„Overeenstemming met republiek uitgesloten" de Verscheidene jubilea bij de Hoogovens Het testament MAANDAG 13 DECEMBER 1948 !J MUIDER COURANT Regeringscommuniqué over Indonesië Voortzetting der discussies heeft geen zin, zolang republiek haar standpunt handhaaft DEN HAAG, 11 December. Van offi ciële zijde wordt medegedeeld: Zoals is medegedeeld, werd, naar aan leiding van de deze week in de minister raad gevoerde besprekingen, de delegatie van het koninkrijk te Batavia, geïnstrueerd om een nota aan de Commissie van Goede Diensten te overhandigen waarin het re geringsstandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bij de door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met de republiek gehouden informele besprekin gen duidelijk is gebleken, dat daadwer kelijke medewerking van de zijde van de republiek om in te grijpen in het euvel der bestandsschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Nederlandse delegatie en de republikeinse minister president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen zijn voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. De heer Hatta heeft bij zijn eerste con tact met minister Stikker uitdrukkelijk erkend, dat de Nederlandse regering over eenkomstig haar, ook door de republikein se regering erkende souvereiniteit gedu rende de interim-periode, mede verant woordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zullen toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoe stand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Nederlandse rege ring de bijzondere Nederlandse delegatie afgevaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar be sprekingen echter, dat republiek is terug gekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteengezette inzichten. U.teraard is December voor de Hoogovens De vertegenwoordigers der republiek j mafn«;waann 1 va" medewerkers op hebben nu namelijk te kennen gegeven dat de erkenning van de Nederlandse souve- Er is nu voor de Nederlandse regering geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de discussies, hetzij informeel, hetzij formeel met medewerking van de Commis sie van Goede Diensten, heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nakomen van het bestand en de Renville-overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is tegenover de Staten-Generaal als vertegenwoordigers van het Nederlandse volk^en tegenover de bevolking van de gebieden buiten de repu bliek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van die van gèheel Jndonesië, gebonden om thans een Indonesische interim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de Com missie van Goede Diensten mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot. de afkondiging van het B.I.O.-besluit (Be wind Indonesië in Overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoor digers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is dat de republiek het bestand niet nakomt en de Renville- beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere ver wezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse regering de mogelijkheid open houden om de republi keinse gebieden in het pre-federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O.- besluit een bepaling toevoegen". De „Medan" bracht coaster „Baltic" in veiligheid Zondagmiddag omstreeks 4 uur kwam de motortrawler „Medan" (IJM. 57) in IJmuïden binnen met de Nederlandse coas- Ier „Baltic" van de rederij Klugtkist op sleeptouw. De coaster, die ongeveer gelijk met de trawler was vertrokken, kreeg Zondagochtend bij Texel machine- ei schroefas-mankementen, waarna de kapi tein de assistentie van de „Medan" vroeg. De schipper van de trawler heeft zijn reis onderbroken en de kustvaarder, die met oud-ijzer onderweg was naar Engeland en ongeveer 250 ton meet, naar IJmuiden teruggebracht. Dit karwei heeft heel wat moeite gekost; een trawler is nu eenmaal geen sleepboot en het leek in het begin dan ook beter, met de zware sleep naar Den Helder te varen, ook al omdat er een vrij zware zee ging en enig materiaal verspeeld werd. In de middag zijn de twee vaartuigen echter be houden