c 3 John Belcher zal aftreden 'iWEÜDt KAlVlLR Begroting van Justitie aangenomen Ex-commandant van kamp Westerbork heeft zich te verantwoorden fr OLD CLOTHES NEW Faciliteiten inzake de geldzuivering van weinig nut voor kapitaalmarkt C. DE WEERS PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws ZATERDAG II DECEMBER 1948 Aannemen van geschenken niet in overeenstemming met zijn positie als minister van de Kroon De raadsman van John Belcher, parle mentair secretaris bij het Britse departe ment van Handel, heeft aan de gerechtelijke autoriteiten, die bezig zijn met een onder zoek naar aanleiding van de beschuldigin gen van corruptie op regeringsbureaux. medegedeeld, dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. De raadsman, Aitken Watson, verklaarde dat Belcher „ten stelligste ontkende" geld ontvangen te hebben of op enige andere manier zich te hebben laten beïnvloeden bij het nemen van ambtelijke beslissingen doch wel toegaf geschenken ontvangen te hebben van Sidney Stanley, de hoofdper soon in het onderzoek, en twee andere per sonen. Belcher zag thans in, aldus verklaarde Watson, dat deze geschenken niet in over eenstemming waren te brengen met zijn positie als minister van de Kroon. Watson deelde hierna mede dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zou neerleggen. De mededeling ervan in dit stadium was in het geheel niet bedoeld om het verhoor van Belcher door het tribunaal te verzachten. George Gibson. Dezer dagen kwam ook George Gibson, één der commissarissen van de Bank of Eng land, directeur van de North-Western Elec tricity Board en ex-voorzitter van het Britse vakverenigingsverbond, de T.U.C., in de getuigenbank. De president van het tri bunaal stelde hem aan het slot van zijn uren-lang verhoor een serie vragen, waarin hij volgens de Daily Herald suggereerde dat Stanley aan Gibson een directeurschap met een jaar-salaris van 100.000 had aange boden met de bedoeling hem te gebruiken om toestemming 'te krijgen voor het uit schrijven van een emissie voor een mode firma in Manchester. Gibson zou het aan bod overigens geweigerd hebben. Op de vraag of hij wist dat zijn benoe ming bij die firma afhankelijk was van Het echtpaar Belcher verlaat zijn huis om op weg te gaan naar het tribunaal dat zicli bezig houdt met het onderzoek naar beweerde cor ruptie op Engelse regeringsbureaux. Belcher heeft inmiddels zijn aftreden als parlementair secretaris van het Britse departement van Handel aangekondigd. dat hij deze brief schreef, temeer daar hij over de broer van Stanley al wist, dat deze in Amerika bekend stond als een „schurk", die in de oorlog geld inzamelde voor hulp fondsen, maar er nooit veel van afdroeg. Met deze broer, Marcus Wulkan genaamd, was Gibson ook in contact getreden via Stanley. De broers zouden Gibson hebben hët'al of niet afkomen van de toestemming j meegedeeld dat Amerikaanse financiers be antwoordde Gibson dat de firma later uit i reid waren aan Engeland een voorschot van 250 millioen pond op de Marshall-hulp te verschaffen. Gibson gaf dit voorstel door aan een hoge regeringsfunctionaris die wel af moest gaan op de persoonlijke experiën- ties van Gibson in deze. Gibson stelde Stanley aan hem voor als een „big business man". In dezelfde tijd werd in Grosvenoi House een diner gegeven. Naar later bleek had Stanley de hele rekening betaald, hoe wel ook Gibson mensen had uitgenodigd. Gibson en Stanley hadden op dat diner met minister Bevin een gesprek gehad over de „Amerikaanse lening". Vrijdag is de echtgenote van John Bel cher ondervraagd. Mevrouw Belcher pro testeerde eerst toen haar gevraagd werd of haar financiële positie in de laatste twee jaar veranderd was, doch verstrekte later particuliere bron kapitaal gekregen had. Gibson gaf toe dat hij nu wel begreep dat men zich van zijn assistentie had willen verzekeren. Gibson