heeft laten overkomen, daar hij het oor deel van de beide Nederlandse deskundi gen heeft aangevuld en bevestigd. Het verweer van de verdediging, dat men aan de hand van systemen met wis kundige zekerheid de uitslag kan bepalen, was volgens de ambtenaar onjuist geble ken. Hij persisteerde dan ook bij zijn re quisitoir van enige maanden geleden, waarbij hij tegen de verdachte W. G. een hechtenis van vijf maanden, waarvan 2l/z maand voorwaardelijk, tegen M. H. een hechtenis van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en tegen M. A. van der A. een hechtenis van drie maan den eiste. De overige verdachten hoorden boeten variërend van 4000 tot 25, allen met een maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. Uitspraak volgt op 24 December*. Een beeld van de Chinese strijdgebieden. President Tsjang Kai Tsjek heeft de staat van beleg afgekondigd voor het groot ste deel van China, dat nog in handen van de regering is, aldus wordt uit Nanking gemeld. Het bevel van Tsjang, dat onmiddellijk van kracht is, heeft vermoedelijk ten doel een einde te maken aan communistische infiltratie en „revolutionnaire actie" in het gebied en de steden van Peiping, Tientsin, Tsingtao, Hankow en Woehoe. De staat van beleg is niet afgekondigd voor Formosa (Taiwan) en de Westelijke provincies van Singkian, Sikan en Tibet. De militaire nieuwsdienst van de Chinese regering meldt, dat de omsingelde rege ringstroepen ten Noord-Westen van Hsoet- sjou, 300 km ten Noorden van Nanking, „meer dan 20.000 communisten in gevech ten van ongekende hevigheid in de afgelo pen drie dagen hebben gedood". De strijd speelde zich af in het gebied bij de grens tussen de provincies Honan, Anhwei en Kiangsoe, waar een legergroep van de rege ring onder generaal Tsjioe Tsjing-Tsjoean de strijd moest aanbinden met 16 commu nistische colonnes. De communisten aan de Zuidelijke flank van dit leger zouden zich terugtrekken. Volgens Tsjiao Moe, leider van het com munistische nieuwsagentschap „Nieuw China" zullen de Chinese communisten die naar verluidt 120 km van Nanking ver wijderd zjjn trachten een half millioen man Chinese regeringstroepen in het gebied van Hankou, 480 km ten Zuidwesten van Nanking, te vernietigen alvorens het grote offensief tegen de hoofdstad van Tsjang Kai Tsjek te beginnen. Er is volgens hem geen sprake van enig compromis met Tsjang. De communisten zijn er absoluut van overtuigd, dat het regiem van de Kwomintang ten val zal komen en zij China zullen „bevrijden". Tsjiao verklaarde verder, dat de burger oorlog in China reeds lang geleden zou zijn geëindigd, indien Amerika Tsjang niet ge holpen had; niettemin hebben de commu nisten indirect meer van de Amerikaanse steun geprofiteerd dan de regering. In een enkele veldslag, aldus Tsjiao, hadden de communisten een hoeveelheid materiaal en munitie buitgemaakt, die gelijk stond met drie maanden Amerikaanse steun. Adventistisch congres te Oslo De verenigde Advent-Kerken der Noord Europese landen hielden van 28 November tot 6 December hun jaarlijks congres te Oslo in Noorwegen. Nederlafid had vier gedelegeerden gezonden, namelijk ds. F. J. Voorthuis, ds. P. van Oossanen, ds. J. Lank- horst en de heer J. van Iterson. Voorts waren er gedelegeerden van de Verenigde Staten, Engeland, Noorwegen, Zweden, De nemarken, IJsland, Finland en Polen. Na een wijdingsdienst in de morgen werden de congresdagen doorgebracht met belangrijke besprekingen betreffende Evan gelisatie, Medische Zending, opvoedkundig en sociaal werk. Aan de Nederlandse ge delegeerden werd ruim een kwart millioen gulden toegezegd als bijdrage in de kosten voor de bouw van een kerk te Amsterdam, voor de inrichting van een tehuis voor man nelijke studenten der Theologische School „Zandbergen" te Zeist en voor bijzondere Dinnyes bekent „schuld* Istvan Dobi, links georiënteerd voorzitter van de Hongaarse party der kleine eigena ren, is benoemd tot minister-president van Hongarbe als opvolger van de eergisteren afgetreden Lajos Dinnyes. Hü heeft een nieuw kabinet samengesteld dat gistermiddag door president Arpad Sza- kasits beëdigd is. Lajos Dinnyes, die Donderdag het minister presidentschap van Hongarije heeft neergelegd als gevolg van scherpe critiek uit zijn eigen partij, die der kleine bezitters, op „zijn onver