in IJmuiden gearriveerd. De „Zeehond" had het zwaar te verantwoorden Met defect roer toch behouden binnen De bemanning van de kusttrawler „Zee hond" (IJm. 70) heeft een bewonderens waardige prestatie geleverd door op een af stand van ruim 200 zeemijl van IJmuiden ondanks zware roermankementen, het schip toch behouden binnen te brengen. Door dit optreden zijn ongetwijfeld dui zenden guldens aan verzekeringsgelden bespaard. Donderdag verliet de „Zeehond" de haven. De reis naar de visgronden verliep goed maar toen de schipper besloot te gaan vissen brak de roerkoning en hulpeloos dreef de trawler in het stormachtig weer rond. Besloten werd de visborden aan bak- en stuurboord met de roerkettingen door te verbinden en aldus een noodstuur-inTich- ting te maken. Ondanks de hoge zee lukte het en Zondagmiddag was de „Zeehond" behouden in de vissershaven binnen. De trawler had geen vis aan boord, zodat de bemanning naast het geluk een strop had. reiniteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlemen's agreement zou moeten worden overeengekomen dat Nederland aan die souvereiniteit geen praktische consequen ties zal verbinden. Daaruit zou dan onder andere volgen dat de bevoegdheden van de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon en met name die. betrekking hebbende op het opperge zag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecontroleerde gebieden geleide lijk moeten ontruimen, terwijl de T.N.I. (de republikeinse strijdkrachten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Praktisch zou er een toestand ontstaan van twee legers onder verschillend com mando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dragen. Dit standpunt van de republiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-beginse- len aanvaarde Nederlandse souvereiniteit. Aan de Commissie van Goede Diensten is thans te kennen gegeven dat uit het bo venstaande duidelijk blijkt, dat de repu bliek in wezen ook de Cochran-voorstellen niet als basis voor onderhandelingen aan vaardt. Immers ook daarin zijn aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon gro te bevoegdheden toegekend, zelfs in de be ginperiode de gehele uitvoerende macht. IJmuiden Klein en groot „In Veilige Haven" Men heeft Zaterdag in het Patronaat kunnen constateren dat de IJmuidense speeltuinvereniging „In Veilige Haven" nog steeds het principe handhaaft, om zo wel klein als groot iets goeds te presen teren. In de middag hebben de jeugdige leden volop kunnen genieten van een zeer be hoorlijk jeugdprogramma in de grote zaal en des avonds was eefi aanzienlijk deel van de ouders aanwezig om zich te verlustigen in het optreden van het gezelschap Kostja van Katwijk. De beschaafde conférence van deze artist is in IJmuiden welbekend en de kostelijke grappen van het clown-duo „de Kamés" hebben vele sombere gedachten verdreven, ook'in hun creatie als Johnny en Jack. Het was eveneens een groot genoegen Charley en zijn pleegvader Dan Kelly te zien en te horen. Hoewel het laatst genoemd, zijn de ca baretière Truus Keilen en de accordeonist Mick Godart zeker niet de minsten ge weest, die het programma deden slagen. Maar het werk van I.V.H. bepaalt zich niet tot het organiseren van cabaret-avon den alleen. Het gaat om de kinderen, de ruim vijfhonderd jongens en meisjes uit IJmuiden-Oost, die in de zomer verschil lende spelen beoefenen in de open lucht, die in de winter op andere wijze in club verband „van de straat" worden gehouden. Hiervoor zijn vrijwilligers nodig, die een deel van hun vrije tijd in dienst willen stellen van het sociale jeugdwerk. Aan het begin van de avond heeft de tweede voor zitter de heer F. den Braber zijn roep: Vrijwilligers voor! door de zaal doen schal len en het is van harte te hopen dat velen aan deze oproep gehoor gaan geven. HARING NAAR ROSTOCK. Zaterdag vertrok de coaster „Batavier" uit de Scheveningse haven met een lading van 5000 vaten haring met bestemming Rostock. Agenda voor Velsen en IJmuMen MAANDAG 13 DECEMBER Thalia, 8 uur: „Merijntje Gijzens jeugd". Rex, 8 uur: „Anna Karenina". DINSDAG 14 DECEMBER Bioscopen: als Maandag. Patronaatsgebouw: Algemene vergade ring van de federatie oorlogsgetroffenen. dat het in Januari a.s. een kwart eeuw ge leden zal zijn, dat de Hoogovens het eerste ijzer produceerden. In drie afdelingen der Koninklijke Ne derlandse .Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden werden dan ook Vrijdag verschillende jubilarissen gehuldigd ter gelegenheid van hun 25-jarig dienstver band. Bij de Kooksovens De Kooksovens behoren tot de oudste be drijfsafdelingen. Van deze afdeling jubi leerden de heren C. J. Ooyevaar, ovenbaas, C. Sint. machinist en J. A. Willemse, oven baas. Ir. J. Rijkeboer, chef van alle fabrieks- afdelingen die „Zuid" omvatten, sprak tot de drie jubilarissen namens de bedrijfs directie. De aanbieding van de cadeaux bracht nog vele andere sprekers en vele geschen ken. Er waren geschenken van de gehele afdeling Kooksovens, doch ook presenten van de ploegen. Tot de geschenken behoor den een theemeubel, salonlamp, gascomfo- ren, vulpenhouders, asbakken en een thee ketel. Ir. D. A. v. d. Werff, chef van de Kooks ovens, sprak vervolgens uitvoerig over de levensloop van de jubilarissen, de heren Willemse, Ooyevaar en Sint, en dankte de afdeling Hoogovens in het bijzonder voor de welwillende geste om het nieuwe kleed lokaal een prachtig gebouw met was- en douchekamers te doen inwijden met deze huldiging. Hij vereerde hen met het getuigschrift en het gedenkbord der maat schappij. De rij van sprekers werd gesloten door de heer A. Zonneveld, die in een geestige speech de drie jubilarissen huldigde. In de Electro Technische werkplaats De heer G. van Eijk, assistent van de ETA, werd door de medewerkers van de ectrotechnische afdeling gehuldigd. Ir. J. Rijkeboer uitte ook hier zijn vreug de over het feit dat hij mocht optreden als woordvoerder van de bedrijfsdirectie en de gelukwensen mocht aanbieden. Ir. T. Michielsen, chef ETA, hield een toespraak, waarin hij de loopbaan van de jubilaris bij de ETA schetste. De heer J. Ch. H. Hoeke, chef bureau, kweet zich op voortreffelijke wijze van de taak de heer van Eijk het cadeau der afde ling een klok aan te bieden, waarna ir. I. van Ees kwam opmerken, dat een klok voor deze jubilaris wel allerminst een geschikt cadeau was, want dat hij niemand op het bedrijf kende, die zo op tijd komt en zo stipt in zijn werk is. Ir. D. A. v. d. Werff, chef van de Kooks ovens zeide, dat de huldiging van deze jubilaris onvolledig zou zijn, wanneer niet een kooksovenman het woord zou voeren. De heer Van Eijk, die oorspronkelijk van de marine kwam, is zijn loopbaan bij de Hoogovens in de afdeling Kooksovens be gonnen. Bij het Transportwezen De afdeling Transportwezen, die het Vervoer, de Havens, de Loswal, het IJzer- park en het Planbureau omvat, welke af deling met de Kooksovens, de Hoogovens en de Centrale de kern van het bedrijf is, telde drie medewerkers die hun zilveren jubileum herdachten. Het waren de heren C. Kraayeveld, opzichter bij het Vervoer, S. Put, veiligheidsman bij het Vervoer en L. Slotemaker, baas in het IJzerpark. Het feest van de eerste droeg, op zijn verzoek, geen openbaar karakter. De beide anderen werden op de enthousiaste wijze, die bij het Transportwezen gebruikelijk is, in het zonnetje gezet, waarbij de accor- déonspeler, de heer P. Heijnis, zijn muzi kale medewerking verleende en de heer 3j. Tuinstra, met zijn gedichten-op-muziek evenmin ontbrak. IJselmeervisserij op snoekbaars is dit seizoen teleurstellend In tegenstelling met de palingvisserij, die zeer bevredigend is geweest, moet de IJsel meervisserij op snoekbaars en witvis dit najaar zeer teleurstellend worden genoemd. Overal langs het IJselmeer is de aanvoer van snoekbaars aan de afslagen zeer gering in vergelijking met andere jaren. Voor de vissers is dit dubbel jammer, daar de prij zen voor snoekbaars thans hoog zijn. De prijzen van witvis daarentegen zijn laag. De oorzaak van de slechte resultaten bij net snoekbaarsvissen is voornamelijk het zoele weer van de afgelopen herfst. Zodra het wat kouder werd, namen de vangsten iets toe. Toch staat het wel vast, dat de resultaten lang niet zo hoog zullen worden als het vorige jaar. Voor de maand Decem