zei van mening te zijn dat het overigens een eerlijke zaak was, maar verklaarde wel dat de reden dat hij met drie mede-commissarissen van de Bank of England over de zaak gesproken had, gelegen was in het feit dat men hem zo'n edelmoedig aanbod had gedaan. „Aanbeveling". Voorts werd Gibson het vuur na aan de schenen gelegd over een aanbevelingsbrief die hij de vrouw van Stanley had mee gegeven toen zij naar Amerika ging en waarin hij schreef dat zij de vrouw was van een zeer goede vriend tevens een uit- stekend zakenman, die het herstel van de j toch de nodige mededelingen. Toen zij na a__ i beëin(jjgjng van dg ondervraging de getui- Controle-commissie voor West-Duitsland Geen kleine Westelijke landen vertegenwoordigd De zesmogendhedenconferentie te Londen werd het in Juni j.l. in principe eens over de instelling van een controlecommissie voor Duitsland. De militaire gouverneurs der drie Weste lijke mogendheden in Duitsland hebben de afgelopen weken te Berlijn besprekingen gevoerd over samenstelling, functie en be voegdheden van deze commissie. De commissie zal bestaan uit militaire, technische en industriële deskundigen, die worden aangewezen door Engeland. Frank rijk en Amerika. Naar verluidt zal het doel van de com missie zijn de voortzetting van de ontwa pening en demilitarisatie in West-Duits land, in het belang van de veiligheid der geallieerden. De commissie moet verhinderen dat Duitsland zich opnieuw militair organiseert, dat het zich niet houdt aan de beperkingen, die aan de industrie zijn opgelegd, dat wapens, oorlogsmateriaal of andere ver boden uitrusting worden gefabriceerd of geïmporteerd, dat er wetenschappelijk on derzoek voor oorlogsdoeleinden wordt ver richt en dat Duitsland in enigerlei vorm een oorlogspotentieel schept. Na de instelling zal de commissie de be voegdheden en functies overnemen, die op het ogenblik in West-Duitsland worden uitgeoefend door de militaire gouverneurs van Engeland, Frankrijk en Amerika. De commissie zal aan de militaire gou- verneurs verantwoording schuldig zijn zo lang de contröle-periode (de periode van het militaire bestuur) in Duitsland duurt. Gestraften in kamp Vught drukten communistische lectuur (Van onze parlementaire redacteur) Na een langdradige vergadering aan vaardde de Tweede Kamer Vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming en zonder dat zelfs de communisten aantekening vroegen tegen te zijn. de begroting van Justitie. De grote zaken waren geeds Donderdag middag en -avond afgehandeld. Slechts een aantal speciale onderwerpen, voorna melijk de bijzondere rechtspleging betref fende, was overgebleven. Hierover voer den mej. Tendeloo (P. v. d. A.), jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en de heren Scheps (P. v. d. A.), V der Feltz (C.H.), Ter ps tra (A.R.) en Stokvis (C.P.N.) het woord. Mej. Tendeloo vroeg, of het juist is dat de gedetineerden in het kamp in Vught gedwongen geweest zijn communistische en moreel-ontoelaatbare lectuur te druk ken. Minister Wijers gaf een bevestigend antwoord, doch zei er tevens bij, dat een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Het gratie-beleid kwam ter sprake on der andere naar aanleiding van de zaak- Weinreb. Mej. Tendeloo bracht in herin nering dat Weinreb in Juni 1945 gevangen genomen en daarna tot zes jaar veroor deeld is. Als hij in aanmerking gekomen zou zijn voor de zogenaamde Jubileum gratie (halvering van zijn straftijd) zou hij nu al vrijgelaten moeten zijn. De be windsman deelde mee, dat een gratiever- wereldhandel en welvaart zeer ter harte ging. Mrs. Stanley zou voorbereidingen gaan treffen voor een grote staal-transactie. De brief werd later, naar Sir Hartley Shaw- cross meedeelde, gebruikt om er een dollar toewijzing mee te bemachtigen. Het werd Gibson nogal kwalijk genomen Een stuurman was moe van het sturen, Ging aan wal zich een huizeke huren. Met 'n fles TIP in de kast Had hij van heimwee geen last: Zoals hij zei, kon niets hem het leven verzuren. •n TIP VAN BOOT Inz.: Hr. J. H. S. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Elf Weense dansen, Beethoven. 8.30 „Uw tuin in de winter". 8.40 Licht orkest. 9.10 Ornitophila. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 „Spinoza". 10.00 Meester-trio. 10.30 Brief geheim. 10.50 Lichte muziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Toneel. 12.15 Metropole-orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Metropole-orkest. 13.20 Lichte muziek 13.50 „Even afrekenen". 14.00 Platen. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Lichte muziek. 15.10 Flim. 15.25 Concert met toe lichting. 16.35 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Ida Presti. gitaar. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Vesperdienst. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Franse liederen. 20.45 Luis terspel. 21.30 Strijkorkest. 22.00 Hersengym nastiek. 22.30 Kamermuziek: kwartet in Bes, Havdn. 23.15 Dansorkest. 23.45 Chansons. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Walter Gieseking, pnano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Platen. 12.15 Beantwoording van vragen. 12.34 Platen. 12.40 Licht orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Licht orkest. 13.50 Luisterspel. 14.05 Reger- Bruckner-cyclus. 14.30 Concertgebouworkest onder Ed. van Beinum. Mozart, Escher. 15.30 „Nederlandse schilderkunst". 16.10 Sport. 16.25 Vespers. .17.00 Jonge Kerk. 18.30 Bijbelse liederen. 19.00 Orgelmuziek. 18.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Platen. 19.50 Boekbespre king. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma. 22.30 Repor tage. 22.45 Gebed. 23.15 Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder Ed. Flipse, Symphonie no. 2 in D, Brahms. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 9.15 Symphonisch concert. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor vrouwen. 10.45 Voor zieken. 11,20 Bas-bariton en clave- cimbel. 11.35 Voordracht. 11.50 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platte land. 12.38 Johan Jong, orgel. 13.20 Platen. 14.00 Simon Admiraal, piano. 14.30 „Ziekten bij dieren". 14.45 Opera-muziek. 15.45 Luister spel. 16.45 Platen. 17.00 Voor dé jeugd. 17.30 Licht ensemble. 17.45 Regeringsuitzending. 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Klank beeld. 19.30 Cello en piano. 19.45 Landbouw. 20.15 Bekende melodieën. 20.50 Ducdalf, 21.10 Tango's en rumba's. 21.40 Sopraan en piano. 22.10 Koos Vorrink. 22.45 Actuele kantteke ningen. 23.15 Piano-duo. 23.35 Musette- klanken. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Lily Kraus, piano. 9.15 Voor zieken 9.35 Kinderkoor. 10.00 Symphonie no. 5 in Bes, Schubert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio no. 4 in Bes, Beet hoven. 11.20 „Kerstverhalen". 11.40 Bas- bariton en piano. 12.10 Platen. 12.30 Weer praatje. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Man doline-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Kamermuziek, lfi.00 Bijbellezing. 16.45 Viool en piano. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Platen. 17.45 Orgelconcert. 18.15 Sport. 18.30 Gevraagde platen. 19.15 Boekbespreking. 19.30 „Juridische zijde van het huwelijk". 19.50 Platen. 20.15 Koor met soliste. 20.45 Portret ten uit de Camera Obscura. 21.30 Populaire orgelbespeling. 22.00 Strijkorkest. 22.45 Avond-overdenking. 