schilligheid ten opzichte van de brede massa van het Hongaarse volk". Het nieuwe Hongaarse kabinet omvat de zelfde ministers als het kabinet Dinnyes, op twee wijzigingen na: Erno Gero blijft minister van Verkeerswezen, doch is tijde lijk met de portefeuille van Financiën be last en Csala wordt minister van Land bouw in plaats van Dobi. Tydeiyk kabinet. Waarnemers geloven dat het nieuwe kabinet een tijdelijk karakter zal dragen. Zij verwachten dat in de lente het kabinet grondig gewijzigd zal worden, wanneer het lang-besproken „onafhankelijkheidsfront" een coalitie van alle partijen in de stijl van de nieuwe volksdemocratie inx wer king treedt. Ex-premier Dinnyes heeft de partij der kleine eigenaren laten weten dat de op hem uitgeoefende critiek steekhoudend is en dat hij hieruit zijn consequenties heeft getrokken. Volgens berichten uit het Oostenrijks- Hongaarse grensgebied wordt de grens door Hongaarse politie en militairen streng be waakt. Sinds gisteren is de bewaking uit gebreid ten einde illegale emigratie van politieke personen, die door de jongste zui vering in Hongarije gevaar lopen, te voor komen. Een leger van arbeiders is aan het werk gesteld om door het weghalen van bomen en struikgewas over een breedte van ruim 270 meter aan de Hongaarse zijde van de erens een veilieheidszóne te maken. Uit- kiiktorens met machinegeweren en zoek lichten zijn gebouwd en zijn dag en nacht van wachtposten voorzien. Fractie-voorzitters terug uit Indonesië In de afgelopen week zijn vijf fractie voorzitters van de Tweede-Kamer, die als waarnemers een oriënterende reis maakten naar Indonesië, teruggekomen. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur arri veerden als laatsten de heren H. J. W. A. Meyerink en jhr. mr. M. van der Goes van Naters, respectievelijk fractievoorzitters van de A.R. en de P. v. d. A. De heer Meyerink was niet bereid veel te vertellen over zijn bevindingen in de Oost. „De onderhandelingen", zo zeide hij „hebben er toe geleid, dat de ministers besloten zich verder in Den Haag te be raden en thans moeten wij afwachten wat de regering gaat doen". Jhr. Van der Goes van Naters vertelde, dat hij evenals de heer Meyerink be halve met de federale groepen contact heeft gehad met intellectuelen uit republikeinse kringen. Hij meende, dat het onjuist is alle republikeinen als „destructief' te zien. De federale gedachte acht jhr. Van der Goes van Naters een gezond principe. Vooral de intellectuele republikeinen delen, volgens hem, deze opvatting. Op een desbetreffende vraag antwoordde jhr. Van der Goes van Naters, de indruk te hebben, dat de vijf parlementaire waar nemers de mening delen, dat de federale constructie de meest passende en natuur lijke is voor land en volk en dat hoewel men niet kan spreken van een scheiding der geesten in republikeinse kringen er toch een opmerkelijk verschil is tussen de constructief denkende groepen en de „sol- dateska". Overigens is jhr. Van der Goes van Naters optimistisch gestemd; hij zeide ten slotte: „Na mijn gesprekken met de repu blikeinse intellectuelen geloof ik zeer posi tief niet, dat de zaak mis zal gaan". Vijf slachtoffers van de brand in Deventer begraven Onder buitengewoon grote belangstelling, zowel uit Deventer als uit Zaandam en Amsterdam, zijn Vrijdagmiddag op de alge mene begraafplaats te Deventer de stoffe lijke resten van vijf der zes slachtoffers van de brand te Deventer ter aarde be steld. De stoffelijke overschotten van me vrouw T. de LangeNeuteboom, haar zoontje Pim, de heer G. J. Lodeweges, diens dochtertje Anna Maria en zoontje Gerrit Jan uit Zaandam, werden begraven in een gemeenschappelijk graf, dat aan de familie leden is aangeboden door de gemeente Deventer. Het woord is aan Gustave le Bon: De mystieke inhoud van sommige leuzen geeft haar een geduchte tover kracht. Duizenden hebben zich laten 'Joden voor woorden, die zij niet kon den begrijpen en die dan ook geen redelijke zin hadden. Prof. G. Brouwers Secretaris-generaal van Economische Zaken Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek, wegens zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, per 1 Januari aan prof. dr. T. P. van der Kooy eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Met ingang van Janu ari is als secretaris-generaal van Econo