ber zijn de verwachtingen ook niet erg hoog gespannen. Het schijnt, dat heel wat snoek baars van het IJselmeer naar de rivieren is verhuisd. De slechte resultaten bij het snoekbaars- vissen hebben reeds verschillende Urker vissers doen overschakelen op de sardijn- visserij op de Noordzee. Ook deze visserij schijnt echter haar beste tijd te hebben ge had: soms wordt er niet meer besomd dan twee cent per pond. Bovendien is de sar- dijnvisserij, daar deze vis in grote scholen zwemt, nogal wisselvallig. Aanvankelijk waren de vangsten goed, later werden ze veel kleiner. Vierde réunie „Razziavereniging 1944" Voor de vierde maal kwamen Zaterdag avond de gerepatrieerden der razzia 12 December 1944, voor hun jaarlijkse réunie bijeen in „De rustende jager" te Heilo. De heer A. de Vries, voorzitter van de afdeling IJmuiden, opende dit gezellig samenzijn met een hartelijk woord van welkom tot de Alkmaarse en IJmuidense leden en kondigde aan dat het in het voor nemen van het bestuur ligt het vijfjarig bestaan volgend jaar op luisterrijke wijze te vieren. De heren J. Visman en P. Poelman werd door de IJmuidense voorzitter een enve loppe met inhoud overhandigd als blijk van dank voor het vele werk dat zij in het af gelopen jaar voor de vereniging hebben gedaan. Hierna werd twee minuten stilte voor de gevallen makkers in acht genomen. Vervolgens presenteerde het duo Wi-Jo, met een staf van uitgelezen medewerkers een vlot en vrolijk cabaretprogramma dat zeer in de smaak viel. De verschillende sketches en voordrach ten werden op prettige manier voorgedra gen en prof. Remidol bracht de zaal in ver- bezing met een verbluffende telepatische show. De originele liedjes van Ria Brink man verdienen een extra vermelding. Het goed afgewerkte geheel blonk uit door originaliteit en het ovationele applaus van het publiek was een ondubbelzinnig bewijs van waardering. Na afloop van het cabaretprogramma werd een groot aantal fraaie prijzen ver loot waarna men zich nog geruime tijd op de dansvloer vermaakte. „The musical maestro's" verzorgden op uitstekende wijze de dansmuziek. Co van der Well, alias de zingende zwer ver, zong nog enige pittige liedjes die door de zaal enthousiast werden meegezongen. Diep in de nacht ging men voldaan huis waarts. Men zal met genoegen op deze in alle opzichten geslaagde avond terugzien. GONGWEDSTRIJDEN D. C. IJ. Dinsdagavond zal de damclub IJmuiden voor haar leden een (late) St. Nicolaas gongwedstrijd houden in hotel Kennemer- hof. SERVIESGOED EN FLAUWTE. Zaterdagochtend verkocht een warenhuis aan de Kennemerlaan een partij servies goed en deze aanbieding bleek een der mate grote belangstelling bij de IJmuiden se huisvrouwen te wekken, dat de politie er bij moest komen om de lange rijen in de juiste banen te houden. Eén der daifies moest het lange wachten met een flauwte bekopen, maar de heer A. P. Bakker heeft haar weer gauw opgemonterd. Of zij als tegenprestatie het begeerde porselein en aardewerk ook gekregen heeft, vermeldt het verhaal niet. PROF. JANS ALS SPREKER VERHINDERD. Voor de hedenavond in het Oud-Kath. Verenigingsgebouw aangekondigde lezing avond van de Oud-Kath. Besturenbond en de afdeling IJmuiden der Vereniging O.K. O.F. is prof. P. J. Jans, president van het Oud-Katholiek seminarie te Amersfoort, plotseling door ziekte verhinderd als spre ker op te treden, In zijn plaats is thans pastoor J. A. J. van Zanten, van Egmond aan Zee bereid gevonden te spreken over „De Catacom ben", een beeld van het leven der eerste Christenen onder het Romeinse juk. THALIA (het theater met de beste films) Hedenavond, Dinsdag en Woensdag 8 u. vertonen wij het Nederlandse filmwerk naar A. M. de Jong's onsterfelijke roman MERIINTJE GIJZENS JEUGD Een diep menselijke tragedie op ont roerende wijze verfilmd. Velsen Laat de waterleiding niet bevrie zen, want de schadè is voor U! Als is de vorst nog niet in het land, de Bilt kan ieder ongeblik haar intocht mee delen en dan is het vaak te laat voor vele waterleidingen, die zelfs bij lichte vorst al het loodje leggen. Daarom wordt er van de zijde van het gemeentelijk waterleiding bedrijf op gewezen, dat de