23.15 Platen. genbank wilde verlaten, dreigde zij te val len en werd door haar echtgenoot opge vangen. Met tranen in de ogen werd zij door Belcher de zaal uitgeleid. Op de drempel viel zij flauw en zij werd in een politie-auto naar huis gebracht. Prins Bernhard voorgedragen als commissaris der Hoogovens In een vergadering, die Vrijdag door de Hoogovendirectie en -commissarissen werd gehouden, is Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden als commissaris van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden voorgedragen. Ik wist niet wat er met de Joden gebeurde" De man, die verantwoordelijk wordt ge acht voor hetgeen zich tijdens de bezetting in het kamp Westerbork heeft afgespeeld, de 41-jarige A. K. Gemmeeke uit Düssel- dorf, stond Donderdag voor de Drentse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden terecht. In October 1943 werd Gemmeeke com mandant van het kamp. Als „SS-Ober- scharführer" hield hij zich streng aan de hem gegeven bevelen. Ook hii huldigde het principe: „Befehl ist Befehl" en dat deed hem onder andere de opdracht uit Den Haag aanvaarden vier Joodse Neder landers, die een ontvluchtingspoging had- Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Laat nu Uw winterkleding CLEANEN Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 Al kan men de concessies, wetke Minister Lieftinck bij de behandeling van het wets ontwerp „Geldzuivering" heeft gedaan, niet onbelangrijk noemen, ze zijn toch slechts van partiële aard en de grote lijn der goedkoop geld-politiek, waartegen in de Kamer scherp verzet rees. is gehandhaafd. Minister Lief tinck blijft van mening, dat ruimere deblok kering verdere inflatie zal veroorzaken, het geen hjj terecht wil voorkomen. Een andere vraag is of de thans nog ge blokkeerde gelden voor meer dan een gering deel in de consumptieve sfeer zullen terecht komen en dus inflatoire invloed zullen uit oefenen. Dit wordt met reden betwijfeld, vooral wanneer die gelden niet bij kleine be dragen maar in hun geheel worden vrijge maakt, in welk geval er op de kapitaalmarkt belegging voor zal worden gezocht. Nakaarten heeft thans, nu het wetsont werp is aanvaard, geen zin meer. We kun nen blij zijn met de faciliteit, dat althans ongeveer vijftien millioen gulden, door be drijven op onderpand van geblokkeerd geld geleend, vrij komt, dat de looptijd van de 3 Investeringscertificaten en de 3V4 Be leggingscertificaten van 5 tot 4 jaar wordt verkort en dat deze papieren voor de beta ling van oude belastingen en van de bijzon dere heffingen zullen mogen worden ge bruikt. Veel invloed zullen de door Minister Lieftinck toegestane concessies op de kapi taalmarkt niet hebben en te verwachten is, dat deze meer en meer de invloed van de grote kapitaalbehoefte bij de bedrijven zal ondervinden. Wij hebben er vroeger meer dan eens op gewezen dat men zich aan de grote winsten van 1946 en 1947 niet moest vergapen, gelijk men dat in bepaalde kringen heeft gedaan om de buitensporige remuneraties van het verfoeide „kapitaal" in het licht te stellen. Want deze winsten stonden in de meeste gevallen tegenover een in vooroorlogse gul dens uitgedrukt kapitaal en gaven, geven in vele gevallen nóg een scheefgetrokken beeld van de kapitaalsrevenuën. Meer en meer wordt voor een gezond financieel be heer der ondernemingen kapitaalsuitbreiding vereist, waarin echter, omdat het hier risico dragend kapitaal betreft,- slechts tijdelijk door de Herstelbank en niet door de uitgifte van obligaties mag worden voorzien. Afgezien van het feit dat nieuw kapitaal in deze tijd moeilijk is te verkrijgen, zullen de ondernemingen ten aanzien van kapitaals uitbreiding echter de grootste voorzichtigheid moeten betrachten, omdat wegens toenemen de concurrentie, grotere verkoopkosten, etc. allnegs met matiger winsten rekening moet worden gehouden. Vandaar ook het bezwaar van de industrie tegen het niet mogen doorberekenen van de jongste loontoeslag, al wordt ook van die zijde toegegeven dat zoveel mogelijk moet worden gedaan om een nieuwe spiraalbewe ging van lonen en prijzen te voorkomen. Een onderzoek van prof. Brouwers, thans tot Secretaris-Generaal van het Departement van