mische Zaken benoemd prof. G. Brouwers, Directeur-generaal van de Prijzen Prof. Brouwers, die belast blijft met de functie van Directeur-generaal van de Prij zen, is reeds thans belast met de waarne ming van de functie van secretaris-gene raal. De minister van Economische Zaken heeft dr. E. L. Kramer, thans plaatsver vangend Directeur-generaal van Handel en Nijverheid, aangewezen om met ingang van 1 Januari op te treden als waarnemend Directeur-generaal van de Prijzen. Koningin Juliana schenkt gedenkplaat voor Stateneiland Koningin Juliana zal aan Stateneiland, een stadsdeel van New York, een bronzen gedenkplaat schenken, ter herinnering aan de eerste Nederlandse nederzetting aldaar. Stateneiland is ongeveer 11 km breed en 24 km lang en is van Manhattan geschei den door de Baai van New York, welke ter plaatse een breedte heeft van ongeveer 8 km. Het heet officieel Richmond. Dit eiland werd door Henry Hudson „Staaten Eylandt" gedoopt. De Nederlan ders hadden zich daar reeds in 1630 ge vestigd. De gedenkplaat zal worden aangebracht in het „Voorlezerhuis", de oudste lagere school in Richmond. Koninklijke Marine heeft tekort aan personeel Ten gevolge van de sterke afvloeiing van oorlogsvrijwilligers en mede als gevolg van het feit, dat de omstandigheden in Indo nesië het nog steeds niet toelaten terug te keren op vredessterkte, is bij de Konink lijke Marine een tekort aan personeel ont staan, aldus deelt de Marine-Voorlichtings dienst ons mede. Zoals bekend, heeft de regering zich ge noodzaakt gezien in September enkele catagorieën oorlogsvrijwilligers bij de zee macht nog geen ontslag te. geven, en zeer onlangs werd besloten de zee-miliciens ter lichting 1946 nog zes maanden aan te hou den (de mariniers onder hert vier maan den). Teneinde het tekort aan personeel op te vangen, heeft de regering besloten, dat al lereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 dit tekort zal worden aangevuld. Het valt ech ter te verwachten, dat het aantal inge schrevenen uit die lichtingen niet ten volle het benodigde aantal voor de zeedienst ge schikte dienstplichtigen zal opleveren. Daarom heeft de regering besloten in de eerste helft van 1949 een aantal buitenge woon dienstplichtigen van de lichting 1944 in werkelijke dienst op te roepen. Zoals gezegd, zal allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 worden geput. Autorijden op 26 December en 2 Januari De minister van Verkeer en Waterstaat heeft voor Zondag 26 December (Tweede Kerstdag) en voor Zondag 2 Januari 1949 ontheffing verleend van het rijverbod voor auto's en motorrijwielen. Kolenbon 02 wordt ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 02 van de brandstoffen- kaarten na 18 December niet meer geldig is voor het kopen van brandstoffen. Men. moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 Decem ber bij een brandstoffenh andelaar in leveren. Verklaring van prof. Gelissen Prof. H. C. J. H. Gelissen, leider van de Nederlandse delegatie naar de economische commissie van de UNO voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE), heeft gisteren \e Sydney verklaard, dat de laatste oorlog de Westelijke landen armer heeft gemaakt, maar de Sovjet-Unie gelegenheid heeft ge geven tot expansie. „De Nederlandse missie bij de ECAFE was zuiver economisch, maar de Sovjets negeerden het economische doel van de conferentie ten behoeve van de politiek". Prof. Gelissen, die enkele dagen geleden de conferentie verliet, nadat de republiek Indonesië tot het lidmaatschap was toegela ten, zei, dat het zelfs India thans een wei nig speet, dat het de toelating van de repu bliek had gesteund. Prof, Gelissen geloofde, dat Nederland en Indonesië hun geschillen „uitstekend" zouden regelen voor de vol gende conferentie van de ECAFE, die over een half jaar wordt gehouden. Tot hoogleraar in de bedrijfshuishoud- kunde aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is benoemd dr. B. Pruyt te Utrecht. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met olaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 12 December: Zon op 8.39 uur. onder 16.29 uur Maan op 14.16 uur. onder 4.01 uur 13 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.29 uur Maan op 14.31 uur, onder 5.17 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1