huurder van een watermeter aansprakelijk is voor even tuele vorstbeschadigingen van die meter en dat herstel dus voor zijn rekening zal moeten worden uitgevoerd. Dus: afdekken en bij strenge vorst af tappen. VERGADERING VOOR OORLOGSGETROFFENEN Dinsdagavond wordt in het Patronaats gebouw een vergadering belegd door de Velsense Stichting voor Oorlogsgetroffenen „Groot Velsen" waar de heer Koops, voor zitter van de Landelijke Federatie een uit eenzetting zal geven van de door de Fede ratie behaalde resultaten nu het wetsont werp voor regeling der oorlogsschade in behandeling is. Velsen-Noord Eerste „Wijkeroog"-avond een succes De eerste uitvoering van de Buurtver eniging „Wijkeroog" na haar herrijzenis is dank zij de grote activiteit van het bestuur en de medewerking van de R.K. Toneel vereniging „Opwaarts" Zaterdag in het Kennemer Theater te Beverwijk een succes geworden. Ongetwijfeld heeft voorzitter H. Velde met grote voldoening aan de stampvolle zaal kunnen mededelen dat het werk van de vereniging waardering vindt. „Opwaarts" had voor deze avond geko zen het toneelspel van Gerard Nielen: „De man; die terug kwam". Regisseur J. W. Schoot heeft geen gemakkelijke taak gehad zijn materiaal aan de rollen aan te passen. Uit een vastgelopen huwelijk is de zaken vrouw gegroeid, die met grote financiële zorgen te kampen heeft en daarom alle middelen aanvat om de moeilijkheden te boven te komen. Oom Bart, die later de vader blijkt, heeft in zijn 20-jarige afwe zigheid goed geboerd en rukt het gezin boven de moeilijkheden uit. Van de amateurs werd veel gevergd door de vrij lange epilogen, doch niettemin slaagden zij er in de aandacht te blijven boeien. Er was goed samenspel bij stevige rolkennis en over het algemeen kon de typering voldoen. Clara Westerveld, de moeder, te jong van type in verhouding tot haar huwbare kinderen, wist haar „dragen de" rol goed te vertolken. Van de broers was Frits de beste en zus Sophie voldeed als de cynisch geïrriteerde, waarnaast haai man van Cor een goede figuur maakte. Henk's dictie was perfect, opvallend vlot en als een van de beste krachten boeide Dora eveneens. Lies bleef als schoondoch ter te eenvoudig, maar Bart, die als de „oom" in de verschillende scènes zijn toneel kwaliteiten met wisselend resultaat toonde, vormde in het fel gespeelde slot een reële verschijning. De zeer geslaagde uitvoering werd be sloten met een gezellig-bal. W. Kerstwijding in Gereformeerde kerk De gewoonte getrouw zal ook dit jaar tegen de Kerstdagen in de Gereformeerde kerk aan de Koningsweg een Kerstwij- dingssamenkomst worden gehouden. Deze vindt plaats op Woensdag 22 December met medewerking van het Gereformeerd Evan gelisatie Zanakoor en het Chr. Jeugdkoor ..De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings en de heer A. Schouten aan het orgel. Ds. T. Spilker van Benne- broek spreekt over: „Komt, laat ons aan bidden" en ds. A. Schweitzer Jr. verzorgt de liturgische gedeelten. HOUTAANVOER UIT CANADA. De gestadige houtaanvoer voor de papier fabriek Van Gelder Zonen N.V. is Zondag morgen voortgezet met de aankomst van het Nederlandse m.s. „Prins Johan Willem Friso". Dit schip bracht van CSnada 1000 vadem ongeschild hout aan. S.S.H.'ERS GAAN KAMPEN OM VAN WIJNEN-BEKER. In afwijking van de voorgenomen plan nen zal de Gymnastiekvereniging „S.S.H." de onderlinge wedstrijden om de Van Wij nen-wisselbeker thans Dinsdag en Woens dag houden in de gymnastiekzaal van de Da Costa-sdhool. Woensdag is de kamp voor de afdelingen dames en heren, van wie mevrouw M. MichelVerkerk bekerhoudster is. De oudste meisjes en jongens komen Woensdagavond in het strijdperk. Beverwijk Vragen aan B. en W. van Beverwijk Door de heer J. J. Romunde, lid van de Beverwijkse Raad, werden aan burgemees ter en wethouders van Beverwijk de vol gende vragen .gesteld: 1. Is het juist, dat de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen uw college verzocht heeft, opnieuw een em quête in te stellen, in verband met de stichting van een R.-K. Ambachtsschool? 