Economische Zaken benoemd, heeft uitgewezen dat 60 bedrijven, rekening houdende met een redelijke afschrijving der duurzame productiemiddelen op basis van de vervangingswaarde, dooreengenomen een winst maken van 5.7 van de omzet in vergelijking met 11.1 bij een groot aantal Amerikaanse bedrijven. Speling om de bedrijven, in welke vorm ook, nieuwe lasten op te leggen, is er dus niet en men kan alleen maar hopen dat door verdere bedrijfsrationalisatie, grotere om-, zetten en verlaging van belastingdruk, de bedrijven in staat zullen worden gesteld om zodanige winsten te behalen dat aan aandeel houders een redelijk dividend kan worden uitgekeerd en tegelijkertijd de ondernemin gen zoveel mogelijk voor „zelf-financiering" zullen kunnen zorgdragen, om te voorkomen dat na verloop van tijd, als prijzen en wins ten dalen, kapitaalsverwatering moet worden geconstateerd. Dat Minister Van den Brink en professor Brouwers voor de hiermee samenhangende problemen een open oog hebben, stemt tot dankbaarheid. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN den gewaagd en daarin niet waren ge slaagd, te fusilleren. Eveneens had hij zonder protest de benoeming tot kamp commandant van Westerbork aanvaard, omdat, naar hij verklaarde, hij deze be noeming als een bevel had opgevat. „Ik kon de verordeningen der rijksre gering niet critiseren, dat paste mij niet. Zij had mijns inziens zeker belangrijke redenen voor het uitvaardigen van deze verordeningen en juist daarom moest ik ze wel uitvoeren". „Overigens", zo beweerde Gemmeeke, „had ik er gedurende lange tijd geen idee van wat er met dé Joden gebeurde. Men vertelde mij, dat internering de zwaarste straf was die zij kregen. Dat velen de dood vonden is mij eerst na het einde van de oorlog bekend geworden. De verklaring dat zij in Duitsland tewerk werden gesteld, heb ik voor waarheid aangenomen". Een groot aantal getuigen gaf een beeld van wat er in het kamp is gebeurd. Hun verklaringen werden aangevuld met een film, die op bevel van Gemmeeke in het kamp was opgenomen en die gedeeltelijk door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in de rechtszaal werd vertoond. De zitting werd hierna verdaagd tot Dinsdag 28 December. Verhoogde kinderbijslag en de loonbelasting Dezer dagen is een wetsontwerp inge diend tot verhoging van de kinderbijslag, te rekenen van het tweede kind, met te rugwerkende kracht tot 1 October. Het ministerie van Financiën vestigt er thans de aandacht op, dat de werkgevers voor de heffing van de loonbelasting tot nader order de kinderbijslag kunnen blijven be rekenen als tot dusver. Met de voorgenomen verhoging behoeft derhalve voor de be rekening van de loonbelasting vooralsnog geen rekening te worden gehouden. Over de loonbijslag van 1.per week moet, zoals reeds eerder te kennen werd gegeven, van de aanvang af loonbelasting en vereveningsheffing worden voldaan. Internationale Bank Prof. mr. A. M. de Jong volgt dr. M. W. Holtrop op. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijn functie van „Alternate Governor" bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, onder dankbe tuiging voor de diensten door hem in deze functie bewezen. In zijn plaats is benoemd prof. mr. A. M. de Jong, directeur-secretaris van de Nederlandse "Bank te Amsterdam. Veilingen De uitslag van de verkopingen Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden, is: Perceel Camphuysstraat 16, Haarlem f3200. J. W. G. Anschütz qq.; perceel Roosveldstraat 50. Haarlem f 3630, Th. 'W. Vogel qq.; perceel Leidsevaart 144, Haarlem f7305, C. J. J. Jacques; perceel Grote Krocht 19, Zandvoort f 10.500, E B. Brossois; perceel Hendrik Roo- zenlaan 15, Overveen f7250, J. P. v. Velsen qq.; perceel Hendrik Roozenlaan 19, Over veen f7300, G. J. Smit qq.; perceel Delft straat 1 zw en rd, Haarlem f 2125, C. J. J. Jacques; perceel Schalkwïjkerstraat 37 zw. en rd, Haarlem, Schalkwijkerstraat 39 zw. en rd, Haarlem en Schalkwijkerstraat 41 zw. en rd, Haarlem f27.305, B. W. Lasschuit qq.; zoek ingekomen is en dat haast met deze zaak gemaakt wordt. Overigens was mr. Wijers niet bereid evenmin als zijn voorganger, minister van Maarseveen de richtlijnen van het gra tiebeleid bekend te maken. Hij was van oordeel, dat hier te lande, wat de ten uitvoerlegging van de doodstraf betreft, de nodige beperking in acht genomen wordt en dat met de verlening van gratie het juiste midden wordt gehouden. De heer Stokvis (C.P.N.) meende, dat ter gelegenheid van het regeringsjubi leum eigenlijk geen gratie, maar amnestie is verleend. En hiervoor is een wet nodig. Het was gratie, repliceerde de minister. Het criterium van amnestie is namelijk, dat de rechtsgrond voor de strafoplegging geacht wordt vervallen te zijn. Bij gratie daarentegen blijft de rechtsgrond voor de veroordeling onaangetast. Enige afgevaardigden vreesden, dat de zware gevallen, die nog berecht moeten worden, er met vrij lichte straffen zullen afkomen, hoewel de politieke delinquen ten, die het eerst veroordeeld werden de lichte gevallen tamelijk zware straffen hebben gekregen. Zij waarschuw den nadrukkelijk tegen deze ongelijkheid. De heer Burger (Arbeid) sprak er bo vendien zijn bezorgdheid over uit, dat nog enkele duizenden personen onberecht in de kampen verblijven. Zij zullen nu voor de gewone rechter moeten verschijnen, doch dat gaat zo langzaam, dat men hier mee volgend jaar nog wel niet gereed zal zijn. De minister nam deze ongerustheid weg door te verklaren, dat niet enkele dui zenden, maar enkele honderden politieke delinquenten nog op hun berechting wach ten. De vertraging is voornamelijk ont staan, doordat de meesten tegen hun ver oordeling in verzet komen. En wat de rechtsongelijkheid aangaat, stak hij een pluim op de hoed van hen, die met de bijzondere rechtspraak belast geweest zijn. Zij hebben alles in het werk gesteld om naar billijkheid recht te doen, al zijn uiteraard fouten gemaakt en al zijn ver schillen in de strafoplegging voorgekomen. Maar gebeurt dit ook niet in de commune rechtspraak? Over de tewerkstelling van het voor malige P.R.A.-personeel, waarover jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Scheps vragen hadden gesteld, zal de be windsman nadere gegevens trachten te verkrijgen. Er zijn in deze vergadering nog enkele harde noten gekraakt over het Beheers instituut, al was de errtiek milder dan verleden jaar. Veel positiefs hebben we van minister Wijers niet te horen gekre gen. Hij beperkte zich tot vage algemeen heden. Het slot van de vergadering bracht nog een incidentje tussen de heren Bachg (K.V.P.) en Gortzak (C.P.N.). Eerst genoemde voegde namelijk de communis tische afgevaardigde toe, dat als men pau pers tot mensen wil maken, beginnen moet met eerst zelf mens te zijn. De voorzitter liet deze uitlating niet toe. Bedoelt u te zeggen, dat de heer Gortzak geen mens vroeg hij. Zo erg had de heer Bachg het echter niet bedoeld. Hij bewees dit door de heer Gortzak de hand te gaan drukken. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming aanvaardde de Kamer negen wets ontwerpen tot naturalisatie van 194 vreemdelingen. Dinsdag komt de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde. Voor Donderdagavond staat de be groting van Buitenlandse Zaken op de agenda. Betaalt voor Herencostuums 20 tot 100 gld. Winterjassen, Dameski. enz. goede prijzen. Postverkeer in Berlijn bemoeilijkt Als gevolg van nieuwe instructies, uit gevaardigd door de leiders der posterijen in Oost-Berlijn, zijn gisteren in West- Berlijn geen brieven uit het door de Rus sen bezette gebied ontvangen. De inwoners van West-Berlijn konden wel via de luchtbrug brieven naar West- Duitsland en naar het buitenland verzen den, maar als zij een