2. Indien bovenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, zijn B. en W. dan bereid, de namen van de instellingen en personen aan de Raad mede te delen, tot wie uw college zich gewend heeft, naar aanleiding van het verzoek van de mi nister? 3. Zijn burgemeester en wethouders bo vendien bereid, de uitslag van deze en quête aan de Raad mede te delen? TWEEDE NEDERLAAG VAN „DE VRIENDENKRING". De Beverwijkse klaverjasvereniging ,-,De Vriendenkring" heeft Zaterdagavond haar wedstrijd tegen „De Krommerd" uit Am sterdam verloren. Dit is al de tweede ne derlaag die de Beverwijkers leden in het Wijkertoren-tournooi. De uitslag luidt: „Vriendenkring" 23688 pnt., 8 marsen, 9 gewonnen. „De Krbm- merd" 24180 pnt., 8 marsen, 9 gewonnen, totaal 492 winstpunten voor „De Krom merd". Uitkeringsregeling Rijks-en gemeentepersoneel Bij Koninklijk Besluit van 10 Tvu 1948 is vastgesteld een tijdelijke ringsregeling voor enige groepen var. v gerlijk Rijkspersoneel. bur- Dit besluit beoogt aan hen, die t volge van inkrimping van de burserli?' Rijksdienst reeds zijn of zullen wort ontslagen, een uitkering toe te staan In het algemeen is het van toepas op hen, die werkzaam zijn op overeenkomst naar burgerlijk recht er h bij ontslag geen aanspraken kunnen m? lenen aan het wachtgeldbesluit. j gemeentebe- heeft er de aandacht van de 4 sturen op gevestigd, dat het Wenselijk-"- dat ook de gemeenten voor hun overtoil-18 geworden personeel, dat evenmin a spraken op de wachtgeldverordening k doen gelden, een zodanige regeling vast t stellen. te Hoewel, zo zegt het college van burP meester en wethouders van Beverwijk ifI zich niet laat aanzien, dat binnen'afz bare tijd tot inkrimping bij enige dientf zal worden overgegaan, lijkt het zeker heidshalve wenselijk reeds een rooni- vast te stellen. gehnS Notaris Moens geridderd Zaterdag heeft de burgemeester van Be verwijk. mr. H. J. J. Scholtens, ten huïl van notaris mr. A. Moens deze bekend Beverwiiker z«n benoeming tot ridder i de orde van Oranje Nassau meegedeeld Deze onderscheiding voor de grijze nn taris komt op diens 75e verjaardag, medè als blijk van waardering voor de grote en zeer vruchtbare arbeid, die mr. Moens in het recente en vroegere verleden Verzettp op het gebied van de organisatie van feesten en tentoonstellingen. FIETSENDIEVEN WEER ACTIEF Terwijl de eigenaar van een fiets zich in een perceel aan de v. d. Weydestraat od hield, ontfermde een onbekende „verzame laar" zich over zijn rijwiel dat'voor het huis geparkeerd stond. FEUILLETON van mevrouw Maquisten 28) door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. Wat Zij was plotseling wakker en zei: is er? Molly draaide zich om van de rinkelen de gordijnringen. De grauwheid van het morgenlicht stroomde langs haar heen naar binnen. O, juffrouw Carey mevrouw Ma quisten ze is dood! Is het niet ver schrikkelijk. Carey zei: Dat is toch niet waar. Zij hoorde hoe de woorden .schenen te trillen en de wereld, waarin zij de laatste tijd leefde trilde mee. Zij kon zich dat wereld je niet voorstellen zonder zijn middelpunt. Maar Molly moest haar hart uitstorten, opgewonden, snikkend, gewichtig. De zuster heeft haar gevonden, toen ze binnenkwam. Ellen, die kwam naar bo ven met de thee, zoals ze altijd doet. Ze ging naar binnen en ze zette alles neer en ze deed de gordijnen open, maar me vrouw Maquisten werd maar niet wakker. En Ellen ging de badkamer door en klopte op de deur van de zuster. Ik was binnen om het bad schoon te maken en de zuster zei: Wat is er? en ze deed de deur open, al helemaal aangekleed, behalve haar mutsje. En Ellen zei: Ze slaapt zo vast. Ik heb nog nooit pieegemaakt, dat ze niet wakker was, als ik haar de thee bracht. En gisteravond sliep ze ook al zo vroeg het was ongeveer tien uur, toen ik haar licht uitdeed en wegging. Dat komt er nou van met die rommel van slaapdranken en zo. Geef mij maar een lekker hopkussenï zei ze. En als d'r thee koud is, als ze wakker wordt, kan ik er niets aan doen, zei ze. Nou, en de zuster ging meteen naar binnen en riep: Oh, Ellen het is afgelopen met haar! Carey kleedde zich aan en ging naar beneden. Gedurende de nacht scheen het gehele huis veranderd te zijn. Iedereen had datzelfde nare gevoel, alsof men heel. vroeg