brief naar de Ooste lijke sector van Berlijn of naar de Sovjet- Russische zone wilden zenden, moesten zij zich per tram of pfer ondergrondse spoor weg naar Oost-Berlijn begeven, om daar de brief te posten. Bevolking der Verenigde Staten De abnormale na-oorlogse bevolkings aanwas in de Verenigde Staten schijnt op het ogenblik wederom enigszins terug te lopen, aldus blijkt uit de laatste cijfers. Op 1 October van dit jaar bedroeg de bevolking van de Verenigde Staten 147.280.000. Dit betekende een aanwas van 1.800.000 voor de eerste negen maanden van het jaar. De aanwas over dezelfde periode verleden jaar bedroeg 2.100.000 zielen. (United Press) 40. „Waar kan ik nu het beste heengaan", vroeg Bulk zich af. „Die verwenste auto zit al weer achter me aan en ik krijg op die manier geen ogenblik rust. Hé, dit lijkt me wel iets." Hij zag een groot veilinggebouw, waar juist een verkoping geliouden werd en waar een menigte lieden naar binnen stroomde. Bulk mengde zich tussen de bezoekers in en weldra was hij ner gens meer te ontdekken. Doch Panda had met zijn scherpe ogen nog juist gezien, hoe Bulk in het veilinggebouw verdween. „Stoppen man nen!" riep hij. „De schurk is hier binnen ge gaan! „Wel wel kereltje, dat treffen we,zei de professor. „Misschien zijn hier nog koopjes te halen. Men moet altijd het nuttige met het aangename trachten te verenigen. „We hebben heus wel ieis anders te doen, dan koopjes halen," merkte Panda op. „Of wilt U misschien uw gedachtenmachine nooit meer terugzien? Ik heb met de commissaris afgesproken, dat wij tweeën eerst naar binnen gaan, om niet al te veel opschudding te veroorzaken. De politie zal dan het gebouw omsingelen." Tevreden ge steld stapte professor Dommel, met de ge- dachtenontvanger nog steeds onder de arm geklemd het gebouw oinnen. d snert Er zijn weer koppen eiwtensopn, half kwartje in de cafetaria Gh m eeri niet te gering over denken: er ï2daar hele wereld in dal groen. seix Gisteren in de vochtige kilte ctn hele rij voor de toonbank. Veel o n eei3 netjes. Zij leggen hun 'blauwieï t maru met tederheid om de grote kop h er> zij de warmte van het hele leven 61 ls schamele wezen willen opnemen 'n hua ene. bijna tedere, gebaar. Eerst V* dat vattende gebaar. Dan gaan de oogjes zich verkleinen tot spleten Qn begint het drinken pas. Het is ee studie waard, zoals alle kleine m 116 dingen het waard zijn, dat ge ér *fnselijlce blik acht op slaat. Is 't toeval datJr°v-en~ geen jongeren bij die snert-stand in i ^na ge, zakelijke cafetaria ziet? AUemLi Ian' mannetjes. Mannetjes zoals zij volt* 0UWe en tekenstift van de noteerders dër v^en levens, precies moeten zijn. eine De laatste, een beetje groenige hniw, van de wereld. Altijd een dasïï^ boven de jaskraag uitwipt. Een na, dle ten. En meestal duffelse jekkers *!et" duffelse jekkers van de wereld Er r lepels voor de soep. Wie soep gebrmuP" een lepel nemen. Er is bijna niemJnH een lepel neemt. En geen mens vnï e het oor van de kop een functie té veru,,u16 heeft. Zij nemen allemaal di° konT kom hunner handen. Dan komt de wïL? in hun hart. Zij maken hun ogen tv Dan komt het geluk op hun gezicht n buigen zij hun mond naar de kom' niemand brengt de kom naar ziin m?!' en zuigen de zaligheid in. Zi 1* langzaam. Want de oude mannetjes hehiT te weinig warmte in hun lang leven eehS En wie weinig warmte heeft gehad fc nig met de warmte die hem gegeveé wordt' Zij zuigen geluidloos. Dan heffen 711 t, hoofd omhoog en geven een kreunt je van genot. oa Ik heb in vele eethuizen van de werria aan vele tafels met glanzend zilver en el. met wit linnen en geruisloze kellners 5 dingen gegeten. Maar nooit op de wereM heb ik zulk goed genot gezien als i» a onpersoonlijke, zakelijk-gepoetste, alleen maar op het nuttig effect gerichte staan debeense eetgelegenheden aan de drukke straten der winterse sfeden. Geen heer in