opgestaan is om een trein te halen terwijl er geen trein te halen was! Alle actie plotseling opgehouden, doelloos, nut teloos. En op de achtergrond van alles dat on definieerbare iets, waardoor de voeten trager gaan, de stemmen gedempt klinken, de atmosfeer dreigend wordt. Toen dr. Adams was gekomen en weer gegaan, was het ondefinieerbare een na derend onheil geworden. In de studeerka mer stonden vier mensen elkaar aan te kijken. Dennis herhaalde de woorden, waardoor de anderen met stomheid gesla gen waren. Hij wil de overlijdensacte niet teke nen. Ze keken hem nu allemaal aan. Nora in haar uniform, een beetje bleek en hevig verschrikt. Honor nog valer en slordiger dan anders. Carey met een lijkwit gezicht, omlijst door het zwart van heur haren. Het was Nora, die de vraag stelde: Waarom niet? Hij is er niet gerust over. Hij denkt, dat ze een te grote dosis heeft gehad en hij zegt, dat hij zich verplicht voelt de politie te waarschuwen. Hij stond geleund op zijn kruk, zonder uitdrukking in zijn stem, zonder uitdruk king op zijn gezicht. En dié afwezigheid van enige uitdrukking veranderde hem volkomen. Zonder het levendige, humo ristische in zijn doen en laten, het snelle wisselen van gevoel, sarcasme, speelsheid en al het andere in zijn ogen, was hij Dennis niet meer maar iemand anders: een vreemde, die zich slordig had gescho ren, die er koud en ziekelijk uitzag en die sprak met een zware, trage stem, waar geen klank meer in was. Nora scheen zichzelf wakker te schud den en zei: Kletskoek! Hij is een ouwe zeur van een vent! Tante Honoria was op hem gesteld, omdat hij uit haar hand at en haar alleen maar voorschreef wat ze zelf graag wou. En toen, zichzelf op eens in de rede vallend: De politie waar schuwen? Maar Den, dat kan hij toch niet! Ik vrees, dat hij het wel degelijk kan. Waarschijnlijk heeft hij het op het ogen blik al gedaan. Als hij bezwaar heeft om de overlijdensacte te tekenen, dan zal er niets anders opzitten dan zal er een lijkschouwing moeten plaats hebben. Honor protesteerde zwakjes, als een bla tend schaap. Nora staarde strak voor zich uit, met grote, ronde poesenogen, het bruin was nu dof en donker als van turf: O, wat zou ze dat verschrikkelijk hebben gevonden! zei ze. En toen: Nou, lui, ik moet er vandoor. Hoge militairen hou den niet van wachten. Zij tikte Dennis met een paar vingers op zijn mouw, terwijl ze bij de deur stond. Kop op, Den het komt wel terecht. Ik kom gauw terug. Ze ging naar buiten en de anderen be nijdden haar. Het donkerste van de scha duw had haar blijkbaar nog niet beroerd. Dr. Adams was een oude zeur, de lijk schouwing iets, wat tante Honoria ver schrikkelijk zou hebben gevonden en het speet haar, dat Dennis zich zorgen maak te. Zij kibbelden iedere dag, zoals zij ge kibbeld hadden in de kinderkamer, waar zij vroeger hadden gespeeld op de boven verdieping van ditzelfde huis, maar on danks hun ruzies en bek vechter ij en wa ren zij verbonden door een hechte band als van een broer en zuster, die van elkaar hielden; een band, die niet opgemerkt wordt, als alles van een leien dakje gaat, maar die een stootje verdragen kan, als het nodig is. Van dat ogenblik af begon het leven donkerder en dreigender te worden en te veranderen in een ware nachtmerrie. Er kwam een inspecteur van politie, die vra gen stelde. En na de lijkschouwing kwam hij weer terug en begon iedereen in huis te verhoren. Omdat dr. Adams geen oude zeur was omdat hij gelijk had. Honoria Maquisten was die nacht gestorven omdat zij ongeveer driemaal zoveel slaaptabletten had ingenomen als haar voorgeschreven waren en niemand, die haar kende, kon geloven, dat zij zelfmoord had gepleegd. Aangezien er geen sprake van een on geluk kon zijn, deed dat afschuwelijk woord zijn intrede, dat hen zou verge zellen, alle uren van die dag, en van de dagen en weken, die komen zouden het woord: moord. De schaduw van de misdaad, die zo oud is als de herinnering aan Cain, breidt zich uit over het huis en blijft er als een noodlot.... (Wordt vervolgd). Uitgevaren vissersschepen Woensdag 10 November: stoomtrawler Oostzee IJM 147. ler Saterdag 20 November: motortrawler Claesje RO 46. Wler ^Maandag 22 November: stoomtrawler Mary Dinsdag 23 November: stoomtrawler Catha rina Duyvis IJM 60: Bloemendaal IJM 71 Donderdag 25 November: motortrawler Tn hannes Polderman IJM 20. Zaterdag 27 November: stoomtrawler Prin ses Beatrix IJM 117; Perseus IJM 45. Maandag 29 November: stoomtrawler Haarlem IJM 9. Motorlogger De Vrouw Dirkje KW 104 (10 Dec. binnen). Dinsdag 30 November: stoomtrawler Norma Maria IJM 6; Viking Bank IJM 183; Lim- burgia IJM 54; Katwijk II KW 134. Woensdag 1 December: stoomtrawler Horn Rif IJM 155; Leonarda HA 21. Donderdag 2 December: stoomtrawler Gin- ria IJM 37. Vrijdag 3 December: stoomtrawler Svriira GDY 107; Mercury GDY 120. Zaterdag 4 December: stoomtrawler Suma- tra IJM 62; Gerberdina Johanna IJM 381 Bergen IJM 16. Maandag 6 December: stoomtrawler Fla mingo IJM 25; Vios IV IJM 96; Orion GDY 106. Motortrawler Shamrock IJM 129; Excel sior III KW 76. Motorlogger Verwachting IJM 204; Corne lls KW 24; Floris KW 59; Jan KW 84; Jacoba KW 107; Petronella KW 125; Arie KW 155; De Vier Gezusters KW 162 Aleida KW 169. Dinsdag 7 December: stoomtrawler Hercu les IJM 196; Schoorl IJM 39. Motorlogger: Drie Gebroeders HD 79. Woensdag 8 December: stoomtrawler Am sterdam IJM 58; Klaas Wijker IJM 85; Pet ten IJM 49; Libra IJM 98; Zeehond IJM 70; Castor BDY 100. Motortrawler Thorina IJM°33; Allan Water IJM 34; Dirkje RO 53. Motorlogger Heemstede IJM 53; Excelsior II KW 78. Donderdag 9 December: stoomtrawler Claes Compaen IJM 41. Motortray/ler Batavia IJM 99; Antje HO 15. Motorlogger De Verwachting KW 28; Eliza beth KW 64; Willempje KW 89; Gebroeders KW 108. Vrijdag 10 December: stoomtrawler Kasto- ria GDY 123. Motortrawler Neptun 'GDY 102; Neptunia KDY 103; Urania GDY 105. Haringdrijfnetvisserij Vrijdag 12 November: motorlogger Rijn mond III KW 44. Woensdag 17 November: motorlogger Janna KW 163. Zaterdag 20 November: motorlogger Rijn mond I KW 42; Wilhelmina II KW 133. Maandag 22 November: motorlogger Cor nells de Boer Jr. IJM 268; Margaretha en Maria KW 23; Annie KW 54; Onderneming KW 175. Dinsdag 23 November: motorlogger Wil helmina I KW 25; Sakina KW 32; Nederland VII KW 130. Donderdag 25 November: motorlogger Mar tha IJM 74. Zaterdag 27 November: motorlogger Rijn mond IV KW 15; Nederland VI KW 37; Rijnmond II KW 43; Maria Jacoba KW 73; Vooruit KW 151. Maandag 29 November: motorlogger De Vrouw Marretje IJM 35; Hollandia KW 18; Huiberdina Gijsbertha KW 85; Sumatra KW 86; Rijnmond V KW 110. Dinsdag 30 November: motorlogger Gorre- dijk IJM 75; Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Fierman Eduard KW 5; Hubertha Cerarda KW 9; Anna en Cornelia KW 14; Dirk KW hl; Grietje KW 20; Bertha KW 38; Helena KW 39; Neptunus KW 45; Eliazbeth KW 49; Zee meeuw KW 170. Woensdag 1 December: motorloger vol harding KW 65; Zeezwaluw KW 83. Donderdag 2 December: motorlogger Orion KW -22. Vrijdag 3 December: motorlogger Nell/ Maria KW 70. m.„ Zaterdag 4 December: motorlogger Wilhel mina V KW 144. Maandag 6 December: motorlogger Mar- tenshoek IJM 283; Willem Cornelis KW 16, Noordzee KW 47; Noordster KW 67; Borneo KW 127; Voorwaarts KW 140; Java KW 159. Dinsdag 7 December: motorlogger Margrie- tha Maria KW 29; Jan KW 50. t Woensdag - 8 December: motorlogger ue Vrouw Jacoba KW 122; Wilhelmina W KW 147. MARKTBERICHTEN 11 December 1948 IJM 117 Prinses Beatrix f 6340. KW 104 f 4760, SCH 9 f 6000. UK 125 f 200, UK 78 f 117, UK 97 f 268, UK 43 f 9. UK 266-70 f 31, UK 48 f 22. Prezen Heilbot f 3.30—f 31.5, gr. tong f 2.90f 2.70, m. tong f 2.80, kl m tong f 2.85, kl. m. long II f 2.15. tarbot I f 2.70—f 2.55, per kg. Tarbot II f 142f 130, tarbot III f 104, f*' bit IV f 92, kl. heübot f 124.—. kl. haai f 28 tot f 27. poon f 11—f 7.50, ham f 42, mid. hake f 66 per 50 kg. Gr. hake f 160 per 125 kg. Aanvoer 20 kisten tarbot, tong, 25 kisten haai, 15 kisten poontjes, 40 kisten schol, 100 kisten schar. 770 kisten makreel. 100 kisten kabel jauw, 100 kisten koolvis, 320 kisten wijUng, 400 kisten schelvis, 75 kisten haring, 25 kisten diversen, totaal 1990 kisten. 1 Trawler met f 26.800.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6