rok, die ooit zo'n kreunend zuchtje van welbehagen naar de hemel zond bij oesters of caviaar, zoals mijn mannetjes bij de het. ketel erwtensoep. Gij moet daar niet gering over denken- dat gij vijf halve stuivers op zo'n stenen aanrecht legt en dat dan een juffrouw bla kend van wit-en-blauwe prooerheid dë lepel door de dampende ketel roert en'zo'n hele kom tot de rand vol groene warmte vult. Gij moet er niet meelijdend uw schou ders voor ophalen: voor de kneuterige be haaglijkheid van twee oude werkhanden die zich samenvouwen om zo'n kom met heerlijkheid. En ook niet voor de bolhoe den en de petten, die zich diep buigen naar de simpele goedheid van het leven. Gij moet die kleine rij gebogen 'ruggen zien, met de magere halzen boven glim- mende jekkerskragen. Het is maar° een klein stukje van het ganse, grijze taferee! van een stad in de wintermist. Dat ge een kop snert in de Cafetaria kunt krijgen voor vijf halve stuivers! Voor vijf halve stuivers zaligheid. Voor een half kwartje leven. ELIAS. Franse premier legt ontwerp nieuw belastingstelsel voor De Franse premier Henri Queuille heeft de Nationale Vergadering zijn begroting voor 1949 en een ontwerp voor een nieuwe belastingwetgeving voorgelegd, met de mededeling dat deze vóór eind 1948 zullen moeten zijn aanvaard en dat in het tegen gestelde geval de regering haar ontslag zal aanbieden. De belastingontwerpei voorzien in een vereenvoudiging van het huidige stelsel, waardoor de papieren rompslomp tot een minimum wordt teruggebracht en de opbrengst der belastingen aanzienlijk zal stijgen. Het tekort van 200 milliard wil de regering door leningen zien te dekken. Werkloosheid in België In de week van 28 November tot 4 De cember bedroeg in België het daggemid delde der volledig werklozen 122.985, het geen 10.132 meer is dan in de voorafgaande week. In dezelfde periode bedroeg het dagge middelde der toevallig- of gedeeltelijk werklozen 77.143, of 25.036 meer dan in de voorgaande week. Het aantal werklozen in de haven van Antwerpen bedroeg in ge noemde week 7.531. Nieuw pak. Het Amerikaanse leger laat nieuwe uniformen ontwerpen, die be scherming moeten geven tegen hevige koude, brandgevaar en kogels. Onder de nieuwe uitrusting bevindt zich een plastic harnas, dat bestemd is tegen revolverkogels van 0.45 kaliber en een Poolcostuum dat de drager tegen tem peraturen van 55 graden onder nul beschermt. (U. P-) Lijkkleur. De vrouwen van de Britse in dustriestad Gatehead-on-Tyne hebben met succes een campagne gevoerd tegen de sodiumverlichting langs de straten. De bevoegde plaatselijke autoriteiten hebben besloteix de sodïumlampen met normale straatverlichting af te wisselen, opdat de dames zich niet meer over nun „lijkkleur" te beklagen zullen hebben. Experts op het gebied der huidverzor ging hadden de vrouwen er op gewezen, dat sodiumlicht de kleur van rouge en lipstick absorbeert en er een vaal grijs groen voor in de plaats stelt. (U. r.) Taak en recht. Menachem Beigin, het voor malige hoofd van de Joodse organisatie Irgoen Zwai Leoemi, is van mening dat de UNO niet is geslaagd in haar „allereerste taak" vrede in nE Heilige land te brengen. Beigin ver klaarde op een persconferentie m Washington, dat de Joden recht heböe op geheel Palestina in plaats van ne deel dat hun toegewezen is onder net verdelingsplan. Straf. Pastoor Varga, priester in een vooi- stad van Boedapest, is tot zes jaar ge vangenisstraf en confiscatie van zij vermogen veroordeeld wegens „opm sing tegen de volksdemocratie en n voorlezen van krantenartikelen op preekstoel". Niet safe. Een dief sloop een kantoor op de vijfde étage in de Parijse bmnens binnen en stal vijf millioen fraJics_ bankbiljetten uit een kleine safe. u safe stond in het hoofdbureau va?.. Sureté Nationale, de Franse ril